Frans generaal verzoekt van commando ontheven te worden Enorme belangstelling bij kerkdienst voor zielerust van Herriot 500 Hongaren naar Australië vertrokken m f m Vals wtu MILLER 3 KWATTA Teruó uit Afrika Soekarno tot het leger: „bewaar de discipline" A UIT PROTEST TEGEN OPTREDEN IN ALGERIJE „Wij stellen ons bloot aan het gevaar de zedelijke waarderi uit het oog te verliezen die de grootheid van onze beschaving hebben uitgemaakt" Daladier vertoornd Slechts één radicaal parlementariër aanwezig Ziekenfondsraad en de tandartsen kwestie Schippersknecht verdronken Een Virginia KING-SIZE em fantastisch goed SS SS EXTRA LENGTE voor normale Suwirjo gereed met een kabinet dat rond de P.N.I. is gegroepeerd SLACHTOFFERS van het verkeer 7 is weer VRIJDAG 29 MAART 1957 PAGINA 3 De eer van het leger De sancties tegen het machtsmisbruik Gala-uniform voor de Limburgse Jagers Kees Pruis overleden Met de gerepareerde „Waterman" WW Bezwaar tegen verhoging van belasting op goud en zilver Minister Helders naar de West vertrokken Geen audiëntie Koop zo'n Kwatta elke week! ^P/100 gram (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen In de Franse hoofdstad is gisteren bekend geworden, dat brigade-gene raal Paris de Bollardière, die sinds juli 1956 een operatiesector comman deerde in het oostelijk deel van de Algerijnse Atlas, verzocht heeft van rijn commando ontheven te worden. Hij ls zojuist in Frankrijk teruggekeerd. Paris de Bollardière, die grootofficier is van het Legioen van Eer en be hoort tot generaal De Gaulle's „com pagnons de la libération", is een van Frankrijks jongste generaals. Hij heeft In 1945 deelgenomen aan de laatste gevechten bij Arnhem tegen de Duit sers. Van 1950-1953 had hij een belang rijk commando in Indo-China. Hij werd achtmaal wegens heldhaftig gedrag bij legerorder geciteerd. Volgens het ka tholieke dagblad „La Croix", dat het nieuws op discrete wijze op een van zijn binnenpagina's vermeldt, zou de generaal met dit gebaar te kennen heb ben willen geven dat hij het niet eens is met de autoriteiten over de aanwen ding van zekere methodes ter hand having van de orde Daarentegen brengt „Le Monde" het nieuws groot opgemaakt op de voorpagina en het levert er een veel categorischer en veel heftiger toelichting bij. Na herinnerd te hebben aan de enige dagen geleden bekendgemaakte boodschap, waarin een aantal in Algerije strijdende offi cieren uiting hebben gegeven aan de morele wanhoop waartoe zij door enke le operaties bij het opsporen van het terrorisme waren gebracht, zegt het belangrijke blad: „Vandaag is het een bij uitstek dappere die aan de verant woordelijke mannen te verstaan geeft dat hij volstrekt weigert zich te onder werpen aan bevelen en eveneens wei gert methodes toe te passen, die hij ontoelaatbaar oordeelt; nadat anderen reeds gezegd hadden dat een blinde repressie hen vroeg of laat tot de keus zou drijven tussen een uitroeiingspoli- tiek en capitulatie; daar zonder de actieve medewerking van de bevolking het probleem waarvoor de krachten der orde zich zien gesteld onoplosbaar is." „Le Monde" ziet in het spectacu lair gebaar van de generaal verder een bewijs dat in tegenstelling tot de interpretatie die vari officiële zijde zou gegeven worden, het insisteren op de misstanden bij de repressies in Alge rije werkelijk wel iets meer is dan „een campagne van bloedeloze intellec tuelen, emotionele christenen, of alleen maar een communistische machina tie". Dat de interpretatie als boven ge schetst van het gebaar van generaal Paris de Bollardière inderdaad niet ver van de waarheid is, vindt men bevestigd in een door de generaal tot Jean Jacques Servan-Schreiber, hoofd redacteur van het weekblad ,,1'Ex- press", gericht schrijven, dat is af gedrukt in het jongste nummer van het weekblad. Zoals de lezer weet heeft de minister van oorlog een onderzoek gelast dat zal moeten uitmaken of Servan-Schreiber met zijn in „l'Ex- press" als feuilleton verschijnend re laas „Lieutenant en Algérie" geen aanslag pleegt op het moreel en de eer van het leger. Generaal Paris de Bollardière verklaart in zijn brief o.m. „Ik geloof dat het in hoge mate wenselijk was dat gij na onze actie te hebben medebeleefd aan het adres van de openbare mening de drama tische aspecten onthult van de revo lutionaire oorlog waaraan wij het hoofd te bieden zomede het ontstellend gevaar waaraan wij ons zouden bloot stellen Joor onder het bedrieglijk voorwendsel van de onmiddellijke doeltreffendheid de zedelijke waarden uit het oog te verliezen die tot dus verre alleen de grootheid van onze beschaving en van ons leger hebben uitgemaakt." Frankrijks meest gele zen blad, „France-Soir", met een oplage van meer dan één miljoen nam gisteravond vet gedrukt de tekst van de brief uit ,,1'Express" over. Het boven reeds genoemde katholie ke dagblad „La Croix" publiceert voorts op zijn voorpagina een hoofd artikel dat eveneens voo: een belangrijk deel aan het pijnlijk en hachelijk as pect van het Algerijns drama is ge wijd, zulks naar aanleiding van de grote politieke uiteenzetting waarmee Guy Mollet woensdag de Nationale Ver gadering heeft bezworen om hem „een grote meerderheid te geven of anders omver te werpen". Het blad stelt in het licht dat er, de door Guy Mollet geproclameerde solidariteit van zijn ministeriële ploeg ten spijt, althans ze ker tussen de residerende minister in Algerije, de heer Robert Lacoste, en de minister van justitie, de heer Mitte- rand, toch verschil van mening heerst en dat dit verschil van mening juist zou draaien om het buiten werking zijn van de normale rechtsorde in Algerije. Een buiten werking zijn, zegt het blad, dat door de minister van justitie wordt betreurd en waartegen thans ook de voorzitter van de bij de Parijse balie ingeschreven advocaten, battonnier Thorp, heeft geprotesteerd. „La Croix" vindt dat de verklaringen van de mi- nister-president het minst overtuigend zijn geweest, juist daar waar zij han delden over deze kwestie van „ver keerde methodes" bij de pacificatie. Tegen geconstateerde misbruiken van de macht, aldus resumeert het blad, zijn sancties getroffen op discrete wij ze, terwijl het, naar premier Mollet zelf bekende, „ongetwijfeld Frankrijk tot eer zou hebben gestrekt veel luider te proclameren dat er fouten zijn die door niets worden verontschuldigd". De re gering heeft dit nochtans niet gedaan, aldus de redenering van Guy Mollet, wel wetend dat in het moederland aan stonds lieden zich van deze informaties zouden hebben bediend om een keer te meer het moreel van het leger te belagen. Voor dit moreel veel fnui kender is het geweest, aldus meent „La Croix", dat men druk ge sproken heeft van de ongestraft gebleven misdaden en helemaal niet van de andere. Doch althans zal men nu na al deze discussie ln de legereenheden beter op de hoogte zijn van de officiële consignes der re- fering. Iedere soldaat zal thans in het ijzonder weten dat geen der chefs gemachtigd is hem zekere maar al te bekende „corvées" op te dragen. Franse soldaten brengen gevangenen op in Algiers. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Gisteren heeft, zoals reeds bericht, kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, na een stille H. Mis van Re quiem te hebben opgedragen voor de zielerust van de dinsdag overleden Herriot, boven diens stoffelijk over schot de absoute verricht. Aanwezig waren eveneens de beide hulpbisschop pen van het Lyonse aartsdiocees, onge veer honderd leden van de geestelijk heid, leerlingen van de christelijke scholen, vele religieuzen, delegaties van oud-strijders en een aantal wereld lijke autoriteiten. Voor de aanvang van de dienst was de kist met het stof felijk overschot van de rouwkamer naar de kapel overgebracht. De kist van eikenhout mat een verguld kruis werd gedragen door zes beambten van de „Pompes Funèbres". Debe langstelling van de zijde der Lyonezen was uiteraard zeer groot. Voor de dui zenden die niet tot de kapel konden worden toegelaten, werd het Officie per luidspreker uitgezonden. Aan het verslag van „Paris-Presse" ontlenen wij de bijzonderheid dat tal van vrienden van Herriot geweigerd hebben de kerkelijke rouwdienst bjj te wonen. Er was slechts één radicaal parlementariër bij aanwezig. Dit ver slag gewaagt ook van een blijkbaar door de verslaggever geobserveerd on derhoud dat Daladier gisteren met me vrouw Herriot en een aantal Lyonese autoriteiten heeft gehad. Gezien de ver toornde gelaatsuitdrukking en de stern- uitbarstingen van Daladier was het moeilijk, schrijft hij, om verborgen te houden dat er onenigheid heerste over het karakter dat de rouwplechti'gheden behoorden te hebben. Kardinaal Gerlier zou zijnerzijds nog eens verklaard hebben: „Het zijn de laatste wilsbeschikkingen die tellen. Ongetwijfeld was ik er op gesteld een religieuze plechtigheid te celebreren voor mijn vriend Herriot. Maar indien hij het mij niet gevraagd had, zou ik het niet hebben gedaan." Deze verkla ring zou bedoeld geweest zijn voor die genen onder Herriots vrienden en geest verwanten volgens wie heel het polite- ke verleden van de gestorvene niet te rijmen valt met religieus rouwbetoon. „De president wilde gecremeerd wor den", zo zeggen zij. En inderdaad had het Lyonese lijkverbrandingsgenoot schap, waarvan Herriot eveneens voor zitter was, zijn aanspraken reeds doen gelden .aanspraken die, zoals door ons in een deel van de edities van giste- Het muziekkorps van het regiment Limburgse Jagers zal voortaan bij plechtige gelegenheden in gala-uniform kunnen verschijnen. Dit is een gevolg van een in Limburg gevoerde aktie, welke 1 januari 1954 begon, om de mu zikanten van het regiment Limburgse Jagers aan gala-uniformen te helpen. De uniformen zijn uit donker-groen laken vervaardigd, evenals de baretten. Een en ander is afgezet met karmozijn rode biezen en epauletten. De kleur van het ledergoed is zwart, terwijl de ba retten rood bepluimd zijn. De voorzitter van het aktiecomité, mr. dr. C. van Rooij, burgemeester van Venlo, zal vrijdag 5 april te Venlo de gala-uniformen voor het muziekkorps van de „Limburgse Jagers" als ge schenk van het Limburgse volk aan het ministerie van oorlog overdragen. De cabaretier Kees Pruis is gister avond in Amsterdam overleden. Hij was 68 jaar. Hij was al geruime tijd ziek. Het laatst heeft hij op oudejaarsavond op de planken gestaan voor de militai ren in Ermelo. ren werd bericht, door mevrouw Her riot werden afgewezen. Andere „vrien den en geestverwanten" van de over leden staatsman zouden daarentegen „begrip" hebben weten op te brengen voor Herriots laatste wil. Herriot zou namelijk zijn dankbaarheid hebben wil len betuigen jegens de zusters die hem zo liefdevol tot aan zijn laatste ogen blik hebber verpleegd. Het is alles bij elkaar onverkwikke lijk maar niet onbegrijpelijk. Het wordt echter bepaald grotesk wanneer, zoals men verneemt, er tussen de beide ra dicale formaties van het ogenblik, de dissidenten en de anderen, strijd is over wie bij de staatsceremonie op zaterdag a.s. zullen mogen fungeren als de ware volgelingen van de heengega ne radicale leider. In ieder geval zijn al enige moeilijkheden voorkomen doordat de organisatoren hebben vast gesteld dat er maar één redevoering zal worden gehouden en wel door de minister-president. In het inmiddels open gemaakte, reeds van enige tijd terug daterende testament van Herriot, zou deze overigens zijn voorkeur heb ben uitgesproken voor een zeer eenvou dige begrafenis, „zonder redevoerin gen, want die heb ik al genoeg ge hoord." (Van onze Rotterdamse redactie) Opnieuw zijn via Nederland ruim 500 Hongaren vertrokken naar een betere plek op deze wereld dan het eigen va derland. Met de Waterman, die vakkun dig was gerepareerd en geen spoor meer van de aanvaring vertoonde, ver lieten zij, samen met nog 320 emigre rende Nederlanders, donderdag Rotter dam voor de reis naar Australië. Het transport vluchtelingen telt 111 kinde ren. Onder de volwassenen bevonden zich een professor in de chemie aan de universiteit van Boedapest en een zestal medici. De meeste mannen zul len in Australië het dagelijks brood als fabrieksarbeider gaan verdienen, ter wijl de vrouwen veelal in de huishou ding terecht zullen komen. De 500 Hon garen waren woensdagmiddag uit Salz burg vertrokken en hadden de reis naar Rotterdam die hen voerde tot op de terreinen van de Rotterdamsche Lloyd, in één ruk gemaakt, zodat de meesten hunner erg vermoeid waren. Maar on danks de afmatting schenen zij opge lucht en gelukkig, dat zij een periode van ellende en onzekerheid afsluiten om zich een nieuwe toekomst te ver schaffen. De volgende week zal de Si- bajak uit Rotterdam naar Australië met een groep van ruim 300 vluchtelingen vertrekken. De Ziekenfondsraad heeft zich in een donderdag gehouden vergadering bera den over de situatie, die van 1 april af ten aanzien van de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden kan ontstaan als gevolg van het afbreken der onderhandelingen tussen de Ne derlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de organisaties van ziekenfondsen. Gelet op de mogelijkheid, dat tand artsen van 1 april af zich niet meer op de tot dusverre geldende voorwaar den aan de algemene ziekenfondsen verbonden zullen achten, heeft de raad geconstateerd dat: 1. de ziekenfondsen aan de tand artsen geen betalingen meer kunnen doen; 2. de wettelijke en reglementaire voorschriften niet toelaten, dat aan ziekenfondsverzekerden, die na 31 maart hulp van een tandarts ontvan gen, een tegemoetkoming in de kos ten wordt verstrekt. De Ziekenfondsraad, overtuigd van de ernstige bezwaren, welke hieruit voor de verzekerden voortvloeien, acht het van het grootste belang, dat zo spoe dig mogelijk voor de moeilijkheden een oplossing wordt gevonden. De raad heeft besloten onverwijld aan partij en te verzoeken hem op de kortst mo gelijke termijn in kennis te stellen van alle feiten en gegevens, die aan de on derhandelingen ten. grondslag hebben gelegen, opdat hij zal kunnen beoorde len, of stappen zijnerzijds mogelijk zijn. Donderdagmorgen is voor de kade van de cokesfabriek te Sluiskil de 38- jarige schippersknecht G. R. uit Rot terdam verdronken. De man viel van het Nederlandse sleepschip Flottill uit Rotterdam. Het slachtoffer was ge huwd en laat een vrouw en vier kinde ren achter. Advertentie 9 0 i 4 0 1 t 1 1 prijs Gisteren op bezoek ge weest bij een vriend, He over een fraaie collectie moderne schilderkunst be schikt. Er zijn ook abstrac te stukken bij. Nu moet ik eerlijk bekennen dat ik mij ten aanzien van de streep- j es-en-bolletj es-schilderijen immer een tikje wankel voel. Ik blijf er liever buiten. Want voor je het weet sta je ik weet niet wat voor beschamende onzin uit te slaan. Want abstracte kunst lokt mij altijd in de val van nog abstractere beschouwingen. En waar blijft een mens dan? Mijn vriend is in dit opzicht veel minder scrupuleus dan ik. Hij goochelt bij voorkeur met veelzeggende vlak verdelingen en vervolgens met nog meer vertolkende zielstoestanden. Ook gisteren had hij het weer da nig te pakken. Op een gegeven moment riep hij vol voorbereidende verrukking uit: „Maar nou zal ik je eens iets laten zien, dat zelfs jou zal overtuigen. Ik heb het pas gekocht." En hij begon ijverig in wat tegen de muur staande paneeltjes te rommelen. Het bedoel de stuk bleek er niet bij te wezen. En mijn vriend riep dus met enig bedwongen ongeduld: „Vrouw, waar heb je dat nieuwe schilderij nou weer gelaten. Vanmor gen stond het nog hier." Zijn eega kwam naderbij gesneld, bij voorbaat al een tikje gekweld door het opdoemend conflict: „Welk bedoel je?", vroeg ze jachtig. „Ach, dat nieuwe met die paarse zon," riep mijn vriend. „O", zei de vrouw opgelucht, .je bedoelt die valse Karei Appel; die staat daar." De Federatie Goud en Zilver heeft ernstige bezwaren tegen het voorstel van de regering, het weeldetarief van de omzetbelasting van 15 tot 18 pet te verhogen. In een adres aan de Tweede Kamer schrijft de federatie, dat dit voorstel geen bestedingsbeperking doch een fiscaal doel beoogt. Het moet vol gens de federatie dienen om de belas tingopbrengst met 24 miljoen gulden te verhogen. Het is echter de vraag, al dus het adres, of dit doel zal worden bereikt. In 1950 werd het tarief van 15 tot 30 procent verhoogd. Dit heeft geleid tot een catastrofale vermindering in de omzet van gouden en zilverenartike len, hetgeen twee jaar later er toe leid de, dat het tarief tot 15 procent werd teruggebracht, waarna een niet onbe langrijke opleving in de bedrijfstak kon worden vastgesteld. Dit bewijst reeds, aldus het adres, dat voor wat het weel detarief betreft 15 procent ongeveer het maximum is. Overschrijding van deze grens leidt via een vermindering van omzetten niet tot een vermeerdering maar tot een vermindering van de be lastingopbrengst ondanks de verhoging van het tarief. De minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, is donderdag van Schip hol vertrokken voor een bezoek aan Su riname en de Nederlandse Antillen. Het betreft een bezoek ter kennismaking en oriëntatie. Hij heeft voorheen deze rijks delen nog met bezocht. Minister Helders heeft geen reisplan. Dat wordt samen gesteld in Suriname en de Ned. Antillen. Hij is voornemens vrijdag 19 april in Nederland terug te keren. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal dinsdag 2 en woensdag 3 april geen audiëntie verlenen. Advertentie De moloch van de publiciteit had zich donderdagavond in al zijn uitge breidheid op Schiphol geinstalleerd om het artiestenpaar Wim Kan en Corrie Vonk te ontvangen. Ongeveer twee maanden hebben ze in Zuid-Afrika ge zworven om voorstellingen te geven. Wim Kan, bruin-verbrand, met wis pelturige krulharen, kwam glunde rend de wachtkamer binnen. Corry Vonk stak dank zij haar paars-rode broek en een dito bol hoedje met slap pe rand, waaronder piekerige ponny- haartjes hingen, nog net af bij de reusachtige bos bloemen die zij torste. Een vreemsoortig instrument bungel de nog ergens tussendoor. „Een Ethio pische viool," verklaarde ze, „een enig ding met één snaar." Er is tus sen het paar een korte discussie over wie er wat zal vertellen. „Ik zoek een papiertje," zegt Wim Kan, „maar ik ben het kwijt. Op deze tournee zijn we geloof ik alles kwijtgeraakt." „Ja, je brillekoker ook," zegt zijn echtgenote. „Oh, ze mogen niet weten dat je een bril draagt," schrikt ze. Intussen is Wim Kan als een goed moedige praatvaar van wal gestoken. De hele journalistenbent wacht adem loos op zijn mopjes, de verscheidene microfoons natuurlijk ook. „Ik zou volgende week al weer terug willen," verzucht de cabaret-artiest, heerlijk op zijn gemak onder de gloed van de film- en televisielampen. „Geen wanklank gehoord, alles vinden ze daar mooi. Voor het doek opgaat vin den ze het al mooi. Eén keer gebeur de het dat het scherm werd opgetrok ken en van ouderdom direct in elkaar stortte. Toch was het mooi. Ergens anders hebben we in het donker een voorstelling gegeven, de lampen wa ren al 21 jaar stuk." „Dag Erik," zo onderbreekt Corrie Vonk heel enthousiast om de TV-re- gisseur Erik de Vries te begroeten. „Erik, voor jou heb ik bijna in de ge vangenis gezeten." „Stil Corrie, we moeten in volgorde vertellen. In Afrika is eigenlijk alles een belevenis. Bij de thee zeggen ze: „Wil je een paar leeuwen zien?" Je klimt in een jeep en rijdt de stad uit. Vaak kom je ze in de stad al tegen, maar nu moesten we een heel klein eindje het land inrijden. Plotseling stonden er zeven voor onze neus. Ze waren zeker net in de stad geweest, want ze bleken te verzadigd om ons aan te vallen. Van alles hebben we ge zien. Corrie ontdekte ineens een lui paard." „Ja, met zulke ogen keek het beest me aan." doet ze heel dreigend. Gezellig en onderhoudend kout Wim Kan verder. Af en toe wordt hij on derbroken door de Schiphol-microfoon die mijnheer Zus of Zo verzoekt zich naar zijn vliegtuig te begeven. „Ja, ja, hij komt er aan," zo stelt Wim Kan de Schiphol-juffrouw via de radiomicrofoon gerust. „In Ethiopië willen de mensen niet dat je ze foto grafeert. Wat een land! Je zit aan je ontbijt en buiten zie je de kamelen voorbij gaan." „Bijbelse taferelen," bevestigt Cor rie. Iemand informeert of de vele erva ringen van de tournee frisse ideeën hebben opgeleverd voor een nieuw programma. Heel wijsgerig peinst Wim Kan: „Als je een koe veel mals groen geeft, weet je toch niet of ér goede melk van zal komen." In alles is Wim Kan de publiciteit ter wille. Nog eens steekt hij zijn verhaal af voor de tele visie om dan nog eens zijn filosofietje van de koe te debiteren. Voor de „bes te vrienden in Zuid-Afrika" vertelt hij nog wat avonturen door de zoveelste microfoon. „Financieel is de tournee niet zo'n succes geweest," zegt hij de Zuid-Afrikaanders en Corrie Vonk kijkt ineens heel zorgelijk. „Ach, kind, wat Klets je. Toen we weggingen in januari was onze portemonnaie ook leeg en nu zijn we weer twee heer lijke maanden verder," zegt hij. „Kijk, Wim, ik heb het voor elkaar. Zó moet de snaar van de viool zitten," valt Corrie van achter de bloemen in de rede. Zij laat een toonloze toon brommen. „Wat jammer, nu heb ik de strijkstok in de koffer laten zitten." Wim Kan en Corry Vonk zijn gisteren van hun succesvolle tournee door Zuid- Afrika in Nederland teruggekeerd. Men ziet hen hier op Schiphol, waar zij meteen na aankomst aan de pers iets van hun wederwaardigheden vertelden. President Soekarno van Indonesië heeft gisteravond in een dagorder vm de radio een beroep op de leden van de strijdkrachten gedaan om de disci pline te handhaven of de dienst te ver laten, indien zij zich niet in staat voe len zich aan de militaire eed te houden. De president, die opperbevelhebber van de strijdkrachten is, legde er de na druk op, dat het militair gezag de be voegdheden van de staat heeft overge nomen sedert hij veertien dagen gele den de staat van oorlog en beleg heeft afgekondigd. Hij zei, dat hij de militaire commandanten, die kortgeleden de con ferentie van hoogste legerleiders hebben bijgewoond, heeft opgedragen „de problemen, waarvoor wij gesteld zijn, één keer, twee keer en zelfs drie keer te bespreken, teneinde de best mogelijke opolssingen te bereiken." Hij heeft hun ook de opdracht gegeven als echte soldaten de bevelen te gehoor zamen, zelfs indien na vele discussies geen overeenkomst kon worden bereikt en hij als opperbevelhebber een beslis sing genomen heeft. Hij zei. dat deze boodschap niet slechts gericht was aan de commandanten, maar aan alle mili tairen, van de leden van de gezamen lijke stafchefs tot de soldaten van de laagste rang. Hij deed ook een beroep op de strijdkrachten, niet betrokken te raken in politieke of handelsaangele genheden. Indien u optreedt als echte soldaten, zullen wij met Gods hulp al onze vraagstukken kunnen oplossen en het gezag en de eenheid van de strijd krachten en het gezag en de eenheid van de staat, die wij in 1945 hebben afgekondigd, eerbiedigen, aldus Soekar no. Inmiddels heeft gisteravond de kabi netsformateur Suwirjo, de voorzitter van de nationalistische partij, een be zoek aan Soekarno gebracht. Naar uit welingelichte kring vernomen wordt, heeft hij een plan voor een kabinet gereed. Het voorziet in de formering van een kabinet rond de nationalistische partij. Moslems noch communisten zou den deel uitmaken van deze nieuwe Indonesische regering. Suwirjo zou voor nemens zijn dit van conceptie zwakke kabinet te steunen met kleinere par tijen, onder welke zich ook groeperingen zullen bevinden die onder communis tische overheersing staan. Suwirjo is overigens de politieke branding nog geenszins gepasseerd. Een van de leiders van de Masjumi heeft hem vanmorgen gedreigd, dat de Islami tische partijen, die tot dusver een soe pele en welwillende houding hebben aangenomen, van taktiek kunnen veran deren, als er een kabinet zonder hen zal worden gevormd. Anderzijds heeft de secretaris-generaal van de communisti sche partij, Aidit, opnieuw met een al gemene staking gedreigd, voor het geval Suwkirjo mocht weigeren zijn kabinet van deskundigen samen te stellen uit vertegenwoordigers van alle vier grote partijen: de P.N.I., de Masjumi, de Nah- datul Ulama en de Partai Komunis In donesia. Troepen van het plaatselijk militair commando te Djakarta hebben vanmor gen alle nationale en buitenlandse bank gebouwen in de benedenstad doorzocht en een onderzoek naar de boeken inge steld. Dit onderzoek houdt verband met „buitenlandse subversieve acties" en het overtreden van de deviezenvoorschrif- ten. (A.N.P.-U.P.) Suwirjo, voorzitter van de nationalis tische partij in Indonesië, die de op dracht heeft ontvangen een kabinet samen te stellen aan de hand van de regeringsconceptie van president Soe- leirno. Op de Haringkade te 's-Gravenhage is het vierjarig meisje Johanna Roos door een bestelauto aangereden, waar bij het kind zwaar aan het hoofd werd gewond. Het kind werd overgebracht naar de Ursulakliniek, waar het aan de gevolgen is overleden. Zonder op het verkeer te letten is de achtjarige J. Wolf plotseling achter een tractor met aanhangwagen de Engweg te Lunteren overgestoken. Het kind werd gegrepen door een van de ande re kant komende personenauto en was op slag dood. Op de Arnhemseweg te Apeldoorn is de 69-jarige mevrouw J. Geijteman uit Apeldoorn aangereden door een trek ker met oplegger. Mevrouw Geijteman, die plotseling de weg overstak, werd tegen het wegdek geworpen en zwaar gewond overgebracht naar het St. Li- duinaziekenhuis te Apeldoorn, waar zij aan haar verwondingen is bezweken. De chauffeur vein de trekker met op legger heeft nog getracht een aanrij ding te voorkomen, door het stuur van zijn wagen om te gooien. Hij ramde daarbij een boom, die als een lucifer houtje afknapte en op de cabine van de auto terecht kwam. Daarbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel werd de vrachtauto zwaar bescha digd. Omstreeks half acht vanochtend is de 50-jarige H. de V. op de hoek Radsta- kerwegZandweertseweg te Deventer met zijn bromfiets tegen een bus gere den, die personeelsleden van een fabriek naar hun werk had gebracht. Het slacht offer, vader van twee kinderen, over leed op weg naar het ziekenhuis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3