Triniteitslyceum krijgt grotere sportvelden „Alberdingk Thijm' repeteert weer onder een eigen dak Aöemda Haarlem Wijziging in uitbreidingsplan Omgeving Zijlweg DOKTER H. PICCARDT NEEMT AFSCHEID VAN DE G.G.D. Vele blijken van waardering tijdens druk bezochte receptie ACCORDEONS Gerestaureerde studio gisteravond in gebruik genomen Rallye Radiostad op 25 mei „DE FIETS" A. v.d. BOGAARD U komt toch ook... naar het BOEK-FORUM? VRIJDAG 29 MAART 1957 PAGINA 5 Entreeprijzen van de Haarlemse musea worden verhoogd Bestuurswisseling bij de K.A.B. kring Oost Burgerlijke Stand Haarlem FLORESSTRAAT 15 Ruim 4.000 voor de katholieke speeltuinen ALPHENAAR J aarvergadering katholieke bejaarden Causerie voor leden van „Alliance" WÈÊÊmmË op maandagavond 1 april om 8 uur in de Vleeshal Films Muziek Toneel Diversen T entoonstellingen HAARLEMSE BOEKENWEEK Toneelschool? AERDENHOUT Hervormd centrum Nieuw zelfbedienings- bedrijf Ongevallen in Haarlem Onderwij svoor stellen Basketbal HOC-dames kampioen in districtsklasse Lasser bij explosie gedood H.V.B.-programma Inbraakjes ZAND VOORT Ouderavond St.-Agatha- kleuterschool SPIL SCHILDER GESCHORST Beurs van Amsterdam 9ui New York B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld tegemoet te komen aan de bezwaren van het Triniteitsly ceum tegen het uitbreidingsplan Zijl- veeg. De bezwaren van drie andere re clamanten dienen naar het oordeel van het College, ongegrond te worden ver klaard. In verband daarmee wordt aan de raad voorgesteld een gewijzigd uit breidingsplan Zjjlweg te aanvaarden. Het Triniteitslyceum had er bezwaar tegen gemaakt, dat als gevolg van het geprojecteerde voetgangerspad tussen de Regentesselaan en Overveen, de bij het Lyceum behorende en nog aan te leggen sportvelden niet aan de gewens te afmetingen kunnen voldoen. B. en W. delen in hun pre-advies mede, dat de oppervlakte der sportvelden in het aanvankelijk ter visie gelegen hebben de ontwerp-plan Zijlweg, groter was dan die in het plan zelf. Niettemin is tegen het plan geen bezwaar gemaakt. Toch menen B. en W. dat thans tege moet gekomen moet worden aan de be zwaren van het Triniteitslyceum tegen het uitbreidingsplan Zijlweg. In het thans aangeboden gewijzigd uitbrei dingsplan wordt de mogelijkheid ge schapen om twee wedstrijdvelden aan te leggen van 64 x 102 meter. Voorge steld wordt deze wijziging te aanvaar den en het bezwaarschrift van het Tri niteitslyceum voor kennisgeving aan te nemen. Ten aanzien van de bezwaren van de firma J. M. Barnhoorn en Zonen te Overveen tegen het feit dat als gevolg van het uitbreidingsplan Zijlweg de kwekerij van deze firma moet verdwij nen, wordt opgemerkt, dat deze bezwa ren dezelfde zijn als die vroeger waren ingediend tegen het ontwerp-uitbrei- dingsplan. Aangezien volgens B. en W. de situatie thans niet wezenlijk veran dert in dit opzicht, wordt voorgesteld dit bezwaarschrift ongegrond te ver klaren. Hetzelfde wordt voorgesteld ten aanzien van het bezwaarschrift van de Lambertusstichting in Bloemen- daal, die de terreinen in bezit heeft, waar thans het marine-hospitaal ze telt. Deze stichting heeft aangevoerd, dat door dit uitbreidingsplan Zijlweg het realiseren wordt belemmerd van de plannen die de stichting heeft met zijn op Bloemendaals gebied gelegen eigendom. Het gaat vooral om de ge projecteerde bebouwing ten westen van de westelijke toegangsweg en om De entreeprijzen voor het Frans Halsmuseum en het museum „Het Huis van Looy" zullen verhoogd moeten wor den. In de toelichting op een desbetref fend raadsvoorstel schrijven B. en W. van Haarlem, dat de oude entreeprij zen in 1949 zijn vastgesteld en dat er sindsdien veel veranderd is. De waar de van het geld is gedaald, de maat schappelijke omstandigheden zijn ver beterd en de betekenis van de musea is groter geworden. Bovendien zijn de entreeprijzen voor verschillende ande re rijks- en gemeentemusea eveneens verhoogd. B. en W. stellen nu voor voor beide musea een entreeprijs vast te stellen van 50 cent. Het verschil in tarief tus sen zon- en feestdagen enerzijds en week dagen anderzijds, komt dan te verval len, aangezien het bezoek in beide ca tegorieën even groot bleek te zijn. Voor kinderen onder de 16 jaar wordt een entreeprijs van tien cent berekend, zodat de toegangsprijs bij familiebe zoek aan het museum geen bezwaar hoeft op te leveren. Bij bezoek in groeps verband zal een reductie worden gege ven, zodat dan per persoon slechts 25 cent verschuldigd is. Voorts zal een door lopend toegangsbewijs worden in gevoerd, dat voor 1,75 per jaar be schikbaar is. Studerenden betalen daar voor slechts 50 cent. De regel, dat kin deren tussen 8 en 17 jaar, die onder geleide het museum bezoeken, gratie toe gang hebben, komt te vervallen. Wan neer de raad deze tariefsverhoging goedkeurt en wanneer de Koninklijke goedkeuring hierop is verkregen, zal dit naar schatting het museum 10.000 meer opleveren. De leden van de kring oost van de KAB. hebben gisteravond hun jaarver gadering gehouden in het jeugdgebouw aan de Amsterdamsestraat. De voorzit ter, de heer B. Reynders, gaf een over zicht van de belangrijke gebeurtenissen van het afgelopen jaar, zoals het gereed komen van de woningen aan de Hanny Schaftstraat, gebouwd door de Woning bouwvereniging Sint Bavo-oost. Ook vroeg hij de leden belangstelling te to nen voor het werk van het Wiikcomité Haarlem-oost en daaraan hun klachten en verlangens kenbaar te maken. Het wijkcomité heeft bijvoorbeeld plannen in voorbereiding om een verlichting te doen aanbrengen aan de parochietoren in de Amsterdamsestraat. De voorzit ter sprak woorden van dank tot de penningmeester, de heer J. Bruijn, die voor de laatste maal zijn jaarverslag uitbracht, daar hü zich niet meer her kiesbaar stelde. Een inspecteur van Concordia schetste de instellingen van de KAB, zoals Herwonnen Levens kracht, de Centrale Volksbank en de verzekeringsmaatschappij Concordia. Bij de bespreking van het bestuursbe leid werd aangedrongen op meer sa menwerking met de KAV. Van de acht kandidaten voor de be stuursverkiezing werden gekozen de heren H. W. Hesseling, aftredend, H. Dorland, E. Heezik en J. Stals. De aftredende bestuursleden L. C. Stevens en H. Duits, werden niet herkozen. De voorzitter bracht hen dank voor het vele werk, dat zij voor de KAB verricht hadden. GEBOREN: W .Noort—Langerels, z H. SminkVisscher, z.; E. J. M. Car- PayKnook, z.G. N, Rozenbrand Miedema, z.P. Hofsteevan der Meer, z.; J. A. WesterbeekAmama, d.; A. C. G. van Gooi—Stol, d.' P. J. G. M. BarendregtLenting,' d.;' E J.' RooseUitendaal. d.; M. van 'der Horstde Visser, d. ONDERTROUWD: L. der Kinderen en H. J. Braam. GETROUWD: F. N. M. Bierens en w. Oolders; J. J. Plomp en T. Ronde; •W Boerendans en J. A. Fijnheer; H. Polak en P. Boerrigter; Chr. Bout en J. N. Goedhart; O. J. de Vogel en B. W. van Zijl. OVERLEDEN: J. Chr. Boeree, 50 3-, Merovingenstraat; Chr. J. Dikke- boom, 68 j.. Badhuisstraat; Th. Zwane- veld—de Waal, 85 j„ Bisschop Otto- straat; M. C. Comes—de Groot, 55 j., Bataviastraat. het ten noorden daarvan geprojec teerde speelterrein. B. en W. herin neren de raad eraan, dat bedoelde gronden vroeger waren bestemd voor openbare dienst en bebouwing, en dat daartegen nooit bezwaar is gemaakt. Van een wezenlijke verandering van de gebruiksmogelijkheden van de grond is derhalve geen sprake. Voorts herinneren B. en W. eraan, dat in Bloemendaal een komverorde- ning van kracht is, krachtens welke een verdere bebouwing van de in Bloe mendaal gelegen eigendommen van de Lambertusstichting toch verboden is, zodat ook op grond daarvan de plan nen van de stichting niet gerealiseerd kunnen worden. De bezwaren tegen de aanleg van een speelterrein, dat zeer bescheiden van omvang is en dat slechts aan de uiterste rand van de terreinen van de Lambertusstichting is gelegen, kunnen worden ondervangen door het aanbrengen van een doeltref fende beplanting als afscheiding, zodat men geen hinder ondervindt van het ru moer der spelende kinderen. B. en W. stellen de raad dan ook voor ook dit be zwaarschrift ongegrond te verklaren. Advertentie Het goedkoopste vervoermiddel Een keur van modellen vindt U bij Magneet - Simplex - K.S. rijwielen De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin heeft B. en W. van Haar lem gevraagd om een bijdrage in de kosten van reparatie van de speelwerk- tuigen van de door haar beheerde speel tuinen. De kosten worden geraamd op 10.000, maar op de begroting is voor dit doel slechts 2.500 uitgetrokken. Twee jaar geleden zo delen B. en W. van Haarlem de raad thans mede heeft de raad het Haarlems Speeltuin Verbond voor een soortgelijk doel een bedrag a fonds perdu beschikbaar ge steld van 7.000. Het Speeltuinverbond beheerst 16 speeltuinen en de Katholie ke Vereniging 9. Het College stelt de raad nu voor een naar verhouding even groot bedrag a fonds perdu beschiabaar te stellen, zijnde 4.325. Dit betekent, dat de Katholieke Vereniging uit eigen middelen nog 3.175 zal moeten fourne ren. Onder grote belangstelling heeft dok ter H. Piccardt, hoofd van de Psychia trische Voor- en Nazorgdienst van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst van Haarlem gisteren afscheid genomen van de dienst en van zijn patiënten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In 1955 had dokter Piccardt deze leeftijd eigenlijk reeds bereikt, maar omdat er geen geschikte opvolger gevonden kon worden, verklaarde hij zich bereid nog enige tijd die ruim anderhalf jaar zou duren aan te blijven. Zijn particuliere pychotherapeutische prak tijk zal dokter Piccardt blijven voort zetten. In het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht was het gister middag een komen en gaan van patiën ten, oud-patiënten en autoriteiten uit medische, sociale en gemeentelijke kringen, die de gelegenheid aangrepen dokter en mevrouw Piccardt de hand te drukken. Namens de patiënten sprak mevr. A. S. Plevier-Dekker, die gewaagde van de goede zorgen van de dokter voor zijn patiënten. ,,U mopperde wel eens, maar dat was dan voor onze bestwil", aldus merkte de spreekster op. De dames van Hoek hadden gelden ingezameld voor afscheidsgeschenken namens de patiënten, die mevrouw Ple vier aanbood: sigaren, een aktentas, een bureaulamp voor de dokter en een ruiker bloemen voor mevrouw Piccardt. Mevrouw J. ten Post-Sernée bood namens de gezamenlijke rusthuizen in Haarlem en Bloemendaal in welgeko zen bewoordingen een fraai karpet aan. Uit naam van de Vereniging van Psy chiaters in Nederland sprak dr. E. A. M. Speyer uit 's Gravenhage, die het verdienstelijke werk memoreerde, door dokter Piccardt verricht voor de ver eniging. Van hun belangstelling gaven voorts onder meer blijk tijdens de zeer geani meerde afscheidsreceptie: de ge meentesecretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff, de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, de officier Advertentie Alleenvertegenw. „Galanti-Sonola" KRUISWEG 4» HAARLEM In de zaal van het Stoofke hield gis termiddag de katholieke bond van be jaarden en gepensioneerden van de af deling Haarlem haar jaarvergadering, die door enkele tientallen leden was bezocht. In zjjn openingswoord zei de voorzitter, de heer C. Selhorst, dat de Haarlemse afdeling bij het hoofdbestuur bijzonder goed staat aangeschreven. Verder releveerde hij de toenemende belangstelling van buitenstaanders voor de sociale nood van de bejaarden. In het jaarverslag memoreerde de secre taris, de heer H. Drieman, de verschil lende hoogtepunten van het voorgaan de jaar. Over het werk van de socië teiten kan het bestuur tevreden zijn. De sociëteit in de Amsterdamse buurt trekt de meeste bezoekers. Het jaar verslag en ook dat van de penning meester, de heer J. J. te Rietmolen, werden zonder op- en aanmerkingen vastgesteld. Naar aanleiding van enkele opmer kingen in de jaarverslagen zei voorzit ter Selhorst, dat de directie van het Rembrandt-theater aanmerkingen heeft gemaakt op het feit, dat de gereduceer de kaartjes door sommige leden aan jongelui worden doorverkocht. De heer Selhorst achtte deze handelwijze zeer laakbaar. Op 24 april gaan de leden naar de bollen. Teneinde zoveel mogelijk een sluitende begroting te krijgen zal voortaan voor elke ontspanningsmid dag een entree-prijs van 0,25 worden geheven. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren J. Kraak en J. van Kolk her kozen. De heer Te Rietmolen trad af en voorlopig zal de afdeling het zonder penningmeester moeten doen. Het is niet uitgesloten, dat Ifet bestuur een jongere kracht zal aantrekken en bij voorbaat gaf de vergadering hiervoor haar toestemming. Ter verlichting van de werkzaamheden in het bestuur werd nog herkozen de heer C. Froeling. Op dinsdag 2 april zal de prior van het Augustijnenklooster, pater L. Ver- hage, voor de leden van de RKW „Al liance" een uiteenzetting geven over de achtergronden van de sport en vooral ook van de jeugd en de sport. Het on derwerp luidt: Persoonlijke contacten in de sport". De avond wordt gehouden in de kantine van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg. van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, mejuffrouw mr. C. J. Krim, inspectrice der Kinderpolitie, mr. H. Prnisen Geerligs, secretaris van de Raad voor Kinderbescherming, de heer P. Blankevoort, directeur van het Me disch Maatschappelijk Constultatie- bureau voor Alcoholisme en mr. A. Bouman van het Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden te Haarlem. De wethouder van Volksgezondheid en Personeelszaken van Haarlem, de heer W. C. Bakker, sprak gistermor gen tijdens een afscheidsbijeenkomst voor het personeel van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheids dienst. Hij bracht de scheidende psy chiater dank voor het vele, belangrijke en voortreffelijke werk, dat deze gedu rende de achttien jaren, dat hij in ge meentedienst werkzaam was, heeft ver richt. Dokter D. Heijmans, adjunct-di recteur van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, uitte eveneens zijn waardering voor het werk van de scheidende psychiater. Hij bood hem namens het gehele perso neel een antieke klok aan. De heer J. P. F. Regter, hoofd der administratie van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst, ge waagde van de sympathie, die dokter Piccardt daar genoot, al leverde diens administratieve slordigheid wel eens moeilijkheden op. Tenslotte sprak de heer F. van Egmond, hoofd der afde ling Personeelszaken ter secretarie, die de toewijding roemde van dokter Pio- cardt. De medewerksters en medewerkers bo den dokter Piccardt een album aan met fotografische herinneringen aan de achttien jaren, gedurende welke hij werkzaam was bij de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst. De gerestaureerde studio van de r.-k. rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" aan de Lange Wijngaardstraat is giste renavond met een feestdronk en veel woorden van gelukwens officieel weer in gebruik gesteld. Het is een gezellige en praterige bijeenkomst geworden, welke opgeluisterd werd door de pre sentie van deken W. N. Zijlstra en de wethouder A. J. M. Angenent en D. J. A. Geluk. Van de overige aanwezigen, voornamelijk representanten van ande re toneelverenigingen, noemen wij nog met name de heer J. B. Schuyl. Het bestuur van de Kamer, volledig met zijn geestelijk adviseur, pastoor A. van Rijn, liet zich al dat eerbetoon met kennelijk genoegen welgevallen, en het was een glunderende voorzitter, de heer J. Kruijver, die een uitvoerig in leidend woord sprak om de geschiede nis der restauratie te memoreren. Over dat herstel van de studio hebben wij zaterdag jongstleden reeds bericht, en wij mogen nu volstaan met te vermel- Advertentie Openhartige gedachtenwisseling over allerlei vraagswkken, het Boek betref- fened (ter gelegenheid van de Boeken week en onder auspiciën van de r.-k. Openbare Leeszaal). Kaarten a 0.50 bij de Leeszaal, Nieuwe Gracht 70 (tel. 13778), en bij Alphenaar, Kruisweg 49. CINEMA PALACE: Kruispunt Bhowani, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en B.15. FRANS HALS: Congo desparados, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om 8 uur. L1DO: Luchtbrug naar de vrijheid. 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXORRichard de Derde. a. 1., J en 7.30 uur. MINERVA: za. 2.30, 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 en ma. 8.15: De man die te veel wist, 18 jaar. Di. en wo. 8.15: Engelen zonder vleugels, 14 jaar. Do. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. REMBRANDT: De kapitein van Köpenick, a. 1., 2. 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: Vergelding, 14 J. Ma. tot en met do.: „Een van het circus, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Leve de Jantjes, a. L, 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Vrijdag 29 maart Concertgebouw: Symfonie-orkest Haer- lem. Concert o. 1. v. Marinus Adam, met medew. van Operakoor II Trovatore. So list: Jean Louis Stuurop, 8 uur. Maandag 1 april Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 tot 16.30 uur. Schouwburg: Oper. ver. „Diogé" met „De Geisha" (dil.) 7.45 u. Dinsdag 2 april Concertgebouw: N. Ph. O. 9e concert se rie D„ o. 1. v. Henri Arends. Solist: Pierre Doukan, viool, 8.15 uur. Schouwburg: Operette-ver. „Diogé" met „De Geisha" dil.7.45 uur. Woensdag 3 april Concertgebouw, 9.30 en 11 uur: Concer ten door het N. Ph. O. voor scholieren: 20 uur: Leerlingenuitvoering mij. tot be vordering der Toonkunst. Eveneens 20 u.: Concert door het Vrouwenkoor Zigea. Donderdag 4 april Concertgebouw: Piano-avond door Geor ge van Renesse. Schubert-programma, 8 u. Zaterdag 30 maart Schouwburg: Het bezoek van de oude dame. Een voortreffelijke vertolking van een modern stuk van de jonge Zwitserse schrijver Friedrich Dürrenmatt, in een vernieuwde expressionistische stijl geschre ven. Een oude dame koopt uit wraak voor een haar in haar jeugd aangedaan onrecht haar vroegere geboortedorp op, om de man, die haar kwaad gedaan heeft, de dood in te drijven. Voor kinderen is het stuk ongeschikt, maar volwassenen kun nen er veel toneelgenoegen aan beleven, mede doordat de toneelgroep „Theater" on der leiding van Elise Hoomans een zeer gave vertolking ervan geeft, 8 uur. Zondag 31 maart Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met Het bezoek van de oude dame, 8 uur. Woensdag 3 en donderdag 4 april Schouwburg: Het lied van de moor denaar, een nieuw stuk van de jonge Vlaamse schrijver Hugo Claus, de schrij ver ook van „Bruid in de Morgen". Het stuk, dat een première is voor Haar lem wordt gespeeld door het Rotterdams Toneel onder regie van Ton Lutz, met oun. Pim Dikkers en Ann Hasekamp in de voornaamste rollen, 8 uur. Vrijdag 29 maart Hotel De Leeuwerik: Jaarvergadering Dierenbescherming, 8 uur. Brinkmann: Katholiek Vrouwengilde Haarlem. Pater Piron OESA voert Elcker- lyc op, 8 uur. Zaterdag 30 en zondag 31 maart Plus de Tiende-school (Haarl.-noord) Bazar ten bate van jeugdbeweging in de parochie. Za. geopend van 20 tot 23 uur, zo. van 12.30 tot 18 en van 20 tot 22 u. Zondag 31 maart Concertgebouw: Leids Kindertoneel. Kin dermatinee „Bulletje en Bonestaak", 2.30 u. Maandag 1 april Brinkmann: Vereeniging Haerlem. Inlei ding door mej. dr. G. H. Kurtz over de taak en betekenis van de archiefdienst, 8 uur. Woensdag 3 april Telsterbant-homeJos Lodewijks houdt een causerie over „Vreemde gedachten over moderne kunst", 8 uur. Tinholthuts: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 3—5 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 1117 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1017 uur. zondag van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1316 uur. Cruqulusmuseum: Geopend van 912.30 en van 1.301 u. Maquette tijdelijk in re paratie. Galerie Espace: Tentoonstelling van werken van Sanders. Geopend: dag. van 1117 uur (tot 6 april). Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): 100-ja- rig bestaan Archiefdienst. Tent. van do cumenten, gravures, tekeningen enz. uit het Haarlemse Archief, (tot en met 4 april). Geopend dag. van 1012.30, 13.30 tot 17 en zo. van 1417 uur. De Vleeshal (Grote Markt) Zaterdag 30 maart: Dr. V. E. van Vriesland spTeekt over „Persoon lijke herinneringen aan de schrij vers van „80", 8 uur. Maandag 1 april: Forumavond over het boek, 8 uur. Woensdag 3 april: Vertolking van „Het boek Esther" en „Het Hilde- brand-monument op pad" door het Poppentheater „Het kleine we reldtoneel" o.l.v. Jan Nelissen. 8 uur. Donderdag 4 april: Pater P. J. Suasso de Lima de Prado spreekt over „Luipaardmannen en slangendan sers in de greep van het oerwoud". Ook wordt een flm vertoond over de Pygmeeën. 8 uur. den, dat de heer Kruijver naar vele kanten dankwoorden strooide ter atten tie van degenen, die aan de herbouw hun medewerking hebben verleend.a Daar was dan allereerst het gemeente bestuur, dat een gemeentelijke garantie van 14.000,- mogelijk had gemaakt, verder de Nutsspaarbank, van wie het benodigde kapitaal geleend kon wor den, en tenslotte de architect, de heer Leo van Dijk, de aannemer, de heer P. Sonnemans, en de onder-aannemers. De heer Kruijver nam dankbaar de gelegenheid te baat om buiten het of ficiële kader te treden en enkele prac- tische punten aan te snijden. Hij verklaarde allereerst, dat Thijm na tuurlijk zijn verplichtingen zal nako men. Het zal dan echter zaak zijn, dat er geen verandering komt in de algemene situatie van het amateur toneel. Er is overal een zekere ten dens-terug waar te nemen. Niet zo zeer in de prestaties alswel in de be langstelling van donateurs. Daarbij zal het nodig zijn, dat er meer ac tieve leden, vooral jonge mannen, toetreden. Spréker noemde het daarna prettig te weten, dat dank zij de gemeente er nu een subsidie van totaal 5000,- is vastgesteld voor de Haarlemse ama teurstoneelverenigingen. Heel voorzich tig meende hij te mogen opmerken, dat waar 20 verenigingen de som moeten verdelen de subsidie feitelijk te laag is. Daarbij komt aldus de heer Kruijver dat die verdeling zeer moei lijk is. Dat de verdeling op gelijke ba sis geschiedt, acht Thijm bovendien niet geheel juist. Een bijzondere pres tatie zou bij voorbeeld een zekere be loning moeten krijgen. Het zou zo ging de heer Kruijver voort prettig zijn, als er meer gele genheid kwam om die prestaties, zo no dig in gezamenlijk verband, verbeterd konden worden. Een vereniging moet in staat zijn eens met een eigen decor te komen, moet eens kannen spelen on der een beroepsregisseur. Waarom niet ten dienste van alle verenigingen spraaklessen of een instructie-avond. En zou het zo abnormaal zijn, als er in Haarlem een amateurtoneelschool kwam? In dit gezelschap werd de rede van de heer Kruijver, die het aanstuurde op een blijvende samenwerking met de zusterverenigingen, uiteraard met een flink applaus beantwoord. Wethouder Geluk kreeg op die ma nier de kans om meer te zeggen dan het gebruikelijk protocol voorschrijft. Hij feliciteerde Thijm natuurlijk met dit heuglijk gebeuren en vond het bij zonder aantrekkelijk, dat een amateur vereniging een eigen huis heeft. Op die manier hoeft zij geen zwerversbestaan te leiden van het ene zaaltje naar het andere. Hij wees er vervolgens op, dat In het kader van het Landjuweel geble ken is, dat het Haarlems amateurto neel op een goed peil staat. Ten aan zien van de subsidie merkte hij op, dat er vele mogelijkheden zijn. maar dat welke regeling ook nooit geheel zal vol doen. De huidige zal men vooreerst moeten zien als een aanloopje. De wet houder meende tenslotte, dat verschil lende wensen van de heer Kruijver ver wezenlijkt zouden kunnen worden bij samenwerking der verenigingen. Een avondtoneelschool zag hij in ieder ge val niet als een onmogelijkheid. Na mens de toneelvereniging „Nieuw Le ven" sprak de heer Spierdijk felicitatie woorden en hij liet die vergezeld gaan van een wandversiering als geschenk. De heer A. van der Veldt. sprekend na mens het W.K.A.. ging uitvoerig in op de waarde van het amateurtoneel en bood een geschenk onder couvert aan. De heer Bruin van „Vriendschap" zij ons doel" bleef evenmin achterwege en wet houder Angenent sprak als voorzitter van de Haarlemse K.A.B. Hij herinner de er aan. hoe Thijm begonnen is als onderafdeling van de r.-k. Volksbond en hoe de Kamér, ondanks dat zij zich daarvan had losgemaakt, immer pretti ge relaties onderhoudt met de huidige K.A.B. Mevrouw Van Dijk tenslotte was de tolk van de damesleden en de dames der leden, en op haar wenk kwa men er verschillende huishoudelijke ge schenken ter tafel, die met vreugde wer den ontvangen. Naar ons werd medegedeeld is de studio zondagmiddag van twee tot vijf uur te bezichtigen voor de donateurs en andere belangstellenden. Wethouder A. J. M. Angenent felici teert als voorzitter van de Haarlemse K.A.B. de Rederijkerskamer met de restauratie van de studio. Links wet houder D. J. A. Geluk, in het midden voorzitter J. Kruijver. Op de hoek van de Leeuwerikkenlaan en de Koekoeksweg in Aerdenhout zal deze zomer begonnen worden met de bouw van een hervormd centrum. In de eerste plaats zullen worden gebouwd een kerk, met ruimte voor 250 mensen, een ontmoetingshal met klokketoren en een consistoriekamer. Later zullen een zondagsschool en een wijkzaal worden bijgebouwd. De kosten voor het nieuwe centrum, ontworpen door de architect K. L. Sij- monsz Dz te Amsterdam, bedragen 315.000. De gemeenteleden hebben in hun bouwfonds reeds 115.000 bijeen gebracht, de Kerkvoogdij heeft 100.000 toegezegd. Aan de Zijlweg 42 is gistermorgen de eerste zelfbedieningszaak van De Gruy- ter in Haarlem geopend. In Nederland zijn thans niet minder dan 73 bedrij ven van De Gruyter, waar het zelfber dieningssysteem wordt toegepast. Het nieuwe bedrijf was voorheen reeds van De Gruyter» maar aanzienlijk klei ner van omvang. In drie en een halve maand tijds heeft men de winkel aan de achterkant uitgebreid. In die perio de werd de verkoop voortgezet in pand 38 aan de Zijlweg. De De Gruyter's zelfbedieningszaak is zeer modern in gericht. De aannemersfirma J. B. Kroon van Diets voerde de werkzaamheden uit. Op de Slaperdijk kwamen gisteren een wielrijder en een motorrijder met el kaar in aanrijding doordat de wielrij der, die naast twee andere fietsers reed, naar links zwenkte om de motor te la ten passeren. De motorrijder, een 32- jarige uitvoerder, brak zijn rechterarm en werd naar het Grote Gasthuis over- gebacht. Om kwart over twaalf gistermiddag ontstond een aanrijding op de kruising van de Reitzstraat met de Gedempte Schalkburgergracht. Een uit de Reitz straat komende vrachtwagen gaf geen voorrang aan een van rechts komende personenauto. De bestuurder van dit voertuig werd uit de auto geslingerd en kreeg een lichte hersenschudding en eni ge schaafwonden. Men bracht hem over naar het ziekenhuis St.-Joahnnes de Deo. In de Gierstraat stak gistermorgen omstreeks kwart voor elf een 70-jarige voetganger onvoorzichtig de rijbaan, over. Hij werd aangereden door een vrachtauto en moest met een zware hersenschudding en enige hoofdwonden in het Grote Gasthuis worden opgeno men. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een jaarlijkse vergoe ding toe te kennen voor de aanvulling van het meubilair en het ontwikkelings materiaal ten behoeve van de katholie ke kleuterschool aan de Generaal de Ia Reijstraat. Voor het aanvullen van het ontwikkelingsmateriaal ten behoe ve van de katholieke kleuterschool aan de Mentawistraat wordt een bedrag ge vraagd van 798. Het College verzoekt de raad boven dien een besluit te nemen, waarin wordt verklaard, dat de noodzakelijkheidsver klaring van de protestantse ambachts school, afgegeven geacht moet zijn ten behoeve van „de vereniging voor chris telijk nijverheidsonderwijs te HAAR LEM". De raad verklaarde verleden jaar de stichting van een protestantse am bachtsschool noodzakelijk en gaf die verklaring af ten behoeve van de „Stichting voor Christelijk Nijverheids onderwijs te Haarlem". Deze stichting is echter omgezet in een vereniging en het is dus begrijpelijk, dat het raads besluit van verleden jaar moet worden aangepast. Reeds enige jaren betekent de ont moeting tussen HOC en White Stars (dames) de beslissing in de basketbal competitie. HOC slaagde er in de Haarlemse competitie reeds acht keer in de titel te veroveren en ook In de gewestelijke districtsklasse heeft het team nu dank zij een puntenverdeling tegen White Stars (2121) weer be slag gelegd op de titel. Het begin was direct voor de Stars, want dank zij enkele fraaie doelpunten van Jore en Hofstra nam White Stars een 60 voorsprong. De rust kwam door enkele fraaie afstandschoten van Frankje van Veen met een 128 voor sprong van de Stars. Vooral de anders zo gevaarlijke HOC aanval werd door de verdedigingstaktiek van de Stars zwaar belemmerd en aanvalsleidster Janny Huigen kreeg dan ook weinig gelegenheid gevaarlijk te worden. Een uitstekend benutte strafworp gaf HOC in de laatste fase van de strijd weer nieuwe moed. In deze slot-minu- ten steeg de spanning ten top, want na dat eerst Janny Huigen twee strafwor- pen had gemist, kreeg de aanval van de Stars in de allerlaatste minuut, dank zij vooral slecht bevriezen van HOC, nog een drietal fraaie scoringskansen. Het einde kwam met gelijke stand: 21—21. De Antilopen dames behaalden in Rotterdam een overwinning op Hudig (2216) terwijl de herenploeg van de ze Haarlemse vereniging met 51—40 overwinning tegen het Rotterdamse USV huiswaarts keerde. De uitslagen waren: Dames: White Stars 3Typhoons 3, 22—24; ZBVS—Antilopen 2, 23—13; Heren: Old Boys—HOC 2, 1732; AuroraTyphoons 2, 3122; ZBVS 2 White Stars 2, 32—28; IHJ 4—SC Haar lem 3, 17—20. De 68-jarige lasser A. R. te Zwolle Is woensdag om het leven gekomen bij het lassen van een vat. In dit vat hebben zich vermoedelijk resten van een explosief cel lulose verdunningsmiddel bevonden, ten gevolge waarvan het explodeerde. Het on geluk geschiedde in een kuiperij en va- tenhandel, waar de heer R. werkzaam was. 1 A: Hoofd. Boys—DSK, VI. Vogels— DCO. SpaarndamConcordia. Haar lem 5—DSS; IB: HBC 3—RCH 4. HFC 3 Schoten 3, Ripperda 2Haarlem 3a; TYBB 2—Hillegom 2, Velsen 2—ADO 2. 2A: Nw Vennep—DSB, WD—SVY, VogelenzangDIOS, HeemstedeAlli ance; 2B: Beverwijk 3—TYBB 3, DCO 2Zandvoortmeeuwen S, Kin- heim 2—DEM 3. 2 C: HFC 4—Haar lem 6, RCH 6Velsen 3, NAS 2Zand voortmeeuwen 4; 2D: Stormvogels 5 DIO 2, Zandvoortmeeuwen 5Wijk a. Zee 2, HFC 5—DEM 4 3 B: EHS 2—TYBB 4, 3 C: RCH 8— DSS 2, WD 2—HFC 8, Hillegom 4— BSM 2, 3 D: Terrasvogels 3Bever wijk 4, Kennemers 5ADO 3, 3 E: DSS 3Spaarnestad, Geel Wit 2Schoten 5, Vogelenzang 2Haarlem 8, 3 F: Ken- nemers 6DEM 6, IEV 3Velsen 4, 3 G: DSB 2BSM 3, SHS 2v. Nispen, 3 H: Bloemendaal 4VL Vogels 4, Al liance 2Halfweg 4. 4 A: Renova 2THB 3. Spaarnestad 2—HBC 5, 4 B: WH 3—NAS 4, 4 C: Onze Gezellen 5Zandvoortmeeuwen 6, TZB 2—DSK 3, DSS 4—Heemstede 3; B 2DSK 3, DSS 4Heemstede 3, 4 D: 4D: WB 5—ADO 4. VSV 7—DEM 8: 4F: DEM 7—Geel Wit 5, 4 G: Hoofd. Boys 3Spaarnevogels 3. HFC 11DSOV 2. VI. Vogels 5DIOS 3. 4 H: Bloemen daal 6—DSS 5, SHS 3—RCH 10. Jeugd: A: DSS aStormvogels a; Kennemerland aTYBB a. VSV a DEM a, B: Haarlem aHBC a, Onze Gezellen aKennemers a. v. d. Aart-Beker le Verliezersronde: EHS aSHS a. DSOV aRenova a. Geel Wit aVI. Vogels a, THB a DSB a, DCO aBeverwijk a. Junioren: 1 A: DIOS aHoofd. Boys a, BSM a—DSS b, TYBB b—Nas a, 2 B: DEM bOnze Gezellen b, Vel sen bIEV a. Wijk a. Zee aDSS c, 3 A: Onze Gezellen cBSM b, TYBB d v. Nispen a. Alliance bVogelenzang a, 3 C: HBC eVelsen e, DEM e Geel Wit b. Adspiranten: 1 B: ADO aVelsen a, DSS aAlliance a. 2 C: BSM aNAS a. Hoofd. Boys aDSS b, 3 A: SHS a Velsen b, 3 C: DEM dVelsen c, 3 F: Concordia cVogelenzang b. HBC d Concordia b. TYBB dDIOS a, 4 A: DEM g—DSS d. Geel Wit b—IEV b, 4 D: HBC f—NAS b, 4 H: Geel Wit cOnze Gezellen c, Renova cTYBB g, DEM hOnze Gezellen d, 4 J: Alli ance dConcordia d. Geel Wit eVel sen f. In de nacht van 27 op 28 maart Is er ingebroken in een geneesmiddelen- bedrijf aan de Rozenstraat. In het kantoor werden alle bureaux onder zocht, maar de buit was gering: 30 pakjes sigaretten en 10,In het ge bouw van een technische Handelmaat schappij aan 't Krom werd 1, door indringers buit gemaakt. Op woensdag 3 april a.s. zal voor de eerste maal een ouderavond worden ge houden voor de ouders der leerlingen van de St.-Agathakleuterschool te Zand- voort. Men wil dan komen tot de ver kiezing van een oudercommissie. Mr. B. J. de Boer te Zandvoort zal een in leiding houden over de reële betekenis van de ouders in de opvoeding van het kind. De bijeenkomst wordt gehouden in de speelzaal van de school en vangt aan om 8 uur. De traditionele internationale toer tocht „Radiostad-Hilversum" wordt dit jaar gehouden 25 mei, in samenwer king met de N.C.R.V. De eindcontrole zal zijn bij de Schuttersweg te Hilver sum op het terrein van de N.C.R.V.- studio. De organisatoren menen dat het aantal deelnemers van 1956, dat 4.000 bedroeg, bij de komende tocht zal worden overtroffen. Alle deelnemers aan de tocht, waar onder zich tal van buitenlanders zullen bevinden, ontvangen als een blijvende herinnering een geëmailleerde plaque- te, waarin het wapen van Hilversum wordt aangebracht. B. en W. van Hil versum hebben de raad voorgesteld een bedrag van 1.000 beschikbaar te stel len voor de aanmaak van de plaquet tes. Eveneens op verzoek van het co mité werd in 1956 een gelijk bedrag uit de gemeentekas beschikbaar ge steld. B. en W. zijn van oordeel, dat de belangstelling die de tocht voor de ge meente wekt een dergelijke uitgave vol komen verantwoord doet zijn. Schilder van Volendam, de spil van het militaire elftal en het nati onaal jeugdteam, is door het bestuur van zijn vereniging voorlopig geschorst in het belang van hemzelf en het eerste elftal. Zijn houding in de laatste tijd was naar het oordeel van het bestuur zodanig dat men de schorsing verant woord en noodzakelijk achtte. Het be stuur van de KNVB heeft de schorsing dadelijk overgenomen en daarom kon Schilder woensdag in de wedstrijd van het jeugdteam in Haarlem niet van de partij zijn. (Niet officiële koenen) 3% Ned. 1953 SU Ned. 1953 SU Ned. 1956 3U Ned. 1948 3% Ned. 1950 3U Ned. 1954 31,4 Ned. 19551 3-3 U Ned. 1947 3 Ned. 62-64 Oei. toe. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mil eert A.K.Ü Van Berkei's Patent Calvé-Dèlft eert Van Gelder Kon. Boojrvens eert Unilever Cert Ned. Kabel Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoom b. Mt) Ned Scbeepv Unie H..V.A Deli Mi). Cert A'dam 2U '56 I Adam *56 Q A'dam til Vorig Opening slot 29/3 92% 90A 90% 90% 85% 86% 86% 86% 87% 8614 91A 86% 168% 194% 193 171% 305 200 298 364% 364*4 267 251% 251 179 178 80% 80H 166% 166 V4 151% 152 174% 175 87% 93 9334 89% 100% 100% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Hectrio General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel lloyal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway 1 Tidewater U.S. Steel Stemming! goed S7/J 62% 42% 73% 58% 39 U 111U 37% 33% 50% 47 80% 43% 42% 34 58U 28/3 63 U 43% 73% 58% 38% 113 38 34% 52% 46% 81% 43% 42% 33% 89%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5