Door spionagezaak te Bern Neutraliteit van Zwitserland staat op het spel Zelfmoord van de procureur- generaal Dubois bemoeilijkt ondersoek in ernstige mate MAKARIOS Slagen van filmproduktie ook zaak van gemeenten ONGEWONE FAMILIE REÜNIE IN SWALMEN 48 neven en nichten bijeen 7/ic?meecmj Onthullingen over de Suez-operatie aoi&rmet KAAS Tweede Kamer schaaft de politiewet op een aantal punten wat bij Duitsers drinken ijverig thee VRIJ GELATEN Even rust met n 4* 81 miljoen meer nodig in 1956 Positie van de burgemeester beter geregeld Inspectenr- Tussen neus en lippen AGRé-GOLA Kielstra I Z7 VERSLAG BIOSCOOPBOND Mr. A. Gieben benoemd tot commissaris bij de K.L.M. Voor defensie Wetenschappelijke atlas BuMe/uWnv Urulf ÓO Hand gestolen Vis in fles Eerste prijs VRIJDAG 29 MAART 1957 PAGINA 7 Turkije verbaasd Everest, het rode pakje met de witte berg! Wat kiest U Wij willen Eisenhower belt af Engeland ingelicht ■Aoeéf,'^jetóAl4/i, kjtl£f>yH' tfCtZotutZjUd/ N.V. PHILIPS-ROXANE Amsterdam Geen staatssecretaris Amerikaanse ambassadeur door L. J. SCHMIDT (Van een redacteur) De president van liet districtshot te Horgen nabij Ziirich, dr. Hans Fürst, is door de Zwitserse fede rale regering, de Bondsraad, belast met het onderzoek in de opzienbarende spionagezaak, die zondag j.l. in het middelpunt van de belangstelling kwam door de zelfmoord van de federale pro cureur-generaal, Bené Dubois. In de Zwitserse en ook in de Franse pers wordt aangedrongen op een snel onder zoek en op een spoedige onthulling vah de toedracht. Maar dr. Fürst, die Is benoemd tot buitengewoon procu reur-generaal, stoort zich niet aan deze wensen. Hü is er zich terdege van be wust, dat aan hem, zoals de „Neue Züri. cher Zeitung" het uitdrukte, „een van de pijnlijkste en moeilijkste affaires" uit de Zwitserse geschiedenis is toever trouwd. Het voornaamste principe van de buitenlandse politiek van zijn land, de traditionele neutraliteit, staat op het spel. En bovendien kan dr. Fürst niet vlug opschieten, want de voornaamste figuur in het hele drama is dood en voor de rest is hij goeddeels afhanke lijk van de vrijwillige verklaringen van buitenlandse diplomaten. De Franse bladen steken over het algemeen hun sympathie voor Dubois niet onder stoelen of banken. De Zwit serse procureur-generaal, zo betogen zij, is het slachtoffer geworden van zijn Fransgezindheid. Sommige bladen voe gen hieraan toe, dat hij in een val is gelopen, die door de Egyptische ambas sade te Bern en communistische agen ten in vereniging is opgesteld. In ieder geval heeft de Egyptische persattaché het wenselijk geacht mee te delen, dat van zijn ambassade in deze affaire geen. enkel initiatief is uitgegaan. Dubois sloeg de hand aan zichzelf, nadat hij vorige week zaterdag van zijn chef, bondsraad Feldmann, te horen had gekregen, dat hij verdacht werd van feiten, die voornamelijk in november j.l. zouden zijn gepleegd. Met medewe ten of door toedoen van Dubois zou een Zwitsers inspecteur van politie, Max Ulrich, inkomende en uitgaande tele foongesprekken van de Egyptische am bassade te Bern hebben afgeluisterd en op geluidsbanden vastgelegd. Deze ge luidsbanden zouden in handen zijn ge speeld van een handelsattaché op de Franse ambassade, luitenant-kolonel Marcel Mercier. Het staat vast, dat Du bois en Mercier veel met elkaar omgin gen en dat zij samen een vakantie in Parijs hebben doorgebracht. Het in Zu rich verschijnende socialistische blad Volksrecht" meldt, dat overste Mer cier in feite hoofd was van een speciale Franse inlichtingendienst voor Noord- Afrika en het Midden-Oosten en dat hij Zijn vriendschap met Dubois alleen aan kweekte om des te gemakkelijker in contact te kunnen blijven met inspec teur Ulrich. Overste Mercier is tijdens het afgelopen weekeinde naar Frank rijk teruggekeerd en het wordt mogelijk geacht, dat de Zwitserse regering na voltooiing van het onderzoek van dr. Fürst de definitieve terugroeping van de attaché zal verzoeken. Over de aard van de overgebrachte inlichtingen is niet veel bekend. Het wordt nagenoeg zeker en ook geenszins (Vervolg van pag. 1.) vrouwen en kinderen verdrongen zich gisteravond in de straten van Nicosia en andere Cyprische steden, toen de vrijlating van Makarios in een radio nieuwsuitzending uit Londen bekend werd gemaakt. Sommige vrouwen huil den, terwijl vele andere het kruisteken maakten, zeggend: „Onze ethnarch is vrij". Het bericht werd van balkons en daken en uit geopende huisdeuren luid keels doorgegeven, totdat geheel Nicosia het wist. Britse militaire pa trouilles werden gisteravond in de stra ten van Nicosia toegejuicht. Er werden dozijnen handdrukken gewisseld. Te Athene werd gisteravond van ge woonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de Griekse regering thans, als eer ste reactie, haar ambassadeur te Lon den, die een jaar geleden, bij de ver banning van aartsbisschop Makarios, als protest tegen deze Britse maatregel werd teruggeroepen, weer naar zijn standplaats zal doen terugkeren. De Griekse premier Karaman- lis pleegde onmiddellijk na ontvangst van het nieuws, overleg met de waar nemende minister van buitenlandse za ken, Tsatsos. Daarna werd een bijeen komst van het kernkabinet belegd. Na afloop hiervan legde Karamanlis de vol gende verklaring af: ,,De vrijlating van aartsbisschop Makarios kan een beslis sende stap zijn in de richting van een oplossing van het geschil om Cyprus. De politieke betekenis van deze maat regel zal worden bepaald door de toe komstige houding der Britse regering. Ik hoop, dat de vrijlating van de aarts bisschop zal leiden tot herstel van de oude Brits-Griekse vriendschap". Gis teravond trokken studenten, onder het roepen van „Makarios komt", door de straten van Athene. In Griekse kerkelij ke kringen verwacht men, dat de eth narch zich na zijn vrijlating naar Grie kenland zal begeven. Uit Istanbul wordt gemeld, dat men zich in Turkse politieke kringen ver baasd toont over hetgeen werd genoemd het „vrij laten van aartsbisschop Maka rios, zonder dat deze het optreden der E.O.K.A. op afdoende wijze heeft ver oordeeld". Ook het feit, dat de Britten de E.O.K.A.-leider, kolonel Grivas, een vrijgeleide uit Cyprus hebben aangebo den, wekte verbazing. Een zegsman, die in verbinding staat met het Turkse ministerie van buitenlandse zaken, ver klaarde dat deze beslissingen, „in strijd zjjn met de verklaringen, die de Britse minister van koloniën, Lenmox-Boyd, verleden week heeft afgelegd". Het ver luidt te Istanbul, dat Turkije eerst uit de officiële Britse bekendmaking ken nis heeft verkregen van de voorgeno men vrijlating van de ethnarch van Cy prus. (U.P., Rtr.) laakbaar geacht, dat Dubois de Franse ambassade op de hoogte heeft gehou den van de activiteit der Algerijnse na tionalisten, die de grond in Algerije te heet onder hun voeten achtten en in groten getale naar Zwitserland zijn ge komen. Sommigen veronderstellen zelfs, dat Dubois de noodzakelijke tips heeft verstrekt, die vorig jaar hebben geleid tot de spectaculaire arrestatie door de Fransen van een aantal Algerijnse nationalistische leiders, die per vlieg tuig op weg waren van Marokko naar Tunesië en Egypte. Maar het is ook bekend, dat de ongewoon mededeelza me Dubois een verklaard tegenstander van het communisme was (hij eiste milde straffen tegen de mannen, die twee japr geleden de Roemeense am bassade te Bern overvielen) en dat hij in november zonder reserves het Frans- Britse standpunt inzake het Suez-con flict steunde. De Zwitserse Bondsraad heeft duidelijk gemaakt, dat de 49-ja- rige Dubois, die in juli 1955, waar schijnlijk op voorspraak van sociaal democratische zijde, prof. dr. Werner Lüthi, als procureur-generaal opvolg de, geen spionage ten nadele van zijn eigen vaderland heeft gepleegd. Maar dat is in een land, dat zo angstvallig neutraal is als Zwitserland, geen discul- perende factor. Advertentie KING SIZE EV 2 Het verslag over 1956 van de Neder- landsche Bioscoop-Bond staat uitvoerig sti\ bij de oprichting van de Stichting Productiefonds voor Nederlandse films, welke ten doel heeft het bevorderen van de Nederlandse filmproduktie in het algmeen en de produktie van Ne derlandse speelfilms in het bijzonder, in hoofdzaak door het scheppen van fi nancieel gunstige voorwaarden voor de continuïteit van die produktie en wat verder voor dat doel bevorderlijk is. Dit initiatief is voortgesproten uit de over tuiging, dat een regelmatige Nederland se speelfilmproduktie, hoe bescheiden ook, te midden van de overige uitdruk kingsmiddelen niet langer kan worden Donderdag zijn Z. K. H. Prins Bernhard en minister Algera tijdens een korte plechtigheid in Den Haag tot „Skippers" van de K. L. M. benoemd. Hier bekijken de nieuwe skippers na de uitreiking van de diploma's het bij het „skipperschap" behorende glaasje. Links de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. In Maastricht is opgericht een Ni- neve, geen herinnering aan de 5.000 jaar geleden gestichte hoofdstad van het Assyrische rijk, maar een familie vereniging van kleinkinderen van een zeer bekende Maastrichtse familie Crijns. Het zijn de kleinkinderen van de honderd jaar geleden te Maastricht geboren Lambert Crijns, die een boer derij exploiteerde aan de Ververhoek, thans een plek in het centrum van de stad. Zijn familiegeschiedenis vormt een typisch parallel met de econo mische en sociale historie van zijn ge boortestreek. Deze Lambert Crijns en zijn echtgenote Anna Nijsten hadden negen kinderen en 26 kleinkinderen, die met hun echtgenoten een groep van 48 neven en nichten vormen. Het denkbeeld een vereniging van ne ven en nichten te stichten werd gebo ren uit het geregeld samenkomen op de jaardienst voor Lambert Crijns in de St.-Servaaskerk te Maastricht. Een bejaarde vrijgezel Jules Crijns, zoon van Lambert CrijnsNijsten, die te La Selva bij Reims in Frankrijk woont, is de enige vertegenwoordiger uit de tweede generatie, die in Nineve werd opgenomen en wel in de bijzon dere functie van „erevoorzitter" omdat hij als een suikeroom wordt beschouwd. De hele familie komt zaterdag voor het eerst op een voltallige familiebij eenkomst samen in een pension te Swal- men. Het was niet zo eenvoudig alle neven en nichten met hun echtgenoten bijeen te halen, want negen paren moe ten uit Duitsland komen en één uit Bel gië en Frankrijk. Zelfs één in Canada getrouwde nicht heeft de vakantiereis met haar man zo geregeld, dat ze de ze week in Limburg, en dus in Swal- men, zal zijn. De taalverscheidenheid, welke door vele tientallen jaren buiten lands verblijf wellicht zou kunnen ont staan, geldt niet voor de neven en nich ten Crijns, want ondanks hun emigra tie zijn ze allen erg aanhankelijk aan hun geboortegrond en spreken het Maas trichts nog perfect. Een merkwaardig heid bij de uitgroei der familie Crijns is, dat deze in een vorige generatie uitgesproken landbouwers-familie in Limburg, zelf allerlei beroepen beoefent behalve juist dat van landbouwer, ter wijl de naar Duitsland, Frankrijk en Bel gië verhuisde echtparen aan het boe renbedrijf trouw zijn gebleven. gemist. Met deze fondsvorming wordt slechts beoogd met handhaving van het particuliere initiatief de helpende hand te bieden zodra plannen worden inge diend, die een redelijke kans van slagen hebben. Het verslag wijst er op, „dat het welslagen van deze door Rijksoverheid en bedrijfsorganisatie gezamenlijk on dernomen poging tevens zal afhangen van de medewerking van de Neder landse gemeenten. Indien de gemeen ten in de komende jaren door een ver standige vermakelijkheidsbelastingpo- litiek dat wil zeggen door de Ne derlandse film vrij te stellen of slechts voor een zeer gering percentage te be lasten betere mogelijkheden voor de nationale film zullen scheppen in in zonderheid haar concurrentievermogen gunstig zullen beïnvloeden, zal dit in uiterst belangrijke mate de continuï teit in de produktie bevorderen. Een aantal gemeenten, waaronder Amster dam, Utrecht, Leewarden en 's-Herto- gesnbosch, heeft reeds het voorbeeld gegeven." Het verslag meldt voorts: het aantal permanente bioscopen is thans 531 met 252.000 zitplaatsen; het aantal reisbios copen 17. Het aantal filmverhuurkanto ren bedraagt 38, het aantal filmfabrie ken 12 en het aantal filmproduktiezaken 28. Ook blijkt dat de Invoer van hoofd films, welke van 497 films in 1946 bij na onafgebroken faalde tot 404 in 1954 en het jaar daarop weer steeg tot 449, in 1956 verder toenam tot 485. Het aan tal kleurenfilms steeg weliswaar van 222 tot 235, maar het aandeel van de ze films in de totale import liep van 49,4 pet terug tot 48,5 pet. Daarentegen nam het aantal kleurenfilms onder de Europese produktie met bijna 42 pet toe. Het aantal panoramische films, dat in 1955 van 30 tot 95 pet was gestegen, bereikte in 1956 een record van 123; hiervan waren 25 films afkomstig uit de Europese produktie tegen 11 in 1955. Het filmbezoek beliep bijna 70 miljoen tegen 66 miljoen in 1955. In tegenstel ling tot het voorafgaande jaar gaven nu ook Amsterdam en Den Haag een toename te zien, doch procentueel geno men behaalde Rotterdam van de drie grote steden toch nog de grootste voor uitgang. De stijging van deze drie ste den gezamenlijk bedroeg 5,6 pet bij een toename van 6,1 pet in de rest van het land. In de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders van de Ko ninklijke Luchtvaartmij. werd tot lid van de raad van commissarissen be noemd mr. A. H. C. Gieben, die per 1 mei a.s. zal optreden als secretaris generaal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Door de vergade ring werd de door de directie voorge stelde wijziging der statuten aangeno men. Advertentie op Uw brood? Pindakaas Een prima idee! Maar neem dan meteen de beste die er is: Mc Millan's pindakaas! Beter van samenstelling, overheerlijk van smaak Bovendien: voed zaam en gezond! Beslist, al Uw huisgenoten roepen in koor: (Vervolg van pag. 1.) De Brombergers zeggen, dat de Fran se premier verbaasd was over deze ca pitulatie en verzocht het staken van het vuren 24 uur uit te stellen. Eden had geantwoord, dat dat onmogelijk was „vanwege onze vrienden overzee". Later op de dag had Eden weer op gebeld met de mededeling, dat Mollet en hij de volgende dag in Washington werden verwacht voor een herstel van het Brits-Frans-Amerikaanse front. De Franse premier was zeer ver heugd over die uitnodiging, aldus de Brombergers. Er kwam een totale ver andering in de atmosfeer. Er werd af gesproken, dat de staking van het vu ren uit naam van beide regeringen zou worden afgekondigd. Een uur later had Eden echter voor de derde maal opgebeld. Hij zei dat Eisenhower van gedachte veranderd was. Een conferentie van drie kon niet worden gehouden, vóórdat alle besluiten van de Assemblée van de V.N. waren uitgevoerd. Dat om te voorkomen dat de bijeenkomst „in de Verenigde Sta ten en andere landen" een verkeerde indruk zou wekken. Met die „andere landen" werden volgens de schrijvers van het boek ongetwijfeld de Afrikaans- Aziatische landen bedoeld. Ook het Parijse blad „Paris-Presse", waarvoor Merry Bromberger de actie tegen Suez versloeg, heeft stukken uit het iek gepubliceerd. Hierin wordt gezegd dat een Frans escortevaartuig, de „Kersaint" het vuur opende op de Egyptische torpedoboot- jager „Ibrahim-el-Awal" en de kanon nen van dit schip tot zwijgen bracht. Dit schip deed op 31 oktober een poging om Haifa te bombarderen en gaf zich later over aan de Israëliërs. Volgens het verslag in „Paris-Pres se" vloog een officier van de Franse generale staf op 15 oktober veertien dagen voor de Israëlische aanval naar Londen om Eden ervan op de hoogte te stellen, dat Frankrijk in lichtingen had ontvangen, dat Israël door Nasser met vernietiging be dreigd besloten had om een offen sief tegen Egypte te beginnen. Op de geheime besprekingen tussen de premiers van Frankrijk en Groot- Brittannië, waarbij hun ministers van buitenlandse zaken tegenwoordig wa ren, werd besloten tot een gezamenlij ke tussenkomst. Deze besprekingen werden op 16 oktober te Parijs gehou den. Volgens Merry Bromberger wilde Eden echter geen interventie voordat de Israëliërs tot actie waren overge gaan. Hij wilde slechts tussenbeide ko men om de strijdenden te scheiden en het Suezkanaal te beschermen. In het verslag wordt voorts gezegd, dat premier Ben-Goerion van Israël en zijn Franse collega Mollet, vóór het Israëlische offensief, een geheime ont moeting hadden op het militaire vlieg veld Fjj Parijs, Villacoublay. Volgens Bromberger is het niet ge bleken, dat er een geheim verdrag is getekend. Wel zou er een „morele over eenkomst" tot stand zijn gekomen, vol gens welke Israël instemde met een gelijktijdige interventie van Frankrijk en Engeland in ruil voor bescherming van zijn kust en vliegvelden door Fran se jagers en de Franse marine. De minister van defensie heeft voor land-, zee- en luchtstrijdkrachten in het begrotingsjaar 1956 ruim 81 miljoen meer nodig dan aanvankelijk was ge raamd. Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend tot wijziging van de begrotingen van oorlog en van marine voor 1956. De begroting van oor log moet met 60 miljoen worden ver hoogd en die van marine met ruim 21 miljoen. De bedragen zijn nodig voor aanschaffingen en voorzieningen in ver band met de bijzondere omstandighe den, die zich bij de opbouw van de landmacht en de luchtmacht voordoen en voor wat de marine betreft voor het grootste deel voor personeelsuitga ven. In het algemeen zijn de thans aan gevraagde gelden nodig wegens de stij ging van lonen, kostwinnersvergoedin gen, pensioenen en dergelijke. Deze kos ten waren aanvankelijk gedekt uit gel den, die bestemd waren voor de mate riële opbouw van de defensie. Het Tweede Kamerlid de heer Ver- mooten heeft aan de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk gevraagd, of het advies van „de deskundigen van de rijksdiensten, die voor de uitgave van een weten schappelijke atlas van Nederland be langstelling hebben," reeds is ontvan gen en of een beslissing op korte ter mijn kan worden genomen. Advertentie Publ. Ned. ZuiveJtureau - Den Haag ledereen smull van gebakken kaasboterhammen (Van onze parlementaire redacteur) De pogingen van mr. van Doom (K.V.P.) om de positie van de burge meester als hoofd van de politie wat duidelijker te regelen dan in het ont- werp-politiewet is geschied, hebben suc ces gehad. De minister van justitie, mr. Samkalden, vond zijn amendement een aanwinst. De burgemeesters zullen voortaan alle inlichtingen krijgen wan neer de justitie in hun gemeenten maat regelen meent te moeten nemen. Voor het zover komt wordt bovendien met hen overleg gepleegd. Een socialistisch amendement, waarin is vastgesteld, dat de burgemeester steeds, als het gaat om het handhaven van de open bare orde, het hoofd van de politie blijft, ook wanneer er in zijn gemeente rijkspolitie is, werd eveneens overge nomen. Een poging van prof. Oud om aan de burgemeester het bevorderen van het opsporingsbeleid toe te vertrou wen heeft de minister echter afgewe zen. Hij weigerde voorts de koninklijke marechaussee te erkennen als een on derdeel van de algemene politie. De marechaussee heeft volgens de minis ter een militaire politietaak en daar buiten moet op dit wapen niet te veel beslag worden gelegd. De bezorgdheid van de Kamer voor het slechts beperkt geven van opsporingsbevoegdheid aan de marechaussee kon de minister niet delen. Alleen wanneer dit in verband met de bijzondere politietaak nodig is, kan dit geschieden. De beide ministers, één „echte", zo als prof. Gerbrandy opmerkte, en één oud-minister van justitie, thans van Advertentie binnenlandse zaken, hebben het com promis dat in deze wet tot uiting komt, verdedigd. Mr. Struycken was van oor deel, dat een hechte samenwerking tus sen de beide departementen thans kan worden verwezenlijkt. Beiden richtten zich tegen de opvattingen van sommi ge Kamerleden, dat de politie slechts als onderdeel van de gemeentelijke be stuurstaak kan worden gezien en dat het departement van justitie door een greep op de politie zijn taak zou over schrijden. Men ziet dan in „justitie" een bestuursfunctie, maar het gaat er om een zelfstandig opsporingsbeleid te verschaffen aan de rechtspraak. Daar mede staat of valt juist een van de elementaire voorwaarden voor het hand haven van de rechtsstaat, waar prof. Oud en anderen zo bezorgd voor zijn, aldus mr. Samkalden. Wèl voelden beide bewindslieden iets voor de samenwerking die tussen kleine gemeenten zou kunnen groeien ook op het terrein van de politie, maar dan toch niet door dit nu reeds in deze wet mogeliik te gaan maken. Men wil hoog stens later, als zich concrete verlangens naar die samem erking in bepaalde groepen openbaren, met een aparte wet zo'n concreet geval mogelijk maken. Nu reeds in die richting drijven door de wet op dit punt om te werken kwam beiden niet verstandig voor. Minister Samkalden noemde als voor beelden om aan te tonen dat een der gelijke gemeentelijke samenwerking op politieterrein niet zo eenvoudig is, de IJmond en Den Haag. De politie heeft in de omliggende plaatsen met geheel andere problemen te maken dan in de centrale gemeenten. Een andere poging om tot meer co ördinatie te komen van het politieappa raat werd ondernomen door freule Wtte- waal van Stoetwegen (C.H.). Zij dacht aan een staatssecretaris, die de gehele verantwoordelijkheid voor het politiebe leid en dus een deel van de taken van de beide minister zou overnemen. De ze gedachte wees mr. Struycken af om dat zij bij dit wetsontwerp niet aan de orde kon zijn. Mr. van Doom (K.V.P.) heeft van minister Samkalden de toezegging ge kregen dat de grensbewaking door de koninklijke marechaussee op meer doel matigheid zal worden gecontroleerd, vooral met het oog op de ontwikkeling van de Europese integratie, die de grensfaciliteiten nog verder zal uitbrei den. Minder succes had hij met zijn plei dooi voor een eigen gemeentepolitie in Valkenburg. De minister van binnen landse zaken wil wel het verzoek van de gemeente Steenwijk daartoe inwilli gen, maar kon niet ingaan op de ver langens van de Limburgse toeristen plaats, juist omdat dit een plaats is met grote vakantiedrukte. De rijkspolitie kan in zo'n geval gemakkelijker tijde- hjk Worden uitgebreid dan de gemeen tepolitie. Voor Enkhuizen en Oegstgeest ziet hij daartoe evenmin aanleiding. Vandaag zal bij de replieken moeten blijken in hoeverre het parlement zich bij de beslissing van de minister zal neerleggen. Dat er voor het wetsont werp zelf een grote meerderheid be staat, is reeds duidelijk. De Amerikaanse senaat heeft de be noeming van Philip Young tot ambassa deur van de Verenigde Staten in Neder land bekrachtigd. Oorspronkelijke politieroman Legrand trok zich van deze uitbarsting niets aan, maar Alice greep Brentano sussend bij de arm en zei: „Wees verstandig en laat mij rustig meegaan. Ik ben immers onschuldig, niemand kan mij iets doen of ten laste leggen. Men zal mij dadelijk weer moeten vrijlaten." Brentano was echter niet voor rede vatbaar. „Je bent vanavond onder mijn hoede en niemand, ook niet die vervloekte politieman daar, zal een haar van je hoofd la-enken, dat verzeker ik je. Blijf vlak naast me." Alice werd hoe langer hoe zenuwachtiger, ze voor zag een drama. 59 Nu Alice met Brentano alleen was achtergebleven én tegenover de onverstoorbare Legrand zat, besefte zij hoe oneindig veel in spannende momenten als deze, van de koelbloedigheid van een misdadiger wordt gevraagd. Een enkele fout en het spel is onher roepelijk verloren. Het was haar, alsof zij haar rol verder speelde, terwijl deze toch in werkelijkheid geëindigd was. Zij stond aan de zijde van Legrand en niet van Brentano, ze had zich evenwel zó in de toestand ingeleefd, dat zij dit nauwelijks besefte. Brentano antwoordde luchtigjes. „Dank voor uw belangstelling inspecteur. Tot mijn vreugde moet ik zeggen dat de zaken voortreffelijk gaan." Legrand leunde achterover in zijn stoel en keek om beurten Alice en Brentano aan. Hij scheen een oplossing te zoeken. Tenslotte wendde hij zich tot Brentano. „Mademoiselle zal zeker haar aandeel in de winst krijgen, jammer dat zij daar niet van zal kunnen profiteren. Ik wens een diepgaand onderzoek in te stellen en beschik over voldoende gegevens, om mademoiselle aan een nader verhoor te onderwerpen. Mag ik u verzoeken, mademoiselle, met deze heer mee te gaan, hij is rechercheur en zal u naar het hoofdbureau brengen." Brentano werd wit van woede en stoof op. Hij boog zich naar Legrand en siste: „Waag het niet mademoiselle aan te raken. Ze is volkomen onschuldig, dat zweer ikWees voor zichtig inspecteur, ze is onder mjjn geleide." Op verzoek van Legrand was Alice meegegaan naar het hoofdbureau, waar zij met alle zorg werd omringd. Zenuwstillende middelen misten hun uit werking niet en zo zat zij dan tegenover Legrand op diens bureau. „Ik kan u niet zeggen mademoiselle, hoe enorm het me spijt, dat alles zo gelopen is, maar ik had Brentano gewaarschuwd. Op kritieke momenten kun nen we niet anders dan doortastend optreden. Het lag geenszins in onze bedoeling hem het leven te benemen, dat was een ongelukkig toeval, maar hij moest buiten gevecht worden gesteld, anders waren wij de dupe geworden en u zult wel begrepen heb ben, dat ik door het oog van een naald ben gegaan." „Ik vind het zo vreselijk," snikte Alice, „dat ik indirect de oorzaak ben van zijn dood. Het drukt me des te zwaarder, omdat ik een verraderlijke rol Legrand was opgestaan, de beide politiemannen stelden zich achter hem op, gereed om in te grijpen. „Monsieur ie comte, doe geen domme dingen. Dit - zou de ernstigste gevolgen kunnen hebben. Ik kan tegenover hem heb gespeeld. Had hvj geweten, dan u verzekeren, dat mademoiselle geen kwaad zal ge- ?°u hij niet opzo n ndderlvjke wijze mijn partij heb- schieden, maar ze gaat naar het bureau, basta." öeP genomen. „Dat zullen we zien," schreeuwde Brentano. je g,ra, ooog zich naar haar toe, legde zijn hand °P t!e[z* ogenblik gingen alle lichten uit. Het '"S, kom, mademoisell"!k in mitogen stierf ogen te ifien ^ice drukte^zich0fn^^nfekstemmlng ilSfad^fn tegen de muur. De stralenbundel van een zaklan- ®!"ond^ Jlfö' „ïf« v el taarn sneed door de duisternis, ging zoekend over hfi herfiw.S mdruk op het tafeltje en door de ruimte. Een secondeeen £„2™ tege"spoed schotnog een schothet vallen van een li- te" a(iaS0d0e'1ffn°0dA ??n°^gen OTelln5 chaamlen worstelinghijgende ademSuhTd»T™n™i?tïF Z J baan- Naderh^nd eindelijk de stem van Legrand in de duisternisI?" SL&ÏÏ \a"z„e„lf _wei ^e]Lm !er en aanzien „heb je hem Dubois"geen antwoordde buiten deur werd opengerukt.... een schot.... een kreet „lichten aan", schreeuwde LegrandAlice had het gevoel, dat ze gek werd van angst, ze durfde zijn hersteld. Maar neen, hij koos de weg van de minste weerstand en verrijkte zich ten koste van zijn medemensen, die hij naar hun ondergang dreef, langzaam maar zeker. Vergeet u toch vooral niet, dat iemand die verslaafd is aan verdovende midde- zich niet te bewegenweer licht van een zaklan- ien reddeloos verlnron is Fr taarntwee snel op elkaar vallende schotenEr 1S v00r hem of haar toen een doffe slagstilte. „Ik heb hem moeten neerschieten, inspecteur Iemand ging met een zaklantaarn naar het buf fetenige ogenblikken later brandde er weer licht op de grond lag het lichaam van Brentano, een kogel dwars door het hoofd Legrand, het boord aan flarden om zijn hals, na derde het levenloze lichaam van BrentanoAlice liet zich op een stoel vallen, sloeg de handen voor haar gezicht en barstte in krampachtige snikken uit. geen weg meer terug. „Maar hij wés niet slecht," protesteerde Alice, „het leven, de mensen hebben hem slecht gemaakt. Hij, en ook die Engelse, waren vol haat tegen het mensdom. Ze zochten vergelding, ze namen, nadat alles hun ontnomen was." Legrand keek haar vriendelijk aan. (Wordt vervolgd.1 pri uit een loterij had getrokken. Een paar dagen later werd bij haar thuis een groot-model televisietoestel af geleverd. De eerste prijs. Maar me vrouw had er niets en niemendal aan, omdat haar huis nog niet op het elektriciteitsnet is aangesloten. De statistiekelingen hebben zich voor de verandering eens op de thee geworpen en ze zijn dat gaan doen in West-Duitsland, waar de zogenaamde koffieleuten wel iswaar nog groot in aantal zijn, doch de laatste jaren ook de theedrin kers van zich doen spreken. Het verbruik van thee in West-Duitsland \T» is met het jaar gestegen, zo delen ]\l0t 7Q KacF de mannen van het fijnere cflfer- werk mede. In 1954 bedroeg het aantal thee-grammen per hoofd van de bevolking 98, in 1955 liep dat ge wicht op tot 103 gram. Verleden jaar schepten de Westduitsers 120 gram thee. Dit jaar verwacht men een hoe veelheid van rond de 150 gram. De inspecteur van dienst in het politiebureau in de staat Wash ington wierp in eerste instantie een blik van olijkheid over zijn bril- leglazen heen, toen er een man het kantoor binnenstapt? en aangifte kwam doen van diefstal van z'n hand. De inspecteur veranderde evenwel zijn blik, toen bleek, dat de man helemaal geen grapjes verkocht. Hij had zjjn kunsthand in zijn auto la ten liggen. Zij was verdwenen, toen hij, nadat hij enige boodschappen had gedaan, bij zijn wagen was terugge keerd. De inspecteur zond een radio wagen uit. Even later kwam de me dedeling, dat de hand was gevonden. Belhamels hadden de hand uit de auto gestolen en waren net bezig, haar aan een winkelier in handschoe nen te verkopen, toen de politie tus senbeide kwam. De directeur van het F.B.I., de centrale recherche en inlichtin gendienst van de Verenigde Staten, heeft dezer dagen met bit terheid in zijn stem vastgesteld, dat het aantal misdaden in de Verenig de Staten nog almaar blijft toene men. In 1956 werden niet minder dan 2.534.000 misdaden begaan. Dit cijfer ligt bijna 13 procent hoger dan dat van het jaar ervoor. Een visser heeft onlangs in de Deense wateren een merkwaar-* dige vangst gedaan. Hij vond in zijn net namelijk een fles, waar in een kabeljauw weliswaar benauwd Terwijl enerzijds de techniek haas tig voortsnelt, heersen er' an derzijds nog achterstanden. Een maar nochtans leefde. De vis moet vrouw in het Engelse plaatsje Lough- als een jong beestje in de fles zijn borough werd onlangs met deze terechtgekomen. De kabeljauw had waarheid geconfronteerd, toen z{j zich met plankton in het leven ge- een briefje kreeg, waarin haar werd houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7