Lord Salisbury treedt uit het Engelse kabinet Uit protest tegen de vrijlating van Makarios I i SE B I JJ I Luchtvaart besprekingen zijn volledig in een impasse geraakt Kardinaal Feltin beperkt de liturgische hervormingen Mevrouw Soekarno bereid om een nieuw Indonesisch kabinet te vormen „De vaders zijn niet rein „Het Atoom" i Gemis aan sociale zin IN CONFLICT MET MACMILLAN S' mmmmm Het Velser tunnel vordert Wellicht compromis na beraad van Amerikanen BRUINBROOD één cent GOEDKOPER 1.500 in een matras utsvrouw Praatzieke Suèdine damesjasjes f 45.- weer STAATSSECRETARIS VAN DER BEUGEL Luchtvaartbesprekin gen KLM en defensie Zo goed als zeker Open brief aan echtgenoot president Franse douane doet goede vangst ZATERDAG 30 MAART 1957 80sfe JAARGANG No. 26869 Droog weer Makarios wil naar Cyprus terug 7000 horloges Smokkelende Nederlander gearresteerd EXTRA TREINEN VOOR BLOEMENCORSO BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 2. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Lord Salisbury, de voorzitter van de Britse kroonraad heeft ontslag geno men uit protest tegen de vrijlating van aartsbisschop Makarios. Bijna drie maanden geleden zag Sir An thony Eden zich genoopt af te treden als premier van Groot-Brittannië, Koningin Elizabeth II ontbood twee staatslieden om haar van advies te dienen omtrent het opvolgerschap, Sir Winston Chur chill en Lord Salisbury. Laatstgenoem de werd het eerst ontboden en bleef het langst in het Buckinghampaleis. Op het hoogtepunt van een politieke crisis was het Lord Salisbury, van het ge slacht van Cecil, die de hoofdrol speel de. zoals onder de regering van Eliza beth I een voorvader van Lord Salis bury eveneens de hoofdrol speelde. Lord Salisbury, lid van het kernkabi net als Lord President van de Kroon raad en tevens leider van het Hogerhuis, adviseerde de Koningin Macmillan uit te nodigen om zich te belasten met het vormen van een nieuwe regering. In de opinie van vele conservatieven had R. A. Butler, de huidige Leider van het La gerhuis, Lord Geheimzegelbewaarder en minister van Binnenlandse Zaken, als mede voormalig kanselier van de schat kist, betere papieren dan Macmillan. Maar de machtige lieden achter de schermen, en tot hen behoort eveneens Lord Woolton, beslisten anders en Mac millan werd oremier. Butler werd ge passeerd. Een meningsverschil met de man, die hij het eerste ministerschap be zorgde is de oorzaak van het heen gaan van Lord Salisbury. Hij heeft zich niet kunnen verenigen met het in vrij heid stellen van aartsbisschop Maka rios, die door de Britse regering was verbannen van Cyprus naar de Sey chellen. Het is vrijwel zeker dat R.A. Butler de leidende figuur is geweest in het kabinet van hen die, hebben,_ge£jst dat LORD SALISBURY men concessies zou doen aan de Cyprio ten in een poging een einde te maken aan het bloedige conflict op het eland. Men kan hier spreken van een soort hogere rechtvaardigheid, want van een doelbewuste intrige van Butler tegen Sa lisbury is geen sprake. Lord Salisbury wendde zich tot de premier in een schrijven dat tegen mid dernacht werd gepubliceerd in een communiqué van Downingstreet 10. Dit schrijven begint als volgt: ,,Met grote spijt deel ik je mee dat ik ont slag wens te nemen uit de regering. Je weet van wat ik je eerder heb ge zegd, hoezeer het mij verontustte dat mijn collega's besloten om aartsbis schop Makarios in vrijheid te stel len, gezien de omstandigheden waar- överienlKf 8ARTÊLI0RISSTR FERD, 801STR.' HAARUM Tf 1 ,13439 1 48 A DAM -Hl. 717162 J Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk veel bewolking, la ter ook opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zondag: Zon: 6.20-19.14 Maan: 6.01-19.43 7VTQ nyiiTn Zon: 6.18-19.15 Maan: 6.24-20.51 in deze vindt." invrijheidsstelling plaats Hij gaat voort met te zeggen dat de invrijheidsstelling heeft plaats gevon den zonder dat de aartsbisschop had toegestemd in wat tot voor kort door het kabinet was beschouwd als een essentiële voorwaarde, namelijk het ver oordelen van het gebruiken van geweld door de EOKA op Cyrpus. De aarts bisschip heeft zich op de vlakte gehou den omtrent dit punt, maar de Britse regering heeft zich desondanks nood gedwongen gezien bakzeil te halen. Het is vrijwel zeker dat ook Eisen hower zijn best heeft gedaan Macmillan ervan te overtuigen dat Engeland een nieuwe poging behoorde te doen om de vrede te herstellen op het eiland Cyprus, zodat men bijna kan zeggen dat de vreemde combinatie van Butler en de Amerikaanse president Lord Salisbury heeft gedwongen ontslag te nemen. In zijn schrijven geeft Lord Salisbury als zijn mening dat aartsbisschop Maka rios nu in een sterkere positie is dan ooit en dat vanaf heden een zwaard van Damocles hangt boven het hoofd van de Britse regering. Volgens hem zal van nu af aan het initiatief steeds meer overgaan in handen van Makarios, en zal laatstgenoemde Engeland steeds ver der drijven langs een weg welke in toe nemende mate schade zal berokkenen aan Engelands vriendschap met Tur kije, welke volgens Lora Salisbury de grondslag behoort te vormen van de Britse politiek in het Midden-Oosten. Ook het antwoord van Macmillan werd gepubliceerd. Hij schrijft dat het hem ten zeerste spijt dat Lord Salis bury zich genoopt heeft gezien ontslag te nemen. Maar hij geeft als zijn me ning dat Engelands nieuwe politiek ten aanzien van Cyprus, welke hij noemt „een daad van edelmoedig staatsbe leid," succes zal hebben. Hij verklaart eveneens dat het heengaan van Lord Salisbury hem des te meer spijt om dat zij beiden zo lang hebben samen gewerkt in de politiek en zozeer met elkaar bevriend zijn. Beide brieven ein digden met het onderschrift Yours ever." Aartsbisschop Makarios van Cyprus, die donderdag door de Britse regering is vrijgelaten, heeft gisteren meege deeld, niet bereid te zijn met Groot- Brittannië over de politieke toekomst van Cyprus te onderhandelen als hem niet wordt toegestaan naar Cyprus te rug te keren. Op een persconferentie zei Makarios ervan overtuigd te zijn, dat hij binnenkort naar Cyprus zal kun nen terugkeren. Hij wenste er de na druk op te leggen, dat voor het volk van Cyprus „een democratische en rechtvaardige oplossing slechts neer komt op de toepassing wan het zelf beschikkingsrecht". Dit einddoel zou hij blijven nastreven. De aartsbisschop zei verder onder meer, dat thans een nieuwe toestand is geschapen en de eerste schrede is ge zet naar het herstel van de vrede op Cyprus. De Britse regering zou de weg naar de pacificatie kunnen bekorten. Aartsbisschop Makarios zei verwacht te hebben, dat met het staken van de activiteit van de E.O.K.A., de verzets organisatie op Cyprus, de huidige nood toestand tegelijkertijd opgeheven zou zijn en een amnestie zou zijn afgekon digd, maar uit de verklaring van de Britse regering van donderdag maakt men op, dat de militaire status gehand haafd zal worden. „Bijgevolg kunnen wij niet spreken van een vreedzame sijuatie die hervatting van de onder handelingen in een rustige sfeer toe laat terwijl duizenden Cyprioten zich wegens politieke vergrijpen in de ge vangenis of in interneringskampen be vinden", aldus de aartsbisschop van Cyprus. De Griekse regering heeft er in een radio-oproep tot Griekse passagiers schepen in de Indische Oceaan op aangedrongen dat een van deze sche pen zich naar Mahé, een van de Sey chellen, begeeft om aartsbisschop Makarios aan boord te nemen. De Griekse regering hoopt op dezê wijze het vertrek van Makarios van de Seychellen te kunnen bespoedigen. De eerste gewone lijnboot zal Mahé pas op 12 april aandoen. Staatssecretaris Van der Beugel, die hoofd is van de Nederlandse de legatie voor de luchtvaartonderhande- lingen met de Verenigde Staten, neemt aan, dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, zich dit weekeinde persoon lijk zal bezig houden met de bespre kingen. Dulles heeft over deze onder handelingen, die tot vandaag geen enkel resultaat hebben opgeleverd, nauw contact met president Eisen hower. Dit weekeinde zal het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zich met de Amerikaanse de legatie nogmaals beraden. Maandag zal dan waarschijnlijk een wel licht laatste bespreking met de Nederlandse delegatie worden ge houden. Dit heeft staatssecretaris Van der Beugel vrijdag in Washington tegen over de verslaggevers verklaard na dat hij een onderhoud van drie kwar tier had gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Do heer van der Beugel gaf te kennen, dat de nu reeds anderhalve week duren de onderhandelingen volledig in een impasse zijn geraakt. Niettemin hoopt hij, dat het beraad aan Amerikaanse zijde de komende dagen alsnog tot ge volg za] hebben, dat een compromis kan worden bereikt. Minister Dulles had hem gesproken over „interne moeilijkheden" aan Ame rikaanse zijde. Tijdens het onderhoud, zo zei drs. van der Beugel, heb ik de minister meegedeeld, „dat het Neder landse standpunt niet kan worden ge wijzigd en heb ik een beroep gedaan op de Amerikaanse regering van het hare terug te komen. Tijdens het onderhoud hebben wij volop gelegenheid gehad, van eikaars opvattingen kennis te ne men en heeft de minister mij medede ling gedaan van interne moeilijkheden aan zijn kant," aldus de Nederlandse staatssecretaris. „Ik heb de minister uiteengezet," aldus drs. Van der Beugel, „hoe wij in Nederland over de K.L.M. denken. Wü zijn van mening, dat de K.L.M. sinds het verlies van onze overzeese bezittin gen een van de middelen is om Neder land groter te maken dan zijn geogra fische grenzen aangeven." Drs. Van der Beugel zei verder, dat de Nederlandse delegatie sinds het be gin van de besprekingen voortdurend in verbinding met Den Haag heeft ge staan en dat donderdag de Amerikaanse zaakgelastigde in Den Haag een bezoek De lentemaand maart, die tot een der warmere van de laatste twee en een halve eeuw heeft behoort, eindigt dit jaar met droog weer. Ook morgen, de laat ste dag van deze maand, zal droog en op de meeste plaatsen vrjj zonnig zijn. Dit is te danken aan een hogedruk- gebied waarvan het centrum vanmor gen boven Zuid-Zweden lag en zich lang zaam in de richting van Polen ver plaatst. Hierdoor zal de noordoostenwind verder naar oost tot zuidoost draaien en drogere lucht gaan aanvoeren. De wolkenvelden zullen langzaam verdwij nen. Temperatuurmaxima van om streeks tien graden Celsius ziin te ver wachten. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft een eind gemaakt aan een aantal liturgische hervormingen, welke zijn voorganger kardinaal Suhard bij wijze van proef had toegelaten. Met name heeft hij de pastoors van St.-Se- verin en St.-Sulpice verzocht zich voort aan te houden aan het nieuwe directo rium, dat het Franse episcopaat kort ge leden het licht heeft doep zien. In 1948 had kardinaal Suhard in het verlangen de ontkerstende volksmassa gemakkelijker te bereiken en het gods dienstig leven der gelovigen te verster ken, belangrijke initiatieven toegelaten, zoals de arbeid van priesters in be drijven en wijzigingen in de liturgie, die de H. Diensten begrijpelijker zouden maken voor weinig onderlegde gelovi gen. Een der meest opmerkelijke ver nieuwingen werd toegepast in de pa rochie Saint-Severin met een uitgebrei de bevolking van werklieden en studen ten. De priesters an die parochie geleid door Abbé Connan. streefden naai een innige gemeenschap van parochianen en priesters. Voor wat de H. Mis betreft werd voor al het streven om net Latijn door het Frans te vervangen met opvallende konsekwentie doorgevoerd. Het Gradu aat, het Epistel, het Evangelie, de Ca non werden in het Frans uitgesproken en zelfs bij de uitreiking van de commu nie werd het „Corpus Domini" in het Frans gezegd, terwijl de H. Communie staande werd ontvangen. Bij het Gradu ale, Alleluja en bij het Offertorium, tijdens de H. Communie werden weer Franse kerkzangen uitgevoerd. Kardinaal Feltin neeft een brief een Abbé Connan gezonden, die aan de ge lovigen is voorgelezen, waarbij opdracht wordt gegeven tot het stipt volgen van het directorium, Abbé Connan heeft on verwijld geantwoord zich volkomen aan het gezag te onderwerpen en dus de proefneming te zullen staken. De maat regel van kardinaal Feltin is natuurlijk van algemeen karakt»r en betreft dus eveneens de kerk van Saint-Sulpice waar Ahhé Ie Sourd. ouo-secretaris van ifprrh'naal Suhard de laatste tijd ook nogirgen deed in de richting van wat Abbé Connan had ondernomen. heeft gebracht aan het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. Dit bezoek stond volgens drs. Van der Beu gel in verband met het antwoord, dat president Eisenhower heeft gegeven op het persoonlijke schrijven van de minis ter-president dr. W. Drees aan de Ame rikaanse president. U.P. verneemt in welingelichte krin gen in Washington, dat de Amerikaan se zaakgelastigde in Den Haag donder dag bij zijn bezoek aan dr. Drees een nieuwe boodschap van Eisenhower heeft overgebracht, waarin de onge rustheid van de president wordt uit gesproken over een eventuele vertroe beling van de betrekkingen tussen bei de landen en waarin hij uiting geeft aan de hoop dat dit voorkomen kan worden. Het Tweede Kamerlid de Kadt P. v. d. A.) heeft de minister van buitenland se zaken enkele vragen gesteld naar aanleiding van een persbericht van U.P. over de luchtvaartonderhandelingen té Washington als zou er verband bestaan tussen het eventueel mislukken van de onderhandelingen en een zekere mate van defensiebeperking in Nederland. Is deze mededeling door de Nederlandse delegatie geïnspireerd, zo vraagt de heer de Kadt en is de minister niet van mening, dat hoezeer de belangen van de K.L.M. ook de regering ter harte moeten gaan, de nationale defensiebe- langen in geen enkel opzicht in het ge ding mogen worden gebracht voor het bereiken van een op zichzelf gewichtig economisch belang? Deze foto geeft een overzicht van de werkzaamheden aan de Velser tunnel, gezien vanaf de kanaalzijde. Links loopt de spoorwegtunnel, diagonaal de veel bredere autotunnel, welke momenteel met waterdicht materiaal wordt afge dekt. Op de achtergrond verrijzen de ventilatiegebouwen en aan de horizon zijn de contouren van Beverwijk te zien. (Van onze Haagse redactie) Het gesprek dat vrijdag op het de partement van economische zaken ge voerd is tussen minister Zijlstra en de vertegenwoordigers van de Bakkerij - stichting heeft nog geen direkte con crete resultaten opgeleverd. Met vrij grote zekerheid mag wel worden aan genomen, dat de prijs voor het rolks- brutnbrood met een cent verlaagd zal worden. De Bakkerijstichting schijnt het verlangen van minister Zijlstra op dit punt niet onredelijk te vinden. Over de prijzen van witbrood en volkswit brood valt echter nog niets met zeker heid te zeggen. Na de bespreking van gisteren schijnen de departementale ge sprekspartners zich opnieuw te willen beraden. De uiteindelijke beslissing is in de loop van de volgende week te verwachten. De bedrijfsleider van een matras- senfabriek te Drachten heeft een merkwaardige vondst gedaan. Bij het repareren van een oude veren matras vond hij een portefeuille met ruim f 1500.aan bankbiljetten. Deze schat zat verborgen in een linnen schortzak, zoals de Friese vrouwen die vroeger plachten te dragen met een band om het middel vastgebon den. Het bedrag, dat gedeeltelijk be stond uit niet meer geldige bankbil jetten, is terstond ter hand gesteld aan de eigenaar van de matras, de heer J. van der Veer te Drachten. Vermoedelijk is het geld afkomstig van de reeds overleden moeder van de heer Van der Veer. Mevrouw Fatmawati Soekarno, de eerste echtgenote van de Indonesische president, heeft aan Soekarno en aan de voormalige vice-president, drs. Mo hammed Hatta, in een open brief de vraag gesteld waarom een vrouw niet zou kunnen worden belast met de vor ming van een nieuw Indonesisch kabi net. „Als moeder van bet Indonesische volk en eerste dame des lands, die in het presidentiële paleis heeft gewoond, ben ik bereid nijj voor het heil van volk en staat op te offeren", aldus mevrouw Fatmawati Soekarno. Mevrouw Fatmawati Soeakarno is niet van de president gescheiden. Zij heeft echter het paleis verlaten, toen de president, nu twee jaar geleden, een tweede vrouw nam (Als Mohammedaan mag hij officieel vier vrouwen hebben) Het feit, dat Soekarno een tweede vrouw nam, is hem indertijd door de organisaties van Indonesische vrouwen zeer kwalijk genomen. In haar open brief stelt mevrouw Fatmawati aan de moeders in Indonesië voor om een vrouw, die niet bij enige politieke par tij is aangesloten, tot kabinetsforma- trice te benoemen. „De vaders zijn niet rein", aldus de schrijfster, met een ver- Ter gelegenheid van de opening van de Internationale Atoomtentoonstel ling die deze zomer op Schiphol ge houden wordt, hebben de organisato ren hoe kan het anders een stunt bedacht. Om duidelijk te maken dal atomen nog iets anders kunnen dan vernietigend te werken, is gedurende enige tijd in één der laboratoria, on der toezicht van een hoogleraar, zaad met isotopen behandeld van de in ons land vrijwel onbekende, Australi sche bloem Primavera Perennia (de rode Waratah). Deze plant, die zelfs in Australië nog vrij zeldzaam is, heeft normali ter, na een „jeugd" van acht a tien jaar, een zeer korte doch buitenge woon fraaie bloei. Voor huisvrouwen is echter aan een plant die tien jaar niet bloeit en dan afsterft, weinig aar digs. De Australische geleerde prof. Wil liam B. Farnhay heeft echter bij toe val eens zijn tas een nacht in het labo ratorium laten liggen met het voor zijn vrouw gekochte zaad erin. Wie beschrijft de verbazing van zijn vrouw, toen zij, nadat zii nietsvermoedend het zaad de volgende dag gekregen en gezaaid hud, de plant in precies drie maanden in bloei zag staanHaar man zou geen geleerde zijn geweest als hij niet was gaan oeken naar de oorzaak. Deze had tenslotte gevonden: de straling was de oorzaak. Dit heeft één van de -werkers aan de ten toonstelling op het 'idee gebracht om nu ook ft-' str- »'g tegemoet te komen aan de trots van de Neder- landse huisvrouw: haar bloeiende planten. Er is de afgelopen maanden uit gebreid geëxperimenteerd en het ge volg is dat iedereen, zolang de voor raad strekt, aanstaande maandag, dus precies drie maanden voor de opening van de tentoonstelling, zaad kan afha len bij het onderstaand adres. Er wordt voor het mooist opgekweekte exemplaar, dat dus bij de opening op 1 juli in bloei zal staan, een prijs beschikbaar gesteld en wel een week Parijs, per vliegtuig voor twee per sonen. Aan personen buiten Amster dam zal eveneens een zakje worden toegezonden, op verzoek dan echter (alleen schriftelijk) aan het Secret, van de Stichting „Het Atoom", Roe mer Visscherstraat 37, Amsterdam (tel. 126531) Het zaad moet wel pre cies drie maanden voor de opening gezaaid worden. wijzing naar de huidige crisis in de jonge republiek. Tot slot deed mevrouw Fatmawati een beroep op de bevolking om één te blijven. Eenzelfde beroep deed de president gisteren, toen hij in Rangkasbitung, in West-Java, een massabijeenkomst toesprak. Hij betoogde dat alle pro blemen en moeilijkheden van tegen woordig, die hij omschreef als kleine kwaaltjes, waarmede elke jonge na tie te kampen heeft, voortsproten uit tweedracht tussen de politieke leiders. West-Irian is nog niet tot het grond gebied van Indonesië teruggekeerd, het werk op het gebied van de op bouw verloopt traag, en het volk wacht nog steeds op de uitvoering van de opzegging der R.T.C.-overeen- komsten, omdat de leiders niet eens gezind zijn, aldus de president, die in zijn rede ook de corruptie ten sterk ste veroordeelt. De oorspronkelijke echtgenote van Soekarno, mevrouw Fatmawati, heeft te kennen gegeven, dat de Indonesi sche president er verstandig aan zou doen wat minder veelvuldig te pra ten. Mevrouw Fatmawati, die ander half jaar geleden het paleis van de president verliet, nadat Soekarno hiertoe gemachtigd door de Moham medaanse wet een tweede vrouw had genomen, gebruikte een bekende uitdrukking van Soekarno, die de huidige moeilijkheden van Indonesië de „ziekte der natie" pleegt te noe men. De ziekte der natie kan niet genezen worden door negenenveertig verschillende soorten fantastische re devoeringen, maar alleen door daden. Het volk gelooft niet langer in spee ches", zo verklaarde zij. Zoals be kend heeft Soekarno in de loop van de huidige crisis speech na speech afgestoken. Mevrouw Fatmawati be toogde ook, dat de mannelijke lei ders „niets waard" gebleken zijn. Zij drong aan op de benoeming van een vrouwelijke minister in het nieuwe kabinet. De Franse douane heeft te Verrières de Joux in het departement Doubs in de auto van een 42-jarige Nederlander maar liefst zevenduizend Zwitserse hor loges gevonden, die onder de achter bank, in de lampen en de schokbrekers waren verborgen. De Nederlander en een Belgische vrouw, die hem ,'ergezelde, zijn gearres teerd. De waarde van de horloges wordt geschat op 25 miljoen Franse frank. Het is de grootste partij smokkelwaar die ooit aan de Frans-Zwitserse grens ont dekt is. (Van een bijzondere medewerker) In een tijd die zozeer de aandacht vraagt voor materiële vraagstukken is altijd het gevaar aanwezig, dat wij voorbijzien aan de meer wezenlij ke problemen. Bestedingsbeperking, huurverhoging, zwrarte lonen bepalen de richting van ons denken en doen. En als wij niet zeer attent zijn, hebben wij ons zelf ingedeeld in het hok van de egoïsten voordat wij er erg in hebben. Misschien is dit een wat gevaarlijke be wering, omdat zoveel mensen juist le ven van algemeenheden en oppervlak kige beweringen. Een van deze algemene beweringen is, dat iedereen in de we reld toch zoveel mogelijk tracht in de wacht te slepen. Zulke beweringen zijn zo gevaarlijk, omdat ze niet alleen de s c h ij n van waarheid meehebben, maar ook dikwijls eer. werkelijkheid weergeven. Een goed zakenman moet proberen binnen de begrenzing van rechtvaar digheid en billijkheid hef hoogste rende ment uit zijn be drijf of onderne ming te halen, want anders holt hjj naar zijn fail- lissement. Een werknemer heeft het recht en in zeker opzicht de plicht om zjjn arbeid tegen een zo hoog mo gelijke prijs te „verkopen". Maar dit alles is natuurlijk wezenlijk iets anders dan „halen wat er te halen is". Zo dra zulk een mentaliteit zich vein de mens meester maakt, heeft hij maling aan naastenliefde en rechtvaardigheid an kent hij nog slechts één vergelijkings punt in zijn leven: net eigenbelang. Een typisch voorbeeld van deze mis- groeiende mentaliteit is wel de wijze waarop zeer vele mensen zich mengen in de discussie rond de bestedingsbe perking. Wel geteld bereikten de Ka merleden niet minder dan 77 adressen en requesten van verenigingen, groepen van ondernemers en ook wel individuele zakenlieden. Ongeteld zijn daarnaast de brieven van particulieren, die aantonen dat juist zij zeker niet in de bestedings beperking kunnen delen. Zelfs de meest serieuzen, die er van overtuigd zijn dat de bestedingsbeperking onontkoombaar is, blijken er even diep van overtuigd, dat het offer niet door hen persoonlijk maar door een ander moet worden ge bracht. Een ander, haast nog sprekender, voorbeeld vormt de correspondentie met mensen, die van oordeel zijn dat de vreugde om de Algemene Ouderdoms wet reeds nu zou-zijn veranderd in een gevoel van tekort te worden gedaan. Wij moeten hierbij drie groepen onder scheiden: vooreerst de nog werkenden, die de premie op moeten brengen, waar door zij die niet meer actief zijn inge schakeld hun uitkering kunnen ontvan gen; op de tweede plaats de bejaarden zelf, van wie sommigen van een hoogst merkwaardige mentaliteit blijk geven, en op de derde plaats een groep waar over wij wel eens eerder hebben ge schreven n.I. kinderen die voor de con sequentie van de onderhoudsplicht wor den geplaatst. Vooreerst de nog werkenden. De pre mie voor de Algemene Ouder domswet is, voor wat de werkne mers betreft, voor verreweg het groot ste gedeelte gecompenseerd. Van de 6,75 pet behoeven ze zelf maximaal slechts 1,3 pet bjj te dragen en zelfs dat bedrag is in de praktijk nog veel la ger gebleken en blijft vaak onder de 1 pet. Desondanks waren er bepaalde groepen die dit niet wensten te „ne men". Men stelde de werkgever dood eenvoudig de eis: geen korting of ik ga naar een ander. Dit demonstreert in tweeërlei opzicht gebrek aan sociale zin. Vooreerst t.a.v. de persoonlijke rech ten, die men zich door de premiebeta ling verwerft. Vooral de katholieken hebben zich sinds jaar en dag verzet tegen staatszorg. Men wilde uitkeringen, waarvoor wij zelf hadden gewerkt en betaald. Het moest geen gunst zijn, zoals b.v. de noodwetuitkering, die toch uiteindelijk een verkapte vorm van ar menzorg was, maar wij wilden een recht Nu dit is verkregen, misvor men velen dit recht weer door er an deren voor te laten opdraaien, hetgeen een ontstellend gebrek aan sociale zin verraadt t.o.v. de bejaarden, die zonder twijfel een moreel recht er op hebben, dat degenen, die nog werken kunnen, zorgen voor hen die daartoe niet meer in staat zijn. De tweede groep, die wij aanduidden, betreft een aantal bejaar den die niet redeneren: wat is het nu beter dan vroeger, maar: wat hebben ze het krenterig voor ons gedaan. Erkend moet worden, dat de uitkering niet voldoende is om er royaal van te leven, maar dat is ook nooit de bedoe ling geweest van de wet. Het gaat hier om een bode m-pensioen, d.w.z. dat de ze uitkering als grondslag moet dienen voor een materiële bestaanszekerheid, die men zich, wetende dat men al een behoorlijke aanspraak heeft, overigens zelf kan opbouwen. Dit vordert natuurlijk een overgangs periode en de ideale situatie kan niet met één slag worden bereikt. T.a.v. dit punt bestaat evenwel een opvallend gebrek aan inzicht. De groep waaraan wij ons ronduit gezegd het meest erge ren is die van kinderen die vaak op de meest onsympathieke wijze trachten zich te onttrekken aan de plicht die zij juist in deze overgangsperiode ten op zichte van hun ouders hebben en die voortvloeit uit het vierde gebod. Merk waardig, dat, juist nu die plicht lichter is geworden tengevolge van het in wer king treden van de A.O.W., sommige mensen redeneren: nu moet de over heid dan ook maar helemaal voor mijn oude vader of moeder zorgen. Wij zouden in deze trant nog heel wat kunnen doorgaan en uit vele voorbeel den uit de praktijk kunnen aantonen, dat er een groeiend gemis aan sociale zin valt te constateren. Wij dienen daar aan een halt toe te roepen, daar wij an ders bezig zijn te bouwen aan een maat schappij van egoïsten en materialisten. Tijdens de Keukenhof-tentoonstelling te Lisse zullen geen treinen van de normale dienstregeling te Lisse stop pen. Wel zullen op de dag van het bloe mencorso te Lisse, 13 april, twaalf ex tra treinen ingelegd worden op de spoorlijn Amsterdam C.S. - Den Haag H.S. Zij zullen ook stoppen te Lisse en Hillegom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1