w Rustige vergadering van de Haarlemse Dierenbescherming 10 °/o KORTING Onderwijzer stal geld, dat voor schoolreisje bestemd was Diploma-uitreiking bij de R.-K. Avondnijverheidsschool MARTINI De Kapitein van Köpenick, kostelijke persiflage op het Pruisisch militairisme Richard III de m T Tm Financiële positie der vereniging is aanzienlijk verzwakt .'ïïi.donUurfa V erkeersongeval- len in Haarlem Deze week Rembrandt Vergelding Leve de Jantjes voor De strijd vrijheid Congo-desperado's Kruispunt Bhowani Reprises 11 SLEUTEL WEG? Passiespel voor K.A.B. De Engelse reis der bloemenmeisjes Luxor Roxy Studio Lido Minerva Frans Hals Palace Films Apotheken en dokters- diensten ZATERDAG 30 MAART 1957 PAGINA 2 Bedenkelijk VOORSEIZOEN-SCHOONMAAK HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF 50 jaar scheidsgerecht voor de bloembollenhandel Door Alberdingk Thijm" AUTORADIO AUTORAMA HAARLEMSE POLITIERECHTER DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke Stand Haarlem baby-verzorging Advertentie DINSDAG MAANDAG ZATERDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG DINSDAG APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL WOENSDAG APRIL DONDERDAG APRIL VREDENBURQ Huishoudelijke artikelen, ver- warmings- en kookapparaten voor gas-, kolen- en olieverbruik Glas, aardewerk, porselein, kristal Papierwaren, souvenirartikelen Luxe metaal- en houtwaren, kunstnijverheids- en religieuze artikelen Woningtextiel, kleinmeubelen, spiegels, schilderijen, lijsten W takelinrichting Lederwaren Textiel Parfumerieën en kosmetica, toiletartikelen Speelgoed, sportartikelen Goud, zilver, bijouterieën - Uur werken, rokersbenodigdheden CROESELAAN Elektrische installaties voor de industrie, telefonie en telegrafie Machines en apparaten voor de luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen Bouwmaterialen Stoommachines, stoomketels en appendages Pompen, compres soren, blaas- en afzuiginstallaties Grootkeukeninstallaties en -machines Scheepsuitrustingen Verbrandingsmotoren Grondstoffen, halffabrikaten, kunststoffen Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en houtindustrie Dank zij een uiterst hoffelijke, maar tevens zakelijke leiding door de voorzitter, de heer A. Quakernaat, Is de jaarvergadering van de vereni ging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken gister avond naar omstandigheden vlot ver lopen. Er waren geen heftige interrup ties, geen schreeuwerige aanmoedigin gen of afkeuringen, kortom men be speurde weinig van het onwaardige ge ruzie, dat in vorige vergaderingen van deze grote Haarlemse vereniging steeds de boventoon voerde. Dierenbescher mers en -sters kunnen het overigens slechts moeilijk met één vergadering af. De bijeenkomst van gisteravond moest na het bekend worden van de nitslag der bestuursverkiezing worden geschorst omdat het reeds drie kwar tier na middernacht was. Een volgen de keer zullen de overige punten van de agenda worden afgewerkt. Er is na deze door 160 personen be zochte vergadering alle reden om de toekomst van de Haarlemse dierenbe scherming hoopvol tegemoet te zien. Stond er de vorige jaren regelmatig op de agenda een voorstel van het bestuur om de rust en de orde in de vereni ging te bespreken, thans kan men pas zeggen dat deze wens in vervulling gaat. In de afgelopen maanden heeft een geheel nieuw bestuur met als zeer objectieve, openhartige voorzitter de heer Quakernaat, in samenwerking met een actieve Commissie van Bijstand de zaken stevig aangepakt. De ontzet tende wanorde van de administratie en het onderlinge wantrouwen tussen ver schillende leden ten spijt wist men een aantal misstanden uit de weg te rui men en wegen te openen voor een ge zonde, nijvere voortzetting van het ver enigingsleven. Een van de belangrijke punten van de agenda was de verkiezing van een nieuw bestuur, dat in staat zou zijn met de steun van alle leden de strub belingen der laatste jaren, die onder meer een niet geringe verzwakking van de financiële positie tot gevolg hadden, te doen vergeten. Om de verkiezing coüte que coute te laten doorgaan dien de een der leden een motie in, waarin gevraagd werd dit punt om half elf aan de orde te stellen. Ofschoon een der aanwezigen als zijn mening uit sprak dat men voor tot een verkiezing te kunnen overgaan, op de hoogte moest zijn van de beleidvoeringen in het afge lopen jaar, kreeg de motie een ruime meerderheid. Voorzitter Quakernaat deelde in zijn openingswoord mee dat het bestuur de afgelopen maanden een vruchtbare ver standhouding heeft gekend met de Com missie van Bijstand. Aan beide kanten de commissie is voortgekomen uit de zgn. Oppositie zijn vele kwesties duidelijker geworden en is men geschil len in een milder licht gaan zien. Een bijzonder woord van dank richtte de voorzitter tot mej. A. van de Bosch, die het kattenhuis van het asyl het vorige jaar perfect heeft verzorgd. Ook de zich niet herkiesbaar stellende se cretaris van Oldenborgh kreeg een Advertentie 10 pluim voor zijn vele werk de laatste maanden verricht. Bij de bespreking van het jaarverslag merkte de heer van Brouwershaven op dat de verbouwing van het asyl in de Bidderstraat niet erg vlot verloopt. Het kattenhuis is verwarmd, maar andere belangrijke voorzieningen wachten nog op hun voltooiing. Spr. vroeg zich voorts af of de vereniging met een kapi taal van 87.000 niet in staat is om buiten Haarlem een stuk grond te ko pen en er een nieuw asyl op te laten bouwen. Het huidige asyl is namelijk niet alleen bouwvallig maar ook veel te klein om alle honden en katten te bergen. De heer van Oosterhout, die een der voormannen is geweest der opposanten en lid was van de Commis sie van Bijstand, had lof voor het jaar verslag en zei vertrouwen te koeste ren in het zittende bestuur. Zijns in ziens was de vereniging op de goede weg om de orde en de rust te doen weerkeren. „Wij varen op een nieuwe koers." Hoogst bedenkelijk noemde de com missie financieel onderzoek het verlies van 26.140 dat de vereniging het af gelopen jaar heeft geleden. Dit jaar wordt een nadelig saldo van 11.800 verwacht. Voor 1956 was het de com missie gelukt de boekingen volledig na te gaan, wat niet het geval was met 1955, waarin verschillende boekingsbe scheiden spoorloos zijn verdwenen. 1956 is de vereniging op niet minder dan 10.373.50 aan proceskosten komen te staan. Naar aanleiding hiervan dien de een der aanwezigen een motie in met de opdracht aan het bestuur om deze kosten van de oude bestuursleden, die de processen alle hebben verloren, terug te vorderen. Men besloot deze suggestie niet aan te nemen omdat de vereniging er weer door in processen zou geraken, wat nu werkelijk de bedoe ling niet meer is. Bij de bespreking van de kandidaten voor bestuursfuncties, in totaal 13, ver zette de heer van Brouwershaven zich tegen een verkiezing van de heer F. M. Heerkens Thijssen, omdat deze door de kynologenclub is gediskwalificeerd we gens het niet nakomen van een bepa ling der vereniging. Enige leden ageer den voorts tegen een eventuele benoe ming van de heer G. A. de Bock, ver mits deze deel heeft uitgemaakt van de royementscommissie, welke onder meer mevrouw Strebe Langendonk van het lidmaatschap uitsloot. Tenslotte werden met algemene meer derheid gekozen: mevrouw U. C. C. Wesseling-Versfelt en de heren K. J. Aanstoot, M. G. Beukenkamp, A. J. van der Hoeven, A. Quakernaat, L. W. Bierens de Haan, B. H. C. J. van Oos terhout en J. Wilkes. Een negende func tionaris zal de volgende vergadering worden aangewezen, wanneer onder meer ook de behhandeling van de be groting aan de orde komt. Advertentie Laat reeds NU uw MATRASSEN REPAREREN, bijvullen of overtrekken. Slechts korte tijd geven wij GROTE HOUTSTRAAT 103 TEL. 11485 Het Scheidsgerecht voor de Bloem bollenhandel zal maandag 27 mei vijftig jaar bestaan. Er bestaan plannen om ter gelegenheid van het jubileum, dat toevallig op een beursdag valt, een re ceptie te houden, waar men gelegen heid zal hebben een voor de bloembol- lenhandel belangrijk instituut te huldi gen. Tijdens de werkzaamheden aan de Lekwaterleiding in de Duinvlietstraat te Velsen-Noord is vrijdagmiddag een lek ontstaan in het waterleidingnet, waardoor een groot gedeelte van Vel sen-Noord uren zondei; water heeft ge zeten. In de loop van de avond heeft men de watervoorziening weer ter hand kunnen nemen. Op maandag 15 april zal de r.k. Re derijkerskamer „Alberdingk Thym" in gebouw Sint Bavo voor de leden van de K.A.B. afdeling Haarlem het pas siespel „Het oor van Malchus" opvoe ren van Henri van Hoof. De K.A.B. heeft besloten dit jaar weer een spel te laten opvoeren, omdat de passie avonden die de laatste jaren gebruike lijk waren, kennelijk niet voldoende belangstelling trokken bij de leden. „Het oor van Malchus" speelt zich af op een plaats aan de grens van het oude Jerusalem. Het eigenlijke stuk is verdeeld in drie episodes, terwijl het wordt ingeleid en afgesloten met een voor- en een naspel, dat zich afspeelt in een afgelegen hut, waar kalkgra- vers een schuilplaats zoeken tegen het slechte weer. Het voor- en naspel spe len zich af in de moderne tijd, zodat er een schakel wordt gelegd tussen de twijfelzieke tijd van thans en de ang sten van het Joodse volk ten tijde van Jezus' Passie. Advertentie INBOUW- EN SERVICESTATION KROCHT 4 - HAARLEM - TEL. 15228 Levering uitsluitend via de erkende handel. Een 23-jarige onderwijzer uit Velsen stond gisteren terecht voor de Haarlem se politierechter, mr. J. P. Petersen, wegens verduistering. Vorig jaar had hij zich geld toegeëigend, dat bestemd was voor een schoolreisje, en door de leer lingen bijeen was gebracht. Het reisje ging door, maar bjj de afrekening bleek, dat de verdachte het geld reeds had uitgegeven. Voorts had hij twee radio toestellen, ter waarde van f 45,en f 75,verduisterd, die hjj als bijver dienste in reparatie had voor een radio handelaar in IJmuiden. De verdachte verkeerde in grote fi nanciële moeilijkheden, die een gevolg waren van de ernstige ziekte van zijn vrouw. Hij werd door de politierechter veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar met toezicht van het Leger des Heils. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 DE KIP. De kip legt dagelijks een ei voor ons genot En als ze 't heeft gelegd, slaan wij dit ei kapot. Ze kakelt trouw en opgewekt en wat doen wij? Wij maken van de Inhoud wreed een spiegelei. Maar denken dag en nacht en en hangen als een klit Aan onze pen van DANTUMA, terecht een groots bezit! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Gistermiddag omstreeks vqf uur is een vrachtauto op de Waarderweg bij het achteruitrijden van een brug ge reden en in een sloot terechtgekomen. De wagen moest met een kraan weer op het rechte pad gebracht worden. De laadbak en het chassis, als ook de brug werden beschadigd en ontzet. Het verkeer werd ongeveer drie kwartier gestremd. Op de hoek van de Pladellastraat en de Diederikstraat vond gisteravond om half acht een aanrijding plaats tussen een bromfiets, bestuurd door een 46- jarige Heemsteedse banketbakker, en een personenauto, die bereden werd door een 47-jarige Haarlemse behanger. De bromfietser, die met grote snelheid uit de Pladellastraat kwam gereden, gaf geen voorrang en reed pardoes op de auto. De banketbakker moest met een hersenschudding en met schaafwonden in de Mariastichting worden opgeno men, terwijl een 12-jarige scholier uit Haarlem, die bij hem op de duo zat, op het wegdek werd gesmakt en schaaf wonden aan zijn knie bekwam. Op de hoek van de Assendelverstraat en de Rollandstraat verleende gister avond een 50-jarige wielrijdster geen voorrang aan een 57-jarige wielrijdster. De dames vielen om, en de 50-jarige brak haar rechter enkel, waarvoor zij in het St.-Elisabeth Gasthuis behan- dekl moest worden. Later kon zij naar boss worden vervoerd. GEBOREN: P. RoodenburgSnoek, sj Chr. E. Kramer—Heer en, z.; G. W. FluitsmaNauta, z.; L. H. «Toos tenOlijve, x.; M L. van LaarSpaar garen. P J. Polmanvan den Berg dT; G. H. OutValbracht, d.; J. H BuysMeijer, d.AC. J. van Besouw Willekens, d.; C W. M VlottesSchil der, d. GETROUWD: S. Smit en J. M. Vaars OVERLEDEN: A. Appelboom, 76 j., ÊeoaapartH 1. W. E. WiebolsRohde. an. Van 1 oktober af elke week geduren de vier avonden van zeven uur tot half tien na je dagelijkse werk in de school banken te moeten zitten valt stellig niet mee. Maar als je het kunt presteren dit drie maal een half jaar vol te hou den, dan is daarmee bereikt dat een jongeman zich een vakman in spé kan noemen. Dit betekent dat hij een enor me voorsprong heeft op de jongen die niets presteert maar die op het ogen blik nog wei werk heeft. Er zal echter weer een tijd komen, dat het vakman schap gaat meepraten. De jongelui die nen te weten, dat zij er met het be halen van het getuigschrift van de school nog niet zijn en dat er nog veel meer van hen zal worden gevraagd. Dit 1.0 ongeveer waren de woorden van de heer F. W. Knape, secretaris- ppnningmeester van het bestuur van de Katholieke Avond nijverheidsschool van de St.-Josephgezellenvereniging op een vrijdagavond in de kantine van het schoolgebouw aan de Kamperstraat ge houden bijeenkomst. In het bijzijn van leraren, ouders en genodigden werden aan de leerlingen de diploma's van de drie, en die van de vijf-jarige cursus uitgereikt. De heer Knape legde er de nadruk op, dat het diploma A (drie jarige cursus) het allerminste is wat je als vakman kan hebben en hij hoopte daarom, dat velen van hen nog twee jaar de school zouden blijven bezoeken om zich te bekwamen voor het diploma' B (vijf-jarige cursus). De heer J. B. L. BaiJens, directeur van de school, verwelkomde allereerst de moderator kapelaan van Steenbergen en de heer Alders als vertegenwoordi ger van de katholiek lagere technische dagschool. Nadat de getuigschriften aan de leerlingen waren uitgereikt zette ook de heer Baijens nogmaals uiteen hoe belangrijk het vooral in het latere leven is een goed vakman te zijn en daar van het bewijs te kunnen tonen. Bij het vakmanschap is het tevens van belang een goed gedrag en houding te tonen. Bij sommige jongeren ontbreekt het daar helaas wel eens aan. Hij geloofde dat de reeds jaren geleden gemaakte keus in de vak-richting de jongens een goede toekomst zou verzekeren, daar het er droevig in ons land zou uitzien zonder goede vaklieden. Namens het bestuur van de katholie ke L.T.S. sprak de heer G. Aiders, die er aan herinnerde dat In hetzelfde ge bouw zestig jaar geleden de eerste Haarlemse ambachtschool werd begon nen. De leerlingen werden in die tijd door de patroons gekenschetst als éen „stelletje eigenwijze mensen". Toen waren de lonen nog niet zo, dat veel ouders de kinderen naar een ambacht school konden sturen. Veelal gingen ze op twaalfjarige leeftijd al bij een baas aan de slag al bracht dat maar een gulden per week op. Met voorbeelden uit de praktijk toonde de heer Alders daarna aan hoe je als jongeman mèt diploma wel en niet kunt slagen. Het hangt af van plichtsbetrachting en eigen initiatief. Namens de leerlingen, die de school na vijf jaar gaan verlaten, werd ge sproken door Eduard Jillessen, Tom de Jeu en Frans Simonis. Dat ook de jon gens het op school toch niet zo beroerd hadden gevonden, bleek uit de woorden van een van hen. „Volgens ons is de tijd goed gebruikt, ook al kwamen we soms te laat of helemaal niet. Maar als we het over mochten doen zouden we zeker geen avond meer verzuimen". De heer J. F. L. Faase bracht namens de ouders dank aan directeur, bestuur en leraren voor wat zij hun kinderen hadden meegegeven in deze schoolpe riode. In het totaal waren er 75 leerlingen; aan 65 werd het diploma uitgereikt. Van de A-cursus slaagden 39 van de 45 leerlingen en van de B-cursus 26 van de 30 leerlingen. Morgen om acht minuten over tien vertrekken de Haarlemse bloemenmeis jes vanuit Haarlem met de boottrein naar Engeland. De overtocht naar Har wich wordt gemaakt met de „Meck lenburg", waarop de meisjes de eerste nacht zullen doorbrengen. De volgende dag reizen zij door naar Londen, waar zij op Liverpool Street Station begroet zullen worden door twee Engelse meis jes, gestoken in „Hollandse kledij". Dit gebeuren zal door een Engelse film maatschappij worden vastgelegd en een onderdeel vormen van een kleurenfilm over Nederland, die bestemd is voor de Amerikaanse televisie. Des middags van 12 tot 1 uur zullen de meisjes bloemen uitdelen op Picca dilly Circus, waarna een ontmoeting plaats heeft met een bekende redac trice van een groot Engels populair blad. Verder wordt de middag besteed aan optreden voor radio, film en tele visie. Des avonds wordt de groep ge splitst. Tien meisjes gaan naar de Festival Hall om bloemen uit te rei ken en de overigen zijn genodigd om in Café de Paris het optreden bij te wonen van de cabaretière Sophie Tucker. Dinsdag worden de meisjes op de Ne derlandse ambassade ontvangen, ter wijl enkele meisjes in de ambtswoning van de eerste minister aan Downing- street nummer 10 mrs. Macmillan een bloemenhulde zullen bereiden. Des middags wordt er een tochtje door Lon den gemaakt, terwijl in de avonduren een bezoek wordt gebracht aan vijf vooraanstaande restaurants in Londen. Woensdagmorgen zal de Lord Mayor en de Lady Mayoress de Haarlemse afvaardiging ontvangen. Intussen heeft ook wethouder D. J. A. Geluk zich bij het gezelschap gevoegd en hij zal na mens de gemeente Haarlem de Lord Mayor een geschenk aanbieden. Tot twee uur zullen de meisjes op enkele punten in de stad de voorbijgangers bloemen aanbieden. Des avonds wordt de terugtocht naar Nederland aan vaard. De volgende avond om ongeveer acht uur komen de meisjes in Haar lem aan. De vijf weken, die de verdachte in voor arrest heeft doorgebracht werden van het onvoorwaardelijke gedeelte afge trokken, zodat hij geen gevangenisstraf meer behoefde te ondergaan. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, meende in zijn requisitoir dat de verdachte ongeschikt zou zijn om voor de klas te staan. Hij sprak zijn be vreemding uit over de houding van de wethouder van onderwijszaken van Vel sen, die de verdachte de helpende hand had toegestoken. In het reclasserings- rapport over de onderwijzer stond, dat diens moeilijkheden „overdreven" wa ren en dit gaf de officier aanleiding te vens zijn verwondering uit te spreken over de clementie, die de militaire auto riteiten betracht hebben ten aanzien van de dienstplicht van de verdachte. Na de vijf weken voorlopige hechtenis had de raadkamer van de rechtbank de verdachte op vrije voeten gesteld. Ook over deze beslissing verwonderde mr. dr. Pitlo zich. „Zelfs de raadkamer heeft zich laten beetnemen door de verhaal tjes van de verdachte", zo sprak hij. Zijn eis luidde echter vijf weken hechtenis met aftrek van het voorarrest, drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De raadsman van de verdachte, mr. F. M. Oberman, protesteerde tegen de uit latingen van de officier van justitie, die tegen beter weten in de zaak onjuist zou hebben voorgesteld. Uit een dokters attest bleek de ernst van de ziekte van de echtgenote van de onderwijzer. De officier van justitie was aanwezig bij de behandeling van het verzoek tot in vrijheidstelling in de raadkamer. Mr. Oberman sprak van een „comptent of court", minachting van een rechterlijk college, van de officier van justitie tij dens de behandeling van een strafzaak. De politierechter zou hierdoor een on juiste indruk kunnen krijgen over een voor de verdachte gunstige beslissing van de raadkamer. De raadsman wei gerde zijn pleidooi voort te zetten, ten zij de officier van justitie de gewraakte uitlatingen zou terugnemen. Deze om zeilde een rechtstreeks antwoord, maar verzwakte tenslotte toch wel zijn aan vankelijke mededelingen. In zijn plei dooi vroeg de raadsman clementie voor de onderwijzer. Advertentie per literfles f 6.85 per V2 literfles I 3.50 EEE FILMJOURNAAL In Rembrandt wordt deze week de kostelijke film De kapitein van de Köpe nick van Helmut Kautner vertoond. De regisseur is er in geslaagd het verhaal van de fameuze bedrieger zowel een tragisch als een komisch accent te verlenen. Het toneelstuk van Zuckmayer heeft als basis voor de film gediend. Als de film dus historisch niet verant woord zou zijn is de oorzaak daarvan bq Zuckmayer te vinden. Overigens is het van weinig betekenis of de geschie denis helemaal juist is weergegeven, wanneer zij maar kan dienen tot het doel, dat Kautner zich gesteld heeft en dat is een persiflage op het Pruisisch militairisme. Wilhelm Voigt, de arme schoenma ker heeft enkele jaren van zijn leven in de gevangenis doorgebracht. Hij komt in het begin van de film juist uit de nor en probeert een paspoort te krij gen om zo spoedig mogelijk over de grens te kunnen. Hij krijgt namelijk nergens werk omdat hij geen militaire status achter de rug heeft. Hij gaat dan na veel tegenslagen inbreken in een politiebureau en zit juist zijn eigen pas uit te schryven, als hij gepakt wordt. Dat kost hem weer vele jaren afzondering en als hij dan weer vrij komt en by zijn zuster tijdelijk terecht kan, krijgt hij een bevel tot definitief vertrek. Inplaats van een pas een uit wijzing dus, juist in die dagen dat hij zich weer met het leven in zijn eigen land had verzoend. Hij gaat, maar niet naar het buitenland. Hij gaat bij een opkoper een oud kapiteinsuniform ko pen en besluit de burgemeester van het stadje Köpenick te arresteren om de ge meentekas te kunnen beroven. Dan zal Men kan een pracht middag of avond beleven aan de film „Richard III" wanneer men er niet als toneelliefheb ber of als filmliefhebber heen gaat. Het onsterfelijke koningsdrama van William Shakespeare wordt hier tot le ven gebracht via een uitdrukkingsmid del, dat niet het uitdrukkingsmiddel is waarvoor het werd geschreven: het to neel. De camera zwerft voordurend rond, men mist de beklemming van het plaatselijk begrensd zijn van de ac tie. Men mist de levende mens voor zich,met zijn eigen stem en zijn eigen ademhaling, en vooral: met zijn eigen fouten. In plaats daarvan krijgt men een beeld voor ogen, dat op geheel ande re wijze is tot stand gebracht: het Is tot een zekere verstarring gekomen op de filmband. Dat wat bij iedere Shakespea- re-vertolking telkens weer opvalt is, dat men het levende contact mist tussen de levende mens op het toneel en de le vende mens in de zaal. Dat neemt niet weg, dat sir Lau rence Olivier die de titelrol speelt de voorstelling regisseert en bovendien als producer optreedt een knap stuk werk geleverd heeft. Hjj heeft iets ge maakt, dat toch nog altijd ver uitsteekt boven wat men doorgaans in de bios coop krijgt voorgezet. Een echte film is het niet geworden, omdat daarvoor de handeling tezeer geboden is aan een tekst, en wat voor een tekst! Daar, waar het geluid ophoudt en de camera zelf standig werk kan verrichten, komt men het filmideaal het meest nabij. Olivier is een te groot Shakespeare-si ecialist en -bewonderaar, dan dat hij evenals Orson Welles destijds met „Othello" Shakespeare zou kunnen laten voor wat hij is, en filmisch een geheel zelf standig kunstwerk zou kunnen maken. Vandaar, dat men op een voortreffelij ke wijze de Shakespeare-verzen hoort zeggen (en een vertaling moet lezen, die af en toe bepaald te modern is). Van daar, dat men een prachtige mise-en scène te zien krijgt en dat men de afzonderlijke rollen zeer knap ziet ver tolken. Maar het Is noch toneel, noch film. Dat alles neemt natuurlijk niet weg, dat er in deze uitbeelding van „Richard III" voldoende te waarderen valt, om deze week een bezoek te bren gen aan Luxor. In het voorprogramma kan men dan kennismaken met een in alle opzichten geslaagde, Nederlandse documentaire „En de zee was niet meer", van Bert Haanstra. Zij handelt over de stadjes rond de Zuiderzee en de drooglegging van het IJsselmeer. Aan dit filmpje kan men zien wat men eigeniyk onder film verstaat. Luxor, veertien jaar. Tot maandag draait in Roxy een Rus sische film, die de veelzeggende titel „Vergelding" draagt. Een somber en naar onze smaak weinig verheffend verhaal van burgeroorlog en onder grondse strijd, uiteraard met de ge- bruikeiyke zwart-wittekeningen. Een politieke moord, voltrokken voor een vuurpeloton, mag vanzelfsprekend niet ongewroken blijven. De zoon van het slachtoffer doet dit. Het zit hem aan- vankelqk niet glad, zodat er de nodige avonturen te zien zyn. Voor de liefheb bers, ouder dan veertien jaar. Vanaf maandag gunt het witte doek van Roxy zyn toeschouwers een blik achter de schermen van het circus ty- dens de filmvoorstellingen. Er wordt dan „Eén van het Circus" gedraaid, voor veertienjarigen en ouderen. hij wel verder zien. Hij is immers geen dief, heeft alleen moeten brom men voor kleine vergrijpen. Zwaar moeten boeten wegens zijn onmilitaire leven. Hij pikt zo maar op straat een paar patrouilles op en volbrengt zijn taak. Grote herrie alom, maar als de volgende dag het bedrog aan het licht komt, lacht heel Pruisen om de grap. De kleine man heeft prachtig ingezien, dat in Duitsland de kleren de man ma ken, als die kleren maar een officiers uniform zyn. Zijn volgende zet: hij gaat naar de politie, vraagt een pas poort in ruil voor de uitlevering van de kapitein van Köpenick en krijgt zijn zin. Hij wordt zelfs gefuifd door de politie-autoriteiten en gaat tevreden, met een pas gewapend, het nieuwe leven te gemoet, overal begroet als de beroem de kapitein van Köpenick. Laten we allereerst vaststellen, dat Kautner weinig moeite deed om een filmvorm tot stand te brengen, maar daar waar zijn hatelijkheden het zui verst doel treffen, ontmoeten we toch een filmexpressie. Dat gebeurt onder andere in de gevangenis, waar de ge vangenen les krijgen in militaire strate gie, waarin Voigt bepaald uitmunt, om dat hq jarenlang de tijd heeft gehad om militaire boeken te lezen, die hij vrij wel van buiten kent. Het gebeurt ook in kleine gebaren als byvoorbeeld het hef fen van een arm ten nazigroet bij het passen van een uniform. Zo krijgt het militarisme herhaaldeiyk een flinke veeg uit de pan, vooral ook in de mu ziek, die bijna steeds martiaal van aard is. p« Ni Met veel zin en smaak voor zelfspot hebben de Amerikaanse regisseurs John Ford en Mervyn LeRoy een film- comedie in elkaar gezet, die de USA- marine tot onderwerp heeft en waar aan men gezond plezier kan beleven. De authentieke titel van de film is ,Mr. Roberts", de naam van de hoofd- ersoon, die vracht-officer is op een iavy-cargo tydens de laatste oorlogs jaren. Hy heeft zich uit idealisme vry- willig gemeld, maar wordt door het saaie werk gedeprimeerd. Bovendien is er een belachelyk-rancuneuze kapi tein, die zyn loopbaan begon'als picco lo en iedere gelegenheid aangrypt om zyn heers- en bedilzucht te tonen. Er wordt wel eens wat te veel gepraat in de film en aan boord. Dit gaat ten koste van het tempo. Niettemin zyn er tal van kosteiyke situaties te genieten voor alle leeftyden Ter gelegenheid van het eerste lustrum wordt in het Lido-theater deze week de film Stryd voor de Vryheid vertoond. De film is het verhaal van de Ameri kaanse dominee Dean Hess, die uit prin cipiële overwegingen tijdens het Korea- conflict dienst neemt bij de Amerikaanse Luchtmacht. Hij wordt belast met de op leiding van Koreaanse piloten. Tijdens een proefvlucht ontmoet het squadron een vyandelijke auto-colonne en besloten wordt tot de aanval over te gaan. Wan neer de actie ten einde is ontwaart de commandant van de vlieggroep nog een auto een achterblijver gelijk men ver onderstelt n hij geeft een van zijn vliegers opdracht het voertuig te ver nietigen. Dat gebeurt, maar de slacht offers zyn kinderen. De betrokken piloot is hiervan zo onderste boven, dat hij troost gaat zoeken bij Dean Hess, zijn chef, van wie hij niet weet, dat hij do minee is. Nu heeft Hess tijdens de twee de wereldoorlog eenzelfde droevige er varing opgedaan, toen hij op een bom- bardementsvlucht naar Duitsland per vergissing een bom liet vallen op een weeshuis, waarbij zevenendertig kinde ren om het leven kwamen. Hij heeft de herinnering aan die gebeurtenis nooit helemaal kunnen verwerken en het feit, dat hy er steeds aan herinnerd wordt heeft hem doen besluiten om weer dienst te nemen. Om iets goed te maken. Daar krijgt hij nu volop gelegenheid toe, want in het vliegerskamp krioelt het van klei ne Koreaanse vluchtelingen. Dean Hess besluit de kinderen onder te brengen in een verlaten tempel. Zij komen onder de hoede van een verzorgster, die alle steun krijgt van Hess en zyn mannen. Intussen zyn de krygskansen gekeerd. De vijand rukt op en in allerijl wordt de vlieg basis ontruimd. Het ziet er naar uit, dat de kinderen achter moeten blijven, maar Hess zet al zijn relaties onder druk en slaagt er in vyf vliegende vrachtwagens te bemachtigen, die op de valreep de kinderen naar veiliger oorden brengen. Op een eilandje sticht hij een kinder tehuis. Dit is in het kort de levensgeschiede nis van Dean Hess. De film is gemaakt naar het gelijknamige boek van de vlie gende dominee. Het is geen grote film geworden, maar een sentimenteel geval ln kleuren en op groot doek. Teveel hebben de makers achter de feiten ge hold te weinig hebben zij de intentie van de dominee begrepen. 14 jaar. In Congotang, een nauwelijks bewoon baar stuk Afrikaans oerwoud, dat geen enkele natie toebehoort, heerst nog de wet der „vogelvryen"; misdadigers die elkaar voortdurend naar het leven staan. Een medicus met idealisme en een Amerikaanse ingenieur, die het barre gebied is ingestuurd om carte- ringswerkzaamheden te verrichten, hebben het dan ook verre van gemak kelijk, vooral wanneer een aantrekke lijke, vermeende moordenares zich daar aan de gerechtigheid onttrekt. Alle mis dadige acties draaien tenslotte om het bezit van de kaart, die de veranderde loop van de rivier, waardoor het ge bied bij de Belgische Congo komt, aan geeft. Vele lieden sneven, alvorens het document eindelijk veilig is gesteld. Een avontuurlyk, hier en daar weinig lo gisch, verhaal, verfilmd in technicolor. Minstens 14 jaar. (Frans Hals). Ava Gardner toont zich in de film „Kruispunt Bhowani" een heftige In disch met Engels bloed in de aderen. Zij is luitenant bij de Engelse staf, die gelegerd is in Indië en er bijzonder veel te stellen heeft me* de overgevoe lige bevolking, die snel een aanleiding heeft om te explodeeren. Ava is erg ge steld op het land, waarin zy woont, maar wil aan de andere kant de Brit ten niet verloochenen. Er ontstaan voor haar talloze moeilijkheden en conflic ten. zij doodt zelfs een Engelse offi cier, maar trouwt tenslotte met een ko lonel, die zich in de loop van het ver haal een moedig man heeft getoond. Om haar voor altijd aan zich te kunnen binden neemt hij ontslag uit het leger en kiest zich een nieuw vaderland: Indië. Er zijn in deze film enkele fraaie opnamen, maar de hele geschiedenis is niet zo bijster interessant. Wel de verwoede opstandjes van de bruine lieden, die het Europese regiem weinig kunnen appreciëren. 14 jaar. Advertentie Tot en met maandag wordt in Mi nerva te Heemstede De man die teveel wist vertoond. Enkele weken geleden hebben wy aan deze film van Alfred Hitchcock een uitvoerige bespreking ge wijd. 18 jaar. Dinsdag en woensdag Engelen zonder vleugels. 14 jaar en donderdag Als de dauw hangt, komt er regen. Strikt volwassenen. CINEMA PALACE: Kruispunt Bhowani, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Congo desparados, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om 8 uur. LIDO: Luchtbrug naar de vrijheid, 14 J- 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Richard de Derde. a. 1„ 2 en 7.30 uur. MINERVA: za. 2.30, 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 en ma. 8.15: De man die te veel wist, 18 jaar. Dl. en wo. 8.15: Engelen zonder vleugels, 14 jaar. Do. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. REMBRANDT: De kapitein van Köpenick, a. 1„ 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: Vergelding, 14 J. Ma. tot en met do.: „Een van het circus, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Leve de Jantjes, a. 1., 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 30 maart Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met Het bezoek van de oude dame, 8 uur. Pius X-school (Haarlem N.): Bazar ten bate van de parochiële jeugdbeweging, van 2023 uur. Zondag 31 maart Concertgebouw: Leids Kindertoneel. Kin dermatinee „Bulletje en Bonestaak", 2.30 u. Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het bezoek van de oude dame", 8 uur. Pius X-school: Bazar t.b.v. de parochiële jeugdbeweging, van 12.30—18 uur en van 20 —22 uur. Schouwburg: Oper. ver. „Diogé" met „De Geisha" (dil.) 7.45 u. Brinkmann: Vereeniging Haerlem. Inlei ding door mej. dr. G. H. Kurtz over de taak en betekenis van de archiefdienst, 8 uur. Haarlem Apotheken: Ap. J. Krijnen, Eksterstraat 100, tel. 25860, Ap. Begemann en Sneltjea, Kruisweg 30, tel. 10043 en Ap. Van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. Doktersdienst: Men belle het nummer 11990. Z1EKENVERV OER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 r„ telef. 21400. Bloemendaal Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort, telefoon K 2560—6249; en Elswout-Apotheek, Bloe- mendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760. Doktersdienst: H. D. G. A. Immink, Bloe» mendaalseweg 126, tel. 23349. Overveen Doktersdienst: D. K. Heeringa, Militairen- weg 18, tel. 24480. Aerdenhout Doktersdienst: W. C. Ulrici, Splegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Heemstede Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: J. J. van Luin, Bronstee- weg 76, tel. 34445, en R. J. P. Muller, Raad huisplein 6, tel. 36550. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst)Santpoort- se apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 25608249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2