Door een monument blijft de kardinaal in ons midden Morgen begint de verkoop van gedachtenisplaatjes Dankbaarheid Feestelijke opening van de Boekenweek Prinses Beatrix in de Amster damse Stadsschouwburg Tandartsen moeten recht streeks worden betaald SPOEL OM die melkfles! Boekenbal DE l GOUDELAMSTER* het nieuwe voor Garagehouder rdacht van <W i chting VAN m SMEEK1 9 i", 1'klas Mgr. dr. B. J. Alfrink: Ziekenfondsen zullen de gelden niet terugbetalen V, la r Tien tegen één! MET INGANG VAN MAANDAG 0 \/Af N ZATERDAG 30 MAART 1957 PAGINA 5 Een kwartje per plaatje Zondag aan kerken de vlaggen uit Koningin ontvangt nieuwe ambassadeur van Turkije Half vol water, schudden maar: Twee seconden en 't is klaar l mum Priester in Siberië overleden In een wip POLYCOLOR Almeloër aangehouden ;v)*V Eerste aardbeien in Roelofarendsveen Baby-verzorging met Babyderm-preparaten „Moge het prentje, dat u vandaag wordt aangeboden en dat het bewfjs vormt, dat u hebt bijgedragen tot het monument voor Kardinaal de Jong, straks In géén kerkboek ontbreken." Aldus eindigt de opwekking, die de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. AUrink, in het aartsdiocesaan parochieblad „Omhoog" van deze week schrjjft voor de grote actie, welke de stichting Kardinaal de Jong Monument morgen aan alle parochiekerken zal houden. De stichting had alle bisschoppen van Nederland gevraagd een opwekking te willen schrijven. Mgr. Alfrink willig de dit verzoek zeer gaarne in, zoals hij schrijft. ,,Wij, die werden geroepen Kardinaal de Jong in zijn bisschops ambt op te volgen, kunnen waarschijn lijk beter dan wie ook beseffen, hoe zwaar de last is geweest, welke de Kardinaal heeft gedragen onder die Uitermate zorgwekkende omstandighe den, welke de Voorzienigheid hem voor hield toen zij hem plaatste op Sint Willibrord's zetel." De aartsbisschop gewaagt van de dankbaarheid van katholiek Nederland voor de onschatbare verdiensten van de overleden Prins der Kerk en van de deugden, welke hem tot een ideale lei der maakten in rampzalige tijden van vervalsing, onderdrukking en vervolging: nederigheid, waarachtigheid, vastbera denheid, voorzichtigheid en grandioze moed. „Een kostbare erfenis, welke wij, de directe erfgenamen, weer moe ten overdragen aan ons nageslacht." Mgr. Alfrink wijst er op, dat wij op on ze beurt allereerst van die deugden uit moeten denken en doen. „Maar rich ten wij een monument op ter ere van de Kardinaal, dan blijft hij, die ons ge ïnspireerd heeft, ook op een bepaalde wijze in stoffelijke gedaante in ons mid den vertoeven om ons daaraan te her inneren en maken wij zijn grootheid voor het nagesacht ogenblikkelijk zicht baar." In ruim 1600 parochies heeft de heer A.M. Bergers, de organisator van de plaatjesactie, contact-personen aange steld, die zich morgenochtend met de verkoop zullen belasten. De twee mil joen beschikbare plaatjes zijn zodanig verdeeld, dat er in geen parochie een groot overschot of tekort verwacht wordt. Wanneer er ergens toch gedach tenisplaatjes tekort mochten zijn, zorgt een speciale dienst voor onmiddellijke aanvulling. De stichting Kardinaal de Jong Monument dringt er op aan, dat men niet meer dan één kwartje per plaat je geeft. Wie meer wil geven, wordt verzocht ook meer plaatjes te ne men. Dit vereenvoudigt de afreke ning. Met nadruk wijst de stichting er ook op, dat iedere katholiek het zich tot een ereplicht moet rekenen, door het kopen van een plaatje zijn bij drage te leveren tot de oprichting van de gedachteniskapel. Dit betekent, dat ook op een bijdrage van de kin deren gerekend wordt. De ouders wordt daarom verzocht hun kinde ren een kwartje mee te geven naar de kerk of zelf voor hen een plaatje te kopen. „Moge het prentje straks in géén kerkboek ontbreken." Van de stichting die voor grotere bijdragen haar girorekening 190613 t.n.v. de Ned. Credietbank te Utrecht aan beveelt vernemen wij nog, dat het resultaat van deze actie eerst enige da gen na zondag bekend zal zijn. In Rot terdam en Gouda, waar morgen een an dere actie wordt gehouden, zullen de gedachtenisplaatjes zondag 7 april worden verkocht. Morgen zal aan de deuren van alle parochiekerken een gedachtenisplaat je worden aangeboden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de oprich ting van een kapel ter blijvende na gedachtenis aan wijlen Z. Em. Joan nes Kardinaal de Jong. Het is wel haast overbodig voor deze actie nog een aanbeveling te schrijven, waar de herinnering aan de onverschrok ken kerkvorst nog zozeer in de her innering van het katholieke volks deel leeft, dat zeer velen deze gele genheid gaarne zullen aangrijpen om uitdrukking te geven aan hun gevoe lens jegens hem, die behalve een groot vaderlander ook een groot lei der van de Nederlandse katholieken in benarde tijden is geweest. In de herinnering van de huidige generatie blijft de Kardinaal voort leven, ook zonder monument. Maar de tijd gaat snel en zoveel nieuwe feiten dringen zich in aller aandacht op, dat wij ons een generatie na ons kunnen voorstellen, die nog slechts een zeer vaag beeld zal hebben van wat de Kardinaal voor onze generatie heeft betekend. Speciaal voor dit na geslacht richten wij een monument op, mede om op stoffelijke wijze uit drukking te geven aan onze dank baarheid. Moge morgen, waar de stichting slechts een kwartje per per soon vraagt, niet zozeer uit het to taalbedrag dan wel uit het aantal k"iartjes blijken, dat deze dankbaar heid door geheel katholiek Neder land gedeeld wordt. Advertentie Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DVRYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA ejfn mislukkingen uit ge sloten. Maar... laat niets aan het toeval over. Als V Uw leverancier vraagt om maisena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DUR YEA. Dan pas weet hij, dat V de echte, originele MAÏZENA verlangt. De stichting „Kardinaal de Jong- monument" verzoekt de zeereerwaar- de heren pastoors, zondag aan hun kerken de vlag met de geel-witte wimpel uit te steken. Het is de stich ting uit talloze reacties uit den lande gebleken, dat katholiek Nederland zich gelukkig prijst, eindelijk het be wijs te kunnen geven van de diepe dankbaarheid en de grote bewonde ring, waarin het de nagedachtenis van Kardinaal de Jóng bewaart. De vlag gen aan de kerken zullen die vreugde tot uitdrukking brengen. Aan dr. W. K. Dicke is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren der rijks universiteit te Leiden; tot lid van dat college is benoemd dr. J. Goedbloed te 's-Gravenhage. Vrijdagavond is in tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Beatrix de boeken week geopend met een uitvoering in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Op de foto ziet men de prinses, die bij haar aankomst werd verwelkomd door mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam. (Van onze verslaggever) Met al de pomp en statie die letter lievend Nederland maar kan opbren gen is gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de Boekenweek-1957 geopend. Tegen half negen betrad een zonnig glimlachende prinses Beatrix de Koninklijke loge, begeleid door mr. G. van Hall, burgemeester van Amster dam, en door de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek. Het „Wilhelmus" weer klonk en meteen daarna een krachtig „Hoera" voor de prinses, in wier on middellijke omgeving de ministers Cals, Hofstra, Mansholt, Samkalden en Suurhof plaatsnamen. Vervolgens betrad dan de heer Leef lang het toneel om zijn jaarlijkse gas ten welkom te heten. Burgemeester van Hall hield de officiële openingsrede on der meer zeggend er verheugd over te zijn dat de „Vereniging ter bevorde ring van de belangen des boekhandels", die in 1842 in de hoofdstad werd op gericht, in Amsterdam haar hoofdzetel zal blijven behouden. Vervolgens was het woord aan de Knst zelve. Nel Oosthout droeg twee verhalen voor. „De Binocle" van Louis Couperus en „De Gelijkenis" van Har ry Mulisch. De keuze van laatstgenoem de, ietwat op het visionnair-hallucinante afgestemde vertelling leek ons minder geslaagd. Zoals zij werd gezegd door Nel Oosthout wekte zij althans meer malen de lacherige hilariteit op van de toeschouwers. Noch de auteur, noch de voordrachtskunstenares kon zulks hebben bedoeld. Het Nederlands Ballet kwam hierna met een opvoering van „Dessin pour les six" op muziek van Tsjaikowsky en in een choreografie van John Taras. Het gezelschap had voor deze feestelijke ge legenheid ook voor een première ge zorgd. En het had daarvoor „Gradua tion Ball" op muziek van Johann Strauss gekozen in een choreografie van David Lichine. Het werd een pittig en met vaart gedanst balletje, met een wel Uitgekiend ensemblewerk. Het meest opvallend was overigens, naar onze smaak, een met veel „pointe" en kostelijke plastiek gedanste Tam boer van Conrad van de Wetering. Deze „Graduation Ball" verwierf een bijzonder geestdriftig onthaal bij het toegewijde auditorium en het stuk vormde een zeer passende overgang Het hoofdbestuur van de Nederland se maatschappij tot bevordering der tandheelkunde deelt o.m. het volgende mede: „De stappen, door de minister van sociale zaken en volksgezondheid en door de ziekenfondsraad ondernomen in verband met de tussen de maatschap pij en de organisaties van algemene ziekenfondsen gerezen moeilijkheden, hebben geen uitzicht gegeven op een op lossing binnen de termijn die daarvoor nog openstond. Het hoofdbestuur is van mening, dat gezien de lange periode, gedurende wel ke reeds getracht is een basis te krij gen voor tandheelkundige hulp aan zie kenfondsverzekerden op een verantwoor de wijze, de tijd voor de tandartsen is gekomen om, zeer tot hun leedwezen, de grens te trekken. Het hoofdbestuur drukt er nogmaals zijn spijt over uit dat de ziekenfonds organisaties hebben gemeend het tij dens de besprekingen door de maat schappij gedane aanbod tot arbitrage van de hand te moeten wijzen." De algemene ziekenfondsen delen het volgende mede: H. K. H. Prinses Beatrix op het boekenbal. De prinses is in gezelschap van Nel Oosthout en de voorzitter van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leeflang (midden). naar het „Boekenbal", dat daarop volg de en waaraan iedereen met veel over tuiging deelnam. Tot diep in de nacht waren de door Wim Bijmoer joyeus versierde gangen, foyers en hallen van de Stadsschouwburg gevuld met een op recht feestelijk gestemd gezelschap van schrijvers, lezers en zo-maar-plezier- hebbers. H.M. de Koningin heeft ten paleize Huis ten Bosch de nieuwe Turkse am bassadeur, de heer Selahaddin Arbel, ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. De heer Selahaddin Arbel is de eerste Turkse ambassadeur in Den Haag se dert de beide landen overeenkwamen de wederzijdse gezantschappen tot ambas sade te verheffen. Hjj volgt de gezant dr. A. Zeki Polar op, die hier Turkije bijna zes jaren heeft vertegenwoordigd. Advertentie Speciaal voor u naar het Boekenbal geweest om en kele saillante, nieuwe ge vleugelde woorden voor u op te vangen. Ziehier een kleine bloemlezing. „Hij heeft een maat-rok- kostuum aan, gesneden op de maat van een ander." „Hij ziet er uit of hij zo juist het vierde deel van een trilogie voltooid heeft." „Mijn hemel, wat doe ik een stof op." „Honny soil qui mal y Gans." „Hij is hier nog van het vorig jaar." „Daar heb je een ex-pierementeel." „Volgend jaar beginnen ze met het bal." „Waar zijn ,nou die schrijvers?" „Wat een omslag." „Wat ziet ze er al jong uit voor haar leeftijd." „Ga nou mee." H. M. de Koningin heeft vrijdag op Huis ten Bosch drs. A. B. Speeken brink beëdigd als gouverneur van de Nederlandse Antillen. „Als gevolg van de omstandigheid, dat de tandartsen van 1 april af niet meer aan de algemene ziekenfond sen verbonden wensen te blijven, zjjn de ziekenfondsen op grond van wette lijke en reglementaire voorschriften genoodzaakt, de tandheelkundige hulp verlening te beëindigen. De ziekenfondsen moeten constateren, dat z\j voor de onmogelijkheid zijn ge plaatst hun verzekerden de hulp, ver leend door tandartsen, overeenkomstig de bepalingen van het ziekenfondsbe- sluit, hun statuten en reglementen, te verstrekken. Om dezelfde redenen kunnen de zie kenfondsen ook geen terugbetaling doen van door de verzekerden rechtstreeks aan de tandarts betaalde bedragen voor verleende hulp. De verzekerden wordt ln overweging gegeven zelf te beoordelen of het inroe pen van tandheelkundige hulp onder deze omstandigheden dringend noodza kelijk is. Indien blijkt, dat tandartsen bereid zijn na 31 maart de verzeker den op de tot dusverre voor de zieken fondsen geldende voorwaarden te blij ven behandelen, kunnen de verzekerden uiteraard op de normale wijze van de tandheelkundige hulp voor rekening van het ziekenfonds gebruik maken. De verzekerden wordt aangeraden zich zo nodig te vergewissen of hun tandarts bereid is aan ziekenfondsver zekerden op de voor 1 april 1957 gelden de voorwaarden voor fondsrekening tandheelkundige hulp te blijven verstrek ken." Blijkens een bericht dat gisteren We nen bereikte is een Oostenrijks geeste lijke, pater Peter Werhun, in een sla venkamp in Siberië gestorven. Hoewel pater Werhun werkzaam was als priester van de (met Rome) ge ünieerde Oekrainische katholieke kerk, was hij Oostenrijker van nationaliteit gebleven en diende hij in de eerste we reldoorlog in het Oostenrijkse leger. Na de val van Berlijn werd pater Werhun door de Sovjets gearresteerd en naar Siberië verbannen. Pogingen door de Oostenrijkse regering hem daar van daan te krijgen bleven immer vruchte loos. (U.P.) Advertentie mooier haar! jonger haar! frisser haar! gebruik óók kleur-shampoo niet geverfd, alleen bij- getint. grijzende Haren? onzichtbaar! doe het zélf, doe het thuis! Grote tube voor 2 tintgevende wassingen: Overal verkrijgbaar I Een garagehouder uit Almelo is in verzekerde bewaring gesteld verdacht van oplichting. Hij wordt ervan ver dacht, dat hii tussen mei 1955 en het tijdstip van aanhouding geregeld op dracht heeft gegeven om kilometertel lers van auto's te demonteren en te rug te draaien. Ook zou hij in tweede hands auto's gehandeld hebben, waar van de kilometerstand een lager aantal kilometers aangaf, dan in werkelijkheid was gereden. Voorts bestaat verden king, dat de garagehouder aan zijn klanten meer olie in rekening placht te brengen dan geleverd was. De zaak kwam aan het rollen, nadat de man bij de recherche een klacht ter zake van verduistering had ingediend tegen een doorsmeerder, die op de hoogte was van manipulaties met kilometertel len. TT et hoort bij het tegenwoordi- r~j ge stadsbeeld: een woon- ■*- blok vol ramen en achter een van die raamvierkanten een grote goedige hondekop en twee poten parmantig op de venster bank. De huisvriend, de hond, die met honde-resignatie zich dan maar vanuit zijn veel te geringe levensruimte met de bewegende vrijheid daar beneden bemoeit. Wie klein en hoog woont kan haast geen hond meer houden, noch voor het dier noch voor hem zelf. Maar blijkbaar kunnen ook de engbehuisden zich zo moeilijk van het gezelschap van hun huis dier ontdoen, dat ze er al het ge tob voor over hebben. Ondanks het mankeren van woonruimte en het gedrang van steeds meer Ne derlanders op de vaderlandse bo dem, is de vraag naar honden heel groot. Er is blijkbaar behoefte aan zo'n rustig, luisterend, begrijpend, altijd solidair gezinslid. Merkwaardig is, dat de aandacht altijd veel meer uitgaat naar de hond dan naar de poes, hoewel het bijna overal op de wereld zo is ook in ons land dat als een derde van de huisdierbezit- ters een hond heeft, tweederden een poes houdt. Weet u waar de relatie poes-mens van stamt? De kat moest al in de grijze oudheid 's mensen voorraden in de schu ren bewaken tegen de muizen. Denk niet te gering over „die el lendige kat" als u een tuin met vogels heeft, die in een opgewon den alarmgepiep de waarschuwing doorgeven als de loerende rover tussen de struiken sluipt. Zonder poes in huis en pakhuis zou 's lands economische situatie, die nu zo over de tong gaat, nóg moei lijker zijn. Want dan aten de mui zen en ratten voor nog meer op dan de dertig miljoen gulden, die ze nu per jaar wegknagen. Poezen zijn heel merkwaardige wezens, volstrekt hautain tegen over de mens, die daartegenover soms een fanatieke aanhankelijk heid stelt! Wie zijn poes wil be grijpen, die moet het alleraardig ste brochuretje „Kattepraat" uit de AO-reeks van de Stichting Ivio, Amsterdam, lezen, samenge steld door de dierenarts dr. E. J. Voute te Amersfoort en de dieren psycholoog van Artis, H. Rensen- brink. Daarin wordt van alles ont huld over het meest merkwaar dige en fascinerende huisdier, dat tot metgezel is gebombardeerd van de heks en dat even onschul dig met een muis, in wier gezel schap het wordt grootgebracht, kan leren spelen als met een mens, die kattenhumor begrijpt. Het is een goed gedocumenteerd en gees tig geïllustreerd vlugschriftje. Men leert er zelfs uit, dat een poes per etmaal 1450 liter lucht nodig heeft. Er staat niet in, dat men een poes ook wijn kan leren drinken. Maar dat hebben we ons ook alleen maar laten vertellen van een Franse kat, die het zover in beschaving heeft gebracht. t~"v e schrijver van dit „katte- J praat"je, die een speciale voorliefde heeft voor kleine huisdieren, hebben wij gevraagd, of hij veel gezinnen kent, die het Amerikaanse mode-huisdier, ty pisch geschikt voor kleinbéhuis- den, hebben geadopteerd, namelijk de goudhamster. Maar die rage schijnt hier nog niet ingeburgerd. Toch geloven wij, dat een terra rium met hamsters de concurrent gaat worden van het aquarium rpet siervissen. Naar vissen kun je per slot alleen kijken (al gaat er van het sierlijk wuivend be wegen van de gevinde vislijven iets heel rustgevends uit), maar met de hamstertjes, die net staart loze ratten zijn, kun je spelen. Wij hebben tenminste een avond lang in een gezin, dat een hamsterpaar tje bezit, aan het amusement deel genomen. De roestbruine donzige hamstertjes, met marmotachtig velletje en een spits kopje met kraaloogjes, zijn precies speelgoed beestjes, die je zo zou kunnen la ten meedoen met Alice in Won derland. Overdag liggen ze slape- Ze weten niet beter of de wereld van de hamster is een glazen ruimte in een verwarmde kamer. rig en doezelig weggekropen in het holletje, dat ze graven in het turf molm van het verblijf. Maar des avonds worden ze levendig en klimmen in alles wat ze daartoe in hun terrarium vinden. Oók in de das van de heer des huizes als die er plezier in heeft ze dit soort acrobatiek te laten bedrijven. Als ze in hun „speeluurtje" vrij op tafel mogen rondlopen knagen ze met grote happen het blad af van de bloemen uit de vaas en met een biskwietje vertonen ze hun typische „hamster"-kunstje. Ze moffelen grote stukken als een goochelaar in hun enorme wang zakken en kijken onmiddellijk daarna of er niets gebeurd is. La ter, in hun hol, wrijven ze met de eigenwijze pootjes over hun kaken en brengen droog! de ham stervoorraad weer te voorschijn. Met die handjes zijn ze alsmaar bedrijvig. Ze wassen hun snoetjes om de haverklao en ze strelen en Ukken elkaar onophoudelijk schoon. Het zijn zindelijke dier tjes, helemaal aangepast aan het vaderlandse renommée van kraak helderheid. Ze bewonen hun woon ruimte keurig, net als de mensen, met één speciale hoek voor afval En dat is niet veel Ze eten wei nig, wat rauwe wortel, appel klokhuis en graan. Allround sober zijn ze; een oude sok die ze in stukken knagen en een boom stronk zijn het liefste wat men ze kan geven om een hol van te ma ken. Want hun stamouders woon den in onderaardse gangen. Maar dat hebben de nazaten, die ons nu gezelschap houden, nooit beleefd. Van het bestaan van goudhamsters wist men vroeger wel, maar mid den vorige eeuW dacht men, dat ze uitgestorven waren. Totdat plot seling in 1930 by opgravingen in Syrië een hele familie gesigna leerd en gevangen werd. Daarvan stammen alle huisdier-hamsters af, die men in Amerika fokt en die hier nu ook steeds meer ver schijnen. Ze weten dus niet beter of de wereld van een hamster is een terrarium in een verwarmde kamer met grote mensen en met kleine mensjes, die vol enthou siasme met hun handjes tegen de glaswand slaan. Maar instinct laat zich niet ver nietigen. Af en toe gaan de klei ne lenige diertjes gestrekt op hun achterpootjes staan, de voorpoot jes slap hangend als van een hondje, dat „mooi" zit. En dan kun je je verbeelden, dat ze met al hun zintuigen een geluidloze roep uitzenden naar de vrije we reld waar ze horen. Op den duur zullen ze echter wel weer verwil deren, want er ontsnappen er na tuurlijk wel eens een paar van hei binnenhuis-geslacht, dat wordt voortgekweekt als de stekken van een kamerplant. Zes weken oud zijn ze reeds huwbaar en na zes tien dagen kan er al een nest van twaalf jongen zijn. Die vreugde is acht maal per jaar mogelijk. Maar niet alle hamsters houden zich aan jj (NADRUK VERBODEN) Op de groenteveiling te Roelofarends veen zijn de eerste (20) „glas'-aardbeien aangevoerd door tuinder J. Bakker. Een Amsterdamse firma (C. Oudhof Jzn.) werd voor 53 cent per stuk eigenaresse van de ze vruchten. Vorig jaar werden de eerst» glasaardbeien op deze veiling eerst op 13 april aangevoerd. Advertentie Huidje van alle smetten vrij. hoofdje rein met gezonde haargroei dat maximum. Dan zou hun popu lariteit in Amerika ook niet zo groot zijn. Want ze zijn het nieu we gezelschap uit de natuur voor wie niet veel ruimte heeft! A.Bgl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5