Een KOMEET op komst Arend-Rowland 1956 belooft in april een opvallend schouwspel op te leveren ra Carolientje een film voor voetgangers ELfCTROLUX in SOEKARNO is feite zelf de kabinetsformateur President geeft Suwirjo geregeld aanwijzingen Van horen en zien gesproken w WANDELAAR IN DE LATE AVOND Onberekenbare zwervers met baar- den en wapperende haren Kind veroorzaakt brand en gaat weer naar bed K._ J Ternauwernood van de dood gered Londense arbeiders ook in staking Overleg mislukt ZATERDAG 30 MAART 1957 PAGINA 7 Wanneer alles naar verwachting verloopt, zullen wij binnen enkele weken een komeet aan de hemel kunnen aanschouwen. Het is de moeite zeker waard, daar even de aandacht op te vestigen. Zijn kometen dan zo zeldzaam? Ja, dat hangt er van af, wat men onder zeldzaam verstaat. In ieder geval had men in 1956 in de maand november al de achtste komeet van dat jaar ontdekt. En daarom werd die novembervondst in de burgerlijke stand van de kometen, het Harvard College Observatory, ingeschreven onder het stam boeknummer 1956-h. Dat 1956 is duidelijk, die h. ook, als men tenminste bedenkt, dat h de achtste letter van het alfabet is. Bij de kometenjacht heeft men aan dat alfabet ruimschoots voldoende, maar in elk jaar worden er toch wel tot tien a vijftien kometen ontdekt. In 1955 bedroeg de kometenoogst 9 stuks. Niet allemaal gloednieuwe, maar de meeste toch wel. Kometen zijn namelijk wonderlijke snaken, ze raken soms even gemakkelijk zoek als het befaamde boordeknoopje en worden ook wel weer herontdekt. In 1956 bleef het bij acht kometen. De eerste was de oude komeet van Olbers, die om de 70 a 75 jaar weer moet komen opduiken. De ontdekking van de achtste komeet van dat jaar had plaats op de sterrenwacht te Ukkel in België. Twee astronomen, dr. Arend en zijn collega Bowland, waren er debet aan. Het was groot wild, dat deze twee kometenjagers in die novembermaand voor de voeten liep - neen, voor de telescoop kwam. De hele nacht zichtbaar Vorsten en bedelaars Haardos en staart hebt U de nieuwe table top-serie gezien 't zijn juwelen van koelkasten De wedstrijdleider De goede quiz Dure studio De volgorde Vanavond Zondag Voortdurend overleg President wil grote rol spelen Stellingname tegenover Hatta De komeet Arend-Rowland Groot wild dus. Niet van het be kende alledaagse grut, dat jaarlijks aan de kometenjagers over heel de wereld ten slachtoffer valt en dat al leen maar door de telescoop te zien is. Dat is meestal maar net goed ge noeg om, voorzien van jaartal en hij- behorende letter, in het kometenre- gister bijgeboekt te worden en het brengt het slechts zelden tot zelfs maar een klein, drieregelig berichtje ln de krant. Nu was het anders, want de komeet waar wij naar uitkijken gaan, is de komeet van Arend en Rowland. Zo'n komeet is als een wandelaar in de late avond: men ziet hem even in het schijnsel van een straatlantaarn voorbijgaan en dan is hij verdwenen. En het werd verwacht, dat ook de ko meet Arend-Rowland 1956-h zich net zo zou gedragen. Maar dat pakte anders uit. De wandelaar bleek weer op zijn schreden terug te keren en begon weer in het nachtelijk duister zichtbaar te Worden in de verte. Het kan u gebeuren, als zo'n wande laar voorbij is, dat u opeens te binnen schiet: ,,Ik had hem, tevoren, nog on zichtbaar, al een deuntje horen fluiten terwijl hij naderkwam," Met de komeet 1956hwas iets dergelijks het geval. Toen zij ontdekt was doken de astrono men van de Sonneberger sterrenwacht in Thüringen in hun fotoarchief en werkelijk, op de laatst gemaakte ster renfoto's konden zij haar terug vinden, tot aan 14 september zelfs. Maar ze was hun aandacht tevoren ontsnapt. De wandelaar keerde dus terug, te gen de verwachting in. Dat laatste kwam door een wonderlijke samen loop van omstandigheden. In het be richt, waarin de ontdekking het eerst bekend werd gemaakt, was een ver keerde datum genoemd. Alle bereke ningen van de kometenbaan, die op deze datum waren gebaseerd, waren dientengevolge foutief. En de nieuwe berekeningen wekten andere ver wachtingen, de verwachting namelijk van de terugkeer. Nu zijn berekeningen van kometenba- nen niet bepaald eenvoudig en de ko meten zelf zijn zeer grillige wezens, ze kunnen ons voor de grootste verrassin gen stellen. Hun gedrag is in waarheid „onberekenbaar," ze verdwijnen soms en raken zoek en gedragen zich soms anders dan verwacht wordt. Daarom is terughoudendheid bij het doen van voor spellingen omtrent kometen altijd ge boden. „We zullen maar eens afwach ten," is een mooie formule, als het om kometen gaat. Maar in het midden van de maand januari was de komeet met een sterke telescoop waarneembaar als een object van de 8ste grootte in het sterren beeld de Vissen, ten zuiden van het be kende vierkant van Pegasus. De ster renwacht van Catania op Sicilië maak te half januari de eerste fotografische opname van de weergekeerde komeet. Men had de plaat een uur lang moe ten belichten. De komeet was op 12 januari nog 281 miljoen kilometer van de aarde verwijderd, maar kwam er met een vaart van naar schatting 126.000 km per uur op af stuiven. Aan de hemel beweegt zij zich in noordelijke richting. Ze stijgt in april snel omhoog, van de nabijheid van het sterrenbeeld de Ram, waar ze dan terecht is gekomen en waar ze zichtbaar zal worden, tot in het ge bied van de circumpolaire sterren- b< 'den, waar ze de ganse nacht door zichtbaar zal blijven. Na de maand april zal de komeet zo geleidelijk aan weer in het nachtelijk duister verdwij nen. De cijferaars zijn tot de conclusie ge komen, dat het wandelpad van de ko meet zó loopt, dat ze vermoedelijk met het blote oog zeer duidelijk zal kunnen worden waargenomen, na half april ook 's-avonds en na 23, 24 april zowat de hele nacht door. En zo'n met het blote oog zichtbare komeet is een niet zo heel dikwijls voorkomend verschijnsel. gedachten gaan daarbij terug naar de fameuze komeet van Halley, door de astronoom van die naam in 1682 ontdekt en wier verschijnen in 1910 velen zich nog kunnen herinneren. Men verwacht, dat de komeet Arend- Rowland de komeet van Halley in glans tal overtreffen. Maar er is iets, waarin zij deze laatste waarschijnlijk wel niet zal overtreffen. Dat is in het zaaien van paniek. Het verschijnen van de ko meet van Halley toch is in 1910 door velen met angst en beven tegemoet gezien. Was het een gevolg van het oeroude bijgeloof, dat het verschijnen van een „haarster", een komeet, onheil bete kent voor de mensheid? Wat er van zij, in l9io had de onheilsverwachting zich zo hoorde het immers in die verlich te tijd in een wetenschappelijk jasje gestoken. En het waren slechts de ver stokte spokenkijkers, die verband zoch- Fantastische voorstelling van een komeet uit het jaar 1664. ten te leggen tussen de komst van de komeet en het feit, dat in Engeland ko ning Edward VII lag opgebaard in West minster Abbey, dat er bloedige onlusten woedden in China en dat in het westen de internationale toestand met de dag verslechterde, totdat in 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak. De verlichte gees ten keken daar niet naar. Zij keken naar - de kometenstaart en vreesden de ondergang van de wereld door ver gassing op het moment dat de aarde door de kometenstaart heen zou gaan. Maar men had zich zonder reden bezorgd gemaakt, want er gebeurde niets en niemendal. Niets, behalve dan de dingen, die op aarde nu een maal zo veelvuldig gebeuren, dat men er gemakkelijk één met het verschij nen van een komeet kan combineren. En daarom is het dwaas Calpurnia na te praten, die zei: „Als bedelaars sterven, ziet men geen kometen, maar zelfs de hemelen ontvlammen bij de dood van een vorst". Als er een ko meet verschijnt sterft er zeker wel ergens een bedelaar, want die zijn minder zeldzaam dan vorsten. Geen kometen met door bloed bevlek te zwaarden en bijlen dus, zoals de angst de mensen in het verleden deed zien, maar wel kometen met baarden en wapperende haren, wanneer men het verschijnsel van de staartvorming eens schilderachtig wil weerge ven. Want de naam „haarster" of „ha rige ster" berust niet op een geheel en al ongebreidelde fantasie, al is de term „ster" niet juist. Een komeet is een hemellichaam met een nevelachtige kop, Coma ge heten, waarbij men aan haar kan den ken. Juister nog is het, aan de kop te onderscheiden de kern, een heldere lichtvlek en de naam Coma voor de haardos, het nevelige omhulsel te re serveren. Komt de komeet nu dicht bij de zon, dan begint zich de staart te ontwikke len ten gevolge van de stralingskracht van de zon. Zij doet materie uit de kern stromen en duwt deze weg. Daarom ont wikkelt zich die staart altijd aan de van de zon af gekeerde kant. Men heeft zelfs wel kometen waargenomen, die mei meer dan één staart getooid waren. Hoe dichter de komeet bij de zon komt des te groter worden de naar buiten stromende gasmassa's, en des te opval lender de staart. Twee Utrechtse brandweerlieden heb ben vrijdagmorgen een zesjarig meisje van de dood gered door het op het laatste nippertje uit een brandend huis te halen. Het kind was reeds bewuste loos en moest met een zuurstofappa raat bijgebracht worden; daarna werd het naar het ziekenhuis vervoerd. De brand in het huisje van de fam. van Meerte Janse ontstond om zeven uur toen de vader naar zijn werk ver trokken was en het meisje naar de huiskamer ging om iets uit een hang kast te halen, waarbij zij een lucifer gebruikte. Toen de kleren vlam vatten, is het meisje uit angst weer in bed gekropen. De moeder, die de brand be merkte, heeft eerst getracht het vuur met emmers water te doven. Toen dit niet lukte, vluchtte zij met haar vijf zoontjes, van één tot tien jaar, de straat op. Inmiddels verscheen de brand weer met groot materiaal in de Dorsti ge Hartsteeg, midden in een oude, com pacte woonwijk, waarin het gevaar van overslaan van de brand niet denkbeel dig was. Eenmaal buiten haar woning ontdekte de moeder, dal het dochtertje nog in huis moest zijn. Enige brand weerlieden werden door de sterke rook ontwikkeling teruggedrongen alvorens commandeur J. Das en brandwacht W. Koot er in slaagden het meisje te be reiken en buiten het brandende huis te brengen. De woning brandde geheel uit. De besprekingen over de lonen tus sen de werkgevers in de Britse metaal industrie en de vakbondsleiders zijn gisteren op een mislukking uitgelopen. De vakbondsleiders weigerden het aanbod van de werkgevers voor een loonsverhoging van ongeveer 3 percent. De vakbonden willen een loonsverho ging van 10 percent. Dit zou de 4.300 Britse fabrieken, die door de staking van de metaalarbeiders worden getrof fen, op 100 miljoen pond extra per jaar komen te staan. Het gevolg van de mis lukte onderhandelingen is dat een half miljoen arbeiders in Londen en omge ving zich vanmiddag bij het stakings- leger zullen voegen. Een woordvoerder van de werkgevers heeft verklaard dat de werkgevers gisteren hun laatste MR. H. C. M. EDELMAN I aanbod hebben gedaan. Voor de zevende maal heeft Joop van Essen van Mirrorfilm een film gemaakt over het verkeer, het is tevens de vierde film, die in op dracht van Verkade is gemaakt. Ditmaal gaat het over de voetganger in het verkeer, die zjjn oude rechten althans gedeeltelijk heeft teruggewon nen, dank zij de maatregelen, die de verkeersregelingen voor hem hebben getroffen. Wjj maken kennis met Carolientje, een figuurtje uit vroegere eeuwen, toen de voetganger nog geen gevaar liep in de drukte. Zij wordt met een ruk over geplaatst naar onze tijd en zit meteen in de knoop, als ze willekeurig een straat wil oversteken. Zij krijgt dus tot haar heil tekst en uitleg en de toe schouwers eveneens. Om die uitleg gaat het, maar uitleggen is dikwijls verve lend en saai. De verveling en de saai heid worden hier dus opgeheven, om dat voor de toeschouwer de lotgevallen van Carolientje, die men liever in le venden dan in doden lijve ziet, van be lang zijn. Het zijn immers zijn eigen lotga vallen. Joop van Essen heeft, als in al zijn vorige films, verstandig en voorzichtig gehandeld door geen kunstgrepen uit te halen maar helder zijn betoogje te hou den, terwijl hij tevens de eisen van het filmmedium in acht neemt. Hij brengt de nodige variaties aan en weet de aandacht tot het einde vast te houden. Op zijn minst kan men zeggen, dat het filmpje, dat niet langer dan een kwar tier duurt, zjjn nut wel zal afwerpen. Belangstelling is er genoeg, want Ca rolientje gaat lopen in niet minder dan 30 copieën. Dbg. Carolientje, de heldin van de film van die naam, bij het oversteken in het moderne verkeer. Advertentie r ii (Van onze correspondent in Indonesië) President Soekam ohoudt vaak op zienbarende redevoeringen. Dik wijls doet hu daarin „onthullin gen". Ook al beperkt hij zich daarbij tot beschuldigingen die hij niet nader motiveert en die daarom soms eerder de indruk van insinuaties wekken oi tot halve aankondigingen van plannen, toch trekken ze altijd zeer de aandach Hijzelf noemt dit zijn „schoktheraple" De laatste tijd is Soekarno echter «ter-as, duidelijker geworden. Op een toespraa-» in Medan heeft hij zoals gemeld nadruk kelijk verklaard dat de vorming van een nationale adviesraad, waarin alle partij en en groeperingen vertegenwoordigd zullen zijn, een absolute eis van hem is, waarvan hij niet meer zal afwijken. Ook daarmee is hij echter nog niet tevreden: op langere termijn blijft hij daarnaast streven naar de vorming van een rege ring waarin ook de communisten verte genwoordigd zijn. Pas dan zal hijzelf de leiding van de regering op zich willen nemen. In een toespraak te Pematang Siantar, eveneens ter Oostkust van Su matra, stelde hij Indonesië voorts na drukkelijk de toestand in communistisch China ten voorbeeld. Het wordt steeds meer duidelijk welke koers president Soekarno voor Indonesië wenst. Onlangs heeft president Soekarno in een toespraak in Bandung reeds ver klaard dat h\j niet langer tevreden is met de rol van constitutioneel president. Terwijl hij voor de oorlog en na de oor log actief leiding kon geven aan de vrij heidsstrijd, werd hij later als het ware uitgerangeerd met de functie van con stitutioneel president, die hem niet lan ger gelegenheid geeft r.an het actieve staatsbeleid deel te nemen. (Maar dat hij daar voortdurend invloed op uitoe fent is geen geheim.) Hü zou daarom nu weer een meer actieve rol willen gaan spelen. Mede naar aanleiding hiervan is van vele zijden in Indonesië gesuggereerd dat er een presidentieel kabinet ge vormd zou worden, met president Soe karno dus tevens als minister-president. Op deze suggestie reageerde president Soekarno weer in Medan. Hij herinnerde eraan dat hij de jaren door altijd ge pleit heeft voor eensgezindheid en een Het afgrijselijke woord „quiz" ligt zelfs zeer behoor lijke Nederlandse staatsbur gers in de mond bestorven. Vooral sinds de TV haar in trede heeft gedaan hoort men dat Amerikanisme meer en meer. Bij de radio liggen de zaken even anders. De radio is ouder. Men is daar al weer conservatief ge worden. Maar men weet, van seconde tot seconde, wat men doet. De „quiz", o afgrijselijk woord, komt echter niet van uit de radiowereld, laat staan vanuit TV-initiatieven. De z.g. „quiz" is een uitvinding van de Amerikaanse weekbladen. Dit alles is van jaren her. In ieder opzicht zijn er op dit ge bied grote ontdekkingen ge daan. KEES SCHILPEROORT Bij de K.R.O. werkt de laat ste drie jaar als „quizmaster" "(mogen we het even zo stel len) voor de radio, de leider van de wedstrijd in het amu sementsprogramma. Men kan hem de ene naam geven of de andere, de functie, de ver antwoordelijkheid, zijn bij die zelfde man geconcentreerd. Wij hebben tegen deze man enorm veel bezwaren gehad, maar wij zijn na deze drie ja ren voor zijn vakkunde veel waardering gaan koesteren. Wij geloven niet, dat er in Nederland één man te vinden is die dit werk op deze manier verrichten kan. Wel, wij be doelen Kees Schilperoort, de man die thans „Eensgezind wint" in het zaterdagavond programma van de K.R.O. leidt. Wij vroegen hem naar zijn ervaringen. „Prima," zei hij. „Opletten natuurlijk, want er zijn er bij die je willen flessen." „Hoe maak je zo'n wed strijd?" „Dat is niet zo eenvoudig," zegt hij zorgelijk, „dat moet al lemaal uitgekiend zijn tot en met." „Uitgekiend?" „Ja, natuurlijk, er zijn prij zen aan verbonden, er zijn hele volksstammen die zonder iets wel voor de microfoon willen komen enz. De wedstrijd moet dus „waterdicht" zijn. Ik doe drie jaar dit werk en heb de beste ervaringen. Maar ik heb ook geleerd geen enkel risico te willen lopen." „Met „Eensgezind wint" ook gekke dingen meegemaakt?" „Uiteraard, zou ik willen zeg gen. Het is een huiselijke strijd tussen families. De ouders en drie kinderen boven de vijftien A/t T0« „Eensgezind wint' nemen er aan deel. O, welk een protesten van alleenstaan den, van ouders met slechts één kind, van ouders met tien kinderen maar nog geen drie boven de vijftien jaar." „En U blijft consequent?" „Een dergelijke wedstrijd is voor eens en voor altijd door de organiserende partij verlo ren, wanneer niet in alle op zichten volstrekt consequent wordt opgetreden. Men kan nooit en in geen enkel opzicht een uitzondering maken. Niet alleen is dan het hek van de dam, maar men is zelf zijn gezicht kwijt." „Heeft U voorbeelden?" „Ik zou een boek kunnen schrijven over wat men mij in deze 3 jaar heeft willen „aan doen." Het is allemaal niet zo erg, op zichzelf, maar in het verband kan het dodelijk zijn. In deze laatste wedstrijd bijv. heeft men in het begin ge tracht afspraken te maken op het gebied van het alphabet. Daar had ik bij het opstellen van de wedstrijd al rekening mee gehouden. Iedere vraag was dus anders geformuleerd. Toch waren er nog eigenwij zen die wilden strijden over de mogelijkheden, die er absoluut niet waren." „Wat gaat er verder gebeu ren?" „Weet ik veel. Eerst het sei zoen afmaken. Dan vakantie. Dannou ja De heer Lebon, secretaris van de Vara, heeft op een afde lingsvergadering medegedeeld, dat de nieuwe Vara-studio wel 12 miljoen gulden zal gaan kos ten. Zoals men wellicht weet, is de Vara nogal slecht ge huisvest. Men wilde echter de N.R.U. voor het huisvestings karretje spannen, maar daar voelden de andere partners niets voor. Tenslotte, maar eigenlijk te laat, ging de Vara bouwen, naar een schitterend ontwerp van de architecten Merkelbach en Elling. De heer Lebon vertelde verder, dat het technische deel dit jaar klaar zou komen. Wat de bouw be treft dan. Daarna zou men de bouw van de „programmavleu gel" aanvragen. Als die een keer klaar zou zijn kwam de grote concertstudio aan de beurt. De heer Lebon rekende op minstens vjjf bouwjaren, als alle toestemmingen af kwamen. En hij hoopte dat de N.R.U. toch wel een derde van de bouwkosten voor haar rekening zou willen nemen. De heer Lebon, de secreta ris dus van de Vara, deed op de bijeenkomst waar wij het straks reeds over hadden nog enige mededelingen die wij U niet willen onthouden. In N.R.U.-kringen is men „niet gesticht" over het gesjacher in personen. Wij zouden haast zeggen „sic." Verder werd ver teld dat de K.R.O., met meer dan 450 duizend leden, de grootste omroepvereniging is. Verdere volgorde: Vara 427 duiz., Ncrv 395 duiz., Avro 350 duiz. (plus 40 duiz. losse verkoop Radiobode) Vpro 140 duiz. Men kan zeggen wat men wil, maar de Nederlanders :ijn nog altijd nette personen. Ze betalen niet alleen hun luister geld, doch zijn bijna allemaal ook lid van een omroepvereni ging. En dat terwijl de pro gramma's zo slecht zijn en men algemeen zegt „nooit Neder land aan te hebben In de serie populaire klassie ken speelt het Omroepkamer- orkest vanavond voor de KRO o.l.v. Anton Kersjes. Uitgevoerd worden om de Symfonie nr. 46 van Josef Haydn. Dick de Reus speelt het vioolconcert KV 219 van Mozart. (298 m. 19.10 uur). Die lustigen Weiber von Windsor, de komische opera in drie actes naar Shakespeare, op muziek van Nicolai, wordt vol ledig uitgevoerd voor het Der de Progr. door het Weens Sym fonieorkest, het Bregenzfesti- valkoor en solisten waaronder Otto Edelmann als Falstaff. Het geheel o.l.v. Fritz Faun. (464 m. 20.10 uur). Zondagmiddag speelt het Omroeporkest o.l.v. de Engel se gastdirigent Hugo Rignold voor de AVRO. Uitgevoerd wordt werk van Schubert en Tschaikowsky en daarnaast Young Persons Gruide to the Orchestre van Benjamin Brit ten. (402 m. 14.20 uur). Voor de NWDR speelt het Symfonieorkest o.l.v. Hans Schmidt Iserstedt, waarbij Hen- ny Wolff, sopraan, werk van Haydn zal zingen. (309 m. 19.15 uur). Voor het Franse Nat. Progr. speelt het Orchestre des Co- ionnes o.l.v. André Vander- noot werk van Strauss. Brahms en Beethoven. (347 m. 17.45 uur). samengaan van alle partijen. Hij wees erop dat de partijen die hem thans als premier wensen tegelijkertijd de com munisten van deelneming aan de rege ring willen uitsluiten. „Dat is niet lo gisch," aldus president Soekarno. „dat is hetzelfde als mij verzoeken een paard te bestijgen dat maar drie poten heeft." Dat het president Soekarno, ook al wil hij dan geen premier worden, ernst is met zjjn verlangen een meer actieve rol tn het Indonesische staatsbeleid te wil len spelen, is duidelijk. In zijn concept heeft hij uiteengezet hoe hij de Indone sische staat bestuurd zou willen zien. Hij heeft nu nogmaals verklaard te zullen blijven streven naar algehele verwezen lijking van dit concept. Inmiddels is het thans reeds zo dat president Soekarno bij de kabinetsfor matie een grote rol speelt. Kabinets formateur Suwirjo staat in voortdu rend overleg met hem. De normale gang van zaken, ook in Indonesië, is zo dat het staatshoofd een opdracht geeft aan een kabinetsformateur en dat deze na verloop van tijd medede ling komt doen van zijn al of niet sla gen. Nu echter is de situatie zo dat de formateur in voortdurend contact met de president staat en dat deze hem als het ware stap voor stap aanwijzingen geeft. Men krijgt de in druk dat achter de schermen de wer kelijke kabinetsformateur president Soekarno is. Ook de opdracht die president Soekar no tot twee maal toe aan de formateur heeft gegeven is meer gedetailleerd dan gebruikelijk is, waar deze immers ver meldt dat het nieuwe kabinet de door president Soekarno voorgestelde natio nale raad zal moeten vormen. Soekar no Zet hier zijn advies tot vorming van deze raad dus a.h.w. om in een bevel. Uiteraard zal het van de partijen afhan gen of zij dit willen opvolgen. elk een grote rol president Soe karno zelf in de nationale raad wil spelen heeft hij in zijn rede voering in Medan eveneens duidelijk ge maakt Hü wil niet alleen deze raad voorzitten, maar bovendien wil hij de vertegenwoordigers van de verschillen de groeperingen die er zitting in zullen krjjgen zelf benoemen. Onmiddellijk reeds toen het oorspronkeiyke concept van Soekarno werd gepubliceerd merk te men van verschillende zijden op dat het wel heel moeilijk zou zijn om uit te maken wie representatief geacht zon moeten worden om groepen als „arbei ders", „landbouwers", „wouwen" en „jongeren" te vertegenwoordigen. Ook hier bracht de president de oplossing: hij zal deze vertegenwoordigers zelf aan wijzen. President Soekarno wil dus een na tionale adviesraad voorzitten, geheel gevormd volgens zijn inzichten, die een kabinet terzijde zal staan bij de vorming waarvan president Soekarno eveneens grote invloed heeft gehad. Het is duidelijk dat in dat geval de macht van president Soekarno in In donesië zeer groot zal worden. Voor de inzichten van president Soe karno is ook belangrijk wat hij in Sian tar gezegd heeft over het lichtende voor beeld dat communistisch China Indone sië biedt. President Soekarno wees er daarbij op dat in Amerika de „freedom of expression" vooropstaat, terwijl men in China in de huidige fase het meeste aandacht besteedt aan het verkrijgen van een ..freedom from want", terwijl de die men in Amerika reeds achter de rug heeft. Ook voor Indonesië geldt dat men voor het ogenblik de nadruk moet leg gen op het in eensgezindheid verkrijgen van een „freedom from want", terwijl „freedom of expression" dan later wel aan de beurt kan komen. Waarom het een het ander zou moeten uitsluiten maakte Soekarno echter niet duidelijk. Zeer belangrijk was ook de stellingna me van president Soekarno tegenover oud-vice-president Hatta. In zijn toe spraak in Medan hamerde de president er weer op dat de Indonesische revolu tie nog niet voltooid is. Wie durft zeggen dat de revolutie reeds voltooid is als Nieuw-Guinea nog in Nederlandse han den is en als de buitenlandse subversie ve acties in Indonesië voortduren? Al dus Soekarno, hiermede het standpunt van Hatta dat een revolutie een tijdelij ke, spontane situatie is, die niet onbe perkt uitgerekt kan worden, wederom aanvallend. Het is dan ook wel duidelijk geworden dat Soekarno op dit ogenblik nog geen verzoening met Hatta over weegt. President Soekarno heeft de faam een bijzonder goede „timing" te hebben, alsmede grote bekwaamheid in het kie zen van zjjn mensen. Na de proclama tie van de revolutie in 1945 maakte hij Sutan Sjahrir, die actief was geweest in het verzet tegen de Japanners, pre mier, aldus goodwill winnend voor zijn Republiek. Enkele jaren later verdween Sjahrir van het toneel. Zo is thans ook Hatta van het toneel verdwenen, na zijn taak vervuld te hebben. „Habis manis dibuang" zegt een Indonesisch spreekwoord: weggegooid na het zoete ervan genoten te hebben. In hoeverre Soekarno er dit keer in zal slagen om zijn ideeën te verwezen lijken is een andere vraag. Zijn „ti ming" is echter stellig wederom goed geweest. Geconfronteerd met moeilijk heden als het is ziet het Indonesische volk uit naar de man die het zal red den en de groep die denkt dat Soekar no dat is is nog steeds groet. Hij heeft echter ook tegenstanders voor zijn idee- en: de mensen die de nuchtere Hatta niet van de staatsleiding buitengesloten wensen te zien, die vrezen voor een opkomst van de communisten. Men vindt deze tegenstanders vooral in de buitengewesten en in het leger, dat per slot van rekening de macht heeft. De uitslag van deze krachtmeting valt moeilijk te voorspellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7