EXCESSEN en MISGREPEN bij de „pacificatie" van Algerije Gewetenskwelling voor vele Fransen Arrestant uit politiebureau ontsnapt Vrouw tracht stiefkinderen te doden Televisie kweekt nationale helden aan de lopende band GOED GEKOZEN BEHANG BRENGT PERSOONLIJKE SFEER IN HUIS Experimenten met nieuw verpleegstersuniform De fiscus is de grootste winnaar van de T.V.-quiz Pleidooi voor diep gaand onderzoek Ook acceptabel zonder schort BEHANG kleedt en kleurt ZATERDAG 30 MAART 1957 PAGINA 9 MAURIAC: „De geschiedenis heeft bewezen dat een partisanenoorlogwaar hij zich ook afspeelt, in Kenya, op Cyprus, in Spanje of in Frankrijk, op de eerste plaats leidt tot folterin gen en terechtstelling van gijzelaars. Deze abo- minaties komen niet op rekening van een volk zij hangen samen met de aard van het in Algerije woedende conflict". In Maastricht Vrijheid echter van korte duur Stappen tegen Duitse lotto en toto Formulieren in beslag genomen Laat Uw woning ook werkelijk Uw thuis zijn Een goed patroon en de juiste kleuren scheppen ook in „koele" kamers warmte sche wijze, leden heb P. H. Si- (Van onze Parijse correspondent) Het koor van stemmen in Frankrijk, dat zich verontrust, verontwaar digd en zelfs „benauwd" doet ho ren in verband met de excessen, waar aan zich ook de officiële bestrijding van. de Algerijnse opstand zou schuldig ma ken, breidt zich nog dagelijks uit. De „Monde" publiceerde deze week op de voorpagina een uitvoerig artikel van de grootmeester der Parijse balie, Mau rice Gargon van de Académie Fran- gaise, dat als titel oert „De la Légali- té". Het artikel behandelt vooral één der conclusies van een parlementaire enquête-commissie, die enige maanden geleden in Oran is opgetreden. In deze conclusie heet het dat de zeer uitzon derlijke toestand door de rebellie in het leven geroepen, de noodzaak van een doeltreffende strijd tegen de opstand en de door de fellagha uitgeoefende terreur, het veronachtzamen van de normale rechtsregels bij het politioneel optreden onvermijdelijk maken. Waar mede de commissie overigens aller minst het toepassen van de foltering op gearresteerde verdachten op het oog had, doch slechts de op eigen politio neel initiatief verrichte huiszoekingen, arrestat'es, razzia's en gevangenhoudin gen. Uit het artikel nu van maitre Mau rice Gargon spreekt een grote beducht heid, dat de afwijking van de normale legaliteit veel verder wordt doorge voerd en veel langer wordt volgehou den dan de strikte noodzaak gebiedt. Hetzelfde nummer van „Le Monde" bevat de tekst van een brief, die de heer René Capitant onlangs aan de mi nister van nationale opvoeding heeft ge richt. De heer René Capitant is in de jaren na de oorlog vooral bekend ge worden als parlementair en buitenpar lementair woordvoerder van de volge lingen van generaal de Gaulle, in wiens ministerie hij minister van nationale opvoeding was geweest. Hij is thans, na zulks jaren geleden in Algiers te zijn geweest, hoogleraar aan de rechtskundi ge faculteit van de Sorbonne. En in deze hoedanigheid kondigt hij in zijn ge noemde brief aan de minister aan, dat hij zijn lessen staakt; en wel naar aan leiding van het feit, dat de onlangs te Algiers gearresteerde advocaat Ali Boumendiel „zich van het leven heeft beroofd, door zich van een terras op de zesde etage af te werpen, zulks om te ontkomen aan het verhoor, waaraan een groep Franse parachutisten hem wilde onderwerpen." Het bericht van zijn dood, aldus de professor, die blijkbaar nog steeds het zelfde nogal onstuimige personage is gebleven, bevestigt op tragische hetgeen ik enige dagen gelezen in het boek van mon: „Contre la torture." Zolang dergelijke praktijken waaraan wij, zelfs in het heetst van de oorlog, on ze Duitse vijanden nooit hebben on derworpen worden voorgeschre ven of geduld door de regering van mijn land, voel ik mij niet in staat onderricht te geven aan een Franse rechtskundige faculteit. Ontsla mij, zo gij wilt of kunt. Met voldoening zal ik alles aanvaarden, wat zal bijdragen tot het openbaar maken van mijn protest tegen feiten, die in staat zijn Frankrijk te onteren, zo het er lijdzaam bij blijft toezien. In het ge ëmotioneerde schrijven vermeldt René Capitant, dat Ali 'Boumendjel te Al giers zijn- leerling was ten tijde, dat hij (Capitant) daar de leiding had van de verzetsgroep „Combat". De schrijver van het door René Ca pitant vermelde boekje „Contre la tor ture" is een militant katholiek, het werkje verscheen vorige maand bij de katholieke uitgeverij „Du Seuil" en be vat o.a. een hoofdstuk, dat „Gerbe de faits" heet; het is gebaseerd op een aantal getuigenissen van soldaten, of ficieren, priesters en slachtoffers, naar Simon zegt. Bij folteringen, toegepast om bekentenissen en informaties te ver krijgen van gearresteerden en verdach ten zouden o.a. elektrische stroom, en een badkuip een beduidende rol hebben gespeeld. Simon, die oud-officier is en historisch geschoold, verklaart niet de minste twijfel te koesteren aangaande de door hem verzamelde getuigenissen. Aan deze publicatie wijdde Francois Mauriac in het weekblad der „Mendès- isten", „L'Express", een artikel, ge steld in de vorm van een open brief van de schrijver, en waarboven hij als titel plaatste: „L'Homme livre a l'Hom- me", Mauriac richt daarin tot Simon o.a. deze woorden. „Er zijn verschil lende soorten moed. Een volk confron teren met datgene wat sommigen in zijn naam hebben bedreven, vereist een bijzonder soort moed." In een volgend nummer van hetzelf de weekblad gaf Mauriac zijnerzijds zijn scepticisme te kennen aangaande de waarde van een bepaalde conclusie in het verslag van de enquête-commissie. Deze conclusie betrof het ontbreken van ieder spoor van geweldpleging of foltering in de aan haar aandacht voor gelegde gevallen. Dit heeft Mauriac er niet van overtuigd, dat er dus ook geen foltering is geweest. „Dank zij deze Franse parlementariërs," schrijft hij schamper, „ontdekken wij thans, dat de vooruitgang in het jaar 1957 zich al thans manifesteert op één punt; de fol tering laat geen sporen meer na." In het artikel zegt hij echter ook: „de meest recente geschiedenis bewijst, dat een partisanenoorlog, waar hij zich ook afspeelt, in Kenya, op Cyprus, in Spanje of in Frankrijk, op de eerste plaats leidt tot dit: folteringen en te rechtstelling van gijzelaars. Deze abo- minaties komen niet op rekening van een volk, niet op rekening van het on ze; zij hangen samen met de aard van het in Algerije woedende conflict." In „L'Express" verschijnt dan ook, nu reeds in het derde achtereenvolgen de nummer, het veel geruchtmakende relaas van de persoonlijke belevenissen, die de hoofdredacteur van het week blad heeft opgedaan in Algerije gedu rende de periode van zes maanden, die hij er, als reserve-luitenant opgeroe pen in actieve dienst, heeft doorge bracht. In dit bijzonder knap en boei end geschreven relaas trekt Jean-Jac- ques Servan Schreiber, ongetwijfeld een van Frankrijks meest talentvolle, doch ook meest zelfbewuste en zeker niet van partijdigheid vrije jonge journalis ten, eveneens de juistheid van zekere in Algerije toegepaste militaire pacifi catiemethoden in twijfel. Ook in dit re laas is herhaaldelijk sprake van folter- methoden, van het leger onwaardige politionele procédés, van net prijsgeven van hele streken aan de verwoesting de „terreinzuiveringen" nadat de op standelingen met overigens vaak maar al te gruwelijk succes hinderlagen heb ben gelegd, van naar promotie jagen de kolonels, van „gespletenheid" en lus teloosheid bij de troep enz. enz. Zoals bekend heeft de minister van nationale defensie in het relaas van Servan Schreiber een poging gezien tot demoralisatie van het leger en heeft hij het militair parket opgedragen te onderzoeken of de schrijver vervolgd moet worden. Niettemin is, tot veler verbazing, ook daarna „L'Express" normaal kunnen blijven verschijnen, met voortzetting van het geïncrimi neerde relaas. Daaraan is misschien ook niet vreemd, dat sindsdien aan gaande de kwestie van de excessen bij de pacificatie zich een aantal nieuwe stemmen, die niet zonder gezag zijn, hebben doen horen. De ernstige waarschuwing van de kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk hebben wij onlangs reeds uit voerig weergegeven. Een opzienbarend stuk is de vorige week nog geweest een open brief aan de president van de re publiek, ondertekend door ruim driehon derdvijftig priesters, dominees, hoogle raren. opvoeders, jeugdleiders, schrij vers, publicisten, politici, enz. Daaron der bevindt zich een aantal bekende persoonlijkheden van hoge reputatie. Deze open brief bevat o.a. de volgen de passage: „De oorlog van Algerije brengt het geweten van onze jonge men sen in gevaar en daarmede datgene, wat het wezen zelf is van de naam van Frankrijk." In „Témoignage Chrétien" publiceert tenslotte Joseph Folliet, hoofdredac teur van „La Chronique Sociale" en hoofdartikelenschrijver van „La Croix", een open brief aan Guy Mollet, die hij een beroep noemt van „geweten tot geweten". Folliet vraagt daarin om een onderzoek naar de werkelijke omvang van de excessen en om bekendmaking van de resultaten. Dat er excessen zijn of zijn geweest, staat, aan de hand van betrouwbare getuigen, voor hem vast. Ze aan de kaak stellen, zegt hij, is echter geen aantasting van de eer van het leger, want wij hoeden ons voor een globaal oordeel en wij weten anderzijds, dat zij door de bevelvoering uitdrukkelijk zijn verboden. Wij eisen slechts de strikte toepassing van de bevelen. Tot zover deze zuiver documentair gehouden weergave van de openlijk be leden Franse gewetenskwelling in een voorzeker uiterst nare en penibele af faire. Dat dit belijden zo openlijk en ongehinderd kan plaats hebben bewijst overigens op zich reeds, dat de ge wraakte excessen, hoeveel of hoe wei nig omvangrijk ook, in ieder geval nog geenszins een „institutioneel" karakter hebben. Het bewijst ook dat in Algerije, althans voor wat Frankrijk betreft, zelfs „het oog om oog" niet ongehin derd zal kunnen gelden. Krijgsgevangen gemaakte Algerijnse opstandelingen worden onder bewaking van Franse soldaten weggevoerd. Een jeugdige arrestant die na verhoor in de raadkamer van de Maastrichtse rechtbank teruggebracht werd naar de cel in het hoofdbureau van politie te Maastricht heeft in de hal van het politiebureau kans gezien er snel tus senuit te gaan. Het was een 19-jarige jongeman, die in de vroege zondagoch tend langs de regenpijp naar de eerste verdieping van een huis aan de Bosch straat klom en vervolgens, toen hij ont dekt werd, naar beneden sprong, waar na hij korte tijd daarna door de po litie werd gegrepen. Via de Vrijthof en de Statenstraat vluchtte hij de Capucijnenstraat in op de hielen gevolgd-door enkele agenten. Met een particuliere auto werd de ach tervolging ingezet. Deze auto kwam echter op het kruispunt Grote Gracht- Statenstraat-Capucijnenstraat tengevolge van een verkeerd begrepen aanwijzing in botsing met een andere wagen, zo dat de vluchteling luttele minuten voor sprong kreeg. Het mocht hem echter niet veel baten, want kort daarna werd de man toch in de Capucijnenstraat achterhaald en opgeborgen. De officier van justitie bij de Roer- n ondse rechtbank heeft zes jaar gevan genisstraf met onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering ge- eist tegen een 35-jarige vrouw uit Echt. In de jaren 1955 en 1956 heeft deze vrouw herhaaldelijk geprobeerd zich van haar twee stiefkinderen, een zes jarig meisje en een vier-jarig jongetje, te ontdoen. Bovendien heeft zij beide kinderen vaak op gruwelijke wijze mis handeld en hen tot bloedens toe ge slagen. Bij haar pogingen om de kin deren te doden maakte zij nu eens gebruik van vergiftigde drankjes, dan weer probeerde ze hen door vergassing om het leven te brengen. Toen al deze pogingen mislukten spoorde verdachte haar zes-jarig stiefdochtertje aan orn het vier-jarig stiefzoontje te verdrinken. Het meisje heeft deze opdracht nooit uitgevoerd. Een psychiatrisch rapport noemde verdachte een verminderd toerekenings vatbaar psychopatisch type. Uitspraak 9 april. Aan de doorlaatpost te Glanerbrug heeft de marechaussee een groot aantal controleformulieren van de Duitse lotto en voetbaltoto in beslag genomen. Dit is geschied op last van de officier van justitie te Almelo, die wil nagaan langs welke kanalen de Nederlandse gelden naar Duitsland verdwijnen. Tegen een aantal personen, die als agenten optre den, is proces-verbaal opgemaakt. Op een hoeveelheid geldprijzen is beslag gelegd. Men treedt niet op tegen perso nen, die slechts over één formulier be schikken. Cha rles van Doren. Amerika's meest begeerde vrijgeze (Van onze New Yorkse correspondente) Ongeveer twee jaar geleden werd voor het eerst in de V.S. voor de televisie een eindprijs van 64.000 dollar beloofd aan diegenen, die gedu rende een reeks weken vragen op een bepaald gebied allemaal juist zouden beantwoorden. Het programma werd een groot succes en sindsdien hebben deze programma's zich vermenigvul digd, terwijl de prijzen die gewonnen kunnen worden astronomische hoogten hebben bereikt. Met het programma „De grote verrassing" kunnen 100.000 dollar gewonnen worden en het pro gramma „Een en twintig" stelt zelfs helemaal geen grenzen aan wat een gelukkige in de wacht kan slepen. M.a. w. er zijn nog steeds goudgravers in Amerika en de nieuwste goudmijn is te levisie: men hoeft slechts over een per fect geheugen te beschikken om enige tienduizenden dollars op zijn bankreke ning te kunnen zetten en tot nationale volksheid bevorderd te worden. We hebben de schoenmaker gezien, die zoveel van opera's afwist, dat hij daarna een beroemdheid werd, gevierd door filmsterren en diplomaten met klinkende namen; we hebben de post bode gehad, die alle vragen over dich ters en poëzie kon beantwoorden; ver der de elfjarige jongen, die een expert bleek op het gebied van de effecten- markt; een vlootofficier die _de uitzon- derlijkste kookkennis bezat; een tienja rige met een verbazende kennis van sterren- en wiskunde. En een van de laatste ontdekkingen is de zoon van de dichter Mark van Doren: Charles van Doren, die onlangs 129.000 dollar won, omdat zijn hoofd, zoals het Katholieke weekblad „The Commonweal" schrijft: „een pakhuis van een ongelofelijk aan tal niet met elkaar verband houdende obscure feiten is". Het genie van Van Doren faalde echter toen men hem vroeg de namen van koningen in zes verschillende landen te noemen. Hij kon er maar liet opkomen hoe de Belgi sche koning heette. „Leopold" zei hij zwakjes, wel wetend dal het verkeerd was. De naam Boudewijn schijnt moei lijkheden voor zijn geheugen-registra tie opgeleverd te hebben. Wat een pech, want Van Doren was zo popu lair, dat zelfs het populairste televisie program „I love Lucy" minder kijkers had dan hij. Dat in Amerika niettemin in ver schillende kringen al die feitenkennis vrij koel bekeken wordt, getuigt b.v. de mild-ironische reactie van het week blad „The Commonweal", dat schrijft: „Amerika heeft een nieuwe culturele heldwij horen Van Doren's naam in ieder gesprek, hij wordt in artike len geprezen als een genie;kran ten schrijven verhalen over hem, niet als televisienieuws maar op hun voor pagina'sTenslotte is hij onsterfelijk gemaakt op de omslag van „Time" Men zegt," schrijft het blad, „dat dit soort televisieprogramma's in ons land een nieuwe eerbied voor de stu die heeft gewekt. Wij vrezen echter dat dit niet zo is. Met alle respect voor mr. van Doren, die een intelligent en gecultiveerd man is, wat hij voor de televisie vertoond heeft, heeft niets te maken met geleerdheid of met denken. Amerikanen hebben altijd kennis van feiten vereerd en de examen-pro- gramma's leggen de nadruk op dit aspect van onze cultuur. Deze feiten zijn nuttig in materiële zin; zij leve ren geld op aan wie het weten. In Amerika wordt deze feitenkennis slechts voor zijn materiële waarde ge respecteerd, niet in de zin van weten schap. Een professor vertelde ons triest dat een jonge vrouw les neemt in Griekse mythologie in de hoop een kans te krijgen voor een examen-pro grammaDe „Commonweal" con cludeert dan tot slot: „Van Doren's plotselinge roem is, vrezen wij, niet het teken van een culturele renaissan ce Ook Amerikanen weten dus wel de gelijk een kritisch standpunt in te ne men tegenover' deze nationale televisie rage. Overigens is Van Doren's intel ligentie van dien aard, dat hij op 550 schriftelijke huwelijksaanzoeken van vrouwelijke belangstellenden niet is in gegaanVan die 129.000 dollar houdt Van Doren niet meer dan 32.000 dollar over, want de federale belastingen eisen er 88.000 dollar van op en de staatsbelasting haalt er nog eens 8.900 van af. De winnaar behoudt dus maar een mager deel van zijn grote prijs. Wanneer Van Do ren bijtijds zou trouwen, dan zou zijn belastingaan slag met 18.000 dol lar verminderen, maar zelfs dit be drag heeft hem niet tot een huwelijk kunnen verleiden. Wij hebben wel waardering voor de stevige belasting heffingen op de ko lossale televisie winsten. Per jaar wordt namelijk meer dan 8 miljoen dollar via de televi sie weggegeven, in prijzen, in geld of natura. Dat komt neer op 157.000 dol lar per week. En al die rijkdommen worden zonder meer weggegeven aan lieden die zich .bijvoorbeeld de na men weten te her inneren van de drie goden, waarin or thodoxe Hindus ge loven, of die vier variëteiten van Spa niels kunnen noe men, welke in een lijst van tien namen in de Encyclopaedia Brittanica staan. Er zijn echter geluksvogels, die kans zien hun plotselinge winst over ver schillende jaren uit te spreiden, waar door de belasting een veei geringer deel opeist. De elfjarige jongen, die 164.000 dollar won, verdiende 100.000 daarvan in het ene jaar en de 64.000 in het volgende, zodat hij in totaal 66.000 heeft kunnen overhouden. En een echtpaar in Californië, die 110.400 dollar won, in het programma: „Vertrouw je je vrouw?" wordt per week met 100 dollar uitbetaald voor de duur van 21 jaar.ze profiteren daarbij ook nog van de ver laagde belasting voor echtparen. Meer dan 15.000 dollar belasting zullen ze op die manier niet hoeven te betalen. Er zijn ook winnaars die met een ge ringer winstbedrag uiteindelijk meer overhouden dan winnaars, die een gro tere prijs in de wacht sleepten. De vloot-officier die 80.000 dollar voor zijn kookkennis won, hield 42.000 over na de belastingaftrek, maar de admiraal, die een 100.000 dollarprijs incasseerde hield maar 40.000 over. De admiraal werd al hoger aangeslagen in de be lastingen vóór zijn winst dan de lagere officier. Bovendien had hij zijn winst, die nog bij zijn inkomen werd gere kend, ineens gemaakt. De televisie heeft nu een plan uit gedacht om de winnaars in vier ver schillende jaren de gelegenheid te ge ven een prijs van in totaal 256.000 dol lar te winnen. Er zal dan aanmerkelijk minder belasting op betaald moeten worden, dan wanneer dergelijke bedra gen in een jaar worden verdiend. De grootste winnaar van al deze Quiz-programma's zal echter voorlopig op de eerste plaats nog wel de Ame rikaanse fiscus t blijven. (Ingezonden mededeling) (Van een deskundige) DE zon komt op in het oosten en draait door het zuiden naar het westen. Dat betekent dat alle ver trekken, waarvan de vensters op de zuidelijke kompashelft zijn gericht, in het algemeen koelere tinten vragen (zachtgrijs, lichtblauw, zachtgroen of bleek violet) dan de kamers die altijd noorderlicht ontvangen en waar alleen vroeg in de ochtend of in de late na middag een zonnestraaltje doordringt. Zulke kamers zijn veel aantrekkelijker te maken met een warm behang: rose, bleek oranje, diep geel of crème. Combineert men deze kleurenweten- schap met de keuze van een levendig en smaakvol modern patroon, dan kan men zelfs sombere vertrekken om toveren in ware lustoorden, waarin de huisvrouw en de kinderen die er over dag het meest vertoeven zich werkelijk „thuis" gevoelen, dat wil zeggen ple zierig op hun gemak. Bovendien schept men zo een ruime mogelijkheid om de voorkeur voor bepaalde kleuren (die bijna ieder mens bewust of onbewust bezit) tot gelding te doen komen. Het patroon kan krachtig zijn en daardoor een nauwer contact bewerk stelligen tussen wand en bewoner wat soms gewenst kan zijn om een on interessante, verafliggende of weinig opvallende en te smalle wand „binnen de familiekring te brengen", dat wil zeg gen binnen de prettige beslotenheid van een gezellig interieur. Ook het patroon vormt een belangrijk onderdeel van de moderne functionele toepassing van het behang. Het kan ook heel bescheiden zijn en niet meer geven dan een aangenaam rustpunt je voor het oog dat er toevallig op valt Zo werken patroon, kleur en „ruimte lijk gebruik" mede aan het scheppen van de persoonlijke sfeer, die van een willekeurige woning een eigen, prettig thuis maken. Lees daarover ook de volgende publicatie. Wie in dit voorjaar met het plan rondloopt zijn kamer opnieuw te laten behangen, wordt 'aangeraden een briefkaart met naam en adres (van zichzelf en van zijn behanger) te stnren aan Rath Doodeheefver, Prinsen gracht 730-736, Amsterdam. Hij ont vangt dan gratis een fraai prospectus met instructieve behangsuggesties en enige van de 1001-mogeIijkheden, die R D-behangsels bieden. Advertentie Rath Doodeheefver ontwerpers en fabrikanten van behangselpapier In dit uniform zullen drie verpleegsters dinsdag de Textielbeurs te Utrecht openen. Ook zonder schort is de japon met klokrok acceptabel. Het ontwerp if van Constance Wibaut. Foto's „Combi Press" en „Godfried de Groot". (Van onze verslaggeefster) Dinsdag zal de textielbeurs te Utrecht geopend worden docrr drie verpleegsters in een nieuw ver pleegsterskostuum, dat op die wijze in de openbaarheid wordt gebracht, al is het reeds in vele ziekenhuizen „geshowed". De blauwe japon (zie foto's naast elkaar) heeft een klokrok met grote zak en een laag wit piqué boordje, dat niet hinderlijk is aan de hals. Het witte schort volgt de lijn van de japon en heeft vleugelmou wen. Deze vernieuwing naar ont werp van Constance Wibaut en uit gevoerd door de confectiefabriek Ger- son Dreese beoogt vooral, dat de verpleegster in de uren buiten haar werk, als ze haar schort afdoet, zich prettig weet in haar japon, die, hoe wel een praktisch werkkledingstuk, toch een tikje joyeuzer is geworden. Dit nieuwe uniform is door de „Fe deratie van Nederlandse verenigingen, die de belangen van de verpleging en de verplegenden behartigen" (een de gelijke benaming voor een overkoepe lend orgaan, waarin alles en alle ge zindten is ondergebracht) ietwat ab rupt verklaard tot het nieuwe ver pleegsterskostuum, terwijl men eigenlijk nog niet helemaal uitgeëxperimen teerd was. Dit uniform is namelijk kor te tijd op proef gedragen door enkele verpleegsters in één ziekenhuis, het gemeenteziekenhuis Zuidwal in Den Haag. Maar wat wil het geval? Toen de lei dinggevenden in de verpleegwereld enkele jaren geleden opperden om tot een nieuw verpleegstersuniform te ko men, ontstonden er verschillende ont werpen. Zo creëerde de Parijse ontwer per van Nederlandse origine, Charles Montaigne, een blauw katoenen over- gooier met wit blousje (zie foto) tijdens het werk, natuurlijk ook bedekt met een wit schort met korte mouwen. Deze overgooier, geconfectioneerd door de firma Drabbe in Den Haag, is een jaar lang door de verpleegsters in vijf zie kenhuizen gedragen, onder anderen in de Radboudklinieken te Nijmegen. En na kleine perfectionerende correcties blijkt, dat de zusters ingenomen zijn ook met dit uniform, dat eveneens be wegingsvrijheid geeft en aantrekkelijk is en praktisch, omdat door verwisse ling van de blouse enige malen per week het wassen van de hele japon gereduceerd wordt. De knopen zijn af neembaar. (Er worden beige kousen bij gedragen, de zwarte zijn bij de nieu we uniformen van de baan). En zo zitten we dus nu met 18000 verpleegsters en twee ontwerpen voor een nieuw uniform, die beide joyeuzer en praktischer zijn dan het oude. Maar één van beide zal uiteindelijk geaccep- Met deze overgooier, waaronder een wit piqué blousje, ontwerp Charlet Montaigne, is grondig in vele zieken huizen geëxperimenteerd. teerd moeten worden, wil het woord „uniform" zijn betekenis niet verliezen en wil de verpleegster als ze van zie kenhuis verandert niet ook verplicht zijn haar garderobe te veranderen. Zo lang de verpleegsterskleding echter niet beschermd is door de wet, kan niemand dwang uitoefenen op een be paalde keuze van uniform. Wellicht zal de wisselwerking met het publiek ook een duit in het zakje kunnen doen om tot een beslissing te komen. De drie verpleegsters, die dinsdag de textielbeurs openen, zijn werkzaam in het gemeenteziekenhuis Zuidwal, Den Haag, en in het Elisabethsgasthuis te Haarlem. De stichting Nederlandse Tex tielbeurs heeft hen het nieuwe uni form met witte schoenen en kapje aan geboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9