Katholieke een mijnwerkers overgegaan tot langzaam- aan-actie De arbeid in de mijnen moet aantrekkelijker worden gemaakt Amerika pleit voor westelijk interim- plan bij Nasser De inhoud van het Egyptisch memorandum geeft weinig reden tot optimisme Suwirjo: Vorming van zakenkabinet geslaagd Predikant per helikopter Eerste convooi passeert het Suez-kanaal VOORTAAN: PRESTATIE NAAR LOON Felle kritiek op regeringsbeleid Commentaar van andere bonden Hevige botsing te Borne Boelganin waar schuwt Denemarken Slecht voorspeld Ontsnapping uit gevangenis te Breda Werpt Cairo plotseling de „zes beginselen" over boord? Alle eisen van Islamietische Nahdatul Ulama ingewilligd Het weer Langzaam-aan-actie Perzische bandieten doden Amerikaanse Warmste maart sedert eeuwen V O MAANDAG 1 APRIL 1957 80ste JAARGANG No. 26870 De Limburgse mijnwerkers zijn vandaag met een langzaam-aan-actie begonnen. De oproep daartoe lag opgesloten in een advies, dat de grootste vak organisatie m het mijnbedrijf, de Nederlandse Ka tholieke Mijnwerkersbond, zondag in een besturen- vergadering te Kerkrade aan haar leden heeft gege ven. Het advies luidde: met ingang van vandaag prestatie naar loon te verrichten. Nivellering van katholiek Limburg Een dode, tien gewonden Geen vrije vaart voor Israël mmmm tem*. „Contra-revolutie" in Zuid-Sumatra Het kanaalbeheer ZWEEDSE VALHELMEN 29.50 Droog weer V BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave val» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. een totale mislukking geworden. De aan. geworven krachten werden diep teleur gesteld doordat hun meer werd beloofd dan kon worden geboden. Er werd een welvaartsbeeld geschetst dat in werke lijkheid niet bleek te bestaan. De N.K.M.B. vraagt zich af, of niet ge waarschuwd moet worden tegen de ad vertenties van de mijnen, die aan kan didaat-mijnwerkers een schijnwelvaart voorspiegelen. De te werven arbeiders zou daardoor een grote teleurstelling worden bespaard. Met betrekking tot het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten merk te spreker op, dat hiertegen geen be zwaren bestaan mits voor de buitenlan ders dezelfde regels gelden die ook ten aanzien van onze mensen worden toe gepast. Met alle begrip voor aanpas singsmoeilijkheden van de buitenlanders moet toch gesteld worden, dat de bui tenlanders zo spoedig mogelijk uit de mijnen moeten verdwijnen, wanneer mocht blijken, dat zij zich niet kunnen of willen aanpassen. i Vervoig op 3) Middels deze actie, die niet alleen door de N.K.M.B., maar ook door de Katholieke Vereniging van Mjjnbeamb- ten (de K.V.M.) wordt gesteund, hopen de beide katholieke organisaties inwilli ging te verkrijgen van de wensen en verlangens ten na-zien van de prioriteit van de mijnarbeid boven ander werk. Een zevental voorstellen h;eromtrent zijn enige tijd geleden bij de Mjjnindus- trieraad ingediend. Op een spoedeisen de vergadering van de M.I.K.. welke zaterdag te Heerlen werd gehouden, zijn deze voorstellen ter sprake gebracht. Het is de werknemersvertegen woordigers toen niet gelukt, van de werkgeversvedtegenwoordigers een po sitief antwoord ten aanzien van de in gediende voorstellen te verkrijgen. Zo lang een bevredigend antwoord van de werkgevers op de volgens de katholie ke vakorganisaties redelijke voorstellen uitblijft, zo lang zal de langzaam-aan- actie voortduren. Volgens de voorzitter van de N.K.M.B., de heer Frans Doh- men, is het zelfs niet onmogelijk, dat de thans aangekondigde actie, indien no dig, gevolgd zal worden door scherpere maatregelen, welke het hoofdbestuur van de N.K.M.B., na bijeenroeping van een algemene ledenvergadering, niet zal schromen te nemen. Spreker doelde hierbij op een staking, die volgens som mige van de meer dan duizend aanwe zigen als een beter middel werd aan gemerkt dan een langzaam-aan-actie. De heer Dohmen meende evenwel een staking vooralsnog te moeten ont raden. Een staking vergt immers wel gevulde weerstandskassen. De finan ciële gevolgen van de langzaam-aan- actie, die noodzakelijkerwijs een da ling van het prestatieloop van vele mijnwerkers tot gevolg zal hebben, Het besluit van de Ned. Kath. Mijn werkersbond, de K.K.M.B., om een soort langzaam-aan-actie te gaan voe ren, is door de andere mijnwerkers bonden verschillend becommentarieerd. De Algemene Nederl. Bedrjjfsbond Mijn industrie, 4e A.N.B.M., aangesloten bij het N.V.V., distancieert zich van de ac tie van de N.K.M.B. Het bestuur van de A.N.B.M. adviseert zijn leden (een kleine tweeduizend) om niet aan de actie deel te nemen. De protestants-christelijke mijnwer kersbond, de P.C.M.B., waarbij 1.200 leden zijn aangesloten, is het over de probleemstelling volledig eens met de N.K.M.B. Er bestaat tussen de protes tantse en katholieke mijnwerkers alleen een verschil van mening over de wijze waarop het aantrekkelijk maken van de mijnarbeid moet worden verkregen. Gezien de aanstaande bespreking tus sen de ministers van economische zaken en sociale zaken enerzijds en de Mijn Industrie Raad anderzijds vindt de P.C.M.B. een langzaam-aan-actie een beetje voorbarig. Men had de resul taten van de ministeriële bespreking moeten afwachten. Door een gesprek, aldus de P.C.M.B., zou wellicht veel bereikt zijn geworden. Dit gesprek wordt door de aangekondigde actie wel licht bemoeilijkt, zo vrezen de P.C.M. B. en ook de A.N.B M. Overigens is de P.C.M.B. wel van mening, dat de langzaam-aan-actie vrij algemeen zal zijn. De N.K.M.B. immers telt 32.000 leden. Bovendien schaart de Algemene Bond Werkers in het Mijnbedrijf (A.B. W.M.), met een kleine 4.000 leden, zich achter de actie, terwijl de Kath. Ver eniging van Mijnbeambter met enkele duizenden leden zich ook solidair heeft verklaard met de N.K.M.B. Verwacht wordt verder dat vele ongeorganiseer den zich achter de actie zullen plaat sen. Het feit dat twee kleine bonden, de P.C.M.B. en de A.N.B.M., met samen drieduizend leden, zich distanciëren van de actie, :al derhalve weinig effect sor teren. De woordvoerder van de P.C.M. B. verwacht dat minstens tachtig pro cent van alle mijnwerkers de langzaam- aan-actie zal steunen. In hoeverre de kolenproduktie hierdoor zal teruglopen valt thans nog niet te zeggen. zullen door de mijnwerkers zelf wor den gedragen. Het advies om voortaan prestatie naar loon te verrichten werd door de N.K.M.B. gegeven om het belang van mens en bedrijf te dienen. Zeer duide lijk zette hoofdaalmoezenier mgr. K. Roncken dit uiteen. Het mijnbedrijf is in een impasse geraakt, zo zei hij. Het tekort aan arbeidskrachten voor de mij nen (geen conjunctuur- maar een struc tuurverschijnsel) dwingt niet in de eer ste plaats prioriteit voor de mijnarbeid af. Prioriteit van de mijnarbeid is, ook in een tijd van veel arbeidskrachten, een eis van rechtvaardigheid. Deze pri oriteit is minder geworden of zelfs ver dwenen. De mijnen staan thans derhalve voor de keuze: de prioriteit te herstel len en daardoor de mijnarbeid voor on ze mensen aantrekkelijker te maken, of de mijnarbeid te laten verrichten door mensen, afkomstig uit landen, waar de toestanden op arbeidsgebied nog ach terlijk te noemen zijn. Gaat men deze laatste weg op, dan zal daardoor het karakter van onze Limburgse mijn- streek gaan veranderen, aldus aalmoe zenier Roncken. Aan het verder volgen van deze verderfelijke weg moet een halt worden toegeroepen. Het gaat om het behoud van de standing van de Lim burgse mijnindustrie. Een standing, zo besloot aalmoezenier Roncken, die niet uitsluitend bepaald wordt door mecha nisatie of produktie. maar meer en vooral door christelijke, sociale en gave menselijke verhoudingen. Bondsvoorzitter Dohmen betoogde dat er de tendenz merkbaar is, katholiek Limburg te nivelleren. Er zijn krach ten werkzaam, die het katholieke ele ment willen verzwakken. De verwach ting bestaat, dat binnenkort 40 procent van alle leidinggevende Juncties in het nnjnbedruf in handen zal zjjn van niet- katholieke intellectuelen. Sprekend over de oorzaken, die de on rust in het mijnbedrijf hebben gescha pen, critiseerde de heer Dohmen fel het door de regering gevolgde beleid. Ty pisch is, aldus de heer Dohmen, dat Nederland zich de Limburgse mijnen alleen ten tijde van nood herinnert; daarbuiten geeft de regering geen krimp Haar vrije handelspolitiek moet koning kraaien. De regering hinkt op twee gedachten. Van de ene kant hul- digt z|j ten aanzien van de mijnen het principe ,,help je zelf", maar van de andere kant laat zij de mijnen geen vrijheid om in het belang van mens en bedrijf de kostprijs voor de kolen zelf te bepalen. Den Haag blijft Oost-Indisch doof en schijnt veel liever dure Ame rikaanse kolen te importeren dan de eigen mijnen zelf te laten bepalen, wat goed is voor de Nederlandse kolenpro duktie. De thans voorgestelde kostprijs verhoging van 5 per ton is niet vol doende om de mijnarbeid aantrekkelij ker te maken, tenzij de regering een deel van de sociale lasten voor haar re kening neemt. Door de onaantrekkelijkheid van de mijnarbeid is de werving van arbeids krachten in het noorden van ons land In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij een botsing op de Rondweg te Borne tussen een taxi uit Hengelo en een personenauto, een persoon gedood, een zeer ernstig gewond, twee personen zwaar gewond en zeven min of meer ernstig gewond. De taxi, bestuurd door de 29-jarige J. H. ter B. uit Hengelo, reed op de Rondweg, toen van een nabij gelegen boerderij de personenauto, bestuurd door de 24-jarige monteur J. G. J. K. naderde en vlak voor de taxi de weg overstak. De auto's konden elkaar niet meer ontwijken. De botsing, die volgde was zo hevig, dat de personenauto kan telde en op het dak 30 meter over de weg schoof. In deze wagen zaten behalve de chauffeur die in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis is vervoerd, diens ouders, waarvan de man overleed, de weduwe L. K.'uit Borne, die zwaar werd gewond en het echtpaar P. uit Hengelo, dat evenals de moeder van de chauf feur minder ernstig werd gewond. In de taxi bevonden zich behalve de bestuurder de echtparen van K. en T. allen uit Hengelo, waarvan de heer T. zwaar werd gewond. De overige inzit tenden van de taxi werden minder ern stig gewond. Maarschalk Boelganin heeft in een brief, die hij vrijdag aan premier Han sen heeft gezonden, Denemarken ge waarschuwd, geen toestemming te ver lenen voor de legering van met atoom wapens uitgeruste Amerikaanse een heden. De Sovjet-premier zegt in zijn bood schap, waarvan de inhoud zaterdag te Kopenhagen is bekendgemaakt, dat een groot deel van het Deense grondgebied, nl. Groenland, al een militaire basis van de V.S. is. Door het stationeren van atoomwa pens in Denemarken zelf zou het land grote kans lopen in een oorlog, waarin vanzelfsprekend ook door de tegenpartij atoomwapens zullen worden gebruikt, volkomen te worden vernietigd. Een soortgelijke waarschuwing heeft Boel ganin vorige week tot de Noorse pre mier gericht. (Reuter) Voor één student van de universi teit van Cambridge is de dag, waarop de acht van deze universiteit de „Boatrace" heeft gewonnen, een min der prettige geworden. Dat was voor Brasher, winnaar van de steeplechase op de Olympische Spelen te Mel bourne. Brasher, die voorspeld had dat Oxford ditmaal de zege zou be halen, toonde zich een goed sports man door na afloop van de boatrace de kleedkamer van de Cambridge- ploeg binnen te gaan, om het team zijn gelukwensen aan te bieden. Zijn studiegenoten waren Brasher's „ver raad", ondanks hun feeststemming, nog niet vergeten. De leden van het team droegen hun befaamde landge noot gezamenlijk naar de Theems en gooiden hem gekleed in het water. (Van onze correspondent) Vijf jaar gevangenisstraf, waartoe de gedetineerde S. donderdag j.l. was ver oordeeld in verband met de overvallen op boerenleenbanken te Wijk en Aal burg en te Biest-Houtakker, vond hjj blijkbaar te veel. Zondagmorgen tij dens het luchten op de binnenplaats van de gevangenis te Breda, zag hjj kans over de ongeveer vier meter hoge muur, die deze plaats omsluit, te klim men. De bewakers, onmiddellijk gealar meerd, zetten een achtervolging in, maar met een fameuze sprong nam S. de volgende hindernis, een vrij brede sloot en rende daarna een exercitie veld over. Ook het prikkeldraad, waar mee dit veld is omgeven, vormde voor de gevangene geen enkel bezwaar. Hjj wist het obstakel zonder kleerscheuren te nemen. Lange tijd nog heeft de poli tie de nasporingen voortgezet, tot nu toe echter zonder enig resultaat. De Perzische politie heefy gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de Amerikaanse mevrouw Anita Car roll, die vorige week zondag is ont voerd door een troep bandieten uit Be- loedsjistan, die onder leiding stond van een zekere Dad Sjah. De heer en me vrouw Carroll, een andere Amerikaan en enkele Perzische soldaten waren vo rige week zondag in twee jeeps op weg van Teheran naar Iranshahr, waar de Amerikanen een ontwikkelingsproject in ogenschouw wilden nemen, toen zij door de bende van Dad Sjah werden overvallen. De mannelijke leden van het gezel schap werden gedood. Mevrouw Carroll werd door de bende meegevoerd. Perzi sche politie en militairen zetten onmid dellijk de achtervolging in. Men neemt aan, dat de bende zich in haar bewegin gen gehinderd voelde door mevrouw Carroll en dat zij daarom is neerge schoten. Haar lijk werd gevonden op 16 km van Iranshahr. Het wordt steeds meer gebruikelijk de Amerikaanse vlootpredikanten voor het houden van kerkdiensten aan boord van marinevaartuigen op zee door helikop ters op hun plaats van bestemming af te leveren. De bovenste foto laat zien, hoe een predikant na een vliegtocht van de marine-luchtbasis te Ream Field in Californië wordt neergelaten aan boord van een oorlogsschip. De onderste foto toont hem tijdens de protestantse kerk dienst. e zo juist geëindigde maand i maart, is de warmste geweest sedert het begin der waarne mingen in 1706. De gemiddelde tem peratuur bedroeg te De Bilt 8.4 gra den Celsius, 0.4 graden hoger dan die van maart 1750, welke tot nu toe de warmste maart kon worden genoemd. De afgelopen maand had een gemid delde temperatuur, die ongeveer nor maal is voor april. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 116 tegen 133 normaal. De hoeveelheid regen was overal groter dan normaal, hier en daar is zelfs het dubbele van de normale maandsom gevallen. De Amerikaanse ambassadeur in Caï- keuring aan een daartoe geschikt orgaan ro, Raymond Hare, heeft gisteren ge- van de Verenigde Naties." Klachten tracht de Egyptische regering te be- over discriminatie worden behandeld wegen tot enkele concessies inzake de door een arbitrage-tribunaal, dat zal toekomstige exploitatie van het Suez- bestaan uit een vertegenwoordiger van kanaal. Hij had een onderhoud met de Egyptische kanaalmaatschappij, een Mahmoed Fawzi, de Egyptische minis- vertegenwoordiger van de klagers en ter van buitenlandse zaken, aan wie hij een derde vertegenwoordiger, geza- een uiteenzetting heeft gegeven van de menlijk gekozen door de beide eersten, denkbeelden, die Washington koestert of, als dat niet mogelijk blijkt, aange- over het memorandum, dat Egypte vo- wezen door de president van het In- rige week aan de secretaris-generaal van ternationale Hof. Volgens het Egyptische de Verenigde Naties, Dag Hammars- memorandum moeten alle tolgelden kjöld, en aan de diplomatieke vertegen- vooruit betaald worden aan het Egypti- woordigingen van Amerika, Rusland, sche gezagsorgaan voor het Suezkanaal Joegoslavië, Noorwegen, Syrië, Jorda- en 25 proeent van de bruto-ontvangsten nië, Saoedi-Arabië en Indië heeft doen zal in een „ontwikkelingsfonds" wor- toekomen. De inhoud van dit memoran- den gestort. In de eerste twaalf maan- dum is officieel nog geheim, maar in den na de heropening van het kanaal „The New York Times" is vorige week zal een eventuele verhoging van de vrijdag, waarschijnlijk zonder instem- tegenwoordige tolgelden niet meer dan ming van het State Department, een één procent mogen bedragen, aldus tekst verschenen, die identiek heet te het Egyptische memorandum. Ambas- zijn met de officiële. De voornaamste sadeur Hare heeft Fawzi erop getve- punten daarvan zijn, dat de exploitatie zen, dat het in Egypte's belang is, als en het beheer van het Suezkanaal uit- er een regeling tot stand komt, die ook sluitend zal geschieden door „het op 20 voor de West-Europese mogendheden juli 1956 gevestigde Egyptische ge- aanvaardbaar is. HU deelde Fawzi mee, zagsorgaan voor het Suezkanaal". Ge- dat Amerika het westelijke interim-plan schillen tussen de ondertekenaren van blijft steunen, volgens hetwelk de helft de Conventie van 1888 zullen worden der kanaalgelden bij de Wereldbank voorgelegd aan het Internationale Hof moet worden gedeponeerd, van Justitie of „na wederzijdse goed- In Amerikaanse regeringskringen toont men zich verheugd over het feit. dat Nasser blijkens zijn memorandum akkoord gaat met het principe van ar bitrage. Maar verder geeft de inhoud van het memorandum weinig reden tot optimisme. Men had in Washington voorlopig niet meer op het oog dan een interim-regeling. Het memorandum van Nasser schijnt echter voorstellen voor een definitieve regeling te bevatten. De Amerikaanse autoriteiten zijn ver ontrust over de klaarblijkelijke onwil van Nasser om tot een of andere vorm van verstandhouding met Israël te ko men. De Egyptische president heeft intussen het standpunt verlaten, dat hl) fsraëlische schepen de toegang tot het Suezkanaal en de Golf van Akaba ont zegt alleen omdat hij zich met dat land in oorlog acht. Aan een gehoor van Amerikaanse hoofdredacteuren heeft hp gisteren uiteengezet, dat de kwestie van de Israëlische scheepvaart door genoem de wateren geheel afhankelijk is van een oplossing van de kwestie der Ara bische vluchtelingen. „Wij zijn van plan," zei hij, „om deze vraagstukken y, Begeleid door Amerikaanse, Russische en Egyptische loodsen is het eerste konvooi schepen sinas november van het vorig jaar het Suezkanaal gepasseerd Aan het hoofd van het konvooi voer het Russische schip Krasnodar (4186 ton), dat men op de foto ziet bij zijn aankomst te Port-Said, nadat het het Kanaal had gepasseerd. De Indonesische kabinetsformateur, Suwirjo, heeft vandaag verklaard ervan overtuigd te zijn te zullen slagen in de vorming van een zakenkabinet, in over eenstemming met de opdracht van pre sident Soekarno. Morgen zal hij aan de president verslag uitbrengen. De voor zitter van de Islamietische Nahdatul Ulama deelde vandaag mede, dat Su wirjo alle eisen van zijn partij heeft ingewilligd, met inbegrip van het ver langen, dat het kabinet zal worden ge leid door een partijloze figuur en niet door dr. Hardi van de nationalistische P. N. I. Voorts is Suwirjo bereid twee zetels voor de Masjumi te reserveren, welker deelname aan het nieuwe kabi net door de Nahdatul Ulama is geëist. Het is echter nog niet bekend, of de Masjumi ze zal aannemen. De Nahdatul Ulama heeft voorts de kandidatuur van professor Prijono, winnaar van de Stalin-prijs, en van Sadjarwo, de leider van de linkse vakorganisatie van landbouwers, die Suwirjo in de plaats van de commu nisten in het kabinet wenste op te nemen, botweg afgewezen. Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta vernam, zou Suwirjo's kandidatenlijst er thans als volgt uit zien: Premier, tevens minister van defen sie: ir. Djuanda (partijloos); eerste vice-premier: dr. Hardi (P.N.I.) tweede vice-premier: Idham Chalid (N.U.); binnenlandse zaken: Sunarjo (N.U.); buitenlandse zaken: mr. Zairin Zain, ambassadeur in West-Duitsland (P.N.I.); justitie: Subagio Reksodipuro (P.N.I.); godsdienstzaken: Iljas (N.U.); financiën: Sutikno Slamet (P.N.I.); arbeid: aangeboden aan een kleine partij, die het aanbod weigerde; economische zaken: gereserveerd voor christelijke partij; landbouw: opgeëist door P.S.I.I.; voorlichting: aangeboden aan P.S.I.I., die deze portefeuille weigerde; openbare werken: aangeboden aan Pangeran Noor (Masjumi), doch het is nog niet bekend of deze de zetel heeft aanvaard, industriële zaken: professor Sunardjo (N.U.). Over de andere ministeries is nog geen beslissing genomen. Aan de voorzitter van het linkse „Volkscongres", Hanafi. zou een nieuwe portefeuile, namelijk die voor het mi nisterie van „gemeenschappelijke wei vaart" worden aangeboden. In Zuid-Sumatra is een aantal Indo nesische officieren in opstand gekomen tegen de bevelhebber van het tweede militaire district, overste Barlian. De opstandige officieren staan onder lei ding van de majoors Suhartono en Tjukur. Een woordvoerder van de ge nerale staf in Djakarta noemde de nieuwe moeilijkheden op Zuid-Sumatra „een militaire crisis, waarbij sprake is van troepenbewegingen". Een woord voerder van overste Barlian, die op 9 maart j.l. zelf in opstand is gekomen tegen de centrale regering, heeft voor radio-Palembang meegedeeld, dat de opstandige officieren uit de hoofdstad van Zuid-Sumatra zijn verdreven. Des alniettemin zijn alle vluchten van de Indonesische luchtvaartmaatschappij, de Garuda, op Palemhang gisteren ge staakt. De derde plaatsvervangende stafchef van het leger, kolonel Jani, is naar Palembang vertrokken om inlich tingen over de toestand in te winnen. In Djakarta zijn berichten ontvangen, dat militairen van de Sridjawa-divisie „in gevechtsformatie" door Palembang trekken. Op Java zet de militaire politie haar strijd tegen de corruptie voort. Na de bankgebouwen in de benedenstad van Djakarta, die vrijdag zijr doorzocht, werden zaterdag dertien banken in Bandung aan een grondig onderzoek on derworpen. Volgens United Press werd voor een bedrag van ruim drie-en-een- half miljoen gulden aan goud en buiten landse deviezen in beslag genomen. als één geheel te behandelen. Er kan geen sprake van zijn, dat Israëlische schepen de Egyptische territoriale wateren mogen bevaren, voordat de Arabische vluchtelingen hun eigendom men, hun recht en hun land hebben teruggekregen," aldus de Egyptische president. In Washington heeft men verder kri tiek op het feit, dat Egypte plotseling de befaamde „zes principes" negeert, die de Veiligheidsraad in oktober j.l. heeft goedgekeurd. Deze zes principes waren: vrije door vaart zonder discriminatie; eerbiedi ging van de Egyptische soevereinitiet; de exploitatie van het kanaal staat los van de nationale politiek van welk land dan ook; de tolgelden worden door Egyp te en de gebruikers van het kanaal ge zamenlijk vastgesteld; een billijk deel van de inkomsten wordt voor verbete ring van het kanaal besteed; geschillen worden door arbitrage geregeld. Speciaal het feit, dat Egypte zich weinig schijnt aan te trekken van het derde principe, de scheiding van ka naalbeheer en nationale politiek, wekt in Washington verontrusting. Men is zich ervan bewust, dat Egypte tracht op andere punten de aandacht af te lei den. De directeur van de Egyptische voorlichtingsdienst, kolonel Abdelkader Hatem, zei gisteren, dat de oude Suez- kanaalmaatscbappij nooit meer dan drie of vier procent van haar inkom sten aan het onderhoud van het Suez kanaal besteedde en dat zij de water weg verwaarloosde, omdat zij wist, dat haar concessie ten einde liep. Egypte, zo zei hij, zal onmiddellijk „een groot scheeps program tot verbetering en herstel van het Suezkanaal" uitvoeren. De westelijke landen, die Egypte op 19 februari j.l. door bemiddeling van Dag Hammarskjöld voorstellen voor een interim-regeling hebben gedaan, Amerika, Engeland, Frankrijk en Noor wegen, plegen thans intensief overleg over de inhoud van het Egyptische me morandum. Het Amerikaanse State De partment is bang, dat de Egyptische regering door de publikatie in „The New York Times" in haar tactische bewegingsvrijheid is gehinderd en dat er op het oorspronkelijke memorandum thans weinig meer valt af te dingen. Generaal Wheeler, die namens de V.N. de leiding had van het bergings werk in het Suezkanaal zal Egypte nog deze week verlaten. De financiële advi seur van secretaris-generaal Hammar skjöld, John McCloy, voert onderhande lingen met de Egyptische minister van financiën, Abdel Moneim el-Kaisoeni. De Griekse ambassadeur te Londen, Mostras, is gisteren per vliegtuig in de Britse hoofdstad aangekomen na afwe zigheid van een jaar. Een jaar geleden werd de amabassadeur teruggeroepen uit protest tegen de deportatie van aartsbisschop Makarios van Cyprus. (Rtr.) Xcivertentie BARTEL10RISSTR. HAARLEM TEL: 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEl. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wolkenvelden, maar plaatselijk ook opklaringen. Droog weer. Overwe gend matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.16-19.17 Maan: 6.50-22.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1