7000 nieuwe telefoonnummers voor Haarlem-Noord en Bloemendaal Woningen aan de Haspelsstraat M. Uittenbogaard Persoonlijke herinneringen aan enige schrijvers van '80 Amsterdams student aan Haarlemse schandpaal Distributie be gonnen Worden veel duurder dan men had verwacht Herdenking der gevallenen NAAIMACHINES Geestige en ironische causerie door dr. Victor E. van Vriesland DE ST.-MARTHA-VERENIGING TE HAARLEM IN 1956 Nieuwe voorzieningen in de verschil lende tehuizen Moderne Brillen „Pro Ecclesia" voor A. van Loon ALBERT HEIJN ülees' 57 47 MAANDAG 1 APRIL 1957 PAGINA 2 Station Haarlem Plaatskaartenafdeling in gebruik genomen Volgende week wordt hal schoongemaakt Matroos veroorzaakt „deining" in de Gierstraat Bevolkingsonderzoek K.N.V.B.-reserves Dan BIEFSTUK TARTAAR! De Verlovingsringen specialist In Haarlem Schooljeugd defileert zaterdagmiddag 4 mei Toon Rutte wint voor j aar sr it Films Burgerlijke Stand Haarlem P. Koomen nam af scheid van de P.T.T. Inbraken in Haarlem ZOMERAVOND VOETBAL BAZAR IN HAARLEM- NOORD ZB VS (Santpoort) kampioen in over gangsklasse BLOEMENDAAL 25 jaar armmeester in H aarlemmerliede ZANDVOORT Auto tegen boom Ouderavond Sint- Adelbertusschool HEEMSTEDE Twee aanrijdingen op Herenweg ^uperMóls- i/lees Gehakt half om half, Doorregen runderlappen 500 gram 158 Speklappen 500 gram 78 Jachtworst 150 gram GROTE HOUTSTRAAT 99 Beurs van Amsterdam - J De Haarlemse telefoondienst is thans begonnen met de distributie van nieu we telefoonnummers in Haarlem-Noord en Bloemendaal. Niet minder dan ze venduizend nieuwe nummers zullen er worden toegewezen. De abonné's heb ben daarvan reeds kennis gekregen of krijgen althans binnen enkele dagen be richt. Zoals bekend, nadert de nieuwe tele fooncentrale in Haarlem-Noord zijn vol tooiing. Men hoopt de centrale in het tweede halfjaar 1957 in gebruik te kun nen nemen. Dat betekent tevens, dat de nummers 22000- 25000 komen te ver vallen en dat de houders een nieuw nummer krijgen. Dat geldt voor het ge hele gebied ten noorden van de lijn Zaanenstraat - Zaanenlaan. Al de daar woonachtige telefoonhou ders en die te Bloemendaal van de zelfde serie krijgen nu een nummer uit een serie, welke loopt van 50.000 - 57000. De telefoondienst is nu meteen in staat de aanvrager van een telefoon aansluiting een nummer, eveneens uit die serie, toe te wijzen. In Bloemendaal zijn een driehonderd abonné's, die niet in de oude serie val len, maar door omstandigheden met an dere Haarlemse „lijnen" verbonden wa ren. Ook zij krijgen een ander nummer. In de serie 50000-57000 zullen ook de telefoonhouders in de omgeving van de Cronjéstraat geschakeld worden. In ver band met de omvangrijke werkzaam heden aan het kabelnet in Haarlem noord-oost zullen diverse telefoonaan sluitingen van acht uur 'smorgens tot vijf uur 's middags gestoord kunnen zijn. Vandaag is de gerestaureerde plaats kaartenafdeling in de hal van het Haar lemse station in gebruik genomen. De restauratie is een begin van een serie ingrijpende veranderingen, die de hal in de loop van de komende weken zal ondergaan. Volgende week wordt met de schoonmaakwerkzaamheden' begonnen. Voor Pasen hoopt men met dat werk ge reed te zijn. Er zal o.m. een nieuwe licht kroon worden aangebracht terwijl de boekenkiosk, die thans voor de hal „ge- stationneerd" is, een plaatsje in de hal zal krijgen. Voor het personeel is in de vernieuw de afdeling een uit ondoorzichtig glas opgetrokken recreatiehoekje gemaakt dat van een aantal gemakkelijke zitjes is voorzien. De vijf loketten zijn gemo derniseerd. Evenals aan de loketten op het Kennemerplein wordt ook hier ge bruik gemaakt van de zgn. Bollmann- kaartenkasten. Een 42-jarige matroos bij de vis serij zorgde gistermiddag omstreeks kwart over zes in de Gierstraat voor ongewenste opschudding doordat hij plotseling op de rijbaan ging lopen. Hij had te diep in ettelijke glaasjes gekeken, hetgeen hem blijkbaar had getroebleerd. Een buschauffeur, die op de plotselinge manoeuvre van de matroos niet bedacht was, moest plotseling remmen. De inzittenden van de autobus werden als gevolg hiervan door elkaar geschud. Een 13-jarig meisje kreeg hier door een gekneusde pols. Een bus- passagiere uit Heemstede brak het glas van haar bril en het servies goed, dat zij bij zich had. Een passa gier uit Heemstede kreeg een bloe dende wond aan zijn hoofd. Wegens openbare dronkenschap heeft de Haarlemse politie proces verbaal opgemaakt tegen de matroos, die uit IJmuiden afkomstig is. Hij werd door de politie meegenomen naar het bureau en daar ter ont nuchtering ingesloten. Voor vandaag geldt dat voor de aan sluiting in de Luciferstraat en aan de Muiderslotweg tussen Luciferstraat en Oudaenstraat; morgen voor de aanslui tingen in de Gijsbr. v. Aemstelstraat - Tesselschadestraat - Oudaenstraat en Muiderslotweg; woensdag voor de aan sluitingen tussen Rijksstraatweg - Von- delweg en Vergierdeweg; donderdag voor de aansluitingen in de Tessel schadestraat - Leeuwendalerstraat en Gijsbr. v. Aemstelstraat en vrijdag voor de aansluitingen aan de Jan Gjj- zenkade - Kaninefatenstraat Diets- veld en Vondelweg. Ten overvloede zij nog eens medege deeld, dat tot en met vrijdagavond het bevolkingsonderzoek zal plaats vinden in het gebouw van de Haarlemse Kegel Bond aan de Tempelierstraat. Vanaf maandag 8 april wordt dit onderzoek gehouden in het wijkgebouw aan de Kamerlingh Onnesstraat in Haarlem- Zuid-West. Semi-profs B: Fortuna VI. 2—Storm vogels 2 1-1. Amateurs 2B: De kennemers2DWS3 2-1; WFC3—HFC2 4-?; RCH3—Haar- ièi .3 2-1. 3F: Aalsmeer 2De Kennemers 3 1-1; Beverwijk 2Haarlem 4 1-2; WB 2 Bloemendaal 2 3-3; HBC2Storm vogels 3 5-4; DEM 2Zandvoortmeeuwen 2 6-2; Schoten 2 VSV 3 1-1. Advertentie Morgen gauw klaar Vraag Uw slager de gratis recepten Hoe *t ook zij: Vlees hóórt erbü Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het voorschot aan de woning bouwvereniging „Tuinwijk Noord" voor de bouw van 34 middenstandswoningen aan de Haspelsstraat van 545.000 te verhogen tot 733.060. De architect heeft voor de bouw van het complex prijsopgave gevraagd aan de bouwonderneming, die ook de 37 wo ningen aan de Karei Doormanlaan voor Tuinwijk-Noord heeft gebouwd. De in- schrijfsom beliep een bedrag van Advertentie Dames en Heren stelt U eerst met ons in verbinding Geen overdreven reclame maar feiten. SCHOTERWEG 37 - Tel. 162G1 (loodrecht over de Regulierstraat) Woensdag 3 april is onze zaak gesloten wegens huwelijk. 749.000. Aangezien dit bedrag de oor spronkelijke raming belangrijk over schreed, zijn wijzigmgen en bezuinigin gen aan de woningen aangebracht. Daardoor werd een besparing van onge veer ƒ2.200 per woning verkregen. De nieuwe inschrijfsom bedraagt thans 683.750, waarin een bedrag van 10.000 is opgenomen voor bemaling. Inclusief het architecten-honorarium zal de bouw ongeveer 715.580 gaan kos ten. Voor de aankoop van geisers is een bedrag nodig van 6.800, voor de aanleg van gemeenschappelijke tuinen en groenstroken 6.600 en voor het aanbrengen van een centraal antenne systeem 4.080. Met bijkomende wer ken zullen de bouwkosten oplopen tot 733.060. De aanvankelijk voorlopig vastgestel de huren zullen als gevolg van deze hogere kosten herzien moeten worden. Voor de eengezinswoningen zal de huur 114 per maand bedragen, voor de etagewoningen respectievelijk 90 en 101 per maand. De commissie Nationale Herdenking in Haarlem is dezer dagen met de wijk- besturen bijeen geweest om te praten over de herdenking der gevallenen op zaterdagavond 4 mei. In grote lijnen komt dit programma overeen met dat van de voorgaande jaren. Dat wil zeg gen, dat de secties Noord en Zuid hun eigen herdemkingen houden bij de mo numenten aan de Jan Gijzenvaart en de Westergracht. Omdat de jaarlijkse herdenking dit jaar voor het eerst op een zaterdag geschiedt zijn er om vijf uur bijeenkomsten met defile's langs de ze fusillade-plaatsen door de schoolkin deren van zes tot twaalf jaar. De her denking in Haarlem-Noord wordt op het terrein van de H.F.C. „Haarlem" ge houden. In Centrum gaat aan de stille tocht naar het monument van Mari Andries- sen op de Dreef een herdenkingsbijeen komst vooraf in de Grote of St. Bavo- kerk, die zal duren van kwart voor ze ven tot vijf voor half acht. Dan volgt op de Oude Groenmarkt de opstelling voor de Stille tocht. Het programma, in de kerk bevat de uitvoering van de cantate Holland van Jos de Klerk onder leiding van de componist, op tekst van Jaap Moulijn. De cantate zal worden uitge voerd door 700 leerlingen van drie scho len: de Mariaschool uit de Koningstraat, de St. Franciscus Xaveriusschool uit de Nagtzaamstraat en het Eerste Chris telijk Lyceum aan de Leidsevaart. Dr. C. Spoelder zal de herdenkingsrede uit spreken en Klaas Bolt het orgel bespe len. De collecte aan de uitgang is be halve voor de bestrijding der onkosten eveneens bestemd voor de stichting Oor logsgraven en „Ereschuld en dankbaar heid". In het comité Nationale Herdenking heeft de secretaris J. J. Peschar om ge zondheidsredenen zijn functie moeten neerleggen. Hij isopgevolgd door de heer F. Vink. De Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" liet zondag de eerste rit van de voorjaarscompetitie verrijden, welke bij de A.- en B.-klassers werd gewonnen door Toon Rutte. De uitslag luidt: 1. A. Rutte, de 50 km in 1 uur, 15 min. 7 sec.; 2. C. v. d. Aar; 3. H. van Weeren, 4. A. Straver; 5. W. v. d. Aar, 6. L. Vaars, 7. Mathöt, 8. K. Geuze- broek, 9. J. Handgraaf, 10. J. Heijermans. Uitslag C.-klasse: 1. E. Sminia, de 30 km. in 51 min. 35 sec., 2. L. Walters, 3. De Klerk, 4. Tjeertjes, 5. Van Tintelen, 6. Uttien, 7. Jansen, 8. De Cock, 9. J. Walters, 10. Blommaerts. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 CINEMA PALACE: Kruispunt Bhowani, 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15. FRANS HALS: Congo desparados, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Dt.-avond één voorst, om 8 uur. LIDO: Luchtbrug naar de vrijheid, 14 J., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Richard de Derde, a. 1., 2 en 7.30 uur. MINERVA: ma. 8.15: De man die te veel wist, 18 Jaar. Di. en wo. 8.15: Engelen zonder vleugels, 14 jaar. Do. 8.15: Als de. dauw hangt komt er regen, str. volw. REMBRANDT: De kapitein van Köpenick, a. 1.. 2, 4.15. 7 en 9.15. ROXY: „Een van het circus, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Leve de Jantjes, a. 1., 2.15, 7 en 9.15 u. Maandag 1 april Schouwburg: Operettever. „Diagé" met „De Geisha" (di.) 7.45 u. Brinkmann: Vereeniging Haerlem. In leiding door mej. dr. G. H. Kurtz over de taak en de betekenis van de archief dienst, 8 uur. Vleeshal: Forumavond over het boek. 8 uur. Dinsdag 2 april Concertgebouw: N. Ph. O. Concert o.l.v. Henri Arends. Solist: Pierre Doukan, viool, 8.15 uur. GEBOREN: B. Kuijpervan den Kom mer, z.: J. C. M. LourjjsenLuijkx, z.; M. A. J. Westerhuisvan Gestel, d. ONDERTROUWD: I. Staritsky en V. Schleiffert. GETROUWD; L> R. Bruggeman en A. C. van Meel; H. Sneltjes en L. H. Hoekman. OVERLEDEN: G. C. Vreenegoor, 83 1., Hagestraat; A. J. Bakker, 27 j., Hendrik Roozenlaan; G. de Coole Pronk, 85 j., Saenredamstraat; A. S. Demisonvan Velthujjsen, 88 j., Park straat. De nieuwe, pas geopende kantine van het postkantoor aan de Baljuwslaan was zaterdagmorgen gevuld met aller lei P.T.T.-mensen, die afscheid kwa men nemen van een belangrijk man uit hun gelederen, een man die de afge lopen jaren alle jubilarissen in het be drijf op hartelijke wijze heeft toegespro ken en die nu zelf aan de beurt was om bedankt te worden voor, zoals dat heet, bewezen diensten. De heer P. Koomen, expediteur 1, ex- voorzitter van het jubileumfonds, ex- voorzitter van het kantinebestuur van het postgebouw aan de Baljuwslaan en ex-beheerder van de kantine, moest zich zaterdag veel malen laten complimen teren met zijn veelzijdige werk in dienst van het postbedrijf, waarbij hij niet minder dan 45 jaar is werkzaam geweest. De directeur van de binnen dienst, de heer J. W. van Schaik. vond dat het voor de heer Koomen toch geen prettige dag moest zijn. U hebt vooral de laatste jaren veel activiteit getoond; u was een voorbeeld voor uw jongeren collega's. Daarom lijkt het eigenlijk niet nodig dat u de dienst verlaat, maar u bent nu eenmaal de 65 gepasseerd. De heer van Schaik roemde de afscheid nemende beambte voor de wijze waar op hij op zijn afdeling altijd een pret tige blijde stemming heeft weten op te wekken door een goed humeur en een compliment uit te delen wanneer daar voor reden was. De heer Koomen kreeg tenslotte de afscheidspenning aangebo den. De directeur van het postdistrict, de heer A. W. van Beek, bracht naar voren dat de heer P. Koomen de so ciale bedoelingen van het beddijf heeft begrepen, dat hij door zijn kameraad schappelijke optreden de werkgeest on der de collega's heeft bevorderd. De heer B. Heimig voerde het woord na mens de afdeling expeditie, de heer C. A. L. Trommelen als chef van het postgebouw aan de Baljuwslaan en de heer D. van de Geer als voorzitter van de kantinedienst. - De laatste maande de heer P. Koomen op dezelfde manier afscheid te nemen als hij in het be drijf was gekomen: rechtop. De heer J. J. Bakker sprak namens de collega's, mej. R. Pollie als lid van het kantinepersoneel, de heer W. Floo- ren namens het kantinebestuur en de heer H. Plant als voorzitter van het jubileumfonds. De goed-bedoelde woor den gingen vergezeld van verschillende fraaie geschenken. In de nacht van vrijdag op zater dag werd twee maal in Haarlem in gebroken. Door verbreking van een glas-in-loodraampje verschafte oh genood bezoek zich toegang tot de kamer van het hoofd van de Dreef- school, waaruit tweeënveertig siga ren werden ontvreemd. In een woning in de Olieslager laan probeerde men tevergeefs een brandkast te forceren. Meersucces had het ongewenste bezoek bij het openbreken van een kast, waaruit echter niets wordt vermist. Bedrijfsvoetbalelftallen, welke deel wensen te nemen aan de door de KNVB georganiseerde zomeravondcom petitie voor bedrijfselftallen in de maan den mei t.m. augustus kunnen zich tot 15 april opgeven bij de heer J. Kamp man, Reyer Anslostr. 17, Haarlem (N.), tel. 25334. heid tussen dichters en schilders zo groot is geweest als in die dagen, tóen men zich opnieuw ging oriënte ren op de zintuigelvjk waarneembare wereld. Op bijzonder onderhoudende manier, met de hem eigen rS^l\ ondertoon van voortdurende I ironie, heeft dr. Victor E. van Vriesland zaterdagavond in de Haarlemse Vleeshal verteld over zijn herinneringen aan enige fi guren uit de letterkundige beweging der tachtigers. Het was geen „lezing" waarop de talrijke, voornamelijk jeugdige, toe hoorders werden vergast, maar een boei ende improvisatie met talrijke uitwei dingen, die in hun gecultiveerde toeval ligheid aan de causerie de bekoorlijkheid gaven van een spannende vertelling. Met deze zeer geslaagde avond is de cyclus van manifestaties geopend, die de Haarlemse Boekverkopers Vereni ging heeft georganiseerd ter gelegen heid van de Boekenweek en waarvan hedenavond de tweede „aflevering" wordt gegeven in de vorm van de fo rum-avond over het Boek onder auspi ciën van de r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. „Nog enigszins bleek en wankel als een zeeziek persoon," aldus kwalifi ceerde de goed en wel van het Boeken bal bekomen heer Van Vriesland zijn fysieke status, toen hij begon met wat hij enerzijds een „gesublimeerd rodde len" noemde, maar anderzijds zag als een middel tot het kweken van begrip voor de letterkundige voortbrengsels van de personen in kwestie. „Het na tuurmonument dat voor u staat," aldus de heer van Vriesland „is oud genoeg om enige figuren van '80 te hebben ont moet," aan welke ironische mededeling hij de constatering verbond, dat de li teratoren destijds een soort van halfgo den waren, terwijl zij thans gewoon zgn onder de gewonen. Van Vriesland, die in Den Haag op het gymnasium was met Martinus Nij- hoff en P. N. van Eyck, kwam al heel jong via zijn leraar Aegidius Timmer man in aanraking met Kloos, die op de jonge Van Vriesland een bovenmense lijke indruk maakte, maar toen al bleek te leven in zijn eigen legende. Een hoogst vrijmoedige kwalificatie van Kloos' persoon, door Boutens gefor meerd, bracht Van Vriesland te spre ken over Boutens eigenaardigheden, onder meer bestaand in het overluid citeren van gedichten in het Amster damse hotel Parkzicht tot opperste ver bazing van de aldaar in burgerlijke rust domineerende oude heren. Via Bou tens kwam hij weer te spreken ovei Slauerhoff, omdat deze een zijner eerste bundels aan Boutens was gaan brengen, maar per vergissing het voor zijn toen malige verloofde Darja Collin bestem de exemplaar gaf, waarin de opdracht, voorkwam „voor mijn blonde lief..." Ten opzichte van de tekening van Frederik van Eedens persoon wenste de spreker enige terughoudendheid in acht te nemen, omdat hij met hen- moeilijkheden had gehad, speciaal me betrekking tot de aan Van Vriesland bij testament gegeven opdracht tot he uitgeven van het nagelaten werk van zijn oud-leraar Dèr Mouw. Met graagte bleef dr. van Vriesland echter langer stil staan bij Albert Ver- wey, die hij schetste als enigszins uit de toon vallend bij de onordelijk levende tachtigers, omdat hij eensdeels uit een degelijk milieu kwam en anderzijds van nature een Goethiaanse evenwichtig heid bezat. Triest was, dat de aanvan kelijke vriendschap met Kloos geheel teloor ging, vooral toen Verwey zich in Noordwijk aan Zee afzonderde in een wijsgerige rust, die afstak tegen de be wuste gezochte bewogenheid, welke het bohème-leven van de overige tachtigers bleef kenmerken. Intussen bewees de geschiedenis van De Nieuwe Gids, dat nooit in eni ge tijd en in enig land de verbonden- Vanwege de Haarlemse St. Martha- vereniging is een uitvoerig jaarverslag verschenen over 1956, waarin gemeld wordt, dat zich in genoemd jaar 145 meisjes in Haarlem vestigden, die al len bezocht werden, terwijl er 83 meis jes vertrokken. In totaal verzochten 25 meisjes om bemiddeling voor een be trekking, 20 werden door tussenkomst van de vereniging geplaatst, de overi gen slaagden er in zelf een geschikte betrekking te vinden. Het huis van de vereniging aan de Koninginneweg werd door 1457 mensen bezocht. De vereniging had verder contact met 54 ongehuwde moeders, hetgeen in sommige gevallen tot goede resultaten leidde. In het Trekvoge lhuis aan de Rip- perdastraat werden verpleegd 14 voog dijkinderen (met 1896 verpleegdagen), 2 kinderen, geplaatst door Sociale Za ken, (met 513 dagen) en 13 meerderja rigen (met 1409 dagen). Bovendien werd aan vakantiegangers, onder wie ver schillende Duitse meisjes en oud-pas santen, onderdak verleend. Veel Trek vogels en oud-passanten komen geregeld op bezoek. Van de meisjes, die in het huis verblijven, zijn er werkzaam in de huishouding, op het atelier, in de winkel, op kantoor of in een rusthuis. Aan de ontspanning werd ruimschoots aandacht besteed. Tengevolge van de grote behoefte aan huisvesting voor alleenstaande jonge, meerderjarige meisjes, die om reden van financiële aard niet in een particulier pension kunnen verblijven, is men teruggekomen op het doel, waarvoor het huis destijds werd opge richt. Sedert oktober 1956 worden er bij voorkeur meerderjarige meisjes ge plaatst. Om het huis wat aantrekkelij ker te maken zijn de twee huiskamers volledig gemoderniseerd. Dit jaar wor den verdere hoognodige voorzieningen aan het pand getroffen. Over een andere tachtiger, Lodewjjk van Deyssel, wilde spreker niet veel vertellen, omdat deze uitzonderlijke fi guur bij de Haarlemmers genoegzaam bekend mocht worden verondersteld. Niettemin kreeg het gehoor een paar verrukkelijke anecdotes te genieten, waarvan er één hierbij zij vermeid. Toen. Van Deyssel, eens logerend te Deven ter, zich 's morgens erg vroeg schaar de aan de gastentafel, kreeg hij te ho ren, dat deze gereserveerd was voor „De stem des Volks." Repliek van Van Deyssel: „Ik ben de stem des volks." Dr. van Vriesland eindigde zijn cau serie met enige anecdotes over Stelwa gen en Hein Boeken, daarbij de stelling ponerend, dat men het karakter van een tijd beter kan illustreren in de ge dragingen van de perifere figuren dan in die der genieën, omdat de genieën niet van een bepaalde tijd, maar van al le tijden zijn. Dr. van Vriesland, die was ingeleid door de voorzitter der Haarlemse Boek verkopers Vereniging, de heer P. G. M. Coebergh, werd voor zijn met spanning beluisterde causerie bedankt door God fried Bomans, die zulks deed in een aangepaste, hem evenzeer liggende, geestige en ironi strahten. geestige en ironische trant. Tijdens de pauze vond na een in leiding in de vorm van een vraagge sprek tussen Van Vriesland en Bomans de onthulling plaats van een door mevrouw Lidy van Cieeff geschilderd groepsportret, waarop waren afge beeld de Haarlemse schrijvers Ba rend Rijdes, Harriet Laurey, God fried Bomans, Harry Prenen, Harry "ulisch en Ton Neelissen. Ten aanschouwe van een groot aan tal verbaasde Haarlemmers werd van morgen omstreeks twaalf uur een aan handen, hals en voeten geboeide figuur uit een auto gedragen naar bet stand beeld van Lourens Janszoon Coster op de Grote Markt te Haarlem. Daar werd de geboeide in een kartonnen schand paal gevat door zijn gezelschap, dat bestond uit vijf potige knapen: eerste jaarsleden van de katholieke studenten vereniging Sanctus Thomas Aquinas te Amsterdam. Het slachtoffer was een oudereaarsstudent in de medicijnen, de zesde-jaars Caspar V., lid van de „Clooi-commissie" van het dispuut P. A.N. De vijf eerste-jaars waren kandi daatleden van dat dispuut, hetwelk een commissie heeft ingesteld om hen voor te bereiden op de eer van het lidmaat schap. Morgen zouden de candidaten ge ïnaugureerd worden. „Jullie zijn veel te tam, van jullie gaat niets uit", had de commissie de kandidaten toegevoegd. Om deze „ge bruikelijke" bewering te loochenstraf- fen namen de kandidaten het initiatief de voorzitter van hun „Clooi-commis sie" te ontvoeren en in Haarlem aan de schandpaal te zetten. De ouderejaars werd vanmorgen vroeg onder valse voorwendsels van zijn bed gelicht en in een auto gelokt. Geboeid werd hij door zijn ontvoerder naar Haarlem gebracht. Met veel moeite konden zij hem uit de wagen naar het standbeeld van de uitvinder der boek drukkunst dragen. Na veel passen en meten en na talrijke adviezen stond de geboeide eindelijk in de kartonnen schandpaal. Dat dit tenslotte gelukte, was niet in de laatste plaats te danken aan de deskundige adviezen van het slachtoffer zelf. Nadat het moment der schande fotogra fisch was vastgelegd, droegen de eer ste-jaars hun slachtoffer naar een zon nig terras op de Grote Markt. Het ge zelschap nam hier een kopje koffie tot zich om te bekomen van de vermoei enissen. De ouderejaars was toen nog steeds geboeid, daar de kandidaten hem eerst in de loop van de middag weer op vrije voeten wilden stellen. Advertentie OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTR. 168 b(j de Houtbrug Het door mevrouw Lidy van Cieeff vervaardigde groepsportret van zes Haarlemse schrijvers, dat zaterdag avond is onthuld op de eerste van dé reeks van avonden, door de Haarlemse boekverkopers ter gele genheid van de Boekenweek ge organiseerd. Het schilderij geeft van links naar rechts de portretten van: Harrie Mulisch, Godfried Bo mans (staande)Harrie Prenen, Barend Rydes (op de achtergrond) Ton Neelissen en Harriet Laurey. :,A - In het Margareth a-huis aan de Baan verbleven het vorig jaar 18 meis jes met een aantal verpleegdagen van 5485. Er was vrijwel geen mutatie, waardoor lang niet aan alle aanvragen voor plaatsing kon worden voldaan. Of schoon de leiding dit spijt, ziet zij toch voordelen in deze geringe mutatie. Het werk kan daardoor veel effectiever ver richt worden. Verschillende oud-pupillen bezochten het huis regelmatig en er werden 164 nachten voor logie genoteerd. Uiter aard werd ook in het Margarethahuis alle aandacht gegeven aan ontwikkeling vorming en ontspanning op velerlei ter rein. In de Kleine Theresi a-stich- tingaan de Bloemhofstraat verzorgden de zusters 55 kinderen (6992 verpleeg-- dagen). Uit de gemeente Haarlem kwa men 43 kinderen, de overigen uit de omliggende gemeenten. Het vernieu wingsfonds heeft steeds alle aandacht, want het blijkt uit de cijfers van 1956 ook weer, hoe noodzakelijk het is de kinderen een nieuw tehuis te geven. Men zal trachten spoedig voor dit pro bleem een oplossing te vinden. In Huize Maria aan de Konin ginneweg tenslotte verbleven 19 dames. Totaal bedroeg het aantal pensiondagen 6824. In een samenvatting wordt gemeld, dat in 1956 een begin werd gemaakt met een reeks herstellingen aan de verschillende tehuizen. In het komende jaar zal daarmede worden doorgegaan, gaan. Zaterdagavond en de zondag zijn voor het jeugdwerk in de nog jonge paro chie van de H. H. Petrus en Paulus belangrijk geworden door de in de Pius X school gehouden bazar. Onder het motto „S.O.S. jeugd in nood" heeft de jeugdcommissie bij mon de van de secretaris de parochianen opgeroepen de georganiseerde jeugd aan de nodige contanten te helpen. Van alle zijden heeft de commissie de nodige steun gekregen en zo kon zater dagavond, na een kort woord van kape laan J. Willems, waarin deze zijn dank uitte aan de commissie en het hoofd van de school voor het beschikbaar stel len van het gebouw, in een drietal klas lokalen de bazar starten. In het eerste klaslokaal waren veler lei gebruiksvoorwerpen, door parochia nen vervaardigd en geschonken, over zichtelijk geprijsd geëtaleerd. Deze kon men zich voor een gangbare prijs aan schaffen. We zagen er een lichtkroon, kinderjurken en jasjes, naast baby sokjes, limonadeglazen, siervoorwerpen, te veel om op te noemen. In het tussenlokaal kon men zijn gok lust op gepaste wijze een kans geven, aan het rad van avontuur, bij een vis- tent, grabbelton en op andere wijze. Moe van het gewinkel en de spanning, om een prijsje in de wacht te slepen, kon men zich in het derde lokaal neer- vleien, waar tegen de normale prijs een prima kopje koffie dan wel thee werd geserveerd. Zowel zaterdagavond als zondag heb ben velen meegedaan op deze wijze het jeugdwerk in de eigen parochie te steunen, zodat de commissie tevreden op dit eerste initiatief kan terugzien. Basketbal De strijd in de overgangsklasse A. van de gewestelijke basketbal compe titie is dan eindelijk geheel gestreden. Het Santpoortse Z.B.V.S. heeft, dank zij een benauwde zege (3533) op concur rent The White Stars, beslag gelegd op de kampioenstitel. De Santpoorte naren gaan nu spelen om een plaats in de hoogste klasse van de landelijke competitie, die het komende seizoen voor het eerst begint. Het Z.B.V.S. team wist in de eerste helft door een lichte veldmeerderheid een kleine voorsprong te nemen (17-12), bij welke ruststand de stars echter nog lang niet kansloos waren. Dit bleek di rect na de hervatting, want nadat de stand in evenwicht was gebracht (23 23) ging de strijd vrijwel gelijk op. Een verkeerde voortzetting van het spel werd de Stars noodlottig; inplaats van het spel te „bevriezen" wilde het team de zege geheel veilig stellen, waardoor de Santpoortenaren de gelegenheid kregen via een strafworp en een doelpunt van Hennis uit te lopen tot 3533. In de distrikts eerste klasse ontmoe ting tussen The Typhoons en het Haag se Argus was het einde eveneens bijzon der sensationeel. Met nog slechts enke le seconden te spelen had de Haarlem mers na een oorspronkelijke 2712 voorsprong bij de rust een 4948 ach terstand. De Haarlemse verdediging bracht de bal op tot het midden, waar de Typhoons aanvaller Starink volop gelegenheid kreeg voor een afstand schot. Tot verbazing van velen ver dween de bal feilloos door de ring waar door de Haarlemmers alsnog de over winning behaalden (50—49), Typhoons was in deze wedstrijd overigens zon der twijfel de betere ploeg. Deze week staat nog een restantje dis- trikts-wedstrijden op het programma, terwijl vrijdagavond het eerste treffen zal plaats hebben tussen de heren teams van de Haarlemse en Amster damse distrikten, resp. The Falmingo's en The Wolves, in welke laatste ploeg o.a. internationaal Henk v.d. Broek staat opgesteld. De heer A. van Loon te Haarlemmer- liede is ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als armmeester der parochie van de H. Jacobus de Meerdere aldaar onderscheiden met het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Pastoor Bern. G. H. Keijer droeg gisteren ter intentie van de jubilaris om tien uur de plechtige Hoogmis op. Daarna was er in de pastorie een feestelijk ontbijt, waarbij o.m. aanzat emeritus-pastoor C. F. Berkemeijer, thans wonende in huize Sint Bavo te Heemstede, de leden van het kerkbestuur en van het arm bestuur. De heer van Loon, die sinds jaren voorzitter is van het parochieel armbe stuur, werd toegesproken door pastoor Keijer, die hem huldigde voor het vele en belangrijke werk, door hem gedu rende een kwart eeuw verricht in het belang van de parochie en van het arm bestuur. De spreker uitte zijn waarde ring voor het tactvolle optreden van de heer van Loon, die bij iedereen gezien is. Aan het einde van zijn toespraak deelde de pastoor mede, dat het Z. H. de Paus behaagd had de heer van Loon de onderscheiding Pro Ecclesia et Pon tifice te verlenen. Verder spraken de heren C. Nelis en J. Nelis, leden van het kerkbestuur en F. van Straaten en C. Rutte, leden van het armbestuur de jubilaris in huldigen de bewoordingen toe. Zaterdagnacht omstreeks een uur is een personenauto, bestuurd door een 20- jarige bewoner van Aerdenhout, in de Haarlemmerstraat in Zandvoort tegen een boom opgereden. Van de vier jon gelui in de auto liep slechts een 17-jarig meisje geen letsel op. De anderen moes ten met verschillende verwondingen per ziekenauto naar het Sint ElizSbeths- gasthuis te Haarlem worden vervoerd door de Zandvoortse politie. De bestuur der van de auto moest daar met een hersenschudding en een gebroken rib ter verpleging worden opgenomen. De anderen konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keren. De bestuurder was vermoedelijk oververmoeid ten tijde van het ongeluk. Hij verklaarde dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag niet geslapen had. De auto werd zwaar beschadigd. Advertentie Vanavond om acht uur zal de heer C. F. M. Schutijzer van het Katholiek Pedagogisch Bureau te Den Haag tij dens een ouderbijeenkomst in de Sint Adelbertusschool aan de Dennenweg te Bloemendaal spreken over „Onderwijs vernieuwing". Zaterdagmiddag om kwart over vier is op de splitsing HerenwegKoediefs- laan te Heemstede een scooterrijder tegen een bus van de N.Z.H.V.M. opge reden. De aanrijding geschiedde toen de bus de Koediefslaan begon in te rij den. Volgens verklaring van de scooter rijder zou de chauffeur te laat richting hebben aangegeven. Deze verklaring wordt door de chauffeur bestreden. Op de Herenweg ter hoogte van de Zandvoortselaan reed een uur later een N.Z.H.-bus, die door een Hongaarse chauffeur werd bestuurd, tegen de ach terzijde van een in file rijdende perso nenauto. De auto werd zwaar bescha digd en moest worden weggesleept. Alleen dinsdag en woensdag 2 en 3 april 500 gram 150 Uit eigen slagerij: Veiling verse groenten tegen allerlaagste dagprijzen! Alleen dinsdag en woensdag 2 en 3 april Mooie sla 2 kroppen 23 Kas-spinazle r le soort 500 gram O Verse champignons 100 gram Speciaal aanbevolen uit onza kruidenierswarenafd. Echie Zaanse beschuit de beste die er is 2 grote rollen sn van 50 voor40 Kokosbrood wit, rose of met rozijnen m r 200 gram van 50 voor 43 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel iNlet officiële Koereen) Vorig Opening slot 1/4 ,l'/4 Ned 1953 91% 3M> Ned 1953 901/4 i 3Mi Ned 1956 90 90 Ned 1948 90 9/32 3V« Ned 1950 861/, 3(4 Ned 1954 86% 3>,« Ned 1955 1 86,', 3-3',i Ned 1947 86A 86% 3 Ned 62-64 bel fac. 91ft 91% tnschr Grtbk 1948 3 86H Ned Hande) Mil cert 168% A.K U 195 195% Van Berkei s Patent 171% Calvé-Delft cert 310 Van Gelder 200 Kon Hooevens cert. 298 Unilever Cert. 3701/4 372% Ned Kabel 267 Philips 253 252% 117.50 Kon Petroleum 178.30 „Amsterdam" Rubber 81 80 Holl Amerika Lijn 166% 167 Kon Ned Stoomb Mt) 152 153% Ned Scheepv (Jnie 175% 177 (j V A 90 Oeli Mt) Cert. 933/4 A'riam 2>,b '56 1 87 Vdam 'SH 11 A'dam 111 101 100 3^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2