Britse kiezers zijn hun conservatieve regering beu KWESTIE VAN AFMETINGEN I MOSKOU: „Bermuda doet de dreiging van een nieuwe oorlog vergroten" K Langzaam-aan-actie in de mijnen Van een Labour-regering wordt echter ook geen heil verwacht Volksgezondheid onevenredig zwaar getroffen Tandartsen en verzekerden Inspecteur- Macmillan in moeilijkheden Nog steeds stakingen Rumoerige beto ging in Parijs Waarschuiving aan Engeland Guus Jansen in ongelijk gesteld Deken Schamper ere-kanunnik Bemiddelingspoging van de minister niet geaccepteerd Zeer felle brand in fabriek te Enschede Kielstra Zware brand in lompenpakhuis Minister Helders half mei naar Nieuw-Guinea Kernproeven moeten verboden worden Soepeler regeling examens M.O. Frans Kort geding over Net als toen DOOR DE BESTEDINGSBEPERKING Scheepsvrachttarieven blijven dalen Enkele tonnen schade aan fabriek MAANDAG 1 APRIL 1957 PAGINA 3 Kritiek op laf beleid Merkwaardige situatie PRAAG ONTDEKT TAL VAN SPIONNEN Israëlisch diplomaat uitgewezen Antoon Krelage Sr. overleden RUSSISCHE DRUK OP POOLSE ECONOMIE Loon en arbeids voorwaarden *T. Examens Te Woerden door L. J. SCHMIDT Dr. J. van Baal keert terug naar Hollandia (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Vandaag ia een kritieke dag voor de Britse regering. Er vindt name lijk heden een debat plaats over de resultaten van Macmillans bezoek aan Bermuda en zijn besprekingen al daar met Eisenhower. Onder conserva tieven heerst een vermoeden dat het schokkende nieuws van het aftreden van de machtige Lord Salisbury niet slechts Cyprus tot achtergrond heeft, zoals ogenschijnlijk bleek uit de brief wisseling tussen de afgetreden minis ter en de premier, maar dat de resul taten van de Bermuda-conferentie me de oorzaak zijn geweest van het be sluit van Lord Salisbury om ontslag te nemen. Er is namelijk een groep in de conservatieve fractie welke Macmil lan ervan verdenkt dat hij te Bermu da Engelands onafhankelijkheid ge schaad heeft door het land horig te maken aan Amerika door het aanvaar den van Amerikaanse hulp voor Enge lands defensie, vooral op het gebied van geleide projectielen, en door zich in de buitenlandse politiek, vooral ten op zichte van het Midden-Oosten, te laten leiden door Amerika. Het debat van heden is van dien aard, dat vrijwel alle ontevredenheid van de conservatieven over hun eigen, als on voldoende conservatief beschouwde re gering zich kan uiten. Niet slechts de Cypruskwestie zal vandaag ter sprake komen in het Lagerhuis, maar ook de Suezkanaalaffaire, waarover in Frank rijk de laatste dagen zulke allerpijnlijk ste onthullingen zijn gedaan door twee prominente journalisten. En er is een goede kans dat ook Israël en de Britse defensiebezuinigingen in het debat ge bracht zullen worden. Vanzelfsprekend is het bijna uitgesloten dat het voorge nomen Britse H-bom experiment in het debat zal komen, zulks van de zijde van de Britse socialisten, ofschoon het nuttig is te bedenken dat er in de La- bourpartij grote verdeeldheid heerst tussen de leiders die menen dat Enge land slechts „groot" kan blijven uw correspondent gebruikt dit bijvoeglijk naamwoord met grote weerzin en al leen omdat het tegenwoordig in Enge land door de Engelsen zelf voortdurend gebruikt wordt als het beschikt over de H-bom en hen die menen dat Enge land een voorbeeld behoort te stellen door uit vrije wil af te zien van het be zit en het gebruik van de H-bom. Be- y®" en..de gehele linker vleugel van La- Dour zijn de tweede mening toegedaan, en met het voor hem karakteristieke .aan tact heeft Bevan gebruik gemaakt van zijn bezoek aan Indië om zpn socialistische mede-leiders het le ven zuur te maken door openlijk zijn mening omtrent de H-bom te verkon digen in den vreemde. De politieke situatie in Engeland is allermerkwaardigst. Het is geen over drijving te zeggen ()at Macmillan een redelijke kans maakt om binnen veer tien dagen de volgende week komt de begroting, waarvan zoveel conser vatieven hopen dat zjj eindelijk ver lichting zal brengen aan de maatschap pelijke middengroepen te moeten be sluiten tot Kamerontbinding. Het is In Bnriis zijn zaterdag twee betogin- f J1 gehouden, waarvan de ene een pro- 5» n, h d tegen de benoeming van bevelhèhh Keneraal Speidel tot opper- v?,ül. ber vaa de N.A.T.O.-landstrijd- Here ïtn i" .Midden-Europa en de an- een kracht!»- ha?> aan te dringen op Noord-Afrikïu P ten aanZien Va" he?'mte»!LiaktSte demonstratie kwam het tot gevechten met de politie toen °nghlferodfUi"endJ0nger^ ^n krans op het graf van de onbekende soldaat hadden gelegd om eer te bewüzln aan dfe ^orte* ilegerka?ite.in Bené Moreau, d .7onnJ Y JUm ln Zuid-Marokko werd ontvoerd en volgens onbevestiede berichten zou zijn vermoord De bfto- gers probeerden het gebouw binnen te drm,?Kin VarL het links-georiënteerde weekh-um „l Express" van oud-premier Mendes-h rance, dat een liberale poli tiek ten aanzien van Noord-Afrika voor- Staat. Een jonge Armeniër wierp een bom in de menigte, waardoor twee per- f,?"en™Verwondinsen opliepen. De po- de dader tegen de beto- ïï?en- de gevechten op do Champs Elysées staken de demon stranten een auto in brand. Verschei dene personen liepen lichte verwon dingen op Een vijftigtal mensen werd aangehouden. De demonstratie tegen de benoeming van Speidel had een rustig verloop. De communistische machthebbers in Tsjechoslowakije zeggen, dat zij een aantal spionagekomplotten hebben ont dekt. Een lid van het Israëlische gezant schap in Praag, Mosje Sjatz, zou vori ge week maandag zijn betrapt, toen hij grote sommen gelds uitbetaalde aan personen, die spionagediensten voor hem verricht zouden hebben. Sjatz is door het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken uitgewezen. Verder zou de Tsjechoslowaakse po litie „een groot aantal Amerikaanse spionnen" hebben ontdekt, die werkten onder leiding van de commentator van de Tsjechoslowaakse televisie, Vladimir Vesely. Vesely zou intussen hebben be kend, dat hij heeft samengewerkt met het „Amerikaanse spionagecentrum" t« Frankfort aan de Main. (A.F.P.-Reuter-U.P.) evenwel waarschijnlijker dat hij aan de macht zal blijven. Want al deze gewetensonderzoeken en interne ruzies van de conservatieven vinden plaats tegen de achtergrond van de mon sterstakingen in de scheepsbouwindus- trie en de metaalverwerkende bedrijven, stakingen waarin reeds 1.700.000 man zijn betrokken en welke zich waarschijn lijk deze week verder uit zullen brei den. Om het in het kort samen te vat ten komt de Britse politieke situatie hierop neer dat het elektoraat een laf fe conservatieve regering van ganser harte beu begint te worden, maar dat zij nog steeds geen teken vertoont dat zij iets beters verwacht van een socia listische regering. De houding van Labour is de voor de hand liggende, een jubelzieke verwach ting dat de conservatieve regering, dank zij onenigheid in eigen partij, gedwon gen zal worden tot aftreden en dat een dankbaar land zich aan de voeten van Labour zal werpen. Maar dit laat ste is verre van zeker, en het voor aanstaande socialistische Lagerhuislid mevrouw Braddock heeft de socialisti sche zaak geen goed gedaan door in een politieke rede tijdens het weekeinde te verklaren dat de stakingen wellicht zul len leiden tot de val van de conserva tieve regering. En het is zeer interes sant te zien dat de „News Chronicle" hedenochtend het nieuws brengt dat in het laatst Gallup opinieonderzoek het aantal ondervraagden dat verklaarde niet te weten hoe het zou stemmen, 21,5 pet bedroeg, het grootste aantal van niet-weters dat ooit genoemd is in de resultaten van een dergelijk opinie onderzoek. Mm Het Sovjet-ministerie van buitenland se zaken heeft gisteravond een verkla ring over de Bermuda-conferentie van president Eisenhower en premier Mac- i millan uitgegeven, waarin onder meer wordt verklaard, dat de besprekingen hebben aangetoond, dat de Britse en de Amerikaanse regering voornemens zijn „de agressieve koers" van hun bui tenlandse politiek te vervolgen. Volgens Tass, het Sovjet-persbureau, wordt in De voorzitter van de examencommis sie Frans M.O.-B. 1957, prof. dr. S. Dres den, maakt aan belanghebbenden be kend dat de commissie daartoe in staat gesteld door de wet van 20 mei 1955 en het koninklijk besluit van 9 oktober 1956 ertoe zal overgaan een soepeler regeling der examens toe te passen, zulks met inhoud uiteraard van het peil der examens. Met name stelt de commissie zich voor meer dan tot dus- mogelijk meer dan eens per jaar af te nemen; 2) deze deelexamens voor zover mogelijk meer dan eens per jaar at fe nemen en vrijstellingen te verlenen bij hernieuwde deelname aan het examen. Zaterdag is in zijn woning te Am sterdam op 72-jarige leeftijd overleden de koordirigent Antoon Krelage Sr. De overledene maakte zich vooral verdien stelijk op het gebied van de arbeiders zangverenigingen. Hij was voorzitter van de federatie van Nederlandse zang verbonden, en ook geruime tijd voor zitter van de afdeling-Amsterdam van de „Stem des Volks". „Kom niet aan mijn kluif hoor, of ik probeer te bijten", lijkt dit drie weken oude keffertje te zeggen en het doet daarbij alle moeite om indrukwekkend te kijken. Vindt u dat been veel te groot voor zo'n hondje? Ach wel neen, het hondje is een beetje te klein voor zo'n been.... (Van een verslaggever) Vanmorgen heeft de president van de Amsterdamse rechtbank uitspraak ge daan in het kort geding dat de liedjes schrijver Guus Jansen aanhangig had gemaakt tegen de uitgever van Elseviers Weekblad. Guus Jansen, die meende in een artikeltje in het weekblad van pla giaat te zijn eschuldigd, is geen van zjjn eisen toegewezen en veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Guus Jansens liedje „Net als toen", dat op een concours in Frankfort de eerste prijs won, zou volgens een recensent van Elseviers Weekblad een prototype heb ben, nl. J'ai rendez vous avec vous van George Brassens. De recensent had in zijn artikeltje ten overvloede nog zijn 1 „deelneming betuigd met de Franse com- ponist" die met zijn „prototype" niét de eerste prijs kon winnen. Guus Jansen eisterectificaties, schadevergoeding en bij niet voldoen daaraan een dwangsom. Geen van de eisen heeft de president kunnen toewijzen. Hij overwoog dat de schrijver van de opmerking in het week blad niet de bedoeling heeft gehad om te beledigen en dat hij, volgens zijn ver klaring, een associatie tussen de twee liederen had gevoeld en niet meer dan dat. Prototype is daarenboven heel wat anders dan plagiaat, overwoog de presi dent en daarmee was de grondslag van Guus Jansens eis vervallen. De genoem de associatie van de journalist kwam de president overigens „onbegrijpelijk" voor en de woordkeus waarmee de journalist zijn mening bekend maakte achtte de president „ongelukkig". In welingelichte kringen te Warschau wordt vernomen, dat de Sovjet-Unie haar economische druk op Polen, in het bjjzonder sinds het begin van de Pools-Amerikaanse besprekingen te Washington, heeft versterkt. „Dat éne miljoen, in de nota beste dingsbeperking gekort op de diverse subsidies voor de volksgezondheid, is een onevenredig zwaar offer. Zie O.. K. en W„ waar op bijna één miljard slechts ruim zeven miljoen wordt ge kort. Maar deze ongelijkheid komt wel extra scherp naar voren, nu dat miljoen zonder meer wordt afgenomen van de enkele tientallen miljoenen aan subsi dies, waarmede de overheid dat stuk van haar beleid verwezenlijkt, dat vol gens een uitspraak van de minister van sociale zaken en volksgezondheid in 1955 op menig gebied van gezondheidszorg niettemin het primaire overheidsbeleid is". Aldus „Katholieke Gezondheids zorg", maandblad van de Nationale fede ratie Het Wit-Gele Kruis, dat als slacht offers van dit regeringsbeleid noemt de experimentele verpleegstersopleiding, waaronder Vronestein te Voorburg en de plaatselijke kruisverenigingen. Het blad becijfert dat het subsidie voor Vronestein ten bedrage f 125.000 voor de periode 1953-1956, tijdens welke de overheid herhaaldelijk haar waarde ring voor de' activiteiten van deze school toonde, in de memorie van toelichting op de begroting 1957 te laag werd be vonden. De Kamer ging bij deze gele genheid akkoord met een post van f 150.000. Half februari echter kreeg Vronestein en met haar de twee andere scholen voor experimentele verpleeg stersopleiding het bericht, dat ze voor 1957 niet mag rekenen op f 50.000 per school, ook niet op een met 10 pet. of 20 pet. gekort bedrag, maar dat zij hele maal niets krijgt. Als tweede slachtoffer merkt „Katho lieke Gezondheidszorg" aan de plaatse lijke verenigingen voor gezondheidszorg, d.w.z. de plaatselijke kruisverenigingen, die eind februari het bericht ontvingen, dat dit jaar slechts voor 2700 wijkver pleegsters subsidie kon worden gege ven en niet voor 2800, welk aantal be groot was. De daling: der scheepsvrachttarieven van de wilde vaart, die in januari is begon nen en zich tot medio maart gestadig heeft voortgezet, is volgens de Londense scheepsvrachtenmarkt voornamelijk te wij ten aan de weersomstandigheden. Alleen een verandering van het weer kan de hui dige daling tot staan brengen, daar de zachte winter in Europa een vermindering van de seizoensvraag naar kolen en vee voeder uit Noord-Amerika tengevolge ge had heeft. Vorige week echter, vertoonden de vrachttarieven voor spoedig te vervoeren kolen van Noord-Amerika naar Europa een kleine hausse, vooranmelijk als resultaat van een plotselinge vraag naar schepen door reders, die contracten voor omvang rijke kolentransporten hebben uit te voe ren. Deze contracten zijn enige tijd ge leden gesloten tegen tarieven die aanzien lijk boven het huidige peil liggen. Deze reders hebben ongeveer een half miljoen ton scheepsruimte nodig, d. i. ongeveer 50 schepen. Ook m ons Land kennen we al geruime tijd de mogelijkheid om de was te doen met behulp van een stofzuiger. Nu echter heeft een handige Amerikaan een tur- bine-aansluitapparaaV' uitgevonden, dat, bevestigd aan de stofzuiger, de mogelijk heden opent te beschikken over een cirkelzaagje, een boor en een polijstborstel, die voor een knutselaar tot nog toe een grote uitgave betekenden. Voor de huis vrouw is een en ander ook praktisch: na het knutselen is de stofzuiger meteen hij de hand om ongerechtigheden op te zuigen (Vervolg van pag. 1.) i dachten worden gewisseld vooraleer de Wjj passen er voor, aldus de heer M.I.R.-leden het over deze voorstellen Dohmen, om onze mijnen te laten be- al of niet eens zijn geworden. volken met goedkope loonslaven Ten aanzien van de sociale voorzie ningen in het mijnbedrijf, zo ging de voorzitter verder, is bij de regering een gebrek aan inzicht te constateren. De P.B.O., waarvoor de katholieke organisaties alles hebben gedaan, schijnt gebruikt te worden als een rem op de sociale vooruitgang. Men houdt er de vakbonden zoet mee. Als dit inderdaad de bedoeling van de P.B.O. is dan kun nen we dit orgaan missen als kiespijn, zo meende spreker. Dat de invoering van de vijfdaagse werkweek voorlopig nog niet geldt voor de bovengronders, is op.zich ge nomen niet zo erg. Wèl erg is, aldus spr., dat er een scheiding wordt ge maakt tussen boven- en ondergron- ders. Voor de bovengronders wil men pas dan de lonen en arbeidsvoorwaar den herzien, wanneer er een onder zoek is ingesteld naar de reële in komens van de bovengronders in ver gelijking met de inkomens van men sen in andere bedrijven. In het belang van alle mijnwerkers is de N.K.M.B. met voorstellen over lo nen en arbeidsvoorwaarden gekomen. Onafhankelijk van regering en rege- ringspolitiek willen we voor de inwilli ging van deze voorstellen strijden, al dus de heer Dohmen, omdat we over tuigd zijn van de redelijkheid van deze voorstellen. De werkgevers hebben ten aanzien van deze voorstellen hun standpunt nog niet bepaald. Zij willen blijkbaar af wachten, wat het resultaat zal zijn van een bespreking over de verkorting van de arbeidstijd, die de M.I.R. dinsdag met de ministers van economische za ken en sociale zaken in Den Haag zal voeren. Indien de ministers en de werkgevers bjj die bespreking evenwel ook over de door ons ingediende voorstellen willen spreken, dan hebben zij het mis. Hier over zal door de werknemers, zo zei de heer Dohmen, beslist niet van ge- De langzaam-aan-actie, waartoe de N.K.M.B. volledig zelfstandig heeft be sloten, is uniek te noemen sinds het be staan van deze bond. In de afgelopen vijftig jaar is nog nooit een dergelijke maatregel getroffen moeten worden. Zoals reeds zaterdag gemeld is van daag de regeling ingegaan waarbij de tandartsen de ziekenfondsverzekerden behandelen op basis van rechtstreekse betaling ter behandeling van de tand arts. De kosten hiervoor worden ln re kening gebracht volgens een landelijk tarief dat de Ned. maatschappij ter be vordering der tandheelkunde heeft vastgesteld. De tandartsen hebben met teleurstel- king kennis genomen van het bericht dat de ziekenfondsen de betalingen van verzekerden zelfs niet gedeeltelijk zul len restitueren. Zij vragen zich af, in hoeverre onder Nederlands recht in een degelijke houding kan worden volhard, wanneer de verzekerde aan zijn ver plichting om premie te betalen, heeft voldaan. Naar het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mededeelt heeft mi nister Suurhoff zich reeds eerder, in ant woord op een desbetreffend telegram, tot de Nedelandse maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde gewend met de mededeling dat een treden in de daarin vervatte suggestie tot bemidde ling slechts in overweging kon worden genomen, indien een volledig inzicht in de meningsverschillen met de zieken- fondsorganis.-ties werd verschaft; de maatschappij niet bij voorbaat elke con cessie op het standpunt der ziekenfond sen afwees; de uitvoering van het ulti matum van 23 maart tot het doorsnij den van de band met de ziekenfondsen, in afwachting van bemiddelingspogin gen zou worden opgeschort. Deze poging van de minister heeft niet tot resultaat geleid. Het hoofdbe stuur van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft de minister, onder overlegging van een memorandum aangaande de geschilpun ten, medegedeeld, noch tot het doen van enige concessie, noch tot het opschor ten van het ultimatum bereid te zijn. Onder deze omstandigheden was er voor de minister geen mogelijkheid in de door de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde gesugge reerde bemiddelingspoging te treden. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere-kanunnik van het Haarlemse kathedraal kapittel de hoog eerwaarde heer L. J. J. Schamper, deken en pastoor van Purmerend. Z. H. Exc. heeft deze benoeming zon dag aan deken Schamper medegedeeld bjj gelegenheid van het begin van de vormreis in het dekenaat Purmerend. AMSTERDAM, 30 mrt. Kand. filo sofie: F. A. v. d. Wal, Utrecht. DELFT, 30 mrt. Kand. geodetisch ing.: L. N. M. de Lange, Hoorn; werk- tuigk. ing.: P. J. Gerla, Hilversum; G. D. Heij, Breda. Kand. vliegtuigbouwk. ing.: Diran Oetarjo, Delft. Ingenieurs examen geodesie: C. Roos, de Bilt. In genieursexamen mijningenieur A. H. Gans, 's-Gravenhage; G. Ockeloen, Haar lem. TILBURG, 31 maart. Kand. econ.: mej. A. Fransen, Tilburg; J. A. M. Nelissen, Haarlem; J. Maes, Stamproy: A. v. d. Boo- de verklaring voorts gezegd, dat de be sluiten, die tijdens de conferentie wer den genomen, de internationale span ning en de „dreiging van een nieuwe oorlog" vergroten. „De regeringen van de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië hebben de weg van directe voorbe reiding van een atoomoorlog gekozen." De Sovjet-regering legt de nadruk op de „gevaarlijke gevolgen" van een der gelijke koers en de zware verantwoor delijkheid die de Verenigde Staten en Engeland hiermee op zich hebben geno men. Aangaande verscheidene kwesties zijn „geheime overeenkomsten" gesloten. Noch de Amerikaanse noch de Brit se regering had dit tegengesproken, zo wordt gezegd. De belofte van de Verenigde Staten en Engeland om hun proeven met kern wapens te beperken en de Verenigde Naties vooraf op de hoogte te stellen van nieuwe experimenten is „slechts een poging om de atoombewapenings wedloop een wettig karakter te geven." De Sovjet-Unie dringt er met klem op aan, dat er spoedig een overeenkomst wordt gesloten tot verbod van de kern wapens en brengt in herinnering, dat zij bereid is een overeenkomst te slui ten over het tijdelijk verbod van proe ven van kernwapens, als eerste stap op de weg naar verbod van wapens zelf. De Sovjet-regering verklaart gekant te zijn tegen het leveren van Ameri kaanse geleide projectielen aan Groot- Brittannië. Ingeval van een aanval op de Sovjet-Unie door de leden van de Noordatlantische-Verdragsorganisa- tie zou Engeland zich onvermijdelijk bloot stellen aan vergeldingsaanvallen met kernwapens, aldus de verklaring. (A.F.P.-Reuter) (Van onze correspondent) Een uitermate felle brand, waarvan de schade nog niet precies is vast te stellen maar die ongetwijfeld verschei dene honderdduizenden guldens be draagt, heeft zondagavond gewoed ln de chemische fabriek der N.V. Echfa aan de Haven te Enschede. Van het enige jaren geleden, na een brand, vrijwel nieuw gebouwde fabriekscomplex ging de linkervleugel, achter het zestig me ter lange en drie etages hoge frontge bouw, geheel in vlammen op. Van het frontgebouw werd ruim een derde deel door het vuur vernield. Een rest van het hoofdgebouw en de rechter fabrieksvleugel kregen veel waterscha de. Het vuur is door tot nu toe onbe kende oorzaak vermoedelijk in de in- pakafdeling in de linkervleugel ont staan. De brand werd omstreeks half acht ontdekt. Het vuur greep enorm snel om zich heen. De zeer brandbare ma terialen in de fabriek veroorzaakten een enorme vlammenzee en de brandweer stond dan ook voor een zeer moeilijke taak. Zo snel verplaatste het vuur zich dat op een gegeven moment zelfs de ladders van de brandweer vlam vat ten. Een brandmuur, in het midden van het hoofdgebouw, kwam de brandweer tenslotte in de strijd tegen het vuur te hulp, zodat omstreeks half elf het ge vaar, dat het gehele fabriekscomplex vernield zou worden, was geweken. Oorspronkelijk# politieroman 61 „Ik heb het gevoel, dat er verraad in het spel is," merkte monsieur Durand op. „Het kan bijna niet anders. Wat denkt u er van mademoiselle?" „Ik weet het niet, ik heb niets bijzonders ge merkt en deed precies wat Brentano van me vroeg. Voor hoeveel geld er die avond is verhandeld, is mij volkomen onbekend. Ik wilde, dat ik er nooit mee begonnen wasdie arme Brentanoik vind het afschuwelijk." „Waarom verzette hij zich zo tegen zijn arres tatie? Hij was altijd handig genoeg om er tussen uit te glippen, hij bewees dat talloze malen." Monsieur Durand bleef Alice aankijken, hetgeen haar echter niet in de war bracht. Ze antwoordde volkomen rustig: „Daar kan ik u geen antwoord op geven, maar ik vermoed, dat hij geprikkeld werd, toen alles on verwacht verkeerd begon te lopen. Hij moet een afspraak met Umberto hebben gemaakt, om op een bepaald teken alles te verduisteren, ik kan anders geen verklaring vinden voor het feit, dat alle lich ten plotseling uitgingen. Hij moet derhalve volgens een bepaald plan hebben gehandeld." Monsieur Durand vroeg: „Heeft de politie u ook een verhoor afgenomen?" Alice antwoordde daarop: „Jazeker, ze hebben me van alles gevraagd, maar ik deed alsof ik van niets wist, ten slotte moesten ze me vrij laten by gebrek aan bewijs." „Ja," peinsde monsieur Durand, „daar zal An tonio voor gezorgd hebbenmaarik ben hier heen gekomen om met u af te rekenen en al is Antonio er helaas niet meer, uw aandeel komt u rechtens toe. Hier heeft u een enveloppe met Belgisch bankpapier, ter waarde van ongeveer ne genhonderd Holland^ guldens. Wanneer u dat mocht wensen, kan ik het u ook in Hollands geld uitbe talen." Monsieur Durand overhandigde haar een envelop pe, maar zij weerde deze heftig af. „Oh, nee, monsieur Durand, voor geen geld zou ik dit kunnen aanvaarden. Ik heb u verteld, dat dit de eerste keer was, dat ik mijn medewerking verleende, maar het is tevens de laatste keer ge weest. Ik zal mr. Derby zeggen, dat ik de aan geboden baan niet aanvaard. Ik verzoek u, dat geld als het uwe te beschouwen of ter beschikking te stellen van de nabestaanden van Brentano, u kunt dat regelen zoals u wilt, maar ik wil er niets meer mee te maken hebben Ze maakte een afwerend gebaar. Een ogenblik bleven beiden Alice verbaasd aan staren, toen zei monsieur Durand: „Het is goed mademoiselle, dat wij volkomen op de hoogte zjjn van de situatie. Uw verhaal klopt precies. Wij wisten alles. Is het u niet opgevallen, dat wij op de hoogte waren van uw adres?" Hij keek Alice strak aan. „Wij weten mademoiselle, dat u niet bekend bent met onze organisatie, dat u volkomen bona-fide is, ook al logeerde u bij een inspecteur van politie. Om mij daarvan te overtuigen, was mede het doel van mijn bezoek aan u." Hij boog zich voorover naar Alice en zei, op elk woord de nadruk leggend: „Zou dat niet het geval zijn geweest, mademoisel ledanja, dan zouden er andere dingen ge beurd zijn ofgaan gebeurenU begrijpt me ze ker wel?" De laatste woorden werden zéér dreigend uitgespro ken. Alice deed een pas achteruit, bleek van schrik. Madame Durand had blijkbaar medelijden met haar, want ze ging naar Alice toe, legde een hand op haar arm, keek haar hoofdschuddend aan en zei: „Lieve kind, maak je geen zorgen, deze episode kun je als afgedaan beschouwenje hebt niets meer te vrezen. Laat ik je bedanken voor je ge- Om half elf zaterdagavond, ontdekte een voorbijganger brand in de fabrieks hal van de firma Brak in Woerden, een internationale handel in afvalstof fen. Enkele ogenblikken later sloegen de vlammen uit de ramen en stond de ijlings aangerukte brandweer voor een zware taak. In het nachtelijk duis ter werd het vuur met 11 stralen be streden, waarbij de brandweer werd geassisteerd door de bedrijfsbrandweer men, Boxtel; L. Theeuwes, Rijen; H. Rade- ,bct Jn°"r.ma,ie° depot retourgoede maker. •s-Heerenberg; H. de Groen, Groen- ren ,n «°eraen. &edKa?nL. van' SSS'kil^rsTSS: T* f Kok Tilburg. tuatie zeer kritiek, doch met grote m- - - spanning wist de brandweer het vuur tenslotte meester te worden. De spuit gasten moesten ten gevolge van de dichte rookontwikkeling de gasmaskers opzetten. Zij verkeerden dikwijls in een zeer gevaarlijke situatie doordat ze maar weinig konden zien en ieder ogen blik loodzware balen lompen naar be neden ploften. Zondagmorgen hing er nog steeds een verstikkende rook rond om de fabriek, waaruit men bezig was door middel van een heftruck de onge veer een miljoen kilo halfverbrande ba len lompen te verwijderen. Zodra de brandweer een ogenblik geen water gaf, laaiden de vlammen opnieuw op. Aan genomen werd dat het nog wel tot van daag zou duren voordat het gevaar ge heel geweken zal zijn. Vermoed wordt dat kortsluiting oorzaak van de brand is. AMSTERDAM, 30 maart. Doet. aardrijks kunde: F. Koster en H. W. van Daalhoff, Amsterdam; Doet. scheikunde: E. Kriek, Amsterdam; Kand. wis- en natuurkunde: mej. C. E. M. Fransen. J. M. F. Soons, Am sterdam en met lof D. van Harten. Am sterdam; Kand. Frans: L. F. M. Bianchi, Amsterdam: Doet. economie H. C. A. Bier mans. Eindhoven; Kand. economie A. H. A. Teunen en A. G. F. Boersma, Amster dam. schenk en je zeggen, dat ik je motieven waardeer." Zij wendde zich tot haar man: „Ik geloof Jean, dat we nu wel kunnen gaan." Beiden verlieten de kamer met een „au revoir, mademoiselle," nagestaard door Alice, die dit als onwerkelijk aanvoelde. „Droom ikheb ik een nachtmerrie?Dat drei gende, valse gezicht van Durandom nooit te ver getenHenk kom toch, ik heb je zo nodigoh, als hem maar niets is overkomenhet is al elf uur." Eindelijk rinkelde de telefoonLegrand aan de andere kant. „Hier Legrand, mademoiselle. Ik verzocht u, in specteur Kielstra te vragen, mij direct na aankomst op te bellen, maar ik kreeg geen bericht." „Oh inspecteur, hij is er nog steeds niet ik vrees het ergste. Ik durfde u niet op te bellen en vond het te gevaarlijk om mevrouw Kielstra inlichtingen te vragen." „Dat had u toch zonder bezwaar kunnen doen?", was het verwonderde bescheid. Ma, maarantwoordde Alice zenuwachtig, „ik heb bezoek gehad van een monsieur en ma dame Durand, ze kwamen mijn aandeel van de buit brengengelukkig hadden ze geen bewijzen, an ders was het zeker mis gegaan Legrand viel haar in de rede. „Wat zegt uDurandwas die bjj u?" „Ja inspecteur." „Grote godenlaat u hem vooral niet bij u bin- nenik zal direct een rechercheur naar uw huis sturen.U heeft er goed aan gedaan niet naar het buitenland te hebben getelefoneerdik zal direct verbinding zoeken met Den Haag en zodra ik iets weet, bel ik u terug." „Oh inspecteur, er zal hem toch niets zijn over komen? Vergeet u vooral niet mij bericht te zen denik ben zo bangik ben zo alleenhij komt nooit te laat en anders had hij zeker een boodschap gestuurd." „Maakt u zich niet ongerust," troostte Legrand. „Ik zal alles in het werk stellen om uit te vissen wat er aan de hand is." Weer kropen een paar uur voorbij, uren, die een ware marteling voor Alice waren. (Wordt vervolgd) De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal is na een ver blijf van bijna zes weken in ons land zondagmiddag met het K.L.M.-vlieg- tuig „Electron" naar Biak vertrokken. Op Schiphol deelde dr. van Baal mee, dat het toekomstig beleid ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea in het middelpunt had gestaan van de be sprekingen, die hij met de minister van zaken overzee heeft gevoerd. De ver schillende vraagstukken zijn op inten sieve wijze behandeld. Als zeer belang rijk kenschetste de gouverneur het feit, dat minister Helders half mei naar Nieuw-Guinea komt voor een verblijf van ongeveer een maand. Ter plaatse zal de minister kennis kunnen maken met de zeer gevarieerde problemen. Na het bezoek van minister Helders zal in au gustus van dit jaar een parlementaire missie naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3