H. Hartschool aan Velser- straat uitgebreid met vier lokalen Vurige discussie over Idil en talrijke andere onderwerpen DQ M. W.L. Voeten vijftig jaar bij Van Gend Loos Zonder vergun ning gevogelte te koop aangeboden Paarden bij Van Gend en Loos verdwijnen Personeel van Rids bijeen Forum-avond in de Haarlemse Vleeshal over het Boek HAARLEM VERONTRUST DOOR TRAGE GANG BIJ GRENS WIJZIGING Nationaal Hippisch Feest in Hoofddorp TAAK EN BETEKENIS VAN DE ARCHIEFDIENST Causerie van dr. G. H. Kurtz voor de vereniging DIRECTEUR IN HET GOUD DINSDAG 2 APRIL 1957 PAGINA 3 Brand in Hillegomse meubelfabriek berecht Bilnis Ook in Haarlem Algemeen ontslag niet onmogelijk - GEBoerlJ'ke ^tanc* Haarlem ^en ^og^d^zl w. De kwestie Idil Bond tot het Redden van Drenkelingen In Haarlem Nog geen weerslag van verhoging post- tarieven Ongevallen in Haarlem Voorrangsplichten niet in acht genomen Laatste dringende oproep Spreekuur burgemeester Obstinate scholieren Brand in Vooruitgangstraat Op 18 en 19 september Jubileum en afscheid bij de P.T.T. BLOEMENDAAL Passiespel K.A.B. Beurs van Amsterdam - Beurs van New York Voor de H. Hartschool, de door Zus- Prs franciscanessen geleide meisjes school in de Kleverparkparochie, zal et morgen een bijzondere dag worden, astoor M. Louwe zal dan de vier lo kalen inzegenen, waarmede de school s uitgebreid. Dat de lokalen intussen jnet bekwame spoed reeds door de scho- 'eren bezet zijn, duidt er slechts op, at de uitbreiding in een uiterst drin gende behoefte voorziet. van '1?0' -rïe lagere school onder leiding nn2 ,ster Paula als de kleuterschool ton i'dicg van Zuster Edeltruda, za- y,,; 'gepropt; niet iedere klas althans s gehuisvest zoals men dat het liefst wat Wensen- Van de vijf kleuterklassen ip er een ondergebracht in de Schuy- r °nrcht naast de kerk, en een ande- kaal *en n'et 20 ^ee' gezellig speello- Worrt 1 's avonds weer ontruimd moest sten °mdat er dan vaak bijeenkom- sen gorden gehouden. Van de acht klas- twee n de lagere school hadden er kaal 0n<lerdak gevonden in een noodlo- ljj?P zichzelf genomen was het natuur- tal ,.erkeugend, dat het leerlingenaan- telt uitbreidde. De lagere school nu ongeveer 300, de kleuterschool Voor de economische politierechter te aarlem stond gistermiddag een 40-ja- r'§e landarbeider uit de Haarlemmer meer terecht omdat hij in de week voor J^erstmis een advertentie in de krant ad geplaatst, waarbij hij kalkoenen en onder gevogelte te koop aanbood. De advertentie werd ook gelezen door de beambten van de wettelijke bepaling, d'e het te koop aanbieden van gevogel te regelt, en het bleek hun dat de land arbeider daarvoor niet de vereiste ver dunning bezat. De adverteerder voerde gistermiddag aan, dat hij niets geweten had van de yergunning, die hij moest hebben. Na proces-verbaal was hem een schik- h'hg ten bedrage van vijftien gulden aangeboden. De landarbeider was hier hiet op in gegaan, omdat hij het bedrag te hoog vond. „Kan ik mijn straf niet ?P een zondag uitzitten?", vroeg de jhan, toen de officier van justitie tegen hem tien gulden of een dag vervangen de hechtenis had gevorderd. De politie rechter legde hem een boete van zeven ®h een halve gulden, of een dag hechte- "'s op. ,,U moet er niet op rekenen, dat die straf op een zondag kunt uitzit- J -h," voegde de officier van justitie de 'ar.darbeider toe, nadat het vonnis ge tallen was. Een zeldzame zorgeloosheid noemde de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, gistermorgen de handeling van een 18-jarige lakspuiter d't Hillegom die voor de Haarlemse Politierechter' terecht stond. De jonge- jhuu had de brand in een grote school ed kantoormeubelenfabriek aan de Van Ff Endelaan in Hillegom op zijn gewe- ten. Hij gooide namelijk op de bewuste zaterdagmorgen, de 26e januari j.L, een "randend sigaretteneindje in wat hout- Jf°L dat het vuur gretig opnam. De '"and was kort maar hevig. De schade edroeg naar schatting 40.000 a 50.000. tf» yerdachte gaf toe erg onverstandig zon geweest. De officier noemde het f h lummelachtige daad, waarvoor hij 1 0 of 30 dagen hechtenis eiste, of- Vp"°°h hij het feit ernstig genoeg achtte or een hechtenisstraf. De politierech- vonniste conform. Cm 30 boete kreeg een 58-jarige electri- een Uit Haarlem, die op een bouwwerk (jd aannemer mishandeld had met rol- tegp uat wil zeggen: hij had het draad gooia lichaam van de ander ge- t>e n na een beftige woordenwisseling, de pleiner bouwde 100 woningen aan hien neraal Spoorstraat en was van een rg' een van de electriciens van deei bbhmgse maatschappij, welke een hiet "&n werkzaamheden verzorgde, steeaUv?rig genoeg was doordat hij electv laat op het werk kwam. De aan J,cifn voerde te zijner verdediging voelH ri bil zich zenuwachtig had ge stie eis van de officier van jus- 'e luidde: 50 boete. ciNEMa Jaat j PALACE: Kruispunt Bhowani, 14 ^ANS Wli5,: 7 en 8-15- Z3o, 7 en g j ^ongo desparados, 14 jaar, eén voorst, om 8 uur. ï.t,V4'15 7 brug naar de vrijheid, 14 J„ l en 9-15. Wivï. Uur hard de Derde, a1., 2 en Wi BVa r>ist. la - "ia. 8.15: De man die te veel 14 w Do3aar. 815: Engelen zonder vleugels, et» Als de dauw hangt komt er a i AMq-^oJw. ftOXv' Z' 4 De kapitein van Köpenick, 7 -V ..E(A 7 en 9.15. STUDIO8'15- bet circus, 14 jaar, 2.30, 9.15 u; Leve de Jantjes, a. 1., 2.15, 7 en 200 leerlingen. Zuster Paula heeft haar vierde klas, een uit het zgn. topjaar, moeten splitsen, en ook de zesde klas heeft zij gesplitst om het laatste jaar vooral individueel met de kinderen te kunnen werken. Maar dat al bracht met zich mee, dat het steeds moeilijker passen en me ten werd om de scholieren goed onder dak te brengen. Thans is het zover, dat de school zich in een flinke uitbreiding mag ver heugen en dat iedereen nu de ruimte heeft. Aan de lengte-vleugel van de school zjjn de vier lokalen twee op twee bijgebouwd, maar zo, dat de harmonische eenheid niet verstoord is. Vooral de laatste twee lokalen, een bo ven en een beneden, zijn bijzonder ruim, omdat zij het sluitstuk van de aanbouw vormen. Het ontwerp is van architect Margry uit Rotterdam, en de bouw werd aan genomen door de firma Houthuysen uit Amsterdam. Het resultaat is nu, dat alle klassen een goed onderkomen heb ben gevonden. De nieuwe lokalen zjjn uiteraard naar de nieuwste eisen in gericht, licht en lucht hebben er vrije toegang. Ze liggen, zoals trouwens ook de andere lokalen, rustig achter de druk ke Velserstraat. De sfeer aan de achter zijde is b;jna landelijk. Een grote wijde ruimte wordt afgesloten door de kerk, het ziekenhuis en verderweg een hui zenrij. Zuster Paula is er op uit, waar mo gelijk verbeteringen aan te brengen. Zij verheugt er zich op, dat nu drie lokalen geen banken meer hebben, maar ta- feltjes-met-stoelen. Een van haar idea len is nog een definitieve scheiding tussen de lagere en de kleuterschool, niet omdat de verstandhouding te wen sen overlaat, maar omdat het nu een maal beter is, wanneer iedere school, ook ten aanzien van haar „bedrijfsruim te" zelfstandig is. Met het uitzicht daarop, wordt de vrijgekomen speelzaal anders ingericht. Een der noodlokalen wordt nu ingericht tot overblijflokaal en krijgt een keukentje. Bij ons bezoek aan de school werd het ons wel duidelijk, dat de leerkrach ten met veel liefde voor hun werk zich aan de kinderen wijden. Zij werken daar met frisse en gezonde ideeën en ontwik kelen waar mogelijk voldoende initia tieven om aan hun lessen een eigen sfeer te geven. Morgen dus zal de inwijding geschie den. 's Morgens om 9 uur is er een H. Mis in de kerk aan het Kleverpark. Daarna geschiedt de inwijdingsplechtig- heid en komen de genodigden nog enige tijd bijeen. Bjj Van Gend en Loos in Haarlem wordt op het ogenblik een begin ge- maakt met de afschaffing van de paar- dentractie. Er zijn thans nog zeven paarden in gebruik, die dit jaar alle- 1 maal zullen verdwijnen. Het is niet on waarschijnlijk, dat de omschakeling reeds over vier maanden haar beslag heeft gekregen. Het is de bedoeling, dat de koetsiers, die daarvoor in aanmerking komen, zullen worden opgeleid tot chauffeurs. Het uitstoten van de paarden uit het bedrijf is een gevolg van een besluit, dat de hoofddirectie van Van Gend en Loos aan het begin van dit jaar heeft genomen. Vooral bij de paardenminnaar heeft dit bericht enige deining veroor zaakt, maar de hoofddirectie van het bedrijf heeft zich door „deze sentimen tele kant van de zaak" niet laten af houden van haar voornemen. De mo derne tijd stelt moderne eisen, waar aan de paardentractie niet meer kan voldoen. Daarom moeten ook in Haar lem de vertrouwde viervoeters uit het stadsbeeld verdwijnen. Gisteravond is het personeel van de N.V. Chemische fabriek Rids op ver zoek van de directie bijeengekomen in de cantine van de fabriek in de Waar- derpolder. De directie en de bewind voerder, mr. B. J. Lambers hebben de personeelsleden mededelingen verstrekt over de huidige stand van zaken in hef bedrijf en daarbij is geopperd, dat het binnen afzienbare tijd niet onmogelijk zou kunnen zijn, dat een aanvrage zal moeten worden ingediend bij het Ge westelijk Arbeidsbureau tot ontslag van het personeel. Op het ogenblik worden onderhande lingen gevoerd met derden, die tot ge volg kunnen hebben, dat het personeel ontslag moet worden gegeven. Mr. Lam bers heeft enige tijd geleden met de di rectie van het Gewestelijk Arbeidsbu reau gesproken over de wegen, die be wandeld moeten worden bij een derge lijke algemene ontslagaanvrage. Naar verluidt, zou een en ander afhankelijk zijn van een eventuele verkoop van het fabriekspand. O. Concert o.l.v. Uur. Solist: Pierre Doukan, viool, Vliet, z.; GBo«hi 2.: A. Prins-van vj.' J. Niec'ón, A, Warmerdam, ^uwkuyi^"—Hloem, Z-: P. van tone—-Kneu "orsmeier, z.; J. p. Fon- jtlius, <j prs' d.; M. de Peer—Wesse- A JDr°st-Ln; Herkhoff—Stevens, d.; N. Admiraal h-V dV. A' C- van Wichen- J. Wkrni' j Schouten—van Dijke, Loos—Earlrn^erdam—Zonneveld, d.; B. Nolet. ^DUWÉ); L. P. Blom en M. C. DUylfrR^EDEN:N Van der Schatte !4 1'. WesterhA?^rentzplem; J. van 't Hof, L SasthuissingeiP.arT w" 5antvoort, 58 J'i Graaf \xr*n VV. dG Graaf fiR £hÜs, 87 ,p®mstraat; M. A. van 'der silag 2 april Openhartig, in critische, doordachte formuleringen, heeft gisteravond een gezel schap van deskundigen zijn mening gegeven over kwesties en aangelegenheden met be trekking tot het Boek, tijdens de tweede avond in de reeks van manifestaties, welke ter gelegenheid van de Boeken week in de Haarlemse Vleeshal worden gehouden. Onder voorzitterschap van drs. H. W. M. van Rur. moesten een dame en drie heren, t.w. mejuffrouw mr. M. Wijnstroom, bibliothecaresse, de uitgever G. A. van Oorschot, de let terkundige Gabriël Smit en de heer B. Rijdes, die leraar is aan een Haarlems lyceum, tezamen een forum vormend, het hoofd bieden aan een aantal vra gen, welke uit de grote groep aanwe zigen naar voren kwamen of reeds te voren schriftelijk ter tafel warijn ge bracht. Deze onder auspiciën van de katholieke Openbare LeeszaaJ belegde bijeenkomst droeg niet het stempel van een flitsend vraag- en antwoordspel, zoajs dat de vorige twee jaren het geval was. De forumleden bespraken de ge stelde vragen breeduit, wat vooral na de pauze leidde tot diep voerende dis cussies. Een van de eerste onderwerpen, dat vanwege zijn actualiteit een stelling- name van de kant van het forum uitlok te was de veelheid van literatuurprij zen waarmee artistieke produkten door overheid en particulieren worden ge waardeerd. Kan men het toejuichen, dat hoe langer hoe meer geldprijzen voor literaire creaties worden toege kend dat handel en industrie zich om commerciële doeleinden actief op de kunst werpen? Het forum toonde zich in meerderheid niet afkerig van gelde- liike beloningen voor literaire kunst- werken, omdat zij aanmoedigend kun nen werken en omdat iedere schrijver een douceurtje uitstekend kan gebrui ken. Een der forumleden meende ech ter dat de schrijver van nature een vijand behoort te zijn van alle collecti viteit en dus zeker van een beoorde ling van zijn werk door een jury, die op voorstel van de overheid tot stand is gekomen. Het pocketbook vormde een volgend punt van discussie. De vraag was of lichte lectuur in openbare leeszalen thuis hoort en of deze lectuur de jeugd vertrouwd maakt met de wereld der letteren. Het vrouwelijke forumhd, dat uit hoofde van zijn functie een concreet antwoord kon geven, zag de aanwezig heid van deze lectuur als noodzakelijk omdat het de mens een dikwijls pre tentieloze ontspanning meegeeft. Detec tive-romans, door vaardige auteurs ge schreven, kunnen geen smaakbederven- de invloed hebben en verdienen deraal- ve in de leeszaal een plaats. Anders is het met Wild-Westverhalen, welke bijna altijd slecht geschreven zijn en waarvan de praktijk leert dat zij niet inspireren tot het lezen van boeken, die het lezen waard zijn. Over de be tekenis van pocketbooks poneerde een der leden (de uitgever) een ondubbel zinnige uitspraak: ik ben in het alge meen een voorstander van het pocket book, als ik het maar niet hoef uit te geven of te lezen. Het forum had wei de overtuiging dat men door de goed kope pocket-edities gemakkelijker dan vroeger aan het geesteskind van een gerenommeerd schrijver kan komen, maar ontveinsde zich niet dat het zgn. moeilijke boek erdoor steeds meer op de achtergrond raakt en de industria lisatie van het boek in het algemeen verder voortgang vindt. Na de pauze bleek, dat in het fo rum de meningen over de zin en het nut van een morele waardebepaling van het door de stichting IDIL, nogal uiteen- boek, met name gelijk die geschiedt liepen. Geldt niet alleen de artistieke waardebepaling als enige acceptabele norm? luidde de vraag. De heer Van Oorschot hield een vurig betoog, waar in hij zich deed gelden als een abso luut tegenstander van alles wat zweemt naar aantasting van enige vrijheid, in welke vorm dan ook. Spr. meende dat de katholieke bemoeienissen met de literatuur uit den boze zijn, omdat zij de leden der katholieke Kerk belem meren in -iun vrijheid van lezen en den ken. Zij ontnemen de betrokkenen de mogelijkheid om kennis te nemen van andere opvattingen, andere overtuigin gen op levens- en wereldbeschouwelijk gebied. De heer Gabriël Smit bracht op bedachtzame toon hiertegen in, dat men de Kerk als een groot gezin moet zien, waarvan de Vader voor zijn kinderen een zekere „zorg" in literatuur-zaken heeft. In opzet achtte de heer Smit de ze zorg begrijpelijk en verdedigbaar. Haar consequenties vallen niet altijd even gelukkig uit, wat mag blijken uil de beoordelingen van IDIL, welke vol gens Gabriël Smit te dikwijls eenzijdig moralistisch zijn en op de buitenstaan der een „index-achtige" indruk maken. Nadat ook de andere leden van het forum hieromtrent hun hart hadden ge lucht was de voorzitter tot zijn spijt genoodzaakt het onderwerp „bespro ken" te verklaren, hoewel men animo genoeg leek te hebben om de dis cussies voort te zetten. De heer van Run achtte het een voortreffelijk be sluit van een uiterst interessante avond, die door de „strijdlust" en de spreek vaardigheid der forumleden velen zal hebben geboeid. Woensdag 3 en donderdag 4 april zijn in de Vleeshal de laatste mani festaties van de Boekenweek. Woens dag verzorgt het Poppentheater Het kleine wereldtoneel onder leiding van de heer Jan Nelissen voorstellingen van „Het boek Esther" in de ver taling van Evert Werkman, en van „Het Hildebrand-monument op pad", waarvan de tekst van de heer H. L. Prenen is. Donderdag spreekt pa ter P. j. Suasso de Lima de Prado over „Luipaardmannen en slangen dansers in de greep van het oer woud", waarbij een geluidsfilm over de Pygmeeën vertoond wordt. Beide avonden beginnen om acht uur. De heer M. W. L. Voeten moet be paald lichtvoetig door het leven zijn gegaan, want hoe is het anders te ver klaren, dat hij na vijftig jaar hard wer ken bü Van Gend en Loos nog zo vitaal is, met nog zoveel esprit zijn functie als plaatselijk directeur van dit grote vervoersapparaat uitoefent. Woensdag 1 mei viert hij zijn gouden jubileum en aldegenen, die des morgens of des middags ter receptie komen, zullen er varen, dat men van hard werken niet oud behoeft te worden. De 63 jaar oude heer Voeten, Rot terdammer van geboorte, begon in 1907 als jongmaatje in Nieuwe Schans in het hoge noorden van ons land. Hij werkte als volontair en omdat de di recteur daar al gauw in de gaten had, dat er „iets" in die jongen stak, be loonde hij diens prestaties met een voor die tijd aardig zakcentje. Na ruim twee jaar vertrok de vader van de nu gou den jubilaris naar Breda en de heer Voeten maakte zijn tijd als volontair verder af in Oudenbos. Op 1 maart 1910 kwam hjj als klerk in vaste dienst en toen begon zijn loopbaan pas goed. Via Waalwijk belandde de heer Voeten in Utrecht, waar hij in 1918 benoemd werd tot comptabel ambtenaar, een rang die thans in het bedrijf van Van Gend en Loos niet meer bestaat. Een hoogtepunt in zijn carrière beleefde de heer Voeten in zijn geboortestad, waar hij op 1 september 1926 als chef de bureau in dienst trad. Hij bleef er twaalf jaar en trok toen met zijn gezin naar Nijmegen. Daar werd hij belast met de directie. Twee jaar later ves tigde hij zich in gelijke functie in Til burg en in september 1953 werd de heer Voeten naar Haarlem overge plaatst. Het behoeft geen betoog, dat de jubi laris in de loop van die vijftig jaar het bedrijf een grote verandering heeft zien ondergaan. Hij heeft de tijd nog ge kend, dat er met kleine camillons, waarop een koetsier en een besteller dienst deden, werd gereden. Hij heeft de in bedrijfstelling van de eerste auto meegemaakt. En hij maakt nog mee, dat het paard volledig uit het bedrijf zal worden gestoten. Hij heeft met deze hoofddirectionele maatregel vrede, al kan hij de protesten van sommige paar- denminnende stedelingen best begrij pen. Ofschoon het altijd hard werken was geblazen zijn vrouw heeft daar tijdens ons gesprek vaak van getuigd toch heeft de heer Voeten zijn werk steeds bijzonder interessant gevonden. In restaurant Munniks te Haarlem werd zaterdag de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van het district Noordholland, van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het redden van dren kelingen. Het jaarverslag van de pen ningmeester vermeldde een tekort. De voorzitter sprak woorden van dank tot de scheidende secretaris, de heer P. Wapstra. Hij herinnerde aan het vele werk door deze, gedurende een groot aantal jaren, in de Reddingsbri gade verricht. De heer H. R. Vos bood namens de aangesloten brigades een tweetal cadeaus aan. Ontroerd door de hartelijke woorden en de cadeaus sprak de afgetreden se cretaris, mede namens zijn vrouw, die met een fraai bloemstuk was verrast, enige woorden van dank. Het bestuurs voorstel om over te gaan tot verhoging van de districtscontributie met 5 ets. werd door de voorzitter toegelicht. De af gevaardigden van Wijk aan Zee en Alk maar deelden mede dat hun brigade deze verhoging niet konden opbrengen. Na de stemming werd het voorstel met 32 voor en 7 stemmen tegen aangeno men. B. en W. van Haarlem delen aan de gemeenteraad mede, dat zij voorne mens zijn in de raadsvergadering van 17 april een pre-advies aan de orde te stellen over de aanhangige correctie van de grenzen met de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude en de bezwaren van die gemeente tegen het door Haarlem reeds aanvaarde struc tuurplan „Schalkwijk". Aanvankelijk waren B. en W. van Haarlem van plan het pre-advies aanhangig te maken tij dens de- morgen te houden raadsverga dering. Omdat B. en W. van Haarlem- merliede en Spaarnwoude echter niet vóór 1 april geantwoord hebben op de conclusies van Gedeputeerde Staten over de grenswijziging (in de raads vergadering van hedenavond zal Haar- lemmerliede zich hierover eerst defini tief uitspreken) en bovendien het struc tuurplan „Schalkwijk" in hun antwoord willen betrekken is de zaak zo gecom pliceerd geworden voor B. en W. van Haarlem, dat dit college het beter vindt de zaak nog voor korte tijd uit te stel len. B. en W. van Haarlem verklaren, dat zij ernstig verontrust zijn door de trage gang van zaken bij de reeds aanhan gige grenswijziging. Tijdens de raads vergadering van 2 februari 1955 besloot de raad de grenswijziging te verzoeken aan H.M. de Koningin. Er werd toen niet meer gebied gevraagd, dan nodig was in de nabije toekomst voor de nood zakelijke woningbouw. De verontrus ting wordt nog vergroot doordat de noodzaak van het bezit van het ge vraagde door de feiten is achterhaald. Sinds het verzoek is de produktiviteit in de woningbouwsector opgevoerd. Het fatale tijdstip, waarop binnen de huidi ge grenzen van Haarlem geen ruimte meer is voor woningbouw op enigszins grote schaal, nadert hierdoor nog snel ler. Bij de tegenwoordige capaciteit van ongeveer 1.400 woningen per jaar zal het noodzakelijk zijn, dat de gronden in „Schalkwijk" op 1 januari 1962 bouw rijp ter beschikking van de gemeente staan. Dit betekent, dat op 1 juli van dit jaar een begin moet worden ge maakt met de vaststelling van de uiU breidingspiannen in hoofdzaak. Om streeks 1 juli 1958 moet besloten wor den tot vaststelling van het voorlopi ge onteigeningsplan en omstreeks 1 ja nuari 1960 moet een aanvang gemaakt worden met het bouwrijp maken van de gronden in Schalkwijk. In verband met de trage gang van zaken stellen B. en W. van Haarlem de raad voor zijn verontrusting uit te spreken hierover en G.S. hiervan in kennis te stellen. De werkzaamheden zijn vooral na de oorlog sterk uitgebreid. Toen immers heeft het vervoer van goederen per auto een zeer hoge vlucht genomen. Het rayon Haarlem, dat de heer Voe ten thans onder zijn hoede heeft, omvat Santpoort, Heemstede, Zandvoort, Hoofddorp, Mijdrecht, Uithoorn, Vinke- veen, Bloemendaal, Velsen, Beverwijk, Nieuw Vennep, Abbenes en Halfweg. Op al deze plaatsen onderhoudt het Haarlemse bedrijf van Van Gend en Loos een besteldienst. Op het ogenblik zijn er 160 mensen in dienst. Verder beschikt de Haarlemse afdeling over 31 vrachtwagens en zeven paard- en wagens, die binnen niet al te lange tijd uit de roulatie genomen zullen wor den. De verhoging van de posttarieven, welke per 1 april is ingegaan, heeft gis teren op het postkantoor te Haarlem de drukte niet minder doen zijn. Wel heeft men enige dagen geleden een grote toevloed van pakketpost geconstateerd, vermoedelijk omdat de tarieven met 10 cent per k.g. omhoog zijn gegaan. Het heeft namelijk weinig zin om de post nu per briefpakjes te versturen, aange zien hiervan de tarieven zijn gestegen van 45 cent tot 60 cent per k.g. De kos ten voor 2 kilogram bedragen nu 80 cent (60 cent). Men neemt aan dat de komende weken de drukte bij de Haar lemse Posterijen minder zal zijn dan normaal, maar dat de oorspronkelijke toestand zich daarna zal herstellen. Het zelfde gebeurde in 1954, toen de tarieven aanzienlijk omhoog gingen en de post de eerste tijd een sterke weerslag onder vond. Een 63-jarige voetganger liep gister avond om tien over half zeven door een aanrijding met een personenauto een lichte hersenschudding op. De man stak de Schoterweg over bij de Kloos terstraat en werd geraakt door een auto, welke in noordelijke richting reed en waarvan de bestuurder krachtig remde en naar links uitweek. Om zeven uur gisteravond verleende een personenauto op de Kleverlaan bij de kruising met de Jan Haringstraat geen voorrang aan een van rechts ko mende andere auto, die de Kleverlaan wilde oversteken naar de Molijnstraat. Er ontstond een aanrijding, waardoor de in westelijke richting gaande wagen kantelde. Een der inzittenden, een 36- jarige pedicure, moest met een hersen schudding en schaafwonden aan armen en benen naar het Grote Gasthuis wor den overgebracht. Anderhalf uur later moest de politie zijn bemiddeling verlenen na een ver keersongeval op de Rijksstraatweg in Haarlem-noord. Twee motorrijders kwa men met elkaar in botsing doordat de ene, komende van het Spaarnhoven- plein, geen voorrang gaf. Zijn duopas- sagiere, een 17-jarig meisje, kreeg een hersenschudding en werd opgenomen in het Grote Gasthuis. De beide motor rijders kwamen er zonder verwondin gen vanaf. Om tien voor half tien tenslotte wilde een 17-jarig meisje het Soendaplein oversteken zonder voldoende acht te slaan op een personenauto, welke in noordelijke richting over het plein reed. Het meisje kwam fietsend uit de Floresstraat. Zij werd aangereden en tegen het wegdek geslingerd, waardoor zU een hersenschudding opliep. Het meisje werd in de Mariastichting op genomen. Men schrijft ons: Het Comité voor de Emmabloem- collecte doet hiermede een dringend beroep op allen, die hiervoor in de ge legenheid zijn, om als collectant (e) medewerking te verlenen aan de col lecte, die woensdag zal plaats vinden. Een groot aantal wijken is nog niet be zet en worden deze niet afgewerkt dan zal dit zeker een groot verlies beteke nen voor de tuberculose-bestrijding. Helpt daarom mee aan deze sympathie ke collecte. De opbrengst hiervan komt ons allen ten goede. De gezonden voor de zieken, waardoor de gezonden iets doen voor de slachtoffers van de tuber culose, maar zichzelf tevens beschermen tegen ziektegevaar. Komaan jongelui, laat U niet langer vragen, maar geeft U zo spoedig mo gelijk als collectant(e) op aan het Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41. Op de H.H. leraren van de M. Scho len wordt een dringend beroep gedaan hun leerlingen te animeren deel te ne men aan deze voor de tuberculose-be strijding zo belangrijke collecte. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal deze week in plaats van vrijdagmorgen, zijn spreekuur donderdagmorgen om half elf houden. Gisteren is de busdienst naar Amster damHalfwegZwanenburg geopend. Veel officieel vertoon kwam er niet aan te pas, maar het was in ieder geval de eerste etappe, die gereed kwam in de busdienst AmsterdamZandvoort, wel ke in september een feit zal zijn. Een groep scholieren, ongeveer 100 man sterk, heeft gisteren tussen kwart voor twaalf en half drie opschudding willen veroorzaken bij enige Haarlem se lycea. Zij waren voor het grootste deel afkomstig uit Amsterdam en de mening toegedaan dat 1 april geen dag was om op school te zitten. Bij het Coornhertlyceum, het Christelijk Lyce um, de Christelijke U.L.O. aan de Pes- mankade en Sancta Maria aan de Haar lemse Dreef hielden zij zich min of meer rumoerig op, hetgeen de betrok ken hoofden van school aanleiding gaf de assistentie van de politie in te roe pen teneinde de voorzetting der lessen mogelijk te maken. De opstandige jon gelieden probeerden Sancta Maria te veroveren door een ruit in te drukken. De politie was hier echter attent. Zij gaf een 19-jarige „opstandeling" een proces-verbaal omdat hij niet voldeed aan het bevel zich uit de voeten te ma ken. Hetzelfde overkwam een 17-jarige scholier die zich eigenzinnig ophield op de Delftiaan en opzettelijk een politie- bevel negeerde. Om vijf uur gistermiddag ontstond er brand in een woning aan de Vooruit gangstraat, waarvan de bewoners af wezig waren. Op het gascomfort stond een pan aardappelen te koken en ver moedelijk heeft een handdoek die bij het comfort hing, vlam gevat. Een voorbij ganger ontdekte de brand, alarmeere een politie-agent en samen met enige anderen ging de agent naar binnen. Zij doofden de vlammen met emmers water. Een tuinslang verleende hierbij goede diensten. De brandweer behoefde slechts nablussingen te verrichten. De keuken brandde gedeeltelijk uit. Het grote slotconcours van de Ne derlandse Hippische Sportbond zal dit najaar in Hoofddorp worden gereden. De datum is nog niet precies vastge steld, maar waarschijnlijk :'.al het con cours plaats vinden 18 en 19 september. In verband hiermede zal het jaarlijk se concours hippique, dat gewoonlijk in de zomer plaats vindt, naar de ze datum worden verschoven. Bovendien is men nog in onderhande ling om 18 en 19 september in Hoofd dorp enige wedstrijden te organiseren om de nationale kampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen. Aange zien Prinses Beatrix enige tijd gele den beschermvrouw van de Federatie is geworden, mag het niet uitgesloten worden geacht, dat de kroonprinses deze nationale kampioenschappen zal bijwonen. De heer J. F. van Mourik, besteller 1 bij de P.T.T., heeft gisteren zijn 40- jarig dienstjubileum gevierd. Op ver zoek van de jubilaris is hiervan wegens omstandigheden niet veel ophef ge maakt. De heer L. W. van Beek, di recteur van het postdistrict Haarlem, overhandigde hem te zijnen huize de de oorkonde voor 40 jarige trouwe dienst en plichtsbetrachting met de ge bruikelijke gratificatie. De heer C. A. L. Trommelen, hoofd van het postge- bouw aan de Baljuwslaan, bracht de heer van Mourik dank voor zijn accura te werk gedurende de afgelopen jaren. Als voorzitter van het jubileumfonds van de P.T.T. overhandigde de heer H. Plant een prachtig theeservies en aan mevrouw van Mourik bloemen. De heer G. Verschie te Aerdenhout nam gisteren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid van de P.T.T. De heer J. W. van Schaik, directeur van het postkan toor Haarlem, sprak de heer Verschie toe. Namens de collega's uit Heemste de en Aerdenhout sprak de heer Wem- sen, die een tuimel-asbak en een kist sigaren aanbood. Voorts spraken nog de heren H. Plant, voorzitter van het jubileumfonds en P. S. Vos, beheerder van het postkantoor te Aerdenhout. Gisteren werd tevens afscheid geno men van de heer W. van der Lande te Haarlem, die 45 jaar bij de P.T.T., in dienst geweest is. Hij werd toege sproken door de heer L. W. M. van Beek, directeur, en de voorzitter van het jubileumfonds. Deze bood een prachtig tafelkleed en een kapstok aan. De afdeling Bloemendaal van de K.A.B. heeft het initiatief genomen tot het uitvoeren van een Passiespel. Dit zal geschieden in de aula van het Men- delcollege in Haarlem-Noord maandag avond 8 april. „St.-Genesius" zal met medewerking van een declamatrice en het katholieke kerkkoor St.-Benedictus onder leiding van Kees Bornewasser opvoeren „De Kruisweg" van Henrl Ghéon. Er zijn voor deze opvoering nog kaarten verkrijgbaar op de avond van uitvoering aan de zaal en voordien bij de secretaris van de K.A.B. Bloemen daal, de heer B. J. Stals Hofje van Stoel 8 in Bloemendaal. „Bij het woord archief denkt een leek meestal aan de begrippen „stof" en „muf". Aldus merkte de Haarlemse gemeentearchivaris, mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, op in haar uiteenzetting over „Taak en betekenis van de Archief dienst", die zij gisteravond in de Kroon- hield voor leden der vereniging „Haer lem". De spreekster gaf toe, dat „stof" onloochenbaar aan een archief verbon den is. Zelfs een vrouwelijke archivaris kan daartegen niets ondernemen. Al zou zij nog zoveel zin voor orde heb ben: oude registers en documenten ge ven altijd stof af en trekken dit altijd weer aan, al was het slechts omdat men vroeger geen vloeibladen kende en het met inkt geschrevene met zand bestrooide. Dat een archief „muf" zou zijn, bestreed mejuffrouw Kurtz echter. Letterlijk noch figuurlijk is dit zo, daar in het Haarlemse gemeentearchief bij voorbeeld een uitmuntend ventilatie systeem heerst en omdat de onderzoe kers altijd weer geboeid worden door de veelheid van materiaal (en „stof"), die voor hen verborgen ligt in de ar chiefstukken. Ter illustratie van dit laatste voerde mejuffrouw Kurtz ook aan, dat archivarissen veelal ongehuwd zijn, omdat het archiefwerk hen zo boeit. Het woord archief kent men in ver schillende betekenissen, soms wordt er slechts „verzameling" onder verstaan over een bepaald onderwerp. Er is ver schil tussen „statistische archieven" de oude archiefstukken, die in een bewaarplaats (gemeentearchief) berus ten en de „lopende archieven", die meestal vallen onder een afdeling „re gistratuur" bij een overheidslichaam. De archiefwet van 1918 regelt de bewa ring en verzorging van een en ander en de opleiding en bezoldiging van de ambtenaren. Mejuffrouw Kurtz schetste ook het ontstaan van de archieven uit de be hoefte belangrijke stukken te bewaren. Vanaf 1417 zijn in Haarlem bijvoor beeld de Thesauriersrekeningen be waard: bescheiden, waaruit de stede lijke uitgaven blijken. Voorts gevoelde men behoefte de stukken betreffend stedelijke privileges, keuren, resolutiën van de vroedschap en andere zaken te bewaren. Voor het familieonderzoek zijn de „retro-acta" van de Burgerlijke Stand de voornaamste bron: de doop- trouw en begraaf boeken, die in het Haarlem se gemeentearchief bewaard worden. Eigenlijk zijn dit kerkelijke archieven. Bij de invoering van ons Burgerlijke Stand-systeem door Napoleon in 1812 werden de kerkelijke registers „genati onaliseerd" omdat zjj immers van be lang waren voor de personalia van de toen levende bevolking. Een bron voor familieonderzoekers zijn ook de notari ële archieven, die in 1917 aan het ge meentearchief werden toegevoegd, voorzover het Haarlemse notarissen uit de periode vóór 1842 betrof. Ten gemeentearchieve berusten voorts geschonken of in bruikleen ont vangen archieven, een historisch-topo- grafische atlas, prenten, kaarten, por tretten en de „Verzameling W.P.J. Overmeer" van prentbriefkaarten en stadsgezichten. Uitvoerig zette de spreekster de zorg uiteen, die men vroe ger al dan niet aan de archiefstukken besteedde, en die in 1857 leidde tot de benoeming van een gemeentearchiva ris, mr. A. J. Enschedé. Omstreeks 1870 begon deze met het op fiches overbren gen van doop-, trouw en begraafboeken een werk, dat thans nog niet gereed is, al zjjn er meer dan 700.000 fiches uitgeschreven en alfabetisch-lexicogra- fisch gesorteerd. De bezoekers van het gemeente-ar chief kunnen in drie categorieën worden onderscheiden: genealogen, praktische onderzoekers en de wetenschappelijke navorsers naar kunsthistorische of ge schiedkundige onderwerpen. De genea logen vormen de grootste groep, die hun onderzoek evenwel niet altijd even wetenschappelijk verricht en soms zelfs slechts naar erfenissen jaagt. Ver der zoeken bijvoorbeeld ambtenaren ter secretarie of van de dienst voor Openbare Werken op het gemeentear chief naar gegevens over oude erfpach ten of servituten of over een vroegere gevel van een te restaureren gebouw. Tenslotte zoeken studenten op het ar chief vaak naar gegevens over een scriptie over een bepaald onderwerp. Alle bezoekers worden kosteloos door de archiefambtenaren geadviseerd en geholpen bij het onderzoek. (Niet officiële koersen) Vorig Ope slot 3% Ned 1953 92% 314 Ned 1953 9014 314 Ned 1958 9014 314 Ned 1948 85% 314 Ned 1950 8514 314 Ned 1954 8614 3% Ned. 1955 1 86% 3-314 Ned 1947 8614 3 Ned. 62-64 bel fac 91H Inschr Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mti cert I68V2 A.K.U 194 Van Berkel's Patent 170% Calvé-Delft cert 308 Van Gelder 199 (ton Hoogvens cert 299 Unilever Cert. 372% Ned Kabel 270 Philips 252 ft Kon Petroleum 177,40 „Amsterdam" Rubber 80 y4 Holl Amerika Lt1n 167 Kon Ned Stoomb. Ml) 153 Ned Scbeepv Unie 177 H.V.A 901/4 Dell Mt). Cert. 93 y8 A'dam 214 '561 A'dam '66 U 100»/a A'dam HI 100^ 2/4 90 Ji 86HI 91A 192 37514 25314 179,78 80'/* 167 153(4 17514 Anaconda Copper Bethlehem Steel hrysler Corp denera) Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Kadlo Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 29/3 6314 42% 72% 6814 38% 112% 37% 35% 52 46% 82 4314 42% 33',4 59% 1/4 63% 42% 72'/* 5814 38% 112% 37% 36 5214 614 80% 43% 42% 3314 59% Stemming: prtishoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3