Rapport commissie-Schmidt over de methode-Van Everdingen Geen genezing of verlenging levensduur geconstateerd Moderne Brillen NZH en Gebroeders Oosterom betwisten elkaar vervoer in de IJmond ^yüperlHort Onderzoek naar ontsnannin^en EBIC DE HOORHAH Meisje aan gevallen in het Vijver park NAAIMACHINES Circus komt in juni ALBERT HEIJN KRUISWOORDRAADSEL Wij luisteren naar NA ONDERZOEK VAN 175 KANKERPATIËNTEN HOOGTEZON H. J. M AERTENS N.V. GEMEENTEN EN LOTERIJWET Lening Zuid-Holland niet voltekend beverwijk dees i/lees Fijne schouderkarbonade Mach. gesn. rundvet Heerlijke lunchworst FRIS, SAPPIG FRUIT 98 1- GROTE HOUTSTRAAT 99 SCHEEPVAARTBERICHTEN WOENSDAG 3 APRIL 1957 PAGINA donderdag Dr. Van Everdingen niet eens met conclusies Richtlijnen van minister Struycken OPTICIEN WEBER Aguilar's Spaanse SHERRY Aguilar's Portugese P Q R.T Trekking premielening Amsterdam 1956 I 100.000 op no. 8 serie 1729 Afdeling registratuur ter secretarie van Haarlem ZANDVOORT BLOEMENDAAL Ouderavond Druk bezochte boekenweekavond 150 gram 49 4 april a.s. Grote Jaffa's 4 Valencia sinaasappelen O voor Speciaal aanbevolen uit onze kruidenierswarenafd.: Zware chocolade repen Schotse hagel Klavierschippers voor bejaarden ZILVEREN TURNER Waterstanden Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Winnaars sportprijs- vraag MARKTBERICHTEN Advertentie MAANDAG DINSDAG WOENSDAG VRIJDAG DONDERDAG APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL De door de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding ingestelde commissie van onderzoek inzake de be handeling van kanker volgens de me thode-van Everdingen heeft haar on derzoek besloten en de conclusies in drie punten vastgelegd. 1. Een genezing van een kankerpatiënt door de methode-v. Everdingen is niet waargenomen. 2. Door toepassing van deze methodiek is geen verlenging van de levensduur gezien. 8. In een deel der gevallen werd door enige clinici een verbetering van de algemene toestand der patiënten waargenomen gedurende de normaal te verwachten laatste periode van hun leven. Het bestuur van de L.O.K. heeft de volgende toelichting op dit onderzoek gegeven. De Commissie van Onderzoek heeft aan de hand van gedetailleerde verslagen en aan de hand van indruk ken kennis genomen van het ziektebe loop van 175 patiënten, behandeld met de preparaten van dr. van Everdingen. Zij heeft zich tot dit onderzoek beperkt en zij heeft met name geen zelfstandig onderzoek naar de werking van deze preparaten ingesteld, omdat dit zou be tekenen een onderzoek dat zich over ja ren zou moeten uitstrekken en waarbij men nauwkeurig de resultaten zou moe ten vergelijken van het ziektebeloop bij een groep patiënten die wel met ge noemde preparaten werden behandeld en een vergelijkbare groep die hierme de niet werd behandeld. Doch zelfs bij een zodanig opgezet onderzoek is het bijzonder moeilijk statistisch verant- Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2, Haarlem, Tel. 15228 (Van onze correspondent) In een circulaire aan de gemeente besturen wijst minister Struycken op de veranderingen, welke zich sedert de jongste wereldoorlog in de situatie op het terrein van de fondsenwerving voor maatschappelijke instellingen heb ben voorgedaan en welke uiteraard ook de loterij niet onaangetast hebben ge laten. Dit heeft de vraag opgeroepen, in hoeverre de voorwaarden in de loterij beschikkingen dienen te worden aange past aan de moderne vormen van lo terij, waarbij de publiciteitsmedia dik wijls een belangrijke rol spelen. Mede naar aanleiding van een door een com missie van deskundigen uitgebracht ad vies deelt de minister mede, dat cen tralisatie van loterijen met min of meer overeenkomstige doelstelling nog niet opportuun wordt geacht; echter betracht de minister van justitie reeds een ze kere mate van planning bi) het verlenen van lotertl-vergunningen. Aangaande de door B. en W. te ver lenen loterij-vergunningen (gezamenlijke waarde der prijzen niet meer dan 500) geeft de minister nog de volgende richt lijnen. f Nauwkeurig dient te worden onder zocht of het doel van de loterij in over eenstemming is met de bepalingen van de loterijwet; niet alleen op papier maar ook in de praktijk. De urgentie van de loterij dient eveneens te worden over wogen met name in verband met de vermogenspositie van de aanvrager en de vraag of reeds andere bronnen ter versterking van de financiën werden aangeboord. Winkelweekloterijen, waar bij een middenstandsvereniging als aan legger fungeert en de opbrengst uitslui tend dient ter bekostiging van de win kelweek-organisatie. zijn niet toege staan. Dergelijke loterijen zijn alleen toe laatbaar als een charitatieve, of een an dere, het algemeen belang dienende in stelling als vergunninghoudster optreedt en de opbrengst haar ten goede komt. Het is niet toegestaan, deze loterijen in series te splitsen, waardoor de bepa ling, dat de gezamenlijke prijzen een waarde van ƒ500 niet dienen te boven te gaan, ontdoken wordt. Advertentie GROTE HOUTSTR. I«6 bU de Houtbrug Van officiële zijde verneemt het ANP. dat de minister van Justitie een nauw keurig onderzoek heeft gelast naar de oorzaak van de recente ontsnappingen uit gevangenissen ei huizen van bewa ring. Zodra de resultaten van dat onder zoek bekend zijn, zal de minister be slissen of er al dan niet aanleiding be staat de algemene voorschriften be treffende het regime in de strafgestlch- tm te wijzigen. woorde conclusies te trekken omtrent de waarde van sommige behandelings methoden. Vooral de lange duur van een dergelijke studie heeft de Commis sie ervan teruggehouden zelfstandig een zodanig onderzoek aar te vatten. Her haaldelijk toch werden, mede in aan sluiting aan publicaties in het buiten land, stemmen gehoord welke op spoed aandrongen voor het instellen van een onderzoek naar de behandeling van kan kerpatiënten met de van Everdingen- preparaten in Nederland Dit onder zoek is nu gedaan door een commissie, samengesteld door net bestuur van de Landelijke Organisatie voor de Kanker bestrijding. Het resultaat van dit onder zoek ls in de vorm van drie conclusies geformuleerd. Wij willen deze conclu sies nu nader beschouwen. 1. Een genezing van een kankerpa tiënt door de methode-v. Everdingen is uiet waargenomen. Deze conclusie is in overeenstemming met hetgeen hierover in de binnen- en buitenlandse vakpers werd gepubli ceerd, b.v. de mededeling uit Neder land, Gent en Keulen. Hoewel het door dr. van Everdingen nooit werd gesteld, dat een genezing wel te verwachten zou zijn, is net goed het hiez nog eens te herhalen, omdat het een normaal en begrijpelijk verschijnsel is dat het pu bliek vaak meer van een bepaalde be handeling verwacht dan deze in feite bieden kan. De wens is de vader van de gedachte! 2. Door toepassing van deze metho diek is geen verlenging van de levens duur gezien. Uit deze conclusie dient dus te wor den opgemaakt dat door de Commissie deze verlenging niet werd gevonden. Men kan zich afvragen of deze uit spraak een tegenstelling inhoudt tot het geen in sommige publicaties of menin gen tot uitdrukking werd gebracht. De L.O.K. gelooft niet dat dit het geval is. Indien sommige onderzoekers door de verbetering van de algemene toestand van de patiënt menen dat dit tevens een verlenging van de levensduur betekent, dan is het moeilijk wetenschappelijk te bewijzen of dit ook inderdaad het ge val is. Men dient niet te vergeten, dat ook spontane tijdelijke en zelfs langduri ge verbeteringen in de toestand van kankerpatiënten zich kunnen voordoen, zodat het moeilijk te bewijzen valt of de levensduur bij een dergelijke patiënt inderdaad verlengd werd door een in gestelde behandeling. Men mag tevens niet vergeten dat verscheidene andere methoden en verschillende reeds lang bekende geneesmiddelen een dergelijk effect kunnen hebben. De L.O.K. meent dat de Commissie in deze conclusie tot uitdrukking heeft willen brengen dat zij op grond van de bestudeerde ziektege schiedenissen vooralsnog niet tot de we tenschappelijke gevolgtrekking is kun nen komen dat de levensduur van de patiënt door gebruik van het onderzoch te middel werd verlengd. Om te bewij zen of de levensduur wordt verlengd zou een zeer langdurig onderzoek nood zakelijk zijn op de wijze zoals dit in de aanhef van deze toelichting wordt ver meld. S. In een deel van de gevallen werd door enige clinici een verbetering van de algemene toestand van de patiënten waargenomen gedurende de normaal te verwachten laatste periode van hun le ven. Hoewel uit de redactie van deze con clusie niet blijkt hoe groot het aantal pa tiënten was bij wie het resultaat van verbetering van de algemene toestand door de jehandeling met de genoemde preparaten werd bereikt, is het toch duidelijk dat de Commissie het belang rijk genoeg heeft gevonden deze, door een aantal clinici vastgestelde, verbe tering in de algemene toestand in haar slotconclusie vast te leggen. Met het vaststellen van dit verschijnsel wordt herhaald hetgeen in de re^ds eerder vermelde Keulse publicatie tot uitdruk king is gebracht en wat, naar aanlei ding van brieven uit Gent ook verwacht mag worden de indruk te zullen zijn van de Gentse Universiteitskliniek waar men met deze preparaten een behan deling heeft ingesteld. Welke betekenis moet aan de derde conclusie worden gehecht? De L.O.K. meent ervoor te moeten waarschuwen uit deze bevindingen omtrent verbete ring van de algemene toestand (toene ming van gewicht, vermindering van klachten, verbetering van het algemene welbevinden) reeds in dit stadium een eindoordeel omtrent deze werkzaam heid van de preparaten van dr. van Everdingen bij kankerpatiënten te vor men. Wel z\jn echter deze bevindingen van zodanige betekenis, dat het ge wenst is onder nauwkeurige controle en beoordeling van de resultaten de behan deling met deze preparaten voort te zet ten. Iedere behandeling, welke een ver zachting van lijden zou kunnen brengen, dient op zodanige wijze op haar eflect te worden onderzocht, dat dit onderzoek de toets van de wetenschappelijke cri- tiek kan doorstaan. Het is een gebie dende noodzaak dat dit op deze wijze geschiedt, enerzijds om de lijdende mensheid niet te onthouden waar zij recht op heeft, anderzijds om geen ver wachtingen te wekken die tot bittere te leurstelling aanleiding zouden kunnen geven. Tijdens een persconferentie te Am sterdam is door de L.O.K. medegedeeld dat dr. W. A. G. van Everdingen pro test heeft aangetekend tegen de con clusies van de commissie-Schmidt. Prof. dr. van Vaerenbergh van de universi teit van Gent heeft laten weten, dat hij de tweede conclusie van de commis sie onjuist acht en de derde te scherp geformuleerd. In de Commissie-Schmidt hadden, in overeenstemming met dr. van Everdin gen, zitting: dr. A. L. C. Schmidt, vrou wenarts te Rotterdam, voorz.; dr. A. C. M. Lips, internist te Nijmegen; dr. B. A. Lubbers, chirurg te Amsterdam; prof. P. Nieuwenhuyse, patholoog ana toom te Utrecht; dr. J. A. Rodbard, internist te Amsterdam; prof. dr. H. J. G. Wijers, patholoog anatoom te Nijmegen. Advertentie uitsluitend verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar ^Antonio Hoofdkt wjjnkoper Lange Houtstraat 10» Voor de Commissie Vergunningen Personenvervoer in Den Haag hebben de NZHVM uit Haarlem en de locale ver voerders Gebr. Van Oosterom uit Bever wijk elkaar het vervoersgebied in de IJmond bestreden, dat vrij komt wan neer de Velser tunnel in gebruik wordt genomen. Dan immers komt de halte Velsen-Hoogovens te vervallen bij de Nederlandse Spoorwegen, terwijl de NACO-bus dan niet meer over de Wij- kerstraatweg rijdt, maar door de tun- Thans is de eerste trekking gehou den van de premielening 1% pet. Am sterdam lening 1956. De premie van 100.000 viel op obligatienummer 8 van serie 1729, de premie van 50.000 op nr. 1 van serie 1708, die van 25.000 op nr. 1 van serie 178, die van 10.000 op nr. 9 van serie 14676, en die van 5-000 op nr. 1 van serie 13911. De volgende vijf obligaties werden uit geloot met een premie van 1.000: serie 816 nummer 4, serie 5617 nummer 3, serie 10231 nummer 3, serie 11991, num mer 8, serie 19761 nummer 8. De bezitters van de volgende 10 obli- faties zagen zich een premie van 500 toevallen: serie 766 nummer 4, se rie 3102 nummer 3, serie 6228 nummer 7, serie 6717 nummer 1, serie 6717 num mer 3, serie 12423 nummer 2. serie 12944 nummer 1, serie 15126 nummer 10, se rie 16851 nummer 2 en serie 16851 num mer 3. Tenslotte werden nog 480 obligaties uitgeloot met een bedrag van ƒ125. Naar wij vernemen is de S'A pet. premie lening ad t 20 miljoen ten laste van de Provincie Zuid-Holland niet geheel volte kend, zodat de Inschrijvingen ten volle zullen worden toegewezen. nel. Van Oosterom had acht jaar ge leden reeds vergunning gevraagd een lijn Velsen-Beverwijk te mogen openen, maar dit werd toen gewiegerd met de mededeling, dat deze kwestie pas aan de orde kwam, wanneer de Velser tun nel in gebruik zou zijn genomen. Toen onlangs de NZH een vergunning aan vroeg hebben de Gebroeders van Oos terom opnieuw een aanvraag ingediend. Tan de zijde van de NZH werd aan gevoerd, dat de NACO een gedeelte van haar streekvervoersgebied ten noorden van het kanaal aan de NZH wil afstaan. Het gemeentebestuur van Velsen en de directie van de Hoog ovens juichen de plannen van de NZH om een lijn te openen van IJmuiden via de tunnel, het station Beverwijk, Veisen-Noord naar het hoofdkantoor van de Hoogovens hartelijk toe. De lijn die Van Oosterom zich voor stelt tussen Beverwijk station en Velsen-Noord achtte de NZH een interlocale verbinding die niet in han den dient te komen van een locale ver voerder. De NZH was van oordeel, dat wanneer de Gebr. Van Oosterom de ver binding gaan verzorgen, er toch geen verbinding komt tussen Velsen-noord en Velsen-zuid. Dit was voor de vertegenwoordiger van Van Oosterom aanleiding om op te merken, dat Velsen-noord zeker in de toekomst geheel aangewezen zou zijn op Beverwijk, omdat het daarmee een natuurlijke eenheid vormt. In die een heid dient één vervoersbedrijf op te tre den. Het passagiersvervoer naar het zuiden wil Van Oosterom afstaan aan de NZH, dat naar het oosten aan de NACO. Alle betreffende regelingen wil Van Oosterom graag meehelpen tot stand te brengen. De vertegenwoordiger van Van Oosterom merkte echter op, dat de NZH zo graag een lijndienst naar de Hoogovens wil hebben, om straks een gooi te kunnen doen naar het personeelsvervoer. Recente manoeuvres van de NZH wezen ook al in deze richting. De Commissie Vergunningen Perso nenvervoer zal binnenkort een beslis sing nemen in deze kwestie. 7. Nahenah en de krijger gaan aan boord. De boot wordt gekeerd, de riemen uitgebracht en langzaam koersen zij weer stroomopwaarts. Zo ver als zij komen kunnen, roeien zij op Nahenah's aanwijzing een der zijrivieren op, waar zij de Drakar met een wacht van een paar man in een kleine beschutte kreek ach terlaten. Dan gaat het te voet verder naar het dorp van Mohaka. Reeds van verre klinkt een luid geweeklaag tot hen door en verontrust gaan Eric, Svein en Nahenah vooruit. Bij hun nadering snellen enkele krijgers op hen toe. „Ha, het is wel dat gij gekomen zijt, o groot bleek opperhoofd", zegt er een, „want onze harten krimpen van vrees. Na het bezoek van de vreemde krij gers trok Mohaka er met enkele dapperen op uit om hen te volgen en te ontdekken, hoe groot de vreemde krijgsmacht is, welke onze stam bedreigt. Hij verbood ons iets te ondernemen, voordat hij terug zou komen. Sedertdien hebben wij niets meer van Mohaka vernomen!" De gemeente Haarlem roept in de vakbladen sollicitanten op naar de be trekking van registrator ter secretarie. Er zullen meerdere personen in deze functie worden benoemd. Deze oproe ping houdt verband met een reorgani satie van de Haarlemse secretarie, waar tot dusver een afdeling registra tuur ontbrak. Deze afdeling heeft tot taak de registratie van de inkomende post, het houden van aantekening om trent de gang van de stukken door het gemeentelijk apparaat, de controle op de tijdige afdoening, enz. Deze werkzaamheden werden door el ke secretarie-afdeling op min of meer provisorische wijze verricht. Tot chef van de nieuwe afdeling is door burgemeester en wethouders enige tijd geleden benoemd de heer Lieuwes uit Vught, die voorheen werkzaam was bij de Provinciale Noordbrabantse Elek- triciteits-Maatschappij. De heer Lieu wes is zijn werkzaamheden in Haar lem op 1 januari van dit jaar begon nen. Gistermiddag omstreeks vier uur is in het Vijverpark in Zandvoort een 20- jarig meisje ernstig lastig gevallen door een 32-jarige constructiebankwerker uit Haarlem. Het meisje verweerde zich heftig en beet haar aanvaller in de pols. Op haar hulpgeroep snelde park wachter Draayer toe, die er in slaag de de Haarlemmer te overmeesteren. Hij bracht hem naar de politie, die de man in verzekerde bewaring stelde. Vanochtend is h\j voor de Haarlemse officier van justitie geleid. In de St. Adelbertusschool te Bloe- mendaal werd een ouderavond gehou den, waarop de heer C. E. M. Schut- ijser van het Katholiek Paedagogisch Bureau te Den Haag een causerie hield. Uitvoerig besprak hij de moderne op voeding in het onderwijs, waarbij men Uitgaat van het kind zelf, dat speelt en' spelenderwijs leert. Hij herinnerde er nog eens aan, hoe de individuele begaafdheid van het kind mede-bepa lend is voor het tempo van zijn ont wikkeling. Het indivueel onderwijs kan echter slechts geleidelijk aan door gevoerd worden. Daarom is het zo pret tig, wanneer men met kleine klassen te maken heeft, waardoor dit systeem ge makkelijker aangewend kan worden. Naar aanleiding van de causerie kwa men er verschillende vragen los. De huishoudelijke punten van de bij eenkomst werden vlot afgewerkt. De suggestie werd gedaan om wekelijks een H. Mis op te laten dragen met intenties van de kinderen zelf. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Wij vernemen van gemeentewege, dat 17, 18 en 19 juni a.s. het grote circus Strassburger te Beverwijk voorstellin gen zal komen geven. Het moet voor schrijvers en voor hen die geregeld avonden organiseren tij dens een boekenweek-actie, een genoegen zijn om te kunnen waarnemen dat zo veel jonge mensen belangstellen in der gelijke voorlichting. Zo bestond dins dagavond het overgrote deel van het publiek, dat in het Centrum aanwezig was, uit jonge mensen. Deze avond was georganiseerd door de Boekhandel C. Dingier jr. te Bever wijk en Garmt Stuiveling, vertelde het een en ander over de schrijfsters en schrijvers die aanwezig waren en uit eigen werk zouden voorlezen. Hierna lazen voor uit eigen werk, C. Bouen, Ab Visser en als laatste voor de pauze Aye Zikken, die allen een dank baar applausje kregen. De schrijfster Nel Noordzij kon niet aanwezig zijn en in haar plaats las Garmt Stuiveling voor uit werken van Louis Pal Boon. De laatste was de schrijfster Clara Eggink, waarna de burgemeester, de heer J. G. S. Bruin- sma, in het kort het grote nut van de boekenweken besprak. Advertentie Alleen donderdag 4 april a.s. om gaar te braden - met iyn weinig been 500 gram I/O eerste kwaliteit, 500 gram 4 O In onze vleeswarenafdeling uit eigen slagerij: Alleen donderdag 1 voor Veiling-verse groenten tegen de allerlaagste dagprijzen! melk, puur, n extra bitter O butterscotch O voor I .- nieuw koekje, met stuk- n jes butterscotch 250 gram Qj) Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel Het show-accordeon orkest „De Kla vierschippers" onder leiding van Jan Stoker was gisteravond in het K.S.A.- gebouw te gast bO Ouden van Dagen. De grote zaal was druk bezet, terwijl ook burgemeester J. G. S. Bruinsma door zijn aanwezigheid van zijn belang stelling blijk gaf. De klavierschippers lieten zich van hun goede zijde zien en horen; een in- n,res.sant Programma werd geboden. hoorden Weense klanken, het ,,Bi- cesto"-trio, de accordeonsisters en een goede guitarist met vrolijke liedjes. Een j il sprankelend programma, dat bij de bejaarden zeer in de smaak viel. Tijdens een zeer goed bezochte leden vergadering van de B.S.V. „Turn- lust werd aan de heer J. Dibbets het ere-speldje uitgereikt, daar hij 25 jaar lid der vereniging was. De voorzitter de heer K. van Leeu wen wees er op dat de vereniging een keerpunt heeft meegemaakt, maar dat men nu weer gesterkt voorwaarts gaat. Er was een klein financieel nadelig saldo dat o.a. ontstaan was door het 45- jarig jubileum, dat vorig jaar herdacht werd. De aftredende bestuursleden de heren K. van Leeuwen, H. Los, R. Wagenaar en L. Leguit werden herkozen. Wat het technisch gedeelte betreft, 20 juni is er een turnuitvoering in Scheij- beeck, waaraan ook medewerken Her cules en S.S.S. Men houdt een duel met Quick uit Huizen. In juli verzorgt men een turnavond in Wijk aan Zee, terwijl men in 1958 zal deelnemen aan de Bondsfeesten in Arnhem. IJMUIDEN Woensdag 3 april Hoog water: 5.27 u. en 17.45 u. Laag water: 1.11 u. en 13.34 u. Donderdag 4 april Hoog water: Laag water: 6.02 u. en 18.21 u. 1.42 u. en 14.06 u. ALGENIB, p. 2 Ouess. n. Rotterdam. ANGOLAKUST, 2 te Bordeaux. ARNEDIJK, 2 te Havre. AXELDIJK, p. 2 Bermuda n. Houston. ALPHACCA, p. 2 Fortaleza n. Rio Janeiro ALCETAS, p 3 Dungeness n. R'dam. ALCOR, 2 te Santos. ALAMAK, 2 te Montevideo. ARENDSKERK, 3 te Antwerpen. AMPENAN, p. 2 Mosselb. n. Surabaia. ARENDSDIJK, p. 2 Bahamas n. Antw. ALWAKI, 2 te East London. ABBEDIJK, p. 2 Azoren n. Cristobal. AVERDIJK, p. 2 Azoren n. Houston. BILLITON, 2 te Labuan. BOREAS, 2 te Messina. BLOEMENDAEL, p. 3 Fern. Noronha verm. naar Curagao. BARENTSZ, 2 te Ambon CORILLA, p. 2 Thursday Eil. n. Auckland. CARILLA, 2 te Port Barrios. CELEBES, 3 te Dakar. CAMITIA, p. 3 Kp. Finist. n. Lissabon. CALTEX PERNIS, 2 te Rotterdam. DORDRECHT, p. 2 Azoren n. New York. DIDO, 2 te Amsterdam. DRACO 2 te Cadix. DELFLAND, 4 te Amsterdam verw. EOS, p. 2 Gibraltar n. Tunis. FELIPES, 2 te Port Dickson. GORDIAS. 2 te Naxos. GADILA, 2 te Manilla. GOOILAND, 2 te Ilheos. GAASTERKERK, p. 2 Reunion n. Penang. HAARLEM, 2 v. Christobal n. Buenaventura. IVOORKUST, p. 3 Madeira n. Amsterdam. ILIAS, 2 v. Barcelona n. Tarragona. JOSEPH FRERING, p. 3 L. Pal. n. IJm. JUPITER, p. 3 Kp. St. Vine. n. Alexandrië. KEIZERSWAARD, 2 te Kobe. KALINGA, p. 2 Guadeloupe n. Liverpool. KOROVINA, 2 v. Balik Papan n. Singapore. KARIMUN, p. 3 te Kaapstad. KIELDRECHT, p. 3 te Antwerpen. KORENIA.2 dwars Kuria Muria n. Faó. LEKKERKERk, 3 te Antwerpen. LISSEKERK, 2 te Durban. LIBERTY BELL, p. 3 Walvisb. n. Lands End v.o. LANGKOEAS, 3 te Singapore. LOOSDRECHT, 2 dwars Masirah n. Damm. LUTTERKERK, 4 te Las Palmas verw. LOUIS LANTSZ, 2 te Monrovia. MARISA, 2 te Spezia. MARIEKERK, 3 te Boulogne. JJUIDERKERK, 2 te Durban. JÏYJJtT™? EN. 2 te Maracaibo. MACUBA, 2 te Thamesh?.ven. MALVINA, 2 te Balik Papan. Mv?Jnv' p' 2 Kln8slon (J) n. Maracaibo. JJTLADY, p 4 te Alexandrië verw. NESTOR, 3 te Trinidad NANUSA, p. 3 te Colombo. p' Algiers n. Alexandrië. OMMENKERK, p. 2 Kp. Verde n. L. Palm. o 2 Burllr>Ss n. Kaapstad. nv- Me'bourne n. Durban. POLYPHEMUS, 2 te Boston. PHIDIAS, 2 te Genua. THULIN, 9 in Str. Ormoes n. Kaapst. PEPERKUST, 2 te Pointe Noire. PYGMALION, 3 te New York. REMPANG, 2 op 350 mijl zw Ceylon n. Singapore. SUNETTA, 3 te Pladju. SOLON, 2 te Antwerpen. SOESTDIJK, 3 te Galveston. 2 te Pt0 Cabello. SIRRAH, 2 te Durban. STATUE OF LIBERTY, p. 3 Kp. Blanco n. Fahahee). TARÏA. P. 2 Trinidad n. Rio Janeiro. TIBA, 3 te Antwerpen. P. 2 Kp. St. Mary n. Kaapst. TARAKAN, 2 te Surabaia. v™®'' Pau's Rock n. Rotterdam. TJIBANTJET, 2 te Cheribon. PASSAGIERSSCHEPEN BLOEMFONTEIN, 2 te Amsterdam. COTTICA, p. 3 Madeira n. Barbados. JAGERSFONTEIN, 2 te Durban. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, p. 2 Flores n. Surabaia. NIEUW AMSTERDAM, 2 te New York. ORANJEFONTEIN, p. 2 Kp. Verde naar Las Palmas. ORANJESTAD, 2 v. Aruba n. Pto Limon. RUYS, 1 van Kaapst. n. Rio Janeiro. STATENDAM, 2 te Fort de France. WATERMAN, 2 v. Teneriffe n. Sydney. WILLEMSTAD, 2 te Dover. ZUIDERKRUIS, 2 dwars Azoren n. R'dam. 0 Jv HORIZONTAAL: 1. pi. in België; 3. fami lielid; 6. bevel; 8. behoeftig; 10. voorzetsel; 11. klein baardje; 12. bijwoord; 14. pers. vnw.; 16. uitroep; 17. bekende motorraces in Assen; 18. winst; 19. bijwoord; 20. land bouwwerktuig; 21. anonymus; 23. web; 25. hoofddeksel; 26. soort papegaai; 28. ten- nisterm; 30. fel, erg; 31. rivier in Neder land; 32. vervoermiddel. VERTICAAL: 1. deel van een boom; 2. familielid; 4. familielid; 5. solozang; 6. zang- noot; 7. bijdehand; 9. pers. vnw.; 10. rijg- snoer; 13. verschil tussen bruto en netto; 15. bar; 16. kip; 20. insecteneter; 22. ake lig; 24. spil; 27. romeinse rijk; 29. voorzet sel; 30. uitroep van walging. HORIZONTAAL: 1. vitrage - PTT; 2. ra- diator; 3. Clovis - roek; 4. map - benul; 5. N.M. - gaard - ra; 6. Tibet - Aegir; 7. lij - i.p.v. - ego; 8. list - Rome; 9. Ottawa - elan; 10. mier - aan; 11. Pernambuco. VERTICAAL: 1. vacant - lomp; 2. militie; 3* trom - bijster; 4. ravage - Tarni 5. adi- pati; 6. gis - praam; 7. e.a. - bravo - a.b.; 8. trede - menu; 9. poon - geel; 10. treurig - ako; 11. klaroen. VB Woensdag zeven 2e prijs 7.50: 3e prijs 2.50: 4e prijs 2.50: 5e prijs t 2.50: (zondag 31 maart 1957) le prijs 10.N. DuivenvoordeKeule- mans, Hereweg 303 Lisse, 6 punten C. Huijbens, Middentuin- dorplaan 10 Overveen» 6 punten J. Nederstigt, Grebberstr. 2 A Haarlem, 6 punten W. Schreurs-Blokker, Ven- neperstraat 37 Nieuw-Ven- nep, 6 punten J. Ketelaar, Muiderslotweg 177 rood Haarlem, 6 punten VETTE VARKENSMARKT LEIDEN - t april. Aangevoerd 202 vette varkens. No tering per kg lev. gew.: lichte varkens f 1.73—1.76, slagersvarkens f 1.77—1.80, zeu gen f 1.521.60, enkele prima boven no tering. VEEMARKT ROTTERDAM, 2 april. Aan voer in totaal 6099. Weektotaal 7993. Vet te koeien 540. Vette kalveren 140. Graskal veren 303. Nuchtere kalveren 2422. Varkens 112. Biggen 168. Paarden 75. Veulens 6. Scha pen of lammeren 168. Weide/zuiglammeren 72. Bokken of geiten 35. Vette koeien, prijs in cents per kg, resp. le, 2e en 3e kw. 320— 340 295—320 280—290, vette kalveren 320—340 300—320 270—290, slachtpaarden 260 240 230. Graskalveren prijs in guldens per stuk, resp. le, 2e en 3e kw. 500 400 300, nuchtere kal veren 50 45 40, biggen 58 50 44, schapen 150 125 100, lammeren 145 130 100, kalfkoeien 1160 980 780, melkkoeien 1160 980 780, var# koeien 900 760 670, vaarzen 800 700 550, pin ken 560 460 360. KAASMARKT BODEGRAVEN, 2 april. - Aanvoer 12 partijen, le soort f 2.572.64, 2e soort f 2.452.56. BIGGENMARKT UDEN, 2 apr. Aanvoer: 338 biggen. Prijzen f 5057. VARENSMARKT OSS, 2 april. Aanvoer 685 stuks. Prijzen: slachtvarkens per kg gesl. gew. f 2.05—2.26. Biggen per stuk f 42—60. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Huisvr. 9.40 Gram. NCRV10.00 Gram. 10.30 Prot pr. KRO 11.00 Zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. nieded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Gram. NCRV14.00 Me- tropole-ork. 14.30 Gram. 14.45 Vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.40 Gram. 16.00 Prot. pr. 16.30 Alt en piano. 17.00 Hoorsp. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal dubbelkwartet. 18.00 Gram. 18.30 Fries progr, 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal persp. 19.30 Verz. progr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Prot pr. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsi. 23.20 Gram. HILVERSUM II, 298 m AVRO 7.00 Nws. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Prot. pr. 10.00 Gram. 10.50 Kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Kamerork. 12.00 Pianoduo. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Westindisch ork. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beurs ber. 14.00 Gram. 14.05 Hoorsp. 14.45 Hobo en piano. 15.15 Zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Jeugd. 17.45 Rege- rlngsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Sportpraatje. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Kleuters. 19.05 Jazz- muz. 19.40 De peperklip. 20.00 Nws. 20.05 Concertgebouw ork. 22.05 Act. 22.15 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Onze buitenlandse correspondenten melden. 23.25 Gram. TELËVISIEPROGRAMMA'S AVRO20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Teievizier. 20.50 Kroniek. 21.30 Dansmuz. 20.15-22.00 Fllmprogr. ENGELAND, BBC home service 330 m: 13.00 Orgelspel. 14.15 Amus. muz. 16.00 Gram. 19.45 Twee piano's. 20.15 Concert. 23.00 Gram. BBC light programme 1500 en 247 m: 12.30 Variété-ork. 13.15 Orkestconc. 14.00 Dansmuz. 16.45 Lichte muz. 17.45 Thea ter- en filmmuz. 19.00 Gram. 22.30 Ge- var. mUz. 23.20 Oude dansmuz. 0.15 Jazzmuz. NDR WDR, 309 m: 12.00 Gevar. muz. 13.15 Amus. muz. 14.15 Omr. ork. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.45 Or gelspel. 18.00 Weense muz. 20.00 Mo derne amus. muz. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gram. 0.10 Kamermuz. FRANKRIJK, nat. progr. 347 m: 12.30 Operamuz. 13.20 Operamuz. 14.05 Zang. 16.40 Kamermuz. 17.10 Orgelrecital. 18.23 Gram. 19.00 Ork. conc. 22.25 Gram. BRUSSEL, 324 m12.00 Ork. conc. 12.34 Gram. 13.11 Orgelspel. 14.15 Gram. 14.45 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.02 Ka mermuz. 17.10 Gram. 19.40 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.30 Jazzmuz. 22.30 Orgel conc. 484 m: 12.00 Gram. 14.15 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.10 Gram. 17.30 Lult. reci tal. 17 50 Gram. ENGELAND, BBC uitz. v. Nederland. 17.45-18.15 Nws., Londens radiodagb. enEngelse literatuurgeschiedenis, (op 224 en 41 m.). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: oV' d' kind- 17-3° V. d. vrouw. 17.50 Sport. 17.55-18.00 Opsp. dienst. 20.00 Journ. 20.15 Een plaats voor dieren. 20.45 Impromptu de Paris. spel. 21.40- 22.00 Poppenspel. BELG. TELEVISIEPROGRAMMA'S Vlaamse uitz.: 19 00 V. d. jeugd. 19.06 V. d. vrouw. 19.30 Nws. 19.50 Debat. 20.20 Filrnprogr. 21.50 Nws. Franse uitz.: 17.00 -,18.20 V. d. kind. 20.00 Act. 20.40 Rep. 21.10 Voordr. v. gedichten. 21.40 Act. 22.40 Wereldnws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2