Nieuwe aanwinsten in feestelijk geopend „Madurodam" Negen boeken uit Artis gestolen ebig m m Kruiswoordraadsel Uitbreiding instituut voor kernfysisch onderzoek OLLENHAUER ontkent het bestaan van Westduits „schaduwkabinet" Plan voor Europees veiligheidssysteem in de plaats van NATO en Pact van Warschau Labour verklaart zich tegen de H-bom-proef Eerste machine van Lugdiens op Schiphol Echtpaar om het leven gekomen Tornado teistert Texas Gemeente Amsterdam stelt zich garant Prins Bernhard bij aanbouw van „Het Atoom" „Engeland moet het voorbeeld geven Verzet tegen de Britse H-bom Ot en Sien Canadezen kopen met ongedekte chèques Studenten bouwen er het hunne aan Verkeersborden op sigarenbandjes Tegenslag voor KLM Onbekende Rembrandt in Rusland? Kolendamp In Amsterdam aan gehouden DONDERDAG 4 APRIL 1957 PAGINA '*v' I lil Geen deelname aan maatschappij in Oostenrijk 13 doden, 400 gewonden 9. kledingstuk, Oplossing van - j-ac* 4$ JZjJ.VJ. A\w~CTlXTL.LJ. 1. Sfam; <5. T?a; 4. ma; 5. aria; 6. si; 7. pienter; 9. me; Hartelijk nam Ane Jelle Zijlstra gisteren afscheid van zijn vader, de minister van Economische Zaken, die op het punt stond in het vliegtuig te stappen naar Johannesburg. Minister Zijlstra zal in Zuid-Afrika een economische missie leiden, bestaande uit industriëlen, die zich de volgende week bij de minister zullen voegen. Honderden schoolkinderen en tiental len autoriteiten en andere genodigden «varen er woensdagmiddag getuige van dat van Madurodant de miniatuurstad bij de Haagse «Vittebrug, de poorten voo) de zesde maai worde n geopend Burgemeester Kolfschoten van Den Haag draaide, in aanwezigheid van zijn Hilversumse collega en de toe 1- burgemeester van Madurodam, Piet W.vnands, met een door Itel vijfjarig Hilversumse meisje RenePtje Goedkoop aangedragen gouden sleuteltje het slot van het nieuwe stadhuis van het stad je open. Dat stadhuis ts een verkleinde weer gave van het Hilversumse stadhuis van architect Dudok, de belangrijkste nieu we aanwinst van het stadje. Dit stad huis heeft tienduizend gu'den gekost, een fcearag, dat welwillend door de vrcede vaderen van H iversum be schikbaar werd gesteld. Burgemeestei Bout van de radiostaó was aanwezig oiii de schenke-s te vertegenwoordi gen. Vooral de beweging In het stadje trekt bji het begin van dH seizoen de aandacht Het vliegveld heeft betere De heer N. M. Kooman uit Bergen op Zoom wil de jeugd buiten de ver- keerslessen op school een hobby ge ven, waarbij zij als het ware spelender wijs vertrouwd wordt gemaakt met de verkeersborden. Hij heeft sigarenband jes ontworpen, die bedrukt zijn met verkeersborden. Het bleek de organisator, die voor het voeren van de actie overleg pleegde met het Verbond voor Veilig Verkeer, dat er bij de jeugd een enorme belangstel ling voor de sigarenbandjes bestaat. Van de partij van tien miljoen exem plaren, die dezer dagen van de pers kwam, zijn enkele honderden bandjes gebruikt voor het nemen van steek proeven. De jeugd begon verwoed te verzamelen en al spoedig bleek, dat ze er veel van leert. Met de actie werd een begin gemaakt in Vlissingen, Middelburg, Goes, Ter- neuzen, Breda, Den Bosch en Rotter dam. Na Brabant en Zeeland en een deel van Zuid-Holland komt Limburg aan de beurt en zo zal vervolgens het gehele land rayonsgewijze worden bewerkt. De sigarenbandjes zullen tegen zeer lage prijs worden verkocht in win kels, die kenbaar zullen zijn aan een plakkaat dat aangeeft, dat de bandjes aldaar verkrijgbaar zijn. Er zijn 153 verschillende bandjes, die in zakjes van 15 stuks verkocht worden. Daarbij kan men een album aanschaffen, waarin de bandjes geplakt Tunnen worden. Een aardig verhaal illustreert het geheel, waarbij aan de jeugd ook nog de nodige kennis op het gebied van vekeersvei- ligheid wordt meegegeven. Het blijkt nu, dat totaal sedert 25 maart j.l. negen kostbare oude werken uit de bibliotheek van Artis zijn gesto len. De in perkament gebonden boeken dragen alle het stemnel van de Am sterdamse universiteitsbibliotheek. De waarde wordt geschat op totaal 12.000 gulden. De gestolen wevkeh ziin: C. Gessner „Vögelbuch" (Zürich 1537); C. Stoll „Uijtlandsche donsvleugelen insec ten dag- en nachtcapelle" Vierbanden (1791). N. Meerburg „Plantae rariores vivis coioribus deScriptae" (ug. Bat Lei den 1789). J. Jonston „Nauwkeurige be schrijving van de natuur der viervoetige dieren" 2 banden (Amsterdam 1660). J. Oudaen „Roomsche mogentheijt" (Am sterdam 1671, kwarto formaat). J. H. Knoop „Pomologia" (Leeuwarden 1758). Blaeu's atlas (gekleurd) ,,'t Koninklijck Nederland". P. Goos „Zeeatlas of te wa terwereld" (Amsterdam 1669); B. Ch. Vogel „Sammlung deutscher Vogel ge- mahlt von Barbara Regina Dietzschin" (Nürnberg 1772). verkeersvoorzieningen gekregen, er zijn treinen en trams bijgekomen en het havenl/ckten is te)nog. v'V1 verbeterd. De industrie is m;t twee fabrieken aangevuld, er is ten modern flatge bouw verrezen en de Zwitserse lucht- vaarlmudtschapnij is me' een vliegtuig g-land. De Amsterdamse Nereus-stü- denten komen nog met een miniatum botenhuis terwijl 'e Lc ftse studenten bond een mode! van de sociëteit ,,Ty- che" in het vooi uitzicht heeft gesteld. De vraag ig au of het record-aantal bezoekers van reirn achthonderddui zend in 1956 in de komende maanden ral worden overtroffen. Het zal beat wel, WfcUf Madu-"uam is een bezoek ten volle waard Het Nederlandse stu dentensanatorium in Laren zou er wel bij varen. De raten zijn immers voor dit sanatorium bestemd. De eerste machine van de nieuwe lijn van „Die Suidafrikaanse Lugdiens" tussen Johannesburg en Londen via Amsterdam zou gistermorgen omscreexs 9 uur aankomen. Maar de Amster damse luchthaven had de gehele nacht en ook in de vroege ochtenduren dicht gezeten. Het nachtvliegtuig van de vracht- dienst van de Swiss Air kon omstreeks drie uur niet landen en moest naar Frankfort uitwijken en daar wachten op beter weer. Tegen negen uur ver trok van Schiphol de eerste machine, het K.L.M.-vliegtuig naar Londen, en I urte tijd daarna brak de zon door de nevelbanken heen. De machine van de Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaat schappij was intussen naar Parijs uitge weken, wachtend op gunstiger weer berichten van Amsterdam. Dat was de reden, waarom de „Dromedaris" een DC-7b met een gevleugelde springbok op de neus van het vliegtuig, pas om half twaalf op Schiphol landde. Er was zeer veel belangstelling van talrijke luchtvaartautoriteiten. Kolonel Japie Louw, directeur van de „Lug diens" werd aan de trap verwelkomd door de ambassadeur van zijn land in Nederland, dr. F. E. Geldenhuys en diens echtgenote. Er waren bloemen voor de Zuidafrikaanse stewardesse. De nieuw opgerichte Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij zal steunen op twee Scandinavische luchtvaartmaat schappijen terwijl de K.L.M. er niet aan zal deelnemen. De Scandinavische S.A.S en de Noorse chartermaatschappij Fred Olsen zullen 50-50 partners worden van de nieuwe Oostenrijkse maatschappij De K.L.M. heeft geweigerd met de S.A.S. samen te werken. Een tweede reden voor deze ingrij pende wijziging was het aanbod van Fred Olsen om vier moderne Vickers Viscounts naar Oostenrijk te zenden, om aan de nieuwe lijnen deel te nemen. De functionarissen van de Oosten rijkse lijn hebben reeds verklaard dat elke Nederlandse eis, die voort kwam uit de wijzigingen in de vroegere plan nen. van de hand zal worden gewe zen De KLM heeft in verband met de vroegere plannen Oostenrijkse piloten opgeleid. Ocstenrijk heeft de vclledige kosten voor deze opleiding betaald, zo verklaarde een Oostenrijkse woord voerder. Verdere eisen zijn niet moge lijk. De „New Austrian Airline Company" zoals de nieuwe maatschappij heet is gesticht op grond van een overeenkomst welke gisteren gesloten werd tussen twee politieke partijen, de volkspartij en de soci listen. Zestig percent van de nieuwe mij, zal worden beheerst door de volkspartij, en 40 percent door de so cialisten (U.P.) Volgens radio Moskou is een nieuw schilderij van Rembrandt ontdekt. In een uitzending voor Noord-Amerika meldde radio Moskou, dat een kunst expert, Igor Grabar, een paneel in han den had gekregen, bestaande uit vijf losse stukken. Hij had het samenge voegd, schoongemaakt en gerestaureerd en had vastgesteld, dat het een nog niet bekend schilderij van Rembrandt was. Het is het portret van een oude man met een grijze baard en een hoofddek sel. Waar het schilderij gevonden is, werd niet vermeld. 4. „Wij moeten ogenblikkelijk achter het spoor van Mohaka aan; als hem iets is overkomen, kunnen wij misschien nog ingrijpen", zegt Eric. „Vóór Mohaka met zijn troepje verspieders vertrok, zond hij boodschappers uit, om alle strijdbare mannen te verzamelen voor de komende oorlog. Mijn broeder mag zeggen, wat deze krijgers moeten doen", brengt Nahenah in het midden. „Zij zullen zich ten spoedigste bij ons voegen", is Erics antwoord. „Doch haasten wij ons thans". Zij laten de oude Cendrach in het dorp achter en met zijn krijgers, Nahenah en enkele dorpsbewoners begint de Noorman het spoor van Mohaka te volgen. Ze zijn nauwelijks enkele uren onderweg, als Nahenah hun gebaart, weg te duiken in het struikgewas. Verscholen achter het gebladerte, zien ze even later een vreemd uitgedoste gestalte, slechts gewapend met een lange staf, waaraan veren bungelen, verschijnen. „Bij de goden, Noorman", hijgt Svein Langtand grijnzend, „kijk me dat eens aan. Die kerel heeft een soort helm op van louter goud. Hij loopt te schitteren van boven tot onder. Laat mij hem even in zijn nek grijpen". „Wacht", sist Na henah. Dit is een van de vreemdelingen, die in ons dorp kwamen". Op dat moment blijft de schitterende figuur argwanend staan en loert luisterend om zich heen. „Ziet toe, broeders", fluistert Nahenah verbaasd. „Hij maakt het teken des vredes". Woensdag is een geval van kolen dampvergiftiging ontdekt in Gronin gen, tengevolge waarvan twee bejaarde mensen, de 73-jarige heer J. K. F. Arkes en zijn 74-jarige echtgenote K. ArkesHouwen om het leven zijn ge komen. Het ongeluk werd ontdekt, toen de werkster geen gehoor kreeg. Ze waar schuwde buren, die met behulp van een loper de woning betraden en het echt paar in de woonkamer levenloos aan trof. De kachel had kolendamp ver spreid. Waarschijnlijk is het echtpaar dinsdagavond reeds bewusteloos geraakt, want de lamp brandde nog en de gor dijnen waren gesloten. De G.G.D. kon slechts de dood constateren. Advertentie Volgens de laatste berichten zijn ten minste dertien inwoners van Dallas en Zuid-Oklahoma in de Amerikaan- Se staat Texas om het leven gekomen, toen deze steden door een tornado wer den getroffen. Het aantal gewonden be draagt meer dan 400. Onder de doden bevinden zich vier kinderen. Er zijn ook veel kinderen gewond. Er is voor miljoenen dollars schade aangericht. Een aanzienlijk aantal houten huizen in Dallas is weggevaagd. Bomen werden ontworteld en auto's omvergewaaid. Elektriciteitskabels braken. De toren van een radiostation werd omvergewor pen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag besloten, zich garant te stellen voor de betaling van rente en aflossing van een geldlening, groot 1,3 miljoen gulden, die de stichting Insti- Dit lenteplaatje maakte de fotograaf ergens in de buurt van Laren, waar men al een beetje van de bloesem der vroege fruitbomen kan genieten. (Van onze correspondent in Bonn) Het was puur toeval, zo zei de leider der sociaal-democratische oppositie in de Bondsrepubliek, Erich Ollenhauer, dat hij na de lunch, die hem door de buitenlandse persvereniging in Bonn gistermiddag werd aangeboden, de si gaar met het bandje „Opponent" op stak inplaats van die met „Bondskan selier". Politieke conclusies omtrent de toekomstige ontwikkelingen in West- Duitsluml mocht de buitenlandse pers daaruit niet trekken, ook niet dat de sociaal-democratische opponent in rook opgaat en zich op het kanselierschap voorbereidt. In dit verband ontkende Ollenhauer het bestaan van een sociaal democratisch „schaduwkabinet", waar van de vorming vooral ook onmogelijk is vanwege de talloze politieke- en coar litle-comblnaties, die na de komende algemene verkiezingen (op 15 septem ber a.s.) in de Bondsrepubliek mogelijk zijn. (Aangezien het wel uitgesloten moet worden geacht, dat de S.P.D. de absolute meerderheid behaalt.). Wel is er in de party een aantal mannen en vrouwen, die op grond van een bepaalde deskundigheid in een eventuele regering waarin de S.P.D. participeert een rol zullen spe len onder wie de militaire expert der partij, Fritz Erler en de „herenigings strateeg" Herbert Wehner. Ollenhauer verklaarde, dat een S.P.D.-regering „natuuriyk" bepaalde maatregelen zal nemen om de sleutel-industrieën (kolen, yzer, staal en chemie) onder een nog nader te overwegen vorm van publieke controle te brengen, ofschoon daarmee waarschijnlijk niet direct een aanvang zou worden gemaakt, aangezien ook dit weer zal afhangen van de aard en sa menstelling der nieuwe regering. De S.P.D.aldus Ollenhauer, ziet met be langstelling uit naar de resultaten van het werk der permanente commissie der vier mogendheden (Amerika, En geland, Frankryk en de Bondsre publiek) die op middelen zint om het gesprek over de land met de Sovjet-Urile op gang te e hereniging van Duits Tie c brengen. In doel verschillen de zittende regering en oppositie niet van elkaar. In werkwyze accepteert de S.P.D. echter niet de statische herenigings-po- litiek der huidige Bondsregering. De party meent, dat het mogeiyk moet zijn om over het huidige dode punt heen te komen, door b.v. Westduits- lands lidmaatschap der N.A.T.O. ter discussie te stellen, niet om de Bonds republiek onmiddellük uit de N.A.T.O. te doen treden, doch om zowel N.A.T.O. Is Pact van Warchau door een algemeen Europees veiligheidssysteem te vervan gen, dat voor elk land open zou moe ten staan. De S.P.D. is tegen uitrusting van de „Bundeswehr" met atoomwa pens en het opslaan van atoom-spring ladingen op het grondgebied der Bonds republiek. Ter gelegenheid van de in terpellatie der Bondsregering, waartoe de S.P.D. inmiddels het initiatief heeft genomen, hoopt zij het standpunt der regering omtrent beide kwesties te ver nemen. Ollenhauer beloofde, dat het debat dat in het kader van deze inter pellatie zal worden gevoerd, nogmaals het gehele terrein der militaire poli tiek der Bondsrepubliek zal bestryken. De „Rheinische Polstermöbel Wer- ke" in Nederland bekend als de N.V. Lifa zal te Roosendaal een filiaal van haar bedrijf vestigen. De gemeen te zal grond en opstallen aan de N.V. Lifa verkopen. tuut voor Kernfysisch Onderzoek zal aangaan ten behoeve van de noodzake lijk geworden uitbreiding van de labo ratoriumgebouwen op het terrein van de voormalige gasfabriek-oost aan de Oosterringdük. Omtrent de urgentie van deze uit breiding delen B. en W. mee, dat uit besprekingen op de in 1955 te Genève gehouden conferentie over atoomener gie gebleken is, dat extra voorzieningen moeten worden getroffen voor het han teren van radio-actieve stoffen in de radio-chemische afdeling van het insti tuut. De beschikbare werkruimte per medewerker is zo klein, dat onmogelijk aan de steeds stringenter wordende be schermingsvoorschriften kan worden voldaan. Bovendien is geen ruimte be schikbaar om het werk met het door het Engelse atoomenergiecentrum „Har well" aan het instituut ter beschikking gestelde plutonium onder redelijke con dities uit te voeren. De verdere ontwikkeling van het ge bruik van het cyclotron bij de research maakt het noodzakelijk, de ruimte om het cyclotron vry te maken voor expe rimenteel werk. Het instrumentarium voor deze uit breiding wordt bekostigd door de stich ting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie. B. en W. zijn van mening, dat de betekenis van Amsterdam als weten schappelijk centrum voor kernfysisch onderzoek alleen dan blijvend kan zijn, wanneer aan de groeiende behoefte aan laboratoriumruimte kan worden vol daan, zo deelde de wethouder voor on derwijszaken mr. A. de Roos mee. On danks de bestedingsbeperkingen blijft het kernfysisch onderzoek van de aller grootste urgentie. HORIZONTAAL: 1 mondziekte, - werelds 2. volhardend, - oom van vader; 3. lengte, - cadettenschool te Breda; 4. vrucht, - maanstand 5. voorzetsel, - nabootsing 6. naaldboom, - Vlaamse omroep, - namelijk 7. plaats bij Eibergen, - water (Fr.); s° 8. dun - eigen ver- voersorg. (afk.) - gewicht 9. voordrachten; qq 10. reeks - letter van Grieks alfabet o* 11. Duitse duik bommenwerper (tweede S wereldoorlog), - ingenieur, - godsdienst JU VERTICAAL: 1. lijst - nijdige vent 2. opgeblazen, - adellyke 3. vijlwerktuig, - riviertje - ruw; 4. tenslotte; 5. lichaamsdeel, - schortje; 6. nonsens, - - Officieel Mid delbaar Ond.; 7. muziekuitvoe ring voor genodigden, - vriend (Fr.). 8. ten bedrage van - aard - grappig 10. gebied, - drama van Shakespeare; 11. zonder goede smaak. HORIZONTAAL: I. spa; 3. oma; 6. sta; 8. arm; 10. via; II. sik; 12. iet; 14. me; 16. ha; 17. tt; 18. rente; 19. er; 20. erg; 21. nn; 23. rag; 25. pet; 26. ara; 28. set; 30. bar; 31. lek; 32. kar. me; 10. veter; 13. tar ra; 15. erg; 16. hen; 20. egel; 22. naar; 24 as; 27. rr; 29. te; 30. ba. Prins Bernhard heeft woensdagmid dag een onofficieel bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. De prins, die zelf ere-voorzitter is van de stich ting die de tentoonstelling organiseert, werd ontvangen door o.a. de voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. D. A. Del- prat. Aan de hand van een maquette werd de Prins een schets gegeven van de in richting der tentoonstelling. Een der voornaamste doelstellingen van de ten toonstelling is de bezoekers vertrouwd te maken met de atoomenergie en be staande wanbegrippen omtrent de daar aan verbonden gevaren uit de weg te ruimen. De Prins toonde een zeer grote be langstelling voor de opzet van de ten toonstelling en in het byzonder voor de vraag, in hoeverre deze dienstbaar ge maakt kan worden aan het wekken van belangstelling voor de atoomenergie by de jeugd, waaruit in de toekomst de deskundigen op dit gebied zullen moe ten worden gerecruteerd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Er heeft ernstige verdeeldheid ge heerst bjj de Labourparty Over de H- bom en de voorgenomen proefontplof- fingen op Christmas-eiland. Gisteren vonden er meerdere besprekingen plaats met de fractie en haar leiders en men eindigde met een compromis, en wel een zeer laf compromis. De hou ding van Labour in de dagen van Attlee was, dat Engeland in het bezit behoor de te zyn van zyn eigen H-bom om in staat te zijn zyn eigen onafhankelijke buitenlandse politiek te voeren. Nu En geland op het punt staat de onvermy- deljjke proeven te nemen om te zien of het land geslaagd is met de vervaar diging van de H-bom, is de Labourparty verdeeld over de vraag of het toelaat baar is deze proeven te nemen. Er werd gisteren de gehele dag beraadslaagd, en men kwam tenslotte tot het besluit dat Engeland aan andere mogendheden behoort voor te stellen de H-bom-proe- ven geheel af te schaffen en dat Enge land zelf een voorbeeld behoort te ge ven door de voorgenomen experimen ten op Christmas-eiland uit te stellen. Het socialistische dagblad de Daily Mirror verklaart hierover in een hoofd artikel van hedenochtend: „Wat een belachelijke handelwijze van Labour, nadat zij vier jaren lang de tijd heeft gehad om een antwoord te vinden op deze vraag". Het zelfde blad beschuldig de Gaitskell. ervan dat hij dinsdag in het Lagerhuis zyn eigen party be lachelijk heeft gemaakt, toen de eerste minister hem op de man af vroeg of Labour al of niet de bom zou probe ren, indien zij aan de macht was. De Mirror meent terecht dat Gaitskell er omheen draaide. De leider van Labour wist geen antwoord op de vraag, en maakte de indruk dat Labour na al deze jaren nog moet beginnen het probleem te overwegen Het is niet waarschijnlijk dat de zaak geëindigd is met het compromis van gisteren. Het besluit van gisteren is slechts een lapmiddel en er zal zeker nieuwe onenigheid ontstaan by Labour, want het is ondenkbaar dat de party, die zich in staat acht de regering over te nemen, het er bij kan laten dat Enge land wel H-bommen mag maken, maar dat het niet mag proberen te achter halen of het waar heeft gekregen voor zijn geld. En Engeland heeft tot heden één miljard gulden besteed aan de pro- duktie van de H-bom. Een persooniyke afgezant van de Ja panse premier heeft dinsdag de Britse premier Macmillan in het lagerhuis een brief overhandigd, waarin een be roep op Groot-Brittannië wordt ge daan de a.s. proeven met de water stofbom in de Stille Oceaan af te ge lasten. De Britse Raad van Kerken, die in Londen byeen is, heeft een door de bis schop van Chicester ingediende resolu tie aangenomen, waarin de raad het be- Ik heb Ot en Sien altijd f graag gemogen. Nu de Boe kenweek ons allen tot enige overpeinzing over onze ver houding tot het boek noopt, mag ik dat wel even zeg gen. Het zijn en blyven tenslotte reële kinders, met gezonde opvattingen en een duidelijk plezier in het le ven. Wanneer Ot tegen Sien zegt: „Ik vind die ap-pel lek-ker", dan kunt u er van op aan dat de brave borst meent wat hy zegt. In sommige moderne romans ligt dat allemaal heel anders. Als daarin de Ot tegen zijn Sien zegt: „Ik vind die appel lekker", dan moet u er wel op bedacht zijn, dat daar iets achter steekt. Een erotisch complex van de zijde van Ot, bijvoorbeeld. Dat maakt, voor mij althans, het lezen van dat soort boeken zo moeilijk. Ik weet nooit precies wat ik aan de heden daagse Ot heb; noch aan Sien. Houden zij nou van appels of niet? Dat weet ik aan het einde van het boek niet. Niet eens of zij wel van elkander houden. En ik wil nu eenmaal weten hoe het afloopt. Ik geloof zelfs dat alle mensen altyd alle boeken lezen om de afoop te weten te komen. Ik mag dus wel zeggen, dat ik van boeken houd die duidelijk eindigen; dat ze een tikkeltje vaag beginnen kan mij minder schelen. Je moet eerst een beetje aan je mensen wennen. Dat was destijds met Ot en Sien ook. Al wa ren het dan nog zulke heldere per- sonagetjes. En verder bemin ik alleen verhalen, die echt zyn gebeurd. Jules Vernes heb ik nooit gemogen. Zyn „20.000 mijlen onder zee" was mij om te be ginnen te nat en voorts te onwaar schijnlijk. Al kon ik destijds nog niet bevroeden dat naderhand zou blijken dat de man niets anders dan de nuch tere werkelijkheid heeft geschreven. Maar boeken, zó uit het volle leven gegrepen, die liggen mij. Want er ge beurt genoeg in dat volle leven. Veel meer dan in de meest weelderige fan tasie van het wildste genie. En als u mij niet gelooft, moet u maar eens te rade gaan by Ot; of by Sien. In Amsterdam zijn aangehouden twee Canadese militairen, die in enkele grote plaatsen in ons land inkopen deden en betaalden met cheques in dollars, zodat zij nog wisselgeld terugkregen. De cheques kwamen later van de bank in Canada terug daar zij „ongedekt" waren- Het chequeboek behoorde een Canadees officier toe. Beide militairen, een 30-jarige (een geboren rus) en een 20-jarige (geboren Nederlander) waren na hun eind vorig jaar begonnen verlof niet naar hun on derdeel in Bellinghofen teruggekeerd. Van de naar schatting voor enige dui- s uit van de regering betreurt om de zenden guldens gekochte artikelen is na proeven voort te zetten. (Rtr,) I genoeg niets achterhaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2