DRINGEN OM DE RUIMTE IN ZUID-HOLLAND M to m Satellietstad naast Den Haag of dubbelstad naast Delft Mr. Beyen nog tot donderdag in Bonn EMC DE NOORMAN m Nog eens naar Engeland ONDANKS ADOPTIEWET NOG VEEL JURIDISCH WERK Inspecteur Geen commerciële smetten meer s Kielstra I MAANDAG 8 APRIL 1957 pagina^ Tot dusver slechts Eems en Dollart ter sprake Amsterdamse tram Weer nieuw tarief voorgesteld Minister Zijlstra in Zuid-Afrika Kranslegging bij Van Riebeeck-monument Jo Juda oogst succes in Spanje m«.ra WiUveen D ubbeblad Delj-t 6-ou.da v\*. Ar tv"» 4 k Concertgebouworkest weer thuis Examens Vereniging van pleegouders Oorspronkelijke politieroman door L. J. SCHMIDT A.N.W.B. opent wijk- kantoor in Den Haag Joh. van den Boogert adjunct-directeur Amsterdams conservatorium Festival Venetië O ver eenstemmin g tussen Egypte en Soedan Hogere roebelvaluta voor niet-handels- doeleinden Toeslag lichte varke^ verlaagd (Van een onzer redacteuren) Waar moeten de velen, die nog geen woning hebben, wanneer alle beschik bare bouwgrond binnen de gemeentegrenzen van Den Haag en binnen die van de andere gemeenten in de grote Haagse agglomeratie zal zijn opgebruikt, wor den ondergebracht? Over vijf jaar is de beschikbare bouwgrond volmaakt op. Binnen vijf jaar daarna, nog voor 1967 waarschijnlijk, zal de agglomeratie zijn volgebouwd. Door sanering en reconstructie van de Haagse binnenstad zal tussen 1962 en 1970 onvermijdelijk een aantal van rond vierduizend woningen van de totale woningvoorraad moeten worden afgevoerd. De bevolkingsaanwas moet intussen worden opgevangen. Zie hier in korte trekken het grote probleem, waar mee Den Haag worstelt. Het probleem, dat men zou willen oplossen door het stichten van een satellietstad ten oosten van Den Haag. Het probleem ook, waarvan de verschillende facetten bestuursrechtelijke, stedebouwkundige, onder meer niet alleen de aandacht hebben van Den Haag en randgemeenten, maar ook van de provincie Zuid-Holland en het Rijk. De ideeën die er aan Haagse zijde leven over een satellietstad, werden ge deeltelijk bekend tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor het lo pende jaar. Meer bijzonderheden werd men gewaar nadat Delft plannen voor een eigen dubbelstad (waarover hier onder meer) op tafel legde. Den Haag zou tussen Zoetermeer en Leidschen- dam, ten noorden van de rijksweg Den HaagUtrecht, in de buurtschap Wils- veen een satellietstad willen stichten voor honderdduizend inwoners. Er zou (Van onze correspondent te Bonn) BONN, hedenmorgen De oud-minister van buitenlandse za ken, mr. J. W. Beyen, de leider van de Nederlandse delegatie by de onderhan delingen met West-Duitsland, zal zeker tot donderdag in de Bondshoofdstad blijven. Woensdag zal hy de lunch ge bruiken met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brenta- no, die hij uit de jaren van zyn minister- Hrekking tot de stedebouw, de dienst van moeten worden gebouwd in de Drie manspolder, ontstaan in de zeventiende eeuw, waar de veeteelt wordt beoefend. Verscheidene leden van het college van burgemeester en wethouders lieten hun licht schijnen over het idee. De satel lietstad zal geen woonstad moeten wor den, maar ook werkstad en ze zal het karakter kunnen verkrijgen van een tuinstad. De bevolking zal niet te een zijdig moeten worden samengesteld en de stad zal goede verbindingen moeten hebben met de Haagse agglomeratie, aldus de wethouder van wederopbouw. Men zei te menen, dat de totstandko ming van een satellietstad niet zal kun nen geschieden dan nadat een bijzon dere wettelijke regeling is getroffen. Het Haagse idee kan niet los wor den gezien van de plannen van Delft. Deze gemeente publiceerde 1 februari, na overleg te hebben gepleegd met Schipluiden en Pijnacker, een rapport betreffende de begrenzing van de ge meente. In dit rapport werd een intus sen door de gemeenteraad aangenomen voorstel gedaan, dat neerkwam op de volgende punten: 1. Een grenswijziging in zuidwestelij ke richting ten koste van Schipluiden om de mogelijkheid te scheppen voor de stichting van een stadsdeel voor rond zesenvijftigduizend inwoners; 2. Een grenswijziging in noordelijke richting ten koste van Rijswijk, om bestuurlijke en economische redenen; 3. Het tot stand doen komen van een gemeenschappelijke regeling met Pijn acker tot de stichting van een dubbel stad ten oosten van Delft. Deze gemeen schappelijke regeling zal er van moe ten uitgaan, aldus het voorstel, dat er eenheid van bestuur ontstaat met be- schap zeer goed kent. Naar men zich herinnert, voerde mr. Beyen in het be gin van het vorig jaar besprekingen met minister von Brentano, toen deze een officieel bezoek aan Nederland bracht. Vrijdag j.I. zijn in Bonn de Ne- derlands-Westduitse onderhandelingen begonnen, die zich naar wel te ver wachten was ook nog over de eer ste helft van deze week zullen uit strekken. Men is vrijdag en zaterdag, naar wij vernemen, nog niet verder gekomen dan de allereerste preliminairen in de kwes tie van de grensverlegging in de rivier de Eems en de inpoldering van de Dol lart, het eerste punt op de nogal lange agenda van Duits-Nederlandse geschil len, die de ministers Luns en Von Bren tano begin maart j.I. afspraken twaalf jaren na de oorlog nu eindelijk in het reine te brengen. Mr. Beyen wordt geadviseerd door de heren ir. C. in 't Veld en mr. G. Hu- bee, beiden deskundigen van het minis terie van Waterstaat. Tot de Neder landse delegatie behoren voorts dr. H. J. Levelt, het hoofd van de directie Europa van het ministerie van buiten landse zaken en mr. J. L. M. Welsing, het hoofd van de afdeling midden Europa van dat ministerie. De leider van de Westduitse delegatie is prof. Kaufmann, hoofd van de afdeling juri dische zaken van liet Auswartige Amt. De regering van het land Nedersaksen de Westduitse deelstaat, die zich het krachtigst verzet tegen de grenswijzi gingen in de Eems en de Nederlandse Dollartplannen heeft eigen deskundi gen naar Bonn gezonden om de West duitse delegatie van advies te kunnen dienen. Overeenkomstig de door de Amster damse raad aangenomen motie waarbij de door B. en W. voorgestelde tarieven voor de gemeentetram en bussen werden afgewezen hebben B. en W. van Amsterdam thans een nieuw voorstel ingediend waarbij worden in gevoerd kaartjes voor enkele ritten (a 23 ct, op een 5 rittenkaart 20 ct), kaartjes voor eenmaal overstappen bin nen drie kwartier (a 30 ct, op een vier- rittenkaart 22'A ct) en kaartjes voor meermalen overstappen binnen 75 mi nuten (alleen verkrijgbaar op een drie- rittenkaart a 1,-). Het kinderoverstapje zal eveneens 75 minuten geldig zijn evenals de vijfrit- tenkaarten voor bejaarden en kinderen. De hogere opbrengst bij dit stelsel wordt geschat op 2.800.000,- per jaar. Daar bovenstaand voorstel in de be trokken raadscommissie geen meerder heid heeft kunnen behalen hebben B. en W. subsidiair hun oude voorstel ge handhaafd. De minister van Economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra heeft zaterdag een krans gelegd bij het Van Riebeeck- monument te Kaapstad, bij een plech tigheid ter herdenking van het feit, dat 6 april 1652 de eerste nlanken onder leiding van Jan van Kiebeeck op Kaap de Goede Hoop voet aan wal zetten. De plechtigheid werd bijgewoond door meer dan vijfhonderd personen, onder wie vertegenwoordigers van landen van het Britse gemenebest en andere lan den. De Nederlandse violist Jo Juda, die vergezeld door zijn vrouw Olga Juda een concertreis door Spanje maakt, heeft een gunstig onthaal gevonden bij de Spaanse muziekcritici. Het blad „La Vanguardia" te Barcelona schrijft on der meer dat Juda beschikt over een briljante techniek, een grote gevoelig heid en een betoverende streek. Juda speelde een programma van Tartin: Bach, Bartok, Kreisler en de Sarasate. De pers prees eveneens de capaciteiten Mn Juda'» begeleidster: Olga Juda. openbare werken, de vuilverwerking en de brandweer. De punten één en drie staan los van elkaar wat betreft net directe Delftse belang. Voor wat het opvangen van de Delftse bevolkingsgroei en de gevolgen van de stadssanering aangaat zes tienhonderd woningen in de Delftse binnenstad zijn praktisch onbewoonbaar en dienen te worden gesloopt is de annexatie van het bewuste Schipluiden- se gebied voldoende. Met de plannen voor de dubbelstad, waaraan Pijnacker in principe bereid is mee te werken, wil Delft een bijdrage leveren in de op lossing van de moeilijkheden die ont staan door de bevolkingsgroei in Zuid- Holland. Dit wordt nadrukkelijk in het rapport aangegeven. Evenzo wordt de mening uitgesproken dat het opvangen van de stedebouwkundige gevolgen van de bevolkingsvermeerdering een zaak is die tegemoet getreden dient te wor den op boven-gemeentelijk, dus op pro vinciaal en landelijk niveau. Aan het slot van dp nota van de ste debouwkundige adviseurs van Delft, ir. S. J. van Embden en prof. ir. J. H. Eroger, welke nota teu grondslag ligt aan het Delftse plan, wordt gesteld dat het welslagen van het plan behalve de medewerking van de kleine Delftse randgemeenten ook begrip, medewer king en een zekere mate van zelfbe perking vereist by de besturen van de beide grote steden Rotterdam en Den Haag, alsmede van de gemeenten Rijs wijk en Voorburg als onderdelen van de Haagse agglomeratie. Nu heeft Rotterdam weinig belang bij een Delft se dubbelstad; het zoekt zyn expansie naar het zuiden en niet naar het noor den. Den Haag voelt niet voor het Delft se plan. Men houdt vast aan het idee- Wilsveen. Rijswijk heeft zich daarbij aangesloten. Officieus zijn van Haag se zijde de volgende bezwaren tegen het Delftse plan aangevoerdDe rand stad Holland moet lucht hebben. Het Delftse plan schaadt dit principe. De grond in Pijnacker is kostbare tuin grond. Men moet bij het stichten van een satellietstad niet uitgaan van een bestaande dorpskern. De Rijksweg Den Haag-Rotterdam wordt nog meer belast. Den Haag wijst op de gunsti ge ligging van een toekomstige stad in Wilsveen. Goede vet bindingen met Den Haag zijn mogelijk. Delft wijst op de ligging van de eventuele dub belstad aan de spoorlijn Den Haag- Rotterdam Hofplein (halte Pijnacker) en aan de Rijksweg Den Haag-Rot terdam. De hoven-gemeentelijke autoriteiten zuilen uiteindelijk een oordeel moeten vellen. Het is niet bekend wanneer Den Haag, waar het idee van de satelliet stad naarstig wordt uitgewerkt, ziin uiteindelijke plannen in de discussie zal brengen. Wel bekend is, dat een tech nische werkgroep uit de werkcommis- sie „Westen des Lands" het probleem van de Haagse agglomeratie bestu deert. Deze werkgroep zal rapport uit brengen aan de commissie „Westen des Lands". Deze commissie is samen gesteld uit de voorzitter van de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, zes vertegenwoordigers van deze vaste commissie, de directeur van het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, twee vertegenwoor digers van elk der betrokken provin cies, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en een vertegenwoordigei van elk der drie grote steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. De provinciale plano logische diensten zijn dus vertegen woordigd en ook de drie grote steden kunnen hun stem laten horen. De con clusies van de commissie „Westen des Lands" zullen, vervat in een rapport, via de vaste commissie van de Rijks dienst voor het Nationale Plan in de loop van deze zomer aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid worden aangeboden. Intussen zal de allereerste eis de uiteindelijk voor uitvoering verkozen plannen voor de oplossing van de moei lijkheden van de Haagse agglomeratie met voortvarendheid moeten worden verwezenlijkt. De tijd dringt. De erva ring leert, dat de weg van plan tot wo ning acht jaar lang is, bij een uitbrei dingsplan althans. Wanneer het gaat om de stichting van een satellietstad zou die weg wel eens langer kunnen zijn. Bovenstaand kaartje geeft een ruwe situatieschets van het gedeelte van Zuid- Holland, waar men nieuwe mogelijkheden voor de stedebouw moet zien te vinden. Verschillende uitbreidingen, die nog zullen moeten geschieden, staan reeds aan gegeven. Delft is geschetst in de vorm, die het krijgt, wanneer de uitbreiding met een stadsdeel van 56000 inwoners zijn beslag heeft gekregen. De plaats, waar Delft zijn dubbelstad wil stichten, staat aangegeven. De zwarte stip geeft de bestaande kern Pijnacker aan. Ook is getekend waar ongeveer Den Haag zijn satellietstad zou trillen bouwen. \*+r r-vv' 7. De boodschapper blijkt er op gerekend te hebben, dat hij toch gevolgd zou worden, want ondanks de bijkans onfeilloze opmerkingsgave van Nahenah is het spoor onvindbaar. Op goed geluk van de veronderstelling uitgaande, dat het kampement van de vijand zich in zuidelijke richting bevindt, slaagt de oude, listige woudloper er echter toch in het goede spoor te pakken te krijgen. Geen aanwijzing, hoe gering ook, ontgaat zijn blik en langzaam maar zeker vorderen zij. Twee dagen zijn zij onderweg als zij een brede laagvlakte berei ken. Wat zij dan te zien krijgen, beneemt hun een ogenblik de adem van schrik. Een grote krijgsmacht Eric schat hun aantal op zeker vijfhonderd - heeft zich in het midden van de vlakte gelegerd. De rook van talloze vuren kringelt traag hemelwaarts en zelfs op deze grote afstand is het rumoer van het geweldige kamp duidelijk hoorbaar. „Mijn broeder mag zien, hoe zich vergiste", fluistert Nahenah terneergeslagen. „De woorden van de booa schapper waren geen „bluf", zoals gij meende. De vijf verbonden stamme kunnen niet de helft van het aantal krijgers, dat daar gelegerd is, op de bee brengen". Op een teken van de Noorman trekken de mannen zich voorzichtlJ> in het woud terug. Ernstig kijkt Eric de kring rond. „Morgen aan de dag t deze bende de aanval in", zegt hij met een frons „Ik hoop, dat de opgeroepf krijgers voor die tijd hier zijn, maar wachten kunnen wij er niet op. ZW" zij er vanavond niet, dan zullen we het met deze kleine troep moeten wa0C Mohaka te bevrijden". „Het bezoek van het Concertgebouw orkest aan Engeland," aldus Eduard van Beinum, toen hij per vliegtuig uit Londen op Schiphol arriveerde, „is uit stekend geslaagd. De concerten in de verschillende steden waren goed be zocht en de kritiek van de zijde van deskundigen mag gemiddeld worden omschreven met het woord „voortref felijk". Wij hebben met veel plezier ge musiceerd en ik weet zeker, dat het Engelse publiek grote waardering heeft gehad voor de muzikale prestaties. De zelfde combinatie, welke deze toernee van ruim tien dagen heeft georganiseerd, wil het orkest zo gauw mogelijk terug hebben. Zaterdag hebben wij de toernee be sloten met een concert te Bristol. De Enigma-variaties van Elgar, een En gelse compositie dus, stonden o.m. op het programma. Overigens had het or kest bij elke uitvoering een Nederlands werk op het programma geplaatst. Com erten zijn gegeven in Londen (ook voor de BBC), Leeds, Huddersfield, Li verpool, Birmingham, Wolverhampton, Swansea en Bristol. Een behoorlijk zwaar bezette toernee dus. Dinsdagmorgen begin ik al weer met de repetities voor de „Matthaeus Pas sion", aldus de dirigent van het Con certgebouworkest. Zondagavond is het Concertgebouw orkest met de boottrein uit Hoek van Holland op het Centraal Station te Am sterdam gearriveerd, terugkomend van een veertiendaagse tournee door ver scheidene grote steden in Engeland. De zakelijke leiding van het orkest is in Londen achtergebleven om de bespre kingen te voltooien over een nieuwe concertreis door Engeland, die het or kest dit jaar of het volgende jaar zal maken. Familieleden en kennissen hebben de orkestleden hartelijk verwelkomd. AMSTERDAM, 5 april (G.U.). Bevor derd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Experimenteel onderzoek naar de elektrische activiteit in sinus- knoop, boezems en atrio-ventriculair- knoop" M. W. van der Kooi, geb. te Twijzel. Doctoraal scheikunde J. Kuyt (Zaandijk) en D. L. Vogel (Zaandam). Kandidaats wis- en natuurkunde mej. F. H. Polak, J. D. Hilgen, T. H. Jap, R. H. Siegmann (Amsterdam) en W. C. Aten (Zaandam). AMSTERDAM, 6 april. Doet. econ.: J. W. Schrakamp en W. H. Wolvetang (beiden Amsterdam). AMSTERDAM, 5 april. Doet. rechten: A. G. A. de Wolf, Heemstede. Kand. theologie: C. van Zuylen, Hillegom. Kand. economie: H. van Ramshorst, Nij- kerk, C. A. Koopman, Alkmaar en H. Koning, Echt (L.>. LEIDEN, 5 april. Doet. Ned. recht J. A. P. Boertje te Dordrecht. Kand. god geleerdheid M. B. Blom te Wassenaar. Apothekersexamen S. B. Thio te Leiden. UTRECHT, 5 april. Doctoraal genees kunde: W. A. H. Feenstra, Bilthoven; P. N. H. M. Houx, Bilthoven; Th. J. Lit- jens, Hilversum; mej. L. A. M. van Steenis, Amersfoort; K. R. Timmerman, Arnhem. Kand. geschiedenis: J. W. B. Brongers, Utrecht. NIJMEGEN, 6 april. Kand. klass.: J. H. Horsthuis (Apeldoorn) en J. H. M. Seegers (Oss.). TILBURG, 6 april. Accountantsex.: W. van der Kallen, Nijmegen; W. Beks, Tilburg; T. Meerman, Amsterdam. Cand. econ. wet.: B. Groothuis, Vasse; W. de Mooy, Breda; C. de Wit, Bovenkarspel. Ter gelegenheid van de Boekenweek hebben schrijvers en schrijfsters van kinder boeken zaterdag in de Bijenkorf te Amsterdam zelf hun werken verkocht, die zij, op verzoek van handtekeningen, voorzagen. Men ziet hier mevrouw Pothast- Gimberg (links) en Marie Schmitz hun lectuur aan de man brengen. (Van onze correspondent) De Nederlandse vereniging van pleeg ouders hield zaterdag te Apeldoorn haar eerste ledenvergadering na het in wer king treden van de adoptiewet. Van de werking van deze wet kunnen veel pleeg gezinnen profiteren, vele andere niet, al dus mr. A. Stempels te Rotterdam, voorzitter der N.V.P. Juist in verband met dit laatste is er nog veel juridisch werk voor de vereniging te verrichten. Mr. Stempels sprak ook over het werk van de centrale adoptieraad, die eind januari is geïnstalleerd. De taak van de- raad is adviseren over elk adoptiever- zoek, dat bij de rechtbank is ingediend, nadat de raad voor de kinderbescher ming zijn voorlopig advies heeft opge steld. Verder moet de centrale adoptie- 67 „Ik ben rechercheur Bruins, zo u weet, maakt u zich niet boos madame, We komen alleen maar het huis doorzoekenzei Bruins kalmerend. ,,Wat zoeken jelui daner uit zullen jelui en wel direct." De H.I. bemoeide er zich mee en zei, eveneens in het Frans: ,,Ik ben'hoofdinspecteur van de recherche madame enmaar verder kwam hij niet, want madame stoof op: „Al was u ik weet niet wie, u gaat er uit en wel dadelijk." „Het spijt me zéér madame, maar dat zal niet gaan. Ik heb opdracht van de officier van justitie, om uw huis te laten onderzoeken, hier hebt u het bevel, leest u maar. Tevens moet ik u aan een verhoor onderwerpen. Dat zal rechercheur Bruins, die u al kent, op zich nemen. Ik moet u verzoeken en tevens aanraden u niet te verzetten, dat is volkomen doelloos. Is uw man aanwezig?" Madame gaf geen antwoord en negeerde verder alle vragen, waarop de H.I. Bruins een wenk gaf. „Madame," zei hij beleefd, „ik begrijp volkomen hoe onaangenaam deze situatie voor u is, maar gaat u met mij mee naar de salon, we kunnen daar rustig even praten. Ik weet, dat u niets te verber gen heeft en daarom zal ons onderhoud vriendschap pelijk zijn en niet van lange duur. Het is maar een formaliteit waaraan we nu eenmaal moeten voldoen. Kom madame, u is een verstandige vrouw, gaat u maar met m\j mee, de heren vinden de weg wel en Anny kan hen helpen." Madame Derby streed een moment een hevige strijd maar, met de bekende omzwaai van Bruins, werd ze ineens totaal anders en legde zich volkomen bij de toestand neer. Inspecteur Derksen kon zijn verwon dering hierover nauwelijks bedwingen, maar onthield zich angstvallig van ingrijpen, het tactisch optreden van Bruins gaf hem alle vertrouwen in diens verder beleid. Madame bracht hen naar de salon, wees hun een stoel aan en nam zelf plaats tegenover hen. „Maakt u aantekeningen, inspecteur?", fluisterde Bruins hem in het oor. „O.K.", was het antwoord. Toen madame gezeten was, zei Bruins: „Madame, het spijt me, dat ik het Frans niet zo danig meester ben, dat ik u een verhoor in die overigens zo mooie taal kan afnemen, ik kan u evenwel goed verstaan als u maar niet te snel spreekt." „Zeer goed meneer, ik zal spreken langzaam en duidelijk, wat wilde u vragen mij? Ik Hollands heel goed verstaan kan, u maar spreken die taal." „Om te beginnen madamemaar verder kwam Bruins niet want zij viel hem in de rede: „Waar is die charmante inspecteur, monsieur, die hier was toen die arme Hélène op zo'n vreselijke manier aan haar eind kwam?" „Hij zou zeker het verhoor zelf hebben geleid ma dame, maar hij ligt te bed, hij is ziek, maar ge lukkig niet ernstig." „Ik blij ben, maar wat wilde u mij vragen?", vroeg ze vriendelijk glimlachend. „Is monsieur Derby niet thuis, madame? Ik zie hem nergens." Even was er een moment van aarzeling, maar alleen in de uitdrukking van haar ogen. „Het spijt me, dat ik u moet teleurstellen, maar hij is met de auto uitgegaan en ik weet niet wanneer hü thuiskomt. Hij heeft Johannes meegenomen, want die arme neger mag ook wel eens een afleiding hebben." Bruins wist, dat van dit antwoord geen woord waar was. want monsieur Derby was niet per auto uit gegaan, dan was dat gemeld. Hetonderzoek in het huis zou het onomstotelijk bewijs leveren of hij thuis was of niet. De vraag was dan ook meer als inleiding bedoeld. „Oh ja, madame, voor ik verder ga, moet ik de groeten, overbrengen van de eigenares van „La Bruxelloise" in Brussel. Ik was daar een paar dagen geleden met mijn vrouw. Ze vertelde mijn vrouw, dat u daar inkopen deed in het groot." Madame viel hem in de rede. „Oh ja, ik kopen daar veel omdat het is zulke mooie stof. Ik kopen dat voor alle damesleden van de club, die niet zo veel geld kunnen betalen." „Aardig van u madame. Dat meisje, dat in de duinen vermoord is gevonden, behoorde dus ook tot uw club, want ze droeg hetzelfde ondergoed. Een ogenblik aarzelde madame. „Een meisje in de duinen vermoord... maar ze was niet..." „Ik ben het met u eens, dat er van moord geen sprake is," zei Bruins alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. „Ze heeft zichzelf van het leven beroofd door veronal in te nemen." „Hoe kan ik dat nu weten?", vroeg madame on schuldig. Het was haar aan te zien, dat ze zich bewust was van de blunder, die ze geslagen had. „Maar ze behoorde toch tot uw club, dat blijkt dui delijk. U moet er meer van weten, madame." Bruins keek haar strak aan, maar ze weerstond zijn blik en antwoordde kalm: „Dat kunt u nu wel zeggen, maar dat is volko men uit de lucht gegrepen." „Jammer madame, dat ze ook op kamers woonde in de Balistraat, dezelfde kamers, waar juffrouw Van Veen haar intrek nam en dat op aanbeveling van mon sieur Derby." Madame dacht enkele ogenblikken na en zei toen: „Monsieur, wanneer u hier gekomen is om mij dergelijke stupide vragen te stellen, dan doet u beter verder maar te zwijgen". Bruins kwam nog steeds niet uit de plooi. „Madame, u kunt veel beter voor de waarheid uit komen, want ik heb geen enkele beschuldiging aan het adres van u of aan dat van uw man. Het be doelde meisje heeft in haar kamer zelfmoord ge pleegd. Ik kan me indenken, dat dit voor uw beiden én voor de club, alleronaangenaamst was, reden, waarom u haar naar de duinen liet brengen en zo de schijn wekte alsof zij zich déér en niet op haar kamers van het leven beroofde. Met een erkenning van dit vaststaand feit, doet u uzelf geen strop om de hals, integendeel, u zet een zaak recht." (Wordt vervolgdt raad de minister van justitie adviseren omtrent aangelegenheden, welke met de adoptie te maken hebben. De N.V.P. heeft twee soorten leden: pleeggezinnen met adoptie en pleegge zinnen zonder adoptie. Dit laatste soort leden is te onderscheiden in pleeggezin nen, die niet kunnen adopteren vanwege het leeftijdsverschil tussen de pleeg ouders en het te adopteren kind en in pleeggezinnen, die moeilijkheden willen voorkomen met de eigen ouders der kin deren. Voor beide groepen kan de N.V.P. een nuttige functie vervullen, aldus ten slotte mr. Stempels. Eind december 1956 telde de N.V.P. 1399 leden. Er zijn in ons land ongeveer 20.000 pleeggezinnen. Mr. A. Stempels en mr. R. Talsma gaven vervolgens enige praktische wenken voor pleeg ouders bij de adoptieprocedure. Aanlei ding hiertoe vormde de enquête onder de leden der N.V.P. Van het aantal ver zonden enquêteformulieren kwam meer dan de helft ingevuld terug t.w. 705. Van dit aantal waren er 449 afkomstig van gezinnen, welke voldoen aan de formele eisen van adoptie. Dit is bijna 30 pet. van het totale ledental van de N.V.P. (Van onze Haagse redactie) Het hoofdkantoor van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., dat in Den Haag in zeventien huizen en gebouwen is gevestigd, heeft er een achttiende kantoor bijgekregen. Aan dit kantoor, dat gevestigd is aan de Ley- weg, op de grens van de nieuwe wijken Morgenstond en Moerwijk, wordt het karakter gegeven van een wijkkantoor. Van de 38000 leden die de A.N.W.B. in Den Haag heeft wonen er 6000 in deze nieuwe wijken. Dit is een van de rede nen, die hebben geleid tot de vestiging van dit bijkantoor. Aan de bewoners van de in voorbe reiding zijnde wijken Bouwlust, Bere- stein en Vrederust zal her kantoor even eens goede diensten bewijzen. Het kan toor krijgt een bezetting van acht man en zal behalve op de normale kantoor uren ook woensdagsavonds en zater dagsmiddags geopend zijn. De heer Johan van den Boogert, hoofdleraar voor piano aan het Amster dams Conservatorium is benoemd tot adjunct-directeur van dit conservatorium en tevens van de daaraan verbonden muziekschool. tijdens het jongste festival van ,e netië hebben wij bericht dat de e "L. wedstrijd eindelijk van vreemde srnti- ten vrij zou komen. Het jongste f®8,. val was om zo te zeggen de eerste a® loop naar een permanente regel1™! Thans meldt United Press, dat een 1 een definitieve conclusie is gekorn® 'f Drastische maatregelen zijn aan? kondigd om van het jaarlijkse film1 tival in Venetië weer een zuiver ar" tieke aangelegenheid te maken. De nieuwe maatregelen omvatten: 1. De artistieke commissie zal t£1 hoogste 10 films kiezen uit de aang boden produktie. Per land kan slecbjj één film worden gekozen. De fibjL moeten „werkelijke vooruitgang van 0 cinematografie als artistiek pressiemiddel" tonen. Zij ten bijdragen tot de verspreiding VL cultuur en wederzijds begrip onder 8 volkeren. Dit zullen de „officiële" lP zendingen zijn. 2. De artistieke commissie zal hoogste nog vijf films uitnodigen, "L geacht of het land van herkomst ree» een „officiële" inzending heeft geda® of niet. 3. Alle prijzen moeten worden to®', gekend. (In het verleden kwam hfe voor, dat de jury weigerde somffl'» prijzen toe te kennen omdat de iP zendingen niet voldeden). 4. Naast iedere getoonde film 8®J een documentaire uit het land van h®r„ komst worden getoond om het publi®. een beeld te geven van het leven 8 daar. 5. Er zal een retrospectief prograf1, ma van films worden gegeven. Dit les werd meegedeeld door de voor ter van het festival, Luigi Flores A"' mannati tijdens een vergadering ^8j, de organisatiecommissie van het fes1, val, die in Rome heeft plaats geh®°' President Nasser van Egypte li premier Khalil van Soedan hebben teren in Cairo, na besprekingen die dr, dagen geduurd hebben, een conamuL( qué uitgegeven, waarin zij verklaf® dat z(j vasthouden aan een politiek positieve neutraliteit. De Arabische landen hebben het re®® hulp van welk land dan ook in over",,, ging te nemen, of te weigeren als z® strijd is met hun soevereiniteit en on® hankelijkheid of nadelig voor een andere Arabsiche landen, aldus het muniqué. ,t Israël wordt een „bedreiging van 8 vrede in het Midden-Oosten en een vaar voor de Arabieren" genoemd. Israël heeft de Verenigde Staten eL van op de hoogte gesteld dat het plan is te trachten zijn rechten op vG,i doorvaart door het Suezkanaal te 1®.lj gelden, zelfs als dit een nieuwe er»® in het Midden-Oosten zou teweegbr® f gen. Deze mededeling, aldus is giste» i bekend gemaakt, werd eerder deze door de Israëlische ambassadeur, A® j, Eban, aan de Amerikaanse onder-»,,, nister van buitenlandse zaken overb® digd. De Amerikaanse minister van bud^t landse zaken, John Foster Dulles, be f gisteren als gevolg van mist mo®V afzien van besprekingen met de s®8G taris-generaal der Verenigde Na'',|e Hammarskjöld, welke over de sitd in het Midden-Oosten zouden hande' HU heeft Hammarskjöld niet meer j, sproken sedert diens reis naar het den-Oosten. Dulles vertrok gisteren per vlieg* uit Washington naar New York, "Ti zijn toestel wegens mist echter Dl' kon landen. Na een tussenlanding i® bany, 240 km ten noorden van JjLf York, keerde hij tenslotte naar WashU) ton terug. (Reuter, De Sovjet-Unie heeft bekend geh^lfij dat agio's tot 150 procent van 1 af worden betaald bij de omwiss®L<rf van buitenlandse valuta in roebel J f niet-handelsdoeleinden. Deze maa" is vooral van belang voor de van buitenlandse ambassades, leê9toe' buitenlandse correspondenten en ,e(' risten. Het agio voor het pond ling waarvan de officiële koers jjj* roebel bedraagt, komt neer roebel, zodat de nieuwe koers uy0'1 op 27,6 roebel. De nieuwe koers er de Amerikaanse dollar komt ul v® tien roebel bij een officiële koer8 vier roebel. Ondanks het feit, dat de afzet^U]^ lykheden van bacon op de EJJÏiw. markt door een laag prijspeil stig blijven, heeft de ontwikkellPiVr, de binnenlandse varkensmarkt duktschap voor vee en vlees aanlf ,4 gegeven de toeslag bij slachting lichte varkens te verlagen. ,j Met ingang van maandag 8 aP gjSDt zal voor varkens met een koud g® c'- Por gewicht van 63 t/m 70 voor de baconbereiding wi stemd, tot nader order een toes 10 cent per kg worden betaald. kg, d1® K ord®d

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2