Centrale organisatie voor Franse arbeidersmissie te Parijs opgericht Instituut der priester-arbeiders gewijzigde vorm keert De KVP en het vraagstuk der Vraag Antwoord Proeven met behandeling van reuma per mobiele apparatuur SCBEEPVAARTBERICHTEN 1 Radio en tv: j D; Ss* H in onderontwikkelde gebieden Kwakzalvers en boze geesten Naar een modern en dynamisch apostolaat Uitoefening van het apostolaat vooral het werk van de leken Inleiding van dr.J. S.C.J. voor de K.V.P.- en Geslaagde Krocodil-uitzending Mr ks; Op Koninginnedag Défilé te Utrecht gaat niet door Vanavond N.A.T.O. over Britse defensiepolitiek MAANDAG 8 APRIL 1957 PAGINA 4 Taak voor bevoegde leken Ook priesters onontbeerlijk MARKTBERICHTEN Ziekenfondsverzekering Eerst nader inlichten Kwakzalverij Onafhankelijke jury voor Cannes Hans Kox pianoleraar Ouderdomsuitkering Oud bankbiljet Belasting Geen kinderaftrek Huurverhoging les. IV ohbujL oA" (Van onze Parijse correspondent) een centrale organisatie der arbeiders- PARIJS, hedenmorgen. m'ssie in het leven zal worden geroe- Het is reeds bekend dat een van de Hl'Utf® fal !Vestigd »ord<>"' MaIs voornaamste onderwerpen van studie, ..v Karfnnó l tzmuIS'> J f.ljne, zo niet hét voornaamste van de vier J?® «JVf naam weken geleden gehouden bijeenkomst van de franse kardinalen en aartsbis- Arbeidersmissie. Kanunnik Bonnet, die nationaal hoofdaalmoezenier blijft schoppen, de zogenaamde arbeiders- Tr, missie is geweest, dat wil zeggen de K Katholieke Arbeidersactie, is missionering onder de ontkerstende ar- t®vens benoemd tot algemeen secreta- missionering onder de ontkerstende ar beiders in Frankrijk. De studie had plaats op basis van een door de natio nale hoofdaalmoezenier der Action Ca- tholique Ouvrière", kanunnik Bonnet, ris van de Arbeidersmissie, en hem is verzocht een ontwerp in studie te ne men dat de opbouw, samenstelling en bevoegdheid van het secretariaat zal uitgebracht rapport. Zaterdag j.l heb- vasöeggen zomede de betrekkingen die ben nu de kardinalen en aartsbisschop- ,ond"h,°"(le" dR ver" pen aangaande de conclusies en be- Slem e'fftChben((le b.sschoppe- slissingen waartoe z« In de onderha- S te .weten. djf.. ^00r de viire materie od hun iona*^te hiieen- srheiaerswereiQ, de landbouwers- komst zijn gekomen een mededeling 'h irh S81? J8,1* F1^fJlkr^k» de verstrekt, waarin zij aankondigen dat &eesteltikheid en de herderiyke zorg. De zeer belangrijk geachte medede ling is afgekomen na het zo pas door Kardinaal Liénart, bisschop van Rijs- sel en deken van de Franse kardinalen en aartsbisschoppen, bij de Heilige Stoel afgelegde bezoek ad limina. Het spreekt wel vanzelf dat Zijne Eminentie daar bij met Paus en Curie over de proble men van de Franse arbeidersmissie en de in het voornemen liggende oplossin gen heeft gesproken. Het is aannemelijk dat bij deze besprekingen, gezien het feit van de boven weergegeven bekend making, reeds aanzienlijke mate van overeenstemming is gebleken. Zeer in het algemeen kan thans reeds gezegd worden dat het de taak van het secretariaat-generaal zal zijn de grond slagen te leggen van een stelselmatig, dynamisch en op de eisen van de tijd afgestemd apostolaat onder de arbei ders, dat in nauw verband met de Fran se bisschoppen samenwerkt. Daarbij is het de opzet dat deze apostolaatsuit- oefening in hoofdzaak net werk zal moe ten zijn van bevoegde leken, voorna melijk dus wel van de Katholieke Ar- beidersctie, zoals deze in 1950 hier in het leven is geroepen. In verband met de nieuwe plannen komt derhalve een uitzonderlijk belang toe aan de eerstvolgende tweejaarlijkse nationale ontmoeting van leiders en mi litanten van deze afdeling van de Ka tholieke Actie, een ontmoeting die van 12 - 14 dezer gehouden wordt en waar op de evangelisatie in het arbeidersmi lieu en de lekenmissionering aldaar aan de orde zullen komen. Niettemin, zo heet het in de be voegde milieus, is het voor de ver antwoordelijke leiders van de Kerk in Frankrijk in de afgelopen jaren tevens onbetwistbaar vast komen te staan dat voor een vruchtbare missionering in het arbeidersmilieu de aanwezig heid aldaar van ook de priester onont beerlijk is. In 1954 verklaarde reeds de stadscommissie van de „Missie van Frankrijk", dat „het deze missie bij ontstentenis van de priester-arbeiders, ondanks al haar inspanningen niet mogelijk was in het arbeidersmilieu het zichtbare teken van Christus en de Kerk te bevestigen". Het wordt dan ook als zeker beschouwd dat op nieuw, zij het in gewijzigde gedaan te, het instituut van de priester-arbei ders in het leven zal worden geroepen, die dan hun levenswijze en activiteit strikt zullen hebben te conformeren aan nog uit te vaardigen richtlijnen van de kerkelijke hiërarchie. Een commissie van theologen heeft het vraagstuk van handenarbeid en pries terambt bestudeerd. De studie, thans in handen van de bisschoppen, zou concluderen tot hun verenigbaarheid en zou weldra gepubliceerd worden. Van belang wordt te dien aanzien vooral de vraag geacht tot hoever die verenigbaarheid geacht wordt te kun nen gaan. Volgens zekere inlichtingen zou het centraal gezag te Rome een volledige arbeidsdag voor de priester volstrekt ongewenst achten en er eveneens tegen gekant zijn dat pries ter-arbeiders in hun kwaliteit van arbeider op militante wijze zouden deelnemen in de activiteit der syndi caten. Zoals men zich zal herinneren heeft het tijdens het voorgaand experi ment met de priesterarbeiders, on dernomen op initiatief van wijlen kar dinaal Suhard, herhaalde malen tot penibele situaties geleid, dat priester arbeiders zich in het heetst van het sociale strijdgewoel hadden begeven; een der redenen waarom aan het ex periment een einde werd gemaakt. Overigens is bekend dat kanunnik Bonnet de zienswijze huldigt dat de aanwezigheid van „de priester" in het arbeidersmilieu volstrekt niet vereen zelvigd mag worden met aanwezigheid van „priester-arbeiders". In aanwezigheid van de partijvoor zitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doom, en van diens voorganger, de heer W. J. Andriessen, die prof. Rom- me vertegenwoordigde, is zaterdag in een feestelijk versierde zaal van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de openbare jongerenraads- vergadering van de jongerenorganisatie in de Katholieke Volkspartij gehouden. Drs. C. Cosijn, voorzitter van de J.O.- K.V.P., besprak in zijn openingswoord de plannen, die bestaan ten aanzien van een belastingverlaging voor ongehuw de jongeren. Een commissie uit de jongerenorganisatie zal te zijner tijd ver slag uitbrengen. Tenslotte bracht drs. Cosijn het voornaamste punt uit het werkprogramma voor het komende jaar naar voren: namelijk de bestudering van het vraagstuk der onderontwikkel de gebieden. Aan ditzelfde onderwerp heeft pater dr. J. Ponsioen S.C.J. vervolgens een inleiding gewijd. Pater Ponsioen stel de, dat het de leidende groepen in de onderontwikkelde gebieden zijn, die de vraag in feite formuleren. Het blijkt geen vraag te zijn naar missie of zen ding, naar voedsel en kleren, maar naar grote kapitaalgoederen, naar universi teiten en adviseurs ct experts. Toch heeft de praktijk deze leidende groepen wel wijzer gemaakt. Naast stuwdam men, wetenschappelijke instituten en raadgevers heeft men een ontwikkelings methodiek nodig, die evenzeer econo misch, pedagogisch, psychologisch, so ciaal, dit alles tegelijk is, en welke nog ontdekt moet worden. Wij hebben de liefde vervalst door de gever hoger te plaatsen dan de ont vanger. De echte naastenliefde richt zich echter op alle mensen, als broeders, als gelijken. Staande voor het feit, dat de communicatietechniek de gehele mensheid met enorme noodgebieden heeft opengelegd, dwingt de sociale rechtvaardigheid de mens zich solidair te weten en samen met andere culturen en rassen ons gezamenlijk welzijn op te bouwen. De verdelende rechtvaardig heid dient te verdelen, wat door geza menlijke inspanning werd verkregen. De norm der verdeling dient niet te worden genomen naar wie het meest door zijn bijdrage heeft verdiend, noch naar de behoefte van elk afzonderlijk, maar naar hetgeen nodig is om de men sen-eenheid tot stand te brengen en in stand te houden. Omdat wij, zo ging dr. Ponsioen voort begrensd zijn door de tijd. zul len wij planmatig moeten handelen. Ingevolge onze begrenzing door econo mische mogelijkheden, moeten wij be perking zoeken in wat vergeleken bij de nood in onderontwikkelde gebieden luxe is. Voorts dienen allen als één man achter de taak van de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, te staan. Zonder zich uit de NÖVIB te isoleren zal de ka tholiek zijn eigen particuliere organisa tie, gesticht voor internationale hulp verlening, steunen. Pater Ponsioen wees er op, dat de deelneming van katho lieken in de internationale hulpverle ning slechts in een missionaire geest kan gebeuren, maar zelf geen missie werk is of kan worden. Voor de missie is economische, culturele, sociale ont wikkeling slechts middel; voor de inter nationale bijstand is de economische, sociale en culturele ontwikkeling doel in zich. Wjj moeten ook een politieke gestalte geven aan onze verantwoordeiykheid als deel van de mensengemeenschap voor de zwakke plekken in deze gemeen schap: de naar gelijkheid strevende on derontwikkelde gebieden. Deze gestalte ligt in ons lidmaatschap van de in ternationale organen, waarvan wij op gelijke voet met deze landen deel uit maken. Alleen deze organen kunnen de enorm kostbare basisgoederen voor de projecten leveren. Deze organen moeten de kennis der mensheid kun nen mobiliseren door van overal des kundigen te kunnen aantrekken. Deze organen zijn bovendien de enige, die politiek volkomen veilig zijn voor deze landen, omdat zij zelf dan mee beslissen over de fondsen. Tenslotte zal ook de K.V.P., zich in geweten moeten beraden, hoe zwaar zy de nood van deze landen laat wegen tegenover de noden in ons eigen volk én tegenover de luxe, die wy ons ver loven en kunnen veroorloven. Aldus pa ter Ponsioen. PLUIM VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH, 6 april. Aangevoerd 34.500 stuks. Prijzen: wit te kippen van f 1.751.80, gekleurde kippen f 1.65—1.75, slachtkuikens f 2.202.35, alles p. kg lev. gew., oude hanen 2.503.75 per st„ tamme konijnen f 5.0010.50 per stuk. VEEMARKT UTRECHT, 6 april. De prij zen waren voor: melk- en kalikoeien f 1175 tot f 775, kalfvaarzen f 100 tot f 700, vare koeien f 900 tot f 650, pinken 575 tot 450. stieren f 675 tot f 475, graskalv. f 450 tot f 250, nucht. kalv. f 46 tot 32, schapen f 135 tot f 110, lammeren 110 tot f 90, varkens boven 100 kg (drachtige zeugen) £380 tot f 290, varkens ben. 100 kg f 11060, big gen f 55 tot 40 per stuk, zware varkens le kw. 1.75, slachtzeugen le kw. f 1.65, slachtzeugen 2e kw. f 1.55, lopers le kw. 1.70 (zouters), lopers 3e kw. 1.65 p. kg lev. gew., bokken of geiten f 45 tot f 10 p. st. KARDINAAL FELTIN mm Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht oan Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubrlek"). De beantwoording 9'" schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermeldt'1» van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstent dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ont niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persooniyk beantwoording der brieven. Als de Zuid-Koreaanse minister van defensie, Kim Yong Woo, straks na een oriënteringsbezoek aan de Verenigde Staten terugkeert in zijn land, zal hij daar in elk geval kunnen meepraten over de behandeling van de nieuwe lichte mitrail leur van het Amerikaanse leger. In de infanterieschool te Port Benning in Cali- fornië heeft hij zelf dit nieuwe wapen geprobeerd. J. H. E. S. 8 Betreft een zieken fondsverzekering A.Z.A, van Oud indisch ambtenaar. Antwoord: Waarschqnlijk bedoelt u wat u moet betalen, als u zich vrqwillig ver zekert. Natuurlyk moet u over uw ge hele inkomen betalen, dus hier is ook het inkomen van uw vrouw by inbe grepen. Over dat laatste inkomen wordt dus dubbel betaald. U betaalt dan f 16.90 per maand of 17.78, wanneer u ook aanvullend is verzekerd (onbe perkte ligduur in ziekenhuis) (4.2 pet.). Voor de rest is uw brief niet helemaal duideiyk. J. L. J. 8 Alvorens uw vragen te beantwoorden, zouden wy gaarne wil- By de voorbereiding van het défilé der strijdkrachten dat dit jaar te Utrecht zou worden gehouden, is gebleken, dat vrij kostbare voorzieningen aan het weg dek noodzakelijk zouden zqn. Mede ge zien de overige kosten aan een derge lijk défilé verbonden, heeft de minister voor defensie in overleg en in overeen stemming met het gemeentebestuur van Utrecht het voor dit jaar niet verant woord geacht voor dit doel grote beste dingen te doen. In de verschillende gar nizoenen zullen echter overeenkomstig het reglement voor de inwendige dienst parades ter ere van de verjaardag van de koningin worden gehouden. Het rijksmuseum Kröller-Müiler in Ot- terlo heelt het schilderij van Van Gogh „Wandelpark met figuren uit Aries" in bruikleen verstrekt voor een tentoonstel ling in het Wallraf Richartz-museum te Keulen van 15 mei tot 14 juli 1957 over „Park und Garten in der Malerei". In de jubileumvergadering van de Nederlandse vereniging tot reumatiek- bestrqding, die zaterdag in het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam is gehouden, heeft dr. J. J. de Blécourt, lector in de reumatolo gie aan de ryksuniversiteit te Groningen een voordracht gehouden over mobiele fysische therapie. Bekend mag worden verondersteld het droeve feit dat nog steeds de behandelingsmogeiykheden van onze talloze reuma-patiënten schromelük te kort schieten aldus spreker, al werd na de tweede wereldoorlog geleidelqk aan een net van reumaconsultatiebu reaus over Nederland gespannen, ves tigden zich meer specialist-reumatolo gen, aan enkele universiteiten en vele wiikverpleegstercursussen werd de reumatologie in het leerplan opge nomen. Het aantal patiënten dat behandeling nodig heeft om geheel of gedeeltelijk te genezen bleek vele malen groter dan het aantal van diegenen welke als „lopend" of „opgenomen" patiënt door onze behandelinrichtingen en zieken huizen geholpen kan worden. Een gift van de jubilerende Neder landse aannemers en patroonsbond voor het bouwbedrüf heeft er toe ge leid, dat de zogenaamde mobiele phy- sische therapie voor ons land kan wor den uitgewerkt. Men tracht hiermee pa tiënten te bereiken die niet in staat zün een behandelcentra te bezoeken of welke niet bezocht kunnen worden door een vrq gevestigde pfysio-therapist (dit is een gediplomeerd masseur). In de provincies Groningen en Zee land neemt men een proef met de mo biele physische therapie. Hieronder ver staat men dan een fris geel geschilderd bestelautootje waarin zich o.a. bevinden een opvouwbare massagebank, infra- rood-Iamp, eenvoudige oefenappara- tuur, en doorwarmingsapparnat enz. De masseur die deze auto en inhoud bedient kan deze apparatuur meene men tot aan het ziekbed van de patiënt en hem of haar enige malen per week thuis behandelen. Sinds 1 januari rijden nu in Gronin gen en Zeeland de autootjes nr. 1 en 1 rond, bemand door de heren van Kappen en Slauerhoff die tot nu toe hun taak zeer tot tevredenheid van de patiënten vervuilen. In de vergadering werd voorts door dr. A. Melchior een voordracht gehou den over kwakzalvery. Het behoeft geen betoog, aldus spr„ dat de kwakzalvery, in welke vorm ook, een afschuwelijk kwaad is. Vol komen terecht beschermt de Neder landse wet de bevolking tegen de prak- tyken van allen die zich onbevoegd, dus zonder wetenschappelijke oplei ding en gedegen kennis aan de genees kunde wagen. Daarom is het betreu renswaardig dat sommige rechters dit niet inzien en met medische onkunde hun juridische kennis misbruiken om gevaariyke beunhazen tegen de wet in bescherming te nemen. „Ongetwüfeld zal dit voortduren, zo lang er kwakzalvery bestaat en wees ervan overtuigd, dat hier met eeuwen gerekend moet worden, ondanks de snelle vooruitgang der wetenschap en ondanks de onmiskenbare zij het lang zame groei der beschaving. Doch dat taaie leven van de kwakzalvery, tegen alle logica in is toch zeer verklaarbaar. Want uiteindelijk is de kwakzalvery een natuurlqk kind, onwettig geboren uit dezelfde moeder als de geneeskunde. Hq vertelde o.m. een ervaring die hij bij de primitieve uluguru-negers in Oostafrika opdeed: een jonge vrouw bloedde, al haast twee jaar. Alle tover middelen, bezweringen en kostbare die renoffers van de Waganga, van de to verdokters hadden gefaald. Al maan den lag ze op haar slaapmat in het duister van de hut en sloom sloop haar jonge leven weg. Het wachten was op de dood. Tegen het verbod van de zwarte col lega's in werd ik in consult geroepen en ik constateerde een best te verhel pen gynaecologische afwijking. On danks het heftig verzet van de Wa ganga en het stamhoofd heeft ze zich laten opereren. Zowel voor als na de operatie heb ik de mensen alles zo duidelijk moge lijk uitgelegd. Doch ze luisterden nau welijks en ieder was ervan overtuigd, dat ik de buik alleen maar had open gesneden om er de boze geest uit te halen. Toen was de vrouw natuurlijk meteen genezen. Ik was meteen d e grote toverdokte.r. Mensen met huid- zweren en hartkwalen, lammen, blin den, doven en zelfs twistzieke vrouwen werden mjj gebracht, opdat ik hun de buik zou opensnijden om de boze gees ten eruit te halen. Redelqke geduldige uitleg hielp niets, zodat de stumpers teleurgesteld, soms zelfs boos naar hun rpen terugkeerden, overtuigd dat ik een groot maar een wispelturig en weinig menslievend tovenaar was. De magie won het van de wetenschap. Niet, dat ik persooniyk niets van ma gie geloof. Want zelfs al bestonden er mensen met magische geneeskrachten, dan nog zouden ze een groot gevaar zijn. Zonder medische kennis zouden ze huns inziens een hoofdpijn wegtoveren, maar een maagzweer, een typhus misken nen of een kankerpatiënt de dood in jagen. Daarom zijn zij te allen tqde even gevaarlijk als andere kwakzalvers. Want zq houden de menser. terug van medisch onderzoek en doeltreffende be handeling. Daarom zqn ook de meest onbaatzuchtige onbevoegden, dat wil zeggen ondeskundige genezers, levens- gevaariyk. En daarom moeten zq al len zonder onderscheid vervolgd wor den. Niet omdat de staat de dokters of het artsenberoep moet beschermen, maar omdat elke zieke recht heeft op de bescherming, die slechts de wet kan verlenen", zo besloot dr. Melchior. De Franse regering heeft een volko men onafhankelqke internationale ju ry benoemd voor het film-festival in Cannes, dat daar van 2 tot 7 mei zal worden gehouden. Verwacht wordt, dat André Maurois tot voorzitter van de jury zal worden gekozen. Verder heb ben zitting Dolores del Rio, een Mexi caanse ex-filmster, Michael Powell, de Engelsman, die de film „The battle of the River Plate" maakte, George Ste vens, de vervaardiger van „Giant" en de Tsjechische producent Wladimir Vleck en zes voorzitters van vorige fes tivals: Jean Cocteau, Maurice Gene- voix (schrqver), Marcel Pagnol, Jules Romains, Georges Huismans, re- gerings-film-expert en Maurice Leh- mann, de vroegere directeur van de Franse nationale lyrische theaters. Op het festival van dit jaar zal slechts een grote film van elk land meedingen, andere uitgenodigde films worden hors concours vertoond. Van de 34 landen, die aan het festival deelnemen, hebben er al 31 de naam van hun film ingezonden. Onder de laatste inzendingen bevon den zich Argentinië met „La casa del angel", Spanje met „Faustina", de Ver. Staten met „Funny face", Frank- rqk met „Celui qui doit mourir" (René Clair's nieuwste filnx „Porte des lilas" schqnt dus niet geselectionneerd te zqn), Noorwegen met „Same Jakki", Zweden met „Het zevende zegel" en Rusland met „De een-en-veertigste". Onder de films, die „uitgenodigd" zijn, vindt men de Amerikaanse film „Friendly persuasion" en de Russische film „Don Quichotte". Hans Kox is benoemd tot pianoleraar aan de Apeldoornse Muziekschool. HU heeft vooral als jong componist van zich doen horen. Verschillende van zijn werken beleefden uitvoeringen o.a. door het Concertgebouworkest en het Ned. Studentenorkest. AKKRUMDIJK 5 te New York. AMSTELDIEP 5 te Karachi. ANKER p. 5 Azoren n. R'dam. ANGOLAKUST p. 6 Burlings n. Dakar. AMELAND p. 5 Walvisb. n. Las Palmas. ALKAI p. 6 Finist n. Las Palmas. ALWAKI 5 te Kaapstad. AALSDIJK 5 te Makassar. AMSTELLAND p. 6 Vittorla n. Montev. ARENDSDIJK p. 5 Bermuda n. Antw. ALMKERK 5 te L. Marques. ARENDSKERK 5 te Amst. AALSUM 5 te R'dam. ANDIJK 5 te Lissabon. ALAMAK 5 te B. Aires. ALCOR 8 te Bahia. AMSTELSOT 8 te Cebu. AMYNTAS p. 8 Dungen. n. Amsterdam. ASTRTD NAESS 7 te Dakar. ARTEMIS 5 v. Caripito n. Mobile. BLIJDENDIJK p. 5 Azoren n. New York. BALI 4 te Amst. BAARN p. 6 IJmuiden n. Hamburg. BANDA p. 4 Comoren n. Halifax. BATJAN p. 4 St.-Helena n. P. Soudan. BLOEMENDAEL p. 5 Fortaleza n. Cur. BOREAS 5 te Algiers. BREDA 6 te Pto. Cabello. CORILLA p. 5 Tnwnsv. n. Wellington. CLEODORA p. 5 Muscat n. Durban. CORYDA p. 6 Priok Surabaia. CISTULA 6 te Invergordon. DELFLAND 4 te Amst. DAPHNIS 6 te Punta Cardon. DRACO p. 6 Finist. n. Amst. DALERDIJK 5 te Londen. DONGEDIJK 4 te Londen. DUIVENDRECHT p. 4 Azoren n. Key West. DORIS 6 te Paramaribo. DORDRECHT p. 6 Kp. Race n. New York. ENGGANO 5 te Dakar. EENHOORN 6 te Beyrouth. ENA p. 6 Ouess. n. Curacao. EOS p. 8 Kreta n. Alexandrië. GAASTERLAND 7 te Rio Grande. GHANAKUST p. 8 Madeira n. Duink. GRAVELAND p. 6 Ouess. n. Recife. GOOILAND p. 7 St. Pauls R. n. Las Palm. HAARLEM 5 te Guayaquil. HATHOR 7 te Piraeus. HELICON 6 te Curasao. HERSILIA p. 5 San Juan P.R. n. Baltim. HYDRA p. 8 Finist. n. Barbados. ISIS 5 te Aruba. ILIAS 6 te Mlaaga. IVOORKUST p. 6 Ouessant n. Amst. JAPARA 5 te R'dam. JUPITER 5 te Oran. KARA p. 6 Str. Yucatan n. Curasao. KERMIA p. 6 Socotra n. Fahaheel. KONINGSWAARD 5 te Melbourne. KOROVINA 5 te Singapore. KABYLIA 5 te Belem. KALABAHI 5 te Makassar. KENIA p. 8 Dungen. n. Rotterdam. KIELDRECHT 5 te R'dam. KLOOSTERLIJK 5 te Philadelphia. KOPIONELLA p. 6 Durban n. Pt Elizab. KOSICIA 4 v. Curasao n. R'dam. KORATIA 4 v. Montevideo n. Kaapstad KERMIA p. 4 Mogadisco n. Fahaheel. KYLIX p. 5 Mozambique n. Fahaeel. LAAGKERK 6 te Antwerpen. LE MAIRE p. 8 Miri n. Kobe. LOMBOK 5 te Mombassa. LARENBERG 5 te Corpus Christi. LIEVE VROUWEKERK p. 5 Kp Verde n. Durban. LEKKERKERK 5 te Amst. LUNA 7 te Piraeus. MACOMA 6 te Karachi. MALEA 5 te Miri. MARISA p. 6 Str. Messina n. Istanb. MEERKERK p. 6 Kp. Palmas n. Durban. MENTOR 6 te Curasao. MERWEDE 5 te R'dam. MERWELLOYD 4 te Marseille. METULA 5 van Brisbane n. Pladjoe. MOORDRECHT p. 6 Kaapstad n. Lands End v.o. MODJOKERTO p. 5 Wight n. Hamburg. MALVINA 6 v. Str. Banka n. Manilla. MIJDRECHT p. 5 Recife n. La Plata. MIDAS 8 te Amsterdam. MIRZA 6 te Niigata. MYLADY 5 te Iskenderun. MACUBA 5 te Yarrow. MAASHAVEN p. 5 Bahia n. Las Palmas. NANUSA 5 te Colombo. VAN NECK 6 te Semarang. NIEUW HOLLAND p. 5 Thursday Eil. n. Sydney. OPHIR 5 te Singapore. OMMENKERK 6 te Casablanca. ONDINA 6 Ouessant n. Terneuzen. OOTMARSUM 6 te Galveston. OUWERKERK p. 5 Albany n. Durban. OMALA 4 v. Curasao n. Napels. OVERIJSEL 5 te Bremen. PERNA 5 te Singapore. PLATO 8 te Amsterdam. POLYDORUS 5 te Port Swettenham. PRINS W. G. FREDERIK 6 te Havre. PRINS W. v. ORANJE 5 te Basrah. PRINS FREDERIK Willem p. 5 Lizard n. Montreal. PHIDIAS 6 Barcelona n. Lissabon. PARKHAVEN 5 te Santos. PRINS WILLEM II 6 Cape Race n. Montr. PRINS PHILIPS WILLEM 6 op 100 mijl no Cape Race n. Montreal. POELAU LAUT 6 te Port Swettenham. POLYPHEMUS 6 te New York. RIDDERKERK, 5 te Amsterdam. REMPANG 6 te Singapore. ROEPAT 6 te Halifax. RIOUW 6 te Djakarta. ROTTI, 5 v. Belawan n. Dakar. SCHIE 6 van Pto. Barrios n. Pto. Plata. STRAAT TORRES, p. 5 Natoena n. Brlsb. SARANGAN, 5 te Beira. STRAAT BALI, 5 te B. Aires. SOMMELSDIJK p. 5 Nantucket n. Antw. STEEN WIJK. 5 dwars Azoren n. Hampton R. STRAAT MADURA, 5 te Melbourne. SLOTERDIJK, 4 te Rotterdam. SCHERPENDRECHT, 5 te Fao. STRAAT MALAKKA, 5 te L. Marques, STAD BREDA p. 8 Dungen,. n. Emden. STRAAT COOK, 9 te Fremantle verw. STAD HAARLEM, p. 6 Dungeness n. IJm. STAD ARNHEM, p. 6 Finist. n. Rotterdam STAD MAASSLUIS p. 6 Finist. n. Melilla. SCHELPWIJK, 5 dwars Rockhampton n. Miri. SAROENA, 5 te Pladju. STATUE OF LIBERTY p. 6 Kp. Palmas n. Fahaheel. STAD DORDRECHT, 5 te Palermo. SUNETTA 6 te Singapore. TROMPENBERG, p. 5 Azoren n. Hamilton. SLIEDRECHT 6 te Kaapstad. THEMIS, p. 6 Ouess. n. Curagao. TARIA, p. 6 Maracaibo n. Rio Janeiro. TRITON, 5 te Bremen. THALETAS, 4 te Hamburg. TRAJANUS, 4 te Hamburg. TEUCER, 5 te Semarang. TJIBANTJET, 5 te Surabaia. TAMO ,6 v. Kp. Blanco n. Rotterdam. TIBIA, 5 te Newcastle, TERO p. 6 Palmas n. Rio de Jan. TITUS 6 te Ciudad Trujillo. TJISADANE 6 te Singapore. WAAL, 4 te Rotterdam. WIELDRECHT, p. 5 Ouess. n. Perz. Golf. PAS AGIERS SCHEPEN GROOTE BEER p. 8 Finist. n. Teeriffe. NOORDAM p. 8 Landsend n. New York. MAASDAM 8 te Halifax. ORANJE p. 7 Sabang n. Colombo. SIBAJAK p. 8 Ouess. n. Australië. WATERMAN p. 7 Kp. Palmas n. Kaapstad. WESTERDAM p. 8 Sable eil. n. R'dam. WILLEM RUYS 7 te Kaapstad. ZUIDERKRUIS, 5 te Rotterdam. De nieuwe TV-wedstrqd van de KRO „Alle negen" is door J. W. Hof- stra tot een groot succes geworden. Het was een heel waagstuk voor de auteur om zich op dit zeer gladde qs te be geven, men weet van tevoren nooit of het zal slagen. Is dat niet het geval dan loopt men het risico volslagen be- lachelqk gemaakt te worden. Nu had Hofstra al de nodige TV-ervaring, ter- wql hq zich gemakkelqk beweegt en een zeer behoorlqke slagvaardigheid en eruditie in zqn mars meevoert. Boven dien was de wedstrqd goed voorbereid, zodat ongelukken en misverstanden zo veel mogelqk voorkomen werden. De vragen waren niet eenvoudig, doch door een groot deel van de kijkers goed te volgen omdat het over in de belang-* stelling staande onderwerpen ging, na melijk opera, Nederlandse literatuur en voetbalsport. Ook dit onderdeel had Hofstra goed voorbereid, hq kende èn de vragen èn de antwoorden vrqwel uit het hoofd. Hq mag alleen nog wel consequenter zqn bq het toekennen van de punten. Dit is geen hardheid, het is alleen voorkomen van moeilqkhe- den. De wedstrqd „Alle negen" is op deze manier in ieder geval een zeer aantrekkelqke aanwinst. Ook de rest van het Krocodil-program- ma stond op een goed peil. Men werk te weer in de vertrouwde omgeving van het Minerva Theater in Heemstede, waar men alle mogelqkheden door en door kent, terwql men van die mogelqk heden ook een goed gebruik maakte. Het aan elkaar rygen van het pro gramma door kleine balletjes en door Bueno de Mesquita was geslaagder dan de vorige maai, maar nog niet geheel bevredigend. Bq de verschillende show nummers lag het accent nogal eenzq- dig jp de muzikale kolder. Het optre den van de Spaanse zangeres Nati Mis tral was byzonder mooi. Als geheel een afwisselende, zeer geslaagde avond, J. v. S. Voor de VARA speelt vanavond het omroeporkest o.l.v. Maurits van den Berg werken van Sibelius. Tossi Spi- vacawsky, viool, speelt het Vioolcon cert (298 m 22.05 U). Voor het Vlaamse Brussel speelt het Omroepkamerorkest o.l.v. Jules van Ackere werk uit Japan, Israël en Frankrqk (324 m 20 u). Voor het derde programma speelt het Kon. Philh. Orkest o.l.v. Laszlo So- mogyi de Symfonie nr. 36 van Mo zart en dansen uit Marosszek van Zol- tan Kodaiy (464 m 21.15 u). Voor Luxemburg speelt hét groot om roeporkest o.l.v. Henri Pensis, waarbq Gabriel Tacchino het Eerste Pianocon cert van Liszt zal spelen (1292 m 21.15 u). len vernemen, wat de aard van het drijf is waarin u werkt en het aant» werknemers. H. M. Mijn man en ik geniet®® ouderdomsrente. Nu is mijn vraa»" heb ik individueel recht op een deelte of de helft van het geld, behoort alles mqn man toe? Antwoord: Natuurlijk is het voor U ]°e>' den. Bent u echter duurzaam van gescheiden, dan hebt u ieder afzonde1 lijk recht op uitkering. F. B. Ik heb al dertig jaar e«» oud bankbiljet in mqn bezit ul' „Deutsch-österreich". Heeft dit n°° waarde? Antwoord: Uit uw beschrqving maken wy op, dat het een bankbiljet is van d® vroegere staat Oostenrqk-Hongarye. W« geloven niet, dat het veel waarde hee':' Er bestaat echter in ons land een vet' eniging „De Verzamelaar," Rqswykse* weg 534, Den Haag. Stelt u zich hief" mee eens in verbinding. P. K. Betreft belastingvraag. Antwoord: Wanneer het loon meer dart 6.000 bedraagt, krijgt u een aangifte biljet toegestuurd. Hierop moet u all® inkomsten vermelden. Het is onjuist, als zouden bqverdiensten kleiner dart 200 onbelast zqn. In het algemeen dat niet zo, doch het kan het geval zyn, wanneer de hoofdverdienste eert loon is, lager dan 6.000 en dan nog alleen wanneer alle neveninkomsten (dus naast de bqverdiensten ook rente, e.d. en event, inkomsten uit onroerend goed, of uit boedels, enz.) tezamen min der dan 200 zouden belopen. Aange zien uw loon echter boven de 6.000 ligt, valt u zonder meer in de inkomsten belasting en moet u alles aangeven. Kosten, die u ten behoeve van kamer- verhuur maakt, kunt u uiteraard op de ontvangsten in mindering brengen (bijV- slijtage meubilair, licht, verwarming' enz.) U had deze bqverdienste moeten opgeven. Afgezien van het feit, dat een onjuiste aangifte strafbaar is, zal, wanneer een en ander bemerkt wordt de te weinig betaalde belasting worden nagevorderd, in geval van opzet of gro ve onachtzaamheid (en dat geval doet zich i.e. dus voor) met een boete van 50 tot 100 pet. P. Mijn zoon heeft zün studie M.T.S. in juli j.l. beëindigd. Kom ik nu, evenals vorige jaren, in aan merking voor dubbele kinderaftrek? Antwoord: Helaas krygt u geen kinder aftrek, omdat daarvoor de toestand op het eind van het jaar beslissend is. u kunt echter de onderhoudskosten van uw zoon (levensonderhoud en studiekos ten) aftrekken als buitengewone lasten. Deze lasten moeten dan een minimum te boven gaan; dit ligt op 6 pet. van het inkomen, minus een ct. voor ieder kind, waarvoor recht op kinder aftrek bestaat. J. H. Wordt de komende huurver hoging van 25 pet. berekend over het nu bestaande huurbedrag? Antwoord: De bedoeling is inderdaad deze te berekenen over het thans be staande huurbedrag. Overigens staat alles nog te zeer op losse schroeven om er een positief antwoord op te ge ven. J. H. Ik ben eigenaar van een we ning, waarvan de huurprijs is vru gelaten. De huurder betaalde tot een bepaald tijdstip 3.50 per week, waarvan ik daarna 6 heb gemaakt. Aangezien de huurder daarmee nie* akkoord gaat, vraag ik mij af, w»' ik moet doen om mqn doel te be reiken. Antwoord: U dient toch eerst de huur adviescommissie advies te vragen om trent de betalingsverplichting van uW huurder. Daarvan kunt u het laten af hangen of en zo ja, welke vordering u tegen de huurder zult instellen. Dit zoU u dan kunnen doen met behulp van een deurwaarder, die als uw gemachtigde optreedt. Wij zouden gaarne zien, dat u ons van dit geval op de hoogte houdt, voor het overwegen van nader advies- Het militaire comité van de N.A.T.O- heeft zaterdag in Washington besloten in juni op een bijeenkomst in Parijs d® situatie van de Britse defensie en haaf uitwerking op de Westeuropese militai re ordening te bestuderen, aldus is va" gezaghebbende militaire zijde f® Washington vernomen. HILVERSUM I, 402 m Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Huisvr. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Kind. 10.15 Gram. DINSDAG 14.55 Recital. 16.45 Gram. 19.45 Ork. KRO7.00 conc. 20.30 Ork. conc. 22.45 Kamermuz. BBC, light program, 1500 en 247 m: 12.30 Leger des Heilsork. 13.15 Instr. sext. 14.00 Lichte muz. 16.45 Mil. ork. 10.30 Schoolradio. 10.55 Gram. 11.00 17,30 Orgelspel. 18.00 Dansmuz. 19.00 Vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Plattelandsvrouwen 14.40 Promenade- ork. 15.30 Lichte muz. 16.00 Zieken. 16.30 Ziokenlof. 17.00 Jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropoie ork. 19.00 Nws. 19.10 Uit het boek der boeken. 19.20 Harprecital. 19.45 Act. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Pianoreci tal. 21.30 Caus. 21.45 Opera Buffa. 23.00 Nws. 23.15 Nieuwe gram. HILVERSUM II, 298 m AVRO7.00 Nws. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Prot. pr. 10.00 Gram. 10.50 Kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Or- Lichte muz. kestconc. 13.00 Nws. 13.20 Metropole-ork. Symf. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.05 Blaaskwintet. 16.30 Jeugd. 17.20 Caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Kind. 19.05 Koorconc. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Tenor en piano. 22.55 Ik geloof dat 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Journ. en New York calling. 23.35- 23.55 Gram. Samenzang. 23.20 Gevar. muz. NDR-WDR, 309 m12.00 Amus. muz. 13.15 Omr. ork., koor en sol. 14.45 Dans muz. 16.00 Solistenconc. 17.20 Pianore cital. 17.45 Amus. muz. 19.15 Gevar. muz. 21.15 Gram. 23.30 Symf. ork. 0.10 Lichte muz. FRANKRIJK, nat. progr. 347 m12.30 Recital. 13.55 Gram. 14.05 Recital. 18.30 Kamermuz. 19.00 Gram. 20.00 Engelse muz. 22.30 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Lichte muz. 13.11 Gram. 15.50 Gram. 16.02 Orgelspel. 16.30 Vlaamse muz. 17.10 Gram. 19.40 Gram. 21.00 Gram. 22.11 Kamermuz. 22.50 Gram. 484 m12.00 Gram. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Gram. 14.45 Omr. ork. 16.05 17.10 Gram. 20.00 Groot TELEVISIEPROGRAMMA NTS' 14.45-15.45 Brits Kon. bezoek aan Parijs. 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45-22 30 Filmprogr. ENGELAND, BBC, home service 330 schilder Fred Bogaertsj 22.55 Speelfilm m: 12.00 Ork. conc. 13.00 Dansmuz. 22.25 Nws. en journ. 17.00-18.00 Kind. 20.00 Journ. 20.15 Film progr. 20.50-22.00 Korruption, spel. BELG. T.V.-PROGR.: 14.40-15.45 Eurovi sie: Staatsiebezoek v. H.M. Koningin Eli zabeth v. Engeland aan Parijs. 19.00 Jeugd. 19.30 Kunstoverz. 20.00 Act. 20.40 Staatsiebezoek v. H.M. Koningin Eliza beth v. Engeland aan Parijs. 21.05 Ge var. progr. Daarna Wereldnws. Vlaamse uitz. 14.4-15.45 Eurovisie. Balletprogr. (overname v. d. Franse Televisie). 19.00 V .d. jeugd. 19.06 idem 19.30 De Katholieke Gedachte en Ac tie. 20.00 Nws. en Journ. 20.30 Aange name kennismaking met de Lierse kunst- ci6 „'fe öi K <V„

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4