Vreugdevol Zaandam begroet Hare Majesteit de Koningin IBIC BE HOORMAH Introductie KLM aandelen op 1 mei 1957 9 Bevestiging van vonnis geëist tegen de Zwarte Ruiter 4 Kr uiswoordraad j| m Vorstin ontvangt kostbare geschenken K.L.M. huurt een wolkenkrabber Resultaat le kwartaal 1957 gunstiger Meisje onder de grond verborgen „Hier past geen humor" Verdachte nog steeds spoorloos A Smyslov wint twintigste partij De „roodste stad" heeft afgedaan In de drukste winkel straat van New York Bioscopen in Enschede weer open Jongeman hield haar gevangen Weer discontoverlaging in Engeland? Ontwapeningsgesprek uitgesteld tot heden Zorin heeft vertraging 6' '»V: KEES RIJVERS NAAR FEIJENOORD Nederlanders maar wei#1# DONDERDAG 25 APRIL 1957 Mü - - - - - - - - n m Oplossing van woensdag w Belgische broe*- er wel faCt /J eJi van 6u' bi</ De vroedschap van Zaandam stond hedenmorgen eensgezind aangetreden, niet één raadslid uitgezonderd om Hare Majesteit Koningin Juliana wel kom te heten in een stad, waar in de dertiger jaren nog stormachtige debat ten in de raad plaats hadden over de vraag ol de nationale driekleur al dan niet op ,,'s Konings verjaardag" van het stadhuis zou wapperen. Meermalen wonnen de tegenstanders het hetgeen dan tevens inhield, dat van de kerkto rens der hervormde kerken het dun doek evenmin mocht uitwaaien, de to rens waren immers eigendom van de burgerlijke gemeente. De landelijke pers had voor die hartstochtelijke vergaderingen altijd grote belangstelling en doorgaans was het gejubel algemeen, wanneer door een handige zet van de voorstanders een stemming ten gunste van de vlag kon worden geforceerd en de vlag het dan won. Er stond toen me nigmaal een wethoudersportefeuille- op het spel. Die vreemde reputatie van de „rood ste stad van het land" is Zaandam in tussen al lang kwijt en wie vanmorgen een kijkje in de stad nam moet bijna wel tot de conclusie zijn gekomen, dat Zaan dam de meest koningsgezinde stad van het land is; zo uitbundig en spontaan was het vlagvertoon en zo'n enorme menigte was er op de been. De toejuichingen die Hare Majesteit ten deel vielen, waren bijzonder joviaal en hartelijk. Burgemeester Thomassen was met de gemeenteboot „De Zaan" de hoge gaste tegemoet gevaren tot aan de gemeentegrens, het Noordzeekanaal, waar precies op het vastgestelde tijd stip de „Piet Hein" met de Koninin arriveerde. Aan boord van het ko ninklijk jacht bevonden zich voorts o.a. de Commissaris van de koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen; me vrouw W. A. Repelaer van Driel gebo ren Van der Willigen, dame du palais; de kapitein luitenant ter zee P. J. S. de Jong, adjudant van Hare Majesteit terwijl tevens tot het gevolg behoorde jhr. mr. E. W. Röell, waarnemend par ticulier secretaris van de koningin. De vaart had een zeer voorspoedig verloop, terwijl burgemeester Thomas sen de ongetwijfeld meest hachelijke manoeuvre binnen protocolair verband namelijk al varende van „De Zaan" op de „Piet Hein" te klauteren, tot een nautisch meesterstukje maakte. Duizenden en duizenden schoolkinde ren aan de wal zongen na d<e begroe ting waarbij de wethouders, de gemeen tesecretaris en de commissaris van po litie aan Hare Majesteit werden voor gesteld, de Koningin hartelijk toe. Zaandam had de duurste Perzen uit gelegd terwijl het stadhuis was herscha pen in een miniatuur Keukenhofje. Het vijfjarige zoontje van burgemees ter Thomassen, Casje, bood Hare Ma jesteit een groot boeket orchideeën aan. Bij de aankomst in de grote raad zaal heeft burgemeester Thomassen een uitvoerige beschouwing gehouden over de inrichting van de stad en de sane ringsplannen. Hij zei o.m. dat het by- na vijftig jaar geleden was dat voor het laatst een koninklijk bezoek aan Zaan dam plaats vond. In zijn speech verwerk te hij ook nog de noodzaak van een tunnel voor de gehele streek. Na de toelichting werd Hare Majesteit koffie aangeboden door mevrouw van Alten, die gekleed was in Zaans costuum met de authentieke gouden met diamanten bezette voornaald onder de kap. Ik hoop van ganser harte, aldus burgemeester Thomassen na beëindiging van het be zoek in de raadzaal, waarbij alle raads leden aan Hare Majesteit werden voor gesteld, dat de verbondenheid van de stad met U en het Vorstenhuis zal wor den versterkt. Daarna maakte Hare Majesteit een rondrit door de stad, waarbij duizen den en duizenden Zaandammers blijk gaven van hun grote genegenheid voor de Vorstin. Onderweg gaf Hare Majesteit de wens te kennen met de wagen een rit te maken door het stadspark, ofschoon zulks niet was opgenomen in het officiële program ma. De volgwagens stopten even langs de weg, terwijl Hare Majesteit een rondrit maakte door het In 't Veldpark. Na de rondrit volgde de ontvangst bij de nieuwe vak- en huishoudschool „Juliana van Stolberg" die juist 24 april officieel was geopend. Ruim 600 geüniformeerde leerlingen met aan het hoofd de directrice alsook de rijks- inspectrice voor het Nijverheidsonder wijs mej. I. Schrale verwelkomden Hare Majesteit. In de smaakvolle leraressenkamer werden tijdens de lunch de disgeno ten aan de Koningin voorgesteld, on- De rondgang door de school was on der hen bevond zich o.a. ook de waar nemend directrice van de katholie ke vak- en huishoudschool „Sancta Maria", zuster Feliciani. Ook de heren F. Ve'kade, W. Bruynzeel, Simon de Wit en Jan Hejjn werden met enige le den van de ondernemingsraden van vier grote Zaandamse concerns aan de Landsvrouwe voorgesteld. De rondgang door de school was on gedwongen en allerhartelijkst en er was geen greintje zenuwachtigheid te bespeu ten bij de teerlingen die waren uitverko ren om de Vorstin en Haar tafelgeno ten te bedienen bij 'de luch, die bestond uit blanke kippensoep, brood met di verse beleggingen, het specifieke Zaan- se gerecht Duivekater, rauwkostscho tel en fruit. Hoogtepunt van dit bezoek was ongetwijfeld de bijwoning door Ha re Majesteit van een „generale" repe titie van een schooltoneelstuk geschre ven door Leonard Roggeveen. In de middaguren bracht de Konin- fin een bezoek aan de industrie van olak Schwarz, waar de directeuren de heren A. Schwarz en C. C. Brum- mer de Vorstin verwelkomden. Namens de parfumerie-afdeling bood mej. E. Visser bloemen aan. In het directie kantoor werden tal van personen voor gesteld o.w. de hoofden der fabrieken In Hilversum, dr H. M. Hirschfeld commissaris der N.V. en mevrouw H. A. Polak-Schwarz presidente-commis saris. Hare majesteit werd onderworpen aan een smaakproef, Banaan en Zwarte Bes, in de vorm van limonade-gazeuse en agarkoekjes. In het parfumerie-laboratorium werd de Koningin met een flacon par fum verrast, waarbij de ingrediënten, die er in verwerkt waren, in aparte stopflessen werden aangeboden. Voor de vier prinsessen was eveneens een speciaal soort parfum samengesteld, een soort Muguet, in vier kostbare La- lique flacons verpakt. Ook hiervan werden de grondstoffen in aparte stop flessen bijgevoegd. Het kristal voor de Koningin was afkomstig uit Parijs. Na afloop van het bezoek zette Hare Majesteit Haar handtekening in het gul denboek van de firma en trok het ge zelschap naar de drukkerij waar de plaatwerken van de cursus „Openbaar Kunstbezit" worden gedrukt. In druk kerij Huig zette de koningin een Hei- delberger cylinderpers in werking, ter wijl Haar na afloop van het bezoek door mevrouw A. HuigBolding een minus cuul klein boekje werd overhandigd, slechts 3,76 mm in het vierkant, waar in het Onze Vader in 6 talen was ge drukt. De tekst kan men slechts lezen met een loupe. Het boekje was gevat in gouden foudraal. Voor de grootste organisatie van de K.L.M. in het buitenland, de vertegen woordiging in de V.S., is een huurcon tract afgesloten voor een kleine wol kenkrabber in de drukste winkelstraat van de wereld, Fifth Avenue in New Vork. Het contract loopt over een pe- ricde van twintig jaar en het stelt de K.L.M. in staat het gebouw grondig te moderniseren. Binnenkort lopen verschillende con tracten met de huidige huurders af, waardoor in de loop van het volgend jaar de begane grond en vijf verdiepin gen voor de K.L.M. vrijkomen. De hoofdvertegenwoordiging in de V.S. en de regionale vertegenwoordiging in New York zullen er worden gevestigd en het passagekantoor komt op de parterre. Verschillende delen van het gebouw, die dan nog vrij zijn, zal de K.L.M. ver huren op contracten met een korte loop tijd, zodat indien noodzakelijk altijd weer ruimte voor de K.L.M. beschik baar komt. De huurprijs van het gehele gebouw bedraagt 225.000 dollar per jaar, een kleine 900.000 gulden dus, waarvan een gedeelte door onderhuur af gaat. De K.L.M.-wolkenkrabber ligt op een uit stekend punt, recht tegenover het be kende Rockefeller Centre. De huidige kantoren van de K.L.M. in Fifth Avenue en Park Avenue worden opgeheven. Heldring en Pierson, Pierson en Co., de Ned. Handel-Mtf., de Amsterdamsche Bank, de Twentsche Bank, Handel-Mij. H. Albert de Bary en Co., de Holland- sche Bank Unie, Hope en Co., Lipp- mann, Rosenthal en Co., R. Mees en Zoonen, de Nationale Handelsbank, de Nederlandse Overzee Bank, de Rotter- damsche Bank en Vlaer en Kol berich ten dat zij van 1 mei 1957 af ter beurze van Amsterdam zullen doen verhande len gewone aandelen aan toonder, elk groot nom. 100, alsmede verzamelbe- wjjzen van 10 gewone aandelen, derhal ve elk groot nom. 1000, in de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij. Tegelijk met de aanvang van de beurshandel in K.L.M.-aandelen in Am sterdam zal in de Ver. Staten een emis sie van nieuwe aandelen aan de markt komen groot 25 miljoen. De prijs waar tegen deze aandelen zullen worden aangeboden wordt eerst definitief vastgesteld op de dag voorafgaande aan de dag, waarop de inschrijving wordt opengesteld. De American Certificates, in welke vorm de in Amerika te plaatsen aan delen zullen worden uitgegeven, kunnen Na veertien dagen gesloten te zijn ge weest zullen de Enschedese bioscopen a.s. vrijdag weer met de voorstellingen beginnen. De exploitanten hebben de deuren v,an hun theaters dicht gedaan, omdat de gemeenteraad van Enschede niet bereid bleek het voorstel van B. en W. te volgen de vermakelijkheidsbe lasting te verlagen van een derde tot een kwart van de netto-prijs. De exploi tanten hebben deze sluiting gemotiveerd met de mededeling, dat zij zekere reor- ganisatiemaatregelen wilden nemen. De Londense politie heeft een 28-jarig winkelmeisje, Marjorle Jordan, bevrijd uit een hol op ruim vier meter onder de grond In de voorstad Lewisham, waar zij door een jongeman reeds veertien weken verborgen was gehouden. Het meisje werd sedert 8 januari vermist. De politie kwam haar op het spoor nadat een buurvrouw van de jongeman een briefje in de tuin gevonden had. „Ik ben miss M. Jordan, vermist uit Elmers End. Ik word gevangen gehouden onder een grote schuur. Hij heeft me onder de grond gestopt waar een ruimte is. Hij houdt me daar vast. Wilt U me alstu blieft helpen en de politie waarschu wen?", zo luidde het briefje. Het meisje dat geen ouders meer heeft, rust momen teel van het avontuur uit in de woning van haar zwager. De jongeman is in middels door de politie verhoord. Het meisje heeft de politie meege deeld dat de jongeman haar slechts na vele dreigementen kon doen besluiten naar de schuur te gaan, waar hij over dag leefde en aan zgn. uitvindingen werkte. De jongeman echter vertelde dat het meisje vrijwillig mee gegaan was. Het was de bedoeling geweest dat het meisje hem zou assisteren bij zijn ex perimenten. In het hol waarin de jonge man Marjorie Jordan gevangen hield stond een bed en een elektrisch kook- toestel. Er was ook elektrisch licht. De wanden waren van gegolfd ijzer. Eerst moest het meisje op het kale bed slapen, maar later kreeg zij een matras en dekens. Weer later kreeg zij een radio. Te Londen wordt opnieuw een ver laging van het bankdisconto met een half procent verwacht tenzij ten spoe digste de situatie verandert. De daling van het disconto van de schatkistbiljet ten tot beneden 4 pet. heeft het huidige bankdisconto van 5 pet. sterk onder mijnd, juist als dat gebeurde voor de verlaging met een y, pet. in februari j.l. aldus meent men in de Engelse hoofd stad. De heropening van de ontwapenings besprekingen in Londen is door ver traging van de Russische afgevaardig de onderminister van buitenlandse za ken, Valerian Zorin, uitgesteld van gis termiddag tot hedenmorgen. Zorin heeft vijf dagen besprekingen gevoerd te Moskou. De Amerikaanse afgevaardig de, Harold Stassen, heeft te Washing ton besprekingen gevoerd met presi dent Eisenhower en minister Dulles. Aangenomen wordt dat Zorin de jong ste Amerikaanse ontwapeningsvoorstel len heeft besproken. Deze omvatten de volgende punten: Beperking van de conventionele bewapening met 25 procent. Staking van de produktie van atoomwapens per 1 maart of zo spoe dig mogelijk nadat de geleerden van bei de landen overeenstemming hebben be reikt over een controlesysteem. Luchtcontrole in een bepaalde zo ne aan beide zijden van het IJzeren Gordijn ter voorkoming van onverhoed se aanvallen. (U.P.) slechts toebehoren aan niet-ingezetenen van Nederland, zij zullen inwisselbaar zijn in Nederlandse aandeelbewijzen en omgekeerd. Het equivalent van de in Amerika vast te steil prijs zal de prijs zijn, waarop ter beurze van Amsterdam op de eerste dag van de verhandeling aan delen zullen worden afgegeven. Tegen over het Amerikaanse bankierssyndi caat heeft de K.L.M. zich verbonden gedurende 14 dagen na het begin van de handel de aandelen niet beneden die prijs te zullen verkopen; verder is men verplicht de verkoop van de eventueel niet verkochte aandelen stop te zetten gedurende 21/, maand na de bovenge noemde periode van 14 dagen. Zoals bekend zijn 15.063.000 aandelen voor introductie te Amsterdam beschikbaar. Over de gang van zaken in het lopen de boekjaar wordt nog medegedeeld, dat de capaciteit over het eerste kwar taal 57,5 pet. hoger was dan over het zelfde tijdvak van 1956, hetgeen het ge volg was van de omstandigheid^ dat de uitbreiding van de vloot met 6 L-1049 vliegtuigen, welke in 1956 plaats vond, in het eerste kwartaal 1956 nog slechts ten dele was tot stand gekomen. De produktie was in de eerste 3 maanden van 1957 18 pet. hoger dan in dezelfde periode van '56, hetgeen vooral te dan ken was aan een intensiever gebruik van de beschikbare capaciteit. De beladingsgraad was in de eerste drie maanden 1957 57,6 pet. (56,6 pet.). De vervoersinkomsten stegen t.o.v. de eerste 3 maanden van 1956 met bij na 25 pet, tot deze stijging hebben vrij wel alle lijnen en zowel de passage inkomsten als de inkomsten uit hoofde van vracht- en postvervoer bijgedra gen. Hoewel de kostenstijgingen (verho ging lonen en salarissen), welke in de loop van 1956 zijn opgetreden, slechts in geringe mate op de resultaten van het eerste kwartaal van dat jaar drukten, is het geschatte resultaat over het eer ste kwartaal 1957 gunstiger dan over dezelfde periode van 1956. Medegedeeld wordt nog dat de K.L.M. met de Midland Bank Ltd. te Londen is overeengekomen, dat deze bank een krediet tot een maximum van 2.211.000 ter beschikking zal stellen ter betaling van Vickers Viscount vlieg tuigen. Voor dit krediet worden geen speciale zekerheden of garanties gege ven. Het op te nemen bedrag zal aflos baar zijn in zes gelijke halfjaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt een halfjaar, nadat de levering der Viscounts is voltooid (doch niet later dan april 1958) 20. „Pst, makker, we zijn vrienden!" roept Eric zachtjes, terwijl hij be hoedzaam te voorschijn komt. Schrik niet". De Noorman begrijpt, dat dit voor de krijger op zijn minst een verbijsterende ontmoeting moet zijn; de man schrikt dan ook, alsof de duivel zelve voor hem opgedoken is. „Hela, wij zijn schipbreukelingen", vervolgt Eric haastig als hij ziet, dat de ander er vandoor wil gaan. „Een bende inboorlingen zit ons op de hielen; help ons!" De Noorman vermoedt wel, dat dit een van de Vikingers van Ragnar de Rode zijn moet, magr hij is wijs genoeg om daar niet naar te vragen; het zou de bijgelovige kerel alleen maar nóg meer van de kook brengen. Het valt al mee, dat hij weliswaar zo schichtig als een haas de moed op kan brengen Eric en zijn troepje de weg te wijzen naar de plaats waar een grote schare krijgers juist bezig is een kamp op te breken. En dan staat Eric als aan de grond, genageld, als hij de forse, roodharige gestalte op merkt, die zich langzaam uit de troep losmaakt. Aan de houding van hun aanvoerder merken de mannen, dat er wat gaande is en er daalt een diepe stilte over het kamp. In de enkele ogenblikken, dat Eric de Noorman en Ragnar de Rode zwijgend tegenover elkaar staan, spoken duizenden ge dachten, talloze verwarde beelden door Eric de Noorman. De Rode Piraat, eens de onbetwiste Koning van de Zee, is ouder geworden, ,r.s blozende gelaat is mager, het felle rode haar grijst aan de sw-V erf* Q helle ogen staan even brutaal als altijd en als Ragnar de bulderend begint te lachen, weet Eric dat de Noorse Zeeu>° f veranderd is. „Wel, bij mijn zwaard, Heer Koning", klinkt o^J „Zijt ge Ragnar nagereisd? En ge hebt me weten te vinden je u is....". „Louter toeval", onderbreekt Eric hem snel. „Al dank dat het gebeurd is. We worden achtervolgd door een bende jejj we zijn hier in gevaar". „Inboorlingen? Hoe zien ze er uit?" j)r0J' -* fronsend. Kort geeft Eric een beschrijving van Yalah's krij f fluit bedenkelijk. „Ge duikt ook altijd op van t^ïe ongelegen 171 daar konden wel eens nare verwikkelingen van komen. Ma" re1" t1 lieHij zwijgt abrupt en tot Eri.cs grote verbazing sCr ineens: „Wat dacht je, schurk, een toontje lager alsjeblieft".j tI snelle blik op de krijgers van Yalah, die onhoorbaar en drew* riet opgedoken zijn, vervolgt hij snauwend: „Je bent mijn verkeerde beweging en ik jaag jullie eigenhandig over de klif1* Veldmaarschalk Bernard graaf Montgomery, plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft zijn hoge functie voor korte tijd in andere handen moeten geven, om in het King Edward VII-ziekenhuis voor officieren te Londen een kleine operatie te ondergaan. De operatie is goed geslaagd en de patiënt maakt het uitstekend en zal vermoedelijk eind deze week alweer het bed en het ziekenhuis kunnen verlaten. Intussen wordt de maarschalk door de verpleegstertjes vertroeteld. De procureur-generaal by het Bos sche Gerechtshof mr. W. de Vries heeft woesdag bevestiging van het recht- bankvonnis: 15 jaar en ter beschikking stelling geëist tegen de handelaar uit MierloHout, beter bekend als de Zwarte Ruiter, die sinds zijn ontsnap ping uit de Centrale Penitentiaire In richting te Scheveningen in de nacht van 1314 april spoorloos is. Alvorens zijn requisitoir te beginnen wees de procureur-generaal erop dat ingevolge een arrest van de Hoge Raad uit 1900 ook een gedetineerde het recht heeft niet ter zitting te verschij nen tenzij de rechter beveelt dat hij verschijnt. Hij verzocht de president, mr, Ariëns, van een dergelijk bevel af De 25-jarige Hongaarse journalist Georg Lovas, die thans schrijft voor het te New York verschijnende dagblad „Free Hungary", heeft deze week de Hon gaarse vlag, die temidden van de vlaggen van de ledenstaten van de Verenigde Naties hangt voor het gebouw van de Algemene Vergadering, naar beneden gehaald, omdat de vlag niet het communistische embleem de hamer en sik kel draagt, maar het embleem, dat tijdens de revolutie in november van het vorig jaar werd aangenomen. Lovas had er bezwaar tegen, dat de regering- Kadar thans deze vlag gebruikt. Op de foto's boven ziet men Lovas, die, na de vlag naar beneden te hebben gehaald, over een muurtje springt (links), terwijl ten lid van de V.N.-veiligheidswacht de vlag weet te bemachtigen (rechts). Ook Lovas werd later gegrepen (foto onder) en heeft tegenover de autoriteiten verklaard „het niet weer te doen". te zien. Vervolgens memoreerde hij het geen verdachte ten laste is gelegd; het schieten op een achtervolgende poli tieman na een poging tot diefstal van een auto in januari 1955 te Tilburg, het doorrijden na een aanrijding met dodelijke afloop te Boekei, diefstal met geweld en dood tot gevolg hebbend in het postkantoor te Ravenstein in no vember 1954, diefstal van drie auto's en een fiets en twee inbraken. Ver dachte heeft al het ten raste gelegde bekend, uitgezonderd het geval Raven stein, maar ook daarvoor heeft de rechtbank hem veroordeeld en naar de mening van de procureur-generaal te recht, gezien o.a. de vele bijzonderhe den die verdachte bleek te weten en die hem alleen uit eigen ervaring be kend konden zijn, daar ze in geen enkele krant gepubliceerd waren. Er moet recht worden gedaan aan verdachte. Maar ook aan de rechtsge meenschap, die in onrust is geraakt en die mag eisen dat dit onrecht wordt rechtgezet. Men moet kunnen zeggen: er zijn nog rechters in Nederland, wij kunnen gerust gaan slapen, aldus mr. de Vries, die erop wees dat nog velen, gezien verscheidene reacties na de ont snapping, de ernst van de gepleegde mis daden niet inzien. Deze man, van wie prof. Baan heeft verklaard dat de gevolgen niet te over zien zouden zijn als hij zonder lang durige behandeling in de vrije maat schappij zou terugkeren, is hoogst gevaarlijk, aldus de procureur-gene raal. Hier past geen humor. Zijn ontsnapping heeft het bewijs gele verd voor de juistheid van het oordeel van de rechtbank, die hem na een eis van tien jaar en terbeschikkingstelling tot vijftien jaar en terbeschikking stelling veroordeeld heeft. Deze man moet niet binnen afzienbare tijd in de maatschappij kunnen terugkeren. Al lereerst omwille van de belangen van de rechtsgemeenschap. Het Hof had tevoren nog een twaalftal getuigen gehoord, onder wie een Til- burgse hoofdagent, die verklaarde dat verdachte bij de achtervolging in Til burg een gericht schot had gelost op zijn achtervolger; een hoofdagent van de Nijmeegse recherche, die bevestigde dat verdachte bij de reconstructie tal van gegevens verstrekt had die hem niet bekend konden zijn; de telefoniste van het Ravensteinse postkantoor, die nog eens het relaas deed van de over val maar slechts een vage indruk had van de man in blauwe overall en ver dachte bij confrontatie ook niet als de dader had herkend; de Rijksspeurhond- geleider, wiens speurhond Max de zwarte ruiter als de dader had aange wezen. De verdediger kwam niet aan het woord. Wel werden twee van zijn getuigen gehoord, onder wie verdach- te's buurvrouw, die verdachte op de dag van de overval welke even na zeven uur 's avonds is gepleegd tussen kwart voor zes en zes uur nog in Mierlo-Hout had gezien en een Bossche garagehouder, die verklaarde dat hij vierenveertig minuten nodig had gehad om van Mierlo-Hout naar Ravenstein te rijden. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Horizontaal: 1. stopplaats niet vet 2. druk praten oudste zoon van Noë 3. het leven verliezen drijvende werkplaats 4. voorzetsel winters verschijnsel 5. dienstvaardig (afk.) muziekstudie 6. rechthoekig ry 7. vreemde munt (afk.) rivier in Rusland deel van bijbel 8. dommerik rund 9. knorhaan belasting aanslag- register 10. het niet aan iets gewoon zyn 11. limited (afk.) dwaas 00 Verticaal: 1. smaad - vertrouwen 2. sterke oorlogsvloot - vrucht 3. water doorlatende - vakorgani satie 4. kabel - kadaver 5. plaats in Utrecht - tij 6. luizeëi - amfibie voertuig 7. zenuwarts 8. spil - gemeente in Noord- Brabant - op welke wijze 9. onderdanig - kronkel 10. struisvogel - karwats 11. licht knetteren Horizontaal: 1. dra, 3. ulo, 4. ras, 6. pon, 8. lam, 10. t.a.t., 13. plat, 15. darm, 16. nel, 17. leb, 18. kuil, 21. ido, f moe- Wt, Smyslov is nagenoeg wereldkampioen schaken. Botwinnik heeft namelijk de twintigste party van de tweekamp na het afbreken zonder verder te spelen gewonnen gegeven. Met nog vier par tyen voor de boeg heeft Smyslov thans drie punten voorsprong op de huidige titelhouder: 11<4 - 8%. Nog slechts één punt en hy mag zich de nieuwe kam pioen noemen. Het verloop van deze twintigste par tij was als volgt: Smyslov Botwinnik 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7—d5 3. Pblc3 Lf8b4 4. e4e5 c7— :5 5. a2a3 Lb4xc3t 6. b2xc3 Dd8c7 7. Ddlg4 f7—f6 8. Pgl—f3 Pb8c6 9. Dg4g3 Dc7f7 10. d4xc5 Pg8e7 11. Lfld3 f6xe5 12. Pf3xe5 Pc6xe5 13. Dg3xe5 0—0 14. 0—0 Pe7—c6 15. De5g3 e6e5 16. Lel—e3 Lc8r-f5 17. Tal—bl Lf5xd3 18. c2xd3 Ta8—e8 19. f2—f4 DH—c7 20. f4xe5 Tf8xflt 21. Tblxfl Dc7xe5 22. Dg3xe5 Pc6xe5 23. Tfl—dl Kg8—f7 24. h2h3 Pe5- c6 25. Le3—f4 Te8—e7 26. Lf4d6 Te7—d7 27. Tdl—fit Kf7e6 28. Tfl—elt Ke6—f7 29. Kgl—f2 b7—b6 30. Tel—bl Kf7e6 31. Tblb5 d5d4 32. c3—c4 b6xc5 33. Ld2h2 Td7f7t 34. Kf2e2 Tf7e7 35. Tb5xc5 Ke6d7t 36. Ke2d2 Te7e6 37. Tc5g5 g7g6 38. Tg5d5t Kd7c8 39. Lh2gl Te6—f6 40. Lglxd4 Pc6xd4 41. Td5xd4 Tf6f2t Hier is de partij afgebroken. Naar wy vernemen heeft de ere divisieclub Feyenoord een contract af gesloten met Kees Ryvers. Ryvers, oud speler van N.A.C. en het Nederlands elf tal, zal per 1 juli voor zyn nieuwe ver eniging mogen uitkomen. Het contract is, nadat volledige over eenstemming met Rijvers en zijn club Saint Etienne was bereikt, donderdag 18 april in Rotterdam getekend. Rijvers zal vóór de komende competitie reeds in enkele vriendschappelijke wedstrijden voor Feijenoord uitkomen. Hij zal zich binnenkort in Rotterdam vestigen. Advertentie et1 Jj gl tr De technische uitg* toren hebben geleide^ concentratie in de J voerd met het result" thans rond 40 actievC z1-'j, kent, die op één na r0u"' yj seerd in het centra9' aid" te Amsterdam, Loeff, voorzitter vr Amsterdam gehoudens tj dering van het prod b (i De totale produktie ^q,o fJ in Nederland thans n.l. 1.850.000 hectolite e,r land en 720.000 hect jet A/ De binnenlandse fa droeg 120 miljoen M bracht rond 60 1X1 $1 viezen op. Nederla"" r0po a reldproduktie 9lec^s In 1885 was het j 3 „erland per hoof» einde van de 19de re)&°tV V derland per hoofd einde van de 10dee,u- voor de eerste 'Lj-bfULi te Daarna liep het v v9n Li'fyyV, dieptepunt in lM® an KtJ! In Belgie is nei g0 liter, in Engeland gig ^^^f 70 liter, in de V ter en zelfs in Y/i tfle wordt aanmerken-Lpd- ken dan in Neder*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2