Kabinetscrisis in Saarland wordt gevaarlijk voor C.D.U. Bondsdagverkiezingen in september werpen hun schaduwen vooruit EB1C DE HOOBMAff De beschermde oversteek plaatsen in werking Kruiswoordraü Heil sverkondiging in een catechetische zin Op de eerste mei lierl^ Rutten de Middeleetï^J A Wilhelmus klinkt te Lourdes Het sanatorium Caesa,5, Apeldoorn wordt opëe>J Politieke chaos kost stemmen 1 mei-viering te Moskou Voetgangers beter beschermd Grote parade van gemeente-auto's levensverzekering Amerikanen lenen $92 min. aan Indonesië Het Woord moet worden begrepen in zijn totale diepte Processie en het Evermak1 Twaalfjarige Nederlandse jongen begraven f Mr. J-.^3 te fflF Nieuwe kliniek voor astmabe in Groesbeek DONDERDAG 2 MEI 1957 Militair orkest van duizend leden De Dalai-Lama van Tibet gearresteerd Bevrijdingsfeest te Utrecht Dr. J. Strating lector De Engelse eieruitvoer Beperkende maatrege len genomen OVERHEMDEN VAN SCHIP GESTOLEN Complot ontmaskerd Zuiveringsactie in communistische partij van China Eervol ontslag me), prof. dr. J. B. L. Hol Raad voor technisch hoger onderwijs De ontslagen bij de n.v. Industrie Commentaar van de zijde der directie Twee premières bij Ballet der Lage Landen Zevende missiologische week Oplossing van woensdag OUDE DAME OMGEKOMEN f M Het Neder Met de vorming van een nieuwe regering in het Saarland de jongste deelstaat van de West- duitse Bondsrepubliek wil het nog maar steeds niet vlotten. Al ruim een maand staan de ministers-zetels in Saarbrücken ieeg, nadat de coalitiere gering van christen- en sociaaldemo craten (de liberale „Demokratische Partei Saar" van de oud-nazi dr. Schnei der was er al' eerder uitgetreden) die werd geleid door de 64-jarige, éénarmige advocaat dr. Ney er na 14 maanden het nog zo betrekkelijk nieuwe rege- ringsbjjltje bij had neergelegd. Zij kon met een minderheid van 34 van de 50 zetels- in de Landdag en bij de gra tie van de vroeger zo pro-Franse „Christelijke Volkspartij" van Johannes Hoffmann („der Dicke") niet langer regeren. Vele landelijke politici hebben intussen, met en zonder overleg en rug- Sespraak met de partijleidingen in lonn, geprobeerd om nieuwe regerings combinaties te vormen, maar er is tot dusverre niets van terecht gekomen. Nadat de twee christelijke partijen (C.D.U. en C.V.P.) ook zonder tot de vooral door dr. Adenauer in Bonn zo gewenste fusie te komen een zekere mate van overeenstemming hadden be reikt (die met 27 van de 50 landdag zetels achter zich voldoende zou zijn om een meerderheidsregering te vormen), heeft thans de sociaal-democratische partij weer geweigerd om mee te doen. Het ziet er hoe langer hoe meer naar uit, dat men tenslotte in Saar brücken toch nog zal moe.en beslissen de Landdag te ontbinden en verkiezin gen uit te schrijven. Waarschijnlijk is de politieke toestand ln het Saarland wel het moeilijkst van alle tien Westduitse deelstaten. De eerste grote moeilijkheid is het bestaan der „Christelijke Volkspartij" van de pro-Franse oud-premier Hoffmann. De C.V.P., die in 1955 pleitte voor aanne ming van het Frans-Duitse „Saarsta- tuut" dat het Saargebiec zou moeten europeaniseren (terwijl de drie pro- Duitse partijen C.D.U., S.P.D. en de D.P.S. er tegen ageerden en wonnen), is niet bepaald een quantité négligea- ble in het Saargebied. Met 11 Landdag zetels is zij na de C.D.U. en de D.P.S. op twee na de grootste partij. Sinds de verwerping van het Saarsta- tuut, die mutatis mutandis tevens een uitspraak was ten gunste van de in middels plaatsgehad hebbende terug keer van het Saarland naar Duitsland, hebben de C.D.U-politici in Bonn ge ijverd voor een aaneensluiting der chris telijke partijen. Zij hadden de steun van de katholieke kerk (het Saarland is voor 75 pet katholiek). Dr. Ney, de voor zitter der Saar-C.D.U. die intussen in de moederpartij is opgegaan bleef zich tegen partijleiding en Kerk verzet ten en weigerde met de C.V.P. samen te gaan. Zijn altreden als premier effende de weg voor C.D.U.-C.V.P.-coalitie- besprekingen. Maar ook wanneer dr. Ney's populariteit in Saarbrücken en in Bonn ernstige klappen heeft gehad: hij is een'figuur die in het Saarland nog steeds meetelt. Dat is de tweede moeilijkheid, want het aantal Saar- landse politici van zijn kaliber is niet bijzonder groot. Dan is er als derde moeilijkheid - nog de figuur van de zich thans „li beraal" noemende dr. Heinrich Schnei der, die eigenlijk de hele boel in het De Sovjet-minister van verdediging, maarschalk Zjoekov heeft gistermorgen op het overvloedig met vlaggen en span doeken getooide Rode Plein in Moskou in zijn 1-mei rede die door radio Moskou werd uitgezonden, gezegd dat de Sovjet, voorstellen over ontwapening en het ver bieden van atoom- en. waterstofbommen het bewijs zijn van de goede bedoelingen der Sovjet-Unie. De „imperialisten" spannen zich volgens hem in om het Arabische volk van andere volkeren te isoleren. „Het besluit van de regering der Verenigde Staten om Amerikaanse atoom-strijdkrachten in andere landen te legeren en de weigering om onze poli tiek van verbod op proeven met kern wapens te aanvaarden, brengt het ge vaar voor het uitbreken van een atoom oorlog dichterbij", aldus Zjoekov. Het plein was omzoomd door grote afdelingen militairen onder bevel van maarschalk Moskalenko, de commandant van het Moskouse garnizoen. Minister Zjoekov maakte in een open auto een rit over het plein, terwijl een militair orkest van duizend leden marsmuziek speelde. De eigenlijke militaire parade begon direct na Zjoekovs rede met het voorbijtrekken van groepen pantser wagens, Stalinorgels, en stukken geschut achter auto's. Boven het plein vlogen formaties jagers en bommenwerpers. Volgens-radio Moskou heeft de Rus sische vliegtuigontwerper Toepolev bij de demonstratie op het Rode Plein be kend gemaakt dat men thans een pas sagiersvliegtuig voor lange afstandn bouwt, dat 170 passagiers kan vervoe ren. Volgens een te Taipeh, op Formosa, verschijnend blad zouden de Chinese communisten de Dalai-Lama, het hoofd van de kerkelijke staat Tibet, hebben gearresteerd. De Dalai-Lama zou thans huisarrest hebben in een onaanzienlijk huis, even buiten de Tibetaanse hoofd stad. De comministen zouden de Dalai-Lama niet langer willen erkenen als het hoofd van de staat en zouden de jongere Pan- chen-Lama in zijn plaats de wereldlijke macht in handen hebben gegeven De Panchen-Lama, aldus dit bericht, zou niet afwijzend tegenover de communis tische ideeën staan, terwijl de Dalai- Lama zich een fel tegenstander heeft be toond. In oktober 1950 werd Tibet door communistische Chinese troepen bezet en tussen Lhasa en Peking werd in mei 1951 een verdrag getekend waarbij de Dalai-Lama als het hoofd van het gees telijk zowel als wereldlijk Tibet werd er kend. (U.P.) Saarland aan de gang heeft gemaakt, doordat hij vlak vOör de terugkeer van het Saargebied naar West-Duitsland de z.g. „Heimatbund" der pro-Duitse par tijen die het land regeerden, in de lucht liet vliegen. Dr. Schneider wilde de heraansluiting van het Saarland op schorten, tot Bonn bepaalde financiële en economische toezeggingen aan Saar brücken had gedaan. Hij trok zijn partij uit de driepartijen- coalitie terug en trad af als voorzitter van de Landdag. Zijn D.P.S. is sindsdien in de oppositie. Hij nad een belangrijk aandeel in het ten val brengen van dr. Ney, doordat hij tot zijn opvolger in de Landdag-voorzitterstoe! een C.D.U.- er hielp kiezen, die niet de steun van de premier had. De D.P.S. is de tweede partij in het Saarland, met 13 zetels in de Landdag. Zij is tegen iedere vorm van samenwerking met de Hoffmann- partij en elke poging, die men zou wil len ondernemen om een vierpartijen re gering te vormen is daardoor tot mis lukking gedoemd. Niet zonder zorg volgt de bevolking van het Saarland de ontwikkelingen, die er eventueel toe zuilen leiden, dat zij alwéér (voor de vierde keer sinds ok tober 1955) naar de stemlokalen moet en dan straks, op 15 september, voor de algemene verkiezingen in West-Duits- land opnieuw. Het touwtrekken tussen de politieke partijen is zeker geen ai te mooi voor beeld van samenspel der democrati sche krachten, waarop men in het Saar land had gehoopt na het semi-militaire Franse bewind. De eenheid der pro- Duitse partijen uit de periode van de strijd om de terugkeer tot Duitsland is volkomen zoek. De kunstmatige ingre pen van Bonn waar de centrale partijleidingen der C.D.U. en S.P.D. zit ten vergroten de verwarring nog- inpiaats van te helpen bij de geboorte ener nieuwe regering. Intussen is juist in hei Saarland, dat politiek tot Duitsland maar financieel en economisch tot 1 januari 1960 nog bij Frankrijk behoort, zulk een drin gende behoefte aan een stabiele rege ring, die niet al te zeer staat onder in vloed van de partijpolitiek op Saarbrüc- kens of Bonner niveau. Er zijn zovele dringende problemen, die moeten worden opgelost. Daarbij is het een feit, dat de huidige politieke chaos vooral de C.D.U. bij de algemene verkiezingen in september stemmen zal kosten, die de partij in de machtsstrijd met de sociaaldemocraten hard nodig zal hebben. De schaduw der Bondsdag-verkie zingen van september a.s. valt over de Saarlandse regeringscrisis. Er zullen tien Saarlandse afgevaardigden in de Bondsdag komen. Daarvan zouden er, naar menselijke berekening, zeker vijf toevallen aan de christelijke Saarpar- tijen, C.D.U. en C.V.P. Deze vijf stem men zouden onder bepaalde omstandi heden wel eens net de doorslag kun nen geven om dr. Adenauer nogmaals voor vier jaren de post van Bonds kanselier te verzekeren. 25. „Ragnar laat ons dus toch niet in de steek", flitst het door Eric heen, terwijl hij voorzichtig Svein wakker port. De Sakser begrijpt gelukkig waar het om gaat en houdt zich muisstil. Achter elkaar sluipen "zij naar buiten, waar de forse gestalte van de rode piraat hen ongeduldig wacht. „Hierheen", fluistert hij. Met een snelle blik in het rond gaat hij de gevangenen voor, langs de roerloze gedaante van de ongelukkige schildwacht, die hij half tussen de struiken gesleept heeft. In de diepe schaduwen onder het geboomte achter het kamp houdt Ragnar stil en snijdt hun boeien los. „Je bent toch geen kwaaie kerel voor een Noor", mompelt Svein grijnzend, maar Ragnar gebaart hem te zwijgen. „Loop van hieruit recht het woud in langs dit wildpaadje", fluis tert hij gejaagd. „Je drie krijgers wachten een eind verderop, Heer Koning. Er is weinig tijd. Dit is een levensgevaarlijk spelletje. Ik moet er weer van door. Over vijf minuten sla ik zelf alarm. Dus vijf minuten speling...." „Je bent een kerel, Ragnar", onderbreekt Eric hem, terwijl hij ontroerd diens knuist grijpt. „Het svijt me, dat ik verkeerd over je gedacht heb. Ik weet niet, wat beter aan het krijgen". „Allemaal dik in orde' voor een zaakje je voor Yalah moet opknappen, maar je de iU niet te doen. Vertrouw Yalah niet, Ragnar, JJ rrtnni rfjv iu „n-rio" gromt de piraat ruw, terw 1 gi „r not* hand terugtrekt. „Maak je geen zorgen, Heer Koning. Ik geboefte, dat in de moerassen rondhangt, onschadelijk vooruit, ik sta hier al te lang. Het ga je goed, kerels, "l'üet b-i0l zover je kunt.Over vijf minuten geef ik alarm en kornt f t i je aan". Voor Eric nog iets kan zeggen, is de rode fl" j 0'i dat zijn werk voor niets geweest is", klinkt Sveins stem ^(($9 Geruisloos glippen ze weg in het donker, struikelend °v verlV,; en Eric telt de minutenTot een schallende kreet van dringt, gevolgd door een verward gehuil. „Daar is het „Nou gaat het er op of er onder". Woensdag zijn de bepalingen inzake de beschermde oversteekplaatsen in wer king getreden. Dit houdt o.m. in, dat de voetgangers zoveel mogelijk in geslo ten groepen moeten oversteken op plaatsen aangeduid door middel van het z.g. zebrapatroon en oranjeballen met knipperlicht. De bedoeling is de voet- K nger een in de wet verankerde be scherming te bieden tegenover het rij dende verkeer. De voetganger mag de oversteekplaats betreden als hij zich er van heeft overtuigd, dat het naderende verkeer in redelijkheid vóór de over steekplaats kan stoppen. Er zullen na tuurlijk ook kruispunten zijn, waarvoor bovenstaande regeling niet is getroffen. Hier mag de voetganger niet overste ken als voor de oversteekplaats reeds twaalf voertuigen wachten. Binnen een zone van vijftig meter ter weerszijden van de oversteekplaats mag de rijweg niet worden overgestoken. Het was de wens van de regering, dat het Verbond van Veilig Verkeer een krachtige propaganda voor de nieuwe voetgangersregeling zou gaan voeren op een zo breed mogelijk front. De cam pagne is, in overleg met de verkeers- bonden en andere organisaties opge steld en wordt in eensgezinde samen werking gevoerd. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal overal in het land een knipper-bol- affiche doen verschijnen en een spe ciale uitgave het licht doen zien, die de naam „wegwijs" draagt en op zeer grote schaal zal worden verspreid. Voorts wordt er een z.g. knipperbol- folder in omloop gebracht voor alge- De stichting Gtadsontspanning te Utrecht organiseert maandag 6 mei ter gelegenheid van het bevrijdingsfeest een grote gemeentediensten-parade waaraan vrijwel alle takken van dienst met een deel van hun voertuigen uit hede® en verleden zullen deelnemen. De meest spectaculaire groep zal onge twijfeld die van de brandweer zijn, waarin 39 eenheden, die een periode van drie eeuwen brandblussen in Utrecht vertegenwoordigen, zullen mee rijden. Elke dienst komt met een aantal spe cifieke wagens, de gezondheidsdienst met ziekenauto's, de reinigingsdienst met veegauto's, de ophaaldienst met ïoltrommelauto s, de riooldienst met kolkenzuigers, het vervoersbedrijf met bussen, enz. Het begeleidend personeel zal zich steken in kleding, die bij het tijdperk van het betrokken voertuig past. Het doel is de bevolking te laten zien wat de gemeentediensten doen en wat zij voor het stedelijk welzijn be tekenen. De stoet zal zich uitsluitend over de singels en de Maliebaan bewe gen om het drukke verkeer in de bin nenstad niet te hinderen. Het voorbij trekken zal naar schatting drie kwar tier duren. Het feestprogramma vermeldt ook een tentenbouwwedstrijd voor de jeugd. Rond Pasen is de voorronde reeds ge houden, waarbij niet minder dan vijf honderd deelnemers met uitsluitend primitief materiaal washekken, kle den, lakens hun tenten bouwden. De jury koos er honderd uit, die maandag in het Wilhelminapark opnieuw opge bouwd zullen worden. De uiteindelijke winnaars krijgen een weekend echt kamperen in Austerlitz aangeboden. Het bevrijdingsfeest wordt 's avonds besloten met een viersoortige illumina tie van de singels. Bij K.B. is met ingang van 16 sep tember 1957 benoemd tol lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de propaedeuti- sche scheikunde, dr. J. Strating, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar-A aan deze universiteit. mene verspreiding, een knipperbol- filmstrook met handleiding en een knip- perbol-kleurfilmpje. De voetgangers film „Carolientje" zal overal in het land worden vertoond. De scholen vormen een speciaal on derdeel in deze actie. Zo zullen te be ginnen met de kleuterscholen knipper- bol-kleurplaten worden verspreid op de GLO-scholen knipperbol-toverplaten, voor de 3e, 4e, en 5e klasse zal een knipperbol loop-pas en fiets-visum wor den verspreid en in de 6e, 7e en 8e klasse zal de knipperbol-jeugdverkeers- krant verschijnen. Op de ULO-scholen en in de laagste drie klassen van de middelbare school verschijnt de knip- perbol-prijsvraagkrant, en op de kweek scholen, de hogere klassen van de mid delbare scholen, nijverheidsscholen, land- en tuinbouwscholen wordt de knipperbol-krytokrant verspreid. Op alle scholen verschijnt tevens de voet gangersregeling in vraag en antwoord. De politieautoriteiten is verzocht zo nodig corrigerend te werk te gaan en de eerste tijd slechts dan verbaliserend op te treden wanneer van flagrante overtredingen van de nog niet bekende gedragsljjn sprake is. De Engelse minister van staat voor buitenlandse zaken heeft in de bijeen komst van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straats burg medegedeeld, dat zijn regering maatregelen heeft genomen, die zullen leiden tot vermindering van de En gelse uitvoer van eieren naar markten op het Europese vasteland. Hij verklaarde, dat er in Engeland geen rechtstreekse subsidie op de eier- produktie bestaat, maar wel een gega randeerde minimumprijs. Er zijn reeds stappen genomen om te komen tot ver laging van deze garantieprijs, hetgean een daling van de eieruitvoer tenge volge zal hebben. De Deense afgevaar digde gaf als zijn mening te kennen, dat de doorgevoerde kleine verlaging van de garantieprijs een zeer beperkte invloed op de produktie en de uit voer zal hebben. Woensdag zijn voor de Rotterdamse officier van justitie zeven personen ge leid, die verdacht worden van diefstal c.q. heling van een partij overhemden. De politie heeft tweehonderd stuks in beslag kunnen nemen die de vorige week van een S'hfp in de Waalhaven zijn gestolen. De hoofdschuldige is een voorman, die al eens meer rooftochten heeft ondernomen aan boord van ge meerde vrachtschepen in Rotterdam. Hij had de bewaker van het betrokken schip omgekocht. Het persbureau Nieuw-China heeft be. kend gemaakt dat er een zuiverings actie is begonnen tegen de bureaucratie en de tweedracht in de Chinese com munistische partij. Dit geschiedt in op dracht van de voorzitter van de partij, Mao-Tse-Toeng, die eveneens instructies over de methode van hervormen heeft gegeven. Bij K.B. is met ingang van 16 sep tember 1957 aan mej. dr. J. B. L. Hol op haar verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar in de natuurkundige aardrijkskunde, geomorfologie en land beschrijving aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot leden van de raad voor het tech nisch hoger onderwijs: ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, commis saris van de Koningin in de provincie Overijssel, en ir. A. L. W. Seyffardt, directeur van de N.V. Rubber Cultuur Mij, Amsterdam. De Technische Hoge school te Delft heeft aangewezen als vertegenwoordigers in deze raad: prof. dr. H. B. G. Casimir en prof. dr. O. Bottema. De Technische Hogeschool te Eindhoven heeft aangewezen als ver tegenwoordigers Ir. Th. P. Tromp en prof. dr. H. B. Dorgelo. Naar aanleiding van de berichten over het ontslag, dat bij de n.v. Industrie te Vaassen aan een aantal arbeiders is gegeven, heeft de directie van de on derneming meegedeeld, dat het ontslag niet is gegeven omdat verscheidene be langrijke orders zouden zijn geannu leerd. De ontslagen zijn volgens de di rectie uitsluitend een gevolg van de plot seling verminderde afroepen op be staande contracten. De directie zegt voorts dat in totaal aan 47 van de ruim 1100 arbeiders ontslag is aangezegd na voorafgaand overleg met het arbeids bureau en de vakorganisaties. Artnprtpritie Te Washington is bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten Indonesië een lening van 15 miljoen dollar hebben verstrekt en nog leningen tot een bedrag van 77 miljoen dollar hebben toegezegd voor ontwikkelingsdoeleinden. De looptijd van de lening van 15 mil joen dollar bedraagt 40 jaar. De rente is 4 procent, indien de aflossing in Indo nesische valuta geschiedt en 3 pet bij aflossing in dollars. Indonesië zal het geld gebruiken voor de aanleg van een verkeersweg van 300 mijl op Sumatra en voor de bouw van dieselelektrische installaties voor elek triciteitsopwekking in ruim 30 steden. De ongeveer 77 miljoen dollar, die Ame rika bereid is voor de financiering van economische ontwikkelingsprojecten aan Indonesië te lenen, zullen in rupiahs worden verstrekt. De rupiahs zijn door de Verenigde Staten ontvangen voor de levering van landbouwprodukten uit de overschotten der Amerikaanse regering in 1956. Deze leveranties hadden een waarde van 97 miljoen dollar. Tijdens de gala-voorstelling ter gele genheid van het tienjarig bestaan van het „Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme op woensdag 29 mei a.s. in de Stadsschouw burg te Amsterdam, zullen behalve het ballet „De Notenkraker", (dat thans als één geheel wordt uitgevoerd) nog twee Nederlandse premières worden gegeven, te weten: „Hoepels", van de Engelse choreograaf Walter Gore op muziek van Poulenc en „Het Geschenk" van de choreograaf Peter Darrell, op muziek van Fauré. Beide balletten worden thans onder leiding van deze choreografen inge studeerd. Horizontaal: verharding op huid, Europeaan; omgeslagen rand van kledingstuk, edelknaap; nakomeling, peuteren; rakker, grondsoort; gummi; vrucht, thans; terrein bij huis, dichterbij Ierse vrijstaat, rondzwerven; avondpartij, plan; stad in het verre oosten, erwtensoep; trage, bepaalde hoe veelheid. Verticaal: schram, dier; mist, afvoerbuis; deel van fornuis, werelddeel; in veiligheid brengen, mansnaam; bruto (afk.), geestdrift, godin van de dageraad; plein; Ind. rijtuigje; opeens; livreiknecht, scheepseigenaar handelend op treden, Romeins keizer; nagel, zoen, plaat. m Horizontaal: 2. r.k.; 4. mi; 7. edele; 9. karos; 12. spaniel; 16. lap; 17. erg; 18. andorra; 24. sloot; 26. porie; 29 n.t.; 30. ka. Verticaal: 1. de; „De heilsverkondiging in de missie" is het algemeen onderwerp van de ze vende missiologische week, die van 1 tot 3 mei onder voorzitterschap van mgr. prof. dr. Alphons Mulders te Nij megen wordt gehouden. Onder belang stelling van een honderd vijftigtal mis sionarissen, missiezusters en leken-mis- sionarissen had woensdagmiddag de opening plaats met een inleidend woord van de voorzitter. Prof. Mulders vestigde er de aan dacht op, dat de missie in het verleden in haar verschillende vormen van on derwijs een machtig middel heeft ge hanteerd om de Kerk te vestigen en uit te breiden. Maar degenen, die de te kenen van de tijd verstaan, waarschu wen om voor de toekomst, zelfs voor Mgr. dr. Th. van der Bom, voorzitter van de vereniging tot samenstelling van Nederlandse bedevaarten, heeft gis termorgen aan het slot van de 62e natio nale en 5de kinderbedevaart, een bedrag van 500.000 francs aan mgr. P. M. Theas, bisschop van Tarbes, en Lourdes, over handigd. Het betreft een eerste bijdrage van de V.N.B. en de in Lourdes aan wezige pelgrims voor de bouw van de ondergrondse basiliek. Men bouwt deze kerk om het enorm aantal pelgrims, dat Lourdes volgend jaar bij het eeuwfeest van de verschij ningen zal ontvangen een plaats te kunnen geven. De basiliek zal ruimte bieden aan twintig duizend gelovigen. Dinsdagmor gen hebben de Nederlandse pelgrims de twaalfjarige Nederlander, Theo Boeh- mer, die zondag in het asyl overleed, begraven. Dr. H. A. J. Roosen, modera tor van het ziekenapostolaat een aalmoe zenier van de ziekenafdeling, droeg in de parochiekerk van Lourdes een plech tige requiemmis op. Rond de baar stonden veertien verkenners van de Lourdesgroep Nederland. De gehele Ne derlandse kolonie sloot zich na de plechtigheid achter de stoet naar het Nederlandse kerkhof aan. Alhoewel in den vreemde, hebben de beide Nederlandse bedevaarten de verjaardag van koningin Juliana .niet vergeten. In het asyl kregen de zieke volwassenen en kinderen beschuiten met oranje muisjes en oranje koek, zij zon gen het Wilhelmus. De V.N.B. had ge zorgd voor oranje- rood wit en blauwe speldjes. De Nederlandse meisjes zag men in de stad en bij de heiligdommen met een oranje strik lopen. De ge zonde pelgrims vierden 's avonds in de hotels bescheiden doch intieme konin- ginnef eesten. de nabije toekomst, niet meer te zeer en zeker niet meer uitsluitend op de katholieke scholen te bouwen. Het wordt in dit verband steeds meer als een uiterst dwingende aangelegenheid beschouwd aan de dienst van het Woord en de viering van de Liturgie de cate chetische betekenis terug te geven, wel ke zij in de primitieve Kerk hadden. Nog slechts enkele dagen geleden heeft de Paus in een encycliek een dringend beroep gedaan op de katholieken om zich geheel en onverwijld in te zetten voor de verkondiging van het evangelie in Afrika, omdat dit werelddeel ten prooi valt aan het atheïstisch materia lisme. Als eerste spreker voerde op het con gres het woord pater dr. H. Borgert CssR. Hij sprak over de verkondiging van het heilsgeheim. Wil de prediking feitelijk uitwerking hebben, zo merkte hj) op, dan moet de predikant niet al leen trouw zijn aan God en zijn Woord maar ook trouw aan de mensen, tot wie hij het woord richt. Dit geschiedt niet alleen door de vertaling van het evan gelie in de taal van zijn toehoorders, maar ook door te denken en te spreken in de categorieën van het gehoor. An ders wordt het Woord misschien wel verstaan doch niet begrepen in zijn to tale diepte. De tweede spreker pater drs. G. Peeters M.S.F., belichtte de sa cramentele heilseconomie der Kerk. Het sacrament der Kerk moet toege diend worden aan, en gestalte aanne men onder alle volkeren. De Kerk zal zich daarom aanpassen aan de eigen aard van dit sacramentele denken en handelen, aldus pater Peeters. Een 82-jarige Haagse weduwe is dins dag door gasverstikking om Let leven gekomen. In de middag trof een dochter haar dood in de keuxen aan. De vrouw was ziekelijk en is vermoedelijk in de keuken onwel geworden. Bij haar val heeft zij het gascomfoor op de grond gestoten, waardoor de gasslang van het comfoor schoot. De muurkraan was niet gesloten, zodat het gas vrij kon uit stromen. Honderden Zuid-Limburgers hebben woensdag, al of niet met behoud van loon, een dag vrjj-af genomen en deze dag benut om hét even over de grens gelegen Belgische plaatsje Rutten in de buurt van het aloude Tongeren te bezoeken. Sinds mensenheugenis viert Rutten op de eerste mei het luisterrijke Ever- marusfeest, dat zich afspeelt in en rond het historische dorpskerkje met het Evermarusbapelletje. Na een plechtige H. Mis trekt elk jaar in Rutten een prachtige sacra mentsprocessie uit, waarna de Ruttena- ren het befaamde Evermarusspel, ont roerend door zijn eenvoud en vroom heid, opvoeren. Evermarus, zo wil de overlevering, was een vrome pelgrim. Met zeven gezellen trok hij in de zevende eeuw van bedevaartsplaats tot bedevaarts plaats. Op een van zijn tochten wilde hij het graf van de St. Servatius te Maastricht gaan bezoeken. Bijna de stad van St. Servaas genaderd werd Evermarus echter in de bossen van Rutten door de roofridder Hacco over vallen en vermoord. De herinnering aan dit voorval heb ben de Ruttenaren doen voortleven in een eenvoudig volksspel, waaraan slechts enkele dorpelingen, bij speciaal privilege, mogen deelnemen. Acht Rut tenaren vervullen de rol van Everma rus en zijn gezellen en een twintigtal anderen, die van „de boze Hacco" en zjjn trawanten. De leden van beide partijen vergeten één keer per jaar, dat zij inwoners zijn van hetzelfde dorp; sterker nog d« „de Hacconen", in ^et .éf cessie broederlijk pelgrims verenigd» de processie als vV gj'A christenhaters. Aanstormend op .„ts J <1 singelen zij de op ttétWl marus en diens naar Hacco's woor net t te laten boeten h 'l\ In de schaduw gend zana kohk»»^ ming van de mar„rM, i'fi men inroepen, v'S'Lv1'/ eeuw de heldendoo b:, grims, volgens deU 1 stig uit West-Fri eerd. Honderden P e(i M gische HaspengoüW fg£ie ,f..? Zuidelijk deel van p^V hebben woensdag dj M. slagen en het SSfygjAh décor van dit plaatsje en op gende slot van U® jfjo kers zich één dag ,1*0 .XL J In een buitêng|^ti^A» Arrondissementsr y dam is woensdag^ thans gepensione de nieuw-benoem van de Poel office l t~tt* i opgenomen in van Spanje-kl' Dekkerswald, de longziekte f de berculose is Heliomare te (Van onze verslaggever) Naar wij vernemen heeft het bestuur van de stichting r.-k. herstellingsoorden in beginsel besloten, binnenkort het sa natorium Caesarea te Ugchelen bij Apel doorn, waar leiders aan tbc worden ver pleegd, op te heffen. Het aantal patiën ten is zo sterk teruggelopen tengevolge van de moderne bestrijdingsmethoden, dat de exploitatie op den duur te grote verliezen zou opleveren. Voorts zijn er plannen aanhangig ge maakt, aan het sanatorium Dekkers- wald te Groesbeek een afzonderlijke stichting te verbinden onder de naam Eykel-Bloemarts-stichting, voor de ver pleging van zestig astmatische kinderen. Met dit besluit is aan heli arbeidsgebied van de stichting r.-k. herstellingsoorden opnieuw een verruiming gegeven. Was het aanvankelijk de bedoeling om uit sluitend de zorg op zich te nemen voor tuberculeuze longlijders ter verpleging voor revalidating z PW r richt. Heliomare in gebruik voor o (p tuberculose, ie(i aantal verpleeg Van besprekingen spr9 week niet teC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2