Favorieten in de hoofdklasse leden nederlagen EBIG DE NOORMAN „In Indonesië persvrijheid bijna afgeschaft" Staking in krantenbedrijf is belemmering persvrijheid REMBRAlUf Beêroei'U,'- i Vincent^!// Excuus voor optreden buitenlandse pers in kwestie Koninklijk Huis Djakarta achter het leger Betere opleiding van de journalist bepleit Khroesjtsjev contra de Amerikaanse Geheime Dienst Kard. bij de SCHAKEN OM PERSOONLIJKE TITELS Thijs Schipperijn naar Tanganyika ver trokken Brandende zuurstof- fles in carrosserie- fabriek Congres Persinstituut geopend Grote Badpakken Show „Sporthuis Haarlem" K.A.V.-sters huldigen moeders Antilopen basketbalt tegen Franse ploeg Kind in rioolput gestikt „Half l en Half" Prins Bernhard voor Int. Persinstituut: Ruimte postkantoor uitgebreid 4 y b |r Overval AH echtp WOENSDAG 15 MEI 195? HOOGTEZON H. J. M AERTENS N. V. BLOEMENDAAL ENQUÊTE BEJAARDEN Vlag in top op 14 flatwoningen PIET STEENVOORDEN WINT CLUBTITEL V^N „DE KAMPIOEN" SANTPOORT RACEND TEGEN BROMFIETS HcUfccJo. HjCTC. A.s. DONDERDAGAVOND en VRIJDAGAVOND een PAVILJOEN „DREEFZICHT" Bijeenkomst buurtvereni ging Overveen Corruptiebestrijding Volleybal Velox speelt promotie wedstrijden WYNAND FOCKINK ZWAARDEHAKER ZANDVOORT WEENS CABARET IN ZANDVOORT Oplossing van j VRIJDAG A' ENGEL, Gf' Een belangrijke week is voorbij voor de kandidaten voor de persoonlijke schaaktitels van Haarlem. In de hoofdklasse zijn thans de meeste spelers uitgeschakeld, terwijl in de eerste klasse N. Huyboom (H.W.P.) en L. Kensen ('t Oosten) zich 'verder van de overige deelnemers verwijderden. In de tweede klasse kwam de leiding in handen van H. Nootenboom. A, Herfst ('t Oosten) zal de titel dit jaar kwijtraken. Tegen F. Slagt (Halfweg) slaag de hij er niet in bij een zeer gunstige stel ling de beslissing te forceren. Hij bracht een foutief stukoffer en mocht nog van geluk spreken dat zijn tegenstander een remise aanbod deed. Het belangrijkste treffen ging echter tegen S. Bonkenburg (Heemstede). De uitstekend op dreef zijnde Heemstedenaai slaagde erin een toren buit te maken waar voor Hefrst slechts geringe compensatie ver kreeg. De partij zal bij voortzetting vermoe delijk wel door Bonkenburg worden gewon nen. Een belangrijk winstpunt boekte Bon kenburg nog tegen Faase. In een interes sante ontmoeting volgden beide heren onbe wust lange tijd een gespeelde partij tussen de Russische grootmeesters Averbacht en Spassky. Toen R. Faase (Ha.E.G.) echter an dere wegen zocht bracht Bonkenburg een stukoffer waardoor hij in een gewonnen eindspel belandde. Zijn nederlaag maakte Faase kansloos voor de titel. Zijn overwin ning op Slagt (Halfweg) en remise met Tj. de Jong (Haarlem) konden hierin geen ver andering brengen. De grootste favoriet is thans zijn clubgenoot B. V. Bekker. Deze slaagde er in de Oosten-speler J. Wolff in een eindspel van lopers met ongelijke kleu ren te vèrslaan. Ook zijn afgebroken partij tegen Tj. de Jong voerde hij tot winst. Hij dankt dit aan het feit dat zijn tegenstander bij het afbreken niet de beste zet had af gegeven. Tegen J. Wolff beschikte De Jong over uitstekende kansen maar hij ver zuimde eerst de winstgang en liet vervol gens een remise mogelijkheid achterwege in de veronderstelling toch nog te winnen. Dat denkt J. Wolff nu ook te doen Het ziet er naar uit dat S. Herfst (Roland) ein delijk de eerste winst zal boeken. Tegen F. Slagt speelde hij een goede partij, die werd afgebroken. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tet 15220 Nieuwe Groenmarkt 2, Haarlem, Tel. 15228 In Bloemendaal zal een enquête wor den gehouden onder de bejaarden van 68 jaar of ouder, die zelfstandig wonen. Bejaarden die in een rusthuis of instel ling verblijven, vallen er dus niet on der. Voorlopig wordt de enquête alleen gehouden in de wijk Bloemendaal, d.w.z. het deel van Bloemendaal en Santpoort noordelijk van de Parkweg en de Bus ken Huetlaan. Zes wijkhoofden hebben ongeveer veertig dames en enkele he ren om zich heen verzameld, die de on geveer vijfhonderd adressen zullen af gaan. De enquête zal eerst na de zo mervakantie worden voortgezet in de wijken Overveen, Aerdenhout en Voge lenzang. De gemeenteraad verleende in de vergadering van februari een crediet voor de enquête onder de bejaarden. De verkregen inlichtingen worden door de Stichting Noord-Holland voor Maat schappelijk Werk fe Haarlem, onder wier supervisie het vraag-onderzoek wordt gehouden, in een rapport ver werkt, hetwelk voor B. en W. van Bloe mendaal een richtsnoer zal zijn om een verantwoord bejaardenbeleid te bevor deren. De ondervraagde bejaarden mo gen dus zeer beslist geen verwachtin gen koesteren van hun antwoord op de vragen. De enquête is uitsluitend be doeld om een inzicht te krijgen hoe de bejaarden leven wat betreft de woonge legenheid, de verzorging en de tijdsbe steding. Zoals ook aan de te bezoeken bejaarden per schrijven door burge meester dr. Peereboom Voller zal wor den gemeld, wordt de enquête gehou den op 20 mei en voortgezet op 2 mei en volgende dagen. Begin jum hoopt men er mee gereed te zijn. Soortgelijke enquêtes zijn reeds ge houden in Hilversum en omliggende ge meenten in het Gooi. Thans wordt er eveneens aan gewerkt in Velsen-Noord. Tenslotte zij nog vermeld, dat gege vens worden verzameld bij alle zelfstan dig wonende bejaarden van 68 jaar of ouder uit alle kringen der bevolking. De woningen die aan de noordzijde van de Donkerelaan worden gebouwd voor de voormalige Nationale Werk mansbond vorderen gestadig. Op het westelijk blok ging gisteren de vlag in top ten teken dat het hoogste punt, de nok van het dak, was bereikt. De ge meenteraad van Bloemendaal zal don derdag moeten beslissen om deze veer tien flatwoningen van geysers en dou ches te voorzien, waarvoor de toekom stige bewoners een wekelijkse bijdrage van 0.65 zullen moeten geven. Deze toekomstige bewoners zullen dezer da gen door het bureau Huisvesting wor den aangewezen. De stand luidt: 1. B. V. Bekker 86; 2. R Faase 9—5: 3. S. Bonkenburg 64>/2; 4 J. v. d. Berg 4—3: 5—3. Herfst 5—3; 6. C. Koster 5—2</2; 7. F. Slagt 52; 8. Tj. de Jong 6—2; 9. J. Wolff 5—1; 10. S. Herfst 5—0. In de eerste klasse ging N .Huyboom op de goede weg verder. De H.W.P.-er ont nam W. Kievit (Haarlem) alle illusies op een kampioenschap. Zijn clubgenoot P. Pancras zag -geen kans hem een dienst te bewijzen door te verliezen van de tweede favoriet L. Kensen ('toosten). N. Huyboom en L. Kensen leiden nu met 3(4 punt uit vier partijen. In de tweede klasse won H. Nootenboom op verrassende wijze zijn partij tegerl B. B. Luuring. Nootenboom leidt nu met een halve punt voorsprong op Luuring. Belde heren hebben nog een partij te spelen. In dezelfde afdeling kwamen H. C. Honsbeek en C. J. Severijnse remise overeen. Piet Steenvoorden heeft op fraaie wijze gezegevoerd in het clubkampioenschap lan ge afstand van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen". In de beslissende eindsprint van deze titelstrijd, welke dinsdagavond op het circuit van Zandvoort verreden werd, klop te hij sterke rijders als Adri Voorting, Coen Visser en Hein Koger en een zestal andere renners. Verdiend mocht hij na dit huza renstukje de „rood-witte" kampioenstrui aantrekken. Hoewel er reeds in het begin van de strijd, verschillende uitlooppogingen werden on dernomen, duurde het toch tot op de helft van de 100 kilometer lange strijd voordat er iets beslissends gebeurde. Dertien ren ners veroverden in die periode een voor sprong en formeerden een kwalitatief ster ke kopgroep. Voor de overige deelnemers waren toen alle zegekansen reeds verke ken. Maar ook Asma, De Jong en Koek konden zich niet in deze kopgroep hand haven, zodat er tenslotte nog tien man overbleven. Van. deze tien hebben vooral Van Duin, Buis en Van Weeren nog getracht om te ontsnappen aan een eindsprint. Maar Adri Voorting hield dé zaak onder controle en stond niemand toe om weg te lopen. In de beslissende eindsprint moest Adri ten slotte met een half wiel verschil in Piet Steen voorden zijn meerdere erkennen. De uitslag luidt: 1. en kampioen Piet Steenvoorden, de 100 km in 2 uur 27 min. 16 sec.; 2. A. Voorting, 3. C. Visser, 4. H. Koger, 5. C. v. d. Aar, 6. H. Buis, 7. T. Peters, 8. H. van Weeren, 9. H. van Duin, 10. A. Straver. De officieuze titelstrijd der C-klassers werd gewonnen door J. van Egmond vóór Sminia, De Klerk, Jansen, De Haan, J. Walters, Riethof, Van der Éem, Esveld en Tjeertjes. Van Egmond legde de 45 km af in 1 uur 12 min. 59 sec. Met het K.L.M.-toestel PH-DAT is dinsdagmorgen 10 minuten over tien Thijs Schipperijn, Kajotter uit Sant poort en met hem nog vier kajotters, alsmede paters en zusters, vertrokken naar de missie. Thijs Schipperijn gaat gedurende' twee jaar in het missiegebied van de Witte Paters in Tanganyika aan jonge Afrikaners het vak bankwerken leren.Onder auspiciën van het Kardi naal van Rossum-Instituut gaat hij er met andere kajotters werken aan en voor de bouw van een ambachtschool, een landbouwschool en een internaat voor 600 leerlingen. Het gehele project zal naar schatting 7 jaar duren. Over twee jaar hoopt Thijs Schipperijn echter weer in ons land terug te keren. 's Morgens om 7 uur werd in Amster dam in aanwezigheid van zijn ouders, familieleden en belangstellenden, een H Mis opgedragen. Op Schiphol hebben zeer velen het gezelschap, uitgeleide ge daan. Onder hen waren nationaal aal moezenier A. Huyboom, nationaal K.A.J voorzitter A. van Brakel en natuurlijk ook een afvaardiging var. de Santpoort- se kajotters. Santpoort heeft dinsdagmorgen enige tijd in spanning verkeerd, toen er brand bleek te zijn ontstaan in een carrosse- riefabriek. Men was er bezig met een zogenaamde slijptol. Vermoedelijk heb-" ben wegspattende vonken brand doen ontstaan aan een lek van de afsluiter van de zuurstoffles. Daar het gevaar voor een explosie lang niet denkbeeldig was, heeft de politie het verkeer omge legd. De brandweer heeft de fles nat gespoten en zo koel weten te houden. Later is de zuurstoffles buiten gezet. De schade is beperkt. De 13-jarige J. B. uit Santpoort is op de Hoofdstraat nabij de Slaperdijk in aanrijding gekomefi met een bromfiet ser, die hij te laat opmerkte. De race- fietsende jongeman brak zijn rechter been en moest door de ongevallendienst naar het Antonius-ziekenhuis worden overgebracht. Advertentie dit merk garandeert li de sterkste metres tot op heden gemeakti! dankzij de gepatenteerde binnen- vering volgens het Amerikaanse systeem D.W.U.-SOUPLEX MATRASSENFABRIEKEN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM Advertentie van bekende merken, o.a.: „Heinzelmann", „Tweka" enz. in Aanvang kwart over acht. VRIJ ENTREE op VERTOON van UITNODIGINGSKAART, welke verkrijgbaar is bij: Grote Houtstraat 123 - Telef. 12215 De buurtvereniging Overveen houdt haar eerstvolgende ledenbijeenkomst op dinsdagavond 21 mei in de bovenzaal van het Kennemer Lyceum. Daar zal de conrector van dit lyceum en leraar biologie, de heer drs. J. W. Wichers, spreken over Hormonen geheimzin nige stoffen, die ons leven beïnvloe den." Voor de aanvang van de lezing van de heer Wichers moet een nieuw be stuurslid worden gekozen in de vaka- ture J. A. Boskamp jr De heer Bos kamp, die thans het secretariaat be heert, ziet zich door drukke werkzaam heden genoodzaakt zijn bestuursfunctie ter beschikking te stellen. Uit het mid den van het dan gevormde bestuur zal een secretaris worden aangewezen. Voorlopig wordt dit secretariaat waar genomen door de heer C. J. Reinalda, Oranjelaan 4 te Overveen. „In dit mooie iyi vredige land, waar wü thans bijeen zijn, zullen wij, de pers van de gehele vrije wereld, ons moeten rehabiliteren voor de tekortkomingen in het gedrag van enkelen onzer, die zich hebben binnengedrongen in het particuliere leven van de hoogste ver tegenwoordigers van het Nederlandse volk", zo sprak de voorzitter van het internationaal persinstttuut, de Oosten rijker Oscar Pollak, die in het Carlton hotel te Amsterdam de driedaagse bij eenkomst opende van dit Instituut. „U weet allen over wie ik het heb", ver volgde hij. Hij zei het te betreuren, dat o.a. in In donesië de persvrijheid samen met an dere democratische vrijheden en instel lingen „bijna is fgeschaft". Ook uit Turkije en Joegoslavië zijn berichten gekomen over bepaalde aan- Premier D juanda Kartawid ja ja van In donesië en zijn regering onderschrijven ten volle de maatregelen, welke de mili taire leiders en andere veiligheidsdien sten op grond van de staat van oorlog en beleg hebben genomen in de strijd tegen de buitensporige corruptie en an dere onregelmatigheden in Indonesië. De regering heeft vandaag een verkla ring uitgegeven, waarin dit wordt mee gedeeld. De strijd tegen de corruptie zal een belangrijke stap zijn in de rich- tin van het oplossen van de menigvul dige binnenlandse problemen en van het herstel van de verwarde situatie, aldus de verklaring. De regering zal er naar streven, dat de getroffen maatregelen op doeltref fende en behoorlijke wijze worden uit gevoerd. De corruptie vormt een „po tentieel gevaar" voor het land, aldus de regeringsverklaring, en „de feiten wij- er op, dat geen gering aantal mensen in een minimum van tijd rijkdommen heb ben verzameld, die niet niet in verhou ding staan tot de normale mogelijkhe den". Regeringsambtenaren hebben hun macht misbruikt voor persoonlijk gewin en „het is meer dan natuurlijk, dat de maatschappij 't soost mensen achter de tralies wenst te zien", vervolgt de verklaring, welke besluit met de waar schuwing; „De genomen stappen worden ten volle door de regering onderschre ven en zij zullen snel en ioeltreffend worden voortgezet". randingen van de persvrijheid. Zelfs in het toch zo democratische Zwitserland, aldus de voorzitter, is een onzer colle ga's, Michael Goldsmith, die weigerde zijn bron te noemen, het slachtoffer ge worden van de mogelijkheden, die de Zwitserse wet de regering blijkbaar verschaft om een journalist in strijd met de grondbeginselen der democratie, van zijn vrijheid te beroven. In Joegoslavië is een journalist gear resteerd, alleen omdat hij een artikel van land liet plaatsen in een buitenlands blad. Volgens de heer Pollak zit hij nu reeds drie jaar in de cel. De voorzitter noemde de ontwikkeling in Polen en Hongarije wel hoopvol. In deze landen, zo zei hij, is de dictatuur niet in staat geweest het verlangen naar de vrijheid geheel te onderdrukken. Dat verlangen is in november van het vorige jaar duidelijk tot uiting gekomen. „En we buigen respectvol het hoofd voor die Hongaarse journalisten, die zich thans moeten verweren voor de gerechtshoven van de communistische Kadar-regering, omdat zij tijdens de opstand een krant uitgaven", aldus de heer Pollak. Het instituut belegt geregeld bijeen komsten tussen journalisten uit landen, die soms niet zo met elkaar kunnen op schieten als wenselijk is. In dit verband memoreerde de voorzitter hoe vergade ringen tussen Franse en Duitse journa listen vruchtbare resultaten hebben af geworpen. Ook de ontmoeting tussen Nederlandse en Indonesische hoofdre dacteuren vorig jaar in Zwitserland noemde hij een groot succes. Hetzelfde geldt zo ging hij voort voor de be langrijke Aziatische conferentie, die het vorig jaar in Tokio is gehouden. De directeur van het instituut, de Brit E. J. B. Rose, deelde mede dat de hoofdredacteur buitenland van het Rus sische persbureau Tass en zijn collega van de Prawda het bestuur verleden jaar, overigens informeel, had verzocht een bijeenkomst te arrangeren tussen Russische en Amerikaanse hoofdredac teuren. Dit voorstel werd serieus in be handeling genomen maar er kwam als gevolg van de gebeurtenissen in Hon garije niets van terecht. Voorts deelde hij mede, dat de vol gende I.P.I.-cönferëntie in november a.s. op Ceylon zal worden gehouden. Een van de voornaamste punten van be spreking zal dan de berichtgeving over Azië in Europa en Amerika zijn. Het „strategische doel is echter om zoveel mogelijk Aziatische en Westerse hoofd redacteuren bijeen te brengen". Tegen het eind van dit jaar zal het instituut het onderzoek naar de controle, die in totalitaire staten op de pers wordt uitgeoefend, afsluiten. Het be treft hier een toevoeging aan het onder zoek, dat het instituut heeft uitgevoerd ten aanzien van de pressie, die soms ook in vrije landen door de regeringen op de pers wordt uitgeoefend. 36. Gevolgd door Svein en de anderen rent Eric zo snel als het kronkelige, drassige moeraspad het toelaat, terug naar Yalah's kamp. Naarmate zij dichterbij komen, wordt het naar de geluiden te oordelen duidelijk, dat daar hevig gevochten wordt. Maar even plotseling als de strijd ontbrandde, schijnt deze ook weer ten einde te komen, want opeens keert de stilte terug. Een stilte, die zo mogelijk nog onheilspellender is dan het krijgslawaai. Met bange vrees vervuld voert de Noorman zijn troepje mee, maar eensklaps be merkt hij een beweging voor hem uit. Er glinstert een helm en met een kreet snelt Eric nader. Het zijn drie Noren, die zich aanvankelijk uit de voeten willen maken, maar opgelucht te voorschijn komen „Niemand was er op verdacht, Heer", stoot een van he^'t of stuur,-uit. „Ragnar had wel een paar schildwachten uit9eZ Je1t niet meer vertrouwde, zei hij, maar die hebben de sc^[ geholpen, vóór ze op ons aanvielen. Er zijn er heel wat S ^tr eerste minuten. Ik begrijp niet waarom". „Ik wel", on,.rS Df\ „Waar is Ragnar?" De piraat haalt niet wetend de schoude in de hut bij Yalah, toen de meesten van ons al sliepen, daarna meer gezien" De leden van de KAV kring in Oud- Schoten hebben ter gelegenheid van Moederdag in het kajottersgebouw aan de Lingestraat een zestal moeders, die dit jaar gezinsuitbreiding hebben gehad, gehuldigd. De voorzitster, mevrouw Oudendijk, somde enkele activiteiten op. Gezamen lijk met de leden van de H. Familie in de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, gaan de leden van de leden van de KAV op 13 mei a.s. ter bedevaart naar Heiloo en de avond daarna zijn ze te gast bij de KAB, om met deze een genoeglijke .sluitings avond van het seizoen mee te maken. Ook het uitstapje van de zomer naar Friesland kwam ter sprake. De voorzitster gaf vervolgens een uit eenzetting, ,,hoe iedere vrouw aan de wereld de gave van de vreugde kan schenken" en wees in dit verband op het boek van mgr. Keppler, „Meer vreugde", dat zo vreugdevol is ont vangen. Na de pauze demonstreerde de r.-k. volksdansgroep „Marijke" een serie Engelse volksdansen. Met „De grote ronde" werd geopend. Ook op de klan ken van Joh. Strauss" muziek werden vrolijke passen gemaakte, waarna ook aan de aanwezige dames de gelegen heid werd geboden, aan enkele niet te in gewikkelde volksdansen mee te doen. Met een hartelijk dankwoord aan de dansgroep, kwam aan deze genoeglijke avond, die tevens de sluitingsbijeen komst van dit seizoen was, een einde. Het staat thans vast dat het kampioens team van Velox (Haarlem) op zondag 8 juni in de Ahoy Energiehal te Rotterdam zal moeten uitkomen tegen de kampioenen van verschillende afdelingen, om te trach ten een plaatsje te veroveren in de over gangsklasse van ds Nederlandse Volley bal Bond. Vermoedelijk zal Velox uitkomen in een poule van vijf teams, waaronder de kam pioenen uit de kop van Noord-Holland, zo dat de Haarlemmers een uitstekende kans maken op promotie. Tevens zal op dezelfde dag de beslis singswedstrijd Professorenwijk (Leiden) te gen die Raeckse (Haarlem) worden ge speeld met als inzet een plaats in de ge westelijke heren hoofdklasse. Indien de Haarlemse ploeg geen succes mocht hebben, zal die Raeckse evenals H. V. S. en wellicht ook Velox het volgende seizoen uitkomen in de overgangsklasse. Op het buitenveld van de Stadsdoelen aan de Gasthuisstraat te Haarlem speelt het herenteam van Antilopen zaterdag 18 mei des avonds om acht uur een wed strijd tegen het Franse herenteam NIL- VANGE. Deze Franse basketbal-ploeg ein digde in de distriktscompetitie op de twee de plaats en behoort dan ook tot de sterk ste distriktsteams. In Nijverual is maandagmiddag het anderhalfjarig jongetje van de familie K. Knapen in een rioolputje gevallen en gestikt. De vader miste plotseling het kind, dat even tevoren nog in de tuin had gespeeld. Hij ging zoeken en vond de kleine voorover liggend in het putje. Het kind moet zelf het rooster dat op het putje lag hebben weggetrok ken. Advertentie 8 f 8.35 per luxe fles (een heel genoegen!) een dubbelt verrassing door smaak en geur i T' V r /6 li I '4/ A V io ly Z. K. H. Prins Bernhard heejt voor het congres van het Internationaal Pers instituut een rede gehouden, waarin hij pleitte voor een beter internationaal be grip en een uiteenzetting gaf over de zjn. Bilderberg-conferenties. De wereld heeft zeer dringend een beter internationaal begrip nodig. Er bestaat een bijna beangstigend gebrek aan kennis zelfs onder de leiders van de landen in deze wereld over onze onderscheidene leefwijzen, onze eigen gewoonten en tradities, kortom over alle dingen, die we werkelijk van el kander moeten weten als wij onze me demens willen begrijpen. Daarom zijn internatlonlae congressen als dit zo be langrijk, aldus Prins Bernhard. De Bilderberg-conferenties zijn een paat jaar geleden georganiseerd als ge volg van de opvatting van sommige mensen, dat er een gevaarlijke twee- Advertentre Ook kinderen zijn fi)nproevers zuiver zon en vruchten vruchtenjams Al geruime tijd bestaan er plannen om te Zandvoort een postkantoor te bouwen aan de Tramstraat nabij de plaats waar het eindpunt van de auto busdienst Amsterdam-Zandvoort zal komen. Het rijk heeft het gebouw waar- ip thans het postkantoor gevestigd is met het daaraan grenzende pand reeds aan de gemeente Zandvoort ver kocht; de overdracht zal plaats vinden zodra het nieuwe postkantoor in gebruik is genomen. Met het rijk is ook over eengekomen dat de gemeente het nieu we postkantoor zal bouwen en daarna aan de P.T.T. zal verhuren. De ge meenteraad verleende enkele jaren ge leden reeds aan de architect B. J. j; M. Stevens te Haarlem de opdracht, de plannen voor het postkantoor te ont werpen. Al aanstonds trad stagnatie in, we gens de voorrang welke aan de woning bouw werd verleend. Het huidige stre ven naar bestedingsbeperking heeft de bouw van het nieuwe postkantoor nog weer verder naar de toekomst ver schoven. Inmiddels is het ruimtegebrek waar mede de. postdienst te Zandvoort vocral tijdens het badseizoen te kampen heeft zo nijpend geworden dat maatregelen ter verbetering der situa tie moesten worden genomen. In de benedenverdieping van het naast het postkantoor gelegen pand wordt mo- mentee! een verbouwing uitgevoerd en het is de bedoeling daar de bestellers- ruimte onder te brengen. In het post kantoor zelf zal dan meer gelegenheid zijn voor een ongestoorde uitoefening van de postdienst. Naar wij vernemen zal Zandvoort in het aanstaande zomerseizoen een at tractie rijker zijn. Op een terrein aan de Boulevard de Favauge, hoek Schui tengat zal een tijdelijke „vermaaksin- richting" worden gebouwd, de „Wiener Bonbonnière". Daarin zal gedurende de zomermaanden een cabaret-program ma worden opgevoerd door Oostenrijk se artisten, o.a. Tony Hartweger. Prac- tisch is dit de voortzetting van het be drijf, dat onder dezelfde naam in de Leidsestraat te Amsterdam wordt ge ëxploiteerd. Waar het grootste deel der vaste bezoekers 's zomers aan de kust verblijft, wil men hen ook in Zandvoort de gelegenheid geven het Weense ca baret te bezoeken. Radio Moskou heeft gisteren in een uitgebreid verslag over de toespraak van Khroesjtsjev tot het twintigste con gres van de Russische communistische partij (de beroemde speech die de ont luistering van Stalin betekende) ver klaard, dat de vertaling welke het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken van deze speech heeft uitgegeven, onjuist is. Radio Moskou haaide in dit verband de tekst aan van een onderhoud dat de hoofdredacteur van de New York Times, Catledge, gehad heeft met Khroesjtsjev. Tijdens dit onderhoud vroeg Catledge of er misschien belang rijke weglatingen of verdraaiingen voor komen in de versie van Khroesjtsjevs toespraak, die in het westen is gepu bliceerd. „I kweet niet weike tekst u bedoelt" antwoordde Khroesjtsjev. „Ik heb ge hoord dat d Amerikaanse geheime dienst de een of andere tekst heeft gemaakt, en dat die heeft moeten doorgaan voor de tekst van mijn verslag aan het 20ste partijcongres. Maar de reputatie van de uitgeversmaatschappij (sic) Allen Dulles is niet erg hoog in de Sovjet-Unie. in voeJ er niets voor de literatuur van deze uitgeversmaatschappij te lezen" (Allen Dulles, broer van de minister van buitenlandse zaken, is chef van de Amerikaanse inlichtingendienst). (UP) spalt tussen de Ver. Staten en West- Europa dreigde te ontstaan. Er bestond een wederzijds wantrou wen, of tenminste een gebrek aan ver trouwen, en dat dreigde het naoorlogse werk van de gewestelijke bondgenoten in gevaar te brengen. Zo ontstond de eerste internationale conferentie, die in hotel „De Bilder- berg" bij Arnhem werd gehouden. Wij moesten rekening houden met de verzekering, dat er openhartig zou kun nen worden gesproken zonder dat men het risico liep door de pers verkeerd ge ïnterpreteerd te worden en dat er geen lange redevoeringen met het oog op de publiciteit gehouden zouden worden. Daarom was het duidelijk, dat de con ferenties besloten, niet-officieel en ver trouwelijk moesten zijn. en daarom be sloten wij de pers niet toe te laten en de publiciteit in het algemeen te beper ken tot een of twee zeer korte commu- niqué's. die niet in details gaan en de afzonderlijke sprekers niet noemen. De ervaring heeft bewezen, dat deze ge dragslijn de juiste was, want onze de- Gatten worden in een absoluut openhar tige en vertrouwelijke geest gehouden en de deelnemers zijn nooit bang dat iets van hun uitlatingen tegen hen ge bruikt zai worden, aldus Prins Bern hard. Ieder, die onze conferenties bij woont, doet dat als particulier, zelfs als hij een regering, een partij of een vereniging leidt en hij is dus voor het geen hij eventueel zeggen zal geen ver antwoording schuldig aan zijn aan hangers. Onder auspiciën van het Internatio naal Persinstituut zijn in de afgelopen paar jaar bijeenkomsten georgani seerd tussen Franse en Duitse hoofd redacteuren en tussen Indonesische en Nederlandse hoofdredacteuren. Voorts heeft het persinstituut vorig jaar in Tokio een bijeenkomst van Aziatische hoofdredacteuren belegd en gezien het grote succes daarvan zal deze confe rentie dit jaar herhaald worden. Prins Bernhard noemde dit een prachtig werk en als „medestrijder" op dit gebied wenste hij het instituut geluk met wat tot op heden bereikt is. Op de Bilderberg-conferenties is ook gesproken over de noodzaak de men sen van het westen op dezelfde manier als wij dat onderling doen, te laten spreken met mensen uit Azië en Afrika. Men kwam echter tot de slotsom, dat men het beste een bijeenkomst van den kers en filosofen kan organiseren, dus niet van politici en zakenlieden. Prins Bernhard hoopte dat binnen niet te lan ge tijd een dergelijke conferentie belegd kan worden. Dit zou echter niet door de Bilderberg-groep, doch mogelijk door een culturele instelling gedaan moeten worden. Wat de persvrijheid betreft herin nerde Prins Bernhard er aan wat jaren geleden een bepaald Nederlands blad beleefd heeft. Dit blad kreeg van een bepaalde groep industrieën geen adver tenties, omdat het de produktie van deze industrieën zeer openhartig, en daardoor nu en dan kritisch besprak. Ik ben er trots op u te kunnen vertel len, dat dit blad zijn politiek niet wij zigde en na verloop van tijd toch de advertenties van deze industrieën kreeg, aldus Prins Bernhard. He is duidelijk, dat waakzaamreid nog nodig is. In dit verband wees Prins Bernhara op het vraagstuk van de 1 mogelijkheid van arbeidsconflicten in het krantenbe drijf. Is het niet zo, dat het niet-ver- schijnen van een blad door staking te vens een belemmering van de persvrij heid betekent? Het publiek heeft het recht te weten wat er gaande is. Daar om dienen er volgens Prins Bernhard in deze tak van bedrijf geen stakingen of uitsluitingen voor te komen. Gezien de enorme verantwoordelijk heid, die op de schouders van de le den der pers rust, is bij de prins de vraag opgekomen of het wellicht niet nodig is meer te doen voor de oplei ding voor dit moeilijke beroep. Op dit punt bestaan er grote ver schillen tussen de verschillende delen van de wereld en de verschillende lan den. De grote vraagstukken zijn zo moeilijk en gecompliceerd geworden, dat niemand zondeT voldoende oplei ding dit werk goed kan doen. De prins zeide: een onwetende kan zelfs een posiitef gevaar zijn. De prins geloofde dan ook, dat een nauwere samenwer king tussen de universiteiten en da toekomstige journalist nodig is. Horizon taai- 1. pl. in Friesla" jj ment; 8. soort hon£- zetel; 15. deel v. naam; 20. deel v- 25. belediging. Verticaal: 3. 2. verlaagde to land; 4. vogel; ,^1 dun; 7. reeds; 9. jj. luchtmacht (dty-j. ff- f0j" groente; 13. huid! -g t deeltje; 18. smak; -jet pers. vnw.; 21. als e (afk.); 23. bevel. Horizontal 2-^ i 1. pigment - C.r-t fc Oran - tralie; 4. "ajt; jr etagère; 6. nel - t0 8. lor - koets; 9- v erf steriel; 11. rotten ijA Verticaal; 1. proef - oeveL glas - eelt; 4. mam® f, ,- te; 6. nitraat - se°f ametropie; 9 cal0'., telg; 11. neer - te»" Advef' O. P.O.,. De Poolse Wyszinsky o j uraehilnir hil a vF. Paus alleen theek. Later <$A de reis naar M'j De audiëntie „y»»1 gef j i1 begon om half |(jK 6 ft j ter dan aanva^ei^VW/ van de ochtend^jse zoek van de den" e&ALeAJ i Hun P® bl W half'uur. Ver dere Polen t>l en het gezelsc ,geirf minuten. Ver p»bS d e i buiten en depoieP jflf't foto met deV° de>1 netto (zaal jjj dnaal Wy«ynS om half een- Ad"' AUe meru„U4,,f de Schelmse ras /j/ Toen er «Vrf, werd eekloP„ k1*1 /f en kreeg e,r0pge'ltje Jjj onverlaten g vonden ,2.m. een vluch^ hebben inê

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2