Willen Westelijke Drie de ge vangenis van Spandau sluiten Ney BIBLIOTHEEK-CONGRES IN HAARLEM EBIC DE NOORMAN m Positie van de schoenen- en lederindustrie gaat achteruit Kunst in een bezield dorp Tien jaar Kunstenaars Centrum Bergen V' Kruiswoordraü wfjssftbSm swssstW'/ m0,f Ct fes te* U' vA m i sfep Hess naar krankzinnigengesticht Speer en Schirach naar gewone gevangenis Saarlandse C.D.U. vervangt dr. Vonnis in zaak- De Braai: 6 jaar „De Opmars" als K.V.P.-kaderblad opgeheven Priesterfeesten te Warmond gevierd Soekarno moet rust houden Symposion over de opleiding van bibliotheekbeambten Geheim Toverbal 31 mei a.s. M Geen geweld bij arrestatie van Zwarte Ruiter Onderwijs per televisie ijs Vier variaties van de Friendship Kip versus geluidsbarrière £até!: De Amst^ ji univer HammarnJ Voorstel aan Sovjet-Unie Experimenten in V.S. XV» SN,°i US: N Viering DINSDAG 21 MEI 1957 Samenwerking met C.V.P. thans mogelijk Met aftrek van 3\2 jaar preventief Na fantastisch verhaal V ertegenwoordiger bekent verduistering van 6000 'A „ret*1 Interleder te Utrecht geopend Ridders Oranje-Nassau Verklaring van de hoofd commissaris van Rotterdam i«S Jfr Dit sympos^ieJ met een disci - t s 5# behandeling tjfey Amerika, Engeland en Frankrijk zul len de Sovjet-Unie voorstellen, de ge vangenis te Spandau, bij Berlijn, waar de voornaamste Duitse oorlogsmisdadi gers verblijven, te sluiten, omdat de be waking en de verzorging van de nog overgebleven drie gevangenen te kost baar zijn. Deze kosten bedragen 900.000 mark per jaar. Volgens een westelijke woordvoerder zou de 63-jarige Rudolf Hess, die eens plaatsvervanger van Hit- Ier was, naar een krankzinnigengesticht kunnen worden overgebracht, terwijl men de voormalige jeugdleider, de 50- jarige Baldur von Schirach, en de oud minister van bewapening, de 52-jarige Albert Speer, naar een gewone gevan genis zou kunnen overbrengen. Hess is tot levenslang en de twee anderen zijn tot twintig jaar gevangenisstraf veroor deeld. De militaire bewaking van Spandau nemen de Amerikanen, Britten, Russen en Fransen bij toerbeurt voor hun reke ning. Voorts bestaat het personeel van de gevangenis uit elf koks, tien kelners, veertien keukenmeisjes, t.wee wasvrou wen en drie administratieve employé's. Oorspronkelijk bevonden zich in de gevangenis te Spandau, die plaats biedt aan 350 gevangenen, ook de oud-minis ter van buitenlandse zaken Von Neu- rath, de voormalige groot-admiralen Rader en Dönitz en de oud-minister van (Van onze correspondent in Bonn) Na opgewonden debatten op de lan delijke partijdag van de Christen- Democratische Unie te Saarbrücken is dr. Robert Ney, premier van de al bijna twee maanden demissionaire Saarlandse regering, als C.D.U.-voorzitter vervan gen door Egon Reinert. De onverzoen lijke dr. Ney heeft zich steeds verzet tegen de door de Saarlandse clerus en ook door bondskanselier Adenauer ge wenste samenwerking tussen de C.D.U en de Christelijke Volkspartij. Laatst genoemde partij wordt geleid door Jo hannes Hoffmann en gold als pro-Frans Zij voerde voor het referendum van oktober 1955 een campagne vóór aan neming van het Frans-Duitse Saarsta- tuut en daarmede tégen de pro-Duitse partijen: de C.D.U., de sociaal-demo craten en de liberalen, die ageerden voor afwijzing van het statuut en terug keer van het Saargebied naar Duitsland. Door de vervanging van dr. Ney is een politieke samenwerking tussen de beide christelijke partijen mogelijk geworden. Voor de algemene verkie zingen in september a.s. zullen C.D.U. en C.V.P. in het Saargebied een ge meenschappelijke lijst opstellen. Het is de bedoeling, dat de C.V.P. na de verkiezingen in de C.D.U. zal opgaan. Het landgerecht te Madjalengka op West-Java heeft de heer H. de Braai, die terecht heeft gestaan op beschul diging van subversieve activiteit tegen de Indonesische regering, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar, met aftrek van de drie en een half jaar, welke hij reeds in preventieve hechte nis heeft doorgebracht. Het openbaar ministerie had tien jaar geëist. De beklaagde, die het hem ten laste gelegde heeft ontkend, heeft een week de tijd om hoger beroep tegen dit von nis aan te tekenen. Er was voor de uit spraak nauwelijks enige publieke be langstelling. Blijkens de overwegingen van het von nis heeft rechter Widjono het primair ten laste gelegde, n.l. deelnemen aan drie met name genoemde gevechten te gen de gezagsapparaten, niet bewezen geacht. Het secundair ten laste geleg de, t.w. het directe steun verlenen aan en lid zijn van een tegen het wettig gezag gerichte gewapende beweging (de Darul Islam van Kartosuwirjo) achtte hij wel aanvaardbaar. De officier van justitie had 10 jaar tegen de Braai geëist, aangezien hij het primair ten laste gelegde wel bewezen achtte. Op dit punt echter oordeelde de rechter het door de verdediger aange voerde alibi voldoende om deelname aan de drie genoemde gevechten niet aannemelijk te achten. De heer de Braai werd eind decem ber 1953 gearresteerd. Een vertegenwoordiger uit Wijhe heeft aan de politie te Zwolle bekend een bedrag van f 6.000 ten nadele van een vleeswarenfabriek te Zwolle, waarvoor hij werkte, te hebben ver duisterd en voor betaling van schulden te hebben gebruikt. De man had een hartstocht voor speelautomaten, hetgeen hem veel geld kostte. Hij raakte, door dat hij overal geld leende, steeds die per in de put, en had nu getracht zich hieruit te redden door zich de zesdui zend gulden, die hij op 6 mei had moe ten afdragen, toe te eigenen. Op die dag vertelde hij zijn pa troon, dat hij de t 6.000 had verloren. Hij was met zijn auto op weg van Wijhe naar Zwolle, zo vertelde hij, toen hij een lekke band kreeg. Hij trok zijn jas, waarin het geld gebor gen was, uit en legde hem in de berm van de weg, trok een werkjasje aan en verwisselde de band. Toen hij daarmee klaar was, trok hij zijn an- economische zaken Walter Funk. Von Neurath, Rader en Funk zijn om ge zondheidsredenen vrijgelaten. Dönitz kwam op vrije voeten, nadat hij zijn straf van tien jaar volledig had uitge zeten. (D.P.A.) Geallieerde functionarissen in Berlijn en Bonn hebben op de vraag of zij het bericht konden bevestigen van het voor nemen van de westelijke mogendheden om sluiting van de gevangenis te Spandau voor te stellen gezegd, niets hiervan af te weten. Mede in verband met een allengs gro tere groei en uitbreiding van het le dental, alsook van de taak van de Katholieke Volkspartij, heeft de K.V.P haar publiciteit ter voorlichting van haar leden en kader gewijzigd in die zin, dat „De Opmars" als kaderblad der K.V.P. is opgeheven, doch onder dezelfde naam. maar nu als algemeen ledenBlad, toch weer thans maan delijks verschijnt. Intussen wordt een nieuw kaderblad voorbereid, dat in het komend seizoen 1957'58 van de persen komt. In de laatste uitgave van het kader blad „De Opmars" d.d. 17 mei wijdt dr. L. A. H. Albering, algemeen secre taris van de K.V.P., een afscheidsarti- kel aan het blad, waarin hij wijst op de grote dienstbaarheid, die „De Opmars" als „een symbool van de werkzaam heid der partij" heeft bewezen en tekent in een ander artikel de heer S. B. Gras de ontwikkeling, welke het kaderblad in „zeventien jaar trouwe dienst" heeft doorgemaakt. Twee jubilarissen, prof. dr. J. C. Groot van het Filosoficum en prof drs. J. A. M. van der Gaag van het Theologicum, zijn zondag in Warmond gehuldigd in ver band met hun zilveren priesterfeest. Prof. dr. J. C. Groot droeg 's morgens een plechtige H. Mis op. waarbij hij werd geassisteerd door zijn broers rec tor G. Groot uit Amsterdam als diaken en pater Jos. Groot O.F.M. als subdi aken. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen en de vicaris-gene raal van de bisschop van Haarlem mgr. J. M. Groot. Prof. Groot zal dinsdag middag van 35 uur recipiëren in het Filosoficum. Prof. dr. J. A. M. van der Gaag werd zaterdagavond, samen met prof. A. H. M. Ruhe, die dinsdag zijn zilveren priester feest zal vieren, door de studenten in gehaald. Zondagmorgen celebreerde hij een plechtige H. Mis, waarbij pastoor C. Roest, van Burgerbrug, presbyter assistens was. De andere assisterende functies werden vervuld door theolo ganten. 's Middags van 12 uur reci pieerde prof. van der Gaag in het Theologicum. Zeer velen kwamen daar hun opwachting maken om de zilveren priesterjubilaris te complimenteren. O.a. was de burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne aanwezig. Om twee uur begon een huldiging door de studenten, waarna prof. van der Gaag om half vijf agens was bij een plechtig Lof. President Soekarno heeft van zijn dokters het advies gekregen rust te ne men na zijn inspannende tournee met de Russische president Worosjilov in Indonesië. Worosjilov is zondag uit Indonesië vertrokken, na een bezoek van twee weken. Bijna onmiddellijk na het veTtrek van zijn gast heeft Soe karno op zijn paleis een bespreking gehad met premier Djuanda de stafchef van het leger, generaal-majoor Abdul Haris Nasution, en andere hoge leiders. Volgens betrouwbare kringen draaide het gesprek om regionale problemen. (U.P.) Op het te Haarlem gehouden 28ste Bibliotheek-congres heeft de voorzitter van de Centrale vereniging voor open bare leeszalen en bibliotheken, mr. A. F. Schepel erop gewezen, dat van het ministerie van O.K. en W. nog geen antwoord Is verkregen op de visie die de Centrale Vereniging heeft gegeven op de ministeriële overweging om voort aan ook geen lid der centrale vereni ging zjjnde bibliotheken te subsidiëren. Terzake van de subsidie klonk in ge heel ander verband uit de vergadering een kernachtig geluid over het uitblij ven van enige toezegging van overheids wege om de sede-t vorig jaar aan de meeste loontrekkenden terv deel geval len loonsverhogingen en -toeslagen door subsidiën op te vangen. Op de officiële opening van het Bi bliotheek-congres sprak de voorzitter ir. D. J. Maltha als zijn mening uit, dat de wetenschappelijke bibliotheken, gezien de lawine-achtige vloed van ge drukt materiaal, gaandeweg in de plaats van het collectioneren het selecteren tot taak krijgen. Tijdens een symposion over de oplei ding van bibliotheek-functionarissen stelde dr. A. Kessen, bibliothecaris van de Leidse universiteitsbibliotheek, dat een speciale universitaire opleiding voor wetenschappelijke bibliothecaris sen noodzakelijk is en dat de lagere en middelbare beambten de reeds be staande cursussen zouden kunnen vol gen. De heer G. A. v. Riemsdijk, direc teur van de openbare leeszaal te Am sterdam, behandelde de opleiding van personeel der openbare leeszalen aan de hand van een door de C.V. opgesteld rapport, dat adviseert tot assistents cursussen aan de scholen voor maat schappelijk werk en tot een speciale cursus voor de aspirant-directeuren in biblotheekverband. Een andere inleider de heer C. v. Dijk, pleitte o.m. uit economische overwegingen voor één bibliotheekschool voor de diverse tak ken van bibliotheekwerk. (Over de ge hele materie van de opleiding heeft de bond van r.-k. openbare leeszalen en boekerijen reeds enige tijd geleden een rapport uitgebracht) Maandagmiddag, de eerste dag van het congres, werden de congressisten door het gemeentebestuur van Haarlem ten stadhuize ontvangen en toegespro ken door burgemeester Cremers. Des avonds sprak Godfried Bomans in het Concertgebouw over Charles Dickens. Vanwege het ministerie van O.K. en W. waren op het congres tegenwoordig de heren E. A. Schüttenhelm, chef der afdeling jeugdvorming en volksontwik keling, en M. W. Heslinga, hoofd der onderafdeling jeugdontwikkeling. Vrijdagavond 81 mei zal het geheim, dat verbonden is aan de actie Tover bal ten bate van de jonge Hongaarse vluchtelingen voor de radio worden ontsluierd. De uitzending is van negen uur tot half tien te beluisteren over Hil versum II. De doosjes toverballen zijn nog ver krijgbaar aan de Prinsenschool N.Z. Voorburgwal 282, te Amsterdam. Zij die rechtstreeks doosjes willen bestellen kunnen dit doen door 1.- per doosje te storen op giro 1711 met vermelding „Ac tie Toverbal", Amstel 1, Amsterdam. v 41. Eric weet genoeg: er is dus respijt tot de middag. Haastig laat hij zich zakken uit zijn uitkijkpost. Als nu Svein maar opschiet! Gelukkig verschijnt de Sakser met zijn troep eerder dan hij heeft verwacht. Bijna vijfhonderd man sterk. Daar kunnen we tenminste iets mee doen", zegt Eric tevreden. Kort zet hij zijn plan uiteen. En terwijl de krijgers zich haasten om hun opdrachten uit te voeren, rijst langzaam de zon hoger en hoger. Boven op de heuvel staat de Zonnepriester op vreemde, zangerige toon de Zon aan te roepen. Ragnar, onwrikbaar geketend aan de palen, luistert somber toe. En dan zwijgt de priester eensklaps. In bijgelovige vrees slierten, die daar voor de zon heenglijden. Ook .ben^v*:: Is dit een kwaad voorteken? 1/ fff <Pe(Xf* plein ontstaat onrust. u» ontstemd? Maar dan snuift Yalah diep en springt yr Jl schreeuwt hij, terwijl hij naar de lekkende vlammen wV spellend geknetter door het dak van de hut achter "eLje". de vlammen, oh krijgers, of deze hele stad gaat te gron De totale omzet van de schoenen- en heden zullen worden geopend wanneer lederindustrie bedroeg in 1956 pl.m, rie nlannpn vnnr een vviihanriplseehied 425 miljoen gulden, waarvan 360 miljoen verkregen werd uit de binnenlandse om zet en 65 miljoen uit export. Sedert 1952, toen de Interleder voor het eerst ge houden werd, is er een toeneming van ruim twintig procent. In hetzelfde tijd vak echter is de invoer van leder en schoenen toegenomen van 25 tot 49 mil joen gulden, dus met bijna honderd procent. Relatief gezien is de positie van de Nederlandse schoenen- en lederindu strie, wat de binnenlandse markt be treft, dus achteruit gegaan. Haar aan deel in de verzorging van deze markt daalde van 92 procent in 1952 tot 88 procent in 1956. Ook ten aanzien van de export mag de ontwikkeling niet ten volle bevredigend genoemd worden. Sedert 1952 schommelt de export van schoenen en leder rond de 65 miljoen gulden per jaar, blijft derhalve vrij con stant. Daartegenover ls de totale Ne derlandse export sedert 1952 met vijf endertig procent toegenomen. Hieruit blijkt, dat de schoenen- en lederindu strie niet onaanzienlijk bij de algemene exportontwikkeling is ten achter ge bleven. Dit verklaarde de secretaris-generaal van Nijverheid en Handel, drs. J. H. D. van der Kwast, toen hij hedenmor gen in de Jaarbeurs te Utrecht de Zesde Interleder, de internationale beurs voor leder, schoenen en aanverwante bran ches, opende. Men zal uit genoemde cijfers voor barig kunnen concluderen, dat deze in dustrie in prestatie tekort zou zijn ge schoten. Om echter tot een juiste waar dering van de cijfers te komen, ging drs. van der Kwast de oorzaken na van de relatief te geringe vooruitgang: vol ledige bezetting wegens de hoogconjunc tuur en het tekort aan arbeidskrachten. De bedrijfstak heeft het produktiepla- fond bereikt. Met de totstandkoming van de Euro pese markt, die een gebied van 160 mil joen inwoners zal omvatten, wordt ook voor de schoenen, en lederindustrie een nieuw verschiet geopend. De geleidelij ke opheffing van de nog bestaande im port- en exportrestricties en van de in voerrechten biedt Nederland de moge lijkheid zich te verzekeren van een vooraanstaande plaats op deze uitge breide markt. Nog ruimere mogelijk- Bij K.B. zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau M. C. van Trigt, wonende te Huizen, directeur van de N.V. Drukkerij ,,'t Koggeschip" te Amsterdam; I. Roos, te Tadworth, Sur rey (Engeland), commodore van de vloot van Shell-tankers N.V.; P. van Zwieten, directeur van de groenten- en fruitveiling te Vinkeveen. Bij het vliegveld Eelde is F. K. uit Muntendam met zijn motor geslipt. Zijn duopassagiere, de vijftigjarige mej. J. Koops uit Oosterbroek (Eelde), kwam te vallen en was vrijwel op slag dood. De motorrijder liep geen ernstige ver wondingen op. middellijk reed hij terug naar de plaats waar hij de band had verwis seld, maar van het geld vond hij geen spoor meer. Thans is gebleken, dat het hele ver haal verzonnen is. De man, die reeds tien jaar bij de fabriek werkte, is voor de officier van justitie te Zutphen ge leid. roeger was de voornaamste be zienswaardigheid van het dorp Bergen in Noord-Holland de stoomtram, de trouwe „Bello". Nu de ze afgeschaft is strijden de fraaie kerk- ruïne, die onder leiding van architect Royaards haar best doet op een zeer goed verzorgde bouwval te gaan lijken, en de vele kunstenaars die er wonen, om de voorrang. Het is merkwaardig, hoe groot hun aantal is, en éven merk waardig hoe lang zij drift behouden. Zij willen maar steeds niet op ruïnes gaan lijken, hoe zwaar het leven kneuzen mag. Komt het omdat zij blijven wonen in een van die „bezielde dorpen", waar over A. Roland Holst zo juist enige bladzijden proza heeft geschreven, die fraai zijn gedrukt volgens een typogra fisch ontwerp van Mia Pot-Van Regte- ren Altena, en door Edgar Fernhout voorzien van twee tekeningen met zee en duin? Bezielde dorpen zijn volgens de Bergense dichter dia dorpen (oude dorpen, wel te verstaan), die u stellig de prikken van naijver en achterklap niet besparen, maar waarin het leven het toch af en toe nog van de wereld wint. Toen in het eind van de vorige eeuw in de steden de wereld in steeds scherper tegenspraak kwam met het leven, na men vele kunstenaars de wijk naar bui ten, naar de natuur. Daar valt heel wat over te zeggen, maar de grondslag was het beste, waartoe het menselijk wezen als gemeenschap bij machte is: ver lossing uit de tijd in de ruimte.... Nu, in zijn ruimte komt het dorp Bergen in de laatste jaren ook wel wat krap te zitten; het wordt er voller, en dere jas weer aan en vervolgde zijn weg. In Zwolle aangekomen deed hij, aldus het verhaal, de ontdekking dat het geld niet meer in zijn jas zat. On-* [Jus nief mooier. Maar men doet z\jn best het ogelijk te houden, er zijn nog statige lanen en knapen van bomen, in het struweel zingen smachtend de nach tegalen en de zee blijft lange gongsla gen geven in de verte. Het ruikt er op 't ogenllik zalig, als men zich van de parkeerplaatsen verwijdert. De mon daine kermis van Cagnes, Ascona en La- ren-Blaricum is er althans nog niet. Er wadus reden voor het Kunstenaars Centrum Bergen, dat nu tien jaar be staat, om dit boekje in het licht te ge ven; het geeft iets weer van ervarin gen, die een aantal eenzelvigen in het bezielde dorp nog altijd blijken te be leven, volhardend in hun ondeugden. Dat tienjarig bestaan is nog op an dere wijze gevierd. Zaterdag na de middag is in de zaaltjes bij „De Rus tende Jager" een tentoonstelling van beeldende kunst geopend, waaraan vele bekenden uit de duinstreek deel nemen. Daar heeft de- burgemeester dr. W. Huygens gesproken, de heer D. L. Beyneveld namens degenen die contribueren en Roland Holst namens de kunstenaars-leden, die al-dan-niet contribueren. Fris ziet de expositie er uit, de vergrijsde prominenten, zo als Piët Wiegman, Matthieu Wieg man, Jan van Herwijnen, Germ de Jong, Henri ten Holt, Karei Colnot en Kaspar Niehaus, die aan hun eigen stijl trouw blijven, worden gesecon deerd door roerige en kleurige jon geren die er niet om liegen: Jaap de Carpentier bijvoorbeeld, met zijn fantastisch „Sleepnet"; Ad. Selhorst, die het experimentele pad is gaan be wandelen; Lucebert, die het daaren tegen in zijn „Olifant", een verbeel ding die aan Duizend-en-één-nacht doet denken, schijnt te willen verla ten. Van een „school" kern men te Bergen niet meer spreken, de dagen van Le Fauconnier liggen lang ach ter ons, en het penseel van Charley Toorop is uitgewoed. Haar zoon Ed gar Fernhout vervangt haar inzen ding met een „Stilleven" van zijn hand, hij schildert ruiger en losser dan weleer. Het wordt moeilijker om al het uiteenlopende goed te hangen, in zo klein bestek. Men kan de ten toonstelling nog bezichtigen op 25, 26 en 30 mei en op 1, 2, 8, 9, 10 en 11 juni, van half drie tot half zes. Zondag verenigde het K.C.B. zijn le den en begunstigers op een matinée in de danszaal van „De Rustende Jager", om een misschien iets te omvangrijk, maar zeer gevarieerd en er als gesne den koek ingaand programma te genie ten, te praten en te lachen, te discute ren, banden aan te halen die wat te los dreigden te worden. Daar was een pu bliek waar alles mee valt te beginnen, tenminste als de gevatte voorzitter mr. A. F. Kamp het toespreekt. Hij wist al les van de dorpsfee en reeg het uiteen lopende aaneen als een volleerd confé rencier. Men maakte kennis met een opmerkelijk muzikaal talent, als com ponist vaardig en als pianist goed ge oefend, Simeon ten Holt. Hij had in kor te tijd voor dit tienjarig bestaan een geestig Divertimento voor drie fluiten ge componeerd, juist wat het wezen moest van klank en beweging. Wim Hester- man, Lucas van Regteren Altena en Ca- rel Ciere hielden het knap ten doop en toen Ten Holt daarna zijn „Zeven Ba gatellen" liet horen, geraakte men nog meer overtuigd van zijn talent en speel vreugde. Voor liedkunst zorgde Erna van Ulsen-Spoorenberg. Zij zong de „Kin derkamer" van Moussorgsky en lichte aria's van Johann Strauss en Franz von Suppé, begeleid door Géza Frid, die ook nog stukken van Bartók en Kodé- ly liet horen. Albert Vogel, die zou meewerken, lijdt aan een keelaandoe ning, zodat Hetty Blok hem moest ver vangen, wat zij op hoog-dwaze wijze deed. Intussen had mr. J. F. M. J. Jan sen de gelukwensen van de minister van O. K. en W. overgebracht. En mr. Fvert Straat hield een causerie over Lucretius in Bergen, waar werkelijk geest in tintelde, zodat het dorp zich zelf kon zien: bitter bewoonbaar, gere lativeerd zonder zichzelf uit te wissen, bijzonder menselijk. Het mocht er allemaal wezen en le verde veel stof op tot napraten, toen men tot eten en drinken overging. Ook deZe bezigheden verrichten de Bergena- ren bijzonder verdienstelijk en met op merkelijk weinig zorg om „het hogere". E. de plannen voor een vrijhandelsgebied zullen worden gerealiseerd, aldus drs. van der Kwast. De Interleder, die tot en met 23 mei wordt gehouden, omvat driehonderd in zendingen van binnen- en buitenlandse firma's, welke dóór 142 exposanten zijn vertegenwoordigd. De expositieruimte beslaat 4000 m2, waarvan het grootste gedeelte door 76 Nederlandse schoenfa brikanten wordt bezet. Naar aanleiding van de arrestatie van „De Zwarte Ruiter" deelt de hoofd commissaris van politie te Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal, mee, dat de politiemannen, die aan de arresta tie hebben deelgenomen er prijs op stellen te verklaren, dat er, in strijd met wat in sommige berichten is ge meld, niet geworsteld is en dat de „Zwarte Ruiter" niet met een geladen stengun klaar stond om met geweld zijn arrestatie tegen te gaan. Van de poli tiemannen, die de woning binnen gin gen, waren er enkelen wel gewapend, doch zij hadden het pistool in hun kle ding geborgen. Het zou onverantwoor delijk zijn geweest, aldus de hoofdcom missaris, indien zij deze gevaarlijke man ongewapend hadden willen ar-, resteren. Zij moesten er immers reke ning mee houden, dat hij zich met een schietwapen zou verdedigen. Een sten- gun werd ingepakt in een kast in de kamer aangetroffen. Tevoren had de echtgenote van de bewoner, die door de Zwarte Ruiter tot het geven van onder dak was gedwongen, de Zwarte Ruiter verzocht bij een eventuele arrestatie niet tot ernstig geweld over te gaan. Hoewel hij hiervan niets zou hebben willen weten heeft hij, nadat hij tever geefs getracht had langs de achterzijde van het pand te ontkomen, zich zon der verzet overgegeven. Dank zij het zeer bezadigde optreden van beide partijen, zo besluit de hoofdcommissa ris, is deze arrestatie, waarvan het erg ste verwacht kon worden, zonder enige moeilijkheden verlopen. De Ford-stichting heeft bekend ge- mhakt dat zij bijna een miljoen dollar investeert in een projekt dat ten doel heeft de leerkrachten van de Ameri kaanse openbare school voor de televi sie te doen optreden. Dr. Alvin C. Eurich, vice-president en directeur van het fonds, zeide dat 986.000 dollar beschikbaar worden ge steld voor experimenteel onderwijs per televisie in 13 steden. Het regelmatig onderwijs via de televisie zal op de la gere en middelbare school beginnen in september. In de afgelopen twee jaar had het fonds reeds onderwijsexperi menten per TV gesteund op openbare scholen in vijf andere steden. Horizontaal: 1. schrijver - hoogte in onbedijkt land 2. grof - berg in Afrika 3. slagbalspel - vogelknip pa 4. shilling (afk.) - drama van Shakespeare O 5. verstandig 6. familielid - bast van mus-**1 kaatnoot 7. plaat - Koninklijk Besluit - faire suivre 8. maangodin - zeldzaam Afrik, dier 9. verslaggever 10. thee (Eng.) - zelfzucht 11. arctische zwemvogels - de maat nemen o Verticaal: 1. eilandengroep - testantibus actibus 2. deel van dag - inboorling 3. ruzie - grappenmaker 4. hoofd van afdeling - waterstand 5. voormalig 'i ter inzage zenuwachtige opwinding toegang besmettelijke ziekte tentoonstel eiland haarkrul - schrijfgerei 6. gewricht 7. bijna lood recht gebogen Wjj zijn niet tegen experimenten, van welke aard dan ook. Mits de uiteinde lijke resultaten aanvaardbaar zijn. De door J. B. Charles geleide documen taire over het jeugdvraagstuk bereikte het verantwoorde peil echter niet. Er was eigenlijk in geen enkel opzicht con tact, laat staan begrip over het object. Er was alleen maar zenuwachtig gema noeuvreer achter de camera's. En zo demaskeert zich prof. dr. W. H. Nagel, alias J. B. Charles, de schrijver van het roemruchte „Het derde spoor". Maar goed, AVRO-TV, daarna gaf u een uitvoering van „Verloren zonen" van de Duitser Gerd Oehlslegel. Nu vragen wij of hij alleen op die moeilijke naam entree gemaakt heeft. Want het werk op zichzelf had noch naar vorm noch naar inhoud enige betekenis. Een, nogal ordinaire, familiegeschiedenis, kun je altijd wel op de markt gooien. Het ligt in de ljedoeling van de Ne derlandse vliegtuigenfbrieken Fokker vier variaties van de F-27 te bouwen. De Friendship F-27 is bedoeld als pas sagiersvliegtuig voor de korte en mid denlange afstanden en biedt plaats aan maximaal 32 luchtreizigers. Daarnaast komt er een Friendship-de-luxe, war- voor reeds twee opdrachten zijn binnen gekomen. De eerste, bestemd voor de regering ter vervanging van de rege- ringsdakota, zal in 1959 worden afge leverd en ruimte bieden aan 10 tot 16 passagiers. De tweede Friendship-de- luxe is besteld door de directie van de Fiat-fabrieken in Italië. Voorts zijn er reeds opdrachten binnengekomen voor een combinatie van passagiers en vrachtvervoer. Dit type F-27 zal „Freightship" worden genoemd. Ten slotte wordt op de Fokkerfabrieken een ontwerp gemaakt voor de inrichting van een F-27, welke speciaal bedoeld is voor het vervoer van militairen. De ze variatie van de F-27 zal „Troopship" heten. (Van onze Romeinse correspondent) In Italië mag men gaarne zijn eisen kracht bijzetten door stakingen. Op gezette tijden staakt nagenoeg elke categorie, docenten, delinquenten, banken, en bankwerkers. Zelfs de werklozen staken, maar dan andersom: zij gaan ongevraagd aan het werk. Nu is er een staking te meer uitgebroken en wel een der meest sympathieke, die men zich denken kan, een staking tegen het lawaai. Bij Villafranca, een stadje tussen Verona en Mantua, kwam enkele jaren geleden een vliegveld voor straaljagers. Waar eens de warme lucht stil trilde boven de velden en de middagstilte stereofonisch werd door de volgens Brehm regulaire geluiden der locale fauna, gierden nu vliegende brullebakken. Van het morgenappèl tot het avondlijk signaal „kok in de keuken," waarna men met nieuwe moed aan de avondvluchten en de nachtoefeningen begon. De boeren en kippenfarmers spraken ongekuiste taal in hun commu nistische patois tegen de NATO-kapitalisten, maar ploegden (noodgedwon gen) voort. De hoenders echter gingen in staking. Het eieren leggen was gedaan en zij verwerkten hun hybriede mais tot gezapige vetlagen onder het gevederte. De veearts kwam, de hoogleraar der nabije veterinaire faculteit en eerst de dierenpsycholoog wist een tip op te lichten van de sluier, die tot dan gespreid lag over de niet bevroede diepte van de kippen- zielen: zij hadden genoeg van het voortdurend straaljagen boven hun kammen. De hoendermagnaten waren al begonnen hun bedrijven over te schakelen van legkip naar slachtkip, toen een weder toenemende eieren- hoeveelheid gedurende het laatste jaar hun deed geloven, dat het pluimvee het hopeloze van zijn actie ingezien had. Maar reeds Solon, de Wijze, wist, dat men de dag niet moet prijzen voor de avond. De lui bij Villafranca vonden een nieuw spel uit. De RF 84 F's oefenen nu in het doorbreken van de geluidsmuur. En het gaat als bij de kop van Jut: haal je het, dan komt de knal. De super-jutters produceren geweldige knallen. De glazen kassen der boeren vliegen erdoor uit elkaar, de daken der kuiken- en de ramen der kippenhuizen. De kippen zijn opnieuw in staking gegaan, zij knipperen met hun domme ogen dom tegen de lucht, zij duiken bij de ontploffingen in hun veren en zij negeren de leg- en broedhokken. Rond Verona wordt geen ei meer gelegd. De uitvoering van geval was boven a^, r.vjj bleef, uiteraard, „ue'1#},'"''/ was een indrukwe Rigters, zeer groot Henk van Ulsen 8' jiUfl JW1/ ven de inhoud van giifly/' loofde van Rini va bliem. In de volkf» $ec.y gisseerde rol van tg a J de Joke van den deze misvatting he o ,Lt Het is moeilijk 1 waarderend woord wij willen in als regisseur-vertai eW, als regisseur mogelijke spel onthouden. Na a voorbode, in de ta te lange on L<ta rAeCKZeW <i\ri m erÊronds i' ',A' des zullen in een senaat in dam zeven er1 leend en des De volgenae e- het 65e Wrum jjde<V met sportwedsti e gebouw &arcan'b $1^ voor de Tropen rp, Hfji] vmsioriscn «r., bergen (bevolk n tie als factoren p Sj, V'f gie), prof. ir- d'r. C- stoffen), prof- V. J- fPfrïUJ energie), Pr°Lfen fj; pÖk'' siele brandsto» Wijr bronnen)Vr hsVe \vei?ji''J'i: (economische (yo' - J. P. Tamrnes,r. pecten), prof- - ff gische aspectfof- J gebieden) en P <f, dische aspecte tevredenheid oefent kan u'tf d« dus verklaa ver„toeV'jf A,1 Op de vraag ventie van jj„ sijdM fi\? zou kunnen-fu g d'V fj, een vredesver^gf p^ landen en JfL merskjöld roed j Ay was uit na spreken, ma jnjUofy tijd de morel®et n ticaan en in cpt 1 uitgaat, m aL Wa,t «e,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2