Politiek vaarwel van Lord Salisbury in het Hogerhuis Felle aanval van Graaf A.ttlee op de regering-Macmillan Syrië protesteert tegen bouw van Israëlische brug I IBIS DE HOORMAn 'I a m SOVJET-UNIE haalt de Amerikaanse voorsprong BOc Kinderen van het personeel van Philips worden ingeënt tegen kinderverlamming K ru iswoord 1 'J J Van Amsterdamse stu«K verdient 68 procent Rapport van Werkstudent 1^! k te f Lindberghs vlucht herdacht Oude Tonge viert herstel Conflict Syrië- Jordanië De Zwarte Zee verbetert record in Zware botsing bij Diemen (NEDERLAND NEDERLAND Vaccinatie begint reeds in juni 'KXS.Ï.4 SM DE LAATSTE LIJKSCHOUWING Monument onthuld Klacht in Veiligheidsraad Ultimata"1^// van s VRIJDAG 24 MEI 1957 Delftse Harmoniekapel St.-Franciscus opgeheven Coen-lJ'tunnel affaire Interpellatie-aanvrage in Tweede Kamer Lindbergh-vlucht van K.L.M.-toestel Nonstop-vlucht van bijna 10,000 km -a Khroesjtsjev over de landbouw Voor j aar s vergadering P.E.N.-centrum Twee ernstige gewonden MICHIEL ADRJAANSZ. DE RUYTER 1007-1957 iooj Mitfud Jldnaansz, Gd' Jyuiyter De Zevert 'Ttovincièn Indische sitar-speler in ons land Oplossing kruisv^% i van donde Nederlandse sf1";, in Rho*f. Tegen dej^' f t Vv willigt, dan ste*,dd°,eH, 'VVf atrtld met f Lv KV.' V: J 'C (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Dank zij een initiatief van de uit de regering getreden Lord Salisbury van het machtige Huis van Cecil, heeft gisteren het Hogerhuis een debat aan de Suezkanaaiaffaire gewijd, een onder werp waarvan geheel Engeland meer dan beu is. Lord Salisbury trad uit de regering niet vanwege de Suezkanaai affaire. maar vanwege het besluit van de Britse regering aartsbisschop Makarios, die naar de Seychellen was verbannen, in vrijheid te stellen. Maar in feite kwam het protest van Lord Salisbury tegen deze laatste maatregel van de Macmillan-regering neer op een protset dat in principe ook de Suez- kanaal-affaire omvatte. En Lord Sa lisbury maakte dit gisteren zelf duide lijk door te zeggen dat de regering minimum eisen heeft gesteld aan aarts bisschop Makarios. De aartsbisschop heeft deze eisen verworpen, en werd desondanks prompt in vrijheid gesteld. Op dezelfde wijzo, al'lus Lord Salis bury, heeft de Britse regering mini mum eisen gesteld aan Nasser voordat Engeland het Suczkanaal wou gebrui ken. Nasser heeft deze eisen verwor pen, maar desondanks heeft de rege ring besloten het Suezkanaal toch te gebruiken. Lord Salisbury herinnerde zijn adellij. ke collega's aan de geheel verschillen de houding, welke de Britse regering had aangenomen In 1940. Indien, zo verklaarde hij, de Britse regering de zelfde vastberaden houding had aange nomen ten aanzien van Nasser, zou de wereld aan Engelands zijde hebben ge staan. Engeland had nu, volgens hem, zijn positie als moreel leider van de wereld verloren. Deze laatste uitlating werpt enig licht op de mentaliteit van de spreker. In zijn zeer indrukwekkende rede, aanhoord door een stampvol Ho gerhuis, verklaarde Lord Salisbury ver der dat hij het voorrecht had gehad om gedurende bijna zestien jaren leider te zijn van de conservatieven in het Hogerhuis. ,,Dat alles is nu voorbij", zei hij. ,,Ik ben de zestig gepasseerd en ik veronderstel dat het onwaar schijnlijk is dat ik ooit weer een mi nisteriële functie zal bekleden". Dit was duidelijk bedoeld als een politiek vaarwel. Lord Salisbury is wijs genoeg om te beseffen dat een man als Mac- millan, die meer realisme heeft ge toond aan zijn voorgangers Churchill en Eden, ofschoon ook hij niet geheel ver stoken is van de Britse gewoonte nu en dan zijn toevlucht te zoeken in lmpe- dai riale niet dagdromen, Lord Salisbury zal uitnodigen terug te keren in de rege ring, behalve misschien in een decora tieve functie. Graaf Attlee deed in een korte, bijtende rede een felle aanval op Lord i ft9 V Oude Tonge, een van de zwaarst door de watersnoodramp van 1953 getroffen gemeenten op het eiland Goeree en Over. flakkee, vierde donderdag met een we- deropbouwdag het herstel. Dit geschied de in aanwezigheid van een groot aan tal autoriteiten, o.a. de ministers Alge- ra en Witte en de commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Burgemeester van der Harst heeft op de grote begraafplaats, waar meer dan 300 slachtoffers begraven liggen, een krans gelegd aan de voet van het monument. Daarna werd de geheel herstelde haven in gebruik gesteld met de doorvaring van een daarover gespan nen lint. Des middags heeft de echtgenote van de commissaris der koningin, mevrouw Klaasesz, het monument onthuld dat ter gelegenheid van deze wederopbouwdag werd opgericht. Het werd ontworpen door de kunstschilder-beeldhouwer Bal uit Noordwijk. Het stelt voor een man nenfiguur die zich uit het slijk omhoog werkt. Mevrouw Klaasesz zei dit mo nument op te willen dragen aan de vrouwen van het dorp voor hun moed en volharding in de moeilijke dagen na de ramp. Daarna heeft minister Witte het nieu we scholencomplex officieel geopend. In de aula werd een glasmozaïek ont huld van de kunstenaar Wagemans, voorstellende de ontwikkeling van het kind door het onderwijs. De dag werd besloten met de opvoering van een we- deropbouwspel. Het verzoek, dat Jordanië tot Syrië ?;ericht zou hebben om de Syrische roepen, die zich sedert de Israëlisch- Brits-Franse actie tegen Egypte in Jor danië bevinden, terug te trekken, zou bij de Syrische autoriteiten niet in goe de aarde gevallen zijn. Syrië zou in ant woord op het verzoek hebben aange voerd, dat de Syrische troepen in Jor danië hun posities aldaar bezetten inge volge het inter-Arabische akkoord over een gemeenschappelijk opperbevel waarbij de Egyptische bevelhebber Werd aangewezen. Van bevoegde Jordaanse zijde wordt meegedeeld, dat de Jordaanse regering hiertegenover weer heeft gesteld, dat fenoemd akkoord nog door geen van de rie betrokken landen Egypte, Syrië, Jordanië is geratificeerd en dus nog niet officieel van kracht is. Jor danië acht zich slechts gebonden door het inter-Arabisch akkoord van we derzijdse bijstand en volgens de bepa lingen daarvan kan het op elk tijdstip terugtrekking van de troepen der bond genoten verzoeken. Anderzijds wordt van Jordaanse zijde in het geheel niet gerept van de Saoedi- Arablsche troepen, die ook in het land aanwezig zijn. (AFP) Na vorig jaar nog met veel enthou siasme het veertigjarig bestaan te heb ben gevierd, is thans de eertijds zo be kende r.-k. harmoniekapel St. Francis- cus uit Delft opgeheven. Het jubileum heeft bij alle élan, waar mee het was opgezet, de vereniging niet uit de finantiële moeilijkheden kunnen redden. Wegens gebrek aan geld kon den noodzakelijke reparaties en ver- Utim»tngen niet doorgaan. Salisbury en de regering. Hij ver klaarde, dat de regering zich nu ge plaatst zag voor de noodzaak de re sultaten van haar eigen dwaasheid te aanvaarden. „Waar Lord Salisburu- ry zich over beklaagt", aldus de so cialistische ex-premier ,,is dat de regering weigert in haar dwaasheid te volharden. Waar Lord Salisbury bezwaren tegen heeft zijn de duide lijke resultaten van de Suez-dwaas- heid, resultaten, die door velen voor zien waren. Waar het op uitgelopen is, is een vernedering, die ons land vervult met bitterheid, het resultaat var. een handelwijze, die zowel ver werpelijk als dwaas was". Misschien de meest gedenkwaardige opmerking van gisteren is die van Lord Home, die Lord Salisbury is opgevolgd als leider van het Hogerhuis. Hij gnf als zijn mening, dat de geschiedschrij vers van de toekomst de Suezkanaaiaf faire-zouden beschouwen ais ,,een van de beslissende overwinningen van de vrjje wereld in de koude oorlog". Het lid van de Tweede Kamer de heer Posthumus heeft aan de voorzitter meegedeeld, dat hij in de eerstvolgende vergadering verlof wil vragen tot het houden van een Interpellatie over het besluit van de regering tot opschorten va de bouw van de Coentunnel en tot opschorten van de toekenning van een bijdrage voor de bouw van de IJ- tunnel. Een Douglas DC-7C van de K.L.M., „Zwarte Zee", is gisteren na een nonstop- vlucht van bijna 10.000 km uit Los An geles, even voor twaalven op het vlieg veld Le Bourget te Parijs geland. De gezagvoerder, de heer J. Stroeve, was woensdag om 14.04 uur Nederlandse tijd met zijn toestel, met twintig man. onder wie tien passagiers, aan boord, van het vliegveld Long Beach opgeste gen met bestemming Parijs ter herden king van de historische tocht van Cnar- les Lindbergh, die dertig jaar geleden met zijn eenmotorig vliegtuigje „The spirit of St. Louis", van San Diego, niet ver van Los Angeles gelegen met tus senlandingen te St. Louis en New Vork. als eerste vlieger de Atlantische Oceaan naar de Franse hoofdstad overstak. De „Zwarte Zee" landde gistermorgen om 11.57 uur op het Parfjsc vliegveld, zo dat de zuivere vliegtijd 21 uur en 53 minuten heeft bedragen. De „Zwarte Zee" taxide na de lan ding op Le Bourget zeer snel naar het platform, waar de machine de ereplaats kreeg, namelijk vlak voor de gedenk plaat. die daar ter herinnering aan de historische vlucht van Charles Lind bergh in het beton is gelegd. iien la chende gezagvoerder schoof het zij raampje van de koepel open, toen de vier motoren, die bijna 22 uur aan een stuk hadden gedraaid, waren stilgezet: de prestatie was volbracht, er was een belangrijk hoofdstuk aan de historie van de Nederlandse luchtvaart toegevoegd. Want deze eerst nonstop-vlucht van een verkeersvliegtuig tussen Los Angelc en Parijs is tevens een nieuw nonstop-re cord voor dit type vliegtuig. Het oude record, dat op naam van een DC 7C van de S A S. stond, is met ongeveer 140 kilometer verbeterd. CANADA De Britse oud-premier Eden zal op 28 mei met het passagiers schip „Empress of Britain" uit Canada naar Groot-Brittannië vertrekken, al dus is officieel te Ottawa meegedeeld. HA 44. Terwijl Yalah's krijgers gillend tot de tegenaanval overgaan, ziet Eric wat het wrede opperhoofd van plan is. Hij bedenkt zich niet lang. Als een wervelwind baant hij zich een weg door de gelederen van de vijand en stormt Yalah achterna. Deze heeft een flinke voorsprong, maar zich tot het uiterste inspannende, loopt Eric gestadig op hem in. Pas nabij de top van de heuvel bemerkt Yalah, dat hij gevolgd wordt. Niet minder vermoeid dan de Noor man door de steile klim wendt hij zich hijgend om en het lijkt er even op, of hij Erie de zware stenen bijl naar het hoofd zal slingere d denkt hij zich en klautert verder. „Vecht, lafaard", snauwi ^an ee dat Ragnars laatste uur geslagen is. „Vechten zal ik, h0. zijt1 „t i sist Yalah, wanneer hij eenmaal boven is. Met een gevoel lood zijn, beklimt Eric de laatste treden en op hetzelfde Yalah toe. De Syrische afgevaardigde Rafik As- ja heeft de Veiligheidsraad gisteren verzocht Israël te veroordelen wegens scheuding van de bepalingen van de algemene wapenstilstandsovercenkomst en, in het bijzonder, die betreffende de gedemilitariseerde zone. De Veilig heidsraad is bijeengekomen om de Syri sche klacht tegen Israël te behandelen. Aanleiding tot de klacht is de bouw van een bailybrug door de Israëliërs in de huurt van de gedemilitariseerde zone.- De afgevaardigde eiste „onver wijlde" verwijdering van de brug. De Israëlische afgevaardigde, Ki- dron, verklaarde, dat de omstreden brug alleen gebouwd is om de aan voer van materiaal voor de voltooi ing van het Hoelehproject mogelijk te maken. Een stinkend moeras is reeds in bouwland veranderd en er moeten alleen nog tweè kanalen wor den gegraven waarna het Hoeleh- meer zal leeglopen, zo zei hij. Kidron bracht in herinnering, dat de meerderheid van de Raad zich in 1951 voor de uitvoering van het Hoelehpro ject had uitgesproken, omdat dit pro ject het gehele gebied ten goede zou komen. Voorts gaf hij de verzekering, dat Israël de militaire waarnemers die voor officiële opdrachten in de gedemi litariseerde zone moeten zijn, niet zal hinderen. Wat een opmerking van de waarnemende stafchef van de be standscommissie, kolonel Leary, over mijnenvelden bij de brug betreft, zei Kidron nog, dat alle mijnen in dat ge bied opgeruimd zijn en dat kolonel Leary hiervan op de hoogte is ge bracht. De Syrische gedelegeerde betwistte de conclusie in een rapport van Lea ry, dat het niet gerechtvaardigd zou zijn om verwijdering van de brug te verzoeken, „in weerwil van de mogelijke militaire waarde ervan". De Syriër be schuldigde Leary ervan, Israëls bedoe lingen in aanmerking genomen te heb ben, hetgeen volgens hem niet toelaat baar is bij het bepalen van een over treding van een overeenkomst. Leary scheen te redeneren, 'dat de bouw van de brug een militair voordeel voor Israël Betekende, maar daar het doel van Israël van economische aard was en niet militair, kon deze daad geen schending zijn van de wapenstilstands overeenkomst. De Syrische vertegenwoordiger acht te een dergelijke redenering „gevaar lijk". Als economische overwegingen moesten prevaleren boven militaire, Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is, dat Michiel Adriaanszoon de Huyter te Vlissingen werd geboren, zal een bijzondere postzegel (zonder bijslag) in twee frankeerwaarden, n.l. van 10 en van 30 cent worden uitgegeven. Deze zegels zullen gedurende het tijdvak van 2 juli tot en met 1 augustus 1957 worden verkocht. Na 1 augustus zal de verkoop tot uiterlijk 1 september worden voortgezet zolang de voorraad strekt. De zegels van 10 cent dragen het por tret van De Ruyter en-zijn uitgevoerd in oranje-rode kleur, de postzegels van 30 cent tonen een afbeelding van het admiraalschip „De Zeven Provinciën" in blauwe kleur. Zij zullen, ook in het ver keer met het buitenland, voor de fran kering geldig zijn tot en met 31 decem ber 1958. zouden de stafchef en de voorzitter van de bestandscommissie gekozen moeten worden uit economische deskundigen en niet uit „vooraanstaande militaire figu ren", zo zei hij. De Veiligheidsraad komt dinsdag weer over de kwestie bijeen. (Rtr-U.P.) VATICAANSTAD Graaf Rudolf Strachwitz, de eerste rooms-katholie- ke Westduitse ambassadeur bij de Hei lige Stoel, heeft vandaag Paus Pius de twaalfde zijn geloofsbrieven over handigd. (Rtr) COMMUNISTISCH CHINA Radio Peking heeft meegedeeld, dat de eer ste trein van een directe verbinding tussen Moskou en Peking, via Mongo lië, op weg is naar de Chinese hoofd stad. De reis zal tien dagen duren. De afstand bedraagt achtduizend kilo- (Rtr) De eerste secretaris van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, heeft in een vandaag in de Sovjet-pers gepubliceerde rede ge zegd, dat de Sovjet-Unie tegen 1958 meer melk per hoofd van de bevolking zal kunnen produceren dan de Verenig de Staten cn in 1960 of 1961 meer vlees. „Wij gaan de kapitalistische wereld niet met bommen opblazen. Indien wij de Verenigde Staten voorbijstreven in de produktie van vlees, boter en melk per hoofd van de bevolking, zullen wij de zuilen van het kapitalisme met de krachtigste torpedo hebben getroffen, die ooit is gezien", aldus.Khroesjtsjev in zijn woensdag te Leningrad gehouden rede tot een conferentie van arbeiders in de landbouw. „Deze overwinning zal meer resultaat hebben dan de waterstof bom", zo zei de partijleider. De Verenigde Staten verzwakken op het ogenblik de gehele Westelijke we reld door de omvang van hun produk tie. Koloniale landen worden door Ame rika geïntimideerd en kunnen er zelfs niet van dromen Amerika voorbij te streven. Maar de Sovjet-Unie, aldus Khroesjtsjev, heeft zich de mogelijkhe den geschapen de Amerikaanse produk tie per hoofd van de bevolking te over treffen. De partijleider gaf vergelijken de cijfers van de produktie in 1958. De Sovjet-Unie produceerde toen 32,3 ki logram vlees per hoofd; de Verenigde Staten 102,3 kilogram. De melkproduk- tie in de Sovjet-Unie was 245 kilogram Het P.E.N.-centrum voor Nederland houdt op 8 juni a.s. zijn voorjaarsver gadering in Bussum. Aan de orde komt o.a. de verkiezing van een of meer ge delegeerden voor het internationale P.E.N.-congres dat dit jaar in septem ber aanstaande in Tokio zal worden ge houden. De heer dr. G. J. Geers houdt een voordracht over de laatste nobel- prijswinnaar voor literatuur, Juan Ra mon Jiménez. per hoofd en in de Verenigde Staten 343 kilogram. In de Sovjet-Unie was de produktie van boter 2.8 kilogram; in de Verenigde Staten 3,8 kilogram. Khroesjtsjev deelde mee, dat het be stuur van de communistische partij en de Sovjet-regering afschaffing overwe gen met ingang van 1 januari van de verplichte levering van landbouwpro- dukten van akkers, die het particulier eigendom van boeren van cpllectieve bedrijven zijn. Hij herinnerde eraan, dat de omvang van deze levering reeds in 1953 werd beperkt. Khroesjtsjev wees erop, dat verhoging van de welvaart meer indruk op aarzelende mensen zal maken dan wat ook. Dergelijke mensen zullen steeds meer geneigd zijn zich te scharen aan de zijde van de marxistisch- leninistische leer en aan die van de ar beidersklasse in de strijd tegen het ka pitalisme. (Reuter) Met een snelheid van honderd kilome ter is donderdagmiddag op de provin ciale weg, het zgn. Zandpad bij Diemen, een lichte vrachtauto, bestuurd door de 33-jarige C. H. uit Amsterdam in botsing gekomen met een gelijksoortige auto, die uit de richting Weesp kwam. De bestuurder H. is zeer ernstig ge wond overgebracht naar het W.G. in Am sterdam, evenals de 39-jarige J. van B. uit Loosdrecht, die de andere auto be stuurde en weinig lichtere verwondingen heeft opgelopen. Het ongeluk geschiedde toen eerstge noemde auto met grote snelheid een an dere auto wilde passeren. Hij kwam daarbij in botsing met een tegenligger. Een der beide auto's was van de Tele visie in Bussum. De beide vrachtwagens zijn zeer zwaar beschadigd. Voor de aanvang van de gala-première van de film „The spirit of St.-Louis" gewijd aan de eerste vlucht over de Atlantische Oceaan door Charles Lind bergh welke première donderdag avond ging in het Citytheater te Am sterdam, huldigde de directeur-vlucht- produktie van de K. L. M., de heer J. A. Bach, de K.L.M.-bemanning, die, ter herdenking "dan Lindbergh, de DC-7C „Zwarte Zee" in 21 uur en 53 minuten non-stop van Long Beach bij Los Ange les naar Le Bourget bij Parijs vloog. Hij reikte aan de acht leden van de beman ning een miniatuur van de „Zwarte Zee" uit. De eerste, die de heer Bach het miniatuur overhandigde, was de gezagvoerder bij deze recordvlucht, Jan Stroeve. <:v' Vooruitlopend op de van rijkswege aangekondigde bestrijding van de po- liomelytis gaat Philips in Nederland de ze zomer een groot offensief ontketenen tegen deze gevreesde ziekte. Alle Phi- lipsemployés in het hele land worden in de gelegenheid gesteld, hun kinde ren in de leeftijd van drie maanden tot en met 9 jaar te laten inenten met het Salkvaccin. Hoewel deze inenting op ba sis van vrijwilligheid geschiedt, rekent men erop, dat het merendeel van de ouders van de gelegenheid gebruik zal maken om hun kinderen te laten vac cineren. Waar schatting zullen 32.000 kinderen worden ingeënt, wat op een kleine 100.000 injecties neerkomt. De eerste injecties worden half juni gegeven in het Philips Gezondheidscen trum in Eindhoven. Buiten Eindhoven zullen de huisart sen worden ingeschakeld. De tweede in jectie wordt een maand na de eerste gegeven, de derde een half jaar na de tweede. Men hoopt zodoende reeds een frote graad van immuniteit te berei- en vóór de ziekte die in de nazo mer het meest om zich heengrjjpt weer gaat optreden. De kosten, die 250.000,- A 300.000,- belopen, worden deels door de directies, deels door de ondernemingsraad en deels door het Philips Ziekenfonds ge- financierd. De directie Eindhoven heeft reeds 100.000,. beschikbaar gesteld en eenzelfde bedrag is door de onderne mingsraad gevoteerd uit de eenheden- pot. Het Philips ziekenfonds heeft 25.000,- beschikbaar gesteld. Voor de verplicht verzekerden zal de vaccinatie gratis zijn; de overige employé's beta len 4,- per kind tot een maximum van 12,-. De Indische Sitar-speler Ravi Shan- kar is met zijn gezelschap uit Parijs in ons land aangekomen. Op 23 mei geeft hij een recital in het gemeente-, museum te Den Haag, op 25 mei speelt hij voor de radio, op 27 mei is hij in het Concertgebouw te Amsterdam te horen. De thans 37-jarige Ravi Shan- kar heeft zich vanaf zijn jeugd reeds met snaarinstrumenten bezig gehou den. Op achttienjarige leeftyd bepaal de hij zich tot het bespelen van de si- tar, een snaarinstrument dat de vorm heeft van een grote gitaar. Voor film en ballet heeft Shankar talloze compo sities gemaakt. Op zijn concerten wordt hij begeleid door tabla's (trommen) en tambura. De laatste zorgt voor een zoemend geluid op de achtergrond. Si go gt Horizontaal: 1. vogel; 3. afstandsmaat (afk.); 5. water stand (afk.); 7. heilige (afk.); 9. cilinder; 10. goud (Fr.); 11. bergplaats; 12. vogel; 14. klein roofdier; 15. werelddeel; 17. nakomelingschap; 18. soort hars; 21. europeaan; 22. meisjesnaam; 23. lucht strijdkrachten (afk.); 25. neer gaan; 28. oosterse titel; 29. bloem; 33. plaats uit oudheid; 34. wapen; 36. regel; 38. pers. voornaamw.; 39. lidwoord; 41. tafelge rei; 44. omroepvereniging; 46. zoals de akten getuigen (Lat afk.); 48. de ge wone orde der dingen; 50. aanzien; 51. slang; 53. bijwoord: 55. rivier in Utrecht; 58. friese jongensnaam; 60. dwang; 61. onbeschaamd; 64. hekelend geschrift; 66. bewoner van Armenië; 68. aanw. voor naamw.; 6. maanstand (afk.): 71. kinder, groet- 72. persbureau; 73. gewicht (afk.); 74. en omgekeerd (afk.); 75. inhoudsmaat (afk.); 78. rang in het leger (afk.). Verticaal: 1. klein rondachtig hard lichaam: 2- zangstem; 3. heilige schrift der Mohammedanen: 4. titel (afk.); 5. reeds; 6. kleur: 7. plaaggeest; 8. tra gisch; 9. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam: 13. grote bijl; 14. soort on derwijs (afk.); 16. Engels voorzetsel; 19. rivier in Nederland; 20. geestdrift; 22. meisjesnaam; 24. voertuig; 25. Duits pers. voornaamw.; S6. wintervoertuig; 27. leerling (Fr.); 30. oneer; 31. kippen- product; 32. godsdienst (afk.); 35. ge vangenis; 37. bid (Lat.); 39. titel (afk.); 40 water in Friesland; 42. boom; 43. maal; 44. grondsoort; 45. mannelijk zoog dier: 46. voorzetsel; 47. wintervoertuig; 49 graag; 52. leraar; 54. nobele; 57. ef fen, glad; 58. spil; 59. reinigingsplaats: 62. opschudding, verwarring; 63. Frans lidwoord; 65. europe®8]» sportterm (afk,); 71- W Horizontaal: 1. tumeN 4 - reep; 3. e.t.s.; - sopra3^, f, - k.o.; 5. freule; - eve».^,, der; 7. yzer; - een; 9. venün; - ego 10. ernst; - alsem. Verticaal: 1. treeft: i - dr.; 3. Messe; - zeven. f els; 5. lorgnet; 6. trof „j; ',j. - neen; 8. verleden; dels; 10. aker; - e bloem. Het Rijksmuseum i"y» f, en „Het kasteel Ben*3 „tl' -é Ruysdael en „Het vr° ren" van Jan stee"0oO£t.,j c strekt voor een ten p|i<AfrV> nieuwe museum, f18 d gallery, te Salisbury V^tyrjir sia. In dit museum ted°Ge y tot eind augustus eert houden worden van kunst uit verschillen wen. J- nrvrintr la het aan- neemt men op 'ets, j® In de jaren na de oorlog ls het aan tal werkstudenten steeds groter gewor den. Het rapport van de z.g. commissie- Rutten verklaart de combinatie werken en studeren, op een enkele gespecifi ceerde uitzondering na, als een onge wenste toestand te moeten kwalificeren. De Werkstudenten Liga, in 1954 door werkstudenten opgericht, sluit zich bij deze conclusie aan en stelt zich tot doel het werkstudentschap overbodig te ma ken in de overtuiging, dat er geen fi nanciële bezwaren mogen zijn om te kunnen studeren. De Liga pleit dan ook voor een sterke uitbreiding van het aantal studietoelagen. Zolang dit doel niet bereikt is, streeft zU naar financië le faciliteiten voor haar leden, o.a. kor tingen op kleding en boeken; voor dit laatste heeft zij een eigen fonds opge richt. Hoezeer een verruiming der studie toelagen noodzakelijk ls, blijkt ten duidelijkste uit een rapport over de sociale positie van de Amsterdamse student, dat de Liga t.g.v. het 65e lustrum van de universiteit van Am sterdam het licht heeft doen zien. Dit onderzoek strekt zich ook uit tot de studenten van de Vrije Universiteit. Dit rapport komt tot enkele belang wekkende conclusies. Op de vraag of men zijn studie zou kunnen voortzetten zonder zelf „geld te verdienen" ant woordde 29 pet der studenten ontken nend. Van de studenten die bij hun ouders wonen, studeert zelfs 38 pet uit sluitend van inkomsten uit eigen ar beid, afgezien van de indirecte toelage die zU ontvangen doordat zij thuis wo nen, hoewel van de andere kant ook velen kostgeld betalen. Voor de kamer bewoners is dit percentage 13 pet, d.i. in Amsterdam ongeveer duizend stu denten, op kamers wonend, die geheel in hun eigen levensonderhoud moeten voorzien Van deze categorie leeft 22 pet uit sluitend van een toelage van de ouders. Voor de thuiswonenden ls dit percenta ge 16 pet. Het is inderdaad begrijpelijk, dat thuiswonenden eerder met weinig of geen geld de studie aandurven dan ka merbewoners. Overigens is het opval lend, dat niemand uitsluitend van een studietoelage leeft, terwijl 68 pet van alle studenten min of meer geregeld be taalde arbeid verricht. Vrij algemeen neemt men op k'Lftfief.Wi /)W student die op ft. per jaar nodig J1® Vf/j toelage bedraagt t JJj jaar). Echter, 8b ('la„ ners heeft minaer Op grond van KW* cludeert de Lig», de voorstellen ten onvoldoende is n.l. van denten op 8£°J"Lft, sitie steun b.eb^p»cjf l^'V/v men tevens de N r, y ten beschouwt, ®1inefA,t>Jr ten beschouwi, jp W/ een toelage in ga spitst f waarvan de ouder iete .rl f, studie van huni dele te bekostig6 van de commiss t c nfi De tegen de zm aangenomen fj gesteld voor ,erhei "eii \t' tie rnethetm^ mier Zoli. D-Z/// dat inwilliging P t en d.ti. betekenen .int»60 d« hpstaan dor jjgV ^.gS Desiaan Nenni zelf ha tot niets verpik nomen gezien-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2