nlLUVTL IIn/illLLIflOUIL UUUIInllI Bezoek van Voroshilov heeft in Indonesië weinig goodwill opgebracht Indonesische tournee van Sovjet-president had weinig om het lijf Weer aardbe ving in Turkije NEDERLANDS ELFTAL TERUG Grote razzia in Parijs Weer Anglicaanse aanval op Britse katholieken Piccioni niet schuldig aan dood van Wilma Montesi Engels plan voor olietankvliegboot „Luid" protest Het weer Nederlanders hebben gevorderde auto's weer terug Geen enthousias meveel verzet Russen tijdelijk99 in Hongarije 289 schokken geregistreerd Reus uit het „wilde" Westen Beschuldigd van openlijke oorlog voering" Felle brand in Ook de andere hoofdb zijn vrijgesproken papierfabriek te Gennep Vervoer van 900 ton olie per vlucht Staking van het metro-personeel C& MORRIS bjjCte you iuijf, |tweka lastex BADKLEDING Weinig verandering Weinig verandering DINSDAG 28 MEI 1957 <o 81ste JAARGANG No. 26917 Verdedigingszorg tegen Westeliike blokken Amendement over de huur verho ging Actie Toverbal Aan onze post-abonné's In verband met de jongste moordaanslag Verklaring aartsbisschop van Canterbury Grotere agressiviteit door stijgend aantal bekeringen Pit is de zoveelste bisschoppelijke aan val op de katholieken van Groot-Brit- tannië. Het enige wat men hiervan kan zeggen is dat er bij de Anglicaanse bis schoppen sprake is van een toenemen de en steeds grovere agressiviteit. De verklaring hiervoor is waarschijnlijk dat er zoveel Anglicanen overgaan tot de Katholieke Kerk, waaronder talrijke geestelijken van de Britse staatskerk. En waarschijnlijk is een verdere reden dat de Anglicanen zich bezorgd maken over de mogelijkheid dat de nieuwe plannen tot unificering van de staats kerk met de Presbyterianen, evenals de kerkunie van Zuid-Indië, zal leiden tot verdere onenigheid in de staatskerk en nieuwe bekeringen tot het katholi cisme. „Zwarte Ruiter" naar 's-Hertogenbosch Uitspraak rechtbank van Venetië (Reuter - A.F.P.) De Engelse firma Saben Hart and Partners heeft medegedeeld, dat zij plannen heeft ontworpen voor een „vliegend olietankschip", dat het Wes ten minder afhankelijk van het Suezka- naal zou maken. De enorme vliegboot zou in een enkele reis ongeveer 900 ton olie kunnen vervoeren. Volgens de di recteur der firma zou de vliegboot per jaar 50 procent meer olie kunnen ver voeren dan een tankschip van 30.000 ton. De vliegboot verkeert naar hij zei- de nog in het voorbereidende ontwerp stadium. Het prototype zou 20 miljoen pond sterling kosten. De directeur van de technische firma wilde niet mededelen, waar de vliegboot zou worden gebouwd, noch wanneer deze gereed zou kunnen zijn. (Rtr) Het protest \_n de Zaanstreek tegen het niet laten doorgaan van de bouw van de tunnels onder het Noordzeekanaal was maandag middag voor de Zaanse bedrijven aanleiding een krachtig geluid te laten horen. Alle stoomfluiten, hoorns en elektrische installaties van de bedrijven in de Zaanstreek, alsmede van de in de Zaanstreek vertoevende boten werden om één uur drie minuten in werking ge steld. 385 Van de 400 controleurs van de Parijse ondergrondse, de metro, hebben gisteren plotseling gestaakt. Gisteroch tend reden er maar vijftien lijnen, maar tegen de middag hebben werkwilligen het metro-verkeer opgevoerd tot 50 per cent van normaal. De staking scheen weinig succes te hebben, totdat op het middaguur het personeel van de metro stations en bloc gedurende een uur het werk neerlegde. Toen was de chaos voor een uur een gordiaanse knoop. (U.P.) Portugal Kardinaal Cerejeira, de patriarch van Lissabon, heeft te Brage een monument ter ere van Paus Pius XII onthuld. Op het voetstuk hiervan staat: Aan Pius XII, die het dogma van de ten Hemelopneming van Maria af kondigde, Bouwer van de vrede en een betere wereld. (A.N.I.) Advertentie BARTEUOfüSSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD B0LSTR 48 A'OAM IEL 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.31-20.48. Maan: 4.35-20.51. Het K. N. M. I. te De Bilt meldt: Het zwaartepunt van het hogedrukgebied dat het weer in West-Europa beheerst bevindt zich thans ten noordwesten van ichotland. De wind die tot zwak of matig afnam, voert nu iets vochtiger lucht van de Noordzee aan waarin wolkenvelden meedrijven, maar waarin ook flinke opklaringen voorkomen. De vochtige lucht drong ongeveer tot de grote rivieren door. Op plaatsen waar de drogere lucht stagneerde is vermoedelijk weer nachtvorst opgetreden. Een kleine sto ring die zich boven Zuid-Scandinavië be vindt trekt langzaam naar het zuidwesten, maar zal het weer bij ons wegens zijn ge ringe activiteit niet veel beïnvloeden, zo dat er niet veel verandering komt in het weerbeeld en de temperaturen niet veel met die van vandaag zullen verschillen. Het gevaar voor nachtvorst is nog niet geweken. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM M» A MM M - a BHB ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- M E IMC IIA ADI CUCPHE PM PA UT ssess Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 WEB I IT I 1 MV B O jfl. fl I WT HM R BI 1 fl Bill Bl U i redenen te we.geren Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. Voor klachten, over de bezorging na 5.30 uur s avonds tel. 21544. (Van onze correspondent in Indonesië) Overal in Indonesië gaan zuchten van verlichting op: Het bezoek van Klementi Voroshilov van Rusland is beëindigd. Het is allemaal afgelopen zonder onge lukken al heeft het wel wat kostbare arbeidsuren gekost om van directe kos ten, dienaar men zegt Rp.11.000.000.- be dragen hebben, nog maar niet te spreken. Nu kan het leven in Indonesië zijn. nor male loop hernemenDe Nederlandse ondernemers krijgen hun gevorderde au to's terug en het personeel komt weer op het werk. Veel heeft de tournee van Voroshilov door Indonesië overigens niet om het Hjf gehad. Er werd een zeer beperkt programma voor hem samengesteld (het omvatte slechts een fractie van dat van premier Nehru van Indië toen die enige jaren geleden Indonesië bezocht) en zelfs daarvan werd nog een deel afgelast wegens „vermoeidheid" van Voroshilof. Maar de man is dan ook inderdaad al 76.... De veiligheidsmaatregelen die voor hem getroffen waren waren enorm. Naar de plaatsen die hij bezocht werden telkens enkele dagen tevoren reeds grote aan tallen Russische agenten gezonden, die 'tezamen met de plaatselijke politie en militairen regelingen troffen voor de verzorging van zijn veiligheid. Hele straten en stadsgedeelten werden afgezet daar waar Voroshilov zou passeren. Ja Zelfs werden de namen genoteerd van Sllen woonachtig Of werkend in die stra ten, die daarop kennelijk .gescreend" Werden Iedereen die 00 maar., enlgs" zins in de nabijheid van Voroshüov zou komen werd gecontroleerd. De Rus sische president zelf was v00^ omringd door andere Russen, die nelijk als zijn lijfwacht fungeerden. Vertegenwoordigers van Hongarije en de Sovjet-Unie hebben gisteren te Boe dapest een overeenkomst over de ju ridische status van de Sovjet-strijd krachten, die „tijdelijk" in Hongarije gestationeerd zijn, getekend. Andrei Gromyko, de minister van buitenland se zaken, en maarschalk Zjoekov, de minister van defensie, tekenden voor de Sovjet-Unie en hun respectievelijke ambtgenoten Imre Horvath en generaal Geza Revesz voor Hongarije, In de overeenkomst is bepaald dat de Russische strijdkrachten in Hongarije zullen blijven als verdedigingszorg te gen Westelijke militaire blokken. De „tijdelijke legering van de Sovjet-leger- eenheden in Hongarije beïnvloedt op geen enkele wijze de Hongaarse soeve reiniteit" heet het verdei in de over eenkomst. Ook zullen de Russische strijdkrachten „zich niet inlaten met de Hongaarse binnenlandse aangelegenhe- den". De Russische minister, maarschalk Zjoekov, heeft op een na de onderteke ning gehouden receptie verklaard dat de „militair^ bases, die rondom de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën liggen, hun militaire betekenis hebben verloren, nu raketten en andere pro jectielen van een groot verwoestend vermogen nauwkeurig en met grote snelheid op hun doelen kunnen wor den gericht". (Reuter) Het onthaal van Voroshilov in Indo nesië was geheel geregeld en verzorgd door de veiligheidsdienst in Djakarta. Deze vervaardigde grote aantallen doe ken en erepoorten met „welkom in In donesië" en dergelijke spreuken, por tretten van Voroshilov, enz. enz. Die werden dan naar de verschillende steden van Indonesië die de Russische president zou bezoeken gezonden en daar opge hangen. Van enige spontaneïteit bij zijn verwelkoming was dus geen sprake. De bevolking deed niets, alles was het werk van de Indonesische overheid. Natuurlijk trok Voroshilov overal waar hij kwam wel de nodige kijkers. De gewone bevolking is er in Indonesië altijd graag dichtbij als er iets bijzon ders te zien is. Bovendien was ook hier de voorlichtingsdienst weer actief om zoveel mogelijk mensen op de been te brengen. Hele scholen stonden, uitge rust met Russische vlaggetjes, langs de weg te zwaaien. Maar ondanks al deze inspanning schijnt de belangstelling toch niet geworden te zijn wat men ervan gehoopt had. Van verschillende zijden heeft men overigens duidelijk laten merken niet zo erg ingenomen te zijn met het bezoek van de Russische president. Enige tijd geleden schreef het Masjumiblad „Abadi" reeds dat men dit, gezien de in Indonesië van kracht zijnde staat van oorlog en beleg, maar beter kon afge lasten. Vele kranten leverden vooral ook kritiek op de hoge kosten die voor dit bezoek gemaakt werden en dat ter wijl de financieel-economische positie van Indonesië slechter is dan ooit. De katholieke jeugdbeweging protesteerde onmiddellijk bij Voroshilov tegen de Russische terreur in Hongarije en be sloot zijn bezoek te boycotten. Voor aanstaande leiders van de drie Islami tische partijen in Indonesië protesteer den tegen de verdrukking van de Mo hammedaanse bevolking in Turkestan door Rusland. Ook van deze zijde werd zijn bezoek geboycot. Zelfs vonden in Djakarta lelletjes plaats, waarbij de militairen op een gegeven ogenblik met traangasbommen begonnen te gooien, waarop complete vechtpartijen ont stonden. Veel goodwill voor Rusland heeft het bezoek van Voroshilov aan Indonesië waarschijnlijk wel niet opgebracht: daarvoor stelde het in alle opzichten te weinig voor. Het enige wat in Indonesië een goede indruk achterliet was zijn na drukkelijke en herhaaldelijk geuite ver werping van de Nederlandse koloniale overheersing van W est-Nieuw-Guinea. Doch ook daarbij heeft men nog de in druk dat Indonesië van de steun ujt déze hoek geneigd is het zijne te denken. Aan de technische hogeschool in Istan bul is gisteren een nieuwe krachtige aardbeving geregistreerd. Men schat, dat het centrum van deze aardbeving op ongeveer 175 kilometer van Istanbul ligt. Do aardbeving die Turkije zondag heeft getroffen, heeft 51 doden en onge veer honderd gewonden geëist. Vijfdui zend huizen zijn beschadigd. In de dor pen in het gebied van Mudurnu zijn de meeste slachtoffers gevallen. Hier wer den reeds veertig doden geborgen. Se dert zondagochtend heeft de seismo graaf te Istanbul 289 schokken geregis treerd. (Van onze Haagse redactie) De huurverhoging heeft reeds thans, ruim een week voor de openbare be handeling in de Tweede Kamer, geleid tot een amendement. De C.H.-fractie heeft een voorstel ingediend om het verhogingspercentage van 25 procent terug te brengen tot 12,5 pet. De actie „Toverbal" zal op vrijdag 31 mei a.s. 's avonds om 9 uur worden afgesloten via een speciale uitzending over de zender Hilversum II. Aangezien op donderdag 30 mei a.s. (Hemelvaartsdag) geen post- -ji.vening zal plaats vinden heeft de directie der P.T.T. een regeling getroffen voor het afhalen van dagbladen door post-abonné's op woensdag 29 mei a.s. Deze regeling houdt in, dat on ze abonné's die ons blad per post ontvangen op deze woensdag ge durende het tijdvak waarin nor maal op zaterdagnamiddag gele genheid tot het afhalen van dag bladen wordt gegeven, de voor hen bestemde krant kosteloos kunnen afhalen, voor zover bestel ling op de dag zelve niet meer Plaats heeft er de uitreiking op het betrokken postkantoor of ~,t>si"-""'+sehap mogelijk is. De aid. Abonn. Exploitatie. Honderden politiemannen hebben gis teren een grootscheepse razzia in de Parijse wijken aan de linkeroever van de Seine uitgevoerd en duizenden Noordafrikanen ondervraagd. De raz- J zia hield verband met de moordaanslag op de pro-Franse Algerijnse politicus Ali Chekkal, die zondag in Parijs is ge pleegd. Ongeveer 600 Noordafrikanen werden aangëhouden en in autobussen of te voet onder politiegeleide naar het hoofdbureau van de Parijse politie ge bracht voor een nadere ondervraging. De dader van de aanslag op Chekkal. Mohamed Ben Sadok, heeft bekend, dat hij lid is van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront. Het pistool waarmee hij Chekkal doodschoot, had hij zondag middag van een jonge Algerijn, wiens voornamen hij alleen maar kende, ge kregen. Bij een onderzoek in hotels en café's waar Sadok veel kwam, zijn nog twee pistolen, een revolver en gummi stokken in beslag genomen. Ook zijn bij de razzia van gisteren grote sommen geld, in een geval twee miljoen frank, aangetroffen. De hotelhouders die er van verdacht worden dat zij geld in be waring hebben dat door agenten van de Algerijnse opstandelingen in Parijs is ingezameld, worden ondervraagd. (Reuter) „Tex" Martin is naar alle waarschijnlijk- slei dingen te doen die iemand met nor heid de grootste cowboy van het I male lengte nog al moeilijk zijn. Zo „wilde" westen. Hij meet tenminste bijna I stapte hij in de stad lndianopolis rustig 2.30 meter en is daardoor in staat aller-lover een ruime maat race-wagen heen. (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. Pater Agnellus Andrew O.F.M., die de katholieke belangen van Groot-Brittan- nië verzorgt bij de BBC verklaarde de vorige week, dat zijns inziens de anti katholieke gezindheid in Engeland de laatste jaren was toegenomen. Dit is ongetwijfeld waar en het beschamende is, dat prelaten van de Engelse staats kerk de voornaamste verantwoordelijk heid dragen voor dit toenemend anti papisme. Onlangs lanceerde de Angli caanse bisschop van Chester een hevige aanval tegen de katholieken, een aan val die hij verdedigde door hem een „verweer" te noemen. De hoofdredac teur van ce Catholic Herald verklaarde naar aanleiding van deze aanval op de katholieken van Groot-Brittannië, dat de De Aartsbisschop van Canterbury beschuldiging van de bisschop van Ches ter niet waar was. De katholieken van Engeland zijn integendeel zo irenisch, dat men als buitenlander maar al te dik wijls geneigd is, de Engelse katholieken als te tam te beschouwen. En nu heeft de aartsbisschop van Canterbury zelf, en lang niet voor de eerste keer, het nodig geoordeeld een ernstige en geheel ongerechtvaardigde beschuldiging te richten tegen zijn ka tholieke landgenoten. Hij verklaarde gisteren op de diocesane conferentie van Lichfield: „Er is een grote hoe veelheid directe vijandigheid tegen de Engelse staatskerk, waarin de rooms- kathoiieken in dit land, naar ik tot mijn spijt moet zeggen, een leidende rol spelen". Hij verklaarde verder: „De Rooms- Katholieke Kerk in Brittannië voert openlijk oorlog tegen de kerk van En geland, in tegenstelling met haar vrien delijk gestemde tegenhangers op het vasteland". Als buitenlandse waarne mer gedurende bijna twaalf jaren stelt uw correspondent het op prijs te ver klaren dat deze uitlating van de aarts bisschop van Canterbury niet overeen stemt met de feiten. De prelaat verklaarde voorts dat hij het op prijs zou stellen indien de ker ken van Engeland, Schotland en de Verenigde Staten zich zouden vereni gen. Het is tekenend voor zijn mentali teit dat hij het nodig vond hieraan toe te voegen: „En als de Paus graag mee zou willen doen als voorzitter van een gemeenschappelijke kerkenraad, zou ons dit allen welkom zijn". Het Nederlands elftal is compleet op Schiphol teruggekeerd. Compleet, dat wil zeggen mèt Wiersma, die de vlucht van "Wenen naar Nederland op een brancard heeft moeten maken. Per zie kenauto ging hij door naar Eindhoven. Is een schriller beeld van de thuiskomst van een voetbalelftal mogelijk? Trou wens, op het vliegveld in Wenen reeds zou de neutrale toeschouwer vreemd hebben opgekeken. Wie immers ver wacht dat voetballers, vlak voor zij de thuisreis aanvaarden, zo'n levendige be langstelling tonen voor röntgenfoto's, de opnamen, die in het ziekenhuis van Wiersma waren gemaakt. Groot was de belangstelling gisteravond op Schip hol, toen de spelers van het Oranje team arriveerden. Het duurde minstens een uur voor de wachtende familiele den aan^de beurt kwamen, want tele visie en radio moesten eerst aan hun trekken komen. En daar werd het ver haal nog eens verteld. Van de onsporti- viteit van de Oostenrijkers, van de strafschop, die volkomen ten onrechte werd gegeven en.... ook van de taal, die de Weense kranten gisteren bezig den. Want, zo zeiden de meeste Oosten rijkse journalisten, de Nederlanders waren de schuldigen. Over die brutali teit was de verontwaardiging het grootst. Bijgaande foto's geven een beeld van de bedrijvigheid op Schiphol. Op de bovenste foto ziet men de spelers, die, ondanks kneusjes en meer van derge lijke ongemakken, nog behoorlijk kon den lopen en zitten. Daaronder een beeld van Wiersma op de brancard, wie een bos bloemen werd aangeboden door de stewardess. De „zwarte ruiter" is maandag van Rotterdam naar 's-Hertogenbosch over gebracht. Hij is daar in het huis van bewaring opgesloten, in afwachting van de behandeling van zijn cassatieberoep door de Hoge Raad. De rechtbank van Venetië heeft van nacht Piero Piccioni, de zoon van een voormalige Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, niet schuldig bevonden aan doodslag op Wilma Montesi, de 21- jarige dochter van een Romeinse tim merman, wier dood aanleiding heeft ge- geyen tot het grootste schandaal, dat Italië na de oorlog heeft gekend. Ook de twee andere hoofdbeklaagden, de „Mar kies" Ugo Montagna en de voormalige hoofdcommissaris van politie van Ro me Saverio Polito, die van medeplich tigheid waren beschuldigd, werden vrij gesproken. De drie rechters hadden zeven en een nalf uur nodig om te komen tot hun besluit, dat overeenkwam met het oor deel van de openbare aanklager, dr. Cesare Palminteri. Deze had om vrij spraak verzocht, omdat hij geen recht streekse ol indirecte bewijzen tegen de beklaagden heeft kunnen ontdekken, in tegenstelling tot de verdediging heeft hfj evenwel verklaard, dat wei het be- wijs is geleverd, dat Wiima's overlijden het gevolg is geweest van een misdrijf. en niet van een ongeluk. De wijze waar op Wilma Montesi in april 1953 door verdrinking om het leven kwam, zal waarschijnlijk wel nooit worden opge helderd. Toen de president van de rechtbank de uitspraak bekendmaakte, barstte de 75-jarige Polito in snikken uit. De 35-jarige Piccioni, die leider is van een dansorkest, beefde zichtbaar en de 45-jarige Montagna kreeg een hoog rode kleur. Van de banken van de verdediging en de publieke tribune steeg een applaus op. In oktober 1954 zjjn de cirie beklaagden in staat van beschuldiging gesteld. Het proces in Venetië heeft vier maanden geduurd. Ook de andere beklaagden zijn vrij gesproken, met uitzondering van Dria- na Bisaccia, die voorwaardelijk tot tien maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld op beschuldiging van het fin geren van een misdrijf. Een felle brand heeft maandag van af vier uur 's middags tot laat in de avond te Gennep gewoed en een groot gedeelte van de N.V. Papierfabriek Gennep in de as gelegd. De brand, door een tot nu toe nog onbekende oorzaak in de grondstoffenhai ontstaan, zette deze hal vrij spoedig in lichte laaie en tastte ook andere fabrieks gebouwen, o.a. een papieropslagplaats, aan. De vuurhaard was zo omvangrijk, dat de brandweer van Gennep alleen weinig kon uitrichten. Diverse brand weren uit de buurt, o.a. van Nijmegen, Venlo. Cuyck, Boxmeer, Mill en Otter- sum. moesten komen assisteren. Door een gezamenlijk optreden van deze korpsen was men de brand tegen half tien 's avonds meester Het nablussen vergde nog vele uren. Het gebouw, waar de meeste kostbare papiermachi nes staan opgesteld, bleef gespaard. Hierdoor is het mogelijk da' het fabri cageproces niet behoeft te worden stil gelegd. Wel zullen velen van de drie honderd personeelsleden de komened da gen opruimingswerkzaamheden moeten verrichten. De schade, die in de duizen den loopt, kon nog niet precies worden vastgesteld. Het bedrijf is verzekerd. De directie van de papiierfabriek te Gennep deelde vanochtend mede, dat alle afdelingen papierfabricage volledig behouden zijn gebleven. Over enige da gen wordt de produktie hervat. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1