Wat gaat er gebeuren met de Volkswagen-aandelen? De verwezenlijking van Erhards plan zou allerminst eenvoudig zijn mêmék Zal Mendès-France een nieuwe op richten partij Van horen en zien gesproken EK IS WEEK GKASBOTEK Gedeputeerde tradities en Staten wijzen gebruiken aan meest omstreden politicus lijdt andermaal een zware nederlaag Frankrijks Nedersaksen zou eigenaar zijn Den Haag doet het met water Leie-monument te Kortrijk I I Zuster Eugenia Smet zalig verklaard De herziening van de begrafeniswet ZONDAGSWET IN NOORD-HOLLAND Wanneer orde en rust moeten worden hersteld FRANSE RADICALEN NIET RADICAAL Indexcijfer kosten van levensonderhoud in april 115 (114) DINSDAG 28 MEI 1957 PAGINA 7 Het zou best eens kunnen zijn, dat de Westduitse sociaal democraten gelijk hebben, wan neer zij zeggen, dat de voorgeno men (gedeeltelijke) verkoop van het aandelenbezit der Westduitse regering in de „Volkswagenwer- ke" in Wolfsburg niet veel meer is dan een verkiezingsstunt der Christelijk-Demokratische Unie, die sinds het ontstaan van de Westduitse Bondsrepubliek aan het bewind is geweest. De maat regel betreffende de V.W.-fabrie- ken is door de Westduitse minis- gestreefd omdat nog in de hui ter van economische zaken, prof. dige legislatieve periode van de Ludwig Erhard aangekondigd op Bondsdag (die ongeveer medio het 7e congres der C.D.U., dat juli zal eindigen) aangenomen te dezer dagen in Hamburg werd krijgen. Aangezien de C.D.U. en gehouden. De minister zeide, dat C.S.U. in de huidige Bondsdag de de Bondsdagfraktie der C.D.U. absolute meerderheid hebben, zal (en haar Beierse coalitiegenote, dat misschien nog wel lukken, de Christelijk-Sociale Unie) zo Een andere vraag is, wat er van spoedig mogelijk een door „dr. de implementatie van de alsdan Adenauer, prof. Ludwig en de aangenomen wet terecht zal ko- fraktie" ondertekend wetsvoor stel in het parlement zal indie nen, en dat er naar zal worden lopend. men. Hierover zijn de meningen Westduitsland zeer uiteen- in 1 Naar buitenlands voorbeeld Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zuurbrand dadelijk. Tot ziens in Jeruzalem Kostbare bouw werken Zo speelde Grieg Commerciële T.V. T.V.-record (Van onze correspondent in Bonn) De oorspronkelijke Volkswagenjabriek in Wolfsburg. Onlangs is ook in Han nover een fabriek geopend. Zelfs in eigen C.D.U.-kring bestaat geen absolute eenheid over de uitvoer baarheid van prof. Erhards plan op de korte termijn die daarvoor in uitzicht is gesteld, teneinde bij de komende al- femene verkiezingen nog enig effekt te unnen sorteren. Er spelen nl. een aantal dingen doorheen. Een van de voornaamste is, dat naar de mening van de landelijke regering van Neder saksen in Hannover (een coalitie der Deutsche Partei" C.D.U. en libera len) de bezitsverhoudingen der V.W.- fabrieken nog niet zijn opgehelderd. Het land Nedersaksen maakt nl. ook aanspraak op het eigendom der V.W.- fabrieken en staat derhalve op het standpunt, dat de regering in Bonn (en dat wil in de praktijk zeggen de C.D.U.) met de bezitspreiding van het ongeveer een miljard mark waard zijn de bedrijf over aandeeltjes van 50 mark ,,iets gaat verdelen, wat haar in feite niet eens toebehoort". Deze woorden gebruikte de tot de C.D.U. behoren de Nedersaksische minister van Finan ciën, Koch, in de Landdag in Hanno ver. De federale minister van Financi en, dr. Fritz Schatter van wie men 2egt, dat hij geen voorstander is van het her-privatlseringsplan ^-— heeft Ir Heinz Nordhoff, de president-direc- rneerdere malen de verzekering gedaan zo zegt men in Hannover dat er ten aanzien van de Volkswagen wer- ke" geen wettelijke maatregelen zouden worden genomen, vóór de eigendoms kwestie zou zijn opgelost. Dit is een on gelooflijk moeilijke juridische aangele genheid, die niet van vandaag of mor gen kan worden opgelost en die wan neer zij voor de hoogste Bondsrepubli- keinse gerechtshoven zou worden ge sleept jaren zwevende kan blijven. Afgezien van het feit, dat de presi dent-directeur van de V.W.-fabrieken Heinz Nordhoff tegen de verdeling van de aandelen van het bedrijf is (hij vindt, dat men de arbeiders niet moet belasten met problemen, die zij helemaal niet kennen), menen des kundigen (ook in Bonn), dat men de koopprijs van de V.W.-aandelen moei lijk kan vaststellen alvorens men weet, wat de fabrieken waard zijn. Dat zal eerst gebeuren in een wet, die de (financiële- en economische) consequenties van de Tweede Wereld oorlog voor Duitsland definitief zal regelen en die nog door de Bondsdag moet worden aangenomen. Op deze beslissing wacht ook nog een grote groep z.g. „Volkswagenspaarders", die in de jaren voor de oorlog hun spaarpenningen offerden om van Hit- Ier voor 1000 rijksmark een „Volks wagen te krijgen, die zij nooit hebben ontvangen. Zij procederen al jaren, niet om restitutie van hun spaarcen ten, maar om de beloofde „Volkswa gen" geleverd te krijgen die nu rond 4500 mark kost. Zij zijn door verschil lende gerechtshoven van het kastje naar de muur gestuurd, omdat de eigendomsverhoudingen der fabriek niet duidelijk zijn. Dit alles maakt het reeds noodzake lijk, dat het C.D.U./C.S.U.-wetsvoor- stel let wel: een fraktie-initiatief en geen wet die door de regering wordt ingediend, omdat deze binnen het ka binet waarschijnlijk eerst tot grote me ningsverschillen tussen de ministers Er- hard en Schatter zou leiden grondig door de Bondsdag moet worden bera den. Een reden te meer daarvoor is, dat de uitgaven van de z.g. „Volksak- tien" niet tot de Volkswagenfabrieken beperkt zal blijven, doch zal worden uit gebreid tot de andere Westduitse staats bedrijven, in het kader van het door prof. Erhard op het 7e partijcongres der C.D.U. in Hamburg ontwikkelde programma tot spreiding van het be zit over brede lagen der bevolking. Daarbij moet men dan voorts nog be denken, dat de voor de V.W.-fabrieken gekozen vorm van „herprivatisermg' geen versterking van de kapitaalmarkt betekent, doch daaraan geldmiddelen onttrekt. Om de „Volksaktien" ook wanneer die maar 50 mark per stuk zullen kosten te kunnen betalen, zul len de kopers voor een belangrijk deel hun spaargelden moeten aanspreken en aldus geld aan de kapitaalmarkt ont trekken. Deze middelen vloeien in de staatskas en wat die er mee gaat doen moet nog nader worden vastgesteld. Prof. Erhard sprak in Hamburg van een „stootkussen" tegen financiële- en economische moeilijkheden. Als dit geld aldus wordt opgestapeld en gehamsterd 2al het minder nut brengen dan wan- heer het normaal in de markt zou blij-1 ven. Om het V.W.-bezit zo breed mogelijk Uit te spreiden zullen de aandelen in coupures van 50 mark worden uitge geven, voorlopig tot een kapitaal van ®Oo miljoen mark (dus 10 miljoen a.s. hieuwe eigenaars). Daarmede is men afgestapt van vroegere plannen, die de coupures op 100 en zelfs 1000 mark stelden. De C.D.U. wil verhinderen, dat de „Volksaktien" en daarmede de economische macht over het be drijf in enkele handen geraakt. Daar om worden de aandeeltjes op naam teur van de „Volkswagenwerke" gesteld. Wie tot 9000 mark per jaar verdient krijgt ze 20 procent en wie 15.000 mark per jaar inkomen heeft 10 procent goedkoper. Niemand mag voor meer dan 25.000 mark aan V.W.-aandelen kopen. Men kan zich voorstellen, welk een ingewikkelde aandelen-administratie dit noodzake lijk zal maken, want elke bezits-wis- seling (door verkoop) moet ook nauw keurig worden onderzocht en gere gistreerd. Zich een voorstelling te ma ken van een vergadering van enkele miljoenen aandeelhouders is welhaast onmogelijk. Tegenover dit alles stelt minister Er hard, dat het plan inzake de Volkswa genfabriek „lang en grondig" door zijn ministerie is voorbereid, in overleg met financiële-, economische- en juridische deskundigen. Het is desondanks geens zins gewaagd te voorspellen, dat het C.D.U.-C.S.U. initiatiefvoorstel heftige debatten in de Bondsdag zal ontketenen. Waarschijnlijk zal het met het mede eigendom der Volkswagenfabriek de Westduitse staat blijft ook na de nieuwe situatie nog een belangrijke aandeel houder en eigenaar niet allemaal zo lopen als er op de C.D.U.-verkiezings affiches komt te staan. Dat de West duitse kiezer straks op 15 september naast zijn stembiljet ook een inteken lijst op V.W.-aandelen zal vinden, lijkt welhaast uitgesloten. Men doet er waarschijnlijk verstandig aan het Erhard-voorstel voorlopig te zien als een stimulans om de discussie over de „Volksaktie" het kleine aan deel opgang te brengen. Ook wan neer de C.D.U.-C.S.U. er niet in zou slagen voor medio juli a.s. haar initia tiefvoorstel door de Bondsdag heen te loodsen en minister Erhard zou het voor de komende legislatieve periode tot 1960 economisch weer voor het zeg gen krijgen (wat bij een nieuwe C.D.U.- stembusoverwinning als zeker geldt) heeft de regering vier jaren tijd om de zaak in kannen en kruiken te brengen en heeft de C.D.U. er in de verkiezings campagne toch het profijt van getrok ken, dat zij er van verwacht. Veel be langrijker is, dat de grootste partij in de Westduitse Bondsrepubliek nieuwe wegen wil gaan bewandelen bij de op lossing van de sociale problemen. Uit vier werelddelen waren zondag afgevaardigden van het Instituut der Zusters Auxiliatricen aanwezig te Rome bij de zaligverklaring van haar stich- terei Eugenia Smcuit Rijsel, in Noord- Frankrijk. Voor de 34ste maal is thans onder het pontificaat van Paus Pius XII de Pauselijke breve der zaligverklaring in de St. Pieter voorgelezen. Gistermorgen om tien uur namen de plechtigheden een aanvang in tegen woordigheid van duizeriden religieuzen van hr Instituut en andere Orden en Congregaties. In speciale tribunes had den genodigden plaats genomen, onder wie het gehele corps diplomatique bij de H. Stoel, vele kardinalen, onder wie kardinaal Wvszynski, primaat van Po len. De H. Vader, die de plechtigheid der zaligverklaring nimmer bijwoont, daalde 's-middags af naar de St. Pieter om de nieuwe zalige te eren. Het Instituut der Zusters Auxiliatricen is verspreid over de gehele wereld met uitzondering van Australië. Van de 64 kloosters en 10 noviciaten van het Insti tuut bevindt zich er een in Nederland, en wel in Nijmegen. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, de bisschop van 's-Hertogen- bosch, zal vrijdag 28 juni in de kapel van het Canisius-college te Nijmegen voor alle vrienden en weldoeners van de zusters Auxiliatricen een pontificale avondmis celebreren, zulks ter gelegen heid van de zaligverklaring van de stich teres dezer zusterscongregatie en het eeuwfeest van de stichting. Na de avond mis recipiëren de zusters en wordt een film vertoond, welke het leven van de stichteres in beeld brengt. (KNP) Nog in de loop van dit jaar kan het rapport worden tegemoet gezien van de commissie van advies inzake de al gehele herziening van de begrafenis wet Deze herziening is noodzakelijk geworden door de wettelijke regeling van de crematie. Minister Struycken heeft thans toe gezegd zo spoedig mogelijk een wets ontwerp tot wijziging van de begrafe niswet (thans wet op de lijkbezorging) bij de Tweede Kamer in te dienen. Advertentie //l Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben in verband met de zon dagswet 1953 en 1955 voor een aantal gemeenten aldaar bestaande tradities en gebruiken aangewezen, die naar hun oordeel in het volksleven zijn gewor teld en niet als openbare vermakelijk heden in de zin der zondagswet be schouwd kunnen worden. Binnenkort zal de Haagse politie kun nen beschikken over een waterwerper, die bij het handhaven of het herstellen van orde en rust in Den Haag goede diensten zal verrichten. Als gevolg van een besluit van de gemeenteraad zal bij een vennootschap in Hedel een der gelijke waterwerper een auto, die een grote hoeveelheid water met zich voert, welk water door middel van een aggregaat onder druk via een of meer straalpijpen kan worden weggespoten worden besteld. De ervaring heeft de politie geleerd, dat de middelen waarover men beschikt om ernstige verstoringen van de open bare orde, bij voorbeeld de ongeregeld heden in begin november 1956 en de relletjes op oudejaarsavond, te bestrij den, niet steeds doelmatig zijn. Het te kort aan politiepersoneel blijft toene men, zodat het zeer onzeker is of men voldoend sterke politiemacht kan in zetten. Waterwerpers worden de laatste ja ren in het buitenland met succes ge bruikt. De Haagse politie verwacht dat de waterwerper ook een groot preven tief effect zal hebben. De waterwerper zal Den Haag een bedrag van bijna tachtigduizend gulden kosten. Dit geld werd maandagmiddag door de Haagse gemeenteraad, zonder dat iemand op- of aanmerkingen maakte beschikbaar gesteld. Onder de verbodsbepalingen van de wet zullen niet vallen: het houden op zondag van muziek- of zangconcoursen in de gemeenten Aalsmeer, Anna Pau- lowna, Assendelft, Beemster, Castri- cum, Edam, Heemskerk, Den Helder, Hoorn, Koog aan de Zaan, Kromme nie, Nieuwe Niedorp, Obdam, Oudorp, Westzaan, Wieringen, Winkel, Wormer- veer, Zaandijk en Zwaag. In Alkmaar en Heemskerk zullen op Palmpasen PalmpaasQptochten met muzikale begeleiding gehouden mo gen worden. Bij gelegenheid van pries terjubilea mag op zondag een muzikale hulde gebracht worden, voor zover dat op het tijdstip van het in werking treden van de zondagswet gebruikelijk was, in Castricum, Grootebroek, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Heems kerk, Laren, Obdam, Oudorp en Zwaag. Ter gelegenheid van huwelijks jubilea mag muzikale hulde gebracht worden in Castricum, Edam, Groote broek, Heemskerk, Obdam, Oudorp en Zwaag. In Assendelft mag bovendien muzikale hulde gebracht worden bij bij zondere jubilea. Een plaatselijk muziek korps mag aan zjjn leden muzikaal hulde brengen bij de kerkelijke beves tiging van hun huwelijk in Volendam (Edam), Grootebroek en Obdam. Aan priesters mag een muzikale hul de ter gelegenheid van het opdragen van hun eerste H. Mis gebracht worden in Castricum, Grootebroek, Haarlem merliede en Spaarnwoude, Heemskerk, Obdam, .Oudorp en Zwaag. D.e plaat selijke afdeling van de K.A.B. mag in Laren op de derde zondag na Pasen het Sint-Josef-feest vieren. Op Hemel vaartsdag is het dauwtrappen met mu zikale begeleiding toegestaan in Sant poort (gemeente Velsen). Ook mag op zondag een tocht naar het monument voor de gevallenen, eventueel met mu zikale begeleiding, en een herdenkings plechtigheid in Oudorp gehouden wor den. Chinese kindertjes uit Tsjang Tsjun, jongens en meisjes met witte schortjes, brengen hun dag door in de crèche van een motorfabriek, waar hun moeders werken. Zondag is in aanwezigheid van koning Boudewijn van België en de prinsen Albert en Alexander te Kortrijk in België een ruiterstandbeeld van koning Leopold III onthuld als onderdeel van het gedenkteken ter ere van de hevige strijd, die de Belgische legers aan de oevers van de Leie in mei 1940 hebben geleverd tegen de Duitsers. Na de onthulling plaatste Z. Af. Koning Boudewijn een krans aan de voet van het beeld. Advertentie (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Gisteren is de tekst bekendgemaakt van een brief, die Mendès-France heeft gericht aan een aantal militante en vooraanstaande personen van de ra dicale partij, en waarin hy nog eens uitvoerig de redenen uiteenzet die hem hebben doen besluiten het bestuur van de partij neer te leggen. Zoals reeds bericht heeft de meest omstreden eer- ste-pians politicus van het huidige Frankrijk besloten het eerste vice-pre- sidentschap van de partij neer te leg gen, omdat het dagelijks bestuur van de partij vorige week donderdag geweigerd Advertentie Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uit komst ook in de hardnekkigste ge vallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één ot twee minuten en alle leed is geleden. y-. - In samenwerking met Kol Israël, de radio omroep van de staat Israël, zal de N.C.R.V. in het komende winterseizoen een internationale bijbelse quiz or ganiseren. Kol Israël heeft aan de omroepinstanties van vijf tien landen gevraagd mee te doen aan dit vraag- en ant woordspel in bijbelkennis. De vragen zullen zijn gericht op algemene bijbelkennis en zowel het oude als het nieuwe testa ment omvatten. De beste bij belkenner uit elk deelnemend land zal ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israël worden uitgeno digd tot een veertiendaags be zoek. De N.C.R.V. gaat van de quiz een wekelijks programma punt maken en zal een deskun dige jury laten bepalen wie voor de hoofdprijs in aanmer king zal komen. Men verwacht dat er niet alleen in protes tantse, maar ook in katho lieke en joodse kring belang stelling zal bestaan. De deelna me staat open voor eenieder die meent over een flinke bij belkennis te beschikken. Een voor-selectie zal wel noodzake lijk zijn. Er is en blijft in Hilversum een zeer dwingend probleem: dat van de studio-ruimte. Dat is geen wonder, want voor de oorlog zijn slechts enkele stu dio's gebouwd en deze zijn te klein en verouderd. De eerste echte radio-studio werd in 1930 door de Vara gebouwd. De Avro en de Kro volgden in 1936, in 1940 kwam de NCRV- studio klaar. Na de oorlog is er alleen een uitbreiding van de K.R.O.-studio tot stand ge komen. Het grootste probleem is echter dat de na-oorlogse radio praktijk veel meer studioruim te vraagt. En zijn meer luis terspelen, er zijn meer klank beelden, er zijn onnoemelijk veel kleine programmaatjes, die echter ieder hun opname ruimte behoeven. Ook worden tegenwoordig vrijwel alle pro gramma's per band uitgezon den, zodat de technische outilla ge veel meer ruimte vraagt. Bi) het totstandkomen van de N.R.U. brachten de omroepver enigingen hun studio's in een pool, eenieder kon dus van alle studioruimten gebruik maken. In de praktijk komt dat hier op neer, dat een bepaald or kest altijd in een bepaalde stu dio speelt. Het Radio Philhar- monisch Orkest bijvoorbeeld speelt altijd in de K.R.O.-stu dio. De Omroepwet, die er nog steeds niet is, maar eens wel zal komen, zal hierin verande ring brengen. De omroepvere nigingen willen dan weer de beschikking hebben over hun eigen huis. Alleen de V.A.R.A. was tegenstander van deze op vatting, men achtte het niet no dig, dat ieder van de vereni gingen over een volledige stu dio zou beschikken. Aangezien de anderen volhardden moest de V.A.R.A. wel werk gaan maken van uitgebreide bouw plannen. Het bekende archi tectenbureau Merkelbach en Elling kreeg de opdracht een nieuwe grote studio te ontwer pen, waarin acht studioruim ten, waaronder een grote con certzaal. Voor de technische en meest urgente vleugel werd vorig jaar een bouwvergunning ver kregen en deze afdeling begint reeds aardig vorm te krijgen. In de loop van dit jaar zal het gebouw gereed komen, met de technische uitrusting zal ech ter nog wel geruime tijd ge moeid zijn. Voor het voltooien van het gehele project denkt men nog zeker vijf jaar nodig te hebben. Voorwaarde voor de bouwtoestemming was dat men met systeembouw zou werken. Het geheel wordt daardoor uitzonderlijk duur, zonder de technische uitrusting denkt men zeker 10 miljoen gulden nodig te hebben. De V.A.R.A. financiert dat, ener zijds uit reserves, anderzijds uit leningen. Tegenwoordig kan men haast volmaakte opnamen maken van alle muzieken. Strawinski dirigeerde de uitvoeringen van vrijwel al zijn werken. Van iedere belangrijke componist zijn er wel opnamen. Maar men zou ook wel eens willen beluisteren hoe beroemde com ponisten als Grieg, Reger en Granados hun eigen werken uitvoerden. Zij leefden echter ver af van de tijd dat men hun werk mechanisch kon vastleg gen. Toch blijkt het mogelijk het eigen pianospel van enkele grote componisten uit het be gin van deze eeuw te reprodu ceren. In Duitsland zijn name lijk onlangs verschillende rol len gevonden waarop hun mu ziek, gespeeld door henzelf, is opgenomen. Oudere lezers her inneren zich de pianola nog wel, de piano waarin een ge ponste rol werd gezet, die door voetbeweging werd afgedraaid, waardoor de piano speelde. Van deze oude reproducties, o.m. van Richard Strauss en Edvard Grieg, zijn nu opna men gemaakt, die de N.C.R.V. zal laten horen. Op 3 juni bij voorbeeld zal men de Lyrische Stücke van Grieg kunnen be luisteren. Heel interessant na tuurlijk, maar artistiek moet men er niet teveel waarde aan hechten. In de Bondsrepubliek, waar ieder land zijn eigen overheids- omroep heeft, is reclame voor radio en TV toegestaan, al thans er is nog niet uitge maakt of het verboden is. In de praktijk maken alleen de Beierse omroep en de zender Vrij Berlijn gebruik van deze intussen omstreden mogelijk heid. Voor het Landsgerecht in München is uitvoerig een klacht behandeld van de Bond van Dagbladuitgevers tegen dp Beierse omroep. De uitgevers betogen dat de reclame vol gens de Grondwet niet is toege staan, omdat de overheid hier mee de beschikking zou krij gen over een monopolistisch bedrijf. Door de levering van reclamefilms aan Vrij Berlijn betreedt de overheid ook het gebied van de advertentie-col- portage, ofschoon zjj volgens de letter van de wet een cul turele opgave moet vervullen. Het proefproces, dat door de uitgevers werd verloren, heeft hun ,7500 mark gekost. Er ts echter hoger beroep aangete kend bij het Bondsgerecht in Karlsruhe. De Beierse omroep beperkt zijn reclameuitzendingen tot een half uur per dag. De tijd daarvoor is echter zeer handig gekozen. Voor het centrale, door alle omroepen tezamen uitgevoerde avondprogramma is namelijk een regionaal pro gramma en tussen de beide programmadelen in, wordt een half uur reclame uitgezonden. Na het regionale programma zet men in Beieren uiteraard het toestel niet af, zodat de reclame vanzelf in de huiska mers komt. Adverteerders be weren dat de resultaten zeer goed zijn. Overigens zullen tot na de verkiezingen in september geen uitzendingen vanuit de Bondsdag worden gegeven. De afgevaardigden maakten in de ze uitzendingen namelijk zo veel partijreclame, dat de par tijen nu maar afgesproken heb ben de camera's tot na de ver kiezingen te weren. Wel zullen tijdens de verkiezingscampag ne politieke praatjes worden gehouden. De partij van dr. Adenauer kreeg in het geheel 45 minuten toegewezen. In Amerika is weer eens een nieuw TV-record gevestigd n.l. dat van de duurste uitzending. De .show Cinderella, durende negentig minuten en in kleuren uitgezonden, kostte 1.2 miljoen dollar. Er waren, naar schat ting, 30 miljoen toeschouwers. In kleuren hebben het aanmer kelijk minder toeschouwers ge zien, want in heel Amerika zjjn maar 1 miljoen kleuren-TV- apparaten. heeft twee afgevaardigden, die dinsdag j.l. in de Assemblée in strijd met de partij tucht voor de fiscale en financiële projecten van de regering gestemd heb ben, uit de partij te royeren. Tenzij de radicaal-socialisten partij- tucht eindelijk ook ernstig gaan nemen, aldus bondig samengevat de stelling van Mendès-France, zijn alle inspan ningen voor een doeltreffende vernieu wing van de partij ijdel. In aansluiting op het neerleggen van het eerste vice- presidentschap heeft Mendès-France vorige week vrijdag tevens afstand ge daan van het tot dusver door hem be klede voorzitterschap van het zoge naamde comité „Cadillac", bestaande uit de radicale afgevaardigden, senato ren, leden van de Raad der Franse Unie plus de leden van het dagelijks be stuur, en welke overwegend parlemen taire organisatie toonaangevend is voor het bepalen van de radicaal-socialisti sche positie in een regeringscrisis. De ze organisatie heeft zich vorige week vrijdag beraden over de kwestie: al dan niet deel te nemen aan een nieuwe Franse resering. Zij kon daarbij uiter aard niet helemaal vergeten dat op het enkele weken geleden te Parijs gehouden buitengewone partijcongres een resolu tie is aanvaard, die een aantal impera tieve verlangens bevat, waarvan de er kenning conditio sine qua non heet voor radicaal-socialistische deelname aan on verschillig welke regering. Mendès- France heeft zijn collega's in „Cadil lac" hieraan met klem herinnerd. Niet temin heeft deze organisatie met grote meerderheid besloten dat de gewraakte congres-resolutie bij het onderhandelen over de radicaal-socialistische deelna me slechts als basis zal dienen, hetgeen uiteraard geheel Iets anders is dan con ditio sine qua non. Met andere woorden, de radicale parlementariërs hebben, zo als de traditie te verwachten gaf, de weg naar toekomstige ministerporte feuilles zo breed mogelijk open willen houden. Waarom gaat men tenslotte ook in de politiek, bijzonderlijk in de radi cale? Andermaal is in ieder geval Mendès-France zwaar verslagen en an dermaal heeft hij er de consequentie uit getrokken. In bovengenoemde brief aan de mili tanten verklaart Mendès-France nu dat het op iet partijcongres aangegane contract (tussen de onderscheidene ra dicale stromingen) met voeten is ge treden, maar dat hij „zijn cautie niet zal geven aan deze beslissingen, die de radicale steun zullen doen voortduren aan een politiek die de Franse Unie, de rechten van de mens en de beginselen van de Republiek in gevaar brengen." Op 14 juni zal het uitvoerend comité der party derhalve zyn opgeven van de partijleiding hebben te aanvaarden. In de Parijse politieke kringen discuteert men ijverig over de vraag of Mendès- France ook uit de radicale party zal treden om een eigen nieuwe party op to richten. Men schat dat in dit geval een tiental radicale parlementariërs hem zouden volgen, en natuuriyk tevens een aanzieniyk aantal van de radicale mili tanten van de jongere generatie, de zogenaamde jong-Turken. Blükens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek beliep het prüsindexcyfer voor de kosten van levensonderhoud per 15 april op basis 1951 100 evenals dat per 15 maart 110. Het indexcyfer Inclusief A.O.W. onderging door afronding t.o.v. de vo rige maand een geringe verhoging, nj. van 114 tot 115. Binnen de onderscheiden groepen van de gezinsuitgaven traden enkele veran deringen op. Zo daalde het indexcijfer voor voeding van 114 in maart tot 113 in april. Binnen deze sector vertoonden vooral de indexcijfers voor groenten en voor fruit een belangrijke daling. Voorts werden o.a. prijsdalingen waar genomen voor margarine en bruinbrood. Een prijsstijging vond o.a. plaats voor eieren. Voor de groep „hygiënische en medische zorg" steeg het indexcijfer van 121 in maart tot 124 in april ten gevolge van de prijsverhogende invloed van het zgn. „tandartsenconflict". De groep „verkeer, ontwikkeling en ont spanning" gaf een stijging van het in dexcijfer te zien vm 108 tot JU.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7