De positie der bejaarden in Haarlem Enquête wijst uitdat bouw bejaarden woningen opgevoerd dient te worden Landjuweel I Geen personeelsuitbreiding bij Publieke Werken te Zand voort 975, O Boulevard-centrum is ter sprake gebracht Laatste concert Beethovencyclus N. PH. Orkest Jac. de Jong overleden INKOMENS VOORZIEN NIET IN DE MINIMUM-BEHOEFTEN Voorstel tot verhuur grond voor caravan-terrein aangehouden Kritiek op de trage gang van zaken Lilliputtersstad in Haarlem Het schoonste in westelijk Nederland BANKSTEL WOENSDAG 29 MEI 1957 PAGINA 3 Huishoudelijke hulp vaak hard nodig NHC Huisvesting Financiën Maaltijden Geen liefhebberij Duitse auto bekrast en beschopt „DE GLASBLAZERS" Geheel bekleed met wollen moquette, bestaande uit: 3-zitsbank, 2 clubfauteuils. Bekleding in div. kleuren ZIE DE ETALACE KRUISSTRAAT 11 HAARLEM ZIE DE ETALACE TELEFOON 11491 Gemeenteraad van Zandvoort Autodiefstal BESTUUR R.-K. OPEN BARE LEESZAAL SANTPOORT DIENST OP HEMEL VAARTSDAG KOSTBARE B.B.-POP VOOR „GOED ZO" Faillissementen Het Gilde-Jong Nederland Straatcollecte Rode Kruis Eindexamen tweede leerkring Haarlem Bijna 60 jaar organist dirigent van de Spaarnekerk Aankoop perceel Films Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het bureau voor Maatschappelijk Opbouwwerk van de gemeente Haar lem heeft van juli 1955 tot september 1956 een enquête gehouden onder de Haarlemse bejaarden teneinde een dieper inzicht te krijgen in de om standigheden, waaronder de bejaarden die niet in inrichtingen verpleegd worden, leven. Daartoe heeft men elke vijfde in het bevolkingsregister van Haarlem voorkomende bejaarde in het onderzoek betrokken: in totaal wer den 3741 van de 15500 buiten de inrichtingen verblijvende bejaarden ge ënquêteerd. In het rapport wordt aanbevolen voorrang te geven aan de bouw van speciale bejaardenwoningen en bij de toewijzing daarvan dienen de bewoners van bovenwoningen voorkeur te genieten. Ook is gebleken, dat er een dringende behoefte bestaat aan meer verzorgingstehuizen. Volgens het bureau voor Maatschappelijk Opbouwwerk dient er een onderzoek te worden ingsteld naar de oorzaken van het grote aantal samenwoningen van bejaarden met verwanten. Uit de beschikbaar gekomen gegevens is wel gebleken, dat het minimum inkomen van de bejaarden niet toereikend is voor de vervulling van de minimum levensbehoeften. Het verstrekken van warme maaltijden tegen een redelijke prijs zoals dat thans onder auspiciën van de U.V.V. geschiedt voorziet in een dringende behoefte. Het verdient aanbeveling een doelmatige propaganda te maken voor het aan de hogere leeftijd aangepaste voeding. Het verstrekken van goede en goed kope huishoudelijke hulp zal bevorderd moeten worden en met klem wordt in het rapport voorts aanbevolen het verhaalsrecht ten aanzien van de be jaarden uitermate soepel te doen toepassen. Voor inschakeling in het ar beidsproces na het vijf-en-zestigste levensjaar bestaat slechts geringe be langstelling. Het beschikbaar stellen van goede en goedkope lectuur in de vorm van boeken en tijdschriften dient gestimuleerd te worden. lemse bejaarden. De organisatie van het onderzoek en de rapportering werd opgedragen aan het bureau voor Maat schappelijk Opbouwwerk, dat met 140 vrijwilligers van juli 1955 tot septem ber 1956 daaraan heeft gewerkt. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft de bejaar den alvorens zij door de enquêteurs wer den bezocht in een persoonlijke brief de doelstellingen van het onderzoek uit eengezet en hen verzocht alle mede werking te verlenen door te stellen vra gen te beantwoorden. Duidelijk gemaakt moest worden, dat het niet mogelijk was om op grond van de verstrekte ge gevens reeds onmiddellijk een aantal bestaande wensen te vervullen, terwijl aangegeven werd dat de enquête niet op naam werd gesteld zodat de gege vens niet door gegeven konden wor den aan de belasting en de huisvestings autoriteiten. De bereidheid tot ant woorden bleek zeer groot. In 1953 werd een ambtelijke commis sie ingesteld, die de huisvesting van bijzondere bevolkingsgroepen moest be studeren. Toen men zich zette aan de huisvestingsproblemen van de bejaar den werd besloten een enquette te hou den onder de bejaarden in de inrichtin gen en de bejaarden daarbuiten. Dit laatste onderdeel werd overgedragen aan de op 9 februari 1955 geïnstalleer de commissie voor de bejaardenzorg, waarin de gemeentelijke overheid en de particuliere organisatie samenwer ken. Besloten werd het onderzoek niet te beperken tot de huisvestingsproble men, maar het zover uit te breiden, dat er een dieper inzicht werd verkregen in de levensomstandigheden der Haar- Met veel pracht en praal 51/ wordt morgenmiddag in de his- /XV* torische Ridderzaal van het Haarlems stadhuis het Natio naal Landjuweel gesloten. Een jaar lang hebben dilettanten-toneelvereni gingen in heel het land meegedongen naar de erepalm van het door de Ko ningin beschikbaar gestelde juweel. Voor de buitenwereld was er wel licht niet zo veel van te merken, maar vastgesteld mag worden dat het Haarlem een bijzondere naam heeft bezorgd. In dit verband lijkt een woord van hulde op zijn plaats aan het adres van de heer Jan Kraak man, die de Landjuweeltraditie in ere heeft hersteld en die samen met zijn medewerkers bijna twee aar lang gezwoegd heeft om dit feest van het amateurtoneel volledig te doen slagen. De opzet van het Landjuweel is ge weest bij te dragen tot het verbete ren van het spelpeil bij het amateur toneel. De juryrapporten vooral van die jury's die het afgelopen sei zoen het land doorkruist hebben om overal voorsteUingen te gaan beoor delen, die gegeven werden in de Haegchspelen, de voorronde van het eigenlijke Nationaal Landjuweel zijn daarom van grote betekenis. Twee opmerkingen daarin trekken onmid dellijk de aandacht: over het algemeen bestaat er bij het amateurtoneel te weinig tekstbegrip; en de verschil lende groepen hebben doorgaans te weinig talentvolle spelers om een normaal stuk over de hele linie vol doende te kunnen bezetten. Wat het tekstbegrip betreft, is het duidelijk, dat hier vooral een taak ligt voor de overkoepelingsorganisa ties WKA en NATU, die met hun toneeladviseurs en hun spel- en regie cursussen veel tot verbetering kun nen bijdragen. Daarvoor zal het no dig zijn, dat degenen die zich bij de verschillende gezelschappen als spel leiders, als regisseurs opwerpen, de gepaste bescheidenheid opbrengen, en erkennen dat ook zij nog veel moeten leren. Op dit punt schiet men veelal te kort en toch dragen zij de verantwoordelijkheid voor de voor stelling, dat wil zeggen: voor de wijze waarop honderdduizenden Nederlan ders hun vrije tijd besteden. Het ware te wensen, dat vooral de regisseurs snel aan het werk gingen om hun eigen begaafdheden te vergroten en te verdiepen. Op het punt van de rolbezetting adviseert de jury om te streven naar fusie tussen verschillende gezelschap pen. Zij erkent daarbij, dat fusie een moeilijke zaak is, omdat de gezel schappen veelal door vriendenbanden en sociale betrekkingen zijn bepaald. Maar waarom zouden die banden en betrekkingen niet uitgebreid kunnen worden tot leden van andere gezel schappen, vooral wanneer men daar- mee kan bereiken, dat de resultaten van de vrijetijdsbesteding beter en meer verantwoord zullen worden. Dat een stad als Haarlem meer dan twintig gesubsidieerde gezelschappen telt, is eigenlijk te gek. De resulta ten van ieders werk blijven daardoor beneden de maat van wat bereikbaar was, indien men samen zou werken. Wat wij zouden willen bepleiten is een nauwere samenwerking in het belang van het amateurtoneel zelf. Daarvoor zullen offers gebracht moe ten worden. Door de spelers, die niet altijd meer de rollen zullen krijgen, die zij zo graag spelen. Maar daar staat tegenover dat de rollen dan beter bezet kunnen worden. Door de vereniging als zodanig, die zekere traditionele banden zal moeten los laten. Daar staat weer tegenover, dat er nieuwe banden zullen groeien in het belang van het amateurtoneel. Moge in dit opzicht het Nationaal Landjuweel ook voor de toekomst hebben bijgedragen tot de Verbetering van de spel- prestaties. Slechts 2,7 pet. der bejaarden be woont een bejaardenhuisje, maar het percentage dergenen die daarvoor in aanmerking wensen te komen, is veel groter. Er is dus een grote achterstand op het gebied van de bouw van bejaar denwoningen en hiermee zal rekening gehouden moeten worden bij het voor bereiden van nieuwe stadswijken en het saneren van oude wijken. Toewijzing van een bejaardenwoning betekent in veel gevallen bovendien, dat de bejaar den een grotere gezinswoning vrijma ken, zodat geen bouwvolume wordt ver bruikt. Voorts blijkt 3,3 pet. een winkel woning te bewonen, omdat zij hun win kelbedrijf voortzetten ook na hun 65e jaar. De plotselinge terugval van in komsten spreekt hier evenzeer als het gebrek aan andere goede en betaalbare huisvesting. 15,9 pet. der ondervraagden bewoont een bovenwoning. Bovenwoningen zijn doorgaans groter. Na het uitvliegen der kinderen blijft men noodgedwon gen boven wonen. Aan deze categorie moet voorrang worden verleend bij toewijzing der bejaardenwoningen. Uit de gegevens blijkt, dat de winkel bewoners vooral gezocht moeten wor den in de leeftijdsgroep van 65 tot 70 Na het 75e jaar wordt het win kelbedrijf kennelijk zelfs de sterksten te zwaar. 19,3 pct., dus bijna een vijf de der bejaarden woont samen met verwanten. Dat kan zijn als gevolg van een sterke familieband, maar in veel gevallen blijken de bejaarden hiertoe door geldgebrek gedwongen te zijn. Naar de oorzaken van deze samenwoningen met verwanten wordt een nader onderzoek aanbevolen. Be keken moet dan worden of er maat regelen genomen moeten worden om hieraan een einde te maken. Uit de gegevens blijkt, dat 18,1 pct. een eigen woning bezit, maar dat en- der deze eigenaars veel stille armen" schuilen. Door hun geringe inkomsten moeten zij óf hun huisje verkopen en hun kapitaaltje interen, óf bij Sociale Zaken aankloppen, maar dan wordt hun huis met hypotheek belast. Len andere oplossing is bij de thans bestaande steunregeling niet denkbaar. Bijna 80 pct. der bejaarden houdt zelf zijn woning schoon en verzorgt zelf zijn maaltijden. Ongeveer de helft r°ePt voor het geven van een goede beurt en voor het wassen en strijken de hulp van anderen in. Dochter en schoondoch ter blijken bij de maaltijdverzorging vaak goede hulp te verlenen. Het in roepen van hulp wordt naarmate men ouder wordt, steeds meer nodig- schrikt echter vaak terug voor de fi nanciële consequenties. Vandaar dat het verlenen van goede en goedkope huishoudelijke hulp gestimuleerd dient te worden. De financiële positie van de minst draagkrachtige bejaarden is door het in werking treden van de A.O.W. zeker verbeterd, maar zij is zeker nog niet volledig aangepast aan het dure levens peil. Veel bejaarden weigeren bijsteun van de overheid, omdat zij vrezen, dat op hun kinderen, het verhaalsrecht wordt toegepast. Men vreest niet zo zeer moeilijkheden met de kinderen, maar is van oordeel dat men na een werkzaam leven recht heeft op een on bezorgde oude dag. Daarom is het nood zakelijk, dat het verhaalsrecht zolang het nog niet is afgeschaft, ten aanzien van de bejaarden uiterst soepel wordt toegepast. Een niet onbelangrijk aantal bejaar den heeft meer dan driemaal per week een hoofdmaaltijd, die bestaat uit soep, pap of brood. Het geringe vlees- en fruitgebruik is deels een gevolg van de te lage inkomens, deels ook van wan- begrjp omtrent de waarde van deze voedingsmiddelen. In dit opzicht is pro paganda voor voedsel dat aan de hoge leeftijd is aangepast, op zijn plaats. Dieetnatiënten houden zich vaak niet aan hun dieet, omdat zij het niet beta len kunnen. In 15,3 pct. der gezinnen bestaat be langstelling voor het verstrekken van warme maaltijden tegen betaling. De meeste belangstelling bestaat voor drié maal of zevenmaal per week. 90 pct. der gegadigden kan niet meer dan 1.- per maaltijd betalen. De behoefte in maaltijdverzorging komt vooral voor in huishoudingen waar de vrouw ver pleegd wordt of hulpbehoevend is. In middels is de maaltijdverzorging onder auspiciën van de UVV ter hand geno men en uit de resultaten daarvan, zo wel als van de enquête blijkt, dat daar mee in een dringende behoefte wordt voorzien. Ongeveer 3000 der 15.500 bejaarden buiten de inrichtingen blijkt door ziekte of anderszins dringend behoefte te heb-' ben aan intensieve verzorging. Steeds meer wordt om gezinshulpen gevraagd. 11,3 pct. der bejaarden blijkt slechtho rend, 7,3 pct. slechtziend. De meeste bejaarden voelen er wei nig voor om na hun pensionering nog te werken. In 10,8 pct. der bezochte huishoudingen werkte de man nog ge regeld, in 1,5 pct. de vrouw. In totaal blijkt 8,8 pct. nog regelmatig te wer ken, 3,6 werkt af en toe wel eens en 87,6 pct. werkt helemaal niet meer. Slechts 2,7 pct. zou nog na de pen sionering regelmatig willen doorwer ken. Een nader onderzoek bij enkele grote bedrijven zou kunnen aantonen of ook vóór de pensionering deze op vatting al leeft. Een opvallend hoog percentage be jaarden blijkt geen liefhebberij te heb ben. Sommigen hebben werkelijk geen hobby, anderen hebben geen geld om deze te beoefenen. Velen verklaren echter, dat het huishouden hen te zeer in beslag neemt, terwijl zeer velen vinden dat hun kleinkinderen hun hobby zijn. Slechts 8,3 pct blijkt regelmatig te lezen. De propaganda hiervoor dient gestimuleerd te worden. Opvallend is de grote vraag naar boeken met grote letters. Velen lezen nog dagbladen, maar voor tijdschriften heeft men óf geen geld óf geen belangstelling. Lees portefeuilles zouden hier uitkomst kun nen brengen. De radio blijkt een be langrijke plaats in te nemen in het ontspanningsleven. Slechts 18,6 pct is lid van een bejaar denorganisatie en slechts 4,4 pct brengt regelmatig een bezoek aan de bejaar densociëteiten. Sommigen vinden het lidmaatschap te duur, anderen vinden het te druk of te weinig afwisselend. Het culturele werk dient bevorderd te worden, ook al blijkt de belangstelling thans nog minimaal. Slechts 3,3 pct heeft geen regelmatig contact met an deren. De vereenzaming wordt met kracht bestreden door degenen, die vrijwillig vriendelijke bezoeken gaan afleggen. In weinig huishoudens van bejaarden bestaat grote belangstelling voor opna me in een tehuis (4,5 pct). Relatief groot is het aantal vrouwen dat in een tehuis wil. 14,7 pct voelt hef meest voor een eigen, zelfstandig bejaardenhuisje. 12,2 pct ziet het meeste heil in een bejaardenflat met centrale verzorging. Omtrent de moderne huurkosten blijkt men nog maar weinig begrip te heb ben. 22.8 pct wil het liefst in een drukke stadswijk wonen en 21,8 pct. heeft de meeste voorkeur voor het wonen buiten de stad. 55,4 pct heeft geen enkele voor keur. Haarlem-Noord geniet de voor keur met 15.9 pct, het centrum trekt 11 pct., zuid 8,6 pct., west 8 pct. en oost 6,9 pct. T~\ onderdag 23 mei hield het Haags Instituut voor Volksontwikkeling J een excursie onder de titel „Schouten, Schepenen en Stadhuizen langs de stadhuizen van Den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Hil versum, Utrecht, Oudewater en Gouda. Aan het einde van de excursie werd onder de meest historisch of kunst historisch geïnteresseerde deelnemers een enquête gehouden onder het motto „Welk stadhuis is het mooiste in westelijk Nederland?" De geënquêteerden moesten daarbij rekening houden met het historisch belang van het stadhuis, de architectonische schoonheid en de manier van inrichting. Het stadhuis van Haarlem kwam als eerste naar voren; van de uitslag zal het Haarlems gemeentebestuur een oorkonde worden aange boden. Het voorstel van burgemeester en wethouders van Zandvoort om aan de heer A. H. Pomper op diens verzoek een groter terrein te verhuren als hem bij raadsbesluit van 26 maart 1957 werd toegewezen voor de stichting van een caravan-park, lokte bij de raad verzet uit. De heer BREURE (V.V.D.) bepleitte aanhouding van dit „ondergeschoven kind". Het voorstel lag eerst heden bij de stukken, zodat niemand de conse quenties kan overzien. De heer SLE GERS (KVP) drong op aanneming aan, omdat de heer Pomper anders in tijd nood geraakt, wil hij deze zomer dit park nog kunnen exploiteren. De voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema, verdedigde het voor stel uitvoerig. De beide wethouders be twijfelden echter hierna ook of een over ijlde beslissing wel wenselijk was met het gevolg, dat het voorstel-Breure, o.a. gesteund door de heer Koning (Alg. Zandv. Belang), met 11 tegen 4 stemmen werd aangenomen. De heren Lindeman, Kol, Siegers (KVP) en wethouder Van der Werff (CH) stemden tegen. Het voorstel tot uitbreiding van het administratief personeel bij de dienst van publieke werken kon in de ogen van de heer SLEGERS geen genade vinden. B. en W. brachten o.a. als motief naar voren, dat bij de dienst een be langrijke achterstand is ontstaan. Spr. meende, dat dit mede komt doordat de administratie te veel wordt geperfectio neerd. Dit verschijnsel wordt ook bij overheidslichamen wel meer waargeno men. Niet alleen dat zulks geld kost, doch zelfs wordt volgens spr. hierdoor de gang van'zaken in het bedrijfsleven Een Duitser kwam gistermiddag bp de Ha~rlem.se politie klagen, dat zijn auto, die hij geparkeerd had op de hoek van het Houtplein en de Dreef, beschadigd was. Met een scherp voorwerp was de linkerzijwand van de wagen bekrast en bovendien was er tegenaan getrapt. De schade wordt geschat op honderd D-mark. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. De motieven van de ver nieling zijn evenmin bekend. De Speeltuinvereniging „De Glasbla zers" houdt vanavond van acht tot tien uur en morgenmiddag van half drie tot zes uur in het clubhuis aan de Papen- torenvest haar winterclubwerk-tentoon- stelling. Ongetwijfeld zal het weer een feestelijk aanblik bieden, wat de leid sters en leiders met de kinderen het afgelopen winterseizoen hebben ge maakt. Het traditionele figuurzaagwerk is weer te zien, alsmede de handenar beid van de laatste jaren: pitriet en touwbewerking. De kleuters hebben aardig plakwerk gemaakt. Eén der me dewerkers heeft gedurende het afgelo pen winterseizoen de beide speeltuinen met speeltoestellen en clubhuis in mi niatuur geboiftvd. Advertentie In de dinsdag gehouden vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad heeft de heer Lindeman (K.V.P.) bij het voorstel tot opheffing van het we- deropbouwfonds de stand van zaken met betrekking tot het Boulevard-cen trum ter sprake gebracht. Spr. herinnerde er aan, dat de raad reeds in 1954 gronden voor dit plan re serveerde; 24 januari 1956 gaf de raad tot 1 januari 1957 optie aan de „Stich ting Recreatieoord Zandvoort" (die het Boulevard centrum voorbereidt) voor de gronden aan de kop van de Zeestraat. In juli 1956 ging de raad akkoord met de algemene opzet van de plannen der stichting; deze moesten nader worden uitgewerkt in overleg met de supervi sor van de wederopbouw, ir. Friedhoff, en de dienst van publieke werken. De uitgewerkte plannen moesten vóór 1 december 1956 opnieuw aan de raad ter beoordeling worden aangeboden. De stichting heeft aan deze voorwaarde vol daan maar haar plannen zijn nog niet in de raad aan de orde gesteld, hoewel daarnaar regelmatig uit de raad werd geïnformeerd. De heer Lindeman had ernstige cri- tiek op deze gang van zaken en maakte er bezwaar tegen dat men door ophef fing van het wederopbouwfonds een aantal „claims" gaat liquideren, welke voor de financiering van het Boulevard centrum van belang zijn. Spr. vroeg aan B. en W. wanneer deze voor de ge meente zo uitermate belangrijke zaak in de raad aan de orde zal worden ge steld. Spr. vreesde, dat de opvallend trage gang van zaken de verwezenlij king van het plan wel eens in gevaar kon brengen. Wanneer spr. stelt, dat hiermede een Achter restaurant Dreefzicht is een week lang Schneiders lilliputterstad te bewonderen. Er is een grote tent, waar in voorstellingen gegeven worden. Om de tent staan in carré ongeveer 20 woonwagens opgesteld, waar de kleine mensen men bedenke, dat zij on danks de show mensen zijn wonen. Zij vormen een kleine gemeenschap, die in het levensonderhoud voorziet door het geven van circus-revue-ten toonstellingen op verschillende plaat sen. Sinds 1868 geschiedt dat onder lei ding van de familie Schneider. Vanmid dag is de show in Haarlem begonnen. Iedere dag wordt van een uur 's mid dags tot middernacht om het uur een voorstelling gegeven. In de grote tent, die gisteren is opgesteld, kunnen 150 mensen plaats nemen. Het program ma omvat ballet, koorddansen, clowne rie, muziek en een luchtnummer. Om drie uur begon vandaag de eerste voor stelling. Daarvóór werd een optocht door de stad gehouden, die veel bekijks trok. De Haarlemse politie heeft een 23-jarl- ge koksmaat, een 28-jarige betonvlecb ter en een 25-jarige elektricien, allen uit Haarlem, aangehouden en ingeslo- ten. De koksmaat en de beton vlechter hadder zondag een auto weggenomen van de parkeerplaats nabij de arrondis sementsrechtbank in Haarlem. In de Jo hannes de Meesterstraat werd de auto de volgende dag teruggevonden. Het reservewiel bleek verdwenen. Het twee tal had dat verkocht aan de 25-jarige elektricien. Tegen hen en tegen de elek tricien is procesverbaal opgemaakt we gens diefstal c.q. heling. Op de jaarvergadering van de R.K. Openbare Leeszaal te Haarlem is tot nieuw bestuurslid gekozen ir. P. M. Tordoir. Reeds een jaar geleden was er een bestuurszetel vacant gekomen door het heengaan als bestuurslid van de heer Godfried Bomans. Periodiek aftredend waren de be stuursleden mejuffrouw A. Bolsius en de heren G. J. A. M. Roeland en A. van der Veldt. Zij werden allen her kozen. Artsen: Ph. J. Haselager. Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaal- seweg 85, Bloemendaal, tel. K 250022181. De Beethovencyclus van het Noord- hollands Philharmonisch orkest in dit seizoen behoort weer tot het verleden. Dinsdagavond vond het derde en laatste concert plaats, dat wederom onder directie van Henri Arends stond. Werpen we nog even een terugblik op de programma's, dan hopen we dat deze het volgend jaar eens wat meer variatie bieden dan dit het afgelopen seizoen en in deze cy clus het geval is geweest. De meeste werken van de Beethovencyclus zijn ge durende het seizoen '56-'57 reeds enkele keren gespeeld. Vol verwachting zien we in deze uit naar het artistieke be leid van de nieuwe dirigent. Ook op het laatste concert van de cy clus vormde het optreden van de solist Hans Richter-Haaser het hoogtepunt. IRj vertolkte het vierde pianoconcert in G dur. Hans Richter-Haaser is momen teel een van de meest op de voorgrond tredende figuren uit de pianistenwe- reld. Technisch en pianistisch was de interpretatie van het vierde pianocon cert schier vlekkeloos. Bovenal muntte zijn pianospel uit door de prachtige toonvorming. Deze verklanking was véél meer dan een slechts oppervlakki ge benadering van de geest der muziek. De aandacht van de luisteraar ging zowel uit naar de technische volma king als naar de gezonde en diep door leefde voordracht. Dit geraffineerde klavierspel had een aparte bekoring, waaraan de soepele en stijlvolle bege leiding van het orkest niet weinig mede werkte. De ouverture „Die Geschöpfe des Prometheus", waarmede Arends het programma opende, klonk pittig en was ritmisch en dynamisch goed ver zorgd. Over de uitvoering van de zesde sym- phonie, de Pastorale, waren we niet zo enthousiast. Het is en blijft een moei lijk opus, om er de spanning in te hou den. Wil men voortdurend geboeid blij ven dan moet de uitvoering perfect zijn, hetgeen deze avond zeker niet het ge val was. Bovendien was de stemming niet altijd even zuiver, waardoor de uitdrukkingskracht werd geremd. Het logisch uitbouwen van de muzikale span ningen zal van Henri Arends en het orkest nog wel enige tijd vragen. Toch bewees de ouverture aan het begin van de avond dat deze noodzaak in de toe komst in alle werken gerealiseerd kan worden. J. L. Ten bate van de „Goed zo-actie" van de N.C.R.V. is er onder de B.B.'ers van Haarlem een collecte gehouden, welke een bedrag van 1.125,50 op leverde. De noodwachters van de B.B. vervaardigden een pop, voorstellende een vrouwelijke noodwachter, en haar gaven zij een chèque van genoemd be drag mee naar Hilversum. De poj) reis de vanmorgen af naar de radiostad onder geleide van de dames G. Uiter- linden-Poppens en J. de Leeuw van Weenen-Edelschaap. De kostbare pop wordt overhandigd aan Johan Bodegra ven. Dinsdag 28 mei werden door de ar- rondissements-rechtbank te Haarlem de .volgende faillissementen uitgesproken: 1. F. Paap te Zandvoort. Rechter-com- missaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. Jonker. 2. Kuo Chuang Foo te Zaandam. Rechter-commissaris mr H. J. M. Co- kart. Curator; mr. W. Felhoen Kraal. Beëindigd werd wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst het faillissement van: de nalatenschap van wijlen mevrouw A. Chr. J. Smit, wed. van de heer Govert van Wees te Haar lem. Rechter-commissaris mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het Gilde-Jong Nederland houdt het Gilde van St.-Christoforus in de parochie van St.-Jan de Doper op donderdag 30 mei (Hemelvaartsdag) des avonds om kwart voor acht een ouderavond in het parochiehuis aan het Teylerplein. Op deze avond willen de rakkers en de poorters aan hun ouders en geno digden eens tonen wat zij de laatste tijd hebben geleerd op het gebied van toneel, declamatie en zang. De Straatcollecte van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Neder- landsche Roode Kruis op 1 juni a.s. dreigt door gebrek aan collectanten een mislukking te worden. Voor de col lecte hebben zich slechts 64 collectan ten aangemeld. Het bestuur der afdeling doet een vriendelijk, doch zeer dringend beroep op de inwoners van Haarlem, Heem stede, Aerdenhout, Bloemendaal, Benne- broek, Vogelenzang en Spaarndam zich als collectante of collectant aan te melden. Geslaagd: de heren B. Smit, J. Spar* reboom, J. Hartendorp, B. Komduur, H. Meerman, allen uit Haarlem. levenskwestie voor Zandvoort is ge moeid, bedoelt hij, dat ook andere bad plaatsen aan recreatieplannen werken. Daarom mag Zandvoort met zijn groot achterland vooral niet achteraan ko men. Ook zou spr. het elegant vinden indien als tot ontbinden van de on derhavige stichting mocht worden be sloten de stichting recreatie-oord Zandvoort hiermede in kennis wordt gesteld. Zowel de voorzitter als de beide wet houders dienden de heer Lindeman uit voerig van repliek, waarbij zij zich vol komen kunnen indenken de beduchtheid voor een schijnbare vertraging van de gang van zaken. Zij wezen er echter o.m. op, dat de plannen voor het nieuwe boulevard-centrum een zodanige ingrij pende wijziging in de situatie betekenen dat een langere 'voorbereiding en be studering nodig is dan ook bet college wenst. De voorzitter zeide toe, dat alsnog met spoed aan deze zaak zal worden gewerkt, omdat zij inderdaad voor de gemeente van groot belang is. Wethou der Kerkman verduidelijkte dat de te li quideren claims van het wederopbouw fonds voor de stichting recreatie-oord Zandvoort van weinig betekenis zijn. Mededeling aan deze stichting van de opheffing van het wederopbouwfonds is geen bezwaar. Hoewel node legt ook de heer Linde man zich daarna bij opheffing van ge noemd fonds neer, doch bepleitte eerst nogmaals in een vurig pleidooi de be langen van Zandvoort by een spoedige realisering van een nieuw boulevard centrum. In het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem is dinsdag na een langduri ge ziekte overleden, de heer Jac. de Jong, tot voor enkele jaren organist dirigent van de Spaarnekerk. De heer de Jong is acht en zeventig jaar ge worden. De begrafenis heeft zaterdag plaats na de plechtige requiemmis van half tien in de Spaarnekerk. De heer de Jong, die in Haarlem als musicus een grote faam genoot, ont ving zijn muzikale opleiding aan de des tijds toonaangevende Kerkmuziekschool van Regensburg. Van de koorschool bracht hij een sterke voorkeur voor het gemengde koor, een blakende lief de voor het Gregoriaans en de Pales- trijnse muziek en een grote bewonde ring voor de Regensburgse componisten mee naar Nederland, waar hij de aan dacht trok van mgr. M. A. Lans, voor zitter van de Sint Gregoriusvereniging. Op het repertoire van de koren, die de heer de Jong in de loop der jaren in Haarlem en daarbuiten heeft geleid kwamen echter ook composities voor van anderen. Met name van zijn Am sterdamse leermeester Hubert Cuypers, de Haarlemmer Loots, de Italianen Pe- rosi en Refice en de modernen Heydt en Nieland. Zijn loopbaan als dirigent van het koor van de Spaarnekerk begon de heer de Jong, toen hij amper twintig jaar oud was. Meer dan zeven en vijftig jaar heeft hij over het parochiële zang koor van deze Haarlemse kerk de scep ter gezwaaid. Halverwege zijn loopbaan werd de heer de Jong ook organist. Het kerkorgel is steeds zijn grote liefde ge weest. Hij heeft met het bespelen van dit instrument zich de grootste verdien ste- verworven voor de parochiële kerkzang. Om deze verdiensten werd hij op 15 mei 1955 tijdens een intieme bijeenkomst gehuldigd en onderschei den met het gouden erekruis Pro Eccle sia et Pontifice. Met de koren, die de heer de Jong in de loop der jaren geleid heeft, gaf hij in het Haarlemse Concertgebouw verschillende uitvoeringen. Een tijdlang werkte hij als dirigent van een klein koor, dat voor de K.R.O. optrad. Met Hubert Cuypers heeft hij veel ge daan in het belang van de volkszang. De heer de Jong heeft verschillende composities op het gebied van kerkmu ziek op zijn naam staan. belemmerd. De heer TATES viel de heer Siegers bij. De heer Van Kuijk en mevr. Mol (PvdA) juichten uitbreiding van het personeel toe, alleen pleitten zij voor aanstelling van een vast amb tenaar en niet een functionaris op ar beidscontract. De VOORZITTER zeide, dat het hier feitelijk alleen gaat om een wijziging binnen het raam van de begroting. De heer SLEGERS wilde ook hier niet aan en kreeg ook andere medestanders, zo dat het voorstel met 9 tegen 6 stem men, w.o. de gehele KVP-fractie, werd verworpen. Aan de Mariaschool en de Juliana- school zal medewerking worden ver leend bij de aanschaffing van leermid delen etc. in verband met uitbreiding van het aantal leerlingen dier scholen. Besloten werd voorts voor 27.000 aan te kopen het perceel Hogeweg 78, thans eigendom van de parochie van St.-Agatha voor definitieve vestiging daarin van de dienst voor sociale za ken. Aan de r.-k. Sportvereniging „The Zandvoort Boys" zal een jaarlijkse sub sidie worden verleend op dezelfde voet als onlangs aan „O.S.S." werd toege kend, nl. 100, verhoogd met 1 voor elk jeugdlid in de leeftijd van 16 jaar en jonger. De heer BREURE meende, dat beide verenigingen best tot één ver eniging konden worden samengesmol ten, waartegen de heer LINDEMAN fel opkwam, omdat volgens hem vooral bij de sportbeoefening de levensbeschou wing terdege een belangrijk woord mee spreekt. Besloten werd een vrachtauto aan te schaffen voor de dienst van publieke werken ter waarde van 17.000, zodra de kaspositie van de gemeente zulks toelaat. De gemeente zal met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een zgn. woningbouwlening aangaan van 660.500 ter gedeeltelijke financiering van de bouw van 140 woningen nabij de v. Len- nepweg en de bouw van 56 woningen aan en nabij de v. Lennepweg en de J. P. Thijsseweg. Vóór afhandeling der agenda heeft de voorzitter enkele woorden ter nagedach tenis gewijd aan het plotseling overlij den van de oud-wethouder C. A. Groos, laatstelijk woonachtig te Utrecht. De heer Groos is van 27 augustus 1946 tot 13 februari 1948 wethouder voor sociale zaken van de gemeente Zandvoort ge weest. de CINEMA PALACE: Schaduwen over sneeuw, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: tot en met do.: Parachutis ten vallen aan, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Di. één avondvoorst, om 8 uur. LIDO: Liebe, Tanz und 1000 Schlager, a.l., 2. 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: To be or not to be, 18 jaar, 2, T en 9.15. MINERVA: di. en wo. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. Do. 2, 4.15, 7 en 9.15: Leven in de brou werij, a. 1. REMBRANDT: Mijn zoon is onschuldig, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. Do.: The seven brothers, a. 1. ROXY: tot en met do.: Texas lady, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Do. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: The Glenn Miller story, a. 1., 2.15, 7 en 9.15. Do. 2, 4.15, 7 en 9.15. Woensdag 29 mei Concertgebouw: Haarlems Muziekinstituut. Leerlingenuitvoering 19.30 uur. Terrein achter „Dreefzicht": Lilliputters- stad. Voorstellingen circus om het uur, van één tot 24 uur. Proveniershof* Concert van het draaiorgel „De vier jaargetijden", 8.30 tot pl. m. 10 u. Donderdag 30 mei Grote Kerk: Orgelconcert van 3 tot 4 uur des middags. Schouwburg: Nederlands Amateur Toneel Unie. „Tartuffe" (besl.), 7 uur. Terrein achter „Dreefzicht": Lilliputters- stad. Voorstellingen circus om het uur, van één tot 24 uur. Stadhuis: Academische sluitingszitting Landjuweel, 3 uur. GEBOREN: B. J. H. C. M. Barends- Webber, z.; H. A. van der Weijden- Vreenegoor, z.; N. J. Swaalf-de Boer, z.G. W. van Zalen-Bout, z.; M. van Elderen-Buijs, z.; C. M. Th. Evertse- Dupont, z.: J. Bergshoeff-van Dieën, z.; C. C. M. van Oekel-van der Lin den, z.; M. A. A. Hoekstra-Nunnink, z.; M. J. M. de Vries-Moojj, d.; M. van de Linde-Beekhups, d.; M. E. ter Wal- van Essen, d.; A. Comelis-de Leeuw, d.; M. M. Vogel-de Koker, d.; J. P. Tichelaar-van Esveld, d.; M. M. La- bouchere-des Tombe, d. ONDERTROUWD: H. van der Burgh en M. Alleda. GETROUWD: S. Timmerman en M. M. J. Hoogeboom, C. Boelsma en W. Wageman, J. Tuinzing en P. W. H. van Bockel, A. B. van de Polder en A. Chr. Jansen, W. Oostmeper en J. Hartendorp, W. H. Pot en B. Chr. Ven- nik, C. W. van den Dool en E. W. Hoogkamer, J. Hovius en J. W. H. Ree, C. C. van Blitterswijk en H. Cival. OVERLEDEN: G. A. van den Bergh van Eysinga, 82 jr., Gasthuisvest: F. L. Wichman, 69 jr., Delftplein; G. Sa- raber-Schuller, 84 jr., Hazepaterslaan. (Niet officiële Koersen) .1% Ned 1953 3',5 Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3'/, Ned 1950 3V. Ned 1954 3'., Ned 1955 J 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr Grtbk 1946 3 Ned Handel Mtt cert A.KU Van Berkel's Patent Caivé-Delft cert Van Uelder Kon Hoogyens cert Unilever Cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubbej Holl Amerika Lttn Kon Ned Stoomb MP Neo Scheepv (Jnie K.L.M. a v-a Dell Mp. Cert. A'dam 2% '56 1 A dam '56 U A'dam III Vorig slot 90% 89% 89% 84A 84 A 84% 84% 86U 90b 160 186% 193% 336% 190 302% 428% 285 283% 197,30 81 174 151 212% 139,90 111% 93% 85 100% 100% Opening 29/5 89A 8674 89% 183y2ex 429% 284% 200,30 75 174 152 17.93% 132 110 93% Anaconda Joppei Bethlehem Steel 1r.vsler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KL.M. •niisomery Ward Radio Corp. ttepubile Steei itoyai Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 27/5 28/5 65% 63%e 46% 45% 74% 75 65% 65% 42% 42% 1123,ie 113% 34% 34% 36% 36% 37% 37% 53% 53% 52% 51% 89% 89% 43% 43% 40% 40% 41% 40% 65 64% Stemming: nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3