Klachten over onduidelijk en ondoelmatig landbouwbeleid Miljoenen beter besteed aan IJ-tunnel dan aan de Cultuurtechnische Dienst Afsluitdijk 25 jaar Met bromfiets tegen auto Wanneer u Hemelvaart Walvisskelet voor het „Atoom ■I 8g «3 Door een nieuwe ontdekking verdwijnen HUIDGEBREKEN Eerste Kamer over de positie van de landbouw sprong Bevordering eigen woningbezit Bruid van wereldvrijgezel Ook ziekenfondsen aanvaarden de arbitrage rfgBjfÈ$1 Hf 'i I 8 Dodelijk ongeval in Denekamp Prof. Josephus Jitta vraagt ontslag Hitier nog geldig Overleden na val uit rijdende tram Nederlands meisje in Italië vermist Faciliteiten bijzondere woningbouw Mia Benders Boerderijbrand te Cromvoort WOENSDAG 29 MEI 1957 PAGINA' ÜM ANO*4 Tandartsenconflict rr Mg* u 1111 8j 1 Termijn voor aanvragen van toeslag en garantie verlengd ooooooooooooooo (Van onze parlementaire redacteur) Van verschillende kanten zijn in de Eerste Kamer bij de begrotingsbehan deling over de positie van de landbouw, ook na de steunmaatregelen die tege lijk met de bestedingsbeperking zijn aangenomen, zeer critische opmerkin gen gemaakt. Minister Mansholt heeft weer veel moeten horen over de blok kering van een deel van de vergoeding van eigenaars- en grondlasten, over de veel te late vaststelling van de garantie prijzen, waardoor de bedrijfsvoering ge heel onzeker wordt, zoals de heer Geu ze (C.H.) opmerkte en over het beleid inzake garantie, en kostprijzen, die vol gens de heer Mertens (K.V.P.) door elkaar gehaspeld worden. Maar vooral het streven van dr. Mansholt om de structurele positie van de landbouw te verbeteren was een onderwerp van zeer tegenstrijdige meningen. De heer Mer tens bestreed de noodzaak om kleine bedrijven weg te saneren. Zeker gaat het volgens hem niet aan een bepaald aantal hectaren als grens te stellen voor wat nog rendabel zou zün. Dat hangt voor een groot gedeelte af van de aard van het bedrijf en van de kwa liteiten van de bedrijfsleider. Maatrege len tegen de kleine bedrijven zijn on nodig, omdat zich reeds een natuurlü- Advertentie Vraag uw winkelier de folder met 15 patronen. Brei al uw ondergoed met Neveda Reumanon - anti reuma wol. Let op de „R"! De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde deelt mee, dat nu ook door de ziekenfondsen arbitrage is aanvaard en daardoor een nieuwe mogelijkheid is ontstaan om tot; overeenstemming te geraken. Het hoofdbestuur van de Maatschap pij heeft zich dinsdag uitvoerig bera den over de wijze, waarop thans zo snel mogelijk een oplossing voor het tand artsenconflict kan worden bereikt. Het bureau van de maatschappij zal het be sprokene nader uitwerken, waarna het hoofdbestuur op 31 mei opnieuw bijeen tal komen ter voorbereiding van een antwoord aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Bij de bespreking van de voorwaar den waaronder het eventueel mogelijk tal zijn de werkzaamheden te hervatten was het hoofdbestuur van oordeel dat ,,in ieder geval het van ziekenfondszij de medisch onverantwoord gegeven ad vies aan e verzekerden om slechts in de uiterste noodzaak de hulp van de tandarts in te roepen dient te worden ingetrokken." Het hoofdbestuur is te vens van mening dat de kosten die ver zekerden sedert 1 april voor tandheel kundige behandeling hebben gemaakt geheel of gedeeltelijk behoren te wor den vergoed ke sanering voltrekt, nu boerenzoons naar de industrie trekken en boeren meisjes wel weten dat de eigenaar van een klein boerenbedrijf materieel ge zien geen goede partij is. Helemaal uit den boze noemde de heer Mertens het stellen van vesti gingseisen aan landbouwbedrijven, om dat die zeer diep ingrijpen in de vrij heid en de eigen verantwoordelijkheid en alle mogelijkhéden dat nog bedrij ven van geringe omvang worden opge richt daardoor zouden verdwijnen. Veel eer zag hij de oplossing in het geven van goed landbouwonderwijs en het toe passen van een juiste voorlichting, met name ook bij de beroepskeuze. De Wageningse professor Rip (A.R.) zei dat het mogelijk moet zijn versnip pering van de bedrijven tegen te gaan door positief enige wetten toe te pas sen. Hij dacht hierbij aan de pachtwet, het erfpacht en de wet vervreemding landbouwgronden, die binnenkort her zien zullen worden. Ook de A.R. is te gen vestigingseisen. De voorzitter van het landbouw schap de heer Louwes (V.V.D.) had een geheel verkeerde grondslag in het landbouwbeleid ontdekt. Wanneer men een groot gezin heeft, zoals het Ne derlandse volk met elf miljoen in woners, dan moet men de consequen ties daarvéin dragen en moet er zuini ger geleefd worden. Zeker moeten dan de kostprijzen door dat gezin wor den opgebracht. De consument moet dus dat betalen wat nu de overheid aan steun uitkeert. Ook de heer Rip was hier vóór en zei dat lonen en pachten allang reëel in de prijzen tot uitdrukking hadden moeten komen. Verrassend was het betoog van prof. Schermerhom (P.v.d.A.), geboren en getogen op een boerderij, die zichzelf echter als ,,pseudo-boer" aankondigde en die wegens absensie van de deskun dige in zijn fractie bjj deze begro ting moest spreken. Hij was van oor deel dat wjj ons bij de landbouw ge heel van de vrjje economie moeten af wenden en dat de staat de eigendom van de gronden, met name in de nieu we polders, in handen moet nemen. Hjj stelde het alternatief: ofwel een al geheel vaarwel aan de vrije economie ofwel de ondergang van de agrarische wereld. Hij betwijfelde of de miljoenen die worden besteed voor de Cultuur technische Dienst niet veel beter had den kunnen worden uitgekeerd aan de IJ-tunnel in Amsterdam. Prof. Schermerhorn vroeg zich af of er nog wel perspectief is voor een vruchtbaar maken van woeste grond door deze Cultuurtechnische Dienst. Al leen wanneer de produkten van die grond verkoopbaar zün zou dit nog verantwoord zün. Heeft de regering wel eens duidelijk aangegeven wat de con sequenties zün van overbrugging van de moeilükheden die zullen ontstaan bü een eventuele daling van de wereld- marktprüzen. Hü verklaarde zich voorts voorstan der van een systeem waarbü de eigen dom van grond en gebouwen met erf pacht aan de staat komt. „Eigendom «an boerenland in boerenhand" is een dierbare spreuk, maar in onze tüd on bruikbaar, aldus prof. Schermerhorn, die geen kans zag om langs de weg van de particuliere eigendom „de chaos van eigendom en grond" te voorkomen. Met de heer Louwes (V.V.D.) vestig de hij de aandacht op het steeds kleiner worden van de arbeidstijd door automa tisering in de industrie, terwül de boer lange dagen zal moeten blüven zwoegen om zün bedrüf in stand te houden. De heer Louwes vond dat de minister niet duidelük de landbouw als een normaal onderdeel van het sociaal- economisch beleid had gesteld. Het is te veel een apart hoofdstuk in de rege- ringspolitiek en het moet juist geïnte greerd worden. Zo is volgens de libe rale woordvoerder het verkeerde inzicht ontstaan, alsof het kapitaal dat in de landbouw is gestoken minder recht zou hebben op rente dan ander bezit. Wat praten wij over bezitsvorming, als wij de weg van de koude sanering toe passen op het nationale bezit van onze landbouw? Bü de landbouw is volgens de heer Louwes dezelfde fout gemaakt als bjj het huurbeleid: dit alles behoort tot de zwakheden in onze democratie. De heer Louwes ontkende dat er en thousiasme zou zün bü de verschil lende partü'en voor een zo vaag en slecht gefundeerd regeringsbeleid. Hij ontdekte een „motregensfeer" in de verhouding tussen de partüen en de regering. Na de kabinetsformatie zün eerstgenoemde als het ware achter in de wipkar gaan zitten. Dat is een plaats waar ze heel gemakkelijk weer uit springen. Een deel van het debat was gewijd aan de maatregelen tot behoud van de oester- en mosselcultuur in Zeeland. Ir. A. Roebroek (K.V.P.) vroeg met de Middelburgse wethouder jhr. Scho- rer (P.v.d.A.) de aandacht voor de plan ned in het Veersche Gat. De heer Geuze (C.H.) wilde van minister Mansholt meer weten over het „mysterie van de Ooster-Schelde". De heer Roebroek sprak ook over de noodzaak tot finan ciering door de overheid van de scheeps bouw voor de visserü en over de moei lükheden die de exploitatie van het hospitaalschip „De Hoop" ondervindt. Ook hierin zou de regering moeten bq- springen. V - -O-s' i m; Z y /J°t" i Een van de afdelingen van „Het Atoom" op Schiphol zal ge sierd worden met een walvisskelet. Dinsdag zijn de diverse genummerdeonderdelen los bij de tentoonstellingshal gearriveerd. Sommige, waaronder de kop van 50 kg, waren zo groot, dat er een kraan aan te pas moest komen. We zien hier op de voorgrond het transport van een kaakbeen, met op de achtergrond in de takels de schedel. Grietje Bosker, een ongehuwde vrouw van 62 jaar uit Hippolytushoef, had 25 jaar geleden niet durven dromen dat zij gisteren bü het monu ment op de Afsluitdijk als officieel genodigde persoonlijk begroet zou worden door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Dat was dan de beloning voor een stout moedige sprong, die zij precies 25 jaar geleden, op 28 mei 1932, des middags om twee minuten over één, op blote voeten over het pas gestorte keileem op precies dezelfde plek ^waagde. En daarmee was haai naam ir, de ge schiedenis van de Afsluitdijk, waar van op die zonnige meidag in 1932 het laatste gat werd dicht gegooid, on sterfelijk geworden: zij was de eerste Vrouw die op dit punt de dijk over stak. „Ik was destyds helemaal niet Uitgenodigd, maar met mijn broer, een directeur van een steenbedrijf, haar de sluiting van de dqk meege- Varen. Ik klauterde op de dijk, trok hijjn kousen en schoenen uit en was *o onder de mdruk van het machtige schouwspel dat ik begon te huilen, Toen de laatste hap keileem in het Bat gestort was, glibberde ik naar beneden en sprong naar de andere *ant". Dat vertelde ze gistermiddag bij het monument, waar om twee minuten over één plechtig een vlag Behesen werd, terwijl hetzelfde enorme Kraanschip van de maatschappij Uit- Een beeld van de herdenking van de sluiting van de Afsluitdijk, die dinsdag plaats vond. üe minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, plaatst een krans aan de voet van het monument voor ir. Lely. in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan en de oud-directeur- generaal van de Zuiderzeewerken, dr. j Blocq van Kuffeler, be vonden, de reis voort naar Korn- werderzand. Aan het andere einde van de dijk. bij Kornwerderzand, sprak de minis ter van Verkeer en Waterstaat een herdenkingsrede uit, waarin hij zijn bewondering voor de uitvoering van het werk van de Afsluitdijk uitsprak en toen zei: „Wij staan in 1957 op het gebied van de waterstaat voor andere problemen, die overigens met dat van de Afsluitdijk verwant zijq: nd in het delta-gebied, straks misschien in de Waddenzee. Dat wij de moed hebben thans dergelijke problemen aan te vatten, berust onder meer op de er varing die bij de aanleg van de Af sluitdijk werd opgedaan". voering Zuiderzeewerken, dat een kwart eeuw geleden met een zes-tons grijper het laatste gat dichtte, één minuut lang het sonore geluid van de stoomfluit over het water liet klinken Het was een dag vol herinneringen,, want juirt als een kwart eeuw ge leden lagen bij het monument nog vele( andere schepen, die het grote kraan-; schip met hun stoomfluiten bege leidden. Om twaalf uur waren de genodig den in Den Oever, het westelijk eind punt van de dqk, ontvangen door de commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen, die in zijn begroetingswoord een gezegde aanhaalde van prof. mr. J. A van Hemel: „Zet twee Nederlanders op een onbewoond eiland, zij zullen eerst in twee afgescheiden sekte-ge nootschappen hun twist opzetten en vervolgens samèh een dijk aanleggen". Minister Algera legde vervolgens een krans aan de voet van het grote standbeeld van ir. C. Lely, waarna het hele gezelschap zich naar het monu ment op de Afsluitdijk begaf. Nadat daar de vlag gehesen was en een muziekkorps in de stralende zon het „Wien Neerlands bloed" geblazen had. zette de hele stoet, onder wie zich tevens de commissaris der koningin Bij de aankomst in Kornwerd,er- zand legde de minister nog een krans bij het monument van de in de oor log omgekomen kapitein C. F. J. Boers en luitenant Q. J- Ham, die in de meidagen 1940 met hun militair detachement, bijgestaan door de Ko ninklijke Marine, de dijk succesvol tegen de Duitsers hebben verdedigd. Na de rede van de minister schetste de commissaris der koningin in de provincie Friesland uitvoerig van welk enorm belang de Afsluitdijk voor Friesland is geworden. Het getal van 650 motorvoertuigen, dat in 1938 dage lijks de dijk passeerde, was in 1955 tot 1890 gestegen. Thans ligt het al weer veel hoger. Bovendien, aldus mr. Linthorst Homan, is de dijk voor het verkeer tussen Nederland en het buitenland van grote betekenis. In de drie zomermaanden van het vorig jaar passeerden bij Kornwerderzand bijna 26.000 buitenlandse motorvoertuigen. In de regeling bevordering eigen wo ningbezit is bepaald, dat aanvragen om toeslag en eventueel garantie moeten worden ingediend door tussenkomst van een bemiddelend orgaan binnen zes maanden na het voor bewoning gereed komen van de woning. Ook is bepaald, dat aan een aanvrager geen toeslag kan worden toegekend als hij op de dag van aanvrage 65 jaar of ouder is. Voor het aanvragen van garantie mag hij de leef tijd van 55 jaar nog niet hebben be reikt. Ten gevolge van de omstandigheid, dat het ontstaan en de toelating van bemiddelende organen langere tijd vergt dan in de verwachting heeft gelegen, bestaat de mogelijkheid dat de boven bedoelde termijn van zes maanden reeds is of weldra zal worden overschreden. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft daarom bepaald, dat hü gedurende een nader te bepalen tijdvak na toelating van een genoeg zaam aantal bemiddelende organen ont heffing verleent van deze termijn van zes maanden. Een dergelijk nader te bepalen tijdvak zal eveneens gelden voor hen die toeslag en eventueel garan tie willen aanvrage» voor een woning, waarvoor op of na 1 juni 1956 premie is toegekend op grond van de premie- en bijdrageregeling Woningbouw 1953, terwijl zij inmiddels 65 respectievelijk 55 jaar zqn geworden. Dinsdagavond is in een bocht van de smalle weg „De oude Dijk" genaamd, tussen Denekamp en Beuningen, de 24- jarige machinebankwerker A. S. uit Beuningen met zijn bromfiets tegen de auto van de smid H. O. D. uit Dene kamp gereden. Hierbij werd S. zo ern stig gewond, dat hij na korte tijd ter plaatse overleed. Advertentie Advertentie Een nieuw preparaat dat radicaal en in recordtijd de onvolmaaktheden van de huid ten gevolge van overmatige afscheidingen (sebum) doet verdwijnen, brengt voortaan zelfs aan die vrouwen wier huid slechts op sommige plaatsen vet .is het middel om aan het hele gelaat een smetteloze schoonheid te verlenen. Dat is het Traitement Sénart, een waar achtig middel tot werkelijke verbetering van een vette huid Van de eerste toepas singen af verheldert deze de gelaatskleur omdat ze de huid gezond maakt door zeer diep in de poriën te dringen en de microben aan te tasten maakt ze snel een einde aan puistjes, rode vlekken, prikkelingen. Door de verbetering van overmatige afscheidingen doet ze de uitgezette poriën samentrekken terwijl ze tegelijkertijd zwarte puntjes, meeëters en vetpuistjes vewijdert. Beter nog door het geregeld gebruik ervan slaagt men erin de huidcellen sneller nieuwe krachten te schenken die aan Uw gelaatskleur ver nieuwde frisheid en een stralend uiterlijk schenken. Eis het Traitemènt Sénart, het nieuwe middel tot verbetering van een vettige huid samengesteld in de Laboratoria Sénart te Parijs. Alle Apoth. Parfum. Distributeur voor Nederland. Import C. F. G. Bierkade, 10 Den Haag, Over enkele mapnden wordt prof. mr. A. C. Josephus Jitta zeventig jaar. Hij heeft daarom om eervol ontslag ver zocht wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Prof. Josephus Jitta werd op 1 oktober 1887 geboren te Amsterdam. Van 1923-1936 was mr. Jitta lid van de Haagse raad en van 1929-1937 hoofd redacteur van de Groene Amsterdam mer. In 1932 werd hij benoemd tot rijks bemiddelaar; in 1933 tot hoogleraar in het staatsrecht aan de Techn. Hogeschool te Delft; in 1934 tot lid van de Hoge Raad va» de Arbeid en 1946 tot hoofdredacteur van de Haagse Courant. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O hoofdpijn heeft, verkouden of grieperig bent, neem dan het middel, waarvan U de zeker heid hebt dat het IJ een maximum aan pijnstillende, heilzame werking biedt zon der nadelige invloed, nl. Aspirin*). Aspirin*) bestaat uit één enkelvoudige stof (Aspirin*) en niets anders) gecompri meerd tot een gemakkelijk en snel uiteenvallend tablet. vloed, nl. Het Bayerkruis op ieder tablet is een garantie voor echtheid, zuiverheid en con stante samenstelling. gedeponeerd handelsmerk O -O O O O O O O O O O O O O O O O O O De heer F. van Heesewijk in Best ontving dezer dagen een brief uit Duitsland, gefrankeerd met drie postzegels. Een van deze zegels da teerde uit 1943 en vertoonde het conterfeitsel van Hitier. De West- duitse posterijen hebben de zegel niettemin als geldig beschouwd en afgestempeld. De Bestenaar heeft daarmee uiteraard een unieke zegel in zijn bezit gekregen, waarvoor in kringen van verzamelaars grote be langstelling bestaat. O O OOOOOOOO O O O O O O De 60-jarige grossier H. A. Voerman uit 's-Gravenhage, die dinsdag 21 mei op het Leeghwaterplein uit een rijden de tram van lijn 4 is gevallen, is dezer dagen in de Ursulakliniek te Wassenaar aan de gevolgen van zijn val overleden. De Internationale Politie-Organisatie (Interpol) heeft de Italiaanse politie verzocht uit te zien naar een 21-jarig Nederlands meisje dat verdwenen is uit haar kosthuis. Haar vader, wonende in Beieren, is gisteren in Rome aangeko men om naar haar te informeren bij het hoofdbureau van politie en het in ternationale hotel voor jonge meisjes waar zq verbleef. Op 25 maart is zij met een vriendin in Rome aangekomen om werk als vertaalster te zoeken. Na 15 april hebben haar ouders geen brie ven meer van haar ontvangen en ten slotte stelden zij zich met Interpol in verbinding. Bij besluit van de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid is wijzi ging gebracht in de beschikking bijdra ge woningwetbouw 1950. Als gevolg van deze wijziging is de mogelijkheid ge schapen een extra bijdrage te verlenen voor woningen van bijzondere indeling, inrichting en afwerking ten behoeve van de huisvesting van maatsschappelijk on aangepaste gezinnen. Deze extra bijdrage zal gelijk zijn aan de vijftigjarige an nuïteit van de door de minister aan vaarde kosten van de extra voorzienin gen in deze speciale woningen. mtÊSh Wat vele trouwe bezoeksters van het jaarlijkse vrijgezellen- congres te Grevenbicht niet is gelukt, daarin is mej. Mia Benders, een levenslustige scho ne uit Schinveld, wél geslaagd. Zij heeft het klaar gespeeld om het hart van de initiatiefnemer tot en de organisator van het congres Gir Greijn in de loop der jaren aangeduid als wereld vrijgezel nummer één te ste len en wat nog meer zegt, zij heeft de schijnbaar erg verstok te vrijgezel, de 47-jarige ge meentesecretaris van Greven bicht, weten te vermurwen om de vrijgezellen-staat vaarwel te zeggen. Mia Benders heeft daarvoor en dit is bepaald opmerkelijk niet één congres hoeven te bezoeken. Zij had. bij de vier voorbije congressen beslist wel van de partij willen zijn, temeer omdat haar vriendin er een le venspartner leerde kennen, maar door haar werkkring (Mia Benders was een tijdlang als instructrice verbonden aan een voorlichtingsinstituut voor huis vrouwen) kwam ze er niet toe om op de jaarlijkse vrijgezel- lendagen in Grevenbicht present te zijn. Hoezeer zij dit in het verleden ook heeft betreurd, achteraf beschouwd is het misschien maar goed, dat alles zo gelopen is. Dank zij haar baan im mers kwam Mia Benders (37 jaar) in contact met de man, waarover zij al zoveel gehoord en nog meer gelezen had: Gir Greijn. Zij leerde hem ken nen op de voor vele vrijgezellen zo romantische plek Grevenbicht. Als instructrice van genoemd instituut bezocht Mia op een dag in 1955 hc' dorpje Grevenbicht, waar een voorlichtingsavond voor huisvrouwen werd gegeven. Voor deze avond waren ook d% plaatselijke autoriteiten, t.w. de burgemeester en de gemeentesecretaris, uitgenodigd. Beide heren gaven gevolg aan de uitnodiging.... en hoe het kwam weet mej. Benders niet meer precies er ontstond meteen een prettig contact tussen de gemeente secretaris, die niemand minder was dan de veel besproken wereldvrijgezel, e haar. De man, waarvan zij gemeend had, dat hij tengevolge van de vele mondelinge en schriftelijke huwelijksaanzoeken maar weinig toegankelijk zou zijn voor een eenvoudig Limburgs meisje, bleek echt niet „de onge naakbare" vrijgezel, waarvoor zij hem wel versleten had. Gir Greijn van zijn Kant, niet erg gesteld bp al te vrijpostige „belaag sters", zag in de charmante Schinveldse juffrouw de vrouw zijner keuze. Met het toenemen van de Kaartavonden bij zijn zus Antje, wacr Mia Ben ders toevallig regelmatig op bezoek kwam, ging de wereldvrijgezel hoe langer hoe meer beseffen, dat. Mia Benders voor hem de ideale vrouw zou ziji In veel opzichten gelijkgestemd als hij en wat hem het meest ver heugde een even vurige en enthousiaste voorstandster van zijn idees: het houden van congressen voor vrijgezellen en bijeen komsten voor weduwen en weduwnaars. Dit alles leidde tot een vaste ver kering, zó vast zelfs, dat hardnekkige „aanbidsters" van de wereldvrijgezel uit vele delen var de wereld Greijn's keuze niet meer aan het wankelen brachten. Sinds de Grevenbichtse wereldvrijgezel samen met zijn uitverkoren bruid als de grote dag ir, hun leven wereldvrijgezellendag 1957 (donderdag 30 mei a.s.) uitkozen, vormt Mia Benders in het goede dorpje Schinveld het gesprek van de dag. Mia, vroeger alleen maar in haar geboorte- en woonplaats bekend als de volijverige missiezelatrice en als een der beste krachten van de plaatselijke toneelclub „Vondel", is thans de bekendste jiguur in het dorp. Voor haar trouwdag wordt de mooiste zaal van het 'dorp als feestzaal ingericht, de fanfare heeft aparte feestmuziek ingestu deerd en het kerkkoor heeft toegezegd de bruidsplechtigheden muzikaal te zullen opluisteren. „Schinveld bereidt de bruid van de wereldvrijgezel een waar sprookje", zo zeggen de bewoners van Mia's woonplaats, „let maar op!" Morgen vieren wij de gedachtenis van het feit, dat Christus' ver heerlijkte mensheid de hemel is ingegaan. Is daarmee alles ge zegd? Heeft de tenhemelopstijging van de Verlosser geen andere bete kenis dan, zoals men veelal denkt, de afsluiting van Christus' heilswerk op aarde, dat verder definitief vol tooid wordt door de beloofde zending van de H. Qeest? In een tijd als de onze, waarin men naar het wezen der dingen zoekt, kan een dergelijke oppervlakkige beschouwing onrrtoge- lijk bevrediging schenken. Het ligt dan ook voor de hand, dat wie He melvaartsdag beschouwt als het ein de van Christus' verblijf op aarde, dat nem persoonlijk nauwelijks raakt, de diepe betekenis daarvan niet beseft. Christus' Hemelvaart verandert wezenlijk de totale bestaanswijze van het mensdom. Zij is geen einde, maar een begin. Door het binnentre den van de eerste Mens in de hemel is de eindeloze stoet geopend van hen, die door de genade gelijkvoi'mig geworden aan de Eerstgeborene, Hem op die weg mogen volgen. Het zichtbare afscheid van de Heer is geen werkelijke scheiding. Niet al leen heeft Christus uitdrukkelijk ver klaard, dat Hij ons niet „als wezen" zou achterlaten, dat Hij bij ons zou blijven Gij in Mij en Ik in U tot aan het einde der dagen, maar daar is ook het ontzagwekkend goddelijk woord: „De heerlijkheid, die Gij, Va der, aan Mij gegeven hebt, heb Ik ook aan hen gegeven." Hierdoor we ten wij, dat wij reeds hier op aarde, zij het op onvolkomen en gesluierde wijze, mogen delen in Zijn hemelse glorie; hierdoor is de vergoddelijking van onze menselijkheid een feit ge worden; hier ligt de basis van onze menselijke waardigheid. Terecht heeft men dan ook dit feest het uitgangspunt, het fundament van het zuivere christelijke humanisme genoemd. Christus' Hemelvaart heeft onze lichamelijkheid een totaal nieu we dimensie geschonken. In Hem, de volmaakte mens, is heel de mens heid in beginsel mede opgenomen in de hemel. Ons leven op aarde is daarom essentieel de blijde verwach ting van de verwerkelijking daarvan; zodat Christus' Hemelvaart voor waarde en goddelijk voorschot is ten aanzien van onze eigen toekomstige verheerlijking. Geen anthropologie kan dan ook waar zijn, die de tot de kern van ons wezen doordringende wijzigingen, welke Menswording en Hemelvaart hebben veroorzaakt, niet aan de basis van haar beschou wing legt. Als Christus' Verrijzenis het fun dament is van onze hoop, dan is Zijn Hemelvaart de concreti sering daarvan. Uit die hoop leeft dan ook de Kerk, die zich „op weg" weet naar de uiteindelijke en defini tieve vereniging met haar Heer, maar die tevens diep ervan over tuigd is reeds nu altijd en overal te mogen steunen op Zijn mystieke aan wezigheid, waardoor zij nooit als „verweesd" aan zich zelf overgela ten blijft. Op mysterievolle wijze weet zij Hem aanwezig in Zijn Woord en Sacramenten zowel als in de lei ding der hiërarchie, die aan Hem ontstaan en werking dankt. Tegelijk echteren dat is wellicht haar groot ste kruis is zij zich er scherp van bewust, dat zij hier op aarde „in ne velen" haar zending te vervullen heeft. Ruimtelijke en tijdelijke cate gorieën verhinderen immers het zui vere uitzicht op Gods plannen met Zijn Koninkrijk in onze wereld. Slechts Indien wij in geloof, hoop en liefde de wezenlijke ontoereikendheid van menselijke overwegingen weten buiten te sluiten, bezitten wij de mo gelijkheid tot een mysterievol ver moeden van hun inhoud. Eerst wan neer wij „gedoopt zijn met de H. Geest," d.i. ondergedompeld in, ge heel doordrenkt met goddelijk leven, de verlichting der genade hebben ontvangen, zullen wij in staat zijn met heilige huiver iets te ervaren van het geheim der uitverkiezing, waarvoor Gods Zoon de dood op Zich nam. Ons leven op aarde is een strijd. Reeds hierom, omdat wij Christus' getuigen moeten zijn. De oorspron kelijke Schriftuurtekst gebruikt hier het woord „martyr", martelaar. Ge tuigen voor Christus betekent dan ook, vooral in onze tijd „steen des aanstoots" zijn, m.a.w. het lot van de Heer delen. Onbegrip, verwijten, kleineringen zijn aan de orde van de dag. De Kerk, haar houding, haar leer worden afgewezen in naam van het menselijk verstand. Miljoenen mede gelovigen ondergaan zelfs in onze da gen de felste vervolging; martelaar schap omwille van Christus. Maar wij vinden troost en bemoediging in Zijn Woord: „Wanneer de H. Geest over U komt, zult gij kracht ontvan gen en Mijn getuigen (d.i. martela ren) zijn." Het feest van morgen toont ons het doel van ons leven. Maar zolang wij op aarde zijn hebben wij hier een taak, die een wezenlijk deel uitmaakt van Gods heilsplannen met de mensheid. Op onze weg naar de uiteindelijke vereniging met God zijn wij volmaakt „uitgerust" met onuitputtelijke goddelijke bijstand, voor onze eigen heiliging zowel als voor onze apostolische opdracht. Bo vendien: „Wat gij de Vader ook moogt vragen in Mijn naam, Hij zal het U geven." Geloof, hoop en liefde... zonder de ze goddelijke deugden blijft het leven een niet op te lossen raadsel. Deze aan de zoekende wereld te leren is. de zending van de Kerk, onze zending. Maar ook „het zout der aarde" zal worden weggeworpen als het zijn kracht verliest, 's Heren Hemel vaart moge ons de zin van ons be staan opnieuw duidelijk maken. Hoe moeilijk het ook vaak moge zijn als overtuigd Christen de consequenties van onze uitverkiezing te aanvaar den, altijd weer zal Jesus' Woord ons bemoedigen: „Dit alles heb ik U ge zegd, opdat gij vrede moogt hebben in Mij. In de werf ld hebt gij verdruk king te lijden, maar schept moed: „Ik heb de wereld overwonnen." (Jo. 16.33.) Te Cromvoirt, gemeente Vught, is de boerderij van de landbouwer W. van Laarhoven door een brand, die dins dagavond acht uur uitbrak, geheel ver nield. De brandweren van Vught, Den Bosch en Cromvoirt kwam in actie, maar konden niet verhinderen dat de hoeve tot de grond toe afbrandde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5