Arbeiders komen niet alleen om materiële belangen in beweging Geen machtsmisbruik van de katholieke leiders AMATEURFILMCONGRES Regeringsmaatregelen ten dienste van de bezitsvorming gevraagd Kamer wenst het fijne te weten over 's rijks schulden Roks handhaaft zich als drager van leiderstrui VAN STEENBERGEN WEER EERST AAN EINDSTREEP Schip in nood Aambeien? Kernexplosie in de woestijn Uitslag nationale filmwedstrijd Voorlopig verslag Tweede Kamer Brand op zolder van visrokerij beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Chefarine „4' Ronde van Italië Grote zege van D.T.S.(N.)6-0 HEMOTABS 1 Mgr. Roncken over langzaam-aan-actie Koningin bij jubileum' voorstelling AMSTEL TOER DOOR NEDERLAND Eén miljoen voor een voetballer Britse rallyerijder veroordeeld Schoten tegen Sabres Handbal R.K.N.H.B. LANG ONDERHOUD MET DE RECHTER Limburgse bedevaart naar Lourdes WOENSDAG 29 MEI 1957 PAGINA 7 P.B.O. en regering Vakorganisatie en vakcentrale Ballet der Lage Landen •s' Vertaald door JOHAN M. PALM neem Hemotabs. de nieuwe behande* ling van binnen uit. Voetbaltoto Een van de zieken overleden Ook op de tweede dag van de ver gadering van de Nederlandse Katholie ke Mijmverkersbond te Kerkrade is de langzaam-aan-actie ter sprake gebracht namelijk door hoofdaalmoezenier mgr. K. Roncken, die zulks, naaar hij zei niet deed om het stil-aan neergedwarrelde stof weer te doen opwaaien, maar om even enkele problemen aan te stippeh, die bij het conflict aan de oppervlakte zijn gekomen. Met nadruk betoogde hij dat het onjuist is te stellen zoals een katholiek blad dat deed, dat de arbei ders alleen maar in beweging zouden komen, wanneer het om materiële be langen gaat. Dit is een ernstige ver gissing, aldus mgr. Roncken. Bjj de gevoerde actie ging het waarachtig niet om de centen alleen. De actie ont stond uit sociale bewogenheid en was er terwille van de menselijke verhou dingen. Op zijn minst simplistisch noemde mgr. het oordeel van sommigen, die de katholieke leiders van de vakorga nisaties in het mijnbedrijf machtswel lust verweten. Hoe zou machtswellust te rijmen zijn met de andere kwalitei ten van de leiders, de mannen, die in de moeilijke jaren na de oorlog ge toond hebben over grote zelfbeheersing en verantwoordelijkheidsbesef te be schikken? zo vroeg mgr. zich af. Men doet er intussen beter aan, al dus de hoofdaalmoezenier, om uit het gebeurde de lessen te trekken en om zich op de feitelijke problemen te be zinnen. Zo zal, aldus mgr. Roncken, bestudeerd dienen te worden, welke de positie en de taak van de vakorganisa tie zijn binnen het kader van de P.B.O. en welke middelen haar ten dienste staan om een dreigend vastlopen van de P.B.O.-organen te voorkomen. Een ander vraagstuk, dat de aan dacht verdient, is de verhouding tussen de P.B.O. en de regering. Volgens de socialisten is de P.B.O., aldus mgr. Roncken, een staatsorgaan. De uiterste consequentie hiervan is: een echt col- lectivistische staat zoals die in Rus land bestaat. Daar is de vrije vakor ganisatie een staatsorganisatie. Vol gens de katholieke opvatting is de P.B.O. evenwel een autonome instel ling, zij het dan onder supervisie van de staat. Volgens de katholieke idee het subsidiariteitsbeginsel worden door werknemers en werkgevers in het kader van de P.B.O. maatregelen ge nomen. die niet aan de regering wor den voorgeschreven, doch enkel aan haar worden voorgelegd om ze goed te keuren en in te bouwen in het geheel. Een derde probleem, dat nadere studie vereist, is de verhouding vakor ganisatie en vakcentrale. Duidelijk zal bepaald moeten worden, hoever de autonomie van de vakorganisatie mag en kan gaan. Dit is volg ens spreker de kern van het tussen de N.K.M.B. en de K.A.B. tengevolge van het mijn- conflict gerezen geschil. De kern ligt derhalve dieper, aldus spreker, dan de meningsverschillen, die wel altijd tus sen Utrecht (zetel K.A.B.) en Heer len (zetel N.K.M.B.) zullen bestaan. Verschillen veroorzaakt door het ver schil in taal, sfeer en mentaliteit van beide partijen. Over de tussen mijnwerkers en mijnbeambten tijdens het conflict ge demonstreerde eenheid, zei mgr. Roncken, dat deze solidariteit reden geeft tot vreugde. Men mag deze so lidariteit evenwel niet overschatten en zien als een garantie voor een blijvende eenheid, maar enkel als een goede basis daartoe. Aan de katho lieke organisaties is thans de daad deze eenheid te verstevigen en haar niet alleen op gezamenlijk verzet te funderen, maar ook op wederzijds begrip voor eikaars rechten en plich ten. Tenslotte besprak mgr. Roncken nog de verhouding katholieken en niet-ka- tholieken in de mijnstreek. Ook op dit punt bestaan er misverstanden. ,,Ik heb steeds gesteld", aldus spreker, ,,dat ik niet aanneem, dat er een be wuste politiek wordt gevoerd om het aantal niet-katholieken in de mijn streek met opzet te vergroten." In Limburg hebben we nu eenmaal niet voldoende katholieke intellectuelen en daarbij willen en kunnen de katholieken in de mijnindustrie ook niet alles alleen. Het heeft beslist zijn goede zijde, dat de katholieken in Limburg met anders denkenden in contact komen. Doch dit alles schept in bedrijf en streek pro blemen. De katholieken hebben steeds naar de mening van mgr. Roncken een loyale houding ten aanzien van de niet-katholieken aangenomen. Zij zul len dit ook in de toekomst blijven doen, maar zij verwachten dan ook, dat de niet-katholieken de eigen geest en geaardheid Van Limburg zullen eerbiedigen. Met al degenen, die dit willen doen, zullen de katholieken graag samenwerken. Tegen hen die dit evenwel niet willen doen, zullen de Limburgse katholieken in verzet komen. Wil men dit machtsstreven noemen, dan hebben wij daar geen bezwaar tegen, aldus spreker. Mgr. Roncken besloot tenslotte met te zeggen, dat de katholieke mijnwer kers gaarne bereid zijn om met men sen van andere mening een bijdrage te leveren tot de opbouw van een mijn streek met gave, gezonde, christelijke verhoudingen. Advertentie Tot besluit van het jaarlijkse congres, dat de Nederlandse Organisatie van Amateurfilmclubs pleegt te houden en dat dit jaar in Rotterdam plaatsvond, werd in de Flevo-zaal van het „Twaalf- Provinciënhuis" een voorstelling gegeven van amateurfilms, welke meededen in de nationale wedstrijd. De Rotterdamse Smalfilmliga, die de 460 deelnemers uit het gehele land ontving, had de gasten onthaald op een boottocht door de havens en een vrolijke avond, waarna tot besluit van de jaarvergadering de uitslag van de wedstrijd werd bekend gemaakt. Er waren 68 inzendingen dit jaar, waarvan er 9 door de jury met een eervolle vermelding werden gesierd. In de selectieklassen werden voorts de vol gende prijzen behaald: een derde prijs door J. Brink van „De smalle band" in Amsterdam voor zijn film „Het laatste uur," door J. Schotman van de Gooise Smalfilmamateurs voor „De gulden", door J. v. Hillo van de Haagse Amateur filmclub voor „Bladgoud", door J. Keu- nen, eveneens van de H.A.F. voor „De Spiegel" door een groep van de Rot terdamse Smalfilmliga t.w. de heren W. v Eldik, F. v.d. Hout, F. Niericker en J C. Schildhuizen voor „Lof der Zot heid" en tenslotte door de Hagenaars J. Zaatman, H. Kroemer en H. Piël voor „Vanmiddag 5 uur". In dezelfde klasse verwierf tenslotte de combinatie L. Fre- deriks, H. Bot en het echtpaar Wolters uit Tilburg een tweede prijs voor „De zakagenda". In de hoofdklasse werd een tweede prijs gewonnen door de heren J. Jansen, v.d Heuvel en Roorda van de Gooise Smalfilmamateurs voor „Het Landhuis Een tweede prijs ging tevens naar Ir W. Brusse van de Amsterdamse club „De kern" voor „Brussel lichtstad" en naar dhr. R. Muller van de Haagse Smalfilm liga voor zijn documentaire over Spanje „Corrida's en castagnetten." Een eerste prijs in de hoofdklasse won de Amsterdammer Ir W. Brusse met zijn korte speelfilm „Chantage". Het hoogste aantal punten behaalde een groepje Rotterdammers, A. den Besten, S. Buitelaar, W. Cleton en C. Sluijter met: „Het gebeurde in Obern- dorf," een speelfilm met documentaire inslag, waarin zij het ontstaan van het Kerstlied „Stille Nacht" verhaal den. Zij werden hiermede winnaars van de nationale wedstrijd en verwier ven tevens de Brussel-Wisselbeker voor de beste prestatie op het 8 mm formaat. De aanschouwing van een negental films, die vervolgens werden vertoond, leerde dat er dit jaar niet bizonder geïnspireerd is gefilmd door de Ne derlandse amateurs. Wat we te zien kregen althans verbleef op het niveau van de beproefde formules. Enkele films als „Chantage", maar vooral „Vanmiddag 5 uur," muntten niet al leen uit door uitstekende ambachte lijke kwaliteiten, maar ook door be zielde fragmenten. Naar de voorzitter van de Ned. Orga- nistatie van Amateurfilmclubs opmerkte, vertoont de amateurfilmerij een groei ende tendens tot samenwerking in club verband. De organisatie omvat thans 40 clubs in totaal 1200 leden en steeds meer alleenstaande filmers sluiten zich bij een club aan. Als het peil der prestaties nu maar gelijke tred houdt met de aanwas van de belangstelling, kunnen we vol gend jaar wellicht een congres met ver rassingen tegemoetzien. Het ligt in hf voornemen van H. M. de Koningin om vanavond in de Amster damse stadsschouwburg de jubileum voorstelling bij te wonen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Ballet der Lage Landen. In de woestijn van Nevada is dinsdag de eerste van een nieuwe reeks Amerikaanse kern-explosies veroorzaakt, waarbij het gaat om het beproeven van een aantal kleinere atoomwapens. Men neemt aan, dat deze eerste ontploffing de atoom ontsteking voor een kleine raket betrof, hetgeen niet wegneemt, dat de kracht ervan nog altijd overeen kwam met die, ontwikkeld door 10.000 ton t.n.t De foto toont de dreigende vuurbol, welke zich uit de woestijn verhief. (Van onze Haagse redactie) Het is van bijzonder groot belang, dat de overtuiging wordt gekweekt dat de uit het inkomen en dus ook uit de Unen verkregen koopkracht niet ge heel besteed mag worden en dat een deel moet worden gebruikt voor ver mogensvorming. Indic niet met spoed naar vermogensvorming door de grote massa van de bevolking wordt gestreefd, zal ongetwijfeld het gevaar ontstaan dat de thans, in het kader der bestedings beperking als tijdelijke voorgestelde maatregelen een blijvend karakter krij- gc.i. De vraag is dan ook op zijn plaats wat in het komende jaar van de rege ring ter bevordering van dit doel Is te v'rwachten. Met dit betoog is in enkele woorden het verband tussen de huidige financiële moeilijkheden' en het achter wege blijven van maatregelen voor de bezit-vorming geschetst door de vele (KVP)-leden in de Tweede Kamer, die blijkens het verlopig verslag, niet bereid zijn zich zo maar neer te leggen bij de Ingediende voorstellen tot verhoging van de vennootschapsbelasting en de omzet belasting. Zij vinden hierin steun van andere zijde, waar men van oordeel is, dat de geëigende maatregelen tegen een te grote bestedingsdrang uitblijven. Een i ootse spaarcampagne of het uitschrij ven van een volkslening voor de wo ningbouw in kleine couuures en onder aantrekkelijke voorwaarden zou hierbij, zo meent men, van bijzondere betekenl» kunnen zijn. De KVP heeft ook nog andere beden kingen tegen de regeringsvoorstellen Als een van de oorzaken, waardoor de kaspositie van het rijk zo zorgwekkend is, kan de aflossing van schulden wor den genoemd. Men wil dan ook van de regering weten hoe groot het bedrag aan schuld is, dat in de afgelopen twee jaar werd afgelost, en dan gesplitst in ver plichte en onverplichte aflossing. Ook vraagt men zich af of het met het oog op het economisch welzijn wel ver antwoord is de beschikbare middelen bij d- bedrijven door een verhoging van de belastingdruk te verminderen, nu nog steeds grote investeringen noodzakelijk zijn De voorgestelde verhoging van de vennootschapsbelasting met 2 pet. wil de men wel aanvaarden indien tevens komt vast te staan dat deze extra be taling later gevolgd zal worden door een overeenkomstige terugbetaling. Zo zouden de bestedingen thans ver minderen, 's rijks kas zou een aan vulling krijgen en de mogelijkheden voor het bedrijfsleven in de toekomst zouden niet worden verkleind. De ver hoging met 2 pet. tot dekking van de agrarische uitgaven vond men „een weinig gelukkige greep". Niettemin is de meerderheid der KVP bereid deze verhoging voor een termijn van .twee jaar te aanvaarden maar ais na die twee jaar 's rijks middelen nog steeds een extra 50 miljoen nodig hebben dan mag niet zonder meer worden overge gaan tot verlenging van deze maat regel maar dan zal men opnieuw moe ten bezien ten laste van welke groep die uitgaven moeten komen. Het grote bezwaar tegen de wijziging van de omzetbelasting is, dat het bedrijfs leven door „wispelturigheid" van de laatste 10 jaar steeds weer voor nieuwe problemen komt te staan. De omzetbe lasting voor radiotoestellen was b.v. voor 1947 twee pet., van 1947-1951 vijftien pet., van 1951-1953 dertig pet., in 1955 volgde een verlaging tot 5 pet. en het voorstel van thans geldt weer een ver hoging tot tien pet. Meer in het bij zonder had men bedenkingen tegen de onderbrenging van koelkasten in het weeldetarief en tegen de verhoging van het tarief voor autobanden. Advertentie /Cjo Maandagavond is in Spakenburg brand uitgebroken in een visrokerij van de ■firma J. Muijs aan de Oostmaat. Bin nen korte tijd sloegen de vlammen uit het dak. De grote hoeveelheid mot (een fijn houtafval, dat gebruikt wordt bij het roken van vis) brandde hevig. Aan gewakkerd door een straffe wind sloeg een gevaarlijke vonkenregen in de rich ting van het dorp, zodat men overal maatregelen nam om uitbreiding of overslaan van de brand te voorkomen. De brandweer bestreed het vuur met vele stralen, alsmede met een nevelspuit. De brand, die woedde op de zolder van de rokerij, bleef tot de zolder beperkt, doordat een dubbele brandmuur voor kwam, dat een ernaast gelegen ruimte, waar grote hoeveelheden viskisten wa ren opgeslagen, eveneens vlam vatte. Niettemin greep het vuur zo snel om zich heen, dat met donderend geraas en een grote vonkenregen het gehele dak van de zolder instortte. Dit betekende echter tevens het einde van de brand. De schade loopt in de duizenden gul dens. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Verzekering dekt de schade. Roks is ook in de rit naar Wasse naar van Oylmpia's ,,Toer door Ne derland" in de oranjetrui gebleven, maar het heeft weinig gescheeld of de Zeeuw Huissoon zou woensdag in de laatste etappe naar Amsterdam in dit kledingstuk hebben gereden. Halver wege de etappe had de kopgroep, waar in Huissoon zich bevond een voorsprong van acht minuten op oranjetruidrager Roks maar in de laatste vijftig kilo meter slonk de voorsprong van Huis soon zoveel, dpt hij op de eindstreep nog maar 4 min. 51 sec. voor was op de Brabander, elf seconden te weinig om hem de leiderstrui te ontnemen. Dit was het einde van een veelbewo gen dag, waarin de renners na eerst 135 km van Den Bosch naar de leger plaats Ossendrecht te hebben afgelegd, laat in de middag nog eens van start moesten voor de rit naar Wassenaar over 169 km, in totaal dus ruim 300 km en dit was werkelijk te veel voor amateurs. In het donker reden nog di verse deelnemers, die achter waren ge raakt, door Den Haag en slechts met grote moeite konden zij de wielerbaan Duinhorst vinden. Het eerste gedeelte van de vijfde etappe van Olympia's „Toer door Ne derland" voor amateurs van Den Bosch naar de legerplaats Ossendrecht (135 km) is gisteren gewonnen door Kooyman van de ploeg van de organi serende vereniging. De uitslag was: 1. Kooyman (Olym- pia), 135 km in 2.58.13 (met bonificatie 2.57.13); 2. Van der Zande (Theo Mid delkamp) z.t. (met bon. 2.57.43); 3. Bra- venboer (Rotterdamse Leeuw) z.t. (met bon. 2.57.58); 4. Roks (De Baronie) z.t.; 5. Verhoef (Mil. ploeg) z.t.; 6. Wuyst (Baronie) z.t.; 7. Kooi (Spartaan) z.t.; 8. De Jager (Feijenoord) z.t.; 9. Van Vliet (Rotterd. Leeuw) z.t.; 10. Moolen- ijzer (Olympia), 2.58.30. De uitslag van het tweede gedeelte van de vijfde etappe luidt: 1. Klebach (Olympia) 4.40.35 met bonificatie 4.39. 35; 2. Steenvoorden (De Kampioen) Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dat U weer met plezier Uw werk kunt doenl Van de 66 renners, die op de eind streep van de elfde etappe vap, de Ronde van Italië afstormden, heeft de Belg Van Steenbergen de sprint gewonnen vóór de Italianen Albani, Baldini en de Nederlander Van Est. De Italiaan De- filippis behield zijn rose trui en dat waren de resultaten van een etappe, ivaarin onze landgenoot De Groot een rol had gespeeld. Vrijwel onmiddellijk na de start ont snapten de Italiaan Zamboni en De Groot. Het peloton reageerde niet en lippis (It.) 55.03.00; 2. Louison Bobet (Fr.) 55.03.13; 3. Poblet (Sp.) 55.03.30; 4. Gaul (Lux.) 55.03.42; 5. Fornara (It.) 55.04.02; 6. Nencini (It.) 55.04.03; 7. Fabbri (It.) 55.04.11; 8. Impanis (Belg.) 55.04.21; 9. Geminiani (Fr.) 55.04.47; 10 Rolland (Fr.) 55.05.02; 11 Baldini (It.) 55.05.05; 12. Fantini (It.) 55.05.19; 13 Fallarini (It.) 55.05.32; 14. Boni (It.) 55.05.36; 15. Wagtmans (Ned.) 55.05.43; 16. Gaggero (It.) 55.08.09; 17. Van Est (Ned.) 55.08.51; 18. Moser (It.) 55.09.49; 19. Astrua (It.) 55.10.09; 20. Nolten (Ned.) 55.10.34; 22. Voorting (Ned.) na 33 km had het tweetal een minuut 55.11.24; 39. De Groot (Ned.) 55.22.44; voorsprong, welke voor Arezzo (64 km) tot 4 min. 10 sec. was aangegroeid. Daar kwam de Nederlander echter na een slippartij ten val. Alhoewel hij aanvankelijk de tocht met de Italiaan kon voortzetten, moest hij even later zijn metgezel wegens een lekke band laten gaan. En zo kwam De Groot weer in de hoofdmacht terecht. Intus sen waren Carlesi en Fantini het pelo ton ontvlucht. De twee renners voeg den zich snel bij hun landgenoot en passeerden, hem zelfs. Drie kilometer voor de finish lag het grote peloton weer bijeen en langs de natte straten het had de gehele dag geregend ging het op de eindstreep aan. Daar behaalde Van Steenbergen zijn twee de triomf. De uitslag van de elfde etappe is: 1. Van Steenbergen (Belg.) 5.55.43: 2. Albani (It.); 3. Baldini (It.): 4. Van Est (Ned.); 5. Filippi (It.); 6. Nencini (It.); 7. Cassano (It.); 8. Padovan (It.); 9. Sabbadin (It.); 10. Grassi (It.), allen in dezelfde tijd als de winnaar. 19. Ex aequo de grote groep met alle Neder landers, uitgezonderd v. d. Brekel. Het algemeen klassement ziet er na de elfde etappe als volgt uit: 1. Defi- F, _i1n ciearetten in die lade en schenk jezelf tegelijk. „Maar kapitein...." „Zo, is dat niet genoeg? „Er zon sigaretten in oie iaue eu se Voor ons wel". En zonder een woord meer te zeggen Ik sprak daareven over uitvallen, kapitein," ver- verdween Maurin langs een trap qaar het hoofddek. vniWrlp dp ionee zeeman terwiil hij weer op de divan U staat me toe, kapitein plaits nam. na een vol glas koffie te hebben gedron- De jongeman strekte de hand, die enigszins beef- i-t. Znl. „v. Tlr rÏQ Pnt ken en een sigaret te hebben opgestoken. „Ik dacht aan dat gezegde van Derieu bij aankomst van de Canopus in Marseille, goed of slecht gehoord, goed of slecht begrepen. Nu, na alles wat er gebeurd is, weet ik het niet meer. De Canopus ligt op de bo- dem van de zee re ze'6 verborgen in de salon er naast, getuige zqn Ik ken Derieu goed zei Vox die zich door de geweest. Hun verhalen zijn gelijkluidend en beiden openhartigheid van de' jongeman liet verleiden te hebben me dezelfde, dus blijkbaar betrouwbare ver spreken. „Hij is erg hard, maar dat is het niet. Er sie gegeven van dat gezegde van Derieu, die. - - t- I-3 rnAot Unt 1(41-4. Unln/iU/Nlidr lrnnitnin A r\ f 1 'OrfO I I On de, naar het pakje sigaretten uit. „Houd ze maar, ik rook alleen maar een pijp". „Rouveyre en Laurelle", vervolgde Jean Dufor, „hebben me, ieder afzonderlijk, de scène die daarop volgde verteld, waarvan Godde, Charrel en Rouvey- 31 „Alles wel aan boord! Een stoker was begonnen te lachen en ze dachten dat hij gek geworden was. Neen, hij lachte werkelijk en de spanning was ge broken." „Wat mfj betreft, ik kwam van de Afrikaanse kust, uit een andere wereld en ik wist niets af van de Canopus, van Derieu, van de maatschappij, behalve haar naam en reputatie en ik was een beetje scep tisch. U weet wel, velen hebben de neiging tot over drijven. Daarbij, dat moet gezegd worden, als men tien, twintig jaar bij dezelfde maatschappij dient en dezelfde route bevaart, heeft men oogkleppen, heeft men geen verbinding met de buitenwe reld. Men leeft te veel onder eikander en men hecht betekenis aan het minste gebaar, aan het minste woord, aan de minste uitval. Maar ik had het scheepsjournaal gelezen en wat voor een jour naal! Het was ook zeker dat Charrel aan Godde ge vraagd had niet te vertrekken. En de bezorgdheid aan boord? Ik heb genoeg mensenkennis om te zien dat die reëel was, diep. Neemt u het mij niet kwalijk, kapitein." Dufor, die al in de zakken van zijn jas had zitten zoeken, welke een matroos hem bij het verlaten van het hospitaal over de schouders had geworpen, stond plotseling op. „Ik zou graag willen roken en als u het goed vindt nog een glas koffie drinken." is in hem als bij alle mannen die boven de maat zijn (je hebt zelf die uitdrukking gebruikt) een beetje komedie. Op zijn manier geeft hq zich een houding. Derieu hield ervan dat men wist, en dat er over gesproken werd, dat hij niet spaarzaam was met zijn woorden. Honderdmaal heeft hij gedreigd zijn ontslag te nemen..." „Juist..." Het ljjkt zo belachelijk, kapitein, dat te vertellen na hetgeen er gebeurd is, maar „Ga voort". „Derieu had zijn manoeuvre gecommandeerd als of de kade verlaten was geweest. Geen groet, geen gebaar voor de inspecteur van de nautische dienst. Bij het manoeuvreren zou hij de directeur-generaal zelfs geen blik hebben geschonken. Maar toen de "Maar "hij heeft nooit een ontslagaanvrage inge- loopplank gelegd was, had hij de brug verlaten om zonden Maar wat is er precies gebeurd?" naar het hoofddek te gaan en bevond zich op drie Kijk toen de Canopus voor Marseille verscheen, meter van de trap, toen Maurin boven kwam en waren daar sleepboten aanwezig, die vastmaakten en hem de hand toestak met de woorden: „Kapitein, het schip dadelijk naar een droogdok sleepten, dat de maatschappij heeft het vertrek van de Canopus gereed was het' op te nemen. Onder de schilders, geadverteerd die op de kade klaar stonden om te beginnen, be vond zich één vertegenwoordiger van de maatschap pij, de inspecteur van de nautische dienst." „Ja, Maurin." „De mannen waren ontevreden, naar het scheen en meenden dat na de haast in Londen, waar ze in recordtijd een schip vaarklaar hadden moeten ma ken dat maandenlang, niet onderhouden was en na de gedenkwaardige overtocht, deze... Maurin alleen niet voldoende was. „Er werd een loopplank uitgelegd om hem in staat te stellen aan boord te komen en dadelijk zei hij tot Godde en Charrel, die daar met de bootsman en enige matrozen stonden, terwijl hij hun de hand reikte: „Jullie vertrekken over veertien dagen naar Napels". „Over veertien dagen?" riepen de beide officieren „Ik wilde dat u de ongelukkige Rouveyre had kun nen horen, kapitein. Hij lachte er om en toch was hij, hoe zal ik zeggen, vol van dat gezegde van Deri eu. En dat brengt me in de war; hij beschreef Deri eu met een ironie die ik hem kwalijk nam (u kunt er om lachen, hij ligt in het ziekenhuis): met zwaar gerimpelde oogleden, strenge ogen, lange haren op de oren en in de nek, paarse lippen, het bleke gezicht vol vlekken, de handen in de zakken van zijn strak zittende jas. „Vertrek van waar?" vroeg hij op een toon van verrassing, voordat hq aanstalten maakte Maurin de hand te schudden. „Van Napels natuur lijk". „Van Napels?" (Wordt vervolgd) 50. Kersten (Ned.) 55.28.17; 61. Donker (Ned.) 55.35.32; 94. Van den Brekel (Ned.) 56.21.54. De Italiaanse ploeg, waarvan Fabbri kopman is, staat in het algemeen ploe- genklassement met 450 punten op de eerste plaats. Nederland is zesde met 601 punten. De Italiaanse club Juventus heeft de rechtsbinnen van de Argentijnse club „River Plate", Sivori, gecontracteerd voor het hoogste bedrag, dat ooit ter wereld voor een transfer werd betaald: 10 miljoen pesos (ca. 1 miljoen gulden) Sivori is 21 jaar. Hti ontvangt van het j transferbedrag 200.000 gulden en voorts een maandsalaris van 2500 gulden. Kort geleden heeft Juventus ook Charles, de middenvoor van Leeds en van het na tionale elftal van Wales, gekocht voor 650.000 gulden. Tot dusver was het record-transfer- bedrag 720.000 gulden. Milan betaalde dit in 1954 aan de Uruguese club „Penerol" voor linksbinnen Schiaffino. De best gesalarieerde speler ter wereld blijft evenwel Real Madrid's middenvoor Di Stefano, die aanvankelijk ook voor „River Plate" heeft gespeeld. Voor zijn spel ontvangt hij wekelijks ca. 2600 gulden. Een rechtbank te Immenstadt heeft een Britse deelnemer aan de Tulpen- rallye veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 6 maanden op beschuldiging van dood door schuld. De wagen van de Engelsman kwam op 8 mei j.l. bij Immenstadt in botsing met een Duitse auto. De chauffeur van de Duitse auto verloor het leven en twee passagiers liepen verwondingen op. Ter zitting vertelde de Brit, dat hij zich alleen herinnerde, dat zijn wagen geslipt was. Een deskundige gaf als zijn mening weer, dat de man vermoeid was geraakt en volgens Britse gewoonte zijn auto naar het linker gedeelte van de- weg had gestuurd. De honkbalploeg van Schoten, kam pioen van Nederland, zal morgen te Haarlem een vriendschappelijke wed strijd spelen tegen het Amerikaanse luchtmachtteam Sabres". „Sabres" ver loor onlangs met gering verschil van „Hanau Locomotives", dat vorige week de tegenstander was van het voorlopige Nederlands team. De wedstrijd begint om half drie. 4.43.39 met bonificatie 4.43.09; 3. Van Egmond (De Spartaan) z.t. met boni ficatie 4.43.24; 4. Van de Berg (De Spartaan), 4.43.43; 5. Huissoon (Theo Middelkamp) 4.43.53; 6. Kooyman (Olympia) 4.47.11; 7. Van der Ruit (Olympia) 4.47.13; 8. Van Steenselen (Dc Kampioen) 4.47.56; 9. Snijder (De Bataaf) 4.48.10; 10. Kool (De Spar taan) z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Roks (De Baronie) 27.26.15; 2. Huis soon (Middelkamp) 27.26.26; 3. Verhoef (Militaire ploeg) 27.26.37; 4. Kooiman (Olympia) 27.27.38: 5. Van Vliet (Rot terdamse leeuw) 27.30.22; 6. De Roo (Middelkamp) 27.30.53; 7. Theunisse (Militaire ploeg) 28.31.18; 8. Van Sluys (Middelkamp) 27.33.37; 9. De Jager (Feyenoord) 27.34.24; 10. Hofmans (De Baronie) 27.35.36; 11. Verwey (Midden- Nederland) 27.38.17; 12. Van Steenselen (De Kampioen) 27.38.46; 13. Van Eg- mond (De Spartaan) 27.39.14; 14. Kool (De Spartaan) 27.4C.00; 15 .Steenvoor den (Kampioen) 27.40.26. (Van onze handbalmedewerker) Nu in nagenoeg alle klassen de be slissingen zjjn gevallen, is men in de competitie van de Katholieke Neder landse Handbalbond aan het wegwer ken van „restanten" begonnen. Opval lende resultaten zijn er niet geboekt. Want dat bijvoorbeeld Wilskracht Tur nen in de diocesane klasse heren tegen Westlandia niet 91 het onderspit delf de kan zeker niet ais een verrassing worden aangemerkt. Ook in de diocesane afdeling dames valt weinig opwindend nieuws te mel den, al had van TYBB wellicht een gunstiger score verwacht mogen wor den dan puntenverlies met 63 tegen Wilskracht Turnen. Na de pijnlijke ne derlaag vorige week tegen AOG (29) deed TOB het ditmaal stukken beter: een krappe zege over Ambon (23). De heren van Amstelzwaluwen had den afgelopen weekeinde weer eens een schotvaarüige bui. Wilskracht Turnen wei er in de eerste klasse de dupe van: 72. Wilskracht Sport verweerde zich in de eerste klasse dames tot het uiterste tegen RKAV, doch kon tenslotte niet verhinderen, dat het met één doelpunt verschil aan het kortste einde trok: 43. The Victory kreeg bq DTS (N) geen schijn van kans (60). Toch kwa men de dames uit Nieuwveen met drie invalsters in het veld. Onmiddellijk na het begin zette The Victory een gevaar- lpk ofiensief in, maar de keepster van DTS liet zich niet vermurwen. Door dit uitstekende werk geïnspireerd wist de Nieuwveense achterhoede zich vrij snel aan de druk te ontworstelen. De voor hoede schiep zich nu meer scoringskan sen, waarvan er vóór rust twee werden benut. Na de hervatting stond de thuisclub binnen tien minuten op 40. Door een enkelblessure moest de keepster van The Victory halverwege het veld rui men, hetgeen tot gevolg had, dat de ploeg uit Weesp incompleet verder speelde. Met nog twee voltreffers bracht DTS uiteindelqk de score op 6—0. Wilskracht Turnen en De Meer deelden in IIA de punten, terwijl Am- bon2 in IIB korte metten maakte met DTJ (A): 0—5. De uitslagen zijn: Diocesane klasse dames: Wilskracht Turnen - TYBB 63; Ambon - TOB 23. Eerste klasse: RKAV - Wilskracht Sport 4—3: DTS (N) - The Victory 60. Tweede klasse A: Wilskracht Turnen - De Meer 11. IIB: DTS (A) - Ambon 05. Junioren A: St. Martinus - Wilskracht Turnen 56; NEA - RODA 2—3: TOB - DOG 1—4. Diocesane klasse heren B: Westlan dia - Wilskracht Turnen 94. Eerste klasse: Amstelzwaluwen Wilskracht Turnen 2 72. Advertentie Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pün en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. n Complete auur i 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. De rechter-commissaris bij de recht bank te Den Haag heeft dinsdag een langdurig onderhoud gehad met de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., en diens juridische raads man mr. C. R. O. Wijckerheld Bisdom. Het onderhoud betrof de voetbaltoto van de K.N.V.B. De „Limburgse bedëvaart Lourdes Is dinsdagmiddag met drie treinen naar Lourde vertrokken. 1600 zieken en pel grims maken deze reis mee. De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. G. Lemmens met zqn beide se cretarissen, alsmede de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. R. Höppener, reizen met de ziekentrein mee. De treinen zullen op 5 juni terug komen. Een van de zieken, een dame uit Hil- legom, die zwaar ziek in Maastricht aankwam, is vóór het vertrek van de treinen in Maastricht overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7