Nationaal Landjuweel is afgesloten Academische zitting tot besluit in Haarlemse Ridderzaal Aambeien? KOLEN CONTANT H.T.C. winnaar Landjuweel öp de tong NAAIMACHINES Groot dam- toernooi op Linnaeushof te Bennebroek Jac. P. Nijssen begraven Elise Hoomans rapporteert de bevindingen Van de jury ALBERT HEIJN ^uperMarb modelkamers 1 VOOR GOUDEN RINGEN MOET U ZIJN I BIJ STUURMAN COHEN, HOUTPLEIN j fiLm 8 en 16'mm Moderne Zonnebrillen Religieuze Kitsch 25 47 27 49 69 120 LOCOMOTIEF en RUDGE rijwielen GOED SUCCES SUOMI VRIJDAG 31 MEI 1957 PAGINA 13 S Exclusieve modellen, solider.... vervaardigd In eigen ateliers, dus.... véél voordeliger g NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 Voorwalt-foto Overveen, tel 16012 elektrische belichtings meters vanaf f 35.— Luilakwandeling van „Haerlem" Veertien gegadigden ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel.14444 BLOEMENDAAL Sursum wint drie prijzen Met Pinksteren rijdt U GARAGE „DEN HOUT" SANTPOOR1 ZANDVOORT Geslaagde „Goed-zo"-actie Leerlingenuitvoering Waterstanden OPTICIEN WEBER De Vereniging van Brandstoffenhandelaren Haarlem en omstreken deelt mede dat de aflevering van dient te geschieden. Als primus inter pares is de Haar lemse Toneel Club (H.T.C.) te voorschijn gekomen uit de veer tien beste toneelverenigingen in den lande, die in het Nationaal Landju weel gedongen hebben naar de hoofd prijs: het door H.M. de Koningin be schikbaar gestelde juweel. De twee de prijs, de zilveren beker der stad Haarlem werd eveneens behaald door een Haarlemse mededingster: de Letterlievende Vereeniging „J. j. Cremer", terwijl het Middelburgs Di lettanten Toneel als derde uit de wedkamp kwam en daardoor de pla quette mocht ontvangen, die de ge meente Amsterdam speciaal voor het Landjuweel heeft laten slaan naar ontwerp van de beeldhouwster me juffrouw L. E. Beyerman. Beperk Uw besteding, Keept bij Douwma uw kleding V Individuele prestaties L iiai «- NASCHRIFT VAN DE REDACTIE: PRODUKTSCHAP VIS EN VISPRODUKTEN 1 juni a.s. Magere runderlappen 500 gram 248 Hamlappen Een delicatesse bij de bloemkool onze heerlijke gekruide saucijzen 500 gram I 95 SPECIAAL AANBEVOLEN onze fijne carbonades en braadstukjes Veiling verse groenten tegen extra lage dagprijzen 1 juni a.s. Mooie blanke bloemkool Grote kroppen sla Verse champignons 100 gram 47 Californische grape fruits per stuk 25 Sunkist sinaasappelen „2 is nóg voordeliger" t/m zaterdag 8 juni a.s. Zaanse korstjes per pak Verpakte vruchtendrups Ananas Ukulele Gelderse ham GROTE HOUTSTRAAT 99 en een overs!elpenJ grote sorfering woningtextièl ervaren adviseurs en binnenhuisarchitecten geven kosteloos adviezen vraagt onze folder AClVêTtentit ^*i"HHHHHSBSaiaiBIIEIIIHBI■MMIIIBMIIiaiRMIHSSIMSIIIUMSaaiia Met een Academische Sluitingszitting, gehouden in de Grafelijke Zaal van het stadhuis van Haarlem, is gistermiddag het eerste toernooi van het Nationaal Landjuweel 19561957, ingericht ter gelegenheid van de Pieter Langendijk-herdenking namens de Aloude Camer van Rhe- toryca „De Pelicaen" onder het devies van „Trou Moet Bljjcken" gesloten door mr. A. Beets, keyser van de rederijkerskamer onder wier auspiciën het Landjuweel gehouden werd. Tijdens de sessie werd bekend dat de Haarlemse Toneel Club (H.T.C.) winnaar is geworden van de zilveren bo kaal, door H.M. de Koningin uitgeloofd als landjuweel, hetgeen de winst van de eerste prjjs inhoudt. Der traditie getrouw rust op de eerste prijs winnaar de taak het volgende toernooi van het Landjuweel te organiseren. De kosten daarvan zjjn echter dermate hoog, dat één toneelvereniging die onmogeljjk kan dragen. Wethouder D. J. A. Geluk deelde dan ook mede, in zjjn hoedanigheid van voorzitter van het Algemeen Hoofdcomité van het Nationaal Landjuweel, dat een speciale commissie uit de overkoepelende organen van de NATU en het WKA zich zal beraden over de vorm, waarin het Landjuweel zal worden voortgezet. De aanwezigheid van Dr. J. J. Mak, als representant van het „Belgische Koninklijk Komitee van Toezicht op het Landjuweel" en van de Souverjjne Hoofdcamer van Rhetoryke „De Fon- teyne" te Gend die krachtens privi lege van Karei de Stoute het monopolie heeft tot het uitschrijven van Landjuwe len in de Nederlanden verleende een bijzondere glans aan de Academische Sluitingszitting, evenals de tegenwoor- S'Sheid van het, op wethouder W. C. ®akker na voltallige College van Bur gmeester'en Wethouders van Haar lem en van de heer H. Th. Oostwin kel, hoofd der afdeling Jeugdvorming «n Volksopvoeding bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en wJrtens????P" Pen, namens de minister. De zitting Werd voorts bijgewoond door vertegen woordigers van vele toneelverenigin gen, die aan de Haegchspelen en bet Landjuweel hebben deelgenomen, door jury-leden en door leden van de Haar lemse gemeenteraad. Ter gelegenheid Van de plechtige sluiting van het eerste Landjuweel in de noordelijke Nederlan den sinds driehonderdvijftig jaar gehou den, wapperde de nationale driekleur Van het Haarlemse stadhuis. De „incomste van keyser ende hoof den van de Aloude Camer „Trou Moet Blijcken", aldus op het programma aan gekondigd, verliep minder opvallend, dan die van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia, dat gedirigeerd door Anton de Beer vocale luister bijzette aan de Slui tingszitting. Als president van de zitting sprak keyser Beets reen openingswoord, Waarin hij de aanwezigen verwelkom de. Hij huldigde het voortreffelijke werk Van de heer Jan Kraakman, organisa tor en ziel van het Landjuweel en bracht voorts dank aan de Souvereyne Hoofdcamer ,,De Fonteyne" voor haar Welwillende vergunning tot het inrichten Van een Landjuweel ten onzent. Dat Advsrtenti* t Suomi is met de eerste prijs, een prachtige bokaal gaan strijken op de clubontmoeting met het Bredase ..Sprint" en het Haagse „Ten Werve", Van de door laatstgenoemde georgani- •eerde atletiekwedstrijden. Vooral de heren kwamen in het bij- Zonder op de loopnummers, goed voor •Je dag. Advertentie V -De leden der Vereeniging Haarlem muinen ook dit jaar weer deelnemen ®ab een zeer vroege, maar ook aan lokkelijke ochtendwandeling op de lui- takdag zaterdag 8 juni. Een tram ~ia' om 6.20 uit de Tempeliersstraat «aar de Liebrug vertrekken, vandaar »ai van de Liebrug naar Spaarndam ge wandeld worden. kon mede geschieden dank zij de acti viteit van „Haarlems Bloei". Mr. Beets memoreerde, dat Pieter Langendijk, wiens herdenking aanleiding gegeven heeft tot het „ophangen" van het Land juweel, langdurig factor geweest is van „Trou Moet Blijcken". Achtenvijftig van de beste toneel verenigingen in den lande zijn tot deelneming aan het Landjuweel uit gedaagd. Elf toneelverenigingen zijn bij keuze regelrecht erbij betrokken, andere verenigingen hebben deelge nomen aan de Haegchspelen, ver deeld in secties voor Nederland-noord, Nederland-zuid e,n Kennemerland. De drie winnaars der Haegchspelen zijn eveneens uitgenodigd tot mededinging naar het Landjuweel, zodat er dus veertien gegadigden waren naar de zilveren bokaal van H.M. de Koningin, die als eerste prijs geldt en naar de beker van de stad Haarlem, de pla quette van Amsterdam en de prijzen die andere gemeentebesturen hadden uitgeloofd. Mr. Beets verklaarde, dat hij meer dan eens verbaasd gestaan heeft over de prestaties van ons ama teurtoneel. Namens de jury maakte vervolgens de heer Arend Hauer de prijzen van de Haegchspelen bekend, terwijl mevrouw Elise Hoomans mededeelde, wie ,de prij zen in het eigenlijke Landjuweel ge wonnen hebben en de overwegingen van de jury uiteenzette. De mededelin gen gaven meermalen aanleiding tot langdurig applaus. Uit naam van H.M. de Koningin reik te de burgemeester van Haarlem, Mr. O. P. F. M. Cremers, de koninklijke bokaal uit aan de heer A. C. van de Sande Lacoste, als voorzitter van de Haarlemse Toneel Club. Daarna werd een couplet van het Wilhelmus gezon gen en driewerf hoera op de Koningin uitgebracht. Uit handen van burgemees ter Cremers ontving een vertegenwoor diger van de Letterlievende Vereeni ging „J. J. Cremer" de tweede prijs: de zilveren bokaal der stad Haarlem, en een representante van het Middelburgs Di lettantentoneel de derde prijs: de pla quette van het gemeentebestuur van Amsterdam. De drie winnende vereni gingen ontvingen voorts namens het Haarlemse gemeentebestuur een met gulden koorden gesloten linnen beurs met „Juliana-florUnen" ter waarde van vijfhonderd gulden. Ook de overige prij zen werden door de burgemeester uit gereikt. Zo ontving de eerste prijswin naar van het Haegchspel Kennemer land, de Toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort, de zilveren legpenning der gemeente Velsen, de Ge- heelonthouderstoneelvereniging Nieuw Leven" uit Haarlem de zilveren medail le van Zandvoort, als de tweede prijs, de r.-k. Toneelgroep „Ludamus" uit Haar lem de zilveren legpenning van Zaan dam, als derde prijs. ..Als oprecht Haarlemmer ben ik ver heugd, dat een merendeels niet-Haar- lemse jury twee hoofdprijzen in Haar lem heeft toebedeeld." meende burge meester Cremers. Mede namens de andere winnende verenigingen sprak de heer Van de Sande Lacoste een dank woord tot de jury en de organisatoren. Hij memoreerde de moeilijkheden, ver bonden aan de organisatie van een vol gend toernooi in het Landjuweel. Het zelfde deed wethouder Geluk, die een dankwoord sprak tot allen, die gehol pen hebben bij het welslagen van het Landjuweel. Tenslotte verklaarde Mr. A. Beets bij hamerslag het eerste toer nooi voor gesloten. Advertentie Alle merken dus ruime keuze Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, reikt de zilveren beker, het Landjuweel, geschonken door H. M. de Koningin, uit aan de voorzitter van het winnende H. T. C., de heer A. C. v. d. Sande Lacoste, die tevens een zak met 500 zilveren guldens mocht ont vangen. Advertentie ONAANGENAME KLACHTEN?????? Schakel ze snel en daadwerkelijk uit met TRANSROID het nieuwe, moderne en HYGIËNISCHE bestrijdingsmiddel tegen aambeien. Tenzij Uw arts anders voorschrijft: Een voudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en al die nare verschijnselen zijn verdwenen. Bovendien normaliseert de in TRANSROID aanwezige, lichte laxans de darmwerking waardoor eventuele herhaling wordt tegen gegaan. SVhakel klachten uit! Volg een TRANSROID-kuur. HygiënischGemakkelijkSnelwerkend. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten in kuurverpakking van twaalf tabletten. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam Ter gelegenheid van haar gouden ju bileum hield op Hemelvaarts dag de muziekvereniging „Kunst na ar beid" in Dordrecht een muziekcon cours. Daaraan werd deelgenomen door zeven orkesten in de concertwedstrijd en negen korpsen aan de mars- en tam boerswedstrijd. De Bloemendaalse mu ziekvereniging „Sursum" is donderdag avond na middernacht met drie prijzen uit Dordrecht teruggekeerd. Het tam boerkorps van Sursum o.l.v. de heer W. van Roosmalen behaalde met 96 punten de eerste prijs. In de marswed strijd voor tamboers en orkest werd met 88 punten een tweede prijs be haald. Later op de dag kwam Sur sum onder leiding van haar dirigent de heer C. Fijma uit Wormerveer in de concertwedstrijd uit in de afdeling uit muntendheid, in welke afdeling dit jaar voor het eerst werd gespeeld. Met 332 punten (minimum 300; maximum 379) was de Bloemendaalse muziekvereni ging het korps dat op een na het hoogst aantal punten behaalde. In de Linnaeushof te Bennebroek werd op Hemelvaartsdag onder auspi ciën van de provinciale Noordhollandse Dambond een groot nationaal damtoer- nooi gehouden, dat door de gezamen lijke besturen van de damclubs HBC uit Haarlem en Sint Bavo uit Heemste de was georganiseerd. Het toernooi werd door de burgemeeeter van Benne broek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, met een toespraakje geo pend. Hij bracht het spel in beweging door aan het eerste bord de openings zet te doen. Na de eerste ronden werd besloten de middagronden binnen te spelen, in verband met het koude weer. Na afloop van de wedstrijden reikte de heer J. Meure de prijzen uit. De uitslagen lui den: Eregroep 1: 1. J. M. Bom Den Haag; 2. H. v. Berk Amsterdam; 3. C. Eek hout Rotterdam; 4. H. Belien Heemste de. Eregroep 2: 1. C. v. d. Sluys Amster dam; 2. J. Sluyter Haarlem; 3. B. Du- kei IJmuiden; 4. F. Slot Haarlem. Hoofdklasse groep 3: Beunder Zaan dam, v.d. Vossen Haarlem. Groep 4: P. Belien Heemstede, A. Stuurman Rotterdam. Groep 5: P. v. Keerde Amsterdam; N. Blom Haarlem. Groep 6: F. Stahlberg Amsterdam; Knippers Rotterdam. Groep 7: L. Fopma Haarlem; J. Gok- kel Amsterdam. Groep 8: J. v. Looy Haarlem; C. De- gemans Leiderdorp. Groep 9: J. v. Straten IJmuiden; C. Zijlstra Alphen a d Rijn. Groep 10: A. M. v. d. Putten Rotter dam; Th. Tielrooy IJmuiden. Groep 11: C. de Leeuw Rotterdam; A. de Jong Haarlem. Groep 12: H. v. Berk Haarlem; J. v. Asselt Maarssen. Groep 12: A. Waldekker Rotterdam; D. Kleen Heemstede. Eerste Klas. Groep 13; H. J. v. d. Won den Gouda; J. v.d. Molen Den Helder. Groep 14; W. v. Looy Haarlem; N. v-.d. Meer Heemstede. Groep 13: G. de la Rie Haarlem; C. Belien Heemstede. Groep 16: FLangeveld Heemstede; E. v. Waveren Bilthoven. Groep 17: J. v. Straten N. Schanvou- de; H. v.d. Weert Bilthoven. Groep 18: N. Zomer Heemstede; P. Koopman Zijpe. Groep 19: Th. Bot Hillegom; G. Bak ker Haarlem. Groep 20: A. Smit Haarlem; M. de Graaf Amsterdam. Groep 21: R. W. Verkade Alphen; Kroes Jr. Haarlem. Groep 21 A: B. Spruit Roterdam; J. de Boer Santpoort. Tweede klas; Groep 22: J. v. Houwe- ningen Bennebroek; C. Drayer Zand voort. Groep 23: C. Drayer Jr. Zandvoort; G. Lenaarts Haarlem. Groep 24: P. Bleye Den Haag; J. Ho- gendijk Zandvoort. Groep 25; H. v. Kudck Culemborg; J. v. Sephuis Den Haag. Groep 26; F. v. d. Molen Den Helder; T. Kok Santpoort. Groep 27: P. de Kort Santpoort; Th. Lacroise Amsterdam. Groep 28: J. v. Rooden Haarlem; J. v. Dijk Zandvoort. Derde klas. Groep 29: G. ter Wol beek Zandvoort; G. v. Dijk Dordrecht. Groep 30: J. Veen Zaandam; H. v. Malsum Culemborg. Groep 31: F. Fomer Amsterdam; N. Bosdorf Den Haag. Groep 32: Th. ter Wolbeek Zandvoort; W. Molenaar Den Haag. Groep 33: Mej. A. Bosse Assendelft; Mevr. Vermeulen Den Haag. Jeugdafdeling. Groep 34: Molenaar Assendelft, Buma idem. Groep 35: N. Steen Assendelft; P. Gehake Den Haag. Groep 36: H. Hoogland Den Haag; H. Cernet Assendelft. Groep 37: Ch. Hes Den Haag; C. Fiel- mer Assendelft. Advertentie in zo'n luxe snelle en zuinige Renault „DAUPHINE" 5655— Uit voorraad bij WAGENWEG 164—168 Telefoon 12138 en 15056. Santpoort rouwt. Vanmorgen is in al le eenvoud het stoffelijk overschot van de op 76-jarige leeftijd overleden heer Jac. P. Njjssen op het r.-k. kerkhof te Driehuis ter aarde besteld. De man, wiens leven werken was, heeft nu rust gevonden. Hij ligt begraven aan de voet van de kerk die hij als kerkmees ter jaren heeft gediend, voordat hij nu bijna 25 jaar geleden een belangrijk aandeel had in de stichting van de pa rochie Santpoort, waar hij tot zijn dood toe eveneens kerkmeester was. Een grote schare familieleden maar ook vele vertegenwoordigers uit het parochiële, openbare en verenigingsle ven woonden in de parochiekerk van Santpoort de plechtige H. Mis van Re quiem bij, opgedragen door pastoor A. F. J. Goossens met assistentie van ka pelaan W. Suyker en pater S. Dusee m.s.c., geestelijk adviseur van de r.-k. sportvereniging Velsen. Onder de aan wezigen waren de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, vergezeld van wethouder C. P. J. Maas, het kerkbestuur, de katholieke baadsfractie en.vele vertegenwoordigers uit de kring van tuinders en bloembollenkwekers, waaronder ook het bestuur van de tuin bouwveiling Kennemerland. Kransen van het gemeentebestuur van Velsen, de veilingvereniging Kennemerland, het scheidsgerecht voor de bloembollen- handel, de provinciale commissie van Noordhollandse veilingen en van de r.-k. sportvereniging Velsen getuigden van de waardering die men in deze kringen voor de overledene heeft. Zeer velen stonden ook geschaard rond het graf op het kerkhof, waar de begrafenis een treffend eenvoudige plechtigheid was. Hjj moge rusten in vrede. De „Goed zo"-stuivertjesactie te Zandvoort heeft een zeer bevredigend verloop. Dit werd ons van de zijde van het werkcomité medegedeeld. Zo lever de Hemelvaartsdag een door kinderen van 8 tot 11 jaar gehouden verkoopactie reeds een bedrag van 357.82 op. Uiter aard kan het eindresultaat eerst over enkele dagen bekend zijn. Zaterdagmiddag zal in hotel Keur te Zandvoort een uitvoering worden gege ven door pianoleerlingen van Aad P»s te Heemstede. Vrijdag 31 mei Hoog water: 4.46 u. en 17.13 u. Laag water: 0.29 u. en 12.49 u. Zaterdag 1 juni Hoog water: 5.28 u. en 17.53 u. Laag water: 1.09 u. en 13.30 u. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 166 b/d Houtbrug Groep 38: P. v.d. Korput Den Haag; S. Briefjes Amsterdam. Groep 39: G. Holsvoogt Assendelft; Th. Huisman idem. De prijzen voor de verstekomenden werden gewonnen door de dammers uit Culemborg en Den Helder. Advertentie De uitspraak van de jury werd tij dens de gistermiddag gehouden Acade mische Sluitingszitting van het Landju weel bekend gemaakt door de actrice mevrouw Elise Hoomans in haar kwa liteit van praeses der jury. Alvorens het oordeel uit te spreken zette me vrouw Hoomans de maatstaven uiteen, welke de jury heeft aangelegd bij haar ove-wegingen. „De waardering", zo sprak z\j, „hangt in de eerste plaats af van de interpretatie van het toneelstuk, door spelers voor het voetlicht gebracht in een samenspel van persoonlijke krachten binnen het kader van de re gie. In de tweede plaats: de keuze van het stuk in verband met de spelmoge- Hjkheden van de leden der verschillen de amateurverenigingen. Naast „All my sons" van Arthur Miller, een blijspel als „Arsenicum en Oude Kant" en een tragische komedie als „Midas of Een ezel blijft een ezel", een thriller, een blijspel van Shakespeare, en het som bere, uitzichtloze „Spoken" van Hen- rik Ibsen, waarin de rol van Oswald op waardige wijze wordt vertolkt. „De grootste waarde", zo vervolgde de spreekster, „hecht de jury aan die voorstelling, die alle elementen van een toneelstuk tot hun recht doet komen, zowel door de oorspronkelijkheid van de spelers en de wijze van vereenzel viging met de rollen, als door samen spel, dat doorleefd moet zijn". Het toneelstuk „Het meisje van bui ten" (The country-girl), van Clifford Odets, waarmede de Haarlemse To neel Club onder regie van Wim Paauw de eerste prijs behaalde, stelt volgens de jury de hoogste eisen aan spelers en regie. Het stuk speelt zich af in de theaterwereld, waar schijn en wer kelijkheid in elkaar verstrikt raken en ook met de werkelijkheidszin van een meisje van buiten. „De voorstel ling muntte uit door strak ritme, in tens spel en subtiele nuancering", al dus sprak mevrouw Hoomans, die haar waardering uitte voor de regie prestatie van Wim Pauw. De tweede prijs behaalde de Letter lievende Vereeniging ,,J. J. Cremer" met het toneelstuk „Het Onbewoonde Eiland" van Aug. Defresne. „De op voering was doorleefd", naar de spreek ster mededeelde, „vooral het samenspel, ^B Advertentie i Het is zo gesteld, Daar krijgt U meer waar voor Uw geld. Gen. Cronjéslraa! 40-44 Haarlem - Telefoon 15438 dat door de spelers emotioneel werd volgehouden van het ogenblik, dat het doek opging, tot en met het laatste woord. De rhetoriek van het drama remde hier en daar de spelers. De re gie heeft Henk Bakker voor „Defres- neske" problemen geplaatst, die hij be wonderenswaardig heeft opgelost". De opvoering van „Meisjes Gymna sium" van Ladislas Fodor door het Middelburgs Dilettanten Toneel die de derde prijs in het Landjuweel be haalde achtte de jury „hartverove- rend door de eenvoud van het gegeven en de spontaniteit, waarmede de spe lers zich overgaven aan hun rollen". Regisseur Bart van Verre heeft het stuk, dat ongeveer vijfentwintig jaar geleden geschreven is, volgens de jury terecht laten spelen omstreeks het be gin van deze eeuw, omdat daardoor het- gegeven waarschijnlijker wordt. De sfeer van een meisjes-pensionaat heeft hij uitmuntend getroffen. Er waren twee Landjuweel-prijzen voor de beste mannelijke en vrou welijke rol, die eveneens door me vrouw Elise Hoomans bekend ge maakt en toegelicht werden. De beste karakterrol, gespeeld door een man, achtte de jury de rol van „Frank El gin" jn „Het Meisje van Buiten", ver tolkt door Leo Straus, van de Haar lemse Toneel Club. t.Het is verbluf fend", aldus mevrouw Hoomans, „hoe de speler zich geïdentificeerd heeft met de persoon, die hij uit beeldde. Hij wist ons te ontroeren door zijn bijzonder verfijnd spel, dat ons het toneel deed vergeten". Als de beste vertolkster van een vrou wenrol wees de jury aan mevrouw J. B. van Verre-Haugard, van het Mid delburgs Dilettanten Toneel, die „prof. dr. Clothilde Wimmer" speelde in „Meisjes Gymnasium". „De tragedie van de ouder wordende lerares uit te beelden die belachelijk en verfom faaid door het schooljaar worstelt, als mikpunt dient voor de plaaglust van haar leerlingen vereist subtiel begrip voor de rol", aldus sprak mevrouw Hoo mans. Zij prees de fijnzinnige benade ring van het gegeven en de grote be heersing van toneelspel met uiterst ge voelige middelen en een zeer persoon lijk gevoel voor humor, waarmede me vrouw Van Verre zich over heeft gege ven aan de rol van lerares. Tenslotte wenste mevrouw Elise Hoo mans, mede namens de andere jury leden, de prijswinnaar» geluk. (De in deze rubriek oevtaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie Anoniem inoezonden brieven worden terzijde Qe- lead.) Vermoedelijk heeft de schrijver van het artikel in de krant van zaterdag j.l. over religieuze kitsch geen kinderen en als hij ze wel heeft, worden ze waar schijnlijk met een nocturne of een fuga van Bach in slaap gezongen inplaats van met het ordinaire kitsch-liedje: „Slaap kindje, slaap. Je vader is een aap enz. Immers, dat religieuze kitsch-gedoe is ingesteld op de kinderpsyche en sluit over het algemeen volkomen aan bij de simpele, en vaak plastische, vertellingen, welke aan het grote moment in zijn le ven vooraf gaan. Evenmin als u met gestyleerd speel goed bij een normaal kind veel succes zult hebben, evenmin zult u succes heb ben met alleszins lofwaardige kunst uitingen, die echter totaal niet tot de verbeelding van een kind spreken. Mis schien zou men een kind na het overhan digen van zo'n geschenk iedere dag een pak rammel kunnen geven net zo lang tot hij het „mooi" vindt, maar dan ben ik toch bang, dat u tenslotte een huiche laar gekweekt hebt. Wanneer u een pleidooi gehouden had voor een smaakvolle en kunstzinnige herinnering aan de eerste H. Com munie van een kind, te weten: de offi ciële Communieplaat en de communie plaatjes, welke veelal bewaard blijven, zijn hele verdere leven lang, dan had menige lezer u ongetwijfeld zijn adhaesie betuigd. Maar nu het gaat over prullen, die geen ander doel hebben, dan een kind even blij te maken door tegemoet te komen aan zijn simpel voorstellings vermogen, prullen, die betrekkelijk al heel gauw sneuvelen of bij het vorde ren der jaren naar de prullemand ver huizen, nu komt mij dit hele artikel voor als een hoogst onverdiende aanval op een kinderlijke liefhebberij. (Enigszins ingekort door de redactie.) De geachte inzender vergist zich, wanneer hij meent dat „het reli gieuze kitsch-gedoe is ingesteld op de kinderpsyche." Het is alleen maar ingesteld op het verkeerde beerip, dat volwassenen, die zelf van goede smaak gespeend zijn, van de kinder psyche hebben. En als het waar zou zijn, dat het „kitsch-gedoe" in ieder geval aansluit bij de vertellingen welke het kind te horen krijgt vóór zijn eerste Communie, dan mag daaruit alleen de conclusie worden getrokken dat het tijd wordt die vertellingen te herzien terwille van de hygiëne der kinderlijke verbeel ding. Een kind heeft geen vooroordeel. Het is onbevangen. Daarom zal het zeker niet afwijzend staan tegenover estetisch verantwoorde religieuze voorstellingen. Het zal misschien ook de kitsch accepteren (al zijn er zo danig smakeloze en onwerkelijke prullaria, dat dit moet worden be twijfeld). Het verschil is alleen, dot de kitsch smaakbedervend en dat de verantwoorde voorstellingen smaak- vormend werken. Het is onjuist te menen, dat het pleidooi van onze redacteur niet heeft gehandeld over min of meer blijvende herinneringen aan de eer ste Communie: het ging daar in eerste instantie over en eerst op de tweede plaats werden de vluch tiger prullen behandeld. Hierboven drukken wij een com munieplaatje af, dat een lezeres, die haar hartelijke adhaesie met het ar tikel over de religieuze kitsch be tuigde, zo vriendelijk was ons toe te sturen. Bescheidenlijk voegde zy eraan toe, dat er buiten de kitsch blijkbaar andere mogelijkheden be staan. De voorstelling (twee musicerende engelen) komt tengevolge van de aan de krant eigen reproduktie-tech- niek jammer genoeg nauwelijks tot haar recht, omdat de essentiëel te achten kleuren (in dit geval blijde elementaire kleuren, vooral geel en blauw) niet kunnen worden weerge geven. Wij zagen, dat de voorstelling was gesigneerd met „Oom Hans" en vermoeden op goede gronden, dat achter dit familiale pseudoniem een vooruitstrevend kunstenaar schuil gaat, wonend in Haarlems naaste om geving. Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft besloten uit de reserve van het opvangfonds voor zoute haring een kwart miljoen gulden beschikbaar te stellen voor re ders, die oude schepen afstoten. De re ders zelf zullen op grond van hun aan voeren 350.000 bij elkaar brengen. De ze gelden zullen dienen om eigenaren, die oude schepen uit de vaart nemen, doen slopen en in elk geval niet meer aan de Nederlandse visserij doen deel nemen, een premie, van 15.000 per schip uit te keren. Aangezien het op vangfonds zoute haring een deel van het besommingsaandeel van opvarenden bevat, werd besloten ruim 90.000 uit dit fonds te bestemmen voor een nader te bepalen sociaal doel. Op de lijst van af te voeren schepen uit de haringvisserij staan 40 bodems. Ter vergadering werd met zorg over het vervangingsprogramma gesproken. Op het ogenblik worden uitsluitend „superloggers" gebouwd met veel gro ter capaciteit dan de gesloopte; een commissie zal dit vraagstuk bestuderen. Het bestuur besloot 87 percent van het opvangfonds voor „verse haring zuid" te restitueren. Het gehele over schot van het opvangfonds „verse vis" van oktober 1956 - maart 1957 zal wor den terugbetaald. Medegedeeld werd. dat voor Invoer van maatjesharing in West-Duitslaad Advertentie I Alleen zaterdag mager en mals, 500 gram £00 Alleen zaterdag per stuk 69 1e kwaliteit - per krop 14 extra mooi - 5 voor 100 Uit onze kruidenierswarenafd.: Uit onze PINKSTERaanbieding voor p. blik k 8 halve schijven 2 voor 100 gram 200 gram 100 gram 54 200 gram 98 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente -f winstaandeel tot 1 augustus 1 miljoen mark be schikbaar is en nadien nogmaals 1 mil joen mark. Over het afremmen van te goedkope vls-vervoer uit Duitsland is te Bonn volledige overeenstemming be reikt. In de Hoofdwacht wordt van 8 tot 23 Juni een tentoonstelling van tekeningen door Willem Horsman gehouden onder auspiciën van de Vereeniging Haerlem. De tentoonstelling wordt 7 juni des avonds om acht uur geopend met een toespraak van ds. G. J. Waardenburg. Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 280 modelkamers Geopend 8 t? iOenlé löu. Dmsdjq 8-13c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 13