De „Groningen ramt motorkotter voor de kust Bloedbad in Algerijns dorp Komplot tegen regering van Libanon verijdeld Laatste 1 f nieuws Slecht begin van reis van onderzeebootj ager Vier man beleven angstige ogenblikken in omgeslagen vissersboot Mannen en jongens onthoofd Rebellenleider in Marseille vermoord Modderstromen in Hongkong Gir Greijn uit Grevenbicht wereldvrijgezel af Sprookjesachtige bruiloft Opening van het visseizoen Vannacht om vier minuten voor half vier Zes doden in Beirut Ex-premiers gearresteerd Benzinebronmidden in Parijs Nieuwe golf van deportaties uit Sofia wejfcubiu/i. Het weer S7'° 22*o e Russische diplomaat in Polen ongewenst Hongaarse militaire attaché moet V.S. verlaten DERTIEN DODEN BIJ REVOLTE OP CUBA mm Marmorisati zomerkostuum 159.50 Naar andere delen van Bul ganje Enschedese politie arresteert ontsnapte gevangene VRIJDAG 31 MEI 1957 81ste JAARGANG No. 26919 Kiel boven Schip richtte zich weer op House of England Hij was al weer druk in actie Damesblazers in kleuren 39.50 Aanhoudend droog J" r'- BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. UWE HAARLE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Een zwaar gehavende onderzeebootjager D 813 „Groningen" naderde Woensdagavond om half zes de pieren van IJmuiden. In de voorsteven zat onder en boven de waterlijn een gat van vier meter. Zes uur eerder was het schip uit Den Helder vertrokken. De bemanning was vol goede moed, on danks de wetenschap, dat het een reis van anderhalf jaar werd. Eerst samen met de Zeven Provinciën deelnemen aan een 14-daagse vlootrevue in Nor folk en dan door naar Nieuw-Guinea. Maar twee uur na het vertrek, toen het schip nog maar nauwelijks in diep water was gekomen en een 23 mijls vaart ging lopen, werd de Texelse kotter Nelly TX 24 overvaren. De motor drijver A. Vonk. die in de brug van de kotter de wacht had, werd uit het water opgepikt. De vier anderen zaten opgesloten in hun schip, dat omge slagen was en met de kiel bovendreef. Hoelang? Tot het schip volgelopen zou zijn? Na vier minuten, die eindeloos schenen, kwam het schip toch weer overeind. De vier opvarenden konden hun ogen nauwelijks geloven, toen zij aan dek kwamen en de blauwe lucht weer zagen. Hoe zé aan boord van dé Groningen gekomen zijn weten ze niet. Bij aankomst in IJmuiden Waren ze niet in staat een samenhangend verhaal te vertellen. Het enige, wat tot hen doordrong \vas dat ze nog leefden. De Hector en Nestor van Bureau Wijsmuller hebben de gehavende Groningen in de trossen genomen en naar de sluis gebracht van half zeven tot 8 uur heeft het schip in de sluis gelegen. Daarna vertrok net naar Buitenhuizen om zijn munitie te lossen en vervolgens naar Amsterdam op te stomen voor reparatie. De commandant van de Groningen, kapitein luitenant ter zee A. M. Nies- sink, had er geen bezwaar tegen in IJmuiden enige journalisten aan boord te ontvangen. „Laat ik beginnen met te zeggen, dat ik geen enkele uitspraak wil doen over de schuldvraag. Daar blijf ik buiten," aldus de gezagvoerder. „Om half twaalf zijn we uit Den Hel der vertrokken voor een reis van an derhalf jaar. Doel van de reis was Nieuw Guinea. Met de Zeven Provin ciën zouden we eerst naar Norfolk gaan voor een bezoek van twee weken om er deel te nemen aan een vloot-revue. Het was helder zicht. Toen we het Schul- pengat uit waren en in dieper water kwamen, meerderde de Groningen vaart. De bedoeling was de Zeven Pro vinciën, die voor ons lag, in te lopen. Het zal zowat kwart over één geweest zijn, toen we een vaart van 23 mijl lie pen. Er was weinig scheepvaart." De commandant vertelt zijn relaas zonder opsmuk. Hij bevond zich in de long-room. Op de brug was de offi cier van de wacht en bi) hem waren seiners, een korporaal-navigator, uit kijk roerganger, enz. De koers was Z.W. toen aan bakboord de kotter TX 24 naderde. In de long-room werd een aantal korte stoten op de scheepsfluit gehoord. Dat was om de TX 24 te waar schuwen. Het vissersvaartuig lag een gevaarlijke koers voor. De kotter was niet vissende, aldus stelde de officier van de wacht vast, en moest dus vol gens het aanvarings-reglement uitwij ken. Aan dek van de kotter was nie mand te zien. Dit klopt allemaal met de verklarin gen van schipper Cor Vonk. Hij was om kwart over elf uit IJmuiden vertrok ken ter visserij. Ze waren nog op weg naar de visgronden. Zijn broer, de mo tordrijver A. Vonk, had de wacht op de brug. Zelf was hij naar beneden ge gaan om een „bakkie te doen''. De drie andere opvarenden, C. de Boer, C. de Wolf en P. v. d. Slikke. lagen te kooi. Om 13.29 uur voelde de commandant ln de longroom, dat de Groningen iets omhoog voer. Hti snelde naar de brug en zag daar de telegraaf op „Stop staan. De alarmschellen waren gegaan en het sein om alle waterdichte schot ten te sluiten was gegeven. Dwars voor de Groningen lag de kotter. De kiel bo ven. In het water schreeuwde motor- drijver A. Vonk om hulp. Hij kon aan boord van de Groningen getrokken wor den. Is hij op het moment van de aan varing uit de brug geslagen öf over- In doorgaans goed ingelichte Poolse kringen wordt vernomen, dat de tweede ?ecretaris van de Russische ambassade 'n Warschau, Nikolai Maslennikov, door °e Poolse regering tot persona non gra ta zou zijn verklaard. Hij zou de vorige week Polen hebben veriaten. Hij zou Activiteit hebben ontplooid, die onver enigbaar met zijn diplomatieke status ^erd geacht. (AFP) boord gesprongen? Hj) kan het zich niet meer herinneren. Hij weet alleen dat hij nog leeft. De andere vier sta ren wezenloos voor zich uit. Wat moe ten zij zeggen? „We liepen op het plafond van het logies." Hoe lang? Ze weten het niet. Het leek een on eindigheid. Het water drong hun zwaar gehavend schip, een scheepje van 57 ton met een 150 paards mo tor, in 1949 gebouwd en eigendom van de redern W. v. d. Vis en Zn., te Oosterend, binnen. Dit moest het einde zijn. Het is niet bij benadering te zeggen, wat er toen in die vier mannen moet zijn omge gaan. En nog minder valt te gissen, wat zij gedacht moeten hebben, toen dat ongelofelijke toch ging gebeuren. Hun schip rechtte zich. Een laatste stuiptrekking? De vier mannen snelden naar boven. Weinig ogenblikken later waren ze aan boord van de Groningen. In veiligheid! De kotter is korte tijd daarna ge zonken. In een bericht aan zeevaren den is de scheepvaart gewaarschuwd voor het wrak. Het is vermoedelijk aan de verwarring van het moment te wij ten, dat de familieleden van de opva renden niet direct gewaarschuwd zijn. Ook stond in IJmuiden geen auto ge reed om hen naar huis te brengen. Daar heeft toen een van de aanwezigen op de sluis voor gezorgd. Volgens Franse kringen te Algiers heeft een grote groep Algerijnse op standelingen bij een overval op het dorp Meloeza nabij M'sila 275 Mohamme danen vermoord. Voor de ogen van de vrouwen en kinderen hebben de over vallers alle mannen en jongens ont hoofd. Het zou gaan om een vergel dingsactie van het „Nationale bevrij dingsfront" tegen de „Algerijnse Natio- nale beweging". Beide groepen eisen de leiding van het verzet tegen de Fran sen voor zich op. In Marseille is de Noordafrikaan Mohammed Mahiddine, die beschouwd werd als de leider van het „Nationale bevrijdingsfront" in het zuidoosten van Frankrijk, door een li<l van de „Algerijnse Nationale beweging" vermoord. Mahiddine liep met de an dere Algerijn, die plotseling een revol ver greep en zeven schoten op hem loste. In de hotelkamer van Bed Saddock, de 27-jarige moordenaar van de gewe zen ondervoorzitter van de Algerijnse assemblée, Aly Chekkal, zijn tekenin gen gevonden van een grote olieraffi naderij in Rouaan. De politie gelooft dat het „Nationale bevrijdingsfront" na de dood van Chekkal de strijd naar het Franse moederland wilde overbren gen door sabotage te bedrijven. Meer dan 500 politiemannen stellen een on derzoek in onder de 100.000 Noordafri kanen voor het merendeel Algerij nen. Ongeveer duizend Algerijnen zijn nen. Ongeveer duizend Aigeriienen ziin daar ter ondervraging aangehouden. In Rijsel 500. Chekkal is woensdag met staatseer hegraven. De Franse rege ring heeft hem postuum onderscheiden. (AFP-Reuter) De Amerikaanse regering heeft Hon garije verzocht zijn luchtvaartattaché in Washington, luitenant Karoly Meszaros terug te roepen. Het gaat 'hier waar schijnlijk om een represaillemaatregel. Een rimand geleden werd een militaire attaché van de Amerikaanse legatie in Boedapest, kapitein Thomas Gleafon, persona non grata verklaard. (A.F.P.) De Engelse kroonkolonie Hongkong heeft een ernstige natuurramp beleefd, waarbij 12 personen om het leven kwa men en 15 a 20 mensen werden ver mist. De ramp ontstond doordat een driedaagse regen de heuvels teisterde, waardoor enorme waterstromen optra den, die grote hoeveelheden modder meevoerden. De foto geeft een beeld uit de straten van de stad, waar auto's onder de modder werden bedolven. 6000 personen werden dakloos. Bij een gevecht tussen Cubaanse mi litairen en opstandelingen zijn elf mi litairen en twee opstandelingen gedood. Een opstandeling werd gevangen geno men. Het gevecht werd geleverd nabij Santiago, aan de zuidkust van de pro vincie Oriente. Vannacht om vier minuten voor half vier, een uur voor zonsopkomst, wordt het in de wet verankerde hen- gelveto opgeheven en gaat het nieu we visseizoen in. Twee en een halve maand lang, van 16 maart af, hebben de zoetwaterbewoners ongestoord de gelegenheid om voor de instandhou ding van de eigen soort te zorgen en zich zodoende te herstellen van de verliezen, welke de Nederlandse hen gelaars hen de afgelopen periode heb ben toegebracht. Traditiegetrouw zul len morgen de broeders van het St.- Petrusgilde voor dag en dauw er op uit trekken, op zoek naar nóg betere stekken dan ooit tevoren. Opnieuw mogen zij dan hun hart ophalen aan de cadans van het sidderend split- cane en het vibrato van flitsende ny lonslierten uit zacht snorrende werp- molens. Statige, fraai beschilderde dobbers en ragfijne topeinden hervat ten hun verraderlijke plicht, evenals de feilloosreagerende wakers op de meterslange snoeren van hen. die hun prooi op grote afstand in het wiid belagen. En dan maar wachten op de vol spanning verbeide eerste moordop- steek of de sarrende, langzame weg- trekker. Zullen de vissen bijten of halen zij hun neus op voor het lekkers dat hen in ongekende overvloed wordt toegeworpen? Krijgen zij het einde lijk dóór, dat achter alle kronkelende mestpiertjes, lijzige blauwkoppen, luchtige broodpluimen en zorgvuldig bereide roggebroodballen met vanillesuiker, om slechts enkele aas soorten te noemen, de dood op de loer ligt? In de vorm van vernuftig geca moufleerde haken, die hen voor altijd het snoepen zullen doen verleren? Af wachten blijft de boodschap, maar erg gerust zijn we er niet op! De orde-strjjdkrachten van Libanon hebben een komplot verijdeld, dat ten doel had, het staatshoofd, President Ca- mille Chamoun, en de regering van pre mier Sami El-Sohl ten val te brengen, aldus heeft het Libanese ministerie van voorlichting gisteren in een communi qué meegedeeld, nadat het de gehele dag hijzonder woelig in het land was geweest. In de hoofdstad, Beirut, kwa men bij een vuurgevecht tussen eenhe den van de politie en het leger ener- De ./ironiv.gen" kon de vij] bemanningsleden van de Texel 24 uit zee oppikken. Zij gingen in IJmuiden van boord, terwijl de „Groningen" voor een reparatie beurt naar Amsterdam opstoomde. Bij de aanleg van een voetgangerstunnel xn Parijs werd vorig jaar oktober onverwacht een grote hoeveelheid benzine aangeboord, hoewel er zich in de omgeving geen pijpleiding of benzinepomp bevond. Bij het graven op de Place de l'Alma spoot uit de grond plotseling de vloeistof op, die van een hoog octaangehalte bleek te zijn. De betrokken arbeiders verdeelden de in komsten van hun „bron" Zeventien dagen later, terwijl de benzine nog steeds uit de grond stroomde, onthulde de secretaris van de Russische ambassade, dat het Bulgaarse gezantschap, dat niet ver van de Place de l'Alma is gevestigd, met het oog op de benzineschaarste in Frank rijk, een grote hoeveelheid van deze brandstof in een ondergrondse tank had opgeslagen. De Parijse autoriteiten zagen zich toen genoodzaakt de Bulgaren hun verontschuldigingen aan te bieden, aldus meldt „Paris- Presse". zijds en demonstranten anderzijds zes personen om het leven en werden er zestien gewond. Het gevecht zou een half uur hebben geduurd. Een algemene staking had in Beirut ten dele, en in mindere mate in Tripoli succes. Het ministerie van voorlichting heeft tevens bekendgemaakt, dat het leger, onder welks bevel ook de orde-strijdkrachten zijn geplaatst, de toestand vast in de hand hebben. De meeste oppositielei ders, onder wie ex-premier Abdoellah Vafi, die evenals ex-minister Saeb Sa- laLj een groep arrestanten leidde, zijn gearresteerd. Salam, die een officier zou hebben geslagen en deswege zelf werd neergeslagen, behoort tot de gewonden. De ongeregeldheden in Beirut braken uit naar anleiding van een oppositio neel protest tegen de regeringspolitiek en droegen een anti-Amerikaans karak ter. Er was een demonstratievérbod in gesteld, maar de, leden van de opposi tie-partijen wilden desondanks een be toging tegen de regering houden. De oppositie is van mening, dat de rege ringsgezinde ambtenaren corruptie ple gen bij de voorbereidingen van de ver kiezingen, die 9 juni beginne. Ook be schuldigt zij de regering ervan, dat zij de onafhankelijkheid van het land voor dollars verkoopt. De regering van pre mier Sami El-Sohl heeft de Eisenhower- doctrine aanvaard, maar steunt tevens de politiek van de Arabische Liga. De leider van de oppositie, ex-premier Ab doellah Yafi, had in zijn blad „Assiy- asa" een beroep op de bevollking ge daan „op revolutionaire wijze te demon streren tegen de regeringspolitiek, in plaats van zich te bepalen tot „minder gewelddadige uitbarstingen". Van officiële Libanese zijde is verklaard, dat Egyptische, Syrische èn communis tische agenten de ongeregeldheden heb ben opgezet. In de demonstratieve op tochten werden portretten van de Egyp tische president, Nasser, meegevoerd. (U.P., Reuter) Advertentie Hij is er! De TOMADO m ELEKTRISCHE KOFFIE- 1 MOLEN voor de fantas- m §j tisch lage prijs,van f23.50!! M H Thans overal verkrijgbaar! jj gf Haal 'm morgen... maan- j| dag kan hij al weer uitver- B kocht zijn. Geef moeder Ij fj nog vóór zondag de groot- J ste verrassing van het jaar! B BuiiuiiiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumiüMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW Gemeentesecretaris Gir Grejjn uit Grevenbicht is sinds gisteren wereld vrijgezel-af. Op de voor hem wel zeer bijzondere dag wereld-vrijgezellen- dag 1957 is hjj in de geboorteplaats van zjjn bruid, Schinveld, in het huwe lijk getreden met mej. Mia Benders. Voor Schinveld is dit de mooiste en drukste bruiloft sinds jaren geweest. Lang voordat de prachtige bruidstoet bij het fraaie gemeentehuis en de daar naast gelegen St.-Eligiuskerk arriveer de, waren vele honderden dorpsbewo ners op het Wilhelminaplein samenge stroomd om niets van wal zij „het sprookje van Mia en Gir" noemden, te missen. De drukte van kijklustigen was zó groot, dat het plaatselijk politie corps, doorgaans drie leden tellend, moest worden verdobbeld. Maar ook dit versterkte corps kon de opdringerige menigte niet helemaal aan en zo ge beurde het dat bruid en bruidegom niet dan door een zeer nauwe haag van kijklustigen het gemeentehuis en de kerk konden bereiken. Het burgerlijk huwelijk werd in de raadzaal van het gemeentehuis voltrok ken; pastoor A. Lanckohr van Schin veld zegende nadien het kerkelijk hu welijk in. Na de huwelijksmis genoot Schinveld pas goed van de magnifieke bruidstoet. Voor het stralende bruidspaar liepen parmantig Miriam en Inneke Benders, twee nichtjes van de bruid, uit, terwijl twee charmante nichtjes van de bruide gom, de dames Liesje Savelkoul uit Grevenbicht en Anny Suylen uit. Echt, als bruidsmeisjes fungeerden. De bruid, getooid in een prachtige jurk van ivoorwitte zijde, maakte in tussen een sympathiek gebaar. Zij nam namelijk een ogenblik plaats achter een stand van de Schinveldse atoom-loterii ten bate van de nieuwe kerk en verkocht aan haar man de eerste loten van deze loterij- Nadien volgde voor het bruidspaar een urenlange receptie, waarop zoveel personen verschenen, dat de grootste zaal van Schinveld de talloze gasten maar nauwelijks kon bergen. De burgemeester van het vrijgezel- lendorp Grevenbicht, mr. L. Corten, in gezelschap van wethouders en raadsle den, verscheen er om zijn gemeente secretaris en diens bruid te huldigen. Gisteren is de initiatiefnemer van het wereldvrijgezellencongres, de heer G. Greijn uit Grevenbicht, in hei huwelijk getreden met mej. Al. J Benders. Het bruidspaar bij het verlaten van de kerk te Schinveld. Advertentie Natuurlijk koopt u voor de Pinksteren zo'n nieuw Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Uit Sofia komende reizigers hebben woensdag te Belgrado melding gemaakt van een nieuwe golf deportaties uit de Bulgaarse hoofdstad. In totaal zouden 10.000 tot 12.000 personen zijn wegge voerd. De weggevoerden krijgen be paalde gebieden in Bulgarije als ver plichte woonplaats aangewezen. De de portaties begonnen ten tijde van de Hon gaarse opstand en werden in de laat ste tijd op grotere schaal uitgevoerd, aldus de reizigers. Verder deelden zij te Belgrado mee, dat enkele diploma ten te Sofia het aantal weggevoerden zelfs op 30.000 schatten. Dit deden ook mr. J. Onland, burge meester van Greijns geboorteplaats Born; burgemeester J. Schoffelen van Jabeek; burgemeester J. J. Hermans van Ubach over Worms en natuurlijk ook burgemeester P. J. H. Adams van Schinveld. Het aantal gemeentesecretarissen was nog groter dan dat van de burge meesters. Bij monde van gemeente secretaris J. Gehlen van Geleen, voor zitter van de kring Zuid-Limburg van femeentesecretarissen, boden zij aan ruid en bruidegom hun gelukwensen en geschenken aan. Uiteraard bleven de diverse vrijge zellen-organisaties niet achter. Het vol tallige congres-comité van Grevenbicht met voorzitter G. H. Theunissen, als mede de internationale organisatie van vrijgezellen „the World Bachelors Mo vement" kwamen hun opwachting bij het „vrijgezellen"-bruidspaar maken. Schinveldse muzikanten zorgden ten slotte voor een klinkende serenade. De Enschedese politie heeft de 34-ja- rige ontsnapte gevangene W. V. gear resteerd. W. V., die in de gevangenis te Groningen verbleef, waar hij nog enige jaren moest uitzitten, ontsnapte 4 april jl. toen hij onder bewaking een bezoek aan zijn zieke moeder te Leiden bracht. De politie te Enschede vermoedde dat de man in een woning aan de Hengelo- sestraat verbleef. Toen men een onder zoek wilde instellen kwam W. V. juist op straat om met een bromfiets te ver trekken. Deze bromfiets bleek zaterdag in Enschede te zjjn ontvreemd. De vluchteling had inbrekerswerktuigen, een alarmpistool en vierhonderdvijftig gulden bij zich. Vermoed wordt dat de man zich sinds zijn ontsnapping te Lei den aan meerdere inbraken in het wes ten des lands heeft schuldig gemaakt. Twee Pantherstraaljagers van de Ame rikaanse mhrine zijn gisteren in Min neapolis in de lucht met elkaar in bot sing gekomen, toen ze aan een lucht- parade ter gelegenheid van „Memorial Day" deelnamen. Het ongeluk werd door duizende toeschouwers gezien. De twee piloten, gebruikten hun parachutes, doch van een van hen weigerde het valscherm, zodat hij verongelukte. Een der vliegtuigen stortte neer in een woonwijk en 11 personen werden ge wond door brandende wrakstukken. (UP-Rtr.) ■Advertentie BARTELIORISSTR HAARLEM TEL 13439 fERD. BOLSTR 48 ADAM TEL 71)162 Verwachting tot zaterdagavond f opgemaakt te 11.15 uur) Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen zonnig weer, in de kuststreken in de middag zeewind. Iets warmer, aanhoudend droog. Zon: 4.28-20.52. Maan: 7.38-23.17. Advertentie t NO-IRON niet strijken*" overhemd met de meest perfecte boord TERYLENE pantalon niet persen met de meest perfecte pasvorm Italië Een studente in Florence, verloofd met een Indiër die zei een koopman uit Calcutta te zijn, ontdekte enkele uren voor haar huwelijk dat hij in werkelijkheid de Maharadjah van Simla was. (AFP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1