Amsterdamse raad akkoord met voortzetting IJ-tunnelbouw Raadselachtige verandering in houding minister Kruiswoordraadsel Actuele kunstproblemen Toezichthouder de dupe van zijn pupil Vrijgezellen houden hun dag in de hoofdstad Pre-adviezen van het bestuur Met ex-terdoodveroordeelde voor de rechtbank Werkloze Honga ren naar Rusland Belastingen en woningvoorziening nog steeds onredelijk Nieuwe urelatuur in Brazilië Djakarta stuurt delegatie naar Oost-Indonesië Inschrijvingen ook van 50 en 25 gulden FEDERATIE-CONGRES Pater J. Leijen be noemd tot vicaris- generaal Acht hoofdofficieren nemen ontslag JNederJander in hoger beroep VRIJDAG 31 MEI 1957 PAGINA Grootboek IJ-tunnel Lening van 4l4 procent Indonesië Ter financiering van de IJ-tunnel zul- Ien B. en W. van Amsterdam op een nader te bepalen datum de inschrijving openstellen op een „grootboek IJ-tunnel"' tot bedragen van 25 gld., 50 gld. en Veelvouden daarvan. Dit grootboek heeft een looptijd voor dertig jaren. De rente zal bedragen 4 y, pet. en de terugbeta ling zal geschieden in dertig jaarlijkse termijnen, voor het eerst in 1958. Voorts zal een IJ-tunnellening 1957 worden uit gegeven met een rente van 4 y, pet. en tot een uitgiftekoers van 99. Deze obll- gatieën worden uitgegeven voor de duur van dertig jaren in stukken van 250, 500 en 1000 gld. De belastingen welke van de rente der inschrijvingen op het grootboek IJ-tunnel en van de obliga ties der IJ-tunnellening zullen worden geheven, komen voor rekening van de gemeente Amsterdam. hart. Ik, heb het beloofde land gevonden. En wat meer is, ik heb U, Koning, de weg er heen gewezen. Gij zult terugkeren wellichtwellicht niet Doch dan zullen anderen dezelfde weg vindemi, aangespoord door het verlan gen, dat ook mij bezielde: het verlangen naar vrijheid en een vredig bestaan t,n eens zal dit land van melk en honing zijn rijkdom en over vloed uitstorten over allen, die deze weg van de vrijheid vonden". Cendrachs oude ogen staren in de verte, als zag hij een schoon visioen. Dan maakt hij een gebaar naar de roodhuidige krijgers, die ernstig en zwijgend achter hem staan. „De taak, die mij nu nog rest, is, deze simpele mensen bij te staan waar ik kan. Zij komen met hun zieken en gewonden, vragen mij om raad en hulp. Het is go.ed zo. Ga thans, Koning der Noren. Kom spoedig terug. Vraag mij echter niets. Cendrach blijft hier!" Amsterdam de mondelinge toezegging verkregen dat de bouw van de Hem- tunnel ter vervanging van de Hém- spoorbrug in constructieve zin zal wqrden bestudeerd. Uit de toelichting van de wethouder van Financiën mr. F. van W'ljck op de IJ-tunnel-lening en net Grootboek-IJ- tunnel, bleek dat Amsterdam mogelijk heden ziet om het geld voor de tunnel bouw bijeen te brengen. Er zal nog overleg komen met financiers in het bin nenland en zonodig ook in het buiten- land. Zoals wij reeds in de aanhef con stateerden kreeg het voorstel van B. en W. de instemming van de gehele raad. De C.P.N. was echter niet be reid in te stemmen met de bezuini ging die op andere objecten zal moeten worden toegepast. De Nederlandse federatie van be roepsverenigingen van beeldende kun stenaars houdt vandaag en morgen in Amsterdam een congres, dat zich be zig houdt met een aantal actuele problemen, die in het bijzonder de kunstenaar aangaan. Ter sprake ko men niet alleen de te vrezen gevolgen van de bestedingsbeperking voor het kunstleven in het algemeen, maar ook de cultuurspreiding, het kunstonderwijs en vervolgens de positie van de kun stenaar in loondienst, in zelfstandige functie dan wel werkzaam in een nevenberoep. Het federatiebestuur heeft over al deze onderwerpen pre-adviezen uitge bracht, die zullen dienen als uitgangs punt voor de discussie in de sectie vergaderingen. Het pre-advies over de cultuurspreiding geeft daar de grote Hjnen van aan, de „techniek", zou men kunnen zeggen. Het pleit voor één landelijk planologisch be leid, waarbij het departement van O., K. en W. een centrale plaats moet innemen. De aandacht wordt daarbij o.m. gevestigd op het belang van de opleiding van kunstenaars, van de spreiding van opleidingsinstituten, van de vestiging van cultuurcentra en van de goede accommodatie in die centra. In het huidige stadium zal men vooral ook moeten letten op de goede kwaliteit van de ,,te spreiden" cultuur en men zal het tempo ervan mogten matigen. Het pre-advies over het kunstonder wijs maakt vooral duidelijk, dat er nog veel onderzocht moet worden aleer men een goed inzicht heeft in wat er op dit gebied zal moeten tot stand komen. Wel kan men reeds vaststellen, dat het onderwijs „geleed" zal moeten zijn in middelbaar en hoger onderwijs, en dat er een wettelijke basis moet komen, een regeling van de bevoegd heden van diploma's. Wat de bestedingsbeperking betreft, betoogt het pre-advies dat zij, toegepast op de kunstsubsidies, geen economisch voordeel oplevert en slechts schade toebrengt aan de kunst. Het pre-advies over (je positie van de kunstenaar in loondienst vestigt o.m. de aandacht op de inspanning, die crea tieve arbeid kost, en op de moeilijke omstandigheden, waaronder hij door gaans moet worden verricht. Daarme de moet bij de salariëring evenzeer rekening worden gehouden als met ge noten opleiding, en het kwantum te ver richten arbeid; evenzeer dient in aan merking te worden genomen de perio de, binnen dewelke de kunstenaar in staat zal zijn het beroep uit te oefenen. Voor de zelfstandige kunstenaar somt het pre-advies een aantal mogelijkhe den op, enerzijds binnen het bereik van de kunstenaar zelf, anderzijds in het ressort van de overheid; nieuwe ge zichtspunten doen zich daarbij niet voor. Ook voor de kunstenaars, die een nevenberoep uitoefenen om in hun on derhoud te voorzien, dikwijls tot ern stig nadeel voor hun creatieve werk, worden een aantal suggesties gedaan. De in België bekende sinecures lijken voor Nederland niet te passen; stipen dia en opdrachten zouden op ruimere schaal toegekend kunnen worden; ook basishonoraria voor kortere of langere tijd zouden verlichting kunnen brengen. Ook wordt de aandacht gevestigd op mogelijkheden, die bijvoorbeeld het be drijfsleven heeft bij het samenstellen van jaar- en gedenkboeken, waartoe letterkundigen opdracht gegeven kun nen worden. Dergelijke mogelijkheden liggen in het radio- en filmbedrijf ook voor componisten. Het Weense blad „Neuer Kurier" meldt van betrouwbare zijde in Boeda pest te hebben vernomen, dat premier Kadar van Hongarije heeft goedgevon den, dat er 50.000 werkloze Hongaren naar de Sovjet-Unie worden gezonden om te werken. Er zou onmiddellijk met de aanwerving worden begonnen. Er zn een keus worden gedaan uit de „werklozen die verdacht worden van deelneming aan de revolutie en afkerig heid van het tegenwoordige regime". (Rtr.) Horizontaal: 1. armoedig, 7. haar af snijden, 13. bijbelse figuur, 14. vogel, 16. deel van het hoofd, 17. muziekterm, 18. zelfkant, 19. zangnoot, 22. zangnoot, 23. wapen, 25. windrichting (afk.), 28. on ophoudelijk, 31. tippen, 34. voorzetsel, 35. bloem, 37. gebruik in kleding, 38. Chinese maat, 39. wandversiering, 40. wereldtaai, 42. telwoord, 44. selenium (afk.), 45. schatting op waarde, 48 onder- offic. (afk.), 50. feestdos, 52.zin, 54. k« ningszetel, 57. pi. in Frankrijk, 59. eer waarde heer (Lat. afk.), 61 afstands maat (afk.), 62. strafwerktuig, 64. pers. voornaamw. 65. familielid, 66. deel v.h. dak, 67. soort vaartuig (afk.), 68. voeg woord, 69. onbehouwen, 70. waterstand (afk.), 71. pers. voornaamw., 72. mili taire opleidingsschool (afk.), 74. titel (afk.), 76. bergplaats, 77. knokig, 79, gang van een paard, 82. niet vroeg, 85. einde, 87. kindergroet, 88. niet bij mach te, 92. en andere (afk.), 94. jongens naam, 96. ik (Lat,), 97. elasticiteit, 10ft Engels voorzetsel, 102. borduursel, ver siering, 104. advies, 106. en omgekeerd vergiffenis, 110. besmeren, Ho ™.dbouwwerktuig, 114. drinkgerei, 116. Chinese maat, 118. voegwoord, 120. boos, 121. dierengeluid, 123. metaal, 125. zwevend rek, 128. voor, 130. geestelijke, 131. berustend. ge Inkomens. Ook pleitte de spreker voor een verlichting van de belasting druk op andere groepen ongehuwden, waarbjj de heer Van der Kaay zei zijn oog gevestigd te houden op de aan gekondigde technische belastingherzie- n' g. De bestedingsbeperking zal een sterke vermindering van de belastin gen in tariefgroep 1 op dit moment ze ker in de weg staan, zo meende hij. Mej. W. C. Blomberg, directrice van de vereniging Amsterdams bouwfonds en presidente van de commissie be vordering woongelegenheid alleenstaan den Amsterdam", sprak over het woon probleem der ongehuwden. Zij noem de als desiderata, dat de financiering van de woningbouw voor alleenstaan den in de bijdrageregeling dient te wor den opgenomen. Het is naar haar me ning ongewenst, dat voor de groep al leenstaanden een uitzondering wordt gemaakt bij de toepassing van de wo- ningwetbouw. Voorts dient bij de bouw van woningen een groter schakering te worden toegepast voor de onderschei dene groepen alleenstaanden, die meer dan tot nu toe een eigen keuze moeten kunnen bepalen. Nadat de voorzitter van de afdeling Den Haag de heer C. van As een propa gandistisch woord had gesproken, voerde het gezelschap van Martin Erich een cabaretprogramma uit. En nadat de dames en heren bondsleden geza menlijk nog de maaltijd hadden ge bruikt, werd de vierde vrijgezellendag gesloten met een dansavond, waarmee gelukkig het derde punt van de doel stelling in praktijk was gebracht. Ruim 750 ongehuwde dames en he ren hebben Hemelvaartsdag benut voor het bijwonen van de vierde we- reldvrijgezellendag georganiseerd door de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Vrijgezellenbond. De bond wil actie voeren tegen, naar de mening der ongehuwden, exorbitant hoge belastingen; veranderingen bren gen in het huidige woningbeleid en strijd voeren tegen de mogelijke ver eenzaming van de vrijgezel, door on derlinge hulp en door geregelde sa menkomsten. De taak van het Tweede-Kamerlid drs. H. Pescher, die wegens ziekte ver hinderd was te spreken over de belas tingen van loongroep 1 (voor vrijgezel len), werd overgenomen door de vice- voorzitter van de bond, de heer G. J. van der Kaay. Hij wees uitvoerig aan de hand van cijfers uit binnen- en bui tenland op de zijns inziens onevenredig zware belastingdruk op de ongehuwden, in vergelijking met de gehuwden zonder kinderen. De vice-voorzitter zei te plei ten, niet voor een algehele gelijkscha keling van deze groepen, doch voor een gematigder belastingtarief volgens ta- riefgrote 2 voor de vrijgezellen met la- De Nederlandse paters der Heilige Harten in Brazilië hebben de zorg op zich genomen voor de nieuw te vormen prelatnur van Formosa in de Brazili aanse staat Goias. In het provinciale huis van de congregatie te Bavel (Nleuw-Glnneken) Is thans bericht ont vangen, dat de prelatuur is geïnstal leerd. Pater Jacobus Leijen SS.CC. Is benoemd tot vicaris-generaal van de apostolisch administrator van Uruacu, mgr. Fr. Prada. De nieuwe prelatuur van Formosa zal voor het grootste ge deelte worden afgescheiden van de prelatuur van Uruacu. Mgr. J. Th. Leijen SS.CC. werd ge boren te Bergen (N.-H.) op 25 februari 1909. In 1928 trad hij te Valkenburg in de Congregatie der H.H. Harten en hij legde 25 september 1929 de geloften af. Hij ontving 29 juli 1934 de H. Priester- Wijding. Een jaar later vertrok pater Leijen naar Brazilië, waar hij werkzaam was in de zielzorg en bij het onderwijs in verschillende parochies en kloosters var zijn congregatie. Het laatst was hij overste en directeur van het college Dom Lustosa 'e Patrocinio. Behalve mgr. J. Th. Leijen zijn voor deze nieuwe missie benoemd de paters Clemens Baltus uit Vaals Vitalis Barendse uit Honselersdijk en Man- suetus Verheijen uit Well (L.). Zij zijn allen reeds verscheidene jaren in Brazilië werkzaam. Acht hoofdofficieren van het Indone sische leger hebben ontslag genomen, omdat zij het niet eens. zijn met de po litiek van de legerleiding. De woord voerder van de landmacht In Djakarta deelde vandaag mede, dat zij van hun functies zijn ontheven. Het betreft hier zes luitenants-kolo nel en twee majoors, allen van de in fanterie en verbonden aan het leger hoofdkwartier. Zij waren van oordeel, dat de moeilijkheden in het leger langs de weg van overleg dienden te worden opgelost. lijkerwijs kon worden verwacht onder de crisisomstandigheden, ontstaan door de blokkering van het Suezkanaal, al dus de president-directeur. Sindsdien is de toestand nog verder verbeterd en zijn vrijwel alle beperkingen op het verbruik in Europa opgeheven. De Suez-crisis heeft duidelijk de kracht en het aanpassingsvermagen van de Groep getoond, die te danken zijn aan de grote spreiding der belangen en werkzaamheden. De Groep verkeert in een uitzonderlijk gunstige positie wanneer men de blik richt op de grote verscheidenheid van de produktiege- bieden. De Groepsinkomsten komen in onge veer gelijke verhouding uit het weste lijk en oostelijk halfrond. De flexibiliteit van de olie-industrie als geheel maakte het mogelijk Europa in de afgelopen maanden ruimer van olie te voorzien dan- verwacht werd De verspreide ligging van haar hulp bronnen stelde de Groep in staat hier toe in zeer belangrijke mate bij te dra gen. In het jaarverslag is melding ge- Een speciale delegatie van de Indo nesische regering is woensdag naar Ma kassar vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de finan ciële en economische vraagstukken tus sen de centrale regering en het militali commando van Oost-Indonesië. Luitenant-kolonel Ventje Sumual, de militaire commandant van Oost-Indone sië, die dezer dagen van zijn functie werd ontheven, is gisteren in Makassar teruggekeerd, na een tournee door de Molukken en de Kleine Soenda-eilan- den. In de afgelopen week had hij 100 miljoen rupiah opgenomen bij de Bank Indonesië in Makassar, voor de financiering van opbouwprojecten in zijn gebied. De woensdag naar Makassar vertrok ken delegatie bestaat uit officieren van de staf van de militaire administratie en vertegenwoordigers van de ministe ries van financiën en handel en van de Centrale Bank, de Bank Indonesië in Djakarta. (AJtf.P.) De heer H. de Braai, die op beschul diging van ondermijnende activiteit te gen de Indonesische staat door het land- gereebt te Madjalengka tot een gevan genisstraf van zes jaren is veroordeeld heeft hoger beroep tegen dit vonnis aangetekend. De officier van justitie had tegèn De Braai, die elke subersieve ac tie ontkende, tien jaar geëist. (A.N.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2