Aöemda voor Haarlem en omgevini WETTELIJKE REGELING VAN SUBSIDIËRING GEVRAAGD Rede van mr.P. Cleveringa tijdens NATU-landdag Bouw St.-Petrus en Pauluskerk gegund „Tartuffe" in de Stadsschouwburg De opheffing van het post- bijkantoor aan Schoterweg G. J. Paulides f 'T SILVER STOEPKE Spectaculair optreden van Lilliputters Feest O.L. Vrouw van Haarlem Politie houdt drie Duitse jongens aan RAAD HEEMSTEDE AKKOORD MET KERKENBOW-SUBSIDIE Partij van de Arbeid pleit voor gelijke rechten voor „ernstige geestelijke stromingen Zondag 2 juni RCH GING MET ERE TEN ONDER TEGEN DERBY COUNTY Engelsen wonnen met 3-2 FeestdagvanO.L.V. van Haarlem Leraar aan het T riniteitslyceum VRIJDAG 31 MEI 1957 PAGINA 3 Naar pastoor A. S. v. Rijn gisteren zijn parochianen heeft medegedeeld, is thans de bouw van de St.-Petrus- en Pauluskerk in Oud-Schoten, waar van de aanbesteding enkele weken geleden geschiedde, gegund. De gunning werd verleend aan aannemersbedrijf M. Ebbing, de laag ste inschrijver met een bedrag van 723.500 voor de kerk en van 22.000 voor de klokkenstoel. Men hoopt zo spoedig mogelijk met de bouw te kunnen beginnen. Het ont werp van de kerk is van architect ir. H. Nefkens, uit Rotterdam. Fietsenverloting Rode Kruis Laatste nieuws uit Amerika I" Burgerlijke Stand Haarlem E.D.O. speelt tegen Oostenrijkse club Programma H.C.B. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van een der Directeuren zijn onze bedrijven op maandag 5 juni 1957 DE GEHELE DAG GESLOTEN. AUTOMOBIELBEDRIJF GEBR. H. F. KIMMAN N.V., Wagenweg 8-10 Houtplein 23-25 Baan 7 Haarlem RINGEN 3§ GOEDKOOP ROKEN? Films Muziek Diversen Toneel Tentoonstellingen Schots en scheef Kerko-cabaret in Stadsschouwburg Verkeer op Hemelvaartsdag Eervolle nederlaag van Schoten Opening speeltuin Duinweide Gelijke rechten STILLE BEDETOCHT door oud-Haarlem Verzamelen 's ochtends 10 min. voor 6 in de Jansstraat. 's Avonds Completen en plechtig Lof, te celebre ren door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers en proces sie met het beeld van O. L. Vrouw van Haarlem. Ambtenaren-reglement LAATSTE DAG LUNAPARK Beurs van Amsterdam - In de Concertzaal te Haarlem kwa men van heinde en verre de leden van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU) bijeen om gezamenlijk de jaarlijkse landdag in te zetten. Der tra ditie getrouw werd de bijeenkomst ge opend met een toespraak van de voor zitter, mr. P. Cleveringa, ditmaal han delend over de kwestie der subsidiëring. In deze toespraak klonk deze vrees door, dat de overheid in verband met de bestedingsbeperking het subsidiëren van het sociaal-cultureel werk, waar onder ook het amateurtoneel gevat kan worden, wel eens zou kunnen vermin deren, zo niet stopzetten. Daarom, al dus mr. Cleveringa, is het zo jammer, dat de subsidiëring van het sociaal-cul tureel werk nog niet wettelijk is vast gelegd. „Onze subsidie is nog een gunst". Spreker gaf onmiddellijk toe, dat de nodige voorzichtigheid betracht zal moe ten worden bij het subsidiëren van het Vanavond van 7 tot 9 uur zullen in de „Amsterdamse buurt" loten ver kocht worden voor de fietsenverloting van het Rode Kruis, afdeling Haarlem en omstreken. Om 9 uur volgt de trek king op het Nagtzaamplein. Advertentie PUytex Dress-Eez Waterproof broekjes, 't liatste nieuws! Ze blijven altijd zacht, zelfs nadat mammie ze 116 keer wast! Flu weel-zacht en soepel en absoluut waterdichtZacht vinyl plastic met leuke ruitjes: in rose, wit en blauw Denk ook aan de Playtex schortjes en slabbetjes! 't Laatste nieuws verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro- gisten en de ba by-afdelingen van grote zaken, indien niet verkrijgbaar, schrijf dm naar de importeur: Jacq. Mot N.V.. Afd. Playtex, Vondelstr. 93, Amsterdam, GEBOREN: A. M. Tromp-Vlas, 2 zns.; A. C. Schrtjers-Lemmers, z.; D. Stef- fens-Deen, z.; J. C. Teeuwen-Schipper, z.; B. A. Veen-Verboog, z.; A. W. Lom- merse-van Hoorn, z.; L. J. M. Moi- son-Westerburger, z.; J. G. W. Hom mel-Braspenning, z.; D. Dekker-Fee leus, d.; L. Chr. Zegwaart-van der Put ten, d.: A. J. Daaïman-Tienkamp, d.; H. Flokstra-Dijks, d.; H. L. van Ba len-van Gaaien, d.; M. E. Poppen-Roo- bol, d.; L. C. Donkers-Pus, d.; A. G. M. Gras-Boon, d. ONDERTROUWD: N. Veldkamp en J. D. Adriaanse, G. C. Vermeulen en A. Terreehorst, G. J. Welp en J. M. van Wijngaarden, E. G. de Haan en J. J. de Vendt, T. D. Stam en M. Kwant, P. de Keizer en C. J. de Regt., A. P. J. Spook en E. Zijlstra, C. J. van Schie en A. M. Aarts, J. A. van Wijk en E. Chr. Freijer, W. L. Ter- stall en H. van Gelder, J. W. Siert- sema en G. de Vries, W. de Deugd en A. H. Wesselius, G. A. Matthijsen en A. E. Brandes, G. W. van Toornbergen en C. E. Hanse, M. W. M. Sebregts en M. G. Th. Steentjes, H. P. Janssens en W. G. M. van Zeeland, T. van Strien en K. G. Florie, P. j. c. van Nimwegen en A. Bouwman, H. H. Kuü- pers en N. J. L. Markmann. GETROUWD: J. J. Nijssen en D. M Beijk, Th. J. H. Monden en F. M. Hoogsteder, C. Wigchert en C. W. Lips, J. G. Welters en Th. M. B. van der Voort, E. M. Tesser en G. M. van Ingen, G. Bloemzaad en J. Brongers, J. Dijkstra en A. A. Vergers, Chr. J. H. van Osch en A. C. van Gils, D. J. P. M. de Bell en F. "de Kleuver, W. H. M. Kaptijn en C. M. Kiphardt, J. L. A. H. Haverman en I. J. G. Scholtc. A. Kwaak en M. J. van Leeu wen, M. J. van Wijk en L. M. Da- miaans, P. J. Bijl en T. Homburg, A. W. Overwater en M. van der Lin den, F. de Graaf en G. Groot. OVERLEDEN: A. Neervoort, 68 jr., Schalkwijkerstraat: J. Ph. Meijer, 74 jr., Kleverparkweg; T. Kuiper-Brand jes, 73 jr., Westerhoutpark. amateurtoneel. Hü toonde zich een voorstander van het subsidiëren van de overkoepelende organisaties en niet van de individuele verenigingen. Dit geldt zowel voor het rijk, de provincie als voor de gemeenten. Ook zag hij moge lijkheden dat deze drie gezamenlijk bepaalde evenementen subsidiëren, zo als bij voorbeeld een landelijke toneel wedstrijd. Voor de gemeenten stelde mr. Cleveringa, dat een subsidie niet altijd uit geld hoeft te bestaan; maar ook in het reduceren van tarieven of het be schikbaar stellen van materiaal. Sub sidies zouden echter steeds aanvullend moeten zijn, aldus de voorzitter van de NATU. De leden van de vereniging moe ten door hun eigen offer en hun zelf werkzaamheid de basis leggen voor de bestaanszekerheid van hun vereniging. Hierna was het woord aan de televi sieregisseur Willy van Hemert, die in een lang, maar uitstekend en geestig betoog iets vertelde over de verhouding tussen toneel en televisie. Dat verschil toonde hij tenslotte nadat een film pje over de televisie was gedraaid duidelijk aan de hand van een fragment uit „Salome" van oscar Wilde, dat tweemaal gespeeld werd door leerlin gen van de eindexn^enklasse van de Amsterdamse tonee! chool. Éénmaal werd het gespeeld, ^ls het moet op het toneel, en éénm^J rekening hou dend met de speciale'isfsen die de tele visie stelt. Hieruit blé°Itdat een volko men andere mise eft 'scène vereist wordt. Woensdagmiddag had de algemene raad van de NATU in haar jaarlijkse vergadering besloten om zich unaniem te stellen achter het voorstel van het hoofdbestuur om een begin te maken met het organiseren van regiecursussen voor amateurs. Het hoofdbestuur van de NATU zal nu overleg plegen met het katholiek Amateurtoneel over de ver dere uitwerking der plannen. Gister middag begaven NATU-ianddagvierders zich naar Hillegom waar in „Treslong" voor een onderhoudend cabaretpro gramma was gezorgd en waar Godfried Bomans de amateurtonelisten iets ver telde van hoe hjj over het amateurto neel dacht. Donderdagavond werd in de stads schouwburg zowel ter sluiting van het Landjuweel als ter sluiting van de NATU-landdag een voorstel ling gegeven van „Tartuffe' 'van Mo lière onder regie van Henk van Ulsen. De commissaris der Koningin in Noord- Holland en mevrouw Prinsen, alsook burgemeester Cremers woonden de voorstelling bij en werden tevoren door de voorzitter van de NATU, Mr. P. Cle veringa welkom geheten. Als de voorstelling van „Tartuffe" één kwaliteit had. dan was het wel die van het tempo. De regisseur had zijn mensen een perfecte rolkennis bijge bracht. zodat dit uiterst belangrijke on derdeel van een Molièrevoorstelling uitstekend verzorgd was. Maar door dat hoge tempo gebeurde het nogal eens, dat de spelers in hun actie achter raak ten, waardoor men het effect kreeg van een slecht na-gesynchroniseerde film. Het gaat niet aan deze feestelijke „Tar tuffe" aan een scherpe critiek te onder werpen. Het voornaamste was immers, dat de honderden amateurs in de zaal zich vermaakt hebben, ook al zal ieder voor zich wel eens de wenkbrauwen ge fronst hebben. Zo bleek bij voorbeeld weer eens, dat verzen zeggen een kunst apart is, maar dat gold zondagavond evenzeer, toen de „Nederlandse Come- die" deze voorstelling speelde. Een an dere kwestie is, dat de uitspraak nog al eens te wensen overliet en op dat punt kan er veel verbeterd worden, wanneer er serieus gestudeerd wordt. „Tartuffe" stak in een stijldecor van de schouwburg zelf, een decor dat er zjjn mocht. De costuums van Serné wa ren fraai, maar kleurden niet altijd even goed. Het meest trok ons aan de schavuiterige Tartuffe van Ab van Dee- len. Chris Sluiters speelde de in zijn eer getaste Orgon; Jo Bisenberger zijn heftige moeder; Cisca Lammers, zijn lieftallige vrouw en Jaap de Goede en Miep Hosselet speelde zjjn zoon Damis en zjjn dochter Mariane. Aan de zwak ke kant was Leen Paap als de zwager Cléante en boertig en vol humor Puck Cohen als de dienstmaagd Dorine. Jan Keuning was een heerlijk slome dienst knecht van Tartuffe; Aad Bisenberger kon zijn Valérius niet helemaal aan en Leen van Meerem was een bejaarde deurwaarder. Toon van Nierop en Ka- rel Loos speelden twee gerechtsdiena ren. d.v.V. Advertentie Vanwege de stichting Haarlem-noord is er een onderhoud geweest met de di rectie van het postdistrict Haarlem betreffende de eventuele verplaatsing van het bijkantoor Schoterweg naar een noorderlijker punt in de stad, te weten in de nabijheid van de Overtonstraat. De stichting Haarlem-noord werd ver tegenwoordigd door de heren P. Cloeck, H. van Haiem en A. van Balen, het postdistrict door de heren W. J. Stee- mers, adjunct-directeur en de heer J. van der Rol, chef-gebouwen. Destijds hebben wij reeds uitvoerig bericht over de plannen van de post en tijdens dit onderhoud hebben de re presentanten van de stichting Haar lem-noord hun bezwaren tegen de ver plaatsing toegelicht. De heer Steemers heeft daarop het standpunt van de post uiteengezet. Hij wees er op, dat het postgebouw aan de Baljuwslaan een volledig bijkantoor geworden is, waar in alle posthandelingen kunnen worden verricht. De post acht het nu onjuist dat er op nog geen zevenhonderd me ter afstand "een bijkantoor aan de Schoterweg ligt, hetgeen uit een oog punt van een zakelijke exploitatie on- Na een kortstondige ziekte is op Hemelvaartsdag in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo in de leeftijd van 58 jaar overleden de heer G. J. Pauli des, leraar in de geschiedenis aan hét Triniteitslyceum te Haarlem. Een on gesteldheid, die zich aanvankelijk als met ernstig liet aanzien, verergerde plotseling zodanig dat hij verleden maandag van de sacramenten der ster venden moest worden voorzien. Hij over leed nauwelijks veertien dagen nadat hi) nog normaal zijn lessen had ge geven. Het heengaan van de heer Paulides heeft grote indruk gemaakt in de ge meenschap van leraren en leerlingen van het Triniteitslyceum. Hij was ge liefd en werd gerespecteerd om zijn nauwgezetheid in ieder opzicht: zowel in zijn taakuitoefening als in zijn ove rig optreden. De heer Paulides was reeds van 1 september 1924 af aan het Triniteitslyceum verbonden en was tevens docent aan het Schriftelijke Stu diecentrum te Culemborg. Ook dat laat ste werk deed hij met hart en ziel. Hij is de schrijver van het Gedenkboek van het Triniteitslyceum, dat is versche nen bij het zilveren feest van de school in 1947. De Requiemmis zal worden opgedra gen in de parochiekerk te Bloemendaal op maandag om 10 uur, waarna de begrafenis zal plaats hebben op het St.-Adelbertuskerkhof aan de Dennen weg. Maandag 10 juni, tweede Pinksterdag, speelt EDO tegen de Oostenrijkse prof. club F. C. Blau Weisz uit Foldkirch. Het EDO-elftal zal versterkt worden met Voogd en Biesbrouck. Verder is contact opgenomen met Wilkes, Van Melis en Van Wissen. Zaterdag worden voor de cricketcom petitie van de HCB de volgende wed- ?>w?d^n «esPeeld. Haarlem 3—Rood en Wit B; Rood en Wit ABMHC; Rood en Wit DHaarlem 4. 1 Iw,i*I^C''?eel?ïstec*e bele8t zaterdag Lonn m ,^et Kre'asehuis een leest- cabarèt Lilna.VerZOrgd W°rdt d00r het gelukkig is. Men moest er tevens reke ning mee houden, dat velen in „noorde lijk" Haarlem-noord een echt bijkantoor nodig hadden in plaats van postagent schappen. Die wens was gerechtvaar digd en de vervulling zou in een drin gende behoefte voorzien. Een en ander is uitvoerig bestudeerd en het resultaat was het plan tot verplaatsing van het bijkantoor Schoterweg in meer noorde lijke richting. Men heeft daarover des tijds, toen de stichting Haarlem-noord nog niet bestond, gesproken met de voorzitter van de winkeliersvereniging „Generaal Cronjé", die immer de meeste klanten levert voor het kantoor aan de Schoterweg. Deze betreurde de verplaatsing, maar kon de zakelijke overwegingen van de PTT goed begrij pen. De heer Steemers gaf tevens de over weging te bedenken, dat een postagent schap dezelfde posthandelingen kan af doen als een bijkantoor. Door die toe lichting hebben de leden van Haarlem noord een andere kijk op de zaak ge kregen. Zij vinden het een hele gerust stelling, dat het geenszins in de bedoe ling van de PTT iigt het agentschap aan de Schoterweg op te heffen voor dat het nieuwe gesticht is. Vanwege de stichting werd tenslotte nog gevraagd ook bij het politiebureau aan de Rijksstraatweg een brievenbus neer te zetten ofschoon er ook een aan de overkant hangt. Dit in verband met de gevaarlijke verkeerssituatie. De post zal deze kwestie nader bekijken. Teletypeband Sm. VB Stad. v.a. 42.50 per paar r GROTE HOUTSTRAAT 49 Haarlem - Tel. 20049 Advertentie 'n forse, geurige BOLKNAK 15 cent (per kist 50 stuks 7.50) DE KOSTER (v/h A. Oóms) Grote Houtstraat 133 - Tel. 12905 Merendeels vertederd hebben woens dagavond de talrijke toeschouwers het optreden gadegeslagen van „Schnei ders Lilliputaner", die een week lang achter Dreefzicht in Den Hout onder auspiciën van het Adoptie-comité voor Bejaarden in Haarlem voorstellingen geven. Het spectaculaire element van het optreden der Lilliputters is gelegen in hun fysieke gesteldheid, wat niet weg neemt dat zü tot verbluffende presta ties in staat zijn en daarmede wellicht de toeschouwers meer tot „leeringhe", dan tot „vermaeck" strekken. Er wa ren in het variété-programma num mers, waarbjj men vergat, dat de uit voerenden „klein" waren: verschillen de aardige muzikale soli, zoals een dans uit de Schotse Hooglanden, en een menuet in rococo-stjjl. Het optreden vertoonde enige verwantschap met het circus, omdat er een nummer met po- nies was en omdat een mannetje en een vrouwtje koorddansen ten beste gaven. De voorstelling van woensdagavond geschiedde met enig officieel vertoon, omdat de heer J. W. Th. Fibbe Sr. als voorzitter van het Adoptie-comité Be jaarden een toespraak gehouden heeft, namens welk comité de heer F. Vink na afloop in de piste ook een dank woord sprak. Hp memoreerde, dat het tweeëntwintig jaar geleden is, dat de lilliputters het laatst in Haarlem wa ren en hoopte, dat men na afloop van het huidige optreden niet meer zo lang zal behoeven te wachten. Ook overhan digde de heer Vink bloemen aan me vrouw Schneider en kleine tuiltjes la thyrus aan de vrouwelijke lilliputters. Na afloop van een voorstelling, die vüf kwartier duurt, kan men de lilli putter-stad bezichtigen. Er is een stad huisje, een klein Kaufhaus, een soort bar en een postkantoortje. Voorts kan men een woonwagen bewonderen. De lilliputters hebben woensdagmid dag, toen zij vóór hun eerste voorstel ling een optocht door Haarlem hielden, de heer M. C. Kujjl en diens echtgenote, mevrouw G. J. Kuül-de Graaf, aan de Gedempte Voldersgracht bezocht, die hun vijftigjarige echtvereniging vier den. Er werden bloemen aangeboden, gelukwensen uitgesproken en een der lilliputters heeft de gouden bruid ge kust. Een en ander gaf uiteraard aan leiding tot veel pleizier. Ter gelegen heid van de optocht waren duizenden mensen op de been. Zondag 2 juni zal op plechtige wijze het feest van Onze Lieve Vrouw van Haarlem gevierd worden, 's Morgens om zes uur wordt de stille bedetocht gehouden, welke vertrekt vanaf de St.- Josephkerk te Haarlem Voortrekkers van de jeugdbeweging zullen de nodi ge aanwijzingen geven en stellen zich op bij de punten, welke een bijzonde re intentie tijdens het gebed vragen. Na de tocht is er in de dekenale kerk een stille H. Mis om kwart voor zeven. 's Middags is er van twee tot zes uur een onafgebroken Rozenkransgebed. In de loop van die middag komen er ook verschillende groepen van buiten de stad, o.a. kwekelingen van de bisschop pelijke kweekschool te Hilversum en leden van de r.-k. rijwielbedevaartclub „Sub Tutela Matris" uit Amsterdam. Om zeven uur 's avonds worden de plechtige completen gezongen, waar bij mgr. J. P. Huibers agens is. Dr. H. Kuipers, secretaris van het bisdom houdt de predicatie. De omgang met het genadebeeld door de kerk zal het besluit zün. In de vitrine in de Klopperspoort zijn afbeeldingen geëxposeerd van bekende genadebeelden van Onze Lieve Vrouw CINEMA PALACE: Gaby, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Na 12 uur 's nachts, 18 J.. 2.30, 7 en 9.15. Zo. en do. 2, 4.30, 7 en 9.15. Di.: één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: De ondergang van de Graf Spee, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: To be or not to be, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u. Zo. en do. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en mét zo.: Storm over de Nijl, 14 jaar. Vr. 8.15. Za. en zo. 7 en 9.15. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15: Pechvogels, en Co., a. 1. Ma. en di. 8.15: East of Eden, 14 j. Wo. en do. 8.15: Achter de schermen van Scotland Yard, 14 jaar. REMBRANDT: De duivel in de vrouw, 2, 4.15. 7 en 9.15. "OXY: tot en met zo.: Prairiehyena's, 14 j. Ma. tot en met do.: De overval op de woudexpres, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. en do. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: tot en met zo.: The Glenn Mil ler Story, (prol.), a. 1. Ma. tot en met do.: De deur naar de afgrond, 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Zo. en do. 2, 4.15, 7 en 9.15. Vrijdag 31 mei Concertgebouw: Leerlingenuitv. Haarlems Muziekinstituut. 19.30 u. Zaterdag 1 juni Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering mw. Van der Ree—van Tricht, 8 uur. Zondag 2 juni Stadsschouwburg: Kinderoperette Klein Duimpje, matinee Muziekschool Nico Hoo- gerwerf, 2 uur. Maandag 3 juni Stadsschouwb.: Leerlingenuitvoering Mu ziekschool Toonkunst, 7.30 uur. Dinsdag 4 Juni Concertgeb.: Leerlingenuitvoering Haar lems Muziekinstituut, 19.30 u. Woensdag 5 juni Concertgebouw: Kon. Mannenkoor ,,Cae- cilia", concert voor bejaarden onder lei ding van Nico Hoogerwerf, 20.00 uur. spel van Eugene O'Neill, regie Richard Flink, met medewerking van Elisa Hoo- mans, Mi a Goossen, Richard Flink, Kees Brusse, Frans van de Lingen. Dinsdag 4 juni Stadsschouwburg: Openbaar eindexamen der Toneelschool, 8 uur. Woensdag 5 Juni Stadsschouwburg: Professor Klenov, To neelvereniging „Nieuw Leven", 8 uur. Donderdag 6 juni Stadsschouwburg: Professor Klenov, To neelvereniging „Nieuw Leven", 8 uur. Openluchttheater (Bloemendaal): Ballet der Lage Landen, openbare training, 8.30 Vrijdag 31 mei Stadsschouwburg: Tocht naar het duis ter, Toneelgroep Theater, met een toneel- Zaterdag 1 juni Gebouw Sint-Bavo: Haarlems Jeugd theater t. b. v. sanatorium Hoog Laren met medewerking van o.m. Heintje Davids en Joop de Knegt. Ttnholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. behalve 's ma en 's zo Eerste zond. van de maand van 3—5 uur Teylers Museum: Schilderijen 19e en 2üe eeuw Tekeningen Hollandse Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 11—17 uur, behalve maan dag. De eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken) Geopend van 19—17 uur, zondag van 13—17 uur. bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schildertien, middeleeuwse beeld houwwerken handschriften en kunstnij verheid Geopend van 1017 uur. zon en feestdagen van 1316 uur Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland. 9—12.30 en van 1.305 u. Vishal: Tentoonstelling van etsen, houtsne den, litho's, tekeningen van Duitse ex pressionisten. Geopend van 1017 uur, zondags van 1317 uur. Di. en vr. ook van 1922 uur (tot en met 24 juni). Huis Van Looy: Werken van leden van Kunst zij ons doel, 1012.30, 13.30—17 u. Zo. van 14—17 uur (t. m. 16 juni). Galerie Espace: Zomertentoonstelling: wer ken van o.a. Corneille, Appel, Haber, Sha piro, 1117 üur. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de Haarlemse politie in de Gen. Cronjéstraat drie Duitse jongens van 19, 17 en 16 jaar aangehouden, die zich op Terdacrte wijze bij een winkel ophielden. Zij werden voor een ve,rhoor naar het politiebureau ge bracht, waar aan het licht kwam, dat de jongens zonder hun ouders daarvan in kennis te stellen op 20 mei hun ouderlük buis in Duitsland hadden ver laten. Op 21 mei kwamen zü in Zandvoort terecht, waar zü op 26 en 27 mei uit een kassa van een slagerswinkel 200 zouden hebben weggehaald. Ook zouden zü in Alkmaar uit een slagerswinkel en een café kleine geldbedragen hebben weggenomen. Toen de politie de jongens in de Gen. Cronjéstraat aanhield wa ren zü op zoek naar onderdak voor de nacht. Op een van de jongens werd een bedrag van zeventien gulden gevon den, dat in beslag genomen werd. Twee knapen waren in het bezit van geldige grenspapieren. Uit het verhoor is ge bleken, dat de Duitsers zich in Haar lem aan geen strafbaar feit hebben schuldig gemaakt. In verband met de diefstal in Zandvoort zün de jongens na het verhoor aan de Zandvoortse politie overgeleverd. Woensdag werd aan de leden van het Kerko-personeel een zeer geslaagde ca baret-avond aangeboden, die door Ker- ko-mensen zelf werd verzorgd. In een bonte mengeling van sketches en lied jes, ballet en sport, een beetje ernst en een heleboel luim werd een goed ver zorgd programma gepresenteerd. De voorstelling werd vooraf gegaan door een huldiging van heren J. J. Kuperus en G. H. de Vreede, die 15 jaar lang aan het Kerko-toneel zijn verbonden. Met een informeel toespraak je zette de directeur, de heer C. ,1. Nolte beide amateur-artisten en hun echtgenoten in het zonnetje. Daarna werd in het kader van het programma beide heren een radio interview afgenomen, hetgeen culmi neerde in een liedje: „Wij zouden toch zo graag Verschillende sketches, waarvan de teksten waren geschreven door Chiel de Boer, deden het enthousiaste publiek daveren van het lachen, terwül ballet-, koor- en sportgroep zorgden voor een goede harmonische afwisseling. Spe ciaal de ballet-wals op Weber's Auffor- derung zum Tanz ingestudeerd door Nel R6os, is een büzondere vermelding waard. Na de pauze kwam de titel „Schots en Scheef" pas goed tot zün recht. In kleurrüke Schotse kostuums werd vro- lpk gedanst, gezongen, gedarteld en gewandeld, hetgeen leidde tot een waarlü'k schitterende finale. De avond werd mede opgeluisterd door het optreden van de radio-zangeres Diny van Amstel. Op Hemelvaartsdag was de enige drukte aan het strand de auto's, die langs de boulevard reden. De mensen, die er op uit wilden, trokken de duinen in. Bijna 7.000 bezoekers had het Na tionaal park De Kennemerduinen op Hemelvaartsdag. Het Amerikaanse luchtmachtteam „Sabres", waarvan de spelers gestatio neerd zijn op Soesterberg, heeft don derdagmiddag te Haarlem een over winning van 6-3 behaald op Schoten, de honkbalkampioen van Nederland. De wedstrijd duurde tien innings, na negen innings was de stand 3-3. Bij Schoten fungeerde Keulemans, de coach van het nationale team, de gehele wed strijd als werper. Zaterdagmiddag zal de burgemees ter van Bloemendaal, dr. D. H. Peerc- boom Voller, de speeltuin Duinweide aan de Deken Zondaglaan in Vogelen zang openen. Aan de opening gaat een optocht door het dorp vooraf, waaraan wordt medegewerkt door de harmonie Crescendo uit Hillegom. De vereniging „Speeltuin Duinweide" telt thans ruim honderd leden. Twee van hen zün bereid gevonden toezicht in de speeltuin uit te oefenen. Dezer dagen is 'tydens een ledenvergadering het bestuur als volgt samengesteld: S. C. van der Vossen, voorzitter, G. A. Zuiderduin, secretaris, L. Th. Peper- koorn, penningmeester, Th. van Haas ter en J. Jochems, en de dames Blok en Roelen-Rusman, leden. De hoofden der beide lagere scholen in het dorp, de heren H. Kuys en P. J. Gerbrands, adviseurs. Vanmorgen om zeven uur is er een inbraak gepleegd in een perceel aan de Oude Groenmarkt. Er wordt een be drag van ongeveer tweehonderd gulden vermist. 59 De gemeenteraad van Heemstede heeft woensdagmiddag na een debat van meer dan een uur zonder hoofde lijke stemming richtlijnen vastgesteld, die de toekenning van een subsie in de stichtingskosten van kerkgebouwen re gelen. Deze richtlijnen, waarvan som mige een redactionele wijziging onder gingen, waren vervat in een pre-advies, dat B. en W. van Heemstede hadden samengesteld naar aanleiding van een aanvrage van de gereformeerde kerk in Heemstede om geldelijke steun voor de bouw van een nieuw kerkgebouw aan de Camplaan. In dit pre-advies werd gesteld, dat het aanbeveling verdiende vyftien percent van de stichtingskosten van kerkgebouwen voor rekening van de gemeente te nemen tot een maxi mum van 50.000.- In dit bedrag zijn begrepen de kosten voor de benodigde grond, de bouw van de consistoriekamer en de installatie van de centrale ver warming, maar niet die voor de bouw van pastorieën, kosterswoningen en ver gaderlokalen. Een voorstel van de frac tievoorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer REIJNDERS, om ook de kosten voor de aankoop van grond uit te sluiten, werd met veertien tegen drie stemmen verworpen. De heer ZEELENBERG (V.V.D.) was de eerste spreker, die over deze materie het woord voerde. Hü zei van mening te zün, dat de overheid een ver antwoorde taak heeft bü de totstandko ming van kerkgebouwen en hü kon zich met de conceptie op enkele redac tionele wijzigingen na verenigen. Het aanbrengen van deze redactionele wij zigingen zou naar zün mening het best kunnen gebeuren in een commissie ad hoe en hij gaf de voorzitter in overwe ging het preadvies opnieuw aan de or de te stellen na bespreking in zo'n com missie. Ook de heer VAN BRUGGEN (P.C.) voelde veel voor een commissiebespre king, omdat er enige twüfelpunten in de verordening zün, waarover nader be raad nodig is. Hü hoopte alleen, dat een dergelijke overleg niet te veel tijd in beslag zou nemen. Verder zei de heer VAN BRUGGEN in het voorstel de er kenning van de waarde van de kerken te signaleren. Aan het slot van zün be toog verklaarde de heer VAN BRUG GEN, dat hü in principe akkoord ging met de verordening. Het sprak haast vanzelf, dat mevrouw VAN DER MEULEN van de Partij van de Arbeid gelijke rechten voor „ernstige geestelyke stromingen" zou vragen. Zü vond, dat deze stromingen eveneens voor subsidie in aanmerking komen. Dat zou democratisch zü". Even van zelfsprekend was het, dat de leden van de confesionele partijen tegen dit stand punt ageerden. De fractieleider van de K.V.P., de heer VERHOEVEN, was de eerste. Hjj zei, dat zjjn fractie gelykstel- ling van ernstige geestelijke stromin gen met kerkgenootschappen niet zou aanvaarden. In dezelfde geest sprak in tweede instantie de heer Van Bruggen en hjj voegde daaraan toe, dat de over heid niet treedt in de keuze van waar heid, indien zij de gelijkstelling niet aanvaardt. Zij. zou dat wel doen, wan- nneer zii de door mevrouw Van der Meulen bedoelde, niet nader aangegeven ernstige geestelüke stromingen zou on derdrukken, zou verbieden. Ook de voorzitter meende, dat gelijkstelling on verdedigbaar en onverantwoord is. B. en W. hebben zich alleen willen beper ken tot de kerkgenootschappen en heb- Advertentie Het Haarlemse voetbalpubliek heeft woensdagavond RCH eervol ten onder zien gaan tegen de bekende Engelse profclub Derby County, kampioen van de derde divisie, een tweede klasser dus uit het Engelse profvoetbal. Nadat de rust met 20 voor Derby County was ingegaan gaf de Racing na de pau ze dermate goed partij dat de Engel sen tenslotte slechts met de kleinst mo gelijke overwinning (32) tevreden mochten zün. Derbü County was geen Leeds Uni ted, de ploeg welke enkele weken gele den de voetbalfans in verrukking had gebracht. Maar ook deze Engelse ploeg gaf duideRjk blük het „vak" terdege onder de knie te hebben en in alle op zichten de baas over de Haarlemse club bleef. Positiespel, techniek, combinatie en ook tactiek, het waren allemaal eigenschappen welke deze weliswaar harde maar sportieve voetballers beter beheersten dan de overigens goed wil lende Haarlemmers. De Racing speel de echter met een flinke dosis enthou siasme en telde in de ploeg diverse spe lers (Biesbrouck, Kruyer, Krist, Schoo- nenberg) die ook van wanten wisten en daarom was het in geen geval een een zijdige partü voetbal. Integendeel, toen RCH langzaam maar zeker in de nieu we opstelling tot een hechtere combina tie kwam, al zün er nog diverse zwak ke plekken, moesten de Engelse bezoe kers hun uiterste best doen de voor sprong welke zü voor de rust door doel punten van Parry en Buchanan hadden verkregen (0—2) veilig te stellen. Zü slaagden daarin weliswaar, maar de uitstekende tegenstand van de Racing maakte de strijd vooral in de tweede helft zeer aantrekkelijk. Het prachtige doelpunt van de nieuwe linksbuiten Henfce, een goede schutter maar overi gens geen groots voetballer, leidde een periode van RCH-overwicht in, waar in we goede staaltjes voetbal kregen te bewonderen. De Hongaar Laeszlö is nog te traag en te week voor doortas tend voetbal maar heeft technisch wel wat in zün mars en Andries Mul zien we tenslotte liever op een der binnen plaatsen dan als midvoor opgesteld. En Krist kon ons veteraan Puck de Vos nog niet doen vergeten al is deze oud- Ajaxied door zyn techniek een bruik bare kracht en mogelijk als kant-half beter op zijn plaats dan als stopper- spil. RCH bleef de Engelse tegenstan der goed partü geven, moest weliswaar nog tegen een 13 achterstand opkü- ken door Brown, maar kon door Kruy er een zeer eervolle 23-score berei ken. En wanneer de uitstekende Engel se doelman Webster niet in zo'n goede vorm was geweest, ongetwijfeld had de Racing hef nog tot een gelukspel kun nen brengen. Zes a zevenduizend toeschouwers konden echter voldaan hun haardsteden opzoeken want een dapper spelend RCH-elftal had de zeer verdienstelüke club uit Derby kranig party gegeven en scheidsrechter Aussum heeft de soms harde maar volkomen faire strijd uitstekend geleid. ben van geestelyke stromingen niets willen weten. Eerder had mevrouw Van der Meu len opgemerkt, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat bü subsidie de on- afhankelükheid van de kerk wordt aan getast. Zü waarschuwde daarvoor. De heer VERHOEVEN meende, dat een subsidie „per zitplaats" te prefere ren was boven elk ander systeem. Sub sidiëren naar het bedrag, dat de sub sidie-aanvrager büeen heeft gebracht, achtte hü om verschillende redenen on juist. De heer Reynders (PvdA) stond op het standpunt, dat de aankoop van de grond om speculatieve redenen niet gesubsidieerd diende te worden. Verder vond hü het juist, dat de subsidie ten laste zou komen van de kapitaalsdianst. Evenals de vorige spreker meende hü, dat een bespreking van het pre-advies in een commissie ad hoe gewenst was. De voorzitter hield de raad voor, dat het pre-advies beschouwd diende te wor den als een richtlün, waarvan de de tail.» geval voor geval in de raad zul len worden uitgewerkt. Hü twüfelde aan de juistheid om goedkeuring ervan op te schorten, totdat het in een commis sie was doorgepraat. Hü merkte op, dat B. en W. de in het staatsbestel ver ankerde opvatting van scheiding van Kerk en Staat wensen te handhaven. Het stichten van een kerk is in feite een zaak en een taak van het betrok ken kerkgenootschap. Onder bepaalde omstandigheden heeft de overheid naar de mening van het college de taak de kerken de helpende hand te bieden. De verschillende redactionele wijzigingen werden in overleg met de raadsleden aangebracht. In sommige gevallen wist de voorzitter zo'n wijziging te verhin deren door het raadslid, dat de wyzi- fing had aanbevolen, te overtuigen. enslotte merkte de voorzitter op. dat het beginsel van de onafhankelükheid der kerken in het gedrang zou komen, indien aan een susidie per zitplaats de voorkeur werd gegeven. Het pre-advies werd daarna zonder hoofdelüke stem ming aanvaard. Binnenkort is het ambtenaren-regle ment te verwachten. Dat deelde wet houder VAN WIJK (PC) mede op een vraag, die de VVD'er SCHEER stelde naar aanleiding van het voorstel om de regeling betreffende de vakantie-uitke ring voor het rükspersoneel van over eenkomstige toepassing te verklaren op het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel. De heer Scheer meende, dat deze omslachtige gang van zaken niet nodig zou zün geweest, indien Heemstede een ambtenaren-regle ment bezeten had. Wanneer komt dat nu? Binnenkort, zei de wethouder. Er wordt aan gewerkt. De raad voteerde verder een bedrag van 23.500.- voor de stichting van een commandopost en een vergaderlokaal voor de Bescherming Bevolking en een bedrag van 8.200.- voor de stichting van een woning. Deze ruimten zullen worden ingericht in het rechterbouw- huis van „Het Oude Slot". Een verbou wing voor de inrichting van lokalen voor verschillende jeugdorganisaties, die naar schatting ongeveer 30.000.- zou kosten, was door het college voor lopig niet nodig geoordeeld. De heer Zeelenberg echter en met hem vele andere raadsleden waren van oordeel, dat die verbouwing geen overbodige luxe zou zijn. De vraag is echter of zij 30.000.- moet kosten. De voorzitter zegde toe Gedeputeerde Staten te pol sen of een besluit van de raad in die richting 'kans van slagen heeft. Wethouder VAN LENT (K.V.P.) ver klaarde, dat de inrichting van een jeugdlokaal in Het Oude Slot inderdaad 30.000.- kost. De prijs was ook het col lege tegengevallen. De heer Reünders vroeg de wethou der van Openbare Werken meer toe zicht op de zandaanvoer in de haven van Heemstede, die noognodig moet worden uitgebaggerd. Daarvoor voteer de de raad een bedrag van 25.000.- De bagger zal worden opgeslagen op terrein van de Schouwbroekerpolder en gebruikt worden voor ophoging en ver betering van gronden. Kan de haven niet gedempt worden, vroeg de heer ZEELENBERG. Dat kan wel, zei wet houder VAN LENT, maar dat kost een heleboel geld. Op het ogenblik brengt de haven jaarlüks een behoorlük be drag aan liggeld op. Tijdens de rondvraag vroeg de heer HOPSTAKEN (K.V.P.) wethouder VAN WIJK of het mogelijk was in huizen, die door meer dan een gezin worden bewoond, zogenaamde tussenmeters te plaatsen. De wethouder deelde mede, dat de voorraad, die klein is, zal wor den uitgezet. Het heeft er wel naar uitgezien dat de laatste dag dat het „Lunapark" in Heemstede was de beste is geworden voor de kermisexploitanten. Vooral gis teravond was de drukte groot hetgeen echter mede zijn oorzaak vond in het aangekondigde vuurwerk dat om even voor 10 uur ontstoken werd. Een aardig, zü het wat conventioneel programma wist de vele kijkers ruim een half uur te boeien. Het slotstuk van dit kleur- en knalfestijn bestond uit de leuze „Heemstede viert feest" in een beweeglijke en rumoerige en tourage. Het is de vraag of de resultaten van dit jaar nog een mogelijkheid bieden volgend jaar deze beginnende traditie te herhalen. Misschien dat Heemstede's Lentefeest dan voldoende naam heeft gekregen in de wijde omgeving dat ook de exploitanten hun plezier er aan be leven. Voor Heemstede zou dat het behoud betekenen van een kermisver maak waarvan men anders met uit zondering van de draaimolen met Konin ginnedag in het geheel verstoken blijft. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 31/5 3% Ned 1953 907s Med 1953 89A 3(4 Ned 1956 891/4 Ned. 1948 84',i 3Ned. 1950 84','4 3Vi» Ned 1954 Ned 1955 1 84A 84'4 1-3',i Ned 1947 94% 8614 3 Ned 62-64 bel fac 89%§ 89% inschr Grtbk 1946 3 1, Ned Handel M11 cert 161 A.K U 182?i3»e 186 Van Berkel'a Patent 1958 Jaivé-Deift cert 337§ Van tietder 189 kon Hoogvens cert Unilever Cert 363 429',4-',i 434 ft Ned. Kabe) 283 Philips 284'/4-'4 285% Kon. Petroleum 201,20* 204,4e3.5d „Amsterdam" Rubbe, 77-'i 76% Holl Amerika UW 174% Kon "Ned Stoomb M 152% 179% Ned ScheeDV Unie 213-% K.L.M. 132* 131 a v_a 113744* 114% Dell Ml). Cert. 9514-(4 94% A'dam 2(4 '56 I 83'4* A'dam '66 n 100*4 180 A'dam III

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3