honderd jaar geleden geboren PIUS XI Slachtoffers van het verkeer Sun balm Het tienjarig bestaan fees telijk gevierd Gemeenteraad ongerust over van Delft Ilsy-show Sport shirts Botersmokkel naar België Rijnlander Wegbedekking in kleuren C VOOR ALLE VOLKEREN DE HOOGSTE VREDESBODE Realist in merg en been Big Ben Negen Ambonese gezinnen terug naar Indonesië Ballet der Lage Landen Tussen neus en lippen „Boissevain" kan doorvaren msx m uit de pas Verzending zeepost ZEER VERZORGDE VOORSTELLING Wereldmodecreaties P&C topprestaties Vier Nederlanders en twee Belgen in arrest BOERDERIJBRAND K.L.M. controleert motoren per televisie Arbeider tussen wand en grijper doodgedrukt Super-politiehond Driejarig meisje verdronken Bedevaart naar Paray-le-Monial Kapitein „Breezand is ernstig te kort geschoten VRIJDAG 31 MEI 1957 PAGINA In één nacht Uw handen gaaf en zacht Sunshine Uni poplin Week-end Cofo Airmatic No-Iron Zweeds tmport 895 1295 W' 1890 2150 Np- Wandel door de wereld der mode by Beteren goedkoper/ Moeder-overste koninklijk onderscheiden Jntaarde moeder Klok verdwenen Raad Scheepvaart: Advertentie Vandaag 1* het honderd jaar gele-1 den, dat Ambrogio Damiano Achille Rattl Paus Plus XI in Desio, een stadje bij Milaan, geboren werd. Weinig Pausen hebben zo sterk als Hij hun per soonlijk stempel gedrukt op de Kerk. Een overzicht in vogelvlucht over zijn vruchtbaar pontificaat moge daarom als posthume hulde gelden voor de man, aan wie Kerk en wereld grote dank verschuldigd zijn. Paus Pius XI Is de geschiedenis in gegaan als een figuur van grote, per soonlijke autoriteit. Hij bezat een uit gesproken krachtige leidersnatuur en regeerde zo goed als geheel zelfstandig. De uitdrukking „motu proprio", heeft men gezegd, kreeg bij hem haar volle betekenis. Hard voor zichzelf, van een ijzeren discipline en volmaakte zelfbe heersing, eiste hij ook veel van zijn medewerkers. Realist tot in merg en been hij genoot als historicus een internationale faam had hij een af keer van alles wat een objectieve be nadering der feitelijke situaties ver- Om 8.59 uur plus 30 seconden dinsdagavond verklaarde de omroe per van de BBC: „Na de Big Ben hoort u het nieuws van negen uur" Niets gebeurde. De wereld wachtte en wachtte, 's Werelds beroemdste klok had het af laten weten, omdat een werkman een pot verf op een richel had achtergelaten. Het mecha nisme van de klok liep om 8.58 uur vast, nadat men juist 660.000 gulden had uitgegeven voor schoonmaak en controle van de Big Ben. Ook nadat het ministerie van ar beid de moeilijkheden gelokaliseerd had, had Big Ben nog wat tijd no dig, om in zjjn ouwe doen te gera ken. Om 10.04 liet hij de melodie van tien uur horen. Te 10.06 uur liet hij de drie-kwartiersklokslag horen en te 10.07 weer de melodie van tien uur. Maar te 10.45 uur was Big Ben weer in de pas. De wereld en de BBC herademde. U.P Omstreeks negen uur donderdag avond is de 56-jarige heer A. Versteeg uit Haarlem, terrelnwerker eerste klas hij de stichting het nationale park de Rennemerdulnen, bij- het gaan naar het Park dodelijk verongelukt. Hij stak per rijwiel de Zeeweg in Overveen over en werd daarbij door een passerende per sonenauto aangereden. HU was vrijwel op slag dood. De 17-jarige H. M. Logtenberg te Apeldoorn werd op Hemelvaartsdag 's morgens om negen uur met zUn bromfiets door een auto gegrepen, toen hU de Arnhemseweg wilde oversteken. De jongeman werd zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Woensdagavond omstreeks zes uur is ter hoogte van het postkantoor te Doorn de negentienjarige studente mej. J. D. uit die plaats bU het oversteken van de weg gegrepen door een personenauto bestuurd door mevrouw Van V., even eens uit Doom. Mej. D. werd ernstig gewond naar het stads, en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. ZU is daar in de loop van de nacht van woensdag op donderdag overleden. Bp een botsing tussen twee auto's na bij Burgons in Spanje zijn drie leden van het gezin van dr. J. Bussemaker uit Utrecht en een vierde inzittende min of meer ernstig gewond geraakt. Dr. Bussemaker en zijn vrouw liepen beiden ontvellingen op, zUn dochter Julia en haar vriendin Johanna Wilmar worden in het ziekenhuis nog nader on derzocht. De Franse bestuurder van de andere auto, de heer P. Fournier uit Casablan ca, kreeg zes gebroken ribben. (Van onze Haagse redactie) Negen in Nederland verblijvende Am bonese gezinnen, in totaal bestaande nlt tweeënvijftig personen, vertrekken op IS Jnni met de „Willem Ruyg" naar In donesië. ZU vormen de eerste groep, die na de besprekingen tussen Indone sië en Nederland over de repatriëring, naar Indonesië teruggaat. De groep is door de Indonesische autoriteiten samengesteld uit het totale aantal gezinnen dat zich na de bespre kingen voor repatriëring heeft aange meld. Naar men zegt bestaat dit totale aantal uit vUfhonderd gezinnen. Nederland betaalt de reiskosten van Nederland tot aan de plaats van bestemming. Verder worden door Ne derland de eerste kosten van levenson derhoud van de repatriërende Ambone zen vergoed tot een bedrag van duizend roepia per persoon. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Kennemer- land" (3 juni); Australië: via Engeland (8 juni); Brazilië: m.s. „Gaasterland" (3 juni); Canada: s.s. „Groote Beer" (5 juni); Chili: via New York (5 juni); Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (11 ju ni); Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (4 juni); Ned. Nw.-Guinea: „Willem Ruys" (11 juni); Nieuw-Zeeland: via Engeland (8 juni); Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (8 juni); Brits-Oost-Afrika: via Frank rijk (8 juni). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de Peetkan toren. PAUS PIUS DE ELFDE zwakte of verbloemde. Deze werkelijk heidszin is de achtergrond van al zijn regeringsdaden. Hoewel deze karakter- tekening het meest overeenkomt met het beeld, dat men algemeen van hem heeft bewaard, is zij toch niet volledig. Twee werken van de laatste tijd, geschreven door Mgr. A. Mella di Sant-Elia en Mrg. C. Confalonieri, beiden dignitarissen ten Vaticane onder Paus Pius XI, doen zijn persoon geheel recht. In deze boeken worden legio voorbeelden aangehaald, die bewijzen, dat de Paus èen zeer ge voelige natuur had, een teder hart, dat hem bekwaam maakte tot innige deel name aan alle lijden en leed. zijn on vermoeid strijden voor het behoud van de vrede moet dan Ook gezien worden vanuit een diepe bewogenheid met het lot der bedreigde mensheid. Hij was een man van vurig en ononderbroken ge bed, die in alles zijn kracht zocht bü God. Men heeft Pius XI terecht een groot humanist genoemd. Zijn studies be kroonde hij met een drievoudige pro motie in kerkelijk recht, filosofie en theologie. Zijn loopbaan als geleerde echter lag aan de Ambrosiana, de beroemde Milanese bibliotheek. Meer dan vijfentwintig jaar was hij daar als directeur werkzaam. Zijn talrijke tekstcritische publicaties hebben hem Aduertentia Vereerd met het bezoek van H.M. de Koningin heeft het Ballet der Lage Landen woensdagavond in de feeste lijk versierde Stadsschouwburg te Amsterdam zijn tienjarig bestaan ge vierd met een zeer. verzorgde en 'ter dege voorbereide voorstelling, die op een alleszins gelukkige manier aan alle leden van de uit zeer verscheiden krachten samengestelde troep hun kansen gaf en als geheel zeer repre sentatief bleek voor aard en streven van het jubilerende gezelschap. In dit licht bezien kan men dan be grip hebben voor een openingsstukje als „Hoepels" van Walter Gore, een zui ver speelballetje, dat het komische talent van Angela Bailey kon dienen, alsmede de prille talenten van een aantel jonge leden van de troep. Men kofl het be treuren, dat er voor deze gelegenheid niet iets geestrijkers te verzinnen was geweest, maar het werd al veel beter bij het tweede nummer, „Het ge schenk" van Peter Darrell op muziek (voor twee vleugels) van Gabriel Fau- ré. Het was misschien iets te omslach tig uitgevallen, maar het gaf een on derhoudende mengvorm te zien van klas sieke en plastische, dramatische en verhalende dans, waarbij een oud-ge diende als Johan Mittertreiner een goe de rol kon vervullen tegenover de jeug dige kleine ster van het gezelschap. Ine Rietstap, de laatste als de moe der, de eerste als de vader, die beoorlogen om het hart van hun kind (Andrine de Clerq). Tussen dat intieme drama door is er wat ten dele aan het expressionistische idioom ontleend be weeg van dansparen en daaruit tekent zich Ine Rietstap af met welsprekende navrante accenten. Een nieuwe en heel mooie rol van deze jeugdige soliste. Het grote stuk van de avond was de langdurig aangekondigde volledi ge „Notenkraker" op de muziek van Tschaikowsky in een choreografie van Walter Gore naar de oorspronkelijke zetting van Lev Iwanov. Gore's her ziening heeft o.m. bewerkt, dat het aanvankelijk in twee acten verdeelde stuk de vorm heeft gekregen van drie in elkaar overlopende taferelen, het geen de dynamische samenhang van het geheel zeer ten goede komt. De Lage Landen bleek met alleen finan cieel enorm in de bus geblazen te heb ben, maar men bleek ook artistiek het bestq been voorgezet te hebben. Er waren zeer smaakvolle decors en cos- tuums in grote verscheiddnheid. Er was veel ruimtewerking in deze tafe relen mede dank zij fantasievolle be lichting, en in deze aangename om lijsting kon men een harmonieus di vertissement beleven aan de sceni sche prestaties: een breed verteld verhaaltje, sprookje van kindertjes op een kerstavondviering, een zonder linge oude heer, die een goede tove naar blijkt te zijn, een droom van een klein meisje en de mirakelen, die zich dan voltrekken. Zoet en onwe zenlijk, maar toch vertederend, wan neer het smaakvol en met zorgvuldig heid gedaan wordt. Ook dit ballet biedt de verschillen de elementen van het gezelschap goe de mogelijkheden binnen hun bereik. De groep in niet te moeilijke ensemble- dansen, de jonge solistische krachten, de ouderen als Johan Mittertreiner, Greetje Donker en Mascha ter Weeme zelf in vrije dansen en pantomimisch spel, waarin speciaal Mittertreiner als de zonderlinge goede tovenaar een verdiend open doekje behaalde. De pan tomimische en dus strikt theatrale kundigheden van de troep bleken be langrijke factoren in het welslagen van deze opvoering. De voornaamste solistische rollen waren zeer gelukkig bezet door de per fecte Angela Bailey en een zeer gra cieus dansende Ine Rietstap, voorts Ben de Rochemont In de grote pas de deux met Bailey, Leo Kersley als de noten krakerprins en Lieke de Leeuw, die een bijzonder lief klein meisje als een verwonderd en verrukt kindje door al deze sprookjesprachtigheden liet dan sen. Leden van het orkest van de Ne derlandse Opera speelden de partituur onder leiding van Wim de Soet. Aan het slot van de voorstelling werd er een bloementuin het toneel opgedra gen. De toejuichingen hebben inzon derheid gegolden de leidster, Mascha ter Weeme, voor tien jaren werk, voor een energie om alleen al deze voor stelling zo in elkaar te krijgen, waar men koud van zou kunnen worden. LEO HANEKROOT als historicus wereldfaam geschonken. Als pauselijk visitator in Polen her stelde hij de betrekkingen tussen de Poolse bisschoppen en de Heilige Stoel. Aan hem is het initiatief voor de stich ting van de katholieke universiteit van Lublin te danken. Na enige jaren nun tius te zijn geweest in Polen, werd hij door Benedictus XV in 1921 tot kardi naal en aartsbisschop van Milaan be noemd. Nog geen acnt maanden later koos het Conclaaf hem tot Paus. I Zijn pontificaat viel in een zeer moei lijke tijd. De mensheid was de gevolgen van de eerste wereldoorlog nog lang niet teboven en leefde in een ernstige morele en materiële crisis. Met een waarlijk universele bezorgdheid volgde de Paus de gebeurtenissen op de voet. Zijn maatregelen waren doortastend, of het nu vernieuwingen van het kerkelijk leven betrof of veroordelingen van val se ideologieën. Men heeft hem de Paus van de studie, van de Katholieke Actie, van de mis sies, van de sociale kwestie en van de verzoening tussen Vaticaan en Quiri naal genoemd. Zijn encyclieken dwon gen allerwegen bewondering af: „Ubi arcano Dei" (1922), waarin hij het apos tolaat van gelijken onder gelijken met behulp van de Katholieke Actie aan prees; „Quas primas" (1925) over het Koningschap van Christus; „Kerum Ecclesiae" (1926) over de wereldmis sies en de vorming van een inlandse clerus; „Mortalium animos" (1928) over de terugkeer der afgescheiden Ker. ken; „Divini illius magistri" (1929) over de christelijke opvoeding; „Casti Connubii" (1930) over het christelijk huwelijk; „Quadragesimo Anno" (1931) over het herstel van de sociale orde volgens het Evangelie; „Non abbiamo bisogno" (1931) tegen de totalitaire ideo logieën; „Mit brennender Sorge" (1937) tegen het nationaal-socialisme; „Divini Redemptoris" (1937) tegen het communisme. In 1929 werd door de Lateraanse ver dragen de Romeinse Kwestie opge lost, die in 1870 een breuk tussen de Paus en de Italiaanse regering had veroorzaakt. Concordaten werden ge sloten met Letland, Polen, Lithauen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Joego slavië, Beieren, Baden, het Duitse Rijk, Oostenrijk en Ecuador. Heel zijn pontificaat door heeft Pius XI niet opgehouden te waarschuwen te gen de „voortekenen der catastrofe", de economische en geestelijk-zedelijke cri sis der samenleving. Een hoogtepunt in deze activiteit is wel de beroemde radiotoespraak tot de wereld van 29 september 1938, die als een laatste po ging mag worden beschouwd om de vrede te bewaren. Toen Pius XI op 10 februari 1939 stierf, rouwde men alge meen over het heengaan van deze te getuige en bode van Christus' vrede' Vrijwel in alle landen wijdden bisschop pen herderlijke brieven aan zijn nage dachtenis, redenaars in de parlemen ten prezen zijn verdiensten en de rege ringen getuigden van hun sympathie voor deze sterke persoonlijkheid, die al zijn krachten in dienst heeft gesteld van de zedelijke, geestelijke en sociale be langen der mensheid. Voor alle volkeren, zegt prof. G. Castella, zal Pius XI de hoogste vredes- bode blijven, de Paus met het manne lijk sterke en goede hart, de ware lei der, aie de gevaren op de weg kennende, nimmer bevreesd aarzelde om wie dan ook de waarheid te zeggen, omdat hij zich bewust was te spreken in naam van Hem, die gekomen is om de wereld de waarheid en de vrede te brengen. in vele zonnige kleuren met korte mouw 8portiel model ln Italiaans ruitdessin met ritssluiting op 6 manieren te dragen y .y V%v' k\y y Op grond van het onderzoek, dat de Belgische en de Nederlandse douane hebben ingesteld naar aanleiding van een schietpartij op een vluchtende auto van botersmokkelaars te Meer in de provincie Antwerpen, zijn vier Neder landers en twee Belgen aangehouden. Zij worden er van beschuldigd, dat zij verantwoordelijk zijn voor een aantal gevallen van botersmokkelarjj naar Bel gië. Zij zijn ter beschikking gesteld van de procureur des konings te Antwerpen. Omstreeks acht uur donderdagavond is in Ureterp een boerderij, bewoond door de heer H. Taekema, tot de grond toe afgebrand. Bij het aansluiten van een fles pers- gas ontstond er een explosie, waar schijnlijk doordat in de nabijheid open vuur aanwezig was. De heer Taekema liep lichte brandwonden op. Het huis stond binnen enkele minuten in lichter laaie en brandde in korte tijd geheel af, zonder dat er, behalve enige klei nigheden, iets uit de inboedel kon worden gered. Het vee was in de wei. De brandweer uit Ureterp, die het afgelegen boerderijtje moeilijk kon be reiken, moest zich beperken tot na blussen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mejuffrouw J. B. Jenneskens (moeder Gertrudine), moeder-overste der zusers Francisca nessen te Brunssum, wonende aldaar. Jo gemeenteraad van Delft heeft aan het slot van zijn vergadering van woensdagavond een prachtig protest laten horen tegen de op tweede Pink sterdag, maandag 10 juni op het vlieg veld Ypenburg in de gemeente Rijs wijk te houden zesde internationale luchtvaartschouw de Ilsy. Met instemming van alle fracties hield de heer Spanjaard (P.v.d.A.) een in terpellatie. Hij betoo'gde dat het nuttig kan zijn de technische vooruitgang op het gebiëd van de luchtvaart te beproeven, doch dit behoeft naar zijn mening niet te geschieden in een show die gericht is op de sensatielust van de massa. Bij een demonstratie van vliegtuigen, zoals op de Ilsy, zijn ongelukken niet uitge goten en als een vliegtuig daarbij in een wooncentrum neerstort, zal men kunnen spreken van een nationale ramp. Hij meent dat een krachtig pro test tegen de Ilsy op zijn plaats is en Dezer dagen werd ik bij mijn ontbijt verrast met een gedrukte missive, die als volgt begon: Nu U voor de eerste maal Rijn lands aanslagbiljet ont vangt, willen wij U gaarne welkom heten als ingeland van ons Hoogheemraad schap". Ik moet U zeggen dat ik op dat moment reeds de brief even terzijde moest leggen. Ik op mijn leeftijd nog ingeland; een welkom in geland. Het was net even te veel. Toen ik mijn tranen gedroogd had viel mijn oog even op dat aanslag biljet, maar ik ben van nature geen kniesoor en als men maar vriendelijk tegen mij is, slik ik veel; minister Hof- stra zou er zijn voordeel mee kunnen doen. Ik las verder. „Wij hopen", zo stond er, „dat deze instelling het Hoog heemraadschap waarmede U thans in betrekking is gekomen, tot Uw te vredenheid zal functioneren". Wel, ik kan u nu reeds met de hand op het hart verzekeren: daar mankeert niet dat aan. Ik heb nog zelden iets zo onberispelijk zien functioneren; men merkt er afgezien dan van het aan slagbiljet niets van. Goed. „Periodiek zult U", zo las ik verder, „indien Uw bezit minstens een hec tare groot is, worden opgeroepen voor de verkiezing van een hoofdingeland of hoofdingeland-plaatsvervanger". Ik natuurlijk meteen mijn bezit aan het nameten. Dat bracht mij tot de con clusie dat ik mijn stemrecht eventueel voor wat betreft een tweehonderdste hoofdingeland of hoofdingeland-plaats vervanger kan doen gelden. En dat is dan toch maar weer meegenomen. De volgende zinnen waren iets don kerder van toon. „Indien tot Uw eigen dom ook boezemwater behoort", zo stond er, „gelieve U er rekening me de te houden, dat het water jaarlijks in de tweede helft van oktober behoor lijk gereinigd moet zijn van planten en vuil". Nu geloof ik niet dat enig boezemwater tot mijn eigendom be hoort; wel een warmwatergeiser. Maar, ik heb het mijn vrouw ge vraagd, daar groeit nimmer een spriet je gras in of op. „Misschien liggen er op Uw eigen dom nog andere onderhoudsverplich tingen", zo ging de boodschap ver der. Ik dacht meteen aan mijn pere boom. Met een rein geweten overi gens; want wij onderhouden hem als onszelve. Het slot van de brief was weer één bron van vreugde: „Ten Gemeenlands- huize bevinden zich ook een kleine bibliotheek, een kaartenverzameling en een archief, ter vrije raadpleging, met behulp waarvan U Rijnland beter kunt leren kennen". Toen ik dat las was ik nauwelijks meer te houden. Mijn vrouw riep het mij nog achterna: „Ga nou direkt door naar kantoor; Rijn landse kaarten raadplegen kun je al tijd nog". Nee heus, ik voel me ineens Rijn lander in hart en nieren. En wat mist toch veel. Het officiële bulletin van de trum„ laS van een wolkbreuk en hel- Westduitse Bondsregering be- se stormen over het land gierden, vat een mededeling, dat men toen was het niet eens de pastoor zich ernstig bezig houdt met een y?n ,jrc°, de ^'9 luidde, maar nieuw soort gekleurde wegbedek- klepelde de klok op eigen houtje, en king, waardoor het automobilisten de hemel plotseling op, toen gemakkelijk gemaakt wordt zich te bronzen stem nauwelijks had ge- oriënteren. De gedachten gaan uit naar wegbedekking in verschillende kleuren, zodat men bij voorbeeld bij het bereiken van een grote stad het advies krijgt: naar het centrum: ge le weg; naar de jaarbeurs: blauwe veg: naar de autobahn: groene weg. H. M. Koningin Juliana heeft de gala-voorstelling ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum van het Ballet der Lage Landen in de Amsterdamse Stadsschouwburg bijgewoond. In de pauze werden een achttal leden van het ballet aan H. M. de Koningin voorgesteldOp de foto Hare Majesteit in gesprek met de leidster van het ballet, mevrouw Mascha ter Weeme en de soliste Angela Bailey (links). klonken. En nu is de klok van Cerco- la dus gestolen. De bewoners heb ben het vermoeden, dat die van San Sebastiano er meer van weten. San Sebastiano ligt niet ver en telt 5.400 inwoners. En die van San Sebastia no zijn zo jaloers als... Als de klok niet gauw terugkomt, willen die van Cercola naar San Sebastiano marcheren. Als u daarom wilt glim lachen zo besluit onze correspon- Soeba, de waardevolle tijgerin uit dent zijn verhaal bedenk dan, dat de dierentuin van het Como- zij, niet u, op de helling van de Ve- park in St. Paul (Verenigde suvius wonen... Staten) heeft voor de tweede maal zoölogische historie gemaakt, toen OpgcIdtCIl zij door de grootste worp van 'een ?nbS»vi8J^ F en enorme tros luchtballonne- in de Verenigde ot&ten het leven gdi l-i Qc, :n -rond uh+ o« u..,.,, aan vijf welpen. De eerste drie „kat- L, «es.in rood, wit en blauw jes" werden in de nacht geboren. De irries kv volgende dag. Sheba zomer vier jongen uc cciste jon- t, gen, die in gevangenschap in Ame- rika werden geboren. Sheba trok zich v,®?.ng toen helaas niets van haar kinderen "LSj?u aan, weshalve zij, de een na de an- nisten en de ballonnetjes hadden de der, stierven. Men vraagt zich thans met spanning af of het nieuwe vijftal Sheba eveneens Siberisch koud zal laten. 4 werd, bezwaard met een groot twee nakomertjes kwamen pas de Plakka_at,. waarop een tegen generaal de eerste jón- kreee de" vorieé Hans sPeidel gerichte leuze was aan- 7eeLrste°1ofie- gebracht, een dezer dagen opgela- I ercola, het plaatsje op de hel ling van de Vesuvius, is zijn wonderbaarlijke kerkklok kwijt en de zevenduizend inwoners van het dorp zijn welhaast in paniek, want de 'dok van Cercola beschermt de stad jegen de lavastroom. In 1707 leek Cercola tot ondergang gedoemd tij dens die eerste van de drie grote uit barstingen, die de Vesuvius In de wereldpers brachten. Een onweer staanbare stroom gloeiende lava wind echter niet mee. De ballonne- daalde dreigend naar Cercola af. tjes kwamen ln een boomtop te- Ten einde raad greep de pastoor van Cercola het klokkentouw en luid de, luidde zo hard hij kon. Nog voor de inwoners hun boeltje bij elkaar hadden kunnen pakken, stokte de la vastroom... Toevallig? Maar in 1779 feb'eurde hetzelfde en in 1906 ook. !n toen in 1911 Cercola in het een- recht en de communisten hadden het toekijken, toen even later een paar dozijn politiemannen met veel moei te de ballonnetjes uit de boom be vrijdden en cadeau gaven aan de kin deren, die van alle kanten waren komen toeschieten. Het plakkaat ging mee naar het bureau. dat herhaling van een dergelijke schouw moet worden voorkomen. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, zegde uitvoerige beant woording toe in een volgende vergade ring. Nu wilde hij er slechts van zeg gen dat de kwestie zal worden bespro ken met de bevoegde autoriteiten. Ter geruststelling herhaalde de burge meester de toezegging van de organi satrice van de Ilsy, de koninklijke Nederlandse vereniging voor lucht vaart, dat het de deelnemers aan de viiegvertoningen is verboden de ge luidsbarrière te doorbreken. Er zullen, zo voegde de burgemeester daaraan toe, geen stunts worden uitgehaald. Teneinde niettemin op alle eventuali teiten voorbereid te zijn zullen in Delft politie en brandweer op de tweede Pink sterdag zijn versterkt. Het Nederlandse passagiersschip „Boissevain", dat wegens een aantal griepgevallen onder de 270 passagiers onlangs te Durban in Zuid-Afrika in Qurantaine moest, is woensdag door het Zuid-Afrikaanse ministerie van volksgezondheid te Kaapstad vrijgege ven. A nvankelijk werd vermoed, dat een aantel passagiers leed aan dezelfde griep die thans in Zuid-oost-Azië woedt. Woensdag is echter bekendgemaakt, dat er in Zuid-Afrika geen Aziatische griep die thans in Zuid-Oost-Azië woedt, moeden, dat Japanse immigranten aan boord van de „Boissevain" aan de Aziatische griep leden, onjuist is ge bleken. De K.L.M. heeft een proefbank voor schroefturbine motoren besteld, die uit gerust zal zijn met televisie. De proef bank is bestemd voor onderzoek en controle van de schroefturbinemotoren van de Vickers „Viscount" en van de Lockheed „Electra"-toestellen. Op een scherm zal de controleur de draaiende motor, die op een afstand van 40 meter van hem staat opgesteld, kunnen obser veren en controleren. Een motorproef- bank is een uiterst luidruchtige aange legenheid en het voordeel van deze toepassing van bedrijfstelevisie is dat de proefdraaiende motor kan worden gade geslagen zonder dat men last heeft van de geluids en luchtgolven. De proefbank wordt geleverd door een Engelse firma, kost-een kwart miljoen gulden en zal in februari 1958 op Schip hol worden geplaatst. De ongeveer veertigjarige werkman V. A. Derksens uit Weurt is donderdag middag om het leven gekomen bij een ongeval tijdens het lossen van steen kolen op het terrein van de centrale der provinciale Gelderse electriciteits- mij. te Nijmegen. Een grijper van een electrische kraan schampte tegen de wand van een wagon. Derksens kwam juist tussen de wand en de grijper in en werd doodgedrukt. Bjj de keuring van politiehonden, on der auspiciën van de koninklijke Neder landse politiehonden vereniging te Moergestel gehouden, behaalde de vier jarige bouvier Heros van de heer H, v. d. Brink uit Breda het certificaat met lof en aantekeningen met een totaal van 367 punten. Dit aantal is het hoog ste in de vijftigjarige geschiedenis van de K.N.P.V. Heros behaalde ln afdeling 1: 64 punten, in afdeling 2: 20 punten, in afdeling 3 228 punten, algemeen ap pèl 10' punten, wijze van voorbrengen 10 punten en schijnaanval 35 punten. Dit wordt als een super prestatie be schouwd in de kringen van de honden kenners. Heros kreeg het certificaat met lof en met aantekening. Het driejarig dochtertje van de fa milie van Dijk uit Mijdrecht is don derdag ter plaatse in een langs de weg lopende sloot geraakt en verdronken. Pas na een uur zoeken werd het lijkje van het kind gevonden. Van 20—27 augustus zal een bedevaart worden gehouden naar Paray-le-Mo- nial. De directeur van het internationale intronisatiewerk, pater Amadeus van Enckevoort s.s.c.c., is geestelijk leider van deze bedevaart. Adres; Seminarie- weg, Ginneken, post Bavel. uHet is duidelijk dat de kapitein ernstig te kort is geschoten in zijn na vigatie," aldus concludeerde de hoofd inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz woensdagochtend tijdens een zitting van de raad voor de scheep vaart, waar de 27-jarige uit Delfzijl afkomstige kapitein van het 600 ton metende motorschip „Breezand" zich moest verantwoorden over zijn manoeu vres in de Golf van Biscaye, waardoor hij op 11 februari bij Bayonne met zijn schip op de kust liep. De kapitein die uit het noorden kwam en op weg was naar Bayonne had voor de haven van die plaats gewacht op de loodsboot. Via de radio werd hem echter medegedeeld, dat hij zich voor een loods moest vervoegen te St. Jean de Luz. De kapitein had deze mede deling verkeerd verstaan. In de ver- onderstelling dat de loodsboot van Ba- yonne wel spoedig de haven uit zou komen is hij geruime tijd blijven wach ten. Gedurende die tijd dreef het schip echter steeds dichter naar de kust en werd tenslotte door de hevige branding op het strand gezet. Het schip werd zwaar beschadigd, de opvarenden wer den met een 10n van Doord gehaald. De raad was van mening dat er veel te weinig aandacht aan de navigatie was besteed. De hoofdinspecteur zei dat de kapi tein te veel had vertrouwd op zijn ver mogen om afstand te bepalen. Hij ver zocht hem de bevoegdheid om als ka pitein te varen voor 8 maanden te ont zeggen. 77

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5