Fransen opnieuw sterker dan Nederland: 0-2 -• -■ H t Zowel Ajax als N.O.A.D. maakt zich niet druk Jonge Italiaan Baldini wint de tijdrit REAL MADRID houdt Europese voethalheker ADRIROKS ZEGEVIERT IN TOER VAN OLYMPIA Record aantal deelnemers in zesde S.L.S.-rit gestart 's nachts pijn Kanthalves blinken alleen uit SCHOOLJEUGD huldigt Ajax Vreugdesprong van de winnaar Thuisclub wint door treffers van Den Edel en Ouderland Bobet opnieuw in rose trui Fraaie start van West-Indië Zege van 2-0 in finale tegen Italiaanse ploeg Fiorentina Zeeuwen winnaars van het ploegen- klassement Pirie viert terugkeer met zege SPORT OP HEMELVAARTSDAG Zeilwedstrijden Hollandia Fortuna bereikt bekerfinale Damtoernooi in Amsterdam AMATEUR-INTERLAND RONDE VAN ITALIË- AUTORACE EIST TWEE DODEN PACHMAN LEIDT NOG IN DUBLIN Klassementsproef opent de rit VRIJDAG 31 MEI 1957 PAGINA 7 HlÉlilÉHHBi fesss»» jfjg ïft,, ^fill Gronings elftal Elfring naar A.G.O.V.V. Eerste testmatch In St.'Etienne en aldoor wakker helpen direct Semi-profs Amateurs Fraaie triomf voor Van Vliet in Zürich Beslissende treffer na 107 minuten - - - Te Maubeuge is het in 1956 ai aange toond; in Nijmegen werd het woensdag opnieuw bewezen: er bestaat nog steeds een groot verschil tussen het spelpeil van het Franse amateurvoetbal en het •polletje waartoe de Nederlandse ama teurs in staat zijn. Waren in maart 1956 te Maubeuge de cijfers 5-1 in het Voordeel van de „haantjes", op het fraai gelegen terrein van Quick Nijmegen werd het 2-0 in het voordeel van de Fransen. En weer werd het een regel matige zege voor de Fransen, weer waren *ij in alle onderdelen van het •pel te goed voor de Nederlanders. De Nederlandse voorhoede bracht er als geheel maar zeer weinig van te recht. Slechts linksbinnen Kerkhofs (Maurits) kwam tot een prestatie, die voldoende kan worden genoemd. De middenlinie, met de kanthalves Paule (WVC) en Van Ham (Zeeburgia) als uitblinkers, was het sterkste deel van de Nederlandse ploeg. Van Bruggen (DFC) en Claus (Helmondia) mogen dan in de competitie in een semi-prof- elftal spelen, men zag het hun deze keer beslist niet aan. Dat de nederlaag tot de bescheiden cijfers 0-2 beperkt bleef mag men niet in eeste instantie toe- •chrijven aan het wilskrachtige tegen spel van de Nederlanders. Een belang rijke factor is wellicht dat linksbuiten Geissmann, invaller voor de oorspron kelijk opgestelde Goujon, tot drie keer toe faalde bij het afwerken van een vrije schietkans. Het werd in de eerste fase van de irtrijd al duidelijk, dat het gevaar bij de gasten van het binnentrio zou ko men. Een combinatie tussen Giamarchi, Mouchel en Buron bracht Buron in vrije positie. Hard schoot hij in, maar bekwaam weerde Wetzels met beide vuisten het schot af. In amper drie minuten tijd kreeg Geissmann zijn drie kansen, maar driemaal faalde de man uit Mulhouse, en het eerste doelpunt bleef uit tot de 41e minuut. De inlei ding tot dit doelpunt was een hoek schop. Linksbuiten Buron liet een „in swinger" los en doelman Wetzels sloeg finaal mis. Via de kruising van paal en lat caramboleerde de bal voor Gia marchi, zijn scot werd door de lat De Amsterdamse schooljeugd en NOAD hebben Ajax voor de aanvang van de wedstrijd Ajax—NOAD gehul digd met het behaalde landskampioen schap. De Amsterdamse schooljeugd kwam met twaalf man sterk Ajax en speciaal Fieters Graafland huldigen door het aanbieden van een prachtige vaan. Daarna werd aanvoerder Van Dijk door het bestuur en aanvoerder Rombouts van NOAD in een grote lau werkrans gehesen en kon het publiek de landskampioenen toejuichen. Voor de aanvang van de wedstrijd •AjaxNOAD zijn voorts Ajax' aanvoer der Van Dijk en reserve-aanvoerder Bakker gehuldigd door de voorzitter, de heer Volkers, daar beide spelers afscheid namen van het actieve semi-prof-voet- bal. Van Dijk wordt trainer van Zee burgia en Bakker keert terug naar de rijen der amateurs. Aan beide spelers werd een enveloppe met inhoud over handigd, terwijl Van Mourik namens de spelers de scheidende clubmakkers een vaantje aanbood. Daarna kwamen de supportersvereniging en oud-leden aan de beurt om de vrouwen van de spelers in de bloemen te zetten en fruitmanden, plaids en prachtige foto's (de kam- pioensploeg) aan de beide spelers uit te reiken. gekeerd, doch opnieuw kwam het leer voor de voeten van de Franse aanvals- lieder. Wel stopten Van Ham en Paule bijna gelijktijdig het tweede schot van de Fransman, maar terecht floot de Belgische scheidsrechter: De bal had het doelvlak gepasseerd. In het begin van de tweede helft kreeg de strijd even een onaangenaam karakter. In het bijzonder stopper Le- long en Verhoeven konden het niet meer met elkaar vinden. Maar Neder land zette door en reeds dachten de toeschouwers aan het bekende „Ne derlandse kwartiertje". Dat „kwar tiertje" duurde echter nog geen tien minuten, en amper was de tweede helft twaalf minuten oud, toen Giamar chi weer eens gevaarlijk in de Neder landse linies was doorgedrongen. Toch zou het nog 24 minuten duren voordat Mouchel de Franse meerderheid in een tweede doelpunt kon uitdrukken. In de 36e minuut glipte de Franse links binnen na een knappe combinatie met Giamarchi langs zijn directe tegenstan der en van nog geen tien meter voor het doel loste hij een laag hard schot. Via de rechterpaal belandde de bal in het net. (0-2). «NAM ./ti/... - ii i m h :-w «iilMlmmmmmk (Van onze verslaggever) Landskampioen Ajax en NOAD heb ben zich op de streep van de voetbal competitie niet bijzonder druk gemaakt. Belde ploegen deden het kalm aan, soms wel eens tè kalm. In de eerste helft was dit vaak vervelend om aan te zien. Na rust ging het iets beter om dat Ajax eindelijk profiteerde van fou ten in de Tilburgse defensie. De thuis club kreeg hierdoor een voorsprong van 2-0, een voorsprong die net vol doende bleek voor de overwinning, want NOAD kon in de slotfase niet verder komen dan één doelpunt. Ajax zonder Bleyenberg en Visser maar met Michels weer in de voor hoede begon met een overwicht. Er kwamen kansen, zeer veel kansen zelfs, maar de aanvallers van Ajax faalden stuk voor stuk. Spil Walhout en de zijnen konden steeds het spel verplaat sen en met vaak aardige aanvallen - meestal via de snelle Louer - sneden de Brabanders door de hoofdstedelijke afweer. Pieters Graafland moest met enige snelle reacties redding brengen bij schoten van midvoor Meijer en Louer. Laatstgenoemde kreeg na ruim een half uur spelen wel een zeer mooie kans om voor NOAD te scoren. Bakker had namelijk Meijer in het strafschop gebied ten val gebracht. Volgens scheidsrechter Van Leeuwen op een ongeoorloofde manier. Louer nam de strafschop. Hij vuurde krachtig in de richting van Pieters Graafland die dan ook alle kans kreeg om het schot met de vuist te keren. Het publiek begon de hoop op tref fers op te geven omdat Den Edel bleef knoeien. Schmidt weigerde om hard te lopen en ook de Tilburgse aanval lers niet in staat bleken om kansen te benutten. Het feit dat Den Edel ongeveer tien minuten na rust zomaar om spil Wal hout heendraaide en toen de bal bo vendien nog langs doelman Huysman schoof was dan ook eigenlijk een ver rassing (1-0). Even scheen het te luk ken bij Ajax, want na enige vlotte combinaties slaagde Ouderland er in om nog binnen het half uur de voor sprong tot 2-0 op te voeren. Men ging het echter opnieuw kalm aan doen en. NOAD kreeg weer kan sen. Linksbinnen Van Osch had de moed nog niet opgegeven. Hij ging schieten, hard en zuiver. In eerste in stantie kon de dgklat nog redding brengen maar tien minuten voor tijd was het dan toch raak, 2-1. Tijdens de voetbalwedstrijd OSV DCV te Oostzaan is de 66-jarige toe schouwer P. Hottentot onwel geworden on overleden. Hemelvaartsdag werd op het land goed Hoekelum te Bennekom het concours-hippique gehouden van de Vereniging tot bevordering der paardenfokkerij in Gelderland. Winnaar in het concours voor een spannen tuigpaarden, open klasse, en daarmee voor dit jaar eigenaar van de „zilveren wisselbeker in me- moriam J. Baron van Brakell van Wadenoyen en Doorwerth", werd de heer W. van Dijk uit Emmel- oord met de schimmel- „l'Invita- tino", die men hier zijn vreudge over de overwinning ziet uiten. Voor de voetbalwedstrijd Groningen- Bremen, welke 5 juni te Groningen wordt gespeeld, is het Gronings team als volgt samengesteld: doel: Roffel (GVAV); achter: Alting (GVAV) en Buist (GVAV); midden; Blom (WW) Benninga (GVAV) en Wolda (GVAV); voor: De Koe (GVAV), La Crois (GVAV), Van der Berg (Veendam), De Grooth (GVAV) en Smit (Be Quick). De rechtsbuiten van Robur et Veloci- tas, Elfring, is gecontracteerd door AGOVV, evenals De Jong (Albatros) en Bakker (UW). De commissie betaald voetbal van AGOVV is nog in onder handeling met Jansen (Graafschap) en Van Beek (Victoria Boys). Sonny Ramadhin, de kleine West- Indiër, was de grote man op de eerste dag van de eerste testmatch tussen En geland en Indië. Deze voortreffelijke spinbowler kwam tot ongelooflijk goe de cijfers: zeven wickets nam hij voor 49 runs. Een bijzonder goede start dus voor de West-Indiërs. De Engelsen wa ren, na amper vier uur batten, all out voor het schamele totaal van 186 runs. Daarna trokken de gastheren naar de wickets. En bij het einde van de eerste dag was de score 83 voor 1. Desondanks waren alle factoren in het voordeel van de Engelsen. Zij won nen de toss en kozen batten op een zeer goed bespeelbare pitch. Maar zelfs voor de Engelse cracks was het bowlen van Ramadhin te goed. Zes Engelse batslieden rekende hij in voor 11 runs. Slechts een man kwam bij de gasthe ren tot een goede prestatie, en wel ope- nings-bat Richardson, die 47 runs ver gaarde. De race om de grote prijs van St. Etienne heeft aan twee coureurs, de Italiaan Carrini en de Portugees Baret- to, het leven gekost. Het ongeluk met noodlottige afloop gebeurde in de twee de afdeling toen de twee coureurs, in tegengestelde richting, reden op een ge deelte van de autobaan buiten de stad. In een bocht raakte Carrini de macht over het stuur kwijt en reed over het smalle trottoir, dat de weg in twee ge lijke helften verdeelt. Daardoor kwam hij in botsing met Baretto, die in volle vaart uit de tegenovergestelde richting aanstormde. De klassieke automobielwedstrijd om de „Grote Prijs van Indianapolis" is ge wonnen door de 42-jarige Amerikaan Hanks. Hij reed de 500 mijl in een Belond-special, een wagen met een revolutionaire bouw, die door de des kundigen als een aanmerkelijke ver betering van het „gewone type" wordt beschouwd. De twaalfde etappe van de Ronde van Italië, een tijdrit over ongeveer 58 km. welke onder slechte weersomstandighe den de regen viel bijna de gehele dag in stromen neer op het circuit van Forte del Marmi is gehouden, is voor de Nederlandse ploeg slechts ten dele gunstig geweest. Van Est bezette met 1 uur 22 min. 36 sec. de tiende plaats en Voorting leverde een uitste kende prestatie door het veroveren van de veertiende plaats in 1 uur 23 min. 11 sec. Daartegenover staat dat het team één man verloor n.l. Van den Brekel. Hjj reed de rit uit, doch kwam te laat bij de eindstreep en zo besloot de jury onze landgenoot van de deel nemerslijst te schrappen, hetgeen ook met de Spanjaard Iturat en met Mariti (It.) gebeurde. Er werden voorts nog enkele straffen uitgedeeld. Rolland (Fr.) en Barozzi (It.) kregen 45 sec., Fantini (It.) 30 sec. en Impanis (Belg.) 15 sec. aan hun totaal- tijd toegevoegd omdat zij de volgwagens als gangmakers hadden gebruikt. Impa nis moest derhalve zijn zesde plaats in het etappeklassement delen met de Lu xemburger Gaul. De wedstrijd zelf werd een fraaie triomf voor de jonge Italiaan Baldini, de houder van het werelduurrecord en Olympisch kampioen 1956. H(j klom door zyn prestatie in deze tydrit op naar de tweede plaats in het algemeen klas sement. Zijn achterstand op de drager van de leiderstrui is slechts twee secon den. Die leiderstrui is thans weer in handen van Bobet, die in de tydrit vyfde werd. De onttroonde leider Defilippis bracht het slechts tot de negende plaats en moest daardoor ook Nencinl laten passeren. De uitslag van de tijdrit luidt: 1. Baldini (It.) 1.19.46; 2. Maule (It.) 1.19.54; 3. Le Ber (Fr.) 1.20.33; 4. Nencini (It.) 1.21.01; 5. Louison Bobet (Fr.) 1.21.36; 6./7. Impanis (Belg.) en Gaul (Lux.) 1.22.02; 8. Fornara (It.) 1.22.15; 9. Defilippis (It.) 1.22.16; 10. Van Est (Ned.) 1.22.36; 11. Moser (It.) 1.22.56; 12. Poblet (Sp.) 1.23.02; 13. Fab- br (It.) 1.23.02; 14. Voorting (Ned.) 1.23.11; 15. Rolland (Fr.) 1.23.13; 24. Wagtmans (Ned.) 1.25.10; 48. De Groot 1.26.58; 51. Donker 1.27.19; 72. Nolten 1.28.56; 77. Kersten 1.29.38; 95. Van den Brekel 1.31.56. Het algemeen klassement is nu: 1. Louison Bobet (Fr.) 56.24.49; 2. Bal dini (It.) 56.24.51; 3. Nencini (It.) 56.25.04; 4. Defilippis (It.) 56.25.16; 5. Gaul (Lux.) 66.25.44; 6. Impanis (Belg.) 56.26.08; 7. Fornara (It.) 56.26.17; 8. Poblet (Sp.) 56.26.32; 9. Fabbri (It.) 56.27.13; 10. Rol land (Fr.) 56.28.57; li, Geminiani (Fr.) 56.29.31; 12. Fallarini (it.) 56.30.18; 13. Boni (It.) 56.30.45; 14. Wagtmans (Ned.) 56.30.53; 15. Fantini (It.) 56.31.19; 16. Van Est (Ned.) 56.31.23; 17. Maule (It.) 56.32.39; 18. Moser (It.) 56.32.45; 19. Voorting (Ned.) 56.34.35; 20. Gaggero (It.) 56.34.49; 22. Nolten (Ned.) 56.39.30; 39. De Groot (Ned.) 56.49.42; 55. Ker sten (Ned.) 56.57.55; 62. Donker (Ned.) 57.02.51. Advertentie In de finale van de wedstryd om de Europese voetbalbeker heeft Real Ma drid, houder van de beker, met 20 van de Italiaanse ploeg Fiorentina gewon nen. De rust was met gelijke stand in gegaan. In de tweede helft scoorden Di Stefano, uit een penalty, en Gento voor Real. De wedstrijd werd gespeeld in Madrid voor naar schatting 125.000 toe schouwers, bij wie generaal Franco, op een terrein dat in goede staat verkeer de, alhoewel het wat zwaar was door de regens van de laatste dagen. Als scheidsrechter trad op de heer Horn, die werd bijgestaan door de heren Roomer en Schipper als grensrechters. De strijd begon in een buitengewoon hoog tempo en de kundig samenspelen de Italianen brachten herhaaldelijk het doel van Alonso in groot gevaar. .Hij had al zijn talenten nodig om een kogel van Julhino, de briljante rechtsbuiten van Fiorentina, op de lijn te keren. De Madrilenen reageerden met snelle aan vallen in de lengte van het veld, waar bij zij de bal voortdurend laag hielden. Sarti, de Italiaanse keeper, moest na een klein kwartier een corner afstaan op een schot van Di Stefano. en over het algemeen hielden de beide teams elkaar goed in evenwicht. Na de hervatting was het spel iets minder snel, maar nog altijd zeer aan trekkelijk omdat de individuele tech niek in beide kampen hoogtij vierde en de homogeniteit in de twee ploegen geen moment teloor ging. De Spanjaar den vielen fel aan, en nadat Sarti in actie was gekomen op schoten van Di Stefano en Gento, bezweek zijn collega Alonso aan de andere kant voor een inzet van de Italiaanse linksbuiten Biz- zarri. Scheidsrechter Hom had tevoren echter een overtreding geconstateerd en kende het doelpunt niet toe. Een serie snelle aanvallen, even fraai opge zet als doorgevoerd, bracht de toeschou wers, die om beurten de favorieten e» de Italianen toejuichten, in geestdrift. De spanning steeg tot een hoogtepunt toen Orzan, de Italiaanse spil, in het strafschopgebied een overtreding be ging tegen de Madrileense rechtsbinnen Matteos, en de heer Horn onmlddeliyk naar de witte stip wees. Er was nog even een dispuut met de Italianen, die er op wezen, dat een grensrechter even tevoren gevlagd had omdat de bal nit zou zijn geweest, maar scheidsrechter Horn handhaafde zijn beslissing en Di Stefano mocht de strafschop nemen, die een doelpunt opleverde. Toen Gento zes minuten later na een bliksemsnelle rush met een vliegend schot de stand op 20 bracht, was de strijd beslist, alhoewel de Italianen nog alles op alles zetten om althans de eer te redden. Onder geweldig enthousias me van de wuivende en jubelende me nigte mocht Munoz, de aanvoerder van Real, de beker uit handen van generaal Franco in ontvangst nemen. (Van onze verslaggever) De laatste etappe van Olympia's toer door Nederland is de grote triomf ge worden van de renner Adri Roks. Onder het goedkeurende oog van zyn grote broer Thys reed de Brabantse favoriet met de oranje trui over de eindstreep in het Olympisch Stadion. HU had zijn eerste plaats in het klassement ook ge durende de etappe van Wassenaar naar de hoofdstad met succes verdedigd. De vijf renners die in Vogelenzang een grote aanval inzetten konden zijn positie niet meer in gevaar brengen. Het was de Rot terdammer Bravenbroer die de snelle Olympiaan Van de Ruit op de streep klopte. Het ploegenklassement werd gewon nen door de renners van de Zeeuwse Wielerclub „Theo Middelkamp" met de organiserende vereniging „Olympia" als goede tweede. De achterstand bedroeg slechts 1 min. 46 sec. De Olympianen boekten echter toch nog twee eerste plaatsen: Piet Kooiman won het puntenklassement met 71 pun ten en zijn 'ubgenoot Robbie van de Ruit zegevierde met 15 punten in het algemeen premieklassement. Tenslotte wees de jury de prestatieprijs voor de gehele toer toe aan Visser van de Twent se ploeg, die nadat al zijn ploegmaats in de tweede etappe waren afgestapt alleen door reed. De strijd is in de laatste etappe inder- da: bijzonder fel geworden. De voor sprong van Roks op de Zeeuw Huissoon en de militair Schalk Verhoef bedroeg slechts enkele seconden. Deze ernstige concurrenten hebben echter geen kans gekregen. Roks reed voortdurend op kop en smoorde iedere poging om te ont snappen in de kiem. Pas ruim dertig kilometer voor de finish slaagde er een vijftal renners in om weg te komen. Roks liet dat toe, want de Amsterdam mers Moolenijzer en Van de Ruit, de Brabander Wuyts, de Spartaan Kooi en Bravenboer uit Rotterdam vormden voor hem geen bedreiging. De vijf ren ners arriveerden tenslotte met een voor sprong van ongeveer drie minuten op het grote peloton in het stadion, waar zoals gezegd Bravenboer de snelle van de Ruit verraste. Voor en na de aan komst van het tot veertig renners ge- Advertentie Beker. Halve finale; ADOFortuna 12, na verlenging. Ere-divisie: AjaxNOAD 21. Eerste divisie A: XerxesRoda Sport 10; B: ExcelsiorVitesse 12, Volen- damHermes DVS 10. Tweede divisie A: Be QuickHee renveen 21. Eerste klasse A: Beslissingswedstryd DWVHRC 1—0 (HRC degradeert). West I. Promotie tweede klasse: OSV DCV 03. Promotie derde klasse: HerculesIVV 31. Promotie vierde klasse: RKEDODRC 1—0. Vierde klasse D: MuiderbergWMS 3—2; F: RKAVIC—St. Pancratius 2—5; H: Celeritudo—VVY 3—1. West II. Promotie derde klas; RVC— Laakkwartier 26, PapendrechtOVV 31. Derde klasse C; HillesluisExcel sior 22. Oost. Promotie 3e klas: VostaJonge Kracht 10. Promotie 4e klas: Heerde —de Tukkers 3—0. Derde klasse D: Zuid ArnhemLeo- nes 44. Vierde klasse F: SC Wester voort—Babberich 0—3, OAB—BVH 2—1. Noord. Derde klasse B: Actief—Roden 42 (Roden degradeert). Zuid I. Promotie 2e klas: Taxandria Spel. Irene 10. Promotie 3e klas A: Woenselse BoysVeerse Boys 2—1. Vierde klasse: RKSVA—OJC 1—0 (RK SVA kampioen). Zuid II. Promotie 3e klas: Hoens- broekReuver 21. Tweede klasse A: RKONS—KEV 2—1, Waubach—RKTSV 5—1, RKBSVChè- vremont 3—0, RKVVL—Waubachse Boys 30. Vierde klasse B; Walram— Lemirsia 15, GulpenVTV 50, RK WHIason 31, BergMarsana 12, Wit Groen—Partij 6—4, RKSVB—RK VVM 2—2. Korfbal. Om het kampioenschap van Nederland; Wordt Kwiek—PSV 54, ZKCWesterkwartier 512. Eerste klasse, Noord-Holland: Blauw Wit—SVK 11—2, Allen Weerbaar—Roh- da 27. ADRI ROKS dunde corps dat de toer heeft uitgereden, werd er een programma afgewerkt voor amateurs en nieuwelingen. Interessant was hierin de wedstryd met motorgangmaking voor amateurs, een onderdeel van de wielersport dat sinds de grote tyd van Cor Blekemolen eigenlijk van het toneel is verdwenen. Thans heeft men er echter opnieuw, be langstelling voor gekregen en volgend jaar zullen de amateurs zelfs in Leipzig kunnen strijden om het wereldkampioen schap. Oud-wereldkampioen Blekemolen stond langs de baan te kijken naar moge- ïyke uitblinkers in dit vak; want het is de bedoeling dat ook Nederland straks met enige amateurs naar Duitsland gaat. Hy zal ongetwijfeld met plezier gekeken hebben naar de verrichtingen van v. Houwelingen en Baartmans die het ach ter de handelsmotoren goed deden. De renner Gerritsen won het nummer sprint voor amateurs na een fraaie eind strijd met J. Schep. Bij de nieuwelingen zegevierde de talentvolle De Graaf voor Koevermans en Beers. Het individueel eindklassement van Olympia's Toer: 1. Roks (De Baronie) 31.07.21; 2. Huis soon (Theo Middelkamp) 31.07.32; 3. Schalk Verhoef (Ned. mil. team) 31.07.43; 4. Kooyman (Olympia) 31.08.44; 5. Van Vliet (Rotterdamse Leeuw) 31.11.28; 6. De Roo (Theo Middelkamp) 31.11.59; 7. Theunisse (Ned. mil. team) 31.12.24; 8 Van Sluys (Theo Middelkamp) 31.14.43; 9. Hofmans (De Baronie) 31.16.42; 10 Kool (De Spartaan) 31.18.01. Het algemeen ploegenklassement: 1. Theo Middelkamp 93.17.10; 2. Olym pia 93.18.56; 3. De Baronie 93.28.21; 4. Nederlands mil. team 93.45.38; 5. De Spartaan 93.56.34; 6. Rotterdamse Leeuw 94.01.54; 7. De Zwarte Schapen 94.03.02. Van Vliet heeft op Hemelvaartsdag te Zürich de Grote Prijs Carl Senn gewonnen, een wedstrijd waarin de elite van de Europese sprinters meedong. Hij versloeg in zijn serie Maspes, Ge rard, Trefenthaler en Pfenninger en bleef in de halve finales Armin von Büren en Potzernheim de baas. In de finale bevestigde hij zijn grootse vorm door Geignard en Von Büren achter zich te laten. Harris werd in zijn serie door Gaignard geklopt en werd in zijn herkansingsrit tweede achter Von Bü ren. De jaarlijkse zeilwedstrijden van Hol landia op het Braassemermeer te Oude Wetering, die zondag j.l. door de harde wind geen doorgang konden vinden, zijn op Hemelvaartsdag gehouden. Hoewel er geen sterke wind stond waren de weers omstandigheden niet ideaal: de zon bleef achterwege. De resultaten waren: Valkenklasse: 1. „Whippet", ir. Zuiderbaan, 55 p., 2. „Ali", Jrnsma, 55 p., 3. „Bounty 2", Rolf v. d. Baumen, 46 p. Drakenklasse: 1, „Trintel 2", Van Duijl, 38 p., 2. „Joy", mr. Nijbakker, 34 p., 3. „Vagans Sem per", Groot, 21 p. Vrijheidsklasse: 1. „Rietepiet", Hellema, 53 p., 2. „Drim- dram", Trech, 50 p., 3. ,,'t Bakkie". Schalk, 48 p. Pampusklasse: 1. „West einder", De Ruijter, 38 p., 2. „Grutto", Cosijn, 19 p., 3. „Hofnar", Pfeiffer, 16 p. 12-voetsjollenklasse: 1. „Paka", van Staveren, 33 p., 2. „Beta", Jonker, 26 p.. 3. „Tureluur", mej, G. v. d. Berg, 26 p. 12 m2-klasse; 1. „Rakker", van Wijk, 46 p., 2. „Meteor", B. Kraan, 42 p., 3. „Mariandel", van Staveren, 36 p. Stern klasse: I. „Shamrock", Sneenk, 28 p., 2. „Crazo", v. d. Winden, 22 p. Regenboog klasse: 1. „Hollandia", van Staveren, 37 p., 2. „NN", Kist, 34 p., 3. „Coppelstock", Sieverts, 33 p. 16 m2-streepklasse: 1. „Tilicum", Bol, 48 p., 2. „Fel for Bel* Air", Schiet, 32 p., 3. „John William", Siebrand, 25 p. Olympiajollenklasse: 1. „Flossie", Lesage, 40 p., 2. „Witte Raaf", Willems, 24 p., 3. „NN", Loogman, 21 p. Vliegende Hollanderklasse: 1. „NN", Schooneveldt, 36 p., 2. „Brave Hendrik", Blok, 26 p., 3. „Mustang", H. Kraan, 24 p. Finnjollenklasse: 1. „Fikfok", War burg, 33 p., 2. „Finnig", Maarse, 33 p„ 3. „Firebird", Gerhards, 15 p. Jeugd- klasse: 1. „Allegro", G. Nater, 42 p., 2. „Thunderjet", J. A. Rijks, 38 p„ 3. „Little Toot", R. Bakker, 33 p. Dank zy een kopbal van Appel, ont staan na ongeveer 107 minuten beker voetbal, is Fortuna erin geslaagd de eindstryd te bereiken van het toernooi om de Nederlandse Voetbalbeker. Bijna vyfentwintigduizend Hagenaars waren getuigen van een opwindende finale tus sen Fortuna en de zojuist naar de Ere Divisie gepromoveerde Haagse ploeg ADO. Zy hebben dus waar voor hun geld gehad. Appel zorgde er ook voor dat For tuna de leiding kon nemen. De wed strijd was nog maar nauwelijks aan de gang of Appel bood linksbinnen Custers zo'n fraaie kans, dat die nauwelijks nog kon missen. Nog voor de rust echter stonden de papieren van het zich heftig verwerende ADO weer goed. Timmer mans zorgde voor de gelijkmaker. Toen er in de tweede helft geen doelpunten vielen, was een verlenging van 2 x 7V% minuut noodzakelijk. Hoewel beide ploe gen in die periode goede kansen kre gen, kwamen er opnieuw geen treffers. Nauwelijks echter was men aan de der de extra-speeltijd begonnen of Fortuna werd dank zij Appels kopbal de ge lukkige winnaar en dus de finalist. Da andere halve finale, FeijenoordHVC, wordt op Tweede Pinksterdag gespeeld. Op Hemelvaartsdag is in het AMV.T- gebouw te Amsterdam ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de dam vereniging „Gezellig Samenzijn" een vierdaags internationaal damtoernooi begonnen. Deelnemers zijn de Franse kampioen Hisard, de Belgische kampioen Verpoest, de Nederlandse kampioen Roozenburg en zijn landgenoten De Jong, Keiler, De Jongh, Ansems en Beeke, die op het laatste moment de Zwitserse kampioen Guignard heeft vervangen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Ansems-Verpoest 0-2, Beeke- Roozenburg 1-1, Hisard-Keller 1-1, De Jong-De Jongh 2-0. De uitslagen van de tweede ronds zijn: KeilerDe Jong 11, VerpoestDe Jongh 20, AnsemsBeeke 11, Roo zenburgHisard 02. De stand na twee ronden is: 1. Ver poest 4 pnt., 2 en 3. Hisard en De Jong 3 pnt. 4 en 5. Beeke en Keiler 2 pnt., 6 en 7. Ansems en Roozenburg 1 pnt., 8. De Jongh 0 pnt. In het zonetoernooi te Dublin (scha ken) is de stand na de zestiende ronde: 1. Pachman 13^ pnt.; 2. en 3. Benko en Gligoric 12 pnt.; 4. Schmid 10K pnt. 4- 1 afgebr. part.; 5. Alexander 10 pnt.; 6. en 7. Van Scheltinga en Gustolisi pnt.; 8. Stenborg 8 pnt. 4- 1 afgebr. part.; 9. Llado 7 y, pnt. 4- 2 afgebr. part.; 10./11./12. Walther, Fairhurst en Dunkel- blum 7 pnt. 4- 1 afgebr. part.: 13. Plater 6'/i pnt. 4- 1 afgebr. part. 14. Durao 614 pnt.; 15. Dreyer 6 pnt.; 16. Catozzi 5 pnt.; 17. Conrady 8t£ pnt.; 18. O'Sulli- van 1 pnt. In Parijs is een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de bekerwinnaars van Frankrijk en Engeland, Toulouse en As ton Villa. De Franse ploeg won de ont moeting met 21. O De bekende Engelse lange-afstandsloper Gordon Pirie heeft zijn eerste wedloop na zijn terugkeer uit Nieuw-Zeeland in Engeland gewonnen. Het gold hier een twee mijlsloop in het Harris-stadion te Manchester. Op de foto ziet men Pirie voorop, gevolgd door North en Hall. De officials en de deelnemers konden tevreden zyn over het begin van de zesde Scheveningen-Luxemburg-Sche- venlngenrit. De officials omdat een record aantal teams er waren er maar liefst 241 zich donderdagmiddag en -avond aan de start-controle te Scbc- veningen meldden; de deelnemers om dat de organisatie goed en het weer voortreffelijk was. Trouwens die ryders hadden in het geheel niet te klagen, want ook de weersverwachting voor de komende 24 uur bleek uiterst gunstig. Direct na de start volgde een eerste klassementsproef die simpel van opzet was: achteruit moesten de rijders hun wagen om een tonnetje heendraaien. Een proef die slechts een enkele equipe strafpunten kostte. Toch hebben de hon derden toeschouwers, die de verrichtin gen van de deelnemers gadesloegen, kunnen genieten. Nu eens was de oor zaak van hun vreugde een kleine Gog- gomobil, die met een vervaarlijke snel heid, ais aan de weg gekleefd, zijn rondje draaide, dan weer een Volvo, die op twee wielen trachtte rond te komen. Een bijzonder hartelijk applaus kreeg de eerste equipe uit de sport- klasse. Dat was de Lancia van de heren Kester en Beers. Hoewel het hier dus „liefhebbers" betrof, kwam het team tot een zeer snelle tijd, een prestatie die naast het kundige werk van de heer Kester aan het stuur ook te danken was aan de koelbloedige wijze waarop de heer Beers, ver uit het raam ge leund, de middelpuntvliedende krach ten waaraan zijn wagen onderhevig was neutraliseerde. Via Rotterdam en Baarle Nassau ging het op Spa aan, waar een korte rust werd gehouden. Daarna volgde een speciale etappe met de duistere aandui ding „Het mysterie van Francor- champs", waarin o.m. het bekende cir cuit van Francorchamps was opgeno men. Na de tijdcontrole in Clervaux werd koers gezet naar de stad Luxemburg, waar opnieuw een behendigheidsproef moest worden afgelegd. Daarna begon nen de equipes aan de terugtocht, die hen via Valkenswaard, Nijmegen, Gèl- dermalsen en Gouda naar de Scheve- ningse boulevard brengt. Hier worden de ryders vanavond verwacht. Voor zaterdagmorgen staat er dan een laatste klassementsproef op het programma, die moet worden afgelegd op het parkeer terrein aan de boulevard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7