Na Pmgy_ en Pléven PFLIMLIN zoekt kabinet op zeer brede basis Zonder communisten en poujadisten Plechtige dodenherdenking in Margraten m m. m :u. Bedrijfsleven heeft stijgende behoefte aan opgeleid kader doe'mëér met kaas m -ft Mi! r EK IS WEEK GKASBOTEK Afscheid van een chef dTindustrie Nieuw onderdak voor vrouivelijk jeugdwerk Erelidmaatschap voor prins Bernhard Kard. Wyszynski neemt bezit van zijn titelkerk Europaiveg 36 weer 9 km langer naar Jk* te VRIJDAG 31 MEI 1957 PAGINA 9 Khroesjtsjev vertelt: Stalin werkte 's nachts en sliep overdag COSO komt op voor de bejaarden In verband met de prijs- verhoging radiodistributie r mt ÜU Ir. W. H. van Leeuwen Bejaardentehuis voor gerepatrieerden Ontwerp-C.A.O. journalisten T. J. Twijnstra tot jubilerend N.O.I.B. Meeste oud-studenten blijven in eigen land 25 personeelsleden ontslagen H. Vader ontvangt 35.000 pelgrims (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De president van de Franse repu bliek, René Coty, heeft Pierre Pflimlin, de voorzitter van de republikeinse volks beweging, de M.R.P., aangezocht een kabinet te formeren, nadat de leider Van de onafhankelijken, Antoine Pinay en de leider van de socialistische en republikeinse verzetsunie, René Pleven een presidentieel aanbod hiertoe af geslagen hebben. Pinay heeft zijn wei gering gemotiveerd met de vaststel ling dat zijn groep zich nog altijd in de minderheid bevindt én in de oppositie, een in nationale zin opgevatte opposi tie weliswaar, tengevolge waarvan zijn groep de regering Guy Mollet na het uiteenvallen van het republikeinse front, haar oorspronkelijke basis, een jaar lang geholpen heeft in het leven te blij ven; en tengevolge waarvan de groep bereid is zijn steun te blijven geven aan iedere regering waarvan het program «iet opbotst tegen zijn overtuigingen en beginselen, René Pleven verklaarde het aanzoek te hebben geweigerd omdat hij bij het aanvaarden van zijn infor matieopdracht reeds onomwonden te kennen heeft gegeven, dat hij daarbij de gedachte aan een eventueel aan hemzelf te geven formatieopdracht van zich af heeft geworpen. Zjjn „neen", zo zeide hij, moest neen blijven; want hij achtte voor een politicus moreel gezag het kostbaarst bezit. Hetgeen niet be hoeft te betekenen dat ook in een even tueel volgend stadium van de crisis geen beroep tot formeren op hem zou kunnen worden gedaan. Het vinden van een formateur heeft Pleven voor de president voorbereid met zijn informa tief werk, waarvan hij in de loop van woensdag een gedetailleerd geschreven verslag heeft uitgebracht, en waarvan de conclusie, zeer summier samenge vat, zou hebben geluid dat de brug tus sen de verscheidene tegenover elkaar staande nationale politieke formaties weliswaar nog niet geslagen is. doch dat hij wellicht nog geslagen kan wor den. Aan de orde is dus nu de vraag of de vijftig jaar oude voorzitter van de republikeinse volksDeweging, die reeds veertien ministerportefeuilles van zeer uiteenlopende aard heeft beheerd, die reeds eenmaal bovendien door de weige ring van de radicalen de investituur niet heeft gehaald, en van wie thans ver klaard wordt dat Dij wat de Algerijnse kwestie betreft een voorstander is van een soepeler en meer „politieke" po litiek, de gezochte bruggenbouwer zal kunnen blijken. Hij heeft de opdracht in beraad gehouden en zal vermoede lijk morgenavond Coty doen weten of hij eventueel zijn „aanwijzing" zal aan vaarden. Hij is gisteren begonnen met tiaar Biarritz te vliegen, waar zijn par tij dezer dagen haar dertiende nationa le congres houdt. Behalve de kopstuk ken van zijn eigen partij heeft de heer Pierre Pflimlin voornamelijk de kop stukken van de onafhankelijken, de so cialisten en de verdeelde radicalen te Polsen Pflimlins liefste formateurge dachten gaan uit naar een regering daarin alle partijen zitting hebben met uitsluiting van uiterst rechts, de Pouja disten, en uiterst links, de communis ten en hun meelopers. Het minst of in het geheel niet geporteerd heet de M. R.P. voor een regering zonder socialis ten. Alvorens Pflimlin het aanzoek te doen heeft president Coty Guy Mollet ontvangen. Naar algemeen verluidt heeft deze daarbij in dit onderhoud een presidentieel aanzoek om te proberen zichzelf als regeringschef op te volgen krachtig van de hand gewezen. Mollet verklaarde na het bezoek tegenover oe journalisten, die irr deze dagen hun tenten hebben opgeslagen in de weidse Cour d'honneur van het Elysée, alleen kÜj de president hem voornamelilk ont- den had in zijn kwaliteit van voorzit- ler van de ministerraad in functie. Met 380 stemmen vóór en 153 tegen (die der communisten in hoofdzaak), heeft woensdagmiddag de Nationale Vergadering de regering gemachtigd tot het opnemen van een extra voorschot ten bedrage van 80 miljard francs bij de Bank van Frankrijk, zulks om de re gering in de gelegenheid te stellen haar Per ultimo mei vervallende verplichtin gen na te komen. Een woordvoerder Van de rechts-onafhankelijken heeft te voren zoals verwacht nog eens nadruk kelijk het door de regering van Guy Mollet gevolgd financieel beleid gehe- De eerste secretaris van de Russi sche communistische partij, Nikita Khroesjtsjev, heeft in een gesprek met Poolse journalisten, die in Moskou een onderhoud met hem hadden, ver klaard, dat de Sovjet-leiders sedert de dood van Stalin in een „normale werk- routine" hun arbeid verrichten. Voor dien was het anders: Stalin, aldus Khroesjtsjev, was een man, die ervan hield 's nachts te werken èn overdag te slapen. Dit was tragisch voor zijn medewerkers. Wij moesten overdag werken en 's nachts bij hem zijn. Na Stalins dood was besloten, dat iedereen om negen uur op zijn werk zou zijn. Op een vraag der journalisten, of Khroesjtsjev moe was, antwoordde de ze: „Neen, ik word niet zo gauw moe". Het gesprek wordt beschreven in een te Stettin verschijnend blad. (Reuter) Het centraal orgaan samenwerkende organisaties, waarin opgenomen de al gemene bond van ouden van dagen, de bond voor staatspensionering, de fe deratie van bonden van ouden van da gen en de unie van katholieke dioce sane bonden, heeft aan de minister Van verkeer en waterstaat een adres gezonden over de verhoging van de prijs voor de radiodistributie voor oen. die met het oog op hun inkomen jz,z0 per maand betaalden, tot 2,10 per h-iaand. In het adres wordt de minister drin gend verzocht de verhoging ongedaan te maken, omdat bedoelde groep reeds allerlei verhogingen moet dragen, zoals de prijsverhogingen van vele levens middelen. van het vervoer, gas, porti, «nz. terwijl de inkomsten van deze flensen, voorzover het bejaarden be treft geen of slechts zeer geringe ver hogingen ondergaan. Medegedeeld ^ordt, dat de radio voor de bejaarden een van de weinige culturele ontspan ningen is en dat z(j, willen zvj deze binding met de wereld houden op hun <iirect levensonderhoud zullen moeten bezuinigen, waarop in feite geen bezui niging mogelijk is. Tevens heeft het COSO een adres ge- Jonden aan de ministerraad, waarin "et er bij de raad op aandringt om ■traks bij de behandeling van de wet op huurcompensatie rekening te houden met de moeilijke financiële positie van bejaarden. keld. Hij stelde daarbij in het licht dat de regering in februari 1958, in plaats van de nu lege schatkist, een schatkist heeft geërfd voorzien van 159 miljard francs; dit voor wat de financiën voor binnenlands gebruik betreft. Voor wat de deviezenvoorraad aangaat waren de 1980 miljoen dollar van begin 1956 thans tot minder dan 800 miljoen geslonken. Tot een noemenswaard en scherp dis puut tussen onafhankelijken en socia listen, dat met het oog op de regerings crisis de tegenstelling tussen onafhan kelijken en socialisten ongewenst zou hebben verhevigd, is het evenwel niet gekomen; voornamelijk doordat de mi nister van financiën, Ramadier, zich wijselijk daartoe niet meer wenste te lenen, en hij deed daarvan mededeling In termen die hem een verdiend hilari- teitssucces bezorgden. „Gij hebt", al dus Ramadier, „wellicht het recht tot de regering een interpellatie „post mor tem" te richten. Maar ik ben door Uw stemmen opgesloten in mijn tombe. Verwacht nie» dat ik eruit kom om U te antwoorden. Ik beperk me tot mijn rol van overledene; die is droevig, maar beperkt". jK V', F jaarlijkse „Memorial-Day"-vie- ring op het Amerikaanse oorlogskerk hof te Margraten, waaraan telkens weer opnieuw hoge Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten deelnemen, behoort tot de meest indrukwekkende dodenherdenkingen, welke ons land kent. Speciaal dit jaar nu Memorial- Day samenviel met Hemelvaartsdag en het aantal aanwezigen veel groter was dan anders was dit het geval. In zjjn herdenkingstoespraak, voorafge gaan door trompetgeschal en een kort openingsgebed, uitgesproken door de Amerikaanse aalmoezenier luitenant Darreli C. Richardson, noemde de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, H. Freeman Matthews, deze Me- morial-Day-herdenking dan ook de treffendste plechtigheid, welke hij tij dens zijn verblijf in ons land ooit had meegemaakt. Naast woorden van piëteitvol herden ken richtte de Amerikaanse ambassa deur, die Nederland binnenkort gaat veriaten, ook woorden van dank tot het Nederlandse en zeer speciaal tot het Limburgse volk voor de wijze, waarop het de Amerikaanse gevallenen weet te eren. Advertentio Vanmiddag zullen in de hal van de kantoorgebouwen van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfa brieken te Delft velen officieel afscheid komen nemen van de president-directeur ir. W. li- van Leeuwen, die na in de der tig jaren van zijn bewind de bedrijven tot ongekende bloei te hebben gebracht, thans op zijn zeventigste verjaardag de opper ste leiding overdraagt aan ir. F G Waller. Geboren in 18S7 te Amster dam, alwaar zijn vader rond de eeuwwisseling burgemeester was, doorliep hij aldaar de H.B.S. en ging daarna een jaar praktisch werken bij Werk spoor. In 1905 begon hij zijn studie aan de Technische Hogeschool te Delft. In 1908, tijdens het 12e lus trum, een der befaamdste en prachtlievendste uit de annalen van het Delftse Studenten Corps, was hij voorzitter van de Se naat. Er werd een uitbeelding gegeven van het hof van Lo renzo de Medici en het steek spel' dat daarbij op de markt werd getoond, werd bijgewoond door Koningin Wilhelmina, Ko ningin-Moeder Emma en Prins Hendrik. Na in 1912 met lof te zijn geslaagd voor werktuigkundig ingenieur, werd ir Van Leeuwen aangesteld aan de Ned. Gist- en Spiritusfabrieken te Delft. Zijn carrière was fabelachtig. Reeds acht jaar later, in 1920, werd hij benoemd tot' directeur Zijn organisatietalent, ziin doorzettingsvermogen en z'n fascinerende persoonlijkheid brachten hem in 1526 an de top van het grootbedrijf. Onder zijn bestuur werden in Duitsland en Portugal dochterondernemin gen gesticht en de bedrijven te Brugge werden aanzienlijk uitgebreid. In Delft zelf verrezen vele nieuwe gebouwen, uitgerust met de beste machinerieën en onder het toezicht van een keur van wetenschappelijke medEenruitzSonderlijk succes was ook de oprichting van een geheel nieuw bedrijf, waar penicilline en anti-biotica worden gemaakt Groot is het aantal nevenfuncties, die ir. W. H van Leeuwen sinds jaar en dag met toewijding vervult. De voornaamste daarvan zyn o.,a. voorzitter van de Nijverheidsraad, onder-voorzitter 1. N. O., voorzitter Contactgroep Opvoering Produktiviteit, president-commissaris van de Nederlandsche Bank, president-commissaris Koninklijke Machinefabrieken van Stork te Hengelo, president-commissaris van Markens Drukkerijen etc. Ir. van Leeuwen behoort niet tot de •guren, die op hun 70e verjaardag uitgerangeerd ziin en een welverdiende rust gaan gemeten. Een kleine dertig nevenfuncties houdt deze vitale economise he leider voorlopig nog aan en voorts blijft hij als commissaris aan zijn geliefde N. G. en S. F. verbonden. Het onderwerp, waarmee ir. Van Leeuwen afstudeerde aan de T. H., betrof de locomotief en de liefde voor de spoorwegen is zijn hele leven gebleven. In zijn villa Solheim beschikt ir. Van Leeuwen m een der grootste kamers over een modél spoorwegemplacement om van te watertanden Met zijn vriend dr. ir. F. Q. den Hollander heeft hij daar diverse beveiligings systemen uitgeprobeerd. Ook de scheepvaart heeft altijd z'n grote belang stelling gehad en prof. dr. Vening Meinesz behoort sinds zijn studiejaren tot zijn intieme vrienden. Ir. van Leeuwen verheugt zich er nu reeds op, dat hij thans wat meer tijd krijgt voor zijn jaarlijkse bezoeken aan Noorwegen, het lan- dat hem zo na aan het hart ligt. Vandaag zullen honderden figuren uit de industrie bij het officiële afscheid de hand komen drukken van deze chef d'industrie, die zich in de afgelopen 45 jaar door zijn humaan optreden zovele vrienden gemaakt heeft, en in de industriële organisatie van Nederland zulk een belangrijk aandeel heeft gehad. In naam van alle Limburgers, eerde dr. F. Houben, commissaris van de koningin, de duizenden Amerikaanse gevallenen, die wij, willen wjj recht vaardig zijn, aldus spreker, nooit mogen vergeten. De toespraak van dr. Houben vormde de inleiding tot het meest in drukwekkende moment van de plech tigheid: de kranslegging en de bloe menhulde van de Limburgse jeugd. Namens koningin Juliana en prins Bernhard werd een krans gelegd door generaal-majoor Pahud de Mortan- ges. Hetzelfde deden de Amerikaanse ambassadeur, de commissaris van de koningin, de staatssecretaris van het ministerie van defensie, mr. Kraa nenburg, mr. H. Th. Vrouwenraets, burgemeester van Margraten en on telbaar vele anderen. Aan de krans legging namen ook deel de leden van de wandelvereniging van huize „St.- Joseph", van de priesters van het H. Hart te Heer, die dit jaar een Margraten-tocht met meer dan drie duizend wandelaars organiseerde. Nederlandse militairen van het gar nizoen te Maastricht en detachemen ten van de Amerikaanse zee- en lucht strijdkrachten hadden de erewacht be trokken bij de vlaggemast, waaraan de Nederlandse driekleur en de Ameri kaanse vlag halfstok waren gehesen. Met enkele geweersalvo's en het spe len van de volksliederen van Nederland en Amerika, respectievelijk door het muziekkorps van de Limburgse Jagers uit Venlo en de United States 3rd Ar mored Division Band uit Frankfurt werd de Memorial-Day-herdenking 1957 besloten. Reeds jarenlang kampen het katho liek vrouwelijk jeugdwerk, de Mater Amabilisscholen en de katholieke jeugd zorg, alle gevestigd in het pand Nieuwe Gracht 85 te Utrecht, met gebrek aan ruimte. Het einde van de nood komt nu in zicht, dank zij de medewerking van de St.-Vincentiusvereniging, die haar grote pand, Springweg 8, beschik baar stelde. Na een grondige restaura tie zal dit gebouw a.s. maandag in ge bruik worden genomen door de nationa le secretariaat van het katholiek vrou welijk jeugdwerk, de Mater Artiabilis- scholen en het katholiek meisjesgilde. Het nationaal hoofdkwartier van de Ne derlandse gidsen, het nationaal secreta riaat van de katholieke nationale jongens- en meisjesjeugdzorg en de financiële afdeling van het katholiek vrouwelijk jeugdwerk blijven op Nieuwe Gracht 85 gehuisvest. De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, heeft woensdag het nieuwe tehuis voor bejaarde gerepatrieerden „Spathodea" te Zeist van de stichting Protestants tehuis voor bejaarden officieel geopend. De minister verklaarde bijzonder ver heugd te zijn, dat het kerkelijk en par ticulier initiatief tijdig de noodzaak heeft ingezien, voor de bejaarde gerepatri eerden tehuizen in te richten, waar zij in typisch eigen sfeer de rust en de ver zorging kunnen vinden, welke zij zoe ken. Er zijn thans zes van deze tehuizen, waarin ruim 600 bejaarde gerepatrieer den onderdak en verzorging vinden. Onder de Nederlanders in Indonesië be vinden zich echter nog 3.000 bejaarden, van wie er rond 400 in tehuizen zijn op genomen. Het staat natuurlijk geens zins vast, dat deze allen zullen repatri ëren. Op deze leeftijd lokt het avontuur van een repatriëring niet, maar kan o.a. de repatriëring van eigen familie reden zijn om de grote stap te onder nemen. Wij doen er daarom goed aan deze situatie in bet oog te houden, aldus minister Klompé. De kringraden van de drie Neder landse journalisten-organisaties, de Ne derlandse Journalisten-Kring, de Katho lieke Nederlandse Journalisten-Kring en de Protestants-Christelijke Journa listen-Kring hebben zich in een geza menlijke vergadering, woensdag te Utrecht gehouden, beraden over het hun voorgelegde ontwerp van een nieu we C.A.O. voor dagbladjournalisten. Zij besloten tot aanvaarding van deze C.A.O. welke voordien reeds door de organisatie van werkgevers in het dag bladbedrijf, de Nederlandse Dagbladpers, was goedgekeurd. De vergadering was echter teleurgesteld over het h.i. onbevredigende resultaat van de C.A.O.- onderhandelingen. Aan deze teleurstel ling is uiting gegeven in een met alge mene stemmen aanvaarde motie. De industriële ontwikkeling van Ne derland is na de oorlog fenomenaal ge weest, maar ons land stond in die ont wikkeling niet alleen; zij is overal ter wereld waai' te nemen. Wij moeten daar om zij het met voldoening over het geen bereikt is alle krachten inspan nen om onze positie te behouden. Ook oudere industrielanden als België en Duitsland hebben grote dingen gedaan en de machtige Verenigde Staten heb ben aan hun industrie een expansie ge geven, welke in de geschiedenis onge kend is, vooral door de ontwikkeling van nieuwe, produktcn, mogelijk ge maakt door een steeds meer uitgebreid en verdiept wetenschappelijk onderzoek. Dit zei de heer T J. Twijnstra voor zitter van het Verbond van Nederland se Werkgevers, toen hij woensdagmid dag in Breukelen een rede uitsprak ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Nederlands Opleidings Insti tuut voor het Buitenland. Een studie in de Verenigde Staten, aldus de heer Twijnstra, heeft uit gewezen, dat de industrie in dit land verleden jaar 6,1 milliard dollar heeft besteed aan research; in 1960 zal het zelfs 9,3 milliard zijn. De electronische industrie in Amerika meent, dat in 1960 de verkoop voor 18 pet. zal bestaan uit produkten, die thans nog niet worden vervaardigd, de chemische industrie schat dit percentage op 16, de textiel industrie op 12. Wanneer men zich deze snelle ontwikkeling voor ogen stelt, evenals de omwenteling welke de atoom kracht in de energievoorziening zal brengen, komt men onder de indruk van de ongekende mogelijkheden, die evenwel zullen moeten worden gereali seerd door menselijke arbeid en door zetting op alle posten in het economi sche leven. Het was om deze reden, dat de heer Twijnstra, die in dit verband ook wees op de betekenis van de Euromarkt, zich verheugde over het initiatief, dat in 1946 leidde tot oprichting van het instituut. Het snel groeiende bedrijfsle ven heeft een stijgende behoefte aan mensen met oordeel, energie en gevoel voor verantwoordelijkheid. Van deze mensen heeft het N.O.I.B.gevestigd op het kasteel Ntjenrode, er reeds honder den aan de bedrijven afgeleverd, voor af zorgvuldig geselecteerd en daarna in gemeenschap voor hun toekomstige taken opgeleid en gevormd. De initiatiefnemers, die reeds tijdens de oorlog het plan opzetten, hebben het opmerkelijk goed gezien, zoals blijkt uit de omstandigheid, dat na tien jaar prak tijk aan de oorspronkelijke opzet weinig is veranderd. Op één punt echter is de huidige realiteit anders dan het oor spronkelijke plan; de oprichters dach ten vrijwel uitsluitend aan een opleiding voor het buitenland, zoals blijkt uit de naam van het instituut. De 760 afge studeerden zijn echter slechts voor 30 pet. in het buitenland terecht gekomen, terwijl de helf in het Nederlandse be drijfsleven werk gevonden heeft, zij het veelal in exportafdelingen. De oprichters zagen herrijzend Neder land bij uitstek als het land van inter nationale koophandel en verkeer. De ontwikkeling was evenwel anders. De vloten en havens werden weliswaar op ongekend hoog peil gebracht, maar te vens ontwikkelde de Nederlnadse indus trie zich tot een nauwelijks te verwach ten hoogte. Nederland is een industrie land geworden en het is dus geen won der, dat vele jongemannen, die op Njjen- rode een algemene economische vor- De chemische fabriek N. V. Franerese te Hoogerheide heeft 25 personeelsleden bijna allen uit Zeeland afkomstig ont slag moeten aanzeggen omdat het be drijf groot gebrek aan orders heeft. Dit is binnen een jaar het tweede be drijf in de Zuidwesthoek van Brabant dat stil komt te liggen. De chemische fabriek N.V. Ocio te Ossendrecht staak te de produktie al eerder. min^ hadden verworven, door ons eigen bedrijfsleven werden aangetrokken. De rector van het N.O.I.B., dr. E. B. J. Postma, wierp een terugblik over de afgelopen tien jaar, waarbij hij constateerde, dat het onderwijspro gramma en het vormingsideaal het laatste vooral door een samenleving in internaatsvorm in hoofdzaak ge handhaafd werden, zij het met her haaldelijke aanpassingen. Het ontwor pen derde jaar, met specialisering voor bepaalde branches of bedrijven is nooit gerealiseerd, de opzet van bepaalde richtingen in het tweede jaar evenmin. De aanduiding, dat Nijenrode ook zou opleiden voor func ties in de diplomatieke dienst, is na enkele jaren uit het prospectus ver dwenen. De misvatting, dat „rijke luiszoontjes" op Njjenrode een stoom cursus volgen om via de kortste wegen een ministerszetel of ambassade te bereiken, wordt, afdoende bestreden door het feit, dat 21 pet. van de stu denten uit bursalen bestaat. Het N.O.I.B. begon met 19 docenten; thans zijn het er 29, o.w. acht buiten landers van vijf nationaliteiten, bene vens 31 gastdocenten. Het bedrijfsleven aldus de rector, heeft reeds 1.700.000.- aan Njjenrode ten koste gelegd. Na afloop van de bijeenkomst In de Hervormde kerk te Breukelen, die ge leid werd door de voorzitter van het be stuur, Mr. J. J. Klaasesz, werd de gas ten op Njjenrode een garden-party aan geboden, waarbij ook Z.K.H. Prins Bernhard aanwezig was. Hem werd het erelidmaatschap van de studentenver eniging „De Nieuwe Compagnie van Verre" aangeboden. Ter gelegenheid van het tweede lus trum wordt zaterdagavond in Tivoli te Utrecht het toneelstuk „Cycloon 3 ant woordt niet" van Jule Roy door de studenten opgevoerd, waarna de viering met een nachtelijk lustrumbal op Njjen rode wordt besloten. Kardinaal Wyszynski. primaat van Polen en aartsbisschop van Gnesen en Warschau, heeft gisteren tijdens een openbare plechtigheid, welke te vijf uur begon, bezit genomen van zijn ti telkerk Santa Maria Trastevere. Onder klokgelui trad de kardinaal met zjjn ge volg de kerk binnen, waar het kapittel met aan het hoofd de prior hem de Cappa Magna, de grote kap, overhan digde. Achter in de kerk stelde de stoet zich op, waarin op uitdrukkelijk verlan gen van de kardinaal ook studenten van het Pools college te Rome meeliepen. Bij het sacramentsaltaar volgde een korte aanbidding, waarna de processie naar het hoofdaltaar trok. Voordat de gebruikelijke redevoerin gen werden uitgesproken, zong het koor het „Ecce sacerdos magnus". Vervolgens nam de kardinaal bezit van de troon en las de deken van het colle ge der Protonotari Apostolici, mgr. A. Carinci, de bulle voor, waarin de titel van de basiliek Santa Maria Trasteve re wordt toegekend aan de Poolse pri maat. De geestelijkheid van de kerk beloofde gehoorzaamheid aan de kardi naal. Hierna hield de prior van het ka pittel der basiliek een korte toespraak, waarop de kardinaal antwoordde. Aan het slot van de plechtigheid werd het Te Deum gezongen en gaf de Poolse primaat zjjn zegen. De titel van Santa Maria Trastevere was vrijgekomen door het overlijden van de Spaanse kardinaal Segura, bis schop van Sevilla. (K.N.P.) Z. H. de Paus heeft gisteren op het feest van 's-Heren Hemelvaart 35.000 pelgrims in algemene audiëntie ontvan gen. Onder het gejuich der pelgrims werd de H. Vader om 12 uur op de Se- des Gestatoria door het middenpad der kerk naar voren gedragen, waar hij plaats nam op zijn troon. De algemene audiëntie van gisteren was de grootste, welke de Paus de laatste tijd heeft ver leend. Onder de pelgrims bevonden zich verscheidene burgemeesters uit Italië, voorts Engelsen. Fransen, Amerikanen, Duitsers, Oostenrijkers. Spanjaarden en Nederlanders. Ook 3000 deelnemers aan het Hde internationale verpleegsters congres. dat op het ogenblik te Rome bijeen is, waren bij de audiëntie aan wezig. Z. H. de Paus sprak de pelgrims in verscheidene talen toe en gaf hen zjjn Apostolische Zegen. (K.N.P.) De hoofdingenieur-directeur van de directie Wegen van de Rijkswater staat, ir. J. C. N. Ringeling, heeft woensdag onder grote officiële belang stelling het voorlaatste weggedeelte van Rjjksweg 12 Europaweg 36 bij Arnhem voor het verkeer openge steld. Het nieuwe traject van de toe komstige vierbaans autosnelweg is 9 km lang en heeft ongeveer vijf miljoen gulden gekost. Er rest nu nog een tra ject van 27 km van Arnhem tot de hui dige Duitse grens. In zijn toespraak bij de openstelling van de weg zei de heer Ringeling o.a dat een aantal kunstwerken ten behoe ve van het laatste traject reeds is aan besteed en zal worden uitgevoerd, als er tenminste geen nieuwe bestedingsbe perking wordt afgekondigd. Het gereedkomen van het nu openge stelde traject betekent niet alleen een betere verbinding met het noorden maar ook een begin van een aanmer kelijke ontlasting van het doorgaande verkeer in Arnhems stadscentrum, ter wijl wanneer straks de Schelmseweg zal zijn verbreed en de aansluiting daar in goede banen zal zijn geleid, ook een uitstekende verbinding in de richting Zutfen tot stand komt. Het Arnhems stadsverkeer zal daardoor opnieuw worden ontlast. Naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Ramstein (Duitsland) meedeelt, is de Ameri kaanse piloot, die dinsdag bij Den Dol- der door een vliegongeluk om het leven is ekomen, de 25-jarige le luitenant Allen N. Rea. Hij laat een vrouw en dochtertje na, die dicht bij het vlieg veld Soesterberg wonen. Advertentie Ook bij de warme maaltijden Publikatie Ned. Zuivelbureau - 'Den Haag 23 ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00' Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. (9.35-9.40 Waterst.). 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Mil. kapel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 15.35 Ge mengd koor. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Lichte muz. 17.40 Amus. muz. 17.55 Ballroomork. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar op het nws. 20.10 Caus. 20.30 Act 20.45 De gewone man. 20.50 Cabaret. 2120 Lichte muz. en vakantietips. 22.00 Lichte muz. 22.25 Gram. 22.35 Wij luiden ie zondag in. Aansluitend: Avondgebed -n liturg, kal. 23.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 7ws. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. I.00 V. d. vrouw. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.50 Buitenl. overz. 11.05 Promenade-ork. II.35 Oude muz. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 14.00 Nieuwe gram. 15.15 Caus. 15.30 Gelders ork., koor en. sol. 16.25 Hammondorgel. 17.00 Week- iourn. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.45 Regeringsuitz. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Caus. 19.55 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Vlieg er eens ait! 21.00 Gevar. progr. 22.30 Gram. 22.40 Po litiepatrouilles, klankb. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.15 Ge sprek aan de schrijftafel. 20.25 Films, waar u om lacht. 20.45 Interv. 21.00 Pau ze. 21.05-22.00 Gevar. progr. ENGELAND. BBC, Home Service, 330 m: 12.00 Orkestconc. 12.25 Gevar. progr. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 15.00 Gram. 15.30 Orkestconc. 18.45 Amus. muz. 19.30 Interv. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Gram. ENGELAND. BBC, Light progr.. 1500 en 247 m: 11.30 Orkestconc. 13.35 Vogel gezang. 14.00 Amus. muz. 18.35 Gram. 19.00 Nws. 20.45 Muziekfestival. 22.20 Gram. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz. 13.15 Dans-, film- en operettemuz. 15.00 Volksmuz. 18.00 Gevar. progr. 18.00 Amus. muz. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22.45 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Gram. 1.00 Lichte muz. 2.15-5.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nat. programma, 347 m: 12.30 Gram. 14.17 Orkestconc. 16.40 Gram. 16.55 Kamermuz. 18.15 Gram. 20 00 Gram. 20.05 Lichte muz. 23.25 Gram. 23.45-24.00 Nws. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.45 Gram. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 15.15 Ac cord. muz. 15.30 Gram. 15.45 Accord, muz. 16.00 Gram. 16.15 Omr. ork. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Moderne muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.45 Gram. 20.00 Omroep Om- meganck. 21.00 Gram. 21.15 Amus .ork. 22.11 Verz. progr. 23.05 en 23.35-24.00 Gram. 484 m: 12.15 Gevar. muz. 12.54 Gram. 13.30 Gram. 14.00 Faust, opera. 15.45 Gram. 16.00 Idem. 17.10 Gram. 18.38 en 19.10 Idem. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.00 en 21.30 Idem. 22.00 Nws. 23.00 Lichte muz. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND. 17.45-18.15 Nws., Londens Radiodagb. (Op 224 en 41 m). DUITSE T.V.-PROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.30-18.00 Die Eltem- schule. 19.00-19.30 Joum. 20.00 Idem. 20.15 Spel. FRANS-BELG. T.V.-PROGR. 15.00 Act. 15.30 Luchtvaartshow. 16.30 Act. 19.00 Onderzoek v. Colonel March v. Schotland Yard. 19.30 Luchtvaartkron. 20.00 Act. 20.40 Spel. Daarna: Wereldnws VLAAMS-BELG. T.V.-PROGR. 15.00 Eurovisie: Internat, tenniskamp. 15.30 Eurovisie: Luchtvaartten toon-tel ling. 16.30 V. d. 1eugd. 17.30 Eurovisie: Internat, tenniskamp. 19.00 Documentair progr. 19.30 Nws 19.35 De week in beeld. 20.05 Roemeense film. 20.15 Feuilleton. 21.45 Filmrep. 22.05 La Lanterne des Morts, fils. 22.20 Pianorecital. 22.35 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9