Huurdebat EUECTHOLUX Vr aas Antwoord DE BUIK VAN BREERO'S AMSTERDAM C 3 Middenstandsbonden ongerust over lastencompensatie voor de huurverhoging Redding blijft 19 dagen uit Twaalf jaar geëist tegen taxi chauffeur Stad van Moortje nog intact Medewerking aan hel prijsstabilisatie- beleid nog mogelijk? Monaco" en Met Kackerlack langs markt en hal ADRES AAN DE TWEEDE KAMER Vragen staat vrij. B.N.A. koninklijk HET DRAMA TE NIEUW EN ST. JOOSLAND ZATERDAG 1 JUNI 1957 PAGINA 11 Toverbalactie bracht drie ton op De prijzen zijn er uit hebt U de nieuwe table top-serie gezien 't zijn juwelen van koelkasten kro Vrouw overleeft vliegramp in de bergen Juiste aanslag Overnachten in aanleghavens Grootste gemeente Door FRED THOMAS KACKERLACK. Vakantie Behandeling witte was Belasting en aftrek Militaire dienst De door de regering genomen beslis sing inzake de lastencompensatie voor de huurverhoging heeft bq de christe lijke middenstandsbond, de koninklijke Nederlandse middenstandsbond en de Nederlandse katholieke middenstands bond ernstige ongerustheid gewekt. Dit blijkt uit het adres dat de commissie van overleg van de middenstandsvak centrales (waarin de genoemde bon den samenwerken) aan de Tweede Ka mer heeft gezonden. De organisaties zijn voorts van mening dat het, gelet op de cumulatie van lastenverzwarin gen voor het midden- en kleinbedrijf in bedry'f- en privésfeer, welhaast on mogelijk moet worden geacht verant woordelijkheid te dragen voor een ver dere medewerking aan het prijsstabili- satiebeleid. In het adres wordt o.a. gezegd: „Uit een perscommuniqué van de centrale werkgeversorganisaties d.d. 17 mei 1957 blijkt, dat naar het oor deel van deze organisaties de door de regering genomen beslissing tot een aanmerkelijke overcompensatie in het bijzonder in de lagere gemeenteklassen leidt. Deze overcompensatie betekent een beduidende lastenverzwaring voor het bedrijfsleven. De ir de regeringsbeslissing genoem de minimum bijslagen hebben daaren boven voor het midden- en kleinbedrijf tot gevolg, dat aan het betrokken per soneel als regel een aanmerkelijk gro ter percentage dan 2 pet in sommi ge branches zelfs 5 procent van de rechtensgeldende lonen zal moeten ge- gevet. worden. Deze bezwaren krijgen een extra ac cent door het feit, dat omtrent de ver laging van de premie van de kinder- bijslagyerzekering nog geen definitieve beslissing in positieve zin werd ge nomen. Naar wq hopen zal de rege ring op dit punt zeer spoedig haar be slissing mededelen." erder wordt medegedeeldToen bij de behandeling van de bestedings nota door de regering in het kader van het landbouwprijsbeleid voorstel len werden ingediend tot verhoging van de inkomstenbelasting hebben de middenstandsorganisaties de Tweede Kamer medegedeeld, dat deze lasten verzwaring, buiten het bestedingsbe perkingsconvenant om, de medewer king van het prijsstabilisatiebeleid uitermate zou bemoeilijken. Zou de hier genoemde grotere lastenverzwaring reeds voor de mid denstandsorganisaties reden zqn zich ernstig af te vragen of het nog ver antwoord is voort te gaan dit prijssta bilisatiebeleid te steunen, een reden temeer tot bezorgdheid is gelegen in de voorstellen van de regering met betr kking tot de huurverhoging van bedrijfspanden, zo wordt in het adres gezegd. Weliswaar zijn de bedrijfspanden uit gezonderd van de verplichte huur verhoging, zoals deze geldt voor de wo- (Vervolg van pagina 1) Overigens zij men zich ervan be wust, dat het allerminst zeker is, dat de regeringsvoorstellen er door zullen komen zoals ze er nu lig gen. Keken maar, dat de nodige voor stellen tot wijziging (amendementen) zullen worden ingediend. Een zeer be langrijk amendement is er al, namelijk dat van de C.H.U., hetwelk beoogt om de huurverhoging niet 25 pet maar 12 yt pet te doen zijn. In het sociale vlak zïillen met name de beide confessionele vak centrales het wel met deze suggestie eens zijn, blijkens de brief, welke het N.V.V., K.A.B. en C.N.V. op 11 mei aan de regering hebben gezonden. Daarin zeggen de K.A.B. en het C.N.V. van mening te zijn „dat in deze tijd, waarin het prijsstabilisatiebeleid centraal be hoort te staan, een verhoging der hu ren in een orde van grootte van 25 pet geen aanbeveling verdient." Maar, zoals gezegd, maakt dit voor stel o.i. zo goed als geen kans, vooral omdat minister Witte dan een veel te kleine stap kan zetten op de weg naar de oplossing van het huurprobleem. De drijfveer van de vakcentrales voor hun standpunt is overigens wel te begrij pen. Bij hun medewerking aan het S.E.R.-advies inzake de beperking van de bestedingen hebben zij een beperkte en tijdelijke daling van het koopkrach tig arbeidersinkomen aanvaard zonder dat zij volledig rekening konden houden met de landbouwpolitieke loon- en prijs maatregelen, die namelijk eerst later werden geformuleerd. Uit het S.E.R.- advies blijkt, dat de verhoging van de huren volledig zal worden goedge maakt door stijging van het geldloon. Nu deden zich twee zaken voor die alle schone overeenstemming in het S.E.R.- advies doorkruisten: vooreerst de prijs stijging tengevolge van de op zich rechtvaardige landbouwmaatregelen en vervolgens het feit dat 2 pet loonstij ging, algemeen toegepast, vooral de ningen, doch de praktijk heeft uitgewe zen, dat realisatie van de geboden mo gelijkheid tot verhoging gezien de bijzondere machtspositie van de eige naar van het bedrijfspand pleegt te geschieden op het maximum toelaat bare niveau. Ook thans weer wijzen reedr aangezegde verhogingen in deze richting. De middenstandsorganisaties zijn met name in het licht van deze ontwikke ling met grote zorg vervuld door de mededeling van de regering, vervat in de memorie van antwoord op het onder havige wetsontwerp luidende: „dat in het door de minister van economische zaken met het bedrijfsleven gevoerde overleg steeds is gesteld, dat een wij ziging van de kostprijs als de onder havige in het algemeen niet voor door berekening in aanmerking komt, een standpunt, waarmee de geraadpleegde organisaties van het bedrijfsleven zich hebben verenigd. Deze kostprijsverho ging zal dus geen invloed mogen heb ben op de kosten van het levensonder houd". Afgezien van de vraag of de hierbedoelde lastenverzwaringen ga- acht kunnen worden begrepen te zijn in de toezegging van het bedrijfsleven inzake zijn steun aan het prijsstabilisa tiebeleid in 1957, zijn de middenstands organisaties van mening gelet op de cumulatie van lastenverzwaringen voo«- het midden- en kleinbedrijf in bedrijf- Advertentie Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagen. Hij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. Volgens een voorlopige raming heeft de actie Toverbal een bedrag van net to 300.000,- opgebracht. Deze actie was georganiseerd door de Nederland se Jeugdgemeenschap voor de hulp op lange termijn aan Hongaarse jongens en meisjes in de Oostenrijkse vluchte lingenkampen. De Nederlandse jongens en meisjes hebben de afgelopen maand in geheel Nederland doosjes met tover ballen verkocht. Volgens de voorzitter van de N.J.G., ds. N. O. Steenbeek, die vrijdagavond tijdens een speciaal radioprogramma de nummers bekend maakte van de doosjes, waarop een prijs is gevallen, is men over dit resultaat wel tevreden, ofschoon men meer succes had ver wacht. Er zijn drie woningen verloot. Deze vielen op de nummers 135.246, 382.034 en 516.640. De houders van de doosjes met de nummers 30.406, 498.393 en 549.530 komen in het bezit van een auto. Voorts zijn zes televisietoestellen, drie bromfietsen en vele andere prijzen ver loot. en privésfeer dat het welhaast on mogelijk moet worden geacht verant- woordelijkheid te dragen voor een ver- Diamanten kloOSterfeest dere medewerking aan het prijsstabilisa tiebeleid. De organisaties spreken de verwach ting uit, dat de Tweede Kamer bij de behandeling van bovengenoemde wets ontwerpen wel zal willen rekening hou den met de moeilijkheden in het mid den- en kleinbedrijf. In het klooster van de zusters van J.M.J. te Hoogerheide wordt zondag 2 juni het diamanten professiefeest ge vierd van Sr. Agnetini. De thans 79- jarige jubilaresse, die geboortig is van 's-Hertogenbosch, is jarenlang werk zaam geweest jn het kleuter- en lager onderwijs. Advertentie Ik'* Christian Dior heeft in Londen zijn col lectie voor de herfst 1957 getoond. De foto toont de japon, welke van Dior de naam Monaco" meekreeg. Deze antra- ciet-kleurige schepping is van natuur zijde, heeft geen schouderbandjes en is versierd met grote strikken in hetzelfde materiaal om de taille en op knie hoogte. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst, Bond van Nederlandse Ar chitecten, heeft het predicaat „konink lijk" verkregen. Dit is vrijdagmiddag medegedeeld door de burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. j. M. A. van Rooy, toen deze om vijf uur in het stedelijk Van Abbemuseum de deel nemers aan het congres ontving, dat in Eindhoven door de B.N.A. wordt ge houden. In de ochtendvergadering van de B.N.A., welke in de Philipsschouwburg werd gehouden, zijn hoofdzakelijk in terne aangelegenheden behandeld. De voorgestelde wijzigingen in de bindende salarisregeling voor het architectenper- soneel werden in hoofdzaak goedge keurd. Dr. M. P. van der Linden werd benoemd tot directeur van het vereni gingsgebouw te Amsterdam. In de bergen bij Sinclair in de Ame rikaanse staat Wyoming is een 45-ja rige vrouw, mevrouw Lemasurier, ge red, die na het verongelukken van haar particuliere vliegtuigje negentien dagen lang op redding heeft zitten wachten. Zij heeft zich al die tijd met enkele chocoladerepen in het leven gehouden. Ook haar man had. aanvankelijk het ongeluk overleefd. Hij heeft zijn vrouw nog geholpen een schuilhut te bouwen op de besneeuwde berghelling, maar kort daarna overleed hij. Mevrouw Lemasurier is moeder van drie kinde ren. Zij en haar man waren op weg naar Duluth in Minnesota, toen hun twee- motorig vliegtuigje plotseling hoogte begon te verliezen. Lemasurier tracht te een noodlanding op de berghelling uit te voeren, maar dat mislukte. De machine liep ernstige schade op en brandde daarna uit. Geheel toevallig ontdekte eergisteren iemand met een verrekijker het uitge brande vliegtuigwrak op de berghel ling. Men verwachtte toen niet, dat er nog overlevenden zouden zijn. Mevrouw Lemasurier is opgenomen in een zie kenhuis te Rawlings, waar zij een korte rustkuur doormaakt. Vragen voor dez» rubriek moeten morden gericht aan da Redactie van ons blad (met in de Unker-bovenhoek der enveloppe: „Vrxgenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. J. v. B. De u opgelegde aanslag van 135,- over 1955 is juist. A. D. Wij willen een week zei len in de provincie Noord-Holland. In welke aanleghavens kunnen wij 's nachts verblijven? Antwoord: De katholieke vakantiehui zen en jeugdherbergencentrale, Nachte gaalstraat 60 bis te Utrecht verstrekt gaarne de door u bedoelde inlichtingen. Om echter te overnachten in een der jeugdherbergen, moet men lid zqn van deze centrale, waarvoor een contribu tie gevraagd wordt van 3,- per jaar. Inlichtingen zijn echter gratis. L. J. Zoudt u mij kunnen ant woorden, wat het grootste dorp in Nederland is wat de oppervlakte betreft? Antwoord: De grootste gemeente, wat oppervlakte betreft, is de Noord-Oost- De officier van justitie bij de recht- 1 te eisen, ook al was zijn eerste indruk, bank te Middelburg heeft vrijdagavond dat het zeer ernstige feit was gepleegd door iemand, die wist wat hij deed. na een requisitoir van bijna twee uur twaalf jaar met aftrek geëist tegen een 39-jarige taxichauffeur uit Nieuw en Sint Joosland, wegens doodslag op de weduwe K.-R. uit dezelfde plaats op 8 januari van dit jaar. Kort voor het uitspreken van deze eis had de officier de rechtbank verzocht, de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commis- saris voor een nader onderzoek van de persoon van verdachte, waaromtrent de rechtbank z.i. meer kennis zou moeten verkrijgen om te kunnen komen tot een verantwoorde strafmaat. Na een kort stondig beraad wees de rechtbank dit verzoek van de hand. De officier, daar door kennelijk in verlegenheid gebracht, verklaarde daarop, dat hij het niet ver antwoord achtte tegen een z.i. onvol doende achtergrond de maximum straf Nu ter gelegenheid van het Holland Festival Breero's „Moortje" opnieuw op het toneel gestalte krijgt, is het een lieve lust zich nog eens te verplaatsen in Gerbrand Adriaenszoons wereld, het Amsterdam van het eerste begin der zeventiende eeuw. Dit leeft zo ten voe ten uit in Breero's spelen, dat het is of men het ziet, hoort, ruikt en proeft. Amsterdam is nog de middeleeuwse stad met haar burgwallen en vesten, maar overbevolkt door steeds meer im migranten, berstend naar alle kanten het keurslijf uit. Buiten de vestingmuur van 1481 is aan de westzijde der stad een uitleg voltooid met nieuwe vesting werken, een nog betrekkelijk smalle strook met als begrenzing de huidige Herengracht. De grote uitbreiding der stad met de concentrische grachten rondom de middeleeuwse kern zal pas bij het vorderen van de eeuw verwe zenlijkt worden. Dan zal het Amster dam van Breero uitgroeien tot dat van Vondel, de kleine Hollandse stad de bij uitstek Nederlandse worden, cosmopo- litisch, een metropool. In Sreero's da gen trekt de nieuwe tijd Amsterdam binnen: de stroom van Spaanse Bra banders, die na de val in 1585, het inwonertal verdubtelt en voor de toekomst de geest ede sfeer bepaalt, de Maranen, de sP*fns® en Portugese Joden, met weer h«n eigen accent op het leven der stad. H t is of Breero zich heeft gehaast het oucle Amsterdam uit te tekenen en te por tretteren eer Vondel het nieuwe vei- heerlijken zou. Midden in dat oude Amsterdam is Gerbrand Adriaensz. geboren: in. de Gansoord, de huidige Nes, vlak bij cte St.-Pieterssteeg en de grote vleeshal. Later is het gezin verhuisd naar de Oude Zij ds-Voorburgwal, tussen Wor- zwaksten onder de werknemers ernstig j telmarkt enHalsteeg, achter zou laten blijven Vele moei- I §e Damstraat, met uitzicht op de var zame conferenties vermochten geen op-kenssluis. Hier hing zijn vader de beel- lossing te brengen en dus moest de "t,n vereerd, regering tenslotte de knoop doorhakken. De werkgevers stonden en staan op het standpunt dat met 2 pet verhoging voor alle lonen de zaak bekeken is. De werknemers, eveneens uitgaande van die 2 pet, oordeelden dat deze 2 pet zo moest worden verdeeld, dat ook het kleinste inkomen aan zijn trek zou ko men. Hier wat meer en daar wat min der. Bij het doorhakken van de knoop nu is het regeringszwaard iets anders terecht gekomen dan naar de zin is van de werkgevers. Er zijn reeds spee ches gehouden en artikelen geschreven, waarin met verontwaardiging over de overcompensatie gesproken wordt. Toch valt die overcompensatie o.i. nog al mee. Naar onze mening had men in het S.E.R.-advies nooit van 2 pet moe ten spreken. Al vaker is het voorge komen, dat het noemen van een be paald percentage een gevaarlijke mag neetwerking heeft. Aanvankelijk werd gedacht dat de overcompensatie meer dan honderd miljoen gulden zou bedra gen. Ware dit juist, dan zou dit inder daad gevaarlijk zijn, want zonder twijfel zouden deze honderd miljoen consump tief worden aangewend. Het is duidelijk, dat in een tijd, waarin de bestedingen moeten worden beperkt, dit onverant woord zou zijn. In het mondeling over leg met de vaste commissie voor So ciale Zaken uit de Tweede Kamer heb ben de ministers Witte en Zijlstra even wei voorgerekend, dat de overcompen satie slechts 15 miljoen beloopt. Dit betekent dat hier en daar enkele dub beltjes per week meer zal worden ont vangen dan de huurverhoging bedraagt. Dit zal onze betalingsbalans niet meer in gevaar brengen dan thans reeds het geval is. tenis uit van de vereerde Geus Hendrik van Brederode, en aan de huisnaam „In Bredero" dankt Gerbrand zijn „van". Amper op de benen heeft hij hier rondgezworven, langs de hallen en markten van dit roerig stuk Amster dam, in het ruige, warmbloedige leven van alledag. Met het oog van de schil der en van de poëet heeft hij het de jaren door geobserveerd en het is in „Moortje", dat hij de buurt, waar hij is opgegroeid, als een andere Jan Steen in klank en kleur heeft neerge zet: de vee- en vleesmarkt, de vogel markt, de groentemarkt, de rivier- en zeevismarkt, waar alles werd aange voerd en verhandeld waar Amsterdam van 1600 de buik mee vulde. Men behoeft slechts Kackerlack, de panlicker, de tafelschuimer, te vol gen op zijn wandeling in het tweede deel, en het is Breero zelf, die u zijn buurt laat zien. De weg, die hij kiest, kan men vandaag de dag nog precies zo gaan, want er mag van het mid deleeuws Amsterdam, het uiterlijk aanzicht der stad in Breero's tijd, niet zo heel veel meer over zqn, vrij wel onveranderd en nauwkeurig her kenbaar bleef de plattegrond, het ver loop, de rooilijn zelfs van burgwal, straat en steeg. Het relaas vangt aan in de Gansoord, de Nes, bij de St.- Pietershal. Als Kackerlack hier pas seert, roepen de vleeshouwers hem aan: Hy sick! hem sick! hoe sick, mynheer selje wat koopen? Hierby! ouwe kennis, je moet van men banck niet loopen! Ick heb moy kallef-vleys, runt-vleys, were-vleys (ramsvlees) schapevleys, hoort me kaer (vriend) Siet tas een wieringer sock-lam (zuig lam), dats een Schaeger-schaep, dats een Lang-start vannen jaar. Wel gae ii mt Kackerlack, de tafelschuimer, die in „Moortje" het verhaal doet van zijn wan deling langs het bedrijf van de Amsterdamse markten en hallen. (Naar een tekening van H. de Vries in de uitgave van S. J. van Looy) je op een aer? gy seltet jou seper (zeker) beklagen." Kackerlack vlucht van het lawaai de vleeshal uit en belandt op de Vogelmarkt. Daer schreeuwen de wyven: „Wel vennitje (ventje), wilje gien knynen, gien duyven, gien hoenders, noch kalkoe nen, om inde venesoenen te setten (vet te mesten), te larderen of te bra'en?" Schortje nou een exellenten haes Of geer je nou gien reyne (mooie) kapoenen?" Kackerlack laat vrouwen en vogels voor wat ze zijn hij is al „by 't volck- je, die daar voort-staen, met huer jonge biesten en nochteren kalven", en bereikt de Gaarmarkt, de plaats van verkoop van toebereide vleeswaren, een slagerij in de openlucht. Kruys- schonckjes zijn er verkrijgbaar, kooc- ker-stickjes (kaakstukjes), een voor- noos (voorneus), hals-knoocken, pens, koe-voet, nieren, lever, middel-rift, maar ook hooft-vleys en „Het smaackt so soet" (een soort vleesspijs). En een keur van beuling en worst: leverling (leverworst), bloeling (bloedworst), pieperling (gepeperde worst)slaoberaen (een ander soort vleesspijs), gesalyde worsten (met salie er door), verekens- jues en fyne sausysen. Het wordt alles gretig aangebo den, maar Kackerlack weert af: „Nou niet, Giertje Gysen," en kuiert verder, de speck-koopers voor bij, tot hij van alle kanten wordt aange klampt door kooplui met „vreemde vueghel": een overseesche swaen, een rotgangs, een ent-veugel. Er is ook een slee uit de Kuegel (de Koog) met win ders en tayllingen, knobben en smien ten. En een pijlstart, ,,'teelste beesje dat by de lucht vleight". Kackerlack echter schimpt: „Se siender uyt soo smerich al haddese voor Kocx jonghen in de kombuys evaeren. En al de aeren die sin myn te paers en te groen." Waarop de kooplui: „Nou, Moncksuer Kackerlack, gheeft nu een reys een vaen (een grote kroes) in de Graaf van Muers. By onse ouwe kittebruers (drin kebroers)." Nou niet, zegt Kackerlack, „ick moet duese wech kiesen, op Sinte Pie- ters Kerck-hof, ant kleyn Halletje by de Vriesen." Hier biedt Sieuken Sip- kes van Fraanjer een hele schapen bout aan voor een reaal, maar Kac kerlack snuift reeds de geur van de Wortelmarkt, van de groente en de kool, op de Oude Zijds Voorburgwal uitgestald. Daar zitten Wortelteef en Tryn Dubbeldin van Bunschooten achter haar stalletjes. „Wat selje hebben, liestentje (lieverdje)", roe pen zij Kackerlack aan: „Pynster- naeklen, bietwortlen of kroten? War- misje en groen toekruytje daerby? En Horense wortelen, en raepjes, se smaecken as emmer-appelen en ry- sen-bry!" Kackerlack evenwel heeft andere zorgen. Hij haast zich voorbij de Brouwery van 't Jerusalems kruys naar de Varkenssluis, de stenen brug over de Oude Zijds Voorburgwal, thans tussen Dam- en Hoogstraat: „En juyst most ick bloemen," bloem rijk gezegd voor: zijn behoefte doen. Dat knapt hij oven op onder de brug, precies zo onbevangen als vandaag nog geschiedt te Djakarta, in de Kali. Iemand van zijn kennis, Koren Jansz. blykt er ook reeds mee doende: „hy sat daar en vertrock van 'thuys en d'afcomst van Britten", blykbaar een omschrijving van hetzelfde begrip. Opgelucht en stryke-baerdend ver volgt Kackerlack zijn weg, door de Halsteeg, Jater tot Damstraat verbreed, naar de Middeldam, het gedeelte van de Dam, waar zich in onze dagen het Nationaal Monument verheft. Hij pas seert Lysbet Fokels, die krenten, man- geilen, garsynen (rozijnen) en aplen van Jeranje te koop heeft, en „nuwe karstengen (kastanjes) uit Spanje, die ons volck lest hebben evrybuyt", om zo de Vismarkt te bereiken, die hier van ouds gevestigd is. Bovenop de Damsluis ligt de vis uitgestald op de banken on der hun verdeksels, terwijl aan weers zijden, in het zoete Amstelwater van het Rokin en buiten de sluis het zilte water van Damrak en IJ de korven en karen met levende vis aan vlotten liggen gemeerd. Emmerlock, allerhand kleine vis, is het eerste wat Kackerlack krijgt aangeboden: een zootje van zijn gading uit het tobbetje. „IJ-bot, hoeck- bot, dats blaeuwe braet-spieringh, dat sin melckbaersjes, en purmer-pos", roepen de viswijven, „kom heerschap, maackt me los!" En een ander: „Dat sen rootschilde-braesem, en een korper die in den IJsel gevangen is. Die muen-vooren dobbelt die mis? Siet, dat- sen lecker gelt-snoeckje." „Mit snapten ic om 't hoeckje" vertelt Kackerlack, „daer stonden die mossel-eters, een hiel gerit (een hele oploop). Hael mosselen, hael mosse len, Zeelantsche mosselen, varsch en ne wit! Watte varsche mosselen ben- ne dit, 't zyn mosselen als oesters seyden die kluyvers (fijnproevers). Daer quam onse buurwyfs meyt, en haelde een emmer vol voor twee stuy- vers". Kackerlack is nog getuige van een standje en ergert zich over de Dief-leyers, de ordebewaarders: „wie mienese nou wel datse binne?" Hij loopt verder tot de afslag en kijkt naar het mijnen van de zeevis. Vlak bij bevinden zich de banken voor de verse aanvoer. Jannetje Vrancken en Aeltje van Schagen zijn hier op haar post: „datsen stanckt-visje, datsen gul (kabeljauw), datsen schel- levis! Ick hebse met lever en kuyt, die zo varsch als een wronghel is (dikke melk). Siet vryers hoe styf datse is, s'is tangsjesierst (daarnet) afgeslagen. Dat sin meysjes met blancke borstjes, muegese jou niet behaghen?" Aan de kant van „De drie Vyseltjes" staan de ael-wyven. Griet Jan dicken, en Fy, die soo ficks is op het vel te stroopen. „Selje neb- ael, grof-ael, fyn-ael koopen? Soeckje puyt-ael, leb-ael, kat-ael, wilt niet veerder loopen!" Maar Kackerlack is reeds bij de Waag van de welving van de Middel dam naar beneden gegaan en wandelt langs 't water, het Damrak, om over de koren-marekt, die hier wordt gehou den, de beurs te bereiken, toen nog in de openlucht, bi) de Nieuwebrug. De officier onderstreepte de woor den van hulde, die de president 's mor gens al had geuit aan het adres van de politiemannen, die het onderzoek in de ze uiterst duistere zaak hebben verricht. De officier trok uit de toestand, waarin het lichaam van de weduwe K.-R. op 8 januari is aangetroffen de conclusie, dat hier sprake moet zijn geweest van een gewelddadige dood. Neigde men aanvankelijk tot de veronderstelling zelfmoord, o.a. omdat geen spoor gevonden is van enige worsteling, die by wurging toch voor de hand lag la ter verwiep men deze mogelqkheid, o.a. op grond van de sectie en de situatie. De enige conclusie is dus levensbero ving door anderen. Er waren twee per sonen, die in de dagen voor haar dood zeer nauw met de weduwe in contact kwamen: een draglinemachinist en ver dachte. De officier wees erop, dat het slachtoffer vlak voor haar dood onge veer 6500 gulden in huis moet hebben gehad, namelijk een bedrag van 4900 gulden, dat zij in gezelschap van ver dachte eind november van de bank had gehaald waarbij zij vier biljetten van duizend gulden had ontvangen en een bedrag van 2200 gulden, dat haar na dien was uitgekeerd. Bp het onderzoek was hiervan slechts ruim 400 gulden teruggevonden. Verdachte had op 2 januari driedui zend gulden gestort op zijn bankreke ning, waarop voordien slechts een be drag van 2,95 en een bedrag van on geveer 31- waren bijgeschreven. De storting bestond uit drie biljetten van duizend gulden. Na een nauwkeurig on derzoek van de financiële toestand van verdachte was de officier tot de conclu sie gekomen, dat hq juist kon rondko men. Verdachte beweerde, dat hij de drieduizend gulden had overgehouden van transacties met auto's nadat hq in oktober 1955 uit de gevangenis ontsla gen was. Bq het onderzoek waren ech ter bq hem thuis nog 1200 gulden gevon den, terwql hq zelf nog 400 gulden bij zich had. Nog later vond men ook weer bij verdachte thuis tweeduizend gulden in kleine coupures in de suikerbus. In totaal had verdachte dus 6600 gulden, dat is juist het bedrag dat bq het slacht-, offer is vermist. Na gewezen te hebben op de onwaar schijnlijkheid van verdachte's verkla ringen over de herkomst van de drie coupures van duizend gulden en op de wonderlijkheid van een later verhaal van verdachte, dat hij 7500 gulden be zat, deels afkomstig van auto-transac ties vóór z\jn laatste gevangenschap, wees de officier erop, dat verdachte die de weduwe na de docd van haar man volkomen in zijn greep had gehad zich gepikeerd had getoond toen hij zich verdrongen zag door de machinist, die het slachtoffer vanaf 23 december elke avond bezocht en trouw plannen met haar maakte. Na erop ge wezen te hebben, dat de weduwe 1 ja nuari geruime tijd niet thuis was ge weest, dat verdachte 2 januari de drie duizend gulden had gestort, dat hq op 7 januari, toen de weduwe gesproken had over de aankoop van een oliekachel en een pick-up als commentaar had ge geven „Daar gaat het geld" en dat zij op 8 januari was gewurgd, concludeer de de officier tot het wettig en over tuigend bewijs, dat verdachte zich we derrechtelijk het geld van de weduwe had toegeëigend. Wat de wurging betreft achtte de officier verstikking door middel van een laken minder waarschijnlqk. Het was alleen wurging geweest of een combina tie van wurging en verstikking met het beddelaken. De geconstateerde letsels wezen op een bqzondere wurggreep. Verdachte, die een opleiding heeft ge volgd waardoor hij elf bijzondere wurggrepen beheerst, is aangewezen door de speurhond, die lucht gekregen had aan het laken, dat om de hals van de weduwe werd aangetroffen. Voor de tqd, dat de wurging is ge pleegd heeft verdachte geen sluitend alibi, stelde officier vast. Buren hebben bovendien om twee en om om vier uur in de bewuste nacht een auto gehoord in de doodlopende straat, waar alleen verdachte een auto heeft. Dit alles, al dus de officier, brengt mij tot de con clusie dat hq in die tijd de weduwe heeft gedood. De officier sprak vervolgens nog over de figuur in de auto na het plegen van de misdaad zou verdachte met het stoffelijk overschot van de weduwe via Veere naar Vlissingen zijn gereden om het tenslotte weer op het bed te leggen waarover verdachte eerst verklaard had, dat het zijn vrouw was en later, dat het een bromfietser was die pech had gehad en die hij naar huis had gebracht, maar wiens naam hij weigerde te noemen. De officier was geneigd om aan te nemen, dat het hier het lichaam van het slachtoffer betrof, maar had dit buiten zijn bewijsvoering gelaten. Ver dachte, aldus de officier, heeft er zich in gesprekken over uitgelaten, dat het hem dwars zat, dat het geld van de weduwe hem voorbijging. Een vooraf beraamd plan kon hij echter niet aan tonen, zodat hij van moord na kalm be raad afzag en tot doodslag concludeer de. Punt b van de tenlastelegging, de diefstal van het geld, achtte de offi cier bewezen. polder met 503.64 km2. Daarop volgt Apeldoorn met 338.42 km2, Ede 323.24 km2, Emmen 280.22 km2 en Opsterland (F.) met 225.65 km2. Alles naar gege vens van 1 januari 1956. A. B. Ik ben winkeljuffrouw. Heb ik ook recht op vakantiegeld? Moet men eerst georganiseerd zijn om hiervoor in aanmerking te komen? Waar ik werk, bestaat (nog) geen C.A.O., zodat de mogelijkheid be staat, dat het om deze reden is, dat wij geen uitkering gekregen hebben tot dusverre. Antwoord: Inderdaad, daaraan ligt het hoofdzakelijk wel; dat voelt u zelf blijk baar. Nu is de vraag maar, wat u bent overeen gekomen, toen u bij uw werk gever in dienst trad en de arbeidsvoor» waarden besprak .Stelt u zich eens in verbinding met de r.-k. Bond voor Ad ministratief, Verkopend en Verz. perso neel St.-Franciscus van Assisië, Jan Luykenstraat 12 te Amsterdam. Wel licht is deze bond genegen eens te gaan praten met uw werkgever. H. M. Wat is eigenlijk het beste, wanneer men wit goed wil wassen: het meteen in het hete sop zetten of het eerst laten weken en spoe len in sodawater? Antwoord: De behandeling van witte was is als volgt: Week het goed ten hoogste 3 uur van te voren in lauw wa ter met soda (30 g per teil 1 hand vol). Dek de teil af, zodat de warmte zolang mogelijk behouden blijft. Spoel na het weken bij voorkeur in lauw wa ter en ga vervolgens te werk: Over het algemeen is uitkoken NIET gewenst en komt men er van terug. Het voordeel van uitkoken is: de witte was wordt ontsmet, maar de zeep verliest boven de 80 gr. C. veel van haar waskracht. De aantasting van soda en dergelqke stoffen, die o.a. in zeeppoeders voorko men blqkt boven deze temperatuur veel groter te zqn dan beneden die tempera tuur. Het is dus wel wenselijk om te verwarmen, maar niet om te koken, ten zij men het voor desinfectie wenselijk oordeelt. Strqk vervolgens de vuile plekken na het weken en spoelen aan met wat huishoudzeep of gele zeep. Doe het goed in een pan of wasketel; over giet het met sop van zeeppoeder, zelf werkend wasmiddel of huishoudzeep en breng het langzaam aan de kook. Leg tegen aanbranden een schoteltje op de bodem van de pan of leg in de waske tel een rooster .Draai, wanneer het sop een temperatuur van 80 gr. C. heeft be reikt, dat wil dus zeggen, zodra het flink dampt, het gas nog lager en houd het ongeveer een kwartier op deze temperatuur. Was na in dit sop, waar aan wat koud water is toegevoegd. Het langzaam laten afkoelen van het sop is met het oog op afzetten van het vuil niet gewenst. Geef een tweede sop van huishoudzeep. Daarna spoelen, bleek zo nodig met bleekwater, tenzq men na- tuurbleek kan toepassen en behandel na met anti-chloor. Spoel tot het water helder blqft. Vervolgens blauwen. Daar na sorteren in gewoon goed en stijf- goed. Wring voorichtig, hang het goed zo glad mogelqk op. En nu hopen wij maar, dat u niet een wasketel met een sproeier gebruikt, want dan wordt het verhaal nog langer en moet weer ten dele een ander behandeling worden toe gepast. P. T. Aangezien ik met 1 janua ri 1957 ook een uitkering ontving van de V.O.V. waardoor ik in de inkomstenbelasting val en alzo een aangiftebiljet zal krijgen, is myn eerste vraag: mag de premie voor de ziekteverzekering voor aftrek in aanmerking worden gebracht? 2. Is de maandelijkse bijdrage voor het onderhoud van onze kerk ook van mijn inkomen aftrekbaar? 3. Ko men de contributies voor de Bond voor gepensioneerden en het vak blad ook voor aftrek in aanmer king? Antwoord: Deze premie voor de ziekte verzekering mag men niet van het inko men aftrekken, wanneer er andere bui tengewone lasten zijn kan men de pre mie voor de ziektekostenverzekering er bij nemen, mits in totaal natuurlqk het vereiste minimum voor deze buitenge wone lasten wordt bereikt; zie hiervoor de toelichting bij het aanslagbiljet. 2. Bijdragen voor onderhoud kerk mo gen ook niet worden afgetrokken. Zij zijn ook geen kosten, welke met het ver werven van het inkomen samenhangen, doch zijn een vorm van besteding van dat inkomen. Niettemin kan men ze op geven onder het hoofd „giften" op het aangiftebiljet, mits ze het gestelde mi nimum te boven gaan, zie hiervoor ook de toelichting. 3. Contributie voor vakbond zijn kosten, die met het verwerven van het inko men samenhangen. Deze vallen dus on der de verwervingskosten, die van het pensioen aftrekbaar zijn. Op het aan giftebiljet is daarvoor een regel aan gebracht, waar u deze kunt invullen. Pensioen EN kosten moeten worden aangegeven onder het hoofd „Loon". E. J. G. R is de vierde zoon in een gezin. De oudste zoon is uit do dienst, de tweede zit er nu nog in, de derde vaart op het ogenblik in Azië. Voor het eind van dit jaar komt h(j terug met verlof. Kan R. vrijstelling krijgen, omdat hq de vierde zoon is? Antwoord. Wij raden R. aan zich als nog te wenden tot de afdeling militaire zaken op het gemeentehuis. Er is voor ons ?en onduidelijkheid in uw uiteenzet ting en wel deze: heeft de derde zoon uitstel van opkomst? Wq nemen aan van wel en op grond hiervan zouden wij zeggen, dat de vierde zoon dan vrij was geweest. Nu is hij echter reeds 4 maanden in dienst en de mogelijkheid bestaat, dat militaire zaken zal zeggen, dat de tqd voor het aanvragen van vrij stelling wegens broederdienst voorbij Is. Dan is dat wel juist, maar het staat de vader van R. ook vrij om zich alsnog tot de minister te wenden, met ver zoek vrijstelling voor R. te verkrijgen. Wat betreft overnemen dienst door R. voor zqn broer, dit is tegenwoordig niet meer mogelqk. Er worden geen „rem- placanten" meer toegelaten. Degene, die u gezegd heeft, dat de nog varende broer niet in dienst behoeft, als hij het varen volhoudt tot 1962 ,kan zeer wel ge lijk hebben, maar om dit met zekerheid te kunnen zeggen, is nodig te weten of hij al dan niet uitstel heeft. Als deze varende broer b.v. verlof krijgt om ver der te studeren, dit is voor jonge zee lieden doorgaans het geval, d.w.z. dat het varen wordt afgewisseld door theo rie op school, dan loopt hij geen enke le kans gedurende die tqd opgeroepen te worden (mobilisatie uitgezonderd). Doordat uw gegevens niet volledig zijn, raden wij u aan op militaire zaken na dere inlichtingen te vragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11