B. en W. van Haarlem antwoor den op vragen van mr. Bettink memoriam In G. J. Paulides Afscheid procuratiehouder J. J. Grootveld DE ONDERGANG VAN DE GRAF SPEE DRAW VOOR ROOD EN WIT TEGEN HCC II Gaby RADIO-REPARATIE Voorlopig geen verbetering Vondel- iveg, Spaarndamseweg en verbinding Prinsenbrug-Amsterdamse Poort <.roi\ o. Boeiende weergave van spectaculaire oorlogsgebeurtenis Fraaie century van Bouwman Het beste vouw blad van het jaar De duivel in de vrouw Na 12 uur 's nachts Reprises in Studio Luxor en Minerva De deur naar de afgrond Films in Roxy ZATERDAG 1 JUNI 1957 PAGINA 2 Veiser tunnel-P rinsenbrug-Amsterdamse Poort KRUISING VERGIERDE. WEG-EKSTERSTRAAT B. en W. van Haarlem achten voorrangskruising ongewenst Ongeluk op Schalk- wijkerweg Gaslantaarn verbrand Examens Nuttige Hand werken te Haarlem CENTRALE VERWARMING POW-R-MAT1C Oliebraaders Haarlemse Dieren bescherming Twee bestuursleden leggen hun junctie neer Zilveren Gashouders- toernooi Afscheid J. Kuyken bij Bouw- en Woning toezicht Haarlems Jeugdcabaret „Succes" Haarlemse bijdrage tot de „Toverbal" Interparochiële Vesperclub Bij Beijnes Beverwijk HA A RLEMMERLIEDE Verbetering woningen B.A.W. Verbetering Middenweg Gemeente wil geld lenen OVERVEEN Flatbouw Bloemendaalseweg Geen geld voor Veilig Verkeercursus Van Weert voor de baby verbouwd Eindexamens tweede leerkring Haarlem GEMEENTEZAKEN Voorstel om rekest politie ambtenaren af te wijzen Dodelijke stralen van radar-antenne Ongeluk in VS. jarenlang geheim gehouden NEDERLANDS MEISJE TERECHT Badpakken GRETHA DE BRUIJN Succes voor Haarlems Bloei Bedrijfschap Bloem- bollenhandel Ledenvergadering „De Tulp" Rembrandt Cinema Palace Frans Hals Studio H. MAERTENS N.V. Films Apotheken en dokters diensten FILMJOURNAAL De plannen tot verbeterihg; van de Vondelweg en de Spaarndamseweg, waarmede volgens globale raming een bedrag van circa zes miljoen gulden gemoeid zal zijn, kunnen mede met het oog op de huidige financiële omstandig heden niet op korte termijn door het gemeentebestuur van Haarlem worden gerealiseerd. Het moet onwaarschijnlijk geacht worden, dat een en ander vóór de ingebruikneming van de Prinsen- brug gereed zal zijn. Het ligt in de bedoeling de ophaalbrug op de Spaarn damseweg nabij de Holland Nautic te doen slopen en de doorvaart te dempen. B. en W. van Haarlem delen dit mede in antwoord op desbetreffende vragen van het raadslid mr. J. G. Bettink (V.V.D.), die in verband met de op haalbrug bij de Holland Nautic gewezen had op de moeilijkheden daar ter plaat se. Het autoverkeer over de brug is zeer bezwaarlijk en voor zwaardere auto's practisch onmogelijk. Voorts had mr. Bettink herinnerd aan het gereedkomen van de Velser tunnel, die in het najaar voor het verkeer wordt opengesteld en aan de Prinsenbrug, die begin 1958 gereed zal komen. De vraagsteller achtte het gewenst, dat desnoods provisorisch een redelijke verbinding tot stand ge bracht zou worden via de Vondelweg en de Spaarndamseweg, ter ontlasting van de Rijksstraatweg. Op de laatste suggestie antwoorden B. en W. dat de genoemde weg pas volledig effect zal kunnen sorteren zo dra ook de verbinding van de Prinsen- brug met de Amsterdamse Poort ge reed is. Daarvoor is naar schatting vijf en een half miljoen gulden gemoeid, zodat aangenomen moet worden, dat de weg voorlopig niet tot stand zal komen. Het plan van de Rijkswaterstaat voor het Delftplein, dat naar B. en W. ver trouwen, niet al te lang na het gereed komen van de tunnel zal worden uit gevoerd, legt het accent voor het uit B. en W. van Haarlem hebben me vrouw J. J. van de Wel-Bejje, lid van de gemeenteraad, geantwoord op haar vragen inzake de kruising van de Ver- gierdeweg met de Eksterstraat. Ver keerstechnisch verdient het geen aan beveling om daarvan een voorrangs kruising te maken, zoals de vraagstel ster had gesuggereerd. B. en W. me nen, dat volstaan kan worden met waarschuwingsborden. Mevrouw van de Wel had haar vraag gesteld naar aan leiding van een ongeval ter plaatse, veroorzaakt doordat de bestuurder van een der daarbij betrokken automobie len geen voorrang verleende. Omdat zij te veel rechts op de weg reden, geraakte gistermorgen om streeks half acht de bromfiets, waar mede twee meisjes zich naar hun werk wilden begeven, met de pedaal tegen het trottoir van de brug over de kano haven bij de Schalkwijkerweg. De be stuurster van de bromfiets, een 18-jarige naaister, kreeg een hersenschudding, omdat zij van haar voertuig viel. De duopassagiere, een 18-jarige verkoop ster, kreeg schaafwonden. Een passerende controleur bij het Gemeentelijk Gasbedrijf in Haarlem be merkte gisteravond omstreeks half acht dat een gaslantaarn in de Tafelberg straat in brand stond. Onverwijld sloot de controleur de gastoevoer af, tenge volge van welke handeling de vlammen weldra gedoofd werden. De lantaarn brandde niettemin geheel uit. Het vuur ontstond door een lek in de gastoevoer. Rijkskweekschool. Geslaagd de da mes: Ch. Alphenaar, Haarlem; E. Krauweel, Bennebroek; J. Vreeken. AalsmeeT; L. Zuêlen, Haarlem; E. de Ringh-de Vries, Zandvoort; C. Prins, Bloemendaal. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 22143 Een tweede maal in dit schooljaar is het Triniteitslyceum zwaar ge troffen. Na een onverwachte, kor te ziekte is collega Paulides uit ons midden weggehaald. Het eerste wat men een oud-leerling, bij het vernemen van dit droevige nieuws hoorde zeggen, was: ,,Een van de beste leraren die ik gehad heb." Wij, collega's, weten, unaniem met zo talloze oud-leerlingen, hoe waar dit woord is, hoe ernstig hij zijn taak tot het laatste toe is blijven opvatten, met hoeveel succes hij die verrichtte en met hoeveel belangstelling hij, bij zijn drukke werkkring, door ge regelde lectuur zijn vak bijhield, om geen oude paden te betreden. De oude ren onder ons weten bovendien dat het sinds het begin van zijn meer dan der tigjarige werkzaamheid aan het ly ceum altijd zo geweest is. Het zal, niet alleen voor de speciale vrienden die hij zich onder ons verwor ven had, maar voor het gehele corps, uiterst moeilijk zijn eraan te wennen dat we hem niet meer iedere ochtend, nooit falend en nooit dralend, op school zullen zien komen, en dat we hem niet meer in het vrije kwartier opgewekt en vriendelijk zijn vaste plaats ln de do centenkamer zullen zien innemen. Dit kan ons enigszins doen beseffen, hoeveel groter de leegte is die in zijn familiekring ontstaat, waar zijn zorg zaamheid en hartelijkheid zo groot wa ren dat. het gemis van hem met boven natuurlijke steun zal moeten worden ge dragen. Dat dit zal geschieden, wordt zijn vrouw en familieleden van ganser harte toegewenst door allen die met hem hebben mogen werken. N. C. A. het noorden komende verkeer in sterke mate op de Delftlaan, waarmede een vloeiende aansluiting zal worden ge maakt. De aansluiting op de Rijks straatweg daarentegen verkrijgt duide lijk het karakter van een verbinding van mindere orde. De heren M. G. Beukenkamp en A. Quakernaat hebben hun bestuursfunctie in de Haarlemse dierenbescherming neergelegd. Zij hebben dat toegelicht in het volgende communiqué: „Ons is duidelijk gebleken, dat de op vattingen van het nieuw gekozen be stuurslid der vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, mevrouw J. C. Strebe- Langendonck, zeer sterk afwijken van de onze. Dit leidt ertoe, dat naar onze stellige overtuiging een eendrachtige samenwerking in het bestuur, zoals het belang van de vereniging dit eist, onmo gelijk is geworden. De overige bestuursleden waren reeds maanden lang op de hoogte van het feit. dat een benoeming van mevrouw Strebe-Langendonck tot bestuurslid voor ons aanleiding zou zijn uit het bestuur te treden. Nu onze verwachting, dat in het belang van de rust in de vereniging mevrouw Strebe-Langendonck haar kan didatuur niet zou handhaven (zoals in soortgelijke omstandigheden wel is ge beurd door de heren G. A. de Bock en F. Heerkens Thijssen) niet is vervuld, zien wij geen mogelijkheid de verant woordelijkheid aan het bestuurslidmaat schap verbonden, verder te dragen." Op het Vitesse-terrein in Arnhem heeft de ploeg der personeelsvereniging van het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem op Hemelvaartsdag Gas" in Arnhem. De Haarlemse aan wonnen van haar collega's van l S?e- „Vol voerder, Schomagel, en zijn mannen zagen hun moeite beloond. In hun poule bereikten zij de eerste plaats. Hun werd de Zilveren Gashouder als wissel- prijs uitgereikt. Vrijdag nam de heer J. Kuyken, tech nisch hoofdambtenaar bij het Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem afscheid van de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De di recteur ir. R. G. Veenenbos bracht in herinnering, dat de heer Kuyken op 19- jarige leeftijd in dienst trad bij de ge meente Schoten, waarvan hij als hoofd opzichter in 1927 overging in dienst van de gemeente Haarlem in verband met de annexatie. Hij werd geplaatst bij de binnendienst van Bouw- en Woningtoe zicht, waar hij gedurende 30 jaar be last is geweest met de behandeling van bouwaanvrag-n. Spr. prees en dankte voor de prettige, accurate wijze waarop hij deze taak heeft vervuld en wenste hem nog vele goede jaren toe. Als stof felijke blijk overhandigde hij namens de dienst een paar pitrieten serrestoe len. Namens de contactcommissie sprak de heer Zuelen, die de heer Kuyken als collega ten voorbeeld stelde aan allen. De heer J. Loerakker dankte namens de A.R.K.A. de scheidende ambtenaar, die vanaf de oprichting lid was, en ook nu als gepensioneerd ambtenaar lid bleef. Hi] wenste hem nog vele gezegen de jaren toe. Nadat de heer M. van Waard als naaste medewerker hem geprezen had, dankte de heer J. Kuyken allen voor de belangstelling, de prettige samenwer king en de blijken van waardering. Het Haarlems Jeugd Cabaret Suc ces", een enthousiaste en actieve groep van het Jeugd-varieté van „Club en Buurthuizen", viert vandaag zijn een jarig bestaan met een feestavond in de zaal „Sint-Jan" aan het Teylerplein. er is een aantrekkelijk programma met bal na. Door de leden van clubhuizen, jeugd verenigingen en speeltuinen zijn in Haarlem 59.600 toverballen verkocht in het kader van de actie „Toverbal", waarmede de Nederlandse jeugd haar Hongaarse leeftijdsgenoten helpt. Van Haarlemse zijde is inmiddels afgedragen 14.900. Sinds een half jaar bestaat er in Haarlem een interparochiële Vesper club, welke iedere eerste zondag van de maand bijeenkomt om de Vespers te zingen. De Vespers wordt gehouden in de Sint-Josephkerk aan de Jansstraat en is voor iedereen toegankelijk. Morgen wordt de Vespers om half vijf gezongen in bovengenoemde kerk. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geld lening aan te gaan tot een bedrag van 6.661.200.-. Vrijdag hebben de werknemer» van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwegen, J. J. Beijnes N.V., te Beverwijk afscheid genomen van een zeer gewaardeerde en populaire figuur, de hoofdboekhouder en procuratiehou der de heer J. J. Grootveld. De kantine van het hoofdgebouw was zeer stemmingsvol versierd. Namens zijn mededirecteur, ir. G. O. J. van Ditzhuyzen, nam als eerste spreker, drs. W. L. Beijnes, het woord. In deze vorm is nog nimmer afscheid genomen van een medewerker van de firma, aldus de heer Beijnes, doch deze vorm past wel bijzonder bü U. Met gemengde ge voelens zijn wij hier bijeen, in de eerste plaats om afscheid te nemen, maar ook om te huldigen. 38 jaar is de heer Grootveld werkzaam geweest in het be- Ten behoeve van de verbetering van de elf woningwetwoningen van de wo ningbouwvereniging „De Boerenarbei derswoning" in hun gemeente stellen B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude de gemeenteraad voor een voorschot uit de gemeentekas te verstrekken van 27.732,- tegen een ren tevoet van vier procent, aflosbaar in vijftien jaar. Aan de woningen moet voor 9.244,- verbeterd worden. De kos ten daarvan zullen worden herkregen door een huurverhoging, die voorlopig is vastgesteld op 1,25 per week. Voor 18.488,- moeten uitgestelde onder houdswerkzaamheden verricht worden. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen aan de gemeente raad voor 5.500,- beschikbaar te stellen voor verbetering aan de Middenweg in verband met de bouw van zes woning wetwoningen in Rutjgoord. De woning bouw daar is nagenoeg voltooid. Het reeds aanwezige trottoir en wegdek zul len ongeveer vijfenzeventig meter moe ten worden doorgetrokken. De bestaan de riolering moet tevens worden uitge breid. De totale kosten van de wegver- betering bedragen 13.500.-, waarvan reeds 8.000.- is begrepen in de ge raamde stichtingskosten van de zes wo ningen. Hoewel de kaspositie van de gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude op het ogenblik niet ongunstig is, menen B. en W. niettemin, dat het noodzake lijk is 126.500 te lenen tegen vier en een kwart procent van de Bank voor Nederlandse Gemeenten met het oog op enkele in de naaste toekomst uit te voeren werken inzake woningwetbouw en omdat er thans geen geld beschik baar is op de kapitaalmarkt. Aan de raad wordt voorgesteld een lening voor het genoemde bedrag aan te gaan. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben goedkeuring verleend aan de door B. en W. van Bloemendaal ge geven bouwvergunning op grond van artikel 20 van de wederopbouwwet voor flatbouw aan de N.V. Speciaaibouw in 's-Gravenhage. Deze maatschappij wil aan de Bloemendaalseweg in Overveen, tegenover de Céaralaan een gebouw met negentien flats met vier garages stichten. drijf en hoewel hijzelf steeds klaar stond om de organisatie op zich te nemen bij huldigingen van jubilarissen, is hij zelf nog nooit gehuldigd. Vervolgens ging de heer Beijnes de tijd na die de heer Grootveld bu de firma heeft door gebracht. Als een uiting van dankbaarheid over handigde de heer Beijnes ten slotte de heer Grootveld een enveloppe met in houd. Namens de procuratiehouders sprak de heer F. Schneider, die vooral de sa menwerking in dit college naar voren bracht dat in 1931, door de toenmalige directeur, de heer Bekkers Sr., die op dit afscheid eveneens aanwezig was, in het leven is geroepen. Namens de col lega's overhandigde hij hem symbolisch een stel broeibakken voor de tuin. De heer De Besten roemde de mense lijkheid van de scheidende hoofdboek houder. Namens de afdeling boekhouding sprak mej. Rees een afscheidswoord. Namen de afdeling, alsmede van de ma gazijnmeesters, bood zij een prachtige Engelse staande klok aan en aan zijn echtgenote een fraaie ruiker bloemen. Hierna spraken nog de heer Harms, namens het controlerend accoutants-bu- reau en de heer H. Boeree, voor het Af scheidsfonds en het gehele personeel. De heer Harms bood de heer Grootveld twee boeken aan en namens het perso neel en het Afscheidsfonds overhandigde de heer Boeree een enveloppe met in houd. De heer Grootveld bracht alle spre kers dank. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad in verband met de financiële moei lijkheden afwijzend te beschikken op het verzoek van het Verbond voor Veilig Verkeer om steun te verlenen aan een actie van het verbond, die bestaat uit het geven van populaire schriftelijke verkeerscursussen voor alle weggebrui kers. De steun van de gemeente zou moeten bestaan in het gratis ter be schikking stellen van deze cursus aan de gemeente-ambtenaren, die daarvoor in aanmerking komen. B. en W. verklaren volle sympathie te hebben voor de actie van het Ver bond, maar geloven niet hij de huidige financiële moeilijkheden nieuwe finan ciële verplichtingen op zich te kunnen nemen. Het magazijn „Van Weert voor de Baby", in kinderwagens, ledikantjes, baby- en kleuterkleding, Anegang 46 in Haarlem heeft een ingrijpende ver bouwing ondergaan, waardoor de ver koopruimte meer dan verdubbeld is. Vele klanten, vrienden en zakelijke relaties van de familie Van Weert gaven vrijdagmiddag blijk van hun belang stelling tijdens een alleszins geanimeerde receptie ter gelegenheid van de her opening van de winkelzaak, die met verschillende bloemstukken gesierd was. De verbouwing, uitgevoerd door de aannemer B. Jonckbloedt, heeft onge veer vijf maanden geduurd. Bij het pand in de Anegang is Kleine Houtstraat 2 getrokken, zodat het hoekhuis thans als het ware door Van Weert is ingesloten. De verbouwing geschiedde volgens eigen ideeën van de opdrachtgevers. Het re sultaat maakt een frisse, eigentijdse in druk, waartoe ook de verlichting, uit gevoerd door het bureau Nijman in belangrijke mate bijdraagt. Geslaagd de heren: H. Visser (IJmuiden- Oost), G. v. d. Hoek (Haarlem), R. Hoo- gendoorn (Haarlemmerliede), A. Monshou- wer (Haarlem). B. en W. stellen de gemeenteraad voor maximaal een bedrag van 4911.75 uit te trekken als een bijdrage in de restauratiekosten van perceel Spaarne 43. Voorts vragen zij de raad accoord te gaan met de vacantieregeling zoals die door de Haarlemse Slagerspa- troonsvereniging is opgesteld, B. en W. van Haarlem stellen voor in de plaats van de heer J. G. Opbroek de heer A. P. Winnubst te benoemen tot lid van de adviescommissie inzake de woonruimtewet. Voorts stellen zij de raad voor te verbieden binnen de be bouwde kom der gemeente varkens, nertzen en zilvervossen te houden, ten zij met vergunning van B. en W. Zij stellen ook voor de winkelsluitingver ordening zodanig aan te vullen, dat de woensdagmiddagsluiting voor de detail handel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken verplicht wordt gesteld. Dit op verzoek van de plaatselijke af delingen van „Hocres" en de Neder landse Bond van Slijters. De r.-k. toneelvereniging Rokato komt 5 juni in gebouw Sint Bavo voor het voetlicht met „En Jacob diende..", een toneelspel van Christine van Bom mel en Henk Bakker. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan de stichting kleu terhuis Margriet een eenmalige subsi die toe te kennen van 14.725,. ter dek king van haar oude tekorten. Destijds hebben de organisaties van politieambtenaren een rekest naar de gemeenteraad van Haarlem gestuurd, waarin gevraagd werd om een aanvul lende uitkering op de salarisverhoging, welke aan het rijkspersoneel met in gang van 1 september 1956 werd ver leend en aan de ambtenaren van vele gemeenten met ingang van 1 juli 1956. B. en W^betreuren het, dat de rege ring in deze zaak heeft vastgehouden aan de datum van 1 september, omdat daardoor ambtenaren, die wel ln ge meentedienst werkzaam zijn, maar wier bezoldiging van rijkswege wordt gere geld, niet konden profiteren van de door de Haarlemse gemeenteraad getroffen regeling (ingangstermijn van 1 juli). Zij zien zich echter genoodzaakt de ge meenteraad te adviseren afwijzend te beschikken op bovengenoemd rekest. In Los Angeles is bekendgemaakt, dat in 1954 een man is overleden, veer tien dagen nadat hij inwendige brand wonden had opgelopen door de stra ling van een radar-antenne. De man stond, toen het ongeluk gebeurde, op korte afstand van een radar-antenne «*n kreeg binnen enkele seconden een ge voel alsof hij verbrandde. Uitwendig was er niets aan hem te zien, doch uit een onderzoek bleek, dat zijn „inge wanden gekookt waren". Dit ongeluk is tot op heden uit veiligheidsoverwe gingen geheim gehouden. Er is niet bekend gemaakt wat voor type radar antenne het is geweest. Het Nederlandse meisje, over wie men, zoals gemeld, in ongerustheid ver keerde, is terecht. Zij bleek te verblij ven in een familiepension te Milaan. De Italiaanse politie heeft haar daar gevonden, nadat een onderzoek was in gesteld op verzoek van haar in Duits land woonachtige ouders, die geen be richt meer van haar hadden ontvangen nadat ze naar Rome heette te zijn vertrokken. De geschiedenis van de ondergang van de Graf Spee, het Duitse vestzakslag schip, in de baai van Montevideo, spreekt ook nu nog, ruim zeventien jaar later, tot veler verbeelding. Des tijds, in december 1939, is het gevecht dat het schip voerde met de drie lich te Engelse kruisers in ons land niet op spectaculaire wijze aan het licht ge treden, omdat juist op dezelfde dag een Nederlands schip op de Noordzee door een Duitse duikboot tot zinben werd gebracht en dit verhaal natuur lijk voorrang kreeg boven de slag op de Rio Plata. Het Britse regisseursduo Michael Po well en Emeric Pressburger hebben de ze episode aan het begin van de twee de wereldoorlog verfilmd. Het is, voor zover wij kunnen beoordelen aan*de lectuur die ons over deze gebeurtenis sen ter beschikking staat, een eerlijk, onopgesmukt verhaal geworden, waar uit de Duitsers oprijzen als redelijke mensen voor wie het oorlogvoeren een vak was. Het was hun op de eerste plaats er om te doen Britse koopvaar dijschepen in de grond te boren, de Britse tonnage een slag toe te bren gen, niet om Engelse mensenlevens. Zo ziet men de tocht kris kras over het zuidelijk deel van de Atlantische Oce aan, zelfs op de Indische oceaan. Tel kens weer wordt een Brits schip ge signaleerd, steeds wordt het naar da bodem van de zee gejaagd, maar im mer wordt de bemanning aan boord van de Graf Spee genomen. Het Duitse be voorradingsschip Altmark verschijnt Advertentie „BALDI 29" de beste, feilloze klapcamera voor De BALDI 29 is het succes van dit jaarl Het is een( klapcamera in het popu laire óxóformaat.Gauthier sluiter met B, tijden van 1/25 tot 1/200 sec. Hoogwaardig BALDANAR 2.9 80 mm. objectief, ook voor fotograferen bij slech tere lichtverhoudingen. Dat kan alleen BALDA: Duits precisiewerk met volledige fabrieksgarantie I Vraag Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA tamera'sl Imp- lototllmlischel Amsterdam Voor de derde maal in successie heeft Rood en Wit zich de overwinning zien ontgaan, terwijl de mogelijkheid daar toe tot het laatst van de wedstrijd aan wezig was. In strijd gewikkeld met de aloude tegenstander HCC 2, heeft de Spanjaardslaanclub na een uiterst spannende en op voortreffelijk peil staande match genoegen moeten ne men met een draw. Een prestatie van schitterend formaat leverde de Rood en Witter Bouwman, die 129 runs bü- eensloeg. Het was zijn tweede century in eersteklas cricket. De innings van Rood en Wit werd vrijwel geheel gedragen door Bouw man. Nadat Engelenberg en De Nijs voor een handvol runs waren vertrok ken, bracht de komst van Bouwman een keerpunt teweeg. In fraaie stijl bouwde hij zijn innings op. Alle listen en lagen van de gevaarlijke Haagse bowlers Van Staay en Borgers, van wie vooral eerstgenoemde knap werk met de bal liet zien, faalden op de talent volle Haarlemmer, die een uitgebreid repertoire van slagen ten toon spreid de. Van 92 voor 6 - Wijkhuizen 12 - werd het 137-7. Molijn (11) en na hem Bijle- veld (12) gaven Bouwman krachtige steun. Na in het zicht van de honderd door Wischoff gemist te zijn, werd hij tenslotte na een score van 129 runs te hebben bijeengebracht door Planten uit- gevangen. Zijn totaal bevatte elf vieren. Van Staay in 26 overs de uitstekende cijfers van 4-56. Ook Borgers behaalde met 4-58 een goed resultaat. Van der Most 1-48, Aim 1-5. Het totaal van Rood en Wit sloot op 197. HCC, dat nog ruim drie uur speeltijd voor de boeg had, greep zijn kans tenvolle aan er een „wedstrijd" van te maken. Aanvanke lijk scorend in een voorzichtig tempo, fing het aanzienlijk sneller nadat Van rkel het bat was gaan hanteren. De gevreesde Colthoff werd reeds na 3 runs door Wijkhuizen met een magis trale vang ingerekend. Van Arkel en Van Manen gingen de Haarlemse bow lers geducht te lijf. Een knappe vang in de slips van Van der Togt maakte een einde aan de innings van Van Ar kel, die een zeer aantrekkelijke 57 op zijn naam had gebracht. Van 99 voor 5 werd het vervolgens via een harde 19 van Borgers 156 voor 7. Fraai uitge- vangen door Onstein werd Van Manen voor 45 goede runs paviljoenwaarts ver- Advertentle Tweka, Bengers-Ribana, Heinzelmann, Lahco, Goldfish, Rose Marie Reid enz. Badbroekjes badshorts bad.jasjes - strandcomplêts BLAZERS voor Dames, Heren en kinderen in marine en koren- blauw. Enorme sortering SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 100 SERVICE wezen. Onder geweldige spanning viel daarna ook het wicket van Wischoff. Bij een stand van 179 voor 9 waren de Ha genaars wel gedwongen hun aanvallen de tactiek prijs te geven. Met Planten en Slingenberg op de mat werd de deur dicht gedaan om in de nog resterende minuten de tijd uit te spelen. Het ein de kwam met onveranderde score: 179 voor 9. Wijkhuizen was met 6 voor 48 de beste Haarlemse bowler. Bijleveld 2-56, Winter 1-58. Het fielden van Rood en Wit stond op hoog peil. Het veld werk van de Hagenaars, voor de lunch eveneens zeer goed, verslapte daarna merkbaar. Vanmorgen is bi) Haarlems Bloei de oorkonde binnengekonen waarin de uitspraak van een deskundige jury be vestigd wordt, dat de folder van Haar lems Bloei „Het vouwblad van het jaar" is. Reeds tijdens het congres, dat de algemene Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenverkeer on langs te Hoorn hield, was medegedeeld, dat het vouwblad van Haarlem, uitge geven onder de titel „De oude stad met het jonge hart" als de beste fol der van het jaar was uitverkoren. Het vorig jaar ging Overijssel met de eer strijken. Ditmaal waren er 63 WV's bij de strijd betrokken. Een jury van vaklieden, die de folders beoordeelde naar taalgebruik, uiterlijk en inhoud, heeft de bekroning van Haarlem nu vastgelegd in een oorkonde. Haarlems Bloei krijgt binnenkort nog een herin neringsbord, dat bij „De Porceleyne Fles" gebakken zal worden. Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandei zal dinsdag 18 juni in openbare vergadering bijeen komen, 's middags om twee uur in ca fé-restaurant Brinkman in Haarlem. De agenda vermeldt onder meer de vaststelling van de heffing 1957 en de behandeling van het voorstel der com missie ter bestudering van de salaris sen en arbeidsvoorwaarden van het personeel tot verhoging van de in de verordening Pensioenregeling Personeel bepaalde maximum Pensioen-grondslag van 9.000,- tot 12.500,-. Maandag 3 juni zullen de leden der Vereniging „De Tulp" in spoedeisende vergadering bijeenkomen in gebouw Sint-Bavo in Haarlem, 's morgens om tien uur. Behandeld zal o.m. worden de kwestie van de reserves en overschot ten van het Bloembollen-surplusfonds. van tüd tot tijd op mysterieuze wijze aan de horizon. Uit de berichten betreffende de tot zinken gebrachte Engelse schepen leidt het commando van een Engels smal deel, bestaande uit de Exeter, Ajax en Achilles, af, dat de Graf Spee waar schijnlijk op weg is naar de wateren voor Uruguay of Argentinië. Hier vindt inderdaad de ontmoeting plaats. Er ontstaat een fel zeegevecht, waarbij zo wel de Engelse kruisers als de Duitser ernstige averij oplopen. De Duitse com mandant is gedwongen de haven van Montevideo op te zoeken. De regering van Uruguay wil het schip zo spoedig mogelijk kwijt. De Duitse commandant verkeert ten onrechte in de mening, dat een groot deel van de Britse vloot op hem ligt te wachten. Na zich met Berlijn te hebben verstaan besluit hij zijn schip in de monding van de Rio Plata te laten zinken. Einde van de tragedie en van een film, die een boeiende weergave is van deze spectaculaire oorlogsge beurtenis. De gevechten tussen de schepen zijn met veel aandacht ver filmd, men krijgt een goede indruk van de tactiek, die hier zo'n grote rol speelde. De scènes in het vooron der van de Graf Spee, waar de gevan gen genomen Engelsen bijeen zijn, zijn wel eens wat suikerzoet, maar de ge vechtsactie is met opmerkelijke vaart en in een dwingend ritme weergege ven. De Duitse commandant, Peter Langsdorff, is een kordate, ietwat zelfbewuste, maar voorname zeeman, die zo goed mogelijk zijn werk doet en een fatsoenlijk man blijft. Powel en Pressburger hebben zich uiteraard aan de feiten moeten hou den. Zij hebben slechts gereconstru eerd en konden weinig oorspronkelijk zijn. Intussen een spannende film, die de indruk wekt een stuk betrouwbare geschiedenis te vertellen. Zij draait in Lido voor iedereen boven de veertien. Van het beroemde toneelstuk „Fuhr- mann Henschel" van Gerhart Haupt- mann heeft Josef von Baky een film gemaakt, die onder de titel De duivel in de vrouw voor boven de achttien wordt vertoond. Voerman Henschel is een naieveling, die na de dood van zijn vrouw met het dienstmeisje trouwt. Zijn vrouw be driegt hem echter met een man, met wie zij al eens een verhouding heeft gehad en die er op uit is het hotel, dat Henschel uit een faillissement van de vroegere eigenaars heeft overgehouden, in handen te krijgen. Henschel doorziet op een kwade dag de ontrouw en het verraad van zijn vrouw. Hij is vol zelf verwijt, omdat hij meent, dat dit de straf is voor zijn woordbreuk. Hij had namelijk zijn eerste vrouw op haar sterfbed beloofd nimmer met het dienst meisje te zullen trouwen. Tijdens een poging om tot rust te komen trapt hij in de paardenstal ongemerkt een bran dende lantaarn omver. Hij weet zijn paarden nog te redden, maar komt zelf in de vlammen om. Hoewel de film Gaby zich in oorlogs tijd afspeelt is het geen oorlogsfilm. De film houdt zich meer bezig met de ontwrichting, die de oorlog bij sommi gen teweeg heeft gebracht, doch dit gebeurt niet zo nadrukkelijk als dat in andere rolprenten wel eens het geval is. Een Amerikaanse parachutist ont moet in Londen een Frans balletmeisje. Het paar besluit op stel en sprong te trouwen, maar alle mogelijke formali teiten blijken een onoverkomelijke hin derpaal te zijn. Als na enkele dagen net bericht binnenkomt, dat de parachutist gesneuveld is, raakt het meisje nex spoor bijster. Bij de terugkeer Y?".°e doodgewaande kunnen alle moeinjkne- den echter toch nog worden opgeiosx. Voor boven de 14 jaar. In het voorprogramma en eixe aag 's morgens De koninklijke reis naar Zweden en de reis van het Engelse ko ningspaar naar Parijs. Ook de Zweden hebben met dft ver filming van „Na 12 uur s nachts';, een thema betreffende ontspoorde jeugd, niets nieuws onder de zon gebracht. Zonder het nut van voorlichting, op wel ke misdadige wijze leeglopery, een ge brek aan het minste greintje verant woordelijkheidsbesef, kan eindigen, te bagatelliseren, bad toch een meer ge richte, positievere vorm aangewend moeten worden om tot overtuigende re sultaten te komen. Zuiver qua film heeft regisseur Lars Enk Kjellgren be kwaam werk geleverd. Gezien enige lichtzinnige opvattingen over huwe lijksmoraal dient voorbehoud voor vol- wassenen te worden gemaakt. In STUDIO wordt tot en met morgen avond nog eens de film over de band leader Glenn Miller vertoond. Iedereen kan er heen. Voor de tweede week draait in LUXOR de film To be or not to be van de bekwame regisseur Ernst Lubitsch. Boven de achttien. In MI NERVA te Heemstede draait tot en met zondag in de avondvoorstellingen Sorm over de Nijl. De Britse oorlog in het begin van deze eeuw tegen de opstan dige Afrikaanse stammen, die Khar toem bezet houden, is het onderwerp van deze spannende avonturenfilm. Veertien jaar. In de middagvoorstellin gen wordt vertoond Pechvogels en Co. Martin en Lewis spelen de hoofdrollen en dat betekent twee uur oprecht ple zier. Alle leeftijden. Maandag en dins dag nog eens East of Eden en woensdag en donderdag Achter de schermen van Scotland Yard, een interessante film, die een goed beeld van de taak van de politie geeft. Boven de achttien. In Studio draait vanaf maandag de film „De deur naar de afgrond" (Bigger than life) van Nicholas Ray. De produktie- leiding berustte bij James Mason, die zichzelf in de hoofdrol heeft geplaatst. De dramatische held is een leraar, die buiten zijn léssen om nog werkt als chauffeur om voor vrouw en kind zo goed mogelijk te kunnen zorgen. Hij overwerkt zich en krijgt nu en dan zware aanvallen. In het ziekenhuis moet hij zijn vrouw wel vertellen, waar de kwaal vandaan komt, en zij is opge lucht omdat zij hem begon te verdenken van kwalijke avonturen. Maar inmid dels constateren de dokters een zeer ernstige ziekte, die misschien kan ge nezen door het innemen van een nieuw serum, cortisone genaamd. Het Is een experiment, maar de patiënt waagt het er op. Hij geneest, doch moet zijn ta bletten blijven innemen. Hij raakt er aan verslaafd, neemt veel te veel in, verschaft zich het geneesmiddel met slinkse middelen en gaat op den duur tekenen van waanzin vertonen. Het komt zover dat hij met wereldomvatten de plannen gaat rondlopen betreffende de opvoeding van de jeugd. Ais proef konijn kiest hij zijn eigen zoontje uit, verklaart zijn huwelijk voor ontbonden en jaagt vrouw en kind de doodschrik op het lijf door zijn moordzuchtige ver volging van het knaapje. Op het nip pertje weet zijn vrouw een vriend te hulp te roepen, die de zieke overmees tert, zodat hij weer in het ziekenhuis terecht komt. Als hij na een operatie ontwaakt, en de doktoren gespannen toe zien, hoe zijn reacties zullen zijn, blijkt de operatie, min of meer tegen de ver wachting in, in de goede richting te hebben gewerkt. De gelukkige man die plotseling inziet, hoever hij al gekomen was, trekt, overstelpt door geluk, vrouw en kind op zijn bed om hen nooit meer los te laten. Het thema is boeiend, de uitwerking is toneelachtig gesproken sterk, filmiek zwak omdat Ray zich bepaalt tot het fotograferen van gespeelde tafrelen. Achttien jaar. Niemand minder dan Roy Rogers, de stoere koning der cowboys is te bewon deren op het witte doek van de bioskoop in de kleine Houtstraat tot en met zon dagavond. Het is een film, die de nodige actie tentoonspreidt. Er wordt danig ge vochten en dat mag ook wel, want de prairie wemelt van de bandieten. Roy weet er gelukkig wel raad mee, zodat alles goed afloopt. Vanaf maandag draait in Roxy „De overval op de woudexpress", een film, die zich afspeelt in de onmetelijke wou den van het noorden der USA, Ook hier wordt gevochten, genadeloos zelfs en man tegen man. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt z - Haarlem - Tel. 15228 CINEMA PALACE: Gaby, 14 jaar, 2, 4.15, FRANS HALS: Na 12 uur 's nachts, 18 2.30, 7 en 9.15. Zo. en do. 2 4.30, 7 en 9.15. Di één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: De ondergang van de Gra£ Spe», 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: To be or not to be, 18 jaar, I, 7 en 9.15 u. Zo. en do 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en met zo.: Storm over de Nijl. 14 Jaar. Vr. 8.15. Za. en zo. 7 en 9.15. en Co30a6" Z°" 2 en 4,15: Pechvogels, Ma- e" di 8.15: East of Eden. 14 j. Wo. en do 8.15; Achter de schermen van Scotland Yard, 14 iaar H™?R^N.DT; De duivel in de vrouw, 18 ROXY- t'ot 7 en 915' ait en met zo-: Prairiehyena's, 14 j. a en met do.: De overval op de woudexpres, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. STrrm?? do- 2- 4-15- 7 en 9-15- 1Ü. 5?: h>t en met z0-: The Glenn Mil ler story, (prol.), a. 1. ivia. tot en met do.: De deur naar de afgrond, 18 jaar. 2.15. 7 en 9.15. Zo- en do. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 1 juni Stadsschouwburg - Leerlingenuitvoering mw. Van der Reevan Tricht, 8 uur. Gebouw Sint-Bavo: Haarlems Jeugd theater t. b. v. sanatorium Hoog Laren met medewerking van o.m. Heintje David» en Joop de Knegt. Zondag 2 juni Stadsschouwburg: Kinderoperette Klein Duimpje, matinee Muziekschool Nico Hoo- gerwerf, 2 uur. Maandag 3 juni Stadsschouwburg: Leerlingenuitv. Mu ziekschool Toonkunst, 7.30 u. Haarlem Apotheken: Marnix-Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 23525; Fa. Loomeyer en Zn. Bartel- jorisstraat 11, tel. 10175; Anoth. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 r.. telef. 21400. Overveen Apotheken: Elswout-apotheek, Bloemen* daalseweg 341, tel. 16760. Doktersdienst: D. K. Heeringa, Militai- renweg 18, tel. 24480. Aerdenhout Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beetslaail 6, Aerdenhout, tel. 27570. Bloemendaal Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zuider stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 22261. Heemstede Doktersdienst: J. J. van Luin, Bronstee- weg 76. tel. 3445 en P. M. van de Gug ten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39?° -oin- Apotheken: Heemsteedse Apotheek, nenweg 98, tel. 38197. Santpoort 28. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan Santpoort, tel. K 2560—8320. e--tooO*tT Apotheken (ook nachtdienst): sa 143, se apotheek, Bloemendaalsestraatwc& Santpoort, tel. K 25608249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2