Optimisme rond Oranje's voetbalteam ondanks nederlaag in Wenen Teleurgestelde Merkel verantwoordelijk voor anti-Nederlandse stemming Twee nieuwe internationals De familie P. van Uzzel Italiaan MONTI komt in Genua alleen aan Van Dam en Dame m m Wim de Jong dringt door naar de kopgroep Jeugdploeg van D.E.M. wint finale om Bisschopsbeker NA EEN VEELBEWOGEN INTERLANDSEIZOEN S.L.S.-rit toch nog zwaar RONDE VAN ITAT.Tft Van Est zes minuten achter •••en schijven Spannende strijd in het sportpark te N oordwijkerhout «1 ZATERDAG 1 JUNI 195? PAGINA 4 (Van onze sportredacteur) De uren, waarin wij de onheilspellendste voet balwedstrijd van ons leven, Oostenrijk- Nederland, hebben beleefd, liggen al wel weer zover achter ons, dat een terugblik er niet één behoeft te zijn vol rancune en sentiment. En aangezien er over dit onvriendelijke en onsportieve voetbalgevecht toch nog wel het een en ander gezegd mag worden, willen wij er nog eenmaal uw aandacht voor vragen. Bovendien, Oostenrijk- Nederland vormde het sluitstuk van een veelbe wogen interland-seizoen, een periode, waarin het Nederlandse voetbal tal van lessen heeft geleerd en waarin veel is veranderd. Van nu af immers kent Nederland het fenomeen keuzecommissie niet meer. De organisatie van de K.N.V.B., ook rond het nationale elftal, is langzamerhand volledig op semi-professionalistische leest geschoeid. Thans rijst de vraag of we inderdaad op de goede weg zijn en voorts hoe lang het nog zal duren voor er rond het Oranjeteam een zodanige stabiliteit is opgebouwd, dat men de interlandwedstrijden met een geruster gemoed dan tot nu toe het geval was, mag tegemoet zien. Afgaande op de verrichtingen van de elf, die in Wenen een heroïsche strijd heb ben gestreden, is men geneigd optimisme voor de toekomst te hebben. Te meer daar het vaderlandse voetbal twee versterkingen wacht. De eerste is natuurlijk Rijvers, die na een waarlijk indrukwek kende carrière in Frankrijk welhaast zeker terug keert en nu voor Feijenoord zal spelen. De tweede is de komst van de tot Fransman genaturaliseerde Hongaar Schwartz, de eerste werkelijke coach van de K.N.V.B., de man die voortaan ook het Neder lands elftal samenstelt. Oplossing 18 mei Tamelijk veel equipes met strafpunten Nederlands B-elftal oefent tegen BW Belgisch elftal Militair elftal oefent tegen Alkmaar a b c d e f g h. Polocompetitie Damtoernooi in Amsterdam Eerste testmatch West Indië staat er uitstekend voor Pachman winnaar in Dublin wy vertelden al, dat wij na de wed strijd in Wenen ondanks de trieste er varingen met de tegenstanders, de scheidsrechter en het publiek en zeker ondanks de geleden nederlaag, goede hoop hebben voor de toekomst. In de periode dat er nog tamelijk „normaal" is gevoetbald, dat zowel de boosdoeners aan Oostenrijkse zijde als de scheids rechter nog niet zulke flagrante over tredingen tegen de sportieve wetten begingen, heeft het Oranjeteam getoond over een opmerkelijke veerkracht te beschikken. De wijze waarop een Oos tenrijks bliksemoffensief is opgevangen en afgeslagen en vervolgens het initia tief zelf in handen is genomen, bewijst toch wel dat het Nederlands elftal tot goede dingen in staat is. Veel belang rijker vinden wij echter, dat aan de mentaliteit va nhet elftal zoveel is ver beterd. Nog niet zo lang geleden hebben wij in deze kolommen moeten ver tellen hoe het Nederlands elftal in Saarbrücken een overwinning behaal de, die in feite een morel nederlaag was. Tegen de ploeg van Saarland hadden enkele spelers zich van mid delen bediend die men van een sport man en zeker van Nederlandse sport man ongaarne ziet. Want, hoe men ook over een voetbalwedstrijd denkt, of het nu een interlandwedstrijd is of een vriendschappelijk partijtje te gen een buitenlands team, de indruk die de spelers op het publiek maken, werkt langer door dan negentig mi nuten en reikt verder dan de duizend, tienduizend of zestigduizend toeschou wers die langs de lijn stonden. Daar om ook heeft het ons zoveel deugd gedaan, dat wij in Wenen konden con stateren, dat de Nederlandse spelers, hoe onheus zij ook zijn bejegend, nimmer met gelijke munt hebben te rugbetaald. Wij willen namelijk nog eens nadrukkelijk stellen, dat er door de spelers van het Oranjeteam wel iswaar stevig is gespeeld, maar dat dit spel nimmer onsportief, laat staan opzettelijk onsportief genoemd kon worden. Dit laatste kan echter niet van enkele Oostenrijkse spelers gezegd worden. Eén verantwoordelijk Desondanks het klinkt wellicht wat vreemd zouden wq ondanks het ge beurde van zondag de Oostenrijkers, de spelers en het publick, er niet gaar ne van willen betichten onsportieve lie den te zijn, hoe duidelijk zij ook over de schreef zijn gegaan. Als men name lijk wat verder achter de coulissen kijkt, komt men tot de ontdekking, dat één man goeddeels verantwoordelijk is voor de anti-Nederlandse stemming die zich dagen voor de wedstrijd reeds in Wenen openbaarde. Deze man Is Mer kel, de vroegere trainer van het Oran jeteam, die na een dat zij toege geven wat opgeschroefd conflict naar Oostenrijk moest terugkeren, in stilte nog hoopte spoedig te zullen terugke ren en plotseling, twee weken voor de wedstrijd ongeveer, moest ervaren dat zijn kansen definitief voorbij waren. Toen engageerde de KNVB namelijk de hierboven reeds genoemde heer Schwarz als coach voor het Oranje team. Vanaf dat ogenblik heeft een te leurgestelde Merkel, eens een gevierd international en nu een oefenmeester wiens faam tot buiten de landsgrenzen Pa heeft vannacht niet kunnen slapen. De hele nacht heeft hij liggen woelen in zijn bed. En als ge volg daarvan heeft ook Ma geen beste nacht gehad. Hoe dat kwam? Wel, in het begin van de nacht, toen Pa nog maar ternauwer nood een half uur tje geslapen had, schrok hij opeens wakker uit een af schuwelijke nacht merrie, badend in zijn zweet. In die nachtmerrie waren opeens alle woor den, die Pa in de loop van zijn loop baan in krypto- grammen heeft uit elkaar gerukt, ver minkt, verknipt en versneden, op hem afgestormd om ge zamenlijk wraak te nemen. Het wa ren er tienduizen den, dat begrijpt u wel. BrrrUit angst, dat ze terug zouden komen, durfde Pa de hele nacht niet meer te slapen. Maar ondanks dat is hij de volgende morgen toch weer aan het werk gegaan en u ziet: wéér een kryptogram! HORIZONTAAL: 1. En als u nu precies in het midden gaat staan .krijgt u twee stukken. 6. Ook op deze Duitse rivier is het zaak, dit vooral recht te houden. 10. O, o, o, welwillende lezer, wat is deze munt oud! IX. Een nobel beroep. 12. Met een sterke lens zou men van hieruit misschien wel een Duitse stad kunnen onderscheiden. 13. Als het goed is, moet u dit naar alle kanten kunnen buigen. 15. En hoe u het ook draait, over het algemeen zet men deze bloemen met in een vaas. 17. Zwak mag dit vat niet zijn, maar vroeger werd het nogal eens verbrand. 19. En als het wiel er af is, moeten wij u waarschuwen niet verder te gaan. 21. Een zware, slepende muziek, vinden wij. 22. Een vertrek, dat geen afscheid is. 24. Als er geen advies meer is, kunnen wij u wel zeggen waar u naar toe moet gaan. 27. De zeemacht, ingemaakt in een kippenloop. 28. Op een dure plaats in de schouwburg gezeten, sprak hij niets dan goeds van zijn gast. 29. Ambtshalve verkreeg de hoogwaar digheidsbekleder veel eer. 30. Een politieman in Essen arresteerde verscheidene vrouwelijke vertegen woordigers. VERTIKAAL: 1. Deze Arabier moet oppassen, dat hij niet dik wordt. 2. Er is een bepaald soort schaatsen, waar u ver op kunt komen, 3. Dit is vast een lang meisje. Hoe lang is ons niet bekend. 4. Een woord, om dorstig van te worden. 5. Het gevolg van vier. 7. O, een wortel! Zet hem maar bovenop de andere. 8. Hoeveel maal heeft hij nu al in een kringetje gelopen? Het zijn er een heleboel. 9. Bijna een godsdienstig lied op een hemellichaam, maar oude muziek instrumenten zijn er in elk geval bij nodig. 14. Een vertrek, waar meestal geen grote activiteit heerst 16. U wordt al warm, u komt er steeds dichterbij. 18. Waar een prothesemaker van droomt. 20. Als u meent dat de wijsheid, zoal niet in de kan, dan toch in Engelse jenever zit, hebt u reden om zeer bescheiden te zijn. 21. Ook hiermee zou men een aardig weggetje kunnen plaveien, misschien komt er zelfs nog weieens een IJ-tunnel van! 23. Moeder en dochter. 25. Hoe gaat het met de eerstvolgende? Die gaat naar de boerderij. 26. Hier ziet men niet op een turfje voorzover ze er althans nog zijn. Oplossingen op briefkaart in te zenden tot en met 8 juni aan 't Kasteel van Aem- stel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, A'dam, met vermelding: ouder of jonger dan 18 jaar. HORIZONTAAL: 1. gierboom; 5. namaak: 10. hartlap; 11. Bergamo; 12. al; 13. brood; 14. maan; 17. oorbel; 18. nepent; 20. Breton; 21. menuet; 24. Olga; 25. erven; 26. pi; 29. dertien; 30. episode; 31. ransel; 32. mankpoot. VERTIKAAL: 1. geheelonthouder; 2. eer baar; 3. balk; 4. oppers; 6. aard; 7. adamant; 8. kroonpretendent; 9. abdo men; 15. reden; 16. deren; 19. oorring; 20. begeren; 22. unisono; 23. reseda; 27. sire; 28. piek. De prijswinnaars zijn: v. Stolwijk, Jans straat 6, HAARLEM; C. Berkhout, Beste vaerstraat 188 III, AMSTERDAM; mevr. M. Copini-Blom, Binnenweg 63, HEEM STEDE. PIETERS GRAAFLAND Op papier leek de rit Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen een simpele prestatietocht. Theoretische bespiegelin gen, ten aanzien van de graad van moeilijkheid van een 24-uurs rit, zijn echter al te vaak verkeerd. Ook deze keer, nu de 241 teams onder bijna ide ale weersomstandigheden waren ge start bleek dit. Waren er vorig jaar toen de deelnemers vrijwel van start tot finish moesten rijden in regen en koude relatief weinig uitvallers en kwam toen slechts een gering aantal equipes met strafpunten te Schevenin- gen terug, dit maal meldde de controle post by Spa dus vóór de equipes halfweg waren dat al 67 deelnemers strafpunten hadden opgelopen en dat een zevental wagens niet was doorge komen. Op de boulevard te Scheveningen, waar de wagens vrijdagavond door de finish gingen, kwam als eerste equipe binnen de zilverkleurige Mercedes van Hans en Hilarius. Daarna volgden de anderen. Ook nu bekende namen als Koks, Gorris, Barendregt, Langestraat, De Vries, Moorman, Niemöller, Ver laan en tientallen anderen, die op bijna geen belangrijk groot toeristisch evene ment ontbreken. Maar ook de overigen, de meer dan 100 „liefhebbers" uit de sportklas.se, meldden zich hier, bijna zonder uitzondering voldaan over de tocht, bij de controleurs. Vergoosen, de jonge Nederlandse amateurrenner, heeft vrijdag het twee de gedeelte van de tweede etappe van de Berlijnse vieretappenwedstrijd ge- VAN WISSEN is doorgedrongen, In publikaties In een Oostenrykse krant en in gesprekken met journalisten, niet nagelaten de Ne derlandse voetballers en hun leiders te bekladden. Tot zover de wedstrijd in Wenen. Wij willen nog slechts opmerken, dat het Nederlands elftal, gezien de verrichtingen in de eerste helft, ze ker niet kansloos geacht behoeft te worden voor de return-wedstrijd die in september in Amsterdam wordt gespeeld, zodat ook Oranje's kansen voor een plaats in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioen schap niet geheel van de baan zijn. Nederland kan zeker nog een derde ontmoeting tegen de Oostenrijkers forceren. Tot slot dan een korte terugblik op de interlandwedstrijden van dit seizoen. Groots zijn de prestaties van het Ne derlands elftal niet geweest. Op een veelbelovende start in Zwitserland, ge vierd met een onverwachte overwin ning, volgden weliswaar geen nederla gen in 1956, maar de prestaties in de wedstrijden tegen België en Denemar ken waren toch wel van dien aard, dat het Oranjeteam diep in de zorgen zat, toen een hervatting van het internatio nale contact in 1957 voor de deur stond. De wedstrijd tegen Spanje werd een débacle. Daarna, tegen Duitsland, ging het weinig beter en het dieptepunt leek bereikt met het bijzonder kleurloze ge lijke spel tegen België. Sterker uit de strijd Bovendien volgde de onverkwikkeiy- ke geschiedenis die men gemakshalve de „affaire-Van der Kuil" heeft ge noemd en die leidde tot het uiteenval len van de technische en keuzecommis sie. Hoe ph'niyk deze kwestie echter ook is geweest, het bestuur van de KNVB heeft door een snel Ingrypen zijn prestige weten te handhaven en te versterken. Het heeft bovendien, op voorstel van het bestuur van de sectie- betaald voetbal, een beslissing geno men, die de verdere gang van zaken rond het Nederlands elftal ten goede kan komen. Wy mogen danook wel vast stellen, dat de KNVB èn door het be leid van zyn bestuur en door het jong ste gedrag van zqn vaandeldragers, de spelers van het Nederlands elftal, de laatste woken een goodwill heeft ge kweekt, die voor de vaderlandse voet balsport veel goeds belooft voor de toe komst. Voegt ge daar nog by dat de laatste wedtryden van het Oranje-team twee nieuwe internationals hebben op geleverd van wie nog veel verwacht mag worden Pieters Graafland en Van Wissen dan zqn de perspectie ven aan het einde van dit seizoen roos kleuriger dan men niet zo heel lang geleden durfde hopen. Het Nederlands B-elftal, dat op 12 en 13 juni tegen de Noorse B-formatie speelt, zal dinsdag op het terrein van O.D.C. te Boxtel een oefenwedstrijd spelen tegen de ere-divlsieclub BW. De wedstrijd begint om 7 uur. Het B-elftal is voor deze wedstrijd als volg t samengesteld; doel: Van Dijk (Sparta); achter; Walhout (NOAD) en Kraay (DOS); midden: Kruyver (KFC), Anderiesen (Ajax) en De Koning (Sparta); voor; Coenen (MW), N.N., Tol (Volendam), KoOpal (Willem II) en Louer (NOAD). Een rechtsbinnen wordt nog nader aangewezen. Woensdag speelt het Belgische voet balelftal in Brussel in de voorronde van het wereldkampioenschap tegen IJsland. De Rode Duivels komen als volgt in het veld: doel: Gernaey; achter: Van Rooy en Culot; midden: Mees, Nelissen en Van Herpe; voor: Piters, Van den Berg, Coppens, Houf en Orlans. De dertiende etappe van de Ronde van Italië, een van de kortste, heeft niet zo heel veel veranderingen In het klassement gebracht. Bobet, die in het begin van de etappe viel en enkele hin- derlqke blessures opliep, handhaafde zich desondanks zonder veel moeite in de rose leiderstrui. De overwinning in de etappe was deze keer voor de Itali aan Monti. Een teleurstelling in het Nederlandse kamp was dat Wim van Est na zijn goede tydrit nu het contact met de hoofdgroep verloor en met een achterstand van ruim zes minuten arri veerde. Hq duikelde daardoor enkele plaatsen in het klassement. De etappe voerde deze keer dwars door het meer zuidelijke deel van de Italiaanse Rivièra en de renners boften. Het weer was prachtig, de zon brandde en de temperatuur was aangenaam hoog. Misschien kwam het hierdoor dat er nogal wat strijdlustige lieden waren. Het begin van de strijd werd namelijk gekenmerkt door tal van korte ontsnap pingen. Telkens echter reageerde het peloton prompt. Van een werkelijke afscheiding was eerst sprake, toen de Braco werd be klommen. Het ging hier om een bergje van de tweede categorie. De Italiaan Grassi was het eerst boven en hij pro fiteerde van zijn voorsprong door met een alleen verder te gaan. Na 111 kilo meter had Grassi nog steeds de leiding, maar nog geen twintig kilometer ver der kende deze etappe een nieuwe vluchteling. Grassi werd gepasseerd door Monti en viel terug in de groep. Monti daarentegen handhaafde zich en kwam met een voorsprong van ruim anderhalve minuut in Genua aan. In de groep die toen volgde bevonden zich alle favorieten en verder Wagtmans, Donker en Voorting. Een halve minuut later finishte De Groot. Daarna moest men vier minuten wachten eer de vol gende groep kwam en daarin bevond zich Van Est, omringd door Nolten en Kersten. De uitslag van de dertiende etappe luidt: 1. Monti (It.) 4.14.15; 2. Poblet (Sp.) 4.15.46; 3. Fantini (It.); 4. Sorgeloos (Belg); 5. Sabbadini (It.); 6. Maule (It. 7. Bobet (Fr.); 8. Bagnara (It.); 9. Nencini (It.); 10. Vlayen (Belg), al len in 4.15.46. De plaatsingen van de Nederlanders waren 16. Wagtmans 4.15.46, 20 ex aequo een groep renners bij wie Donker en Voor ting 4.15.46; 49, De Groot 4.16.16.; 51. Van Est 4.20.18; 55 Nolten z.t.; 58 Kersten z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Louison Bobet (Fr.) 60.40.35; 2. Bal- op 1 min. 28 sec.; 7. Impanis (Belg.) op 1.34; 8. Poblet (Sp.) op 1,43; 9. Fabbri (It.) op 2,24; 10, Geminiani (Fr.) op 4,42; 11. Rolland (Fr.) op 4,53; 12. Fal- larini (It.) op 5,29; 13. Boni (It.) op 5.56; 14. Wagtmans (Ned.) op 6,04; 15. Fan tini (It.) op 7 min.; 16. Maule (It.) op 7,50; 17. Moser (It.) op 7,56; 18. Voor ting (Ned) op 9,46; 19. Van Est (Ned.) op 11,06; 20. Astrua (It.) op 14,50; 24. Nolten 60.59.48 31. De Groot 61.05.58; 52. Kersten 61.18.13; 55 Donker 61.18.37. Het Nederlands militair elftal, dat woensdagavond 5 juni te Alkmaar tegen „Alkmaar" zal uitkomen, is als volgt samengesteld: doel: Van der Voort (RCH); achter: Van Veen (Leeuwarden) en Van der Meer (ADO); midden: De Zwart (Wil lem II), Schilder (Volendam), Paauwe (HVC); voor: Corpeleyn (Excelsior), Luyten (NAC), Oonk (Enschede), Rut ten (MVV), Janssen (Enschede). Probleem No. 43 van G. Latzel (Wit geeft in 2 zetten mat). Prijsprobleem juni men voor minder gunstig, daar na 3. de5: Fe5: 4. f4, wit goede aanvalskan- sen heeft. Nimzowitsch speelde steeds d5 in plaats van e5. 3. d5 Pce7 4. f4 d6 5. Pf3 Lg4 6. Pc3 Pg6? 7. h3! Zwart heeft niet in de gaten, wat wit in zijn schild voert! Lf3:? 8. Lb5t Het be roemde tussenschaakje dat zwart slechts schijnbaar weerleggen kan. c6? 9. dc6:l Op zijn achtste zet had zwart Ke7 moeten spelen; nu is de si tuatie niet meer te redden. Ldl: 10. Cb7:t Ke7 11. Pd5f KeS 12. f5 mat!! Dergelijke matcombinatles moet men „zien I Probleem No. 44 van A. Ellerman Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ke6 Dg8 Lf4 Lh7 Pd7 Ph8 pionnen a4 b2 b5 c2 c3 c5 d6. Zwart: Kc4 Td5. Oplossingen van bovenstaand prijs probleem kunnen binnen 14 dagen na plaatsing worden ingezonden; inzen ders van de correcte oplossing dingen mede naar de maandprijs, welke onder de goede inzenders wordt verloot. Bij inzendingen behoeft alleen de sleutel- zet opgegeven te worden, dus niet alle mogelijke varianten. Oplossing probleem No. 41 van A. M. Voorting te Haarlem: 1. Pd4! met de varianten: Tb2: 2. Pb5; Pc7 2. Ff5; Fd4: 2. b8 L of D.; Kc7 2. Pe6; Ke5 2. Pg6; Te8t 2. e8 P met mat. Wit: Saulson; Zwart: Philips. Gespeeld te Chicago in 1907. 1. e4 Pc6 2. d4 e5. Deze zet houdt Probleem voor geoefende oplossen No. 2224 van Joh. V. d. Boogard te Rotterdam Wit: Kgl Dg3 Ta5 Te7 Ld4 Lhl Pc2 Pe8 pionnen b3 b4. Zwart: Kd5 Dh7 Tel Tg8 Lc5 Lfl Pa8 Pg2 pionnen c6 dB e2 e4 f4 h4. Correspondentie betreffende de schaak rubriek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor beginners. No. 464 van C. C. H. Swinkels te Schiedam Wit speelt en wint: oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 juli a s. aan B. H. M. Stevens Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2217 van P, J. Eype te Haarlem Wit speelt naar: 11, 17, 33—28, 39—33, 31, 41, 27, 1, 4 en wint. Heel fraai slagwerkprobleem dat vrij moeilijk te ontleden is. aan het slot ko men we toch weer op bekend terrein. Wit begint en wint: oplossingen van de nummers 463 en 464 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 juni a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 460 van H. J, H. W. Vrinten te Weert 29—23, 18x29 31—26, 25x34, 33—29, 34x23, 32—27, 49x21, 26x6, 16—21, 6—1, 21—27, 1—23 2—7 23x1, 27—32, 1—29, 3237, 2947 en wint. Een heel goed probleempje in goede stand met scherpe ontleding. Ook het eindstandje is zeer mooi al is het niet lastig. DE LENTE-SERIE Alvorens de uitslag mede te delen nog enkele opmerkingen. Enkele oplossers gaven als ontleding van No. 5 van G. Zonneveld de vol gende spelgang 3833, 34x43, 38x29, 43—48, 4944. (dit is de fout) 48x25. 45—40. 14—20, 24x15, 2514, 4034 en wit gaat winnen wegens 4 tegen 1. Als zwart echter nu 14—28, 4440, 28—23, 35—30, 23—19, 40—35 of 30—25, 19—35 of 19—23 speelt is het spel niet meer te winnen. Voor deze oplossing kon dan ook geen punt toegekend worden. Ook over no. 9 van A. G. Noordhuis waren de meningen verdeeld. Sommi gen gaven als oplossing: 16—11, 25x23, 11x2, 23—29, 24x33, 28x39, 38—33, 2—13, 28—33, 13x27, 33—39, 27—49, 6—11, 47—42, 11—18 (dreigt 16—21, 49x16, 3944, rem.) 42—38, en wit wint. Inderdaad is dit gewonnen doch men zoekt voor zwart nu eenmaal de langste en meest kans rijke verdediging en dat is deze niet. Men zie daarvoor de rubriek van 25 mei j.l. en men zal in bewondering gera ken voor het meesterlijke werk van de componist. Het lezen van de zeer vele brie ven en controleren van de oplossin gen was een prettig maar tijdrovend werk; tenslotte bleken dan door de loting de volgende prijzen toegewe zen te zijn: 1ste prijs ad f 5.— aan J. J. Heytel te Amsterdam met 10 pun ten, j. A. Kramef te Haarlem 2de pr. ad f 2.50 eveneens 10 pnt., L. Lindelauf te Eygelshoven 3de pr. ad f 2.50 9(4 pnt., en A. Weyts te Sint Michielsgestel 4de pr. ad f 2.50 met 9(4 pnt. Dankbaar voor de waarderende commentaren gaan we nu een zo- merserie voorbereiden en hopen dat men daarvan evenzeer zal genieten. Voor de zomercompetitie van de KNZB zijn de volgende waterpolowed- strijden gespeeld: Dames. Eerste Klasse: De Robben- Neptunus (Amersfoort) 7-0. Heren. Hoofdklasse: De Robben-De Meeuwen 3-5, AZPC-HZPC 2-4. Eerste Klasse A: HPC-Nereus 5-2. B: Neptunus (Arnhem)-PSV 4-2. C: Zwem- lust-Het IJ 1-4. Twee kinderen zün gedood en drie personen gewond, toen tijdens autora ces in de Amerikaanse stad Clarion een wiel van een serie-sportwagen vloog en in het publiek belandde. (Van onze dam-medewérker) Dank zq een winstpartij op Ansems klom de Haarlemmer Wim de Jong naar de top der Westeuropese dam mers, die elkaar het officieuze kam pioenschap van het Westen betwisten in het toernooi van „Gezellig Samen- zyn". Sommige partqen deden zelfs denken aan het Wilde Westen. De winst- partq van Wim de Jong byvoorbeeld. En niet te vergeten de stqlvolle party tussen Hisard en Beeke. Zq duurde het langst maar was tevens het langver wachte slot wel waard. Het bleef de vraag of Hisard de hem door Ansems aangeboden schqfwinst had moeten accepteren. Het was wel een buitengewoon fraaie partij, waarin Ansems met ongewone middelen tot actie kwam. Maar zijn tegenstander bleek allerminst beducht voor dit intel ligente openingsspel. Hij werd nader hand met gelijke munt betaald en een knap uitgedachte doorstoot plaatste An sems voor grote problemen. Hij besloot een schijf te offeren door een slagkeu ze toe te laten. Hisard nam de winst niet en besloot via een sterk gespeeld dammenspel met winst der party. Zo dat de vraag of hy de schijfwinst nad moeten accepteren daardoor onbeant woord bleef. Na zqn betrekkelijk falen in de eerste twee partijen zag men Herman de Jongh tegen zijn oude rivaal Keiler uit een ge heel ander vaatje tappen. Na een voor zijn doen vrij wilde opening kwam Kei ler amechtig op het centrum terecht. Op gewiekste wijze kwamen enige rand- sehijven nog tot actie, zodat de Jongh in de verdediging moest. Juist toen iedereen remise verwachtte, maakte De Jongh een kapitale blunder, die, na een offer van Keiler, aan laatstgenoem de de beide punten bracht. Wim de Jong kreeg tegen onze natio nale kampioen niet de kans zijn befaam de blokkeringstechniek toe te passen. Het werd na veel opbouwen en afbre ken en herbouwen teslotte remise. In de tweede ronde verwarmde An sems de toeschouwers met een korte vleugelopstelling, die Wim de Jong in volle glorie kon doen losbranden. Een felle doorstoot naar veld 24 werd ech ter met een even sterke forcering be antwoord. Toch had Ansems zich na die afwikkeling kunnen handhaven. Hy verzuimde echter de moeilqk te berekenen tegenstoot. Nu ging een opgedrongen schqf verloren en spoe dig daarna ook de party. Het meest opwindend echter was het partyverioop tussen Beeke en Hisard. Een iets te vroeg naar het centrum ruilen bracht een moeilqke hekstelling van Beeke weer in evenwicht. Het werd daarna een zwijgend afwachten hoe het langdurige eindspel zou uitpak ken. Het werd tenslotte remise! De uitslagen van de derde en vierde ronde waren: Herman de Jongh-R. C. Keiler 02; J. H. Beeke-O. Verpoest 1 1, M. Hisard-J. H. Ansems 20, W. de Jong-W. Roozenburg 11, O. Verpoest- R. C. Keiler 1—1, J. H. Beeke-M. Hi sard 11, W. Roozenburg-Herman de Jongh 11, J. H. Ansems-W. de Jong 0—2. Na de vierde ronde werd de volgor de der spelers: M. Hisard, O. Verpoest en W. de Jong 6 punten, R. C. Keiler 5 punten, J. H. Beeke 4 punten, W. Roo zenburg 3 punten, J. H. Ansems en Her man de Jongh 1 punt. Door het springen van een band is de Borgward van de Duitse ploeg SchmilinskyLimberger, die aan de internationale rallye van Duitsland deelnam, tegen een boom gereden en totaal vernield. De twee inzittenden werden in een ziekenhuis opgenomen, Schmilinsky met een ernstige schedel- basisfractuur. Het juniorenelftal van DEM uit Be- verwyk heeft op Hemelvaartsdag de finale van het 10e toernooi om de Bis schopsbeker van de diocesen Haarlem en Rotterdam gewonnen en zich daar mede voor dit jaar in het bezit gesteld van dit zo begeerde sieraad. De ten waren de verenigingen Spartaan 20 en Aeolus uit Rotterdam, DEM uit Be- verwqk en DCG uit Amsterdam, pe wedstryden werden gespeeld in "el sportpark van WSB te Noordwqker- hout. Na de eerste ronde stonden de kan sen nog gelijk, want alle ploegen naa- den een gelijk aantal punten. In de wed strijd DEM - Spartaan '20 bleek reeds hoe gevaarlijk de Beverwijkse voorhoe de voor het doel was. Hoewel Spartaan in de eerste 20 minuten het grootste deel van de aanvallen op haar naam bracht, was het DEM, die een voor sprong van 20 wist te ve™v®re"- *n de tweede helft kwamen de Kotteraam- West-Indië staat er in de eerste test match, die in Birmingham tegen Enge land wordt gespeeld, goed voor. Aan het einde van de tweede dag leidde West- Indië met 130 runs met 5 wickets in handen. Het antwoord op Engelands 186 was 316 voor 5. De score was voornamelijk te danken aan de prachtige 90 van Walcott en de ongebroken stand van 119 voor het zes de wicket, opgezet door Smith en Worrell. Walcott bracht de 25.000 toeschouwers tot geestdrift door, een spierblessure ten spijt, 260 minuten op prachtige wijze te batten. Hq sloeg elf vieren en zessen. De Tsjech Pachman heeft zich ver zekerd van de' overwinning van het schaaktoernooi, Europese zone, dat drie weken geleden in Dublin is begonnen en vandaag eindigt. Pachman heeft met 13 punt l'A punt voorsprong op zijn rivalen, de Joegoslaaf Gligoric en de Hongaarse meester Benko, die beiden de tweede plaats in het klassement in nemen. Go Ahead heeft als trainer aange steld de Engelsman Richmond, die de laatste vier jaar werkzaam is geweest bij Elinkwjjk en daarvoor vier jaar Heracles in Almelo heeft geoefend. mers er beter in en een gelijk spel wat hier wel de juiste verhouding. technisch sterker DCG speelde op iüL hijterrem tegen het Rotterdam- se w1' daarvan de uitstekende doel. «f half-time zqn doel wist schoon te houden Na het doelverwisselen was het zelfs Aeolus, die dank zij de snelle midvQor en een fout in de Amsterdam se verdediging de leiding kon nemen, aar kort voor het einde scoorde de overigens iets te weke voorhoede van DCG toch nog de gelijkmaker. In tweede ronde won DCG met 10 van Spartaan '20 en klopte DEM met 2—0 Aeolus. De snelle en enthousiast gespeelde beslissingswedstrijd tussen DEM en DCG was een herademing na de slappe vertoning die de eerste elftallen van DEM en VVSB als intermezzo hadden opgevoerd. Een aanvankelijk technisch beter DCG wist voor half-time een wel wat geflatteerde 10 voorsprong op DEM te verkrijgen door een doelpunt van de linksbuiten Bosma en toen na de doelwisseltng bij een scrimmage voor het DCG-doel door een der Amsterdam mers hands werd gemaakt, lag de ge lijkmaker in het zicht. De te zacht in geschoten strafschop werd echter met een prachtige safe door de doelman cor ner gewerkt. Onmiddellijk nadien scoorde Van Mee- ten aan de andere kant het tweede doel punt voor DCG. Daarna kwam de snelle Beverwijkse voorhoede goed los en kort na elkaar joeg de prima spelende DEM- midvoor C. Bakker twee juwelen van doelpunten achter de DCG-keeper. Even werd de wedstrijd onderbro ken toen een der Amsterdammers bij een kopduel een fikse wond aan het voorhoofd opliep en de kleedkamer moest opzoeKen. Ook de DEM-keeper was groggy geraakt maar kon zij het met moeite in het veld blijven. Kort voor het einde wist opnieuw C. Bakker voor DEM het derde doelpunt te scoren en zorgde hij daarmee voor het binnenhalen van de Bisschopsbe ker. Op het bij terrein slaagde Aeolus erin haar stadgenoot Spartaan '20 met 30 te verslaan en bij het nemen van de elfmeterschoppen met DCG, die een ge lijk aantal punten had bepaald, joegen de Rotterdammers de meeste ballen achter de keeper. De heer Kruyver, nu in zijn functie van diocesaan voorzitter van de Ned. Katholieke Sportbond, reikte de prijzen uit. Omdat de tegenwoordige houder van de Bisschopsbeker de vereniging vo lendam niet op tijd het kleinood ter beschikking van de NKS had gesteld, moest de aanvoerder van DEM voor het ogenblik genoegen nemen met bijbehorende medaille.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4