Het RIJKSDAGGEBOUW wordt Ffutómil I Toch is het niet geschikt als parlementsgebouw «si Verwijt „Papoea's willen niet onder het Indonesische bewind komen" Staatssecretaris belast met KUNSTBELEID VAKANTIEPLANNEN E Dodelijke val van 12 meter Dertig miljoen voor lijkwagen eerste klasse Ruïnes zijn nog miljoenen waard mm INlpW k Gouverneur Van Baal in interview: Mededelingen van minister Cals op F ederatie-congres Patiënt slaat een gestichtswachter met een stuk hout De kivelling van een naam I m STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) RESA-HILVERSUM 40-jarig Priesterfeest mgr. J. W. Baeten Schilder verloor op keukentrapje zijn evenwicht Slachtoffer met zware hersenschudding in het ziekenhuis A. Sinterniklaas ZATERDAG 1 JUNI 1957 PAGINA 5 vruchten melk H.H. WIJDINGEN Het algemeen ouderdomspensioen CENTRAAL PENSIOENBUREAU DE VERZEKERINGSUNIE Het komt er alleen maar op aan, dat men los komt van de problemen en zorgen van elke dag Eerste-Kamervacature Advertentie geheel gerestaureerd De ideale combinatie van (Van onze correspondent in Bonn) n de voormalige Duitse rijkshoofd stad Berlijn dat wil zeggen in het Westelijke, vrije deel daarvan spreekt men behalve over de mogelijke ontruiming van de oorlogsmisdadigers- gevangenis ln Spandau, ook over de op ruiming van de ruïnes van het vroegere Rijksdag-gebouw. Daarin heeft zich n.i. de grootste puin-ruimingsactle van dit voorjaar voltrokken, nadat eenmaal (en vooral op initiatief van Bondsdag president dr. Eugen Gerstenmaier) het besluit was genomen om de Rijksdag te restaureren, een project dat hoge kos ten en grote architectonische moeilijk heden met zich zal brengen. De Rijks dag, die in 'de humoristische Berlijnse volksmond vroeger de bijnaam had van Lijkwagen le klasse",1 zal aan een eenmaal naar Berlijn terugkerend fede raal parlement voorlopig onderdak moe ten bieden, omdat thans al vaststaat dat het ook na restauratie niet zal kun nen voldoen aan de eisen, die aan een modem parlementsgebouw mogen wor den gesteld. Het Rijksdag-gebouw zal dan echter een nationale bibliotheek en een nationaal museum herbergen. De kosten der restauratie, die Bonn en Ber lijn samen zullen dragen, worden op rond 30 miljoen mark geschat. De z.g. „Enttrümmerung" van de Rijksdagruïne is nu bijna voltooid. Dat was het eerste stadium van de restau ratie. Er zal daarna vermoedelijk wel een stilstand in de operatie intreden, want tussen de toezegging van de re gering in Bonn en het werkelijk be schikbaar stellen van het beloofde geld zal wel enige tijd verlopen. Minister van financiën, dr. Fritz Schaffer, die later nog eens een geheel nieuw parlementsgebouw in Berlijn zal moeten betalen, vindt het restaureren van de Rijksdagruïne eigenlijk een beetje nodeloze geld-wegsmijterij. De historische betekenis van de Rijksdag en de nog steeds leesbare zinspreuk bo ven de ingang „Dem deutschen Volke" spreken schijnbaar niet zo luide tot de nogal op de pfennig zijnde minister. Bondspresident dr. Eugen Gersten maier daarentegen zou het liefst zien, dat er tegen oktober a.s., wanneer de nieuw-gekozen derde Westduitse Bondsdag zijn eerste zitting in Berlijn zal houden en daar de nieuwe Bonds kanselier zal benoemen, tenminste één zaal klaar is, waar het parlement dan in plenaire zitting bijeen zal kun nen komen. Na de terugkeer van de Bondsdag naar zijn nood-tehuis in Bonn zal aan de Spree dan het ver dere restauratie-werk kunnen worden voortgezet en voltooid tegen de dag, waarop de Bondsdag dan opnieuw ■Ww.' naar Berlijn komt, gelijk hij voorne mens is om minstens tweemaal per jaar te doen, teneinde aldus de saam horigheid tussen Berlijn en staten bond te demonstreren. Enkele honderden arbeiders hebben Wekenlang gewerkt aan de „Enttrüm merung" van de Rijksdag-rume, die Sm door Hermann Goring c.s. in brand werd gestoken en later door ge allieerde bombardementen en beschie tingen onherkenbaar werd beschadigd. Sinds de oorlog heeft de ruïne daar troosteloos vlak langs de zonegrens ge staan. Niemand scheen er overmatig in te zijn geïnteresseerd. Toch maande een bezoek aan deze historische ruïne altijd weer tot enige ogenblikken van bezinning op een nog zo nabij verle den, de reden waarom dr. Gerstenmaler het gebouw wil doen restaureren. De opruiming der ruïnes was een zwaar karwei, dat bovendien niet zonder ge varen was. Er moest dynamiet aan te pas komen om enkele grote steenklom pen in gruzelementen van zodanige om vang te slaan, dat zij konden worden vervoerd. Niet minder dan 15.000 kubie ke meters Rijksdag-puin zijn in de af gelopen weken op vrachtauto's geladen Op de ruïne, die van het Rijksdaggebouw is overgebleven, is boven de ingang de zinspreuk „Dem deutschen Volkenog steeds duidelijk leesbaar, en in de z.g. „Teufelssee" in het Grü- newald gegooid. Ook de Rijksdag-ruïnes zijn echter nog miljoenen marken waard. Het ge bouw is uit kostbaar Silezisch zandsteen opgetrokken, waarvan men bij de puin- ruiming wil redden wat er nog van te redden is. In de vervuilde muren heb ben duizenden Sovjetrussische en ook geallieerde soldaten hun namen en hun parolen gekrast en gebeiteld, om van allerlei obsceniteiten aan het adres van het verslagen Hitler-regime nog maar niet te spreken. Met gloeiend-hete damp- stralen wil men proberen de zandste nen muren, voor zover zij blijven staan in afwachting van verdere restauratie van het gebouw, te reinigen. De reusachtige stenen koepel boven de lobby wil men eveneens trachten te behouden, hoewel hij hier en daar op instorten schijnt te staan en brokken steen, die vele tonnen wegen, min of meer aan zijden draadjes schijnen te hangen, die de tand des tijds net nog niet heeft doorgeknaagd. Voor de ze kerheid droegen de puinruimers stalen helmen en waren hun levens door de firma, die het opruimingswerk verricht, zeer hoog verzekerd. Ér hebben zich evenwel tot dusverre geen ongelukken voorgedaan. Het is alsof de Rijksdag ruïne vindt, dat er nu wel genoeg men senlevens zijn vernietigd. Een van de historisch toch wel inte ressantste gebouwen van het vooroor logse Berlijn zal dus toch nog van verder verval worden gered. Niemand wacht meer gespannen dan de Berlij- ners op datgene, wat er aan een ge restaureerde Rijksdag te voorschijn zal komen als het werk eenmaal klaar is. Aan de andere kant van de Branden burger Tor, in Oost-Berlijn, wordt ook druk „enttrümmert". Men vermoedt in het Westelijke deel van de st'ad dat deze plotselinge activiteit verband Het brandende Rijksdaggebouw op het moment, dat de vlammen door het koepel dak slaan. Ws8& $1 gvd* Het Rijksdaggebouw in zün oude glorie, vóór de beruchte brand, gesticht door Hermann Coring c.s., en vóór de Brits-Amerikaanse bombardementen en de Rus- *i*ch» beschietingen, „Lijkwagen eerste klasse" wordt het gebouw in de Berlijnse volksmond genoemd. houdt met de grote bouw-tentoonstel- ling „Interbau 57" de grootste show van deze aard ter wereld die in juli in het toekomstige „Hansa-Viertel" in West-Berlün zal worden geopend. De ze tentoonstelling zal vele tienduizenden bezoekers uit het buitenland naar Ber lijn trekken, omdat er de bouwwerken van de architecten uit vele landen (on der wie twee Rotterdammers), waar van een groot deel al klaar is, zullen worden getoond. De Oostberlijnse autoriteiten vrezen blijkbaar, dat het puin achter de zone- grens te schril zal opvallen en hebben schijnbaar gelast ook het gezicht van Oost-Berlijn wat op te kalefateren. Ook de Brandenburger Tor zelf wordt ge deeltelijk gerestaureerd, naar men weet, een gemeenschappelijk werk, dat door de twee gemeentebesturen der stad wordt uitgevoerd. O.m. wordt de ruïne van de vroegere Amerikaanse ambas sade aan de Pariser Platz opgeruimd. Ook de plotselinge verbetering van stra ten en wegen vlak langs de zonegrens getuigt van de poging om straks Oost- Berlijn in de ogen der vreemdelingen niet al te ongunstig te doen afsteken en aldus vergelijkingsmateriaal te bie den voor de toestanden in West- en Oost- Berlijn. Zelfs de tramrails en boven leidingen worden doorgetrokken en men acht het mogelijk, dat het tramverkeer tussen West- en Oost-Berlijn zal kunnen worden hersteld. Oost-Berlijn wil, zo mogelijk, meeprofiteren van de invasie van binnen- en buitenlanders, die de de „Interbau 57" hoopt te zullen be leven. De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal heeft ln een interview met een correspondent van United Press voorspeld, dat de Papoea's ln opstand zullen komen, in dien de Nederlanders gedwongen wor den zich uit Westelijk Nieuw-Guinea terug te trekken. Hü verklaarde, dat de Nederlandse regering de Papoea's uiteindelijk zelfbestuur heeft beloofd. Overdraeht van de soevereiniteit aan Indonesië betekent echter geen zelfbe stuur voor de Papoea's. „En weg te gaan met verbroken beloften zou ons tot verraders maken in de ogen der inheemsen en een opstand zou tegen ons ais verraders en de Indonesiërs als Met ingang van mentaire jaar zal het komende parie de directe verant woordelijkheid voor de kunst door de staatssecretaris van de minister van O. K. en W. worden overgenomen. De belangen van de kunst worden op deze wijze het beste gediend; zo heeft de mi nister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, medegedeeld in zijn toespraak op het gisteren in het koninklijk instituut voor de Tropen te Amsterdam begon nen derde congres van de federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars. „Als geruststelling" voegde de minis ter er aan toe, dat er eenheid van be leid blijft. „Men mag vertrouwen heb ben, dat het beleid in dezelfde geest zal worden voortgezet," aldus de bewinds man. Het kwam de bewindsman juist voor, dat bij de volgende grondwetswijziging de zorg van de overeid voor de kunst grondwettelijk wordt vastgelegd. Drie punten op dit congres achtte minister Cals van belang voor de overheid: 1. Dat de overheid duidelijk wordt wat er onder de kunstenaars leeft. 2. Het belang van de ontmoeting van de kun stenaars met elkaar en 3. De onderwer pen, die op het congres aan de orde gesteld zijn. Met betrekking tot het punt kunston derwijs merkte de minister nog op, dat z.i. de estetische vorming van de jeugd op de lange duur de enig werkelijke op lossing zal zijn. De opening van het congres werd o.m. bijgewoond door de secretaris-ge neraal van het ministerie van O. K. en W., dr. J. H. Wesselings, directeur ge neraal voor de kunsten en de buiten- Advertentie De kortst* en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) Tweede en derde Pinksterdag, 10 en 11 juni, zal mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, in de kerk van de Paters Jezuïeten te Maas tricht de heilige wijdingen van subdia- konaat en diakonaat toedienen aan: N. Appel, Spanbroek; L. Bakker, Nijmegen; H. Bruseker, Amsterdam; Th. Helsloot, Amsterdam; A. Houben, Scharn; G. In- gen Housz, Breda; L. Keulen, Amster dam; H. van de Loo, Berg en Dal bij Nijmegen; W. Oomens, Den Haag; W. Pisa, Utrecht; H. Schelbergen, Nijme gen; J. W. Schneider, Delden; H. Si mons, Rotterdam; H. Verbeek, Enschede en J. Wernink, Nijmegen, allen theolo ganten van de Sociëteit van Jezus. Voorts de H. wijding van het diakonaat aan Th. Klomberg M.S.F. landse culturele betrekkingen, mr. H. J. Reinink, het hoofd der afdeling kuns- fen, dr. J. Huisker, de voorzitter van de raad voor de kunst, mr. dr. P. J. Witteman, en leden van de commissie voor de kunst van de Tweede Kamer. De directeur van de federatie, de heer J. Kassies, hield een algemene in leiding. waarin hij o.a. zei: „Wij behoe ven niet eens naar de grondwet te zien, wij hebben praktisch ieder jaar aan de troonrede genoeg, om te kun nen vaststellen dat de zorg voor kuns ten, cultuurzorg in het algemeen, niet die plaats inneemt, die men haar vroe ger wel eens heeft toegedacht. Voor het overgrote deel z(jn wij afhankelijk van de goede wil en het goede begrip van degenen, die aan de kunstpolitiek vorm geven, d.w.z. in belangrijke mate afhankelijk van de mentaliteit van onze regeerders. Het groeiend besef omtrent de overheidstaak t.a.v. het kunstleven dient vorm te krijgen in de formele structuur van ons staatkundig bestel: elke gedachte aan charitas moet wor den uitgebannen." Advertentie Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal woensdag 5 junit geen audiëntie verlenent is voor Uw werknemers slechts voldoende voor het allereenvoudigste levensonderhoud voor aanvullende verzekering geeft uitvoerige inlichtingen levensverzeke ringmaatschappijen werken samen in Dir. J. A. Duynstee Bezuiden houtseweg 54 's-Gravenhage Tel. 853516 mee (Van onze medische medewerker) r zijn niet weinig mensen, die al in de wintermaanden plannen maken voor de komende zomervakan tie. Deze plannenmake rij kan wat licht brengen in de donkere dagen en kan het gemakkelijker maken de kou te verge ten; voor sommige men sen ligt daarin een apart genoegen, dat zij even min als de vakantie zelf zouden willen missen. Het is bekend, dat de voor pret zelfs groter kan zijn dan het feest zelf. Die voorpret is een goed ding, behalve wanneer de verwachtin gen zo hoog worden opgeschroefd dat de werkelijkheid er onmogelijk aan kan beantwoorden. Er zijn echter mensen die niet ge wend zijn uitgebreide plannen te ma ken, zij vormen zich een min of meer vaag idee van wat zij in de vakantie gaan ondernemen en voor de rest zal de tijd (in dit geval de vakantie zelf) wel leren hoe het worden zal. Ieder doet het naar zijn eigen geaardheid. Het gaat er slechts om dat de vakan tie aan haar doel beantwoordt. En dat laatste zal inderdaad het geval zün, mits maar aan een aantal voorwaar den wordt voldaan. Doel van de vakantie voor een wer kend mens is uitrusten en zich ontspannen. Die ont spanning heeft niet voor iedereen de zelfde betekenis. Iemand die geen zware arbeid verricht heeft zelden be hoefte aan uitrusten in de zin van lek ker luieren. Van de andere kant heeft niet iedereen die wèl zware arbeid verricht per sé behoefte aan niks doen. Er zijn namelijk verschillende soorten van zware arbeid. Zo zal soms iemand, die de gehele dag zittend werk heeft, toch aan het einde van de dagtaak doodmoe zijn: een telefo niste of secretaresse op een druk kan toor, een kassier die de gehele dag in snel tempo grote bedragen door de handen laat gaan enz. Zulke werkers zijn niet zozeer lichamelijk vermoeid als wel geestelijk ook al zal hun vermoeidheid zich veelal lichamelijk uiten. Het is heel goed mogelijk dat voor zo iemand de ideale vakantie is rond trekken in de stille, vrije natuur, het maken van wandelingen of fietstoch ten, in plaats van de luie geneugten Verschillende andere factoren spe len nog een rol: leeftijd, geaard heid en vooral de partner. Iemand die niet alleen op vakantie gaat zal moeten geven en nemen. Als het een echtpaar betreft zal dit meest al geen moeilijkheden opleveren. Man en vrouw zijn op elkaar ingesteld en bij eventueel verschillende wensen wel geneigd elkaar naar de ogen te zien. Het moet natuurlijk niet zo zijn, dat de ene partner altijd de zin van de an der doet, al zijn er opofferende lieden die het hierin ver gebracht hebben. Wie met minder intieme relaties op vakantie wil gaan moet van te voren overwegen en ook openhartig bespre ken of de wensen, verlangens en be langstelling van de reisgenoten vol doende op elkaar zijn afgestemd om een vruchtbare vakantie te garande ren. Tenslotte zij speciale aandacht ge- van het strand. Wat men ook gaat on dernemen, hoofdzaak is dat men zich losmaakt uit de dagelijkse sleur ook al is men zo gelukkig, dat het dage lijks werk niet als een hinderlijke sleur wordt gevoeld. O n t spanning in welke vorm ook moet het wezenlijke van de vakantie zijn: het loskomen van de problemen en zorgen van elke dag. De betekenis van de vakantie voor de geestelijke hygiëne is nog veel groter dan de voordelen vooi de lichamelijke ge zondheid, terwijl bovendien vaststaat, dat het lichaam er wel bü vaart als de geest ontspannen is. vraagd voor de huisvrouw on haar behoefte aan en haar recht op vakantie ook al wordt haar beroep door ambtelijke instanties hardnekkig veronachtzaamd, doordat zü officieel „zonder beroep" heet te zijn. Vooral moeders met een druk gezin verdie nen evenzeer rust en ontspanning als de buitenshuis werkende man en vrouw. Het is jammer, dat het stre ven van organisaties, die in sommige plaatsen zijn opgezet om vrouwen en meisjes, die hiertoe in de gelegenheid zijn, te laten fungeren als vervangster van de huisvrouw, zodat die er ook eens op uit teut, niet méér weerklank vindt, SL veroveraars uitbreken", voegde hij er aan toe. „Het is voor ons zo moeilijk te be grijpen, waarom de westelijke mogend heden de aanvallen tegen ons goed keuren," vervolgde dr. van Baal. „Ten slotte is Nederlands Nieuw-Guinea van vitaal belang voor verdediging van de Australisch-Am erikaanse toevoerwegen. Indien wij worden geliquideerd, zuilen de anti-westelijke groeperingen hun aanvallen tegen de Britten op Brits- Borneo, de Portugezen op Portugees Timor en uiteindelijk tegen de Ameri kanen, die Okinawa bezetten, intensive ren." Hij vond het tragisch dat Indonesië gevaren buiten zijn gebied moet ver zinnen om de aandacht van het volk van de binnenlandse moeilijkheden af te wenden. „Nederlandse schepen hebben moei lijkheden om tussen Nieuw-Guinea en Indonesië te varen," zeide hij, „en onze vliegtuigen kunnen niet rechtstreeks tussen de beide gebieden vliegen, we gens de door Indonesië ingestelde be perkingen, die even schadelijk voor In donesië als voor ons zijn. „Wij zullen hier blijven tot wij on ze beloften om de Papoea's zelfbe stuur te geven hebben vervuld. En wij zullen met alle ons ten dienste staan de middelen elke invasie van Neder lands Nieuw-Guinea weerstaan. Wan neer dit maar eens goed begrepen is, dan zullen wij tezamen kunnen wer. ken om Nederlands Nieuw-Guinea en Indonesië beter bewoonbaar te maken". Mgr. Jos. W. M. Baeten, bisschop van Breda, die, zoals men weet, zondag a.s. zijn veertigjarig priesterfeest viert, zal die dag van 12 tot 1 uur repiciëren. Om zes uur draagt mgr. Baeten een pontificale avondmis op, waarbij hij geassisteerd wordt door de vicaris-gene raal van het bisdom Breda, mgr. dr. W. Koenraadt, als presbyter-assistens; mgr. P. R. A. Sweere, rector te Groot- Zundert en rector A. C. J. M. Assel- bergs van het Elisabeth Gasthuis te Et- ten als troondiakens; rector J. P. Anto- nissen van Mariaoord te Dongen als subdiaken en mgr. dr. Th. v. d. Bom, voorzitter van de Vereniging tot sa menstelling van Nederlandse bedevaar ten en pastoor te Breda, als subdiaken. De schoia van het Groot-Seminarie .Bovendonk" te Hoeven verzorgt de wisselende gezangen, het kathedrale koor de vaste gezangen. De lagere as sistentie wordt verricht door studenten ^an het Groot-Seminarie te Bovendonk. Daar liep een mannetje op de tentoonstelling rond met de boze blik van iemand, die zich genomen voelt, maar niet precies weet waaróm. Hij liep de monstratief snuivend tussen de bezoekers door en af en toe riep hij geprikkeld: „Schande". De schilder zelve was er ook en ik was er getuige van, hoe hij op de weerspannige bezoeker toeliep en vroeg: „Vindt u het niet mooi?" „Mooi?" riep het mannetje gegriefd uit. „Mooi? Het is niet eens aan le lijk toe". „O", zei de schilder hoog, „ik heb het gemaakt". Het ventje maakte een gebaar van mij-een-zorg en vroeg inquisitorisch: „Wat is dat?" „Een bergweide", antwoordde de kunstenaar sec. „Een bergweide," brieste de be zoeker, „het is helemaal paars". „Ja, zo zie ik het", stelde de artist koel vast en hij verwijderde zich waardig. Maar het mannetje riep het hem nog achterna: „Zo zie ik het.... maar meneer, dan had u toch nooit schilder mogen worden!" De 64-jarige schilder J. Adelaar uit Rotterdam is vrijdagmiddag tengevol ge van een val om het leven gekomen. De man was op een balcon aan de ach terzijde van een huis aan het verven. Hij stond op een keukentrapje. Opeens verloor hij het evenwicht en sloeg over de balconrand. De man kwam op een twaalf meter lager gelegen stenen straatje terecht. Hij kreeg een gapen de hoofdwond en werd naar het Zuider ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Een verpleegde in het rijksasiel voor psychopaten te Balkbrug (gemeente Avereest)heeft vrijdag een gestichts wachter aangevallen met een stuk hout en deze zodanig getroffen, dat het slachtoffer met een zware hersen schudding in het ziekenhuis te Zwolle moest worden opgenomen. De toestand van de wachter is niet zonder levens gevaar. De verpleegde, die reeds eerder te Balkbrug was verpleegd, was daar kortgeleden aangekomen na uit de psychotherapeutische inrichting te Lun- teren te zijn ontvlucht om een poging te doen op een schip te monsteren en zo het land te verlaten. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature van me vrouw Verwey-Jonker benoemd ver klaard tot lid van de Eerste Kamer, de heer A. Querido te Amsterdam, die deze vacature echter niet zal vervullen. Op hem volgt op de desbetreffende lijst de heer C. van Waerden te Amsterdam. „What is in a name", luidt Shakespeare's reeds tot cliché verworden rhetorische vraag, en de Hollandse nuchterheid stelde het positiever met de nonchalan te opmerking: „Als het beestje maar een naam heeft". Maar hoe een naam, een familienaam, iemand het leven zuur kan ma ken door de tactloosheid en misplaatste grapjasserij van zijn medemensen, daarvan weet de heer Arie Sinterniklaas in Rot terdam-zuid sterke staaltjes te vertellen. Voor hem zat er zoveel narigheid in zijn naam, dat hij vorig jaar september een ver zoek indiende, om een andere geslachtsnaam te mogen voeren. Thans is het K. B. verschenen, waarin zijn aanvraag werd inge willigd, en over precies een jaar zal hij opnieuw in de re gisters van de burgerlijke stand worden ingeschreven onder de naam Arie Niclaes, terwijl zijn twee zoons Klaas en Adriaan Anthonie eveneens permissie hebben gekregen om de oude familienaam te veranderen in Niclaes. De heer Sinterniklaas is zelf van het lang verwachte en eigenlijk al afgeschreven K. B. nogal onder de indruk, en niet ten onrechte. Immers, hij doet nu afstand van een naam, die een lang voorgeslacht met ere, maar waar schijnlijk soms ook met ergernis, heeft gedragen, en wat er voor in de plaats komtherinnert slechts zeer in de verte aan zijn authentieke „van". Sinterniklaas is natuurlijk een hoogst opmerkelijke naam en dat men er plezier om heeft, is iedereen te vergeven. Maar men mag ook verwach ten, dat dit plezier alleen op daartoe gepaste ogenblikken wordt geuit, en de maatschappelijke spelregels laten nu eenmaal een onbelemmerde ont lading van gevoelens met steeds toe. Het is dit nu wat men tact noemt, en dat slechts een bedroevend klein deel van de mensheid blijkt te be zitten. De heer Sinterniklaas toont het overtuigend aan. Het aantal malen in zijn leven, dat hij werd opgebeld met Ce door dappere anonymie ge stelde vraag, of Zwarte Piet soms thuis was, is niet meer te tellen. Vanzelfsprekend neemt dit euvel vooral omstreeks de eerste dagen van december ontstellend toe, en het slachtoffer van al die olijkerds toont zich dan nog bewonderenswaardig minzaam. Hij weet zich soms op te werken tot het vertellen van een aardig verhaaltje ten antwoord op soms wer kelijk onschuldige kindervragen, maar het wordt hem wel eens te gek en dan laat hij de telefoon onbekommerd rinkelen, net zo lang tot het geterg aflaat. Zijn vrouw ondervindt de gevolgen van zijn familienaam evenzeer als hij voorzover het de telefonades betreft, maar zij noemt zich nog steeds, en wettelijk geheel terecht, mevrouw Sinterniklaas. Maar de heer des huizes had de heiligheid er al lang afgelaten en noemt zich sinds jaar en dag Niklaas, zoals trouwens ook vele vrienden en collega's hem aanspreken. Hij had genoeg van het gemeesmuil in zijn omgeving telkens wanneer men zijn originele familienaam opving. En de zoon Adriaan Anthonie was al zover gekomen, dat hij ternauwernood zijn naam durfde noemen wanneer hij zich als vertegenwoordiger aan anderen moest voorstellen. De heer Niclaes, om hem maar vast, zo te noemen, is van beroep elek trotechnicus. Hij besteedt vrijwel al zijn vrije tijd aan het speeltuinwerk in Rotterdam. Al sinds hij uit zijn geboorteplaats Strijen in de Hoekse Waard naar de Maasstad verhuisde, heeft hij zich met deze nobele tijdpas sering beziggehouden, hetgeen tot gevolg had, dat men zijn krachten erkende door hemtot voorzitter van de Rotterdamse Speeltuincentrale te benoemen. Qualitate qua is hij ook voorzitter van de commissie speel tuinwerk van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding. Dat hij de jeugd geen kwaad hart toedraagt, ondanks alle plagerijen dezerzijds, blijkt ook al hieruit, dat hij zich enkele uren per jaar geheel met zijn familienaam placht te vereenzelvigen en als de Goedheiligman weldoende rondging door een Rotterdamse school. Zijn liefhebberij, die hij tevens als een taak jegens de gemeenschap beschouwt, houdt hem weinig thuis, en wanneer hij al eens bij moeder de vrouw en jongste dochter blijft twee zoons en twee dochters hebben het ouderlijk huis al verlaten dan bestudeert hij het probleem van de jeugd. Zoals die avond dat wij hem opzochten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5