Tsjechoslowakije gaat op zijn welvaart prat I"* 't Silver Stoepke Publiek gereserveerd en ironisch jegens de rode heersers in het Hradcany Geschiedenis van Katholiek Nederland sinds 1853 Prof. Rogiers bewerking van „In vrijheid herboren H I Van horen en zien gesproken «i ■■S Ze nth A N.V. DE HOUTWERF NAAIMACHINES KATHOLIEKE HERLEVING Poolse besmettingheeft geen effect KLINGDECOR T SILVER STOEPKE" HORLOGERIE MULDER SLEUTEL WEG? In het „ZWEETKAMERTJE" Fondsen aanvaarden suggesties inzake arbitrage De Klokkenwinkel" Horlogerie N. Groenland Amerikaanse studenten in Hongaar se gevangenschap Deelname van Haarlem aan „N.V Gasvoor- ziening Noordwest Nederland" Voorstel van B. en W. tot bijdrage van 12.000.— 6 ZATERDAG 1 JUNI 1957 PAGINA 1 Wagenweg 29, Haarlem Franse en Italiaanse Haarmode Vergadering Basketbalbond afdeling Haarlem JEUGDHORLOGES Grote Houtstraat 49 T andartsenconflict Wedstrijden voor DWT ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Met Pinksteren rijdt U GARAGE „DEN HOUT" T estmatch Arthur Grumiaux Cisterciënsers op TV Historische studio r'ajS^k daH'es-.döublé- mees'erwerk n KADI O MOORS DE SLEUTELSPECIALIST" Onderlinge competitie V.K.D. Advertentie Telefoon 20518 presenteert: De nieuwste Flatteuze houdbare coiffures Institut de Beauté Haute Coiffure Een -fraai overzicht van de stad Praag met de Karelsbrug en de rivier de Moldau. De jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de Nederlandse Basketbal Bond, district Haarlem heeft ook nu weer bij de verkiezingen van bestuur en commissies de nodige moeilijkheden gebracht. Door het niet meer beschik baar zün van de heer A. Pols voor de functie van competitieleider stelde het bestuur de heer A. J. Dinkelberg (Ty phoons) voor deze vacante plaats kan didaat. Met algemene stemmen werd deze kandidaat gekozen. De vier af tredende bestuursleden werden even eens bij acclamatie herkozen. Aangezien de heer A. J. Dinkelberg (Typhoons) niet meer beschikbaar was voor de Technische commissie, moest hierin worden voorzien. De vergadering stelde geen kandidaat, zodat het be stuur alsnog in de bezetting van deze vacante plaats zal voorzien. Ook de heer A. Fonteyne (Typhoons) wenste niet meer voor een plaats in de Scheidsrechterscommissie in aan merking te komen. Voor deze plaats werd thans de heer C. Jager (H.O.C.) ge kozen. terwijl de voorzitter van deze commissie, de heer A. Blok het komen de jaar tevens zitting zal nemen in de zaalcommissie. Het secretariaat zal dit jaar weer ge vestigd zijn Sparenbergstraat 37, ter wijl het adres van de nieuwe competi tieleider thans luidt. Vosmaerstraat 42 te Haarlem-oost. (Van een bijzondere correspondent) Tsjechoslowakije gaat het leven zijn gewone volksdemocratische gang. De nationale beweging in Polen en de bloedig onderdrukte op stand in Hongarije hebben nog geen na delige gevolgen gehad voor het regiem van president Antonin Zapotocky. Er is geen Tsjechische Gomulka naar voren gekomen. De partijleiding heeft haar program niet noemenswaard zigd en de portretten van Stalin zijn met verwijderd. Het veertig meter hoge Sta- linmonument staat nog ongeschonden op het Letna-plateau. En er zijn geen Russische troepen in het land om een oogje in het zeil te houden. De com munistische leiding in Praag heeft nie mand gerehabiliteerd. Op 3 december 1952 werd de machtige partijsecretaris Rudolf Slansky opgehangen achter de Pancrasgevangenis in Praag. Ook tien van zijn aanhangers werden terechtge steld, beschuldigd van „imperialistische spionage en Joods verraad." Zij zijn niet in ere hersteld, ofschoon ze geen spionnen waren. Slansky stond bij com munisten en niet-communisten ongun stig bekend. Dit is een van de redenen, waarom men zijn naam niet opnieuw in de actualiteit wil halen. Maar er is nóg een aanleiding en wel dat Slansky een Jood was. Het Slansky-proces riep indertijd anti-Joodse stemmingen op, die Praag heel goed van pas kwamen in Advertentie denkt de examencandidaat enkel aan zijn vuurproef. Gedachten, gemengd met zorg en angst over de uitslag, en als hij dan gelukkig is geslaagd, heeft hij zeker wel iets moois verdiend. Speciaal voor de jeugdige afgestu deerden hebben wij een schitte rende collectie vanaf 19.75, waarmee U Uw pasgeslaagde zoon of dochter be slist dolgelukkig maakt. U SLAAGT ALTIJD bij de kleine zaak met de grootste keuze De organisaties van algemene zieken fondsen, aangesloten bij het gemeenschap pelijk overleg ziekenfondswezen en de stichting autonome ziekenfondsen, hebben aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk bevestigd, dat zij de suggesties van de minister inzake arbitrage in het tussen tandarts en zie kenfondsen bestaande conflict aanvaarden. ZIJ blijven met minister van mening, dat de arbitrage zal moeten lopen over de geschilpunten zoals deze lagen op het mo ment van het afbreken der onderhande lingen, d. w. z. binnen de marge van ener zijds 25 cent en anderzijds 27,64 cent per stoel-minuut. De genoemde ziekenfondsor ganisaties zullen het zeer op prijs stellen, indien de minister een spoedige totstand koming van de arbitrage zou willen be vorderen. Advertentie DE PLASTICBEKLEDINGS- PLAAT voor TOONBANKEN, TAFELS, BARS, enz. enz. KAMPERSINGEL 20—24 TEL. 02500-11932 Indien de temperatuur van het water het toelaat speelt DWT maandagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart de eerste wedstrijden voor de zomer: competitie. DWT-dames dat debuteert in de eerste klasse wordt meteen zwaar op de proef gesteld, daar zij De Rob ben tegenover zich krijgen. De reser ve dames van DWT krijgen de reser ves van GZC op bezoek waarna de he ren van DWT in het strijdperk komen tegen De Vest 1 uit Naarden. zjjn politiek jegens het Midden-Oosten, Nog steeds constateert men anti-Jood se tendensen in Tsjechoslowakije, hoe wel niet in die mate als in Polen. De communistische regering stimuleert dat en maakt van de gelegenheid gebruik Nasser te steunen. Tsjechoslowakije is een van de belangrijkste wapenleveran ciers van Egypte geworden. Vele Tsjechen beweren, dat de politie ke druk van het regiem geleidelijk is verminderd. Ze kunnen zich vrijer uiten en ze hebben het gevoel dat ze niet meer zozeer in een sfeer van onder drukking en onvrijheid leven. De ver houdingen zijn iets elastischer gewor den, vooral nu de communistische lei ding, die destijds benauwde ogenblikken heeft gehad, zich zeker begint te voe len. Het is mogelijk dat de machtheb bers in de oude koningsburcht, het Hradcany, tegen elkaar hebben ge zegd: het kan nu weer wat liiden' De „Poolse besmetting", waartegen Praag van het begin af grondige be schermingsmaatregelen heeft getroffen, is van lichte aard geweest. Van veel omvattende verzetsacties tegen het re giem is geen sprake geweest en waar onrust en spanning wel tot plaatselijke intermezzo's leidden, betrof het toestan den op sociaal gebied. Eigenlijk is het nationalisme van de Tsjechen dat er wel terdege is afgedwaald, beter uit gedrukt, afgezakt. De grootste strijd wordt in Tsjecho slowakije gevoerd om de materiële welstand. Dit land is een bijzonder geval in de Sovjet-satellietenwereld. Het heeft van de landen achter het IJzeren Gordijn de hoogste levens standaard. De Tsjechen werken hard, verdienen goed en kunnen zich het een en ander veroorloven. Tsjecho slowakije staat onder de volksdemo cratieën bekend als een „model staat", een voorbeeld voor de andere Oosteuopese landen. De Tsjechen zijn zich bewust van hun welstand en ze zijn er trots op. Hierin uiten ze hun chauvinisme. Ze zeggen, dat hun land het meest westerse onder de volksrepublieken is. Daarmee bedoelen ze, dat ze ver boven het Oosteuropese, dus Russische, mi lieu uitsteken. De Tsjechen voelen zich vertrouwd met de westerse beschaving, waarvan ze trouwens ook het langst hebben geprofiteerd. Men noemt hen wel eens de Slavische Duitsers, omdat ze harder en effectiever werken dan hun collega's in de andere satellietlan- den, en een zeer zakelijke inslag heb ben. De propaganda van het rode Praag keert zich fel tegen het Westen. De Tsjechische pers schrijft zelden een goed woord over de westerse landen. Uiterst eenzijdig wordt het volk inge licht over het buitenland. Tegenover politieke gebeurtenissen in de commu nistische buurlanden worden zekere re serves in acht genomen. Het publiek krijgt zelfs geen alzijdige informatie over de „vredesoffensieven" en nieuwe denkbeelden van Moskou. Af en toe schijnt het nodig te zijn de anti-wester se campagne een extra stootje te ge ven door bijvoorbeeld het opzetten of opwerken van een spionage-affaire, be doeld om het volk te laten zien „hoe het westerse imperialisme de orde en rust in de volksrepubliek belaagt." De vorige week nog werden een Ame rikaanse en een Britse luchtvaartatta ché op spionage „betrapt". De Tsjechi sche veiligheidspolitie had een valstrik gelegd, overigens niet vernuftig, want buiten weet dat er weer een spionage- komedie werd opgevoerd. Het publiek in de Praagse -ethuizen en espresso bars grinnikt om dit soort gevallen; het slaat de frontpagina over en leest wat de sport en de trekking van de staats loterij hebben opgeleverd. Zijn er symptomen, die op passief verzet wijzen? Bij de Tsjechen vindt men niet de minste belangstelling of sympathie voor het Polen van Gomul ka, om de eenvoudige reden dat „wü het veel beter hebben." De economi sche vooruitgang wordt echter niet toe geschreven aan het communistische be leid. De Tsjech zegt: zaken zijn zaken en die hebben niets met de politiek te maken! Wat de heren in het Hradcany zeggen, maakt weinig indruk op hem, en ontlokt hem hoogstens een smalen de opmerking. Het passieve verzet komt het sterkst en voordeligst tot uitdrukking in de te rughoudendheid van het publiek jegens het bewind en in de ironische opmer kingen, die over de communistische po litiek worden gemaakt. Op de universiteiten in Praag, Bmo en Bratislava hebben „reactionaire stu denten (aldus een regeringsmededeling) andere opvattingen over onze democra tie dan wjj." Ze willen meer kennis nemen van westerse literatuur enz., maar tot werkelijke protestacties komt Advertentie Alle merken dus ruime keuze het niet meer. Vele studenten betogen zwijgend, door bijvoorbeeld weg te blij ven van politieke studentenbijeenkom sten en zich te onttrekken aan instel lingen zoals de volksdienst en para militaire jeugdorganisaties. Aan de andere kant moet men niet vegeten, dat ongeveer de helft van de studenten op staatskosten studeert en zich min of meer naar de instrukties van de openbare geldschieter moet rich ten. De Tsjechische studenten genieten tal van voorrechten. Volgens een statistiek studeren er een kleine 50.000 aan de Tsjechische hogescholen. Elk jaar wor den er ruim 10.000 nieuwe studenten in geschreven. In de omgeving van Praag is een in stituut voor kernfysica, dat onder lei ding staat van de 38-jarige Tsjechische atoomgeleerde professor Simane, een oud-leerling van de Franse professor Joliot-Curie. Tegen 1960 hopen de Tsje chen hun eerste atoomcentrale klaar te hebben. Het atoomonderzoek is hier verder gevorderd dan in de andere sa- tellietlanden. Tsjechoslowakije heeft een hoog ontwikkelde industrie en uranium- mijnen. Ook zou het land reeds een of meer atoomregimenten hebben opge steld, uitgerust met atoomkanonnen van de Skoda-fabrieken. Hieruit en ook ui* andere feiten zou men kunnen conclude ren, dat Praag van Moskou een betrek kelijk ruime mate van handelingsvrij heid heeft gekregen. et behoorde al enige tijd tot de wensen van het publiek, dat er van het grote Gedenkboek van de heroprichting der hiërarchie in 1853 een soort dundruk-editie zou gegeven worden in een wat meer gangbare prijs en vorm. Onlangs is aan deze wens vol daan door het verschijnen van een her druk, die tevens een bewerking is ge worden. Het nieuwe boek is van de hand van prof. Rogier; de tweede auteur, rector De Rooy, heeft hem met „aan alle zelfzucht ontstegen ruimhartigheid" de vrijheid gelaten, die nodig was om de reeds bijeengebrachte gegevens op nieuw te verwerken. Zo is dan het ge denkboek „in vrijheid herboren!" Een uitwendige wijziging van het oor spronkelijke werk heeft men gevon den in een versoberde illustrering en in een weglaten van het noten-apparaat. Bovendien heeft men het Bijbel-uiter lijk vervangen door dat van een minder opvallend en gemakkelijker te hanteren formaat. De inwendige wijziging bestaat in een tamelijk drastische inkorting van de tekst. In plaats van zes hoofdstukken zijn er nog maar vijf. Prof. Rogier heeft het door hem geschreven gedeel te hier en daar omgewerkt en de ge deelten van rector De Rooy ten dele op nieuw geschreven. De twee laatste hoofdstukken van de oorspronkelijke editie zijn samengevoegd tot één. Het daar voorkomende verhaal over de ge beurtenissen van de Tweede Wereld oorlog in ons land is flink besnoeid. Daartegenover staat evenwel een klei ne uitbreiding, welke loopt tot en met het Mandement van 1954 en de reacties daarop. De titel is gewijzigd, teneinde verwarring met de eerste druk te voor komen. Ofschoon dus nu het nieuwe boek door de chirurgische ingreep een ge lukkige eenheid van stijl en gedachte vertoont, is toch het vitium originis niet geheel en al verdwenen. Het werk draagt nog enigszins de trekken der twee-eenheid, die het bij zijn geboorte heeft meegekregen. Prof. Rogier heeft door de wijzi gingen in zijn eigen tekst, die hij voornamelijk aan het begin heeft aan gebracht, een uiterst scherp en duide lijk beeld ontworpen van de situatie, zoals deze in de vaderlandse kerk rond 1850 bestond. De enorme hoeveel heid gegevens, welke hem door le venslange studie 'en dienste staat, rangschikt hij met de vaste hand van de geoefende, scherp-onderschei- dende historicus tot één doorlopend verhaal. Dit verhaal kruidt hij met de hem eigen puntige opmerkingen en beschouwingen, met tal van sail lante details en hartige epitheta ook, zodanig dat zij in staat zouden zijn de indruk te wekken, dat hij altijd tus sen de door hem beschreven perso nen en toestanden lijfelijk vertoefd heeft, ware het niet, dat zijn leeftijd deze onderstelling tot een pertinente dwaasheid maakt. Verhaal en be schouwingen over het verhaalde vor men één geheel, dat niet nalaat die pe indruk te maken. Dit alles geldt evenwel in mindere mate van die hoofdstukken, die oor spronkelijk van de hand van rector De Rooy stammen. Ook in deze gedeel ten is stevig gesnoeid en veel gewijzigd. Maar tevens bewijzen deze omwerkin gen hoe moeilijk, ja onmogelijk, het fel- telijk is om hetgeen een ander schrijft naar eigen inzichten om te werken en tot bloedeigen bezit te maken. Zij mis sen m.i. de strakke lijn van het betoog, dat het kenmerk is van de rest van het werk. Er zijn te grote uitweidingen blijven staan. Een voorbeeld. In de ver antwoording van de eerste uitgave zei den de gezamenlijke auteurs, dat zij be slist niet wilden geven een inventari satie van wat in het tijdvak 1853-1953 op het gebied van de katholieke acti viteiten tot stand is gekomen. Deson danks waren er heel wat mededelingen van zulke inventariserende aard te vin den; ik denk b.v. aan medewerkers aan litteraire tijdschriften. Het register bevatte, mede ten gevolge van deze wij ze van werken, ongeveer 1450 namen! In zekere zin heeft het vastleggen van tal van namen in enig onderling ver band zijn zeer grote nut. Het vergeet achtige nageslacht kan dan snel en goed georiënteerd zijn. Die reeksen na men en tal van andere, soms te lange opsommingen, zijn in de nieuwe bewer king evenwel blijven staan. In het nieu we register bevinden zich, ondanks de inkorting, nog altijd een 1500 namen. Het noemen van alwie maar in enig opzicht belangrijk zou kunnen geweest zijn, heeft Dedenkelijk veel weg van de befaamde roomse eigenschap om el kaar wierook toe te zwaaien. In de eer ste druk was aan al zulke figuren vol doende ruimte toegemeten geworden. Zulke digressies nemen echter niet weg, dat het boek als geheel gezien, het karakter heeft gekregen van een prachtig essay, dat enig is in zijn soort. Het is boeiend, briljant en prikkelend, zoals ieder essay van schrijvers van formaat pleegt te zijn; doch evenzeer uitermate sterk pexsoonlijk gekleurd. Het zet aan het denken en overwegen, opent perspectieven en geeft gedachten, maar lang niet altijd zal men het met alle beschouwingen eens zijn. Daarbij gaat het er niet om of enkele kleine on derdelen wel in alle opzichten de toets der kritiek zouden kunnen doorstaan op zulk een samenvatting, die blijk geeft van een enorme belezenheid in allerlei litteraire en semi-litteraire pro- dukten en drukwerken van de behan delde tijd, valt licht iets aan te merken voor hem, die zoeken wil; geen men senwerk is immers volmaakt. Evenmin gaat het er hier om of men, zoals wel gebeurt, de Schrijver liefdeloosheid en gebrek aan tactvolle discretie ten las te zou kunnen leggen. Over de wijze, waarop men over net verleden en de dragers-met-hun-bedoelingen daarvan kan, mag of moet oordelen, zal altijd verschil van mening blijven bestaan; het is niet een vraagstuk, dat speciaal en alleen de historici zou aangaan. Neen, de opzet als geheel, het essay achtig karakter en de voorgedragen vi sies zetten aan het nadenken en zullen ongetwijfeld deze of gene soms nopen tot nadere studie om eventuele tegen spraak te kunnen waar maken, In het bijzonder valt op, dat de au teur geschreven heeft onder een zeer sterke beïnvloeding door de hedendaag se gezichtspunten en vernieuwings drang in het katholieke kerkelijke le ven. Ja, heeft hij dat hier en daar niet gedaan in een mate, die voor een ge schiedkundige, die m.i. op de eerste plaats het verleden vanuit het verleden moet trachten te beoordelen, niet te handhaven is? Het zal moeilijk zijn op deze vraag een eenzinnig antwoord te geven. Want vanzelfsprekend heeft ook de historicus-ex-professo in zijn hoeda nigheid van gelovige en staatsburger het recht misstanden in verleden zowel als heden aan de kaak te stellen; dik wijls kan juist hij zulks met meer ge zag dan enig ander. In dit verband denk ik aan de uitweidingen en persoonlijke visies, die Schrijver ten beste geeft over (on) hebbelijkheden, waarmee hij het persoonlijk niet eens kan zijn, b.v, het geven van verfomfaaide latijnse na men (blz. 264-205) of over het vraagge- bed. Af en toe hebben sommige passa ges veel weg van polemieken, die in een werk als het onderhavige strikt genomen niet op hun plaats zijn, daargelaten of de lezer het met Rechts het paleis van Mgr. Beran op het Hradcany-plein te Praag. Links kasteel Hradcany, de zetel van de regering. Op de achtergrond de torens van de kathe draal van Praag. Advert en tt* in zo'n luxe snelle en zuinige Renault „DAUPH1NE" 5655.— Uit voorraad bij WAGENWEG 164—168 Telefoon 12138 en 15056. Het cricket-team van West- Indië is in Engeland voor het spelen van een aantal wed strijden. De eerste Testmatch is nu aan de gang en heel En geland volgt de verrichtingen met spanning, want in 1950 wisten de West-Indiërs het moederland te verslaan. De B.B.C. besteedt ook de nodige aandacht aan dit bezoek, van de eerste Testmatch wordt zelfs een „ball-by-ball"-verslag gegeven, d.w.z. dat de gehele, dagen durende, wedstrijd van minuut tot minuut door de luidsprekers te volgen is. Men heeft daarvoor een schema uit gedokterd, waarbij de versla gen afwisselend over het Light Programme en de zender van het Derde Programma te ho ren zijn. Het lichte programma is daarvoor ingrijpend gewij zigd, de zender van het Derde Programma wordt overdag niet gebruikt, de Home Service be houdt een ongewijzigd pro gramma. Voor de T.V. heeft de B.B.C. de alleenrechten verkregen, maar daar zendt men niet de gehele wedstrijd uit. Wel geeft men iedere dag een recht streekse reportage van de fi nale van de dag, terwijl er iedere avond een verfilmd overzicht wordt vertoond. De beroemde Belgische vio list Arthur Grumiaux zal zon dagmiddag voor de K.R.O. het vioolconcert van Mendelssohn spelen. De violist bespeelt de mooist denkbare Stradivarius, j °r m weester-vioolbouwer de „Titiaan" genoemd. „Stra divarius had", zegt Grumiaux, „buiten zijn enorme kennis van het hout dat hij gebruikte en zijn wonderlijk gevoel voor prooortie, iets dat wij bij het zoeken naar zijn geheim mis schien te veel vergeten, n 1 het genie in zijn handen." Grumiaux heeft zijn Stradi varius niet zelf verworven. Hij vertelt daarover: „Bij mijn tweede bezoek aan Amerika maakte ik kennis met een mu sicus genaamd Gerald Warburg. Hij toonde mij een prachtige Stradivarius, die door de mees ter in 1715 gedateerd was. Mijn bewondering ziende bood hij aan dat ik het instrument bij mijn drie concerten in Carne gie Hall zou bespelen. Ik dankte hem hartelijk, maar wilde op dit aanbod niet in gaan, omdat ik mijn eigen in strument door en door ken. Enige dagen later echter ge beurde er wat met mijn instru ment en het moest gerepareerd worden. Ik wendde mij tot Warburg of ik alsnog van zijn instrument gebruik mocht ma ken en ik ontving het per om gaande. Na de Carnegie Hall concerten bood hij mij spon taan aan ook tijdens de verdere tournee door Amerika de Stra divarius, die ik was gaan lief hebben, te bespelen." „Een van de grootste schok- ARTHUR GRUMIAUX ken van mijn leven onderging ik echter toen ik op punt stond naar Europa terug te keren. Warburg zei mij ook verder op zijn Stradivarius te blijven spelen. Ik gebruik het prachtige instrument nu al drie jaar." Op de vraag waarom hij de viool als instrument koos, ant woordde Grumiaux: „Toen ik vijf jaar was begon ik met het vioolspelen. Een jaar later ging ik ook piano studeren. Enige jaren later vroeg mijn grootvader, die mij de elemen ten van de muziek had bijge bracht, welk instrument ik nu koos om verder te gaan. Bui ten het bespelen van de twee instrumenten was er immers nog de theorie, de harmonie en het orkestspel en niet te vergeten, ik ging ook nog op school. Ik hield echter van allebei de instrumenten en op perde ze beide te blijven be spelen. Mijn grootvader besloot toen dat de viool mijn instru ment zou zijn, omdat ik daarop mijn studies begonnen was. Maar ik houd er nog steeds van piano te spelen." De B.B.C.-T.V. heeft een rechtstreekse reportage gege ven van het leven van de Cis terciënsers in een klooster op een klein eilandje voor de kust van Wales. Het eilandje, Cal- dey geheten, ligt drie mijl uit de kust en de reportage is dan ook een hele onderneming ge weest. Er moest een geweldige hoeveelheid materiaal overge bracht worden, waarbij men rekening moest houden met de getijden. Naast het gewone materiaal moesten ook enorme generatoren meegevoerd wor den om de nodige stroom op te wekken. Daarnaast was het geen sinecure al die zware ge vaarten van het haventje over een smal paadje naar het klooster te brengen. Het klooster werd in 1928 op last van Paus Pius XI over genomen door de Cisterciën sers. Een groep monniken van de Abdij van Chimay in Bel gië vormde de eerste bewo ners. Nu zijn er monniken uit alle delen van de wereld en uit alle beroepen. Achter hotel Hof van Hol land in Hilversum staat een oud en behoorlijk gammel ge bouwtje. Het is de schouwburg van de vroegere firma Zo- gram het gehuurd om er op namen te maken voor Philips en Decca. Nu zal men zeggen hoe kan zo'n firma nu trekken in een oud krot, terwijl de ra dio als maar kostbare studio's bouwt? Het geheim is de schit terende acoustiek van het zaaltje. Voor een orkest tot vijf en twintig man is het vol maakt, voor jazz- en kamer muziek niet te vervangen. De ramen achter het balkon zijn dichtgemaakt, de zaai is op toneelhoogte overdekt door een plankier. Er is dus één ruimte gemaakt, maar onder het plankier staan nog altijd de oude pluche stoelen. En nu merdijk Bussink, een deftige mod u eens letten op de zaak en vooral een beroemd restaurant. Het is een schouw burgje zoals die in de vorige eeuw wel gebouwd werden in kleine gemeenten, waar men over enige contanten beschik te. Een kleine zaal, veel tier lantijnen, heel intiem en gezel lig. Een zaaltje niet alleen om naar het kleine tonefel te kij ken, maar ook om rond te kijken en zelf bekeken te wor den. Dat schouwburgje is allang uit de tijd. En toch nog altijd en wel dagelijks in gebruik. Als radiostudio is het zelfs historische grond. Nico Treep en Albert van Raalte hebben er hun radio-debuut gemaakt, want het was de eerste orkest studio van ons land. Als zo danig heeft men er heel lang gebruik van gemaakt. Na de oorlog heeft de firma Phono- acoustiek als bijv. een opname van Malando te horen is. Waarom wij dit alles ver tellen? Wel in dezelfde „stu dio" worden de opnamen ge maakt voor het Bierprogramma van Radio-Luxemburg. Men dacht toch niet dat Eli Asser en Ko van Dijk en de rest van het groepje iedere week naar Luxemburg togen. Nee. de bandies van dat orogramma worden opgenomen in de studio van Hof van Holland. Wanneer straks door de va kanties de studio's in Bussum gedurende enige tijd praktisch gesloten ziin en geen grote produkties kunnen worden uit gezonden. zullen de verschil lende omroenen zich beoalen tot het uitzenden van buitenrepor tages. Dit jaar zal de T.V n.l. wel de gehele zomer blijven uitzenden. zulke passages al dan niet eens kan zjjn (bv. blz. 613 over de KVP of over de houding van katholieken t.o.v. bis schoppelijke uitspraken in politicls). De mengeling van essay en beschrij vend historie-werk geeft aan deze „Ge schiedenis van katholiek Nederland sinds 1853" haar geheel eigen en aan trekkelijk karakter. Het is altijd in ho ge mate interessant een man van on gewone eruditie en belezenheid zijn vi sie te horen geven op het tijdperk, dat hij grondig bestudeerd heeft. Temeer, wanneer die visie onder woorden wordt gebracht in een stijl, die iets prikke lends heeft vanwege de originaliteit der zeggingswijze. Deze beschouwingen wil ik eindigen met een wens, die mij recht uit het hart welt. Het zij prof. Rogier vergund tijd en gelegenheid te vinden om aan zijn geloofsgenoten en eigenlijk niet al leen aan dezen te schenken hetgeen nog. ontbreekt aan een complete „Ge schiedenis van het Katholicisme in Noord-Nederland". Wij hebben nu van zijn hand twee forse delen over de 16e en 17e eeuw en één niet minder fors deel over 1853 tot heden. Er rest nog de beschrijving van precies 150 jaren! Mogen ook zij in hem hun beste kenner en briljante beschrijver vinden. Dr. B. A. VERMASEREN Advertentie A van Z tot A Oo betrouwbare tijdmeter GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 2004J KAMPERVEST 51 TELEFOON 21101 V JANSSTRAAT 9 TELEFOON 16042 Binnenweg 10 - Tel. 38492 - Heemstede Aan de Oostenrijks-Hongaarse grens worden sedert zondag twee Amerikaanse studenten vermist, die een trektocht door Oostenrijk maakten. Ze bevinden zich vrijwel zeker in Hongaarse gevangen schap. Een Oostenrijkse douanebeambte heeft zondag gezien dat Hongaarse grenswach ten twee jongemannen, wier signalement overeenkwam met dat van de vermiste studenten, hebben meegevoerd. De studenten, Myron Gilbert en War ren William Hair, die ongeveer 20 jaar zijn, hadden voor hun vertrek in een jeugdherberg gezegd, dat zij een kijkje in het grensgebied wilden gaan nemen. (Rtr.) Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Phflips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor mede te werken tot de oprichting van de „N.V. Gasvoorzie- ning Noordwest Nederland" te Amster dam welke ten doel heeft: het In samen werking met haar aandeelhouders be vorderen van een rationele gasvoorzie- ning in Noordwest Nederland. Het voor stel houdt verder in een deelname in het maatschappelijk kapitaal voor 20 aan delen, elk groot 600 welke terstond dienen te worden volgestort. In hun toelichting zeggen B. en W., dat het noodzakelijk is om tot een meer rationele en economische gasvoorziening te geraken. Dit heeft zowel landelijk als geweste lijk geleid tot een ontwikkeling ln de richting van samenwerking en concen tratie van alle bij gasproduktie en dis tributie betrokken instanties. Die ontwikkeling heeft landelijk tot resultaat gehad, dat op korte termijn zal worden overgegaan tot de oprich- ting van een nationale gasmaatschappij waarin onder meer een zestal regionale organen van samenwerkende gasdis\i- buanten zitting heeft. Een van die orga nen is dat van Noordwest Nederland, waarin Haarlem zal toetreden. Het maatschappelijk kapitaal van dit orgaan is gesteld op 120.000, verdeeld in 200 aandelen a 600. Haarlem neemt dus 20 aandelen voor zijn rekening. De vennootschap wordt bestuurd door een directie onder toezicht van een raad van commissarissen. Deze raad zal uit tenminste 15 en uit ten hoogste 21 leden bestaan. Haarlem krijgt daar bij 2 zetels toegewezen. Advertentie 11493 «9 LANGE V EEKSTRAAT 10 TEL De uitslagen van de woensdag voor de onderlinge competitie van V.KJD. ge speelde partijen luiden: Masteling-Hes- selman 02; Herberman-v. Wort 02. Van het toernooi-voor-onafhankelijken zijn de uitslagen van de 3e ronde: Bandsma-v. d. Velden 11; Luiten-v. Hoesel afgebr.Merriënboer-Blesgraaf (n.o.) 02; Konijnenburg-Belterman 2 0; v. Hoesel-Konijnenburg (2e ronde, n.o.) 20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7