KAB-voorzitter over de huurcompensatie Mislukking van overleg in Stichting van de Arbeid betreurenswaardig Versterking van besluitvaardig heid door overdracht van haar taak naar de S.E.R. Vasthouden aan loon- en prij sstabilisatie Twee jongens verdronken m Prachtig zomerweer lokt duizenden naar buiten WEER MOORDPARTIJ IN ALGERIJE Moordaanslag op boerenerf te Oploo Man in rook gestikt Khroesjtsjev voor Amerikaanse T.Y. Pleidooi voor betere onder linge verstandhouding Hoe enorm druk het was mSÊé Na tweehonderd dagen Het weer Zweefvliegtuig neergestort Meer dan honderdduizend mensen te Zandvoort Fransen doden 169 verzetslieden Verandering op komst Werkgevers premie kinder bijslag kan omlaag Piloot gedood Gespannen verhoudingen Soc. Verzekeringsraad: Toestand van het slachtoffer ernstig; dader gearresteerd Bij poging om brand te ontvluchten OOK UITZENDING IN RUSLAND MAANDAC 3 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 26921 Overdracht aan S.E.R. Vakbonden zijn mede verantwoordelijk Iets koeler Viltmantels in kleuren 59.50 Weerslag in Tunesië Drie schoten uit browning Terugtrekking van troepen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3 W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3# uur 's avonds tel. 21544. De thans gekozen oplossing voor de a.s. huurverhoging is het enig denkbare systeem, dat zo goed mogelijk twee be langrijke voorwaarden verenigt: volle dige compensatie van de meerdere huuruitgaven, met name voor de laagst betaalden, en beperking van de totale verhoging van de loonkosten, in ver band met de bestedingsbeperking. Dit verkaarde hedenmorgen de heer J. A. is over de regeringsbeslissing niet on tevreden, omdat haar primaire doel volledige compensatie niet alleen voor de laagstbetaalden, maar in het algemeen wel is bereikt. Voor de hoogst gesalarieerden is de beslissing iets on gunstiger, zowel wegens het gestelde maximum (vier gulden per week) als wegens de progressie in de belastingen. De K.A.B. ziet dan ook geen reden tot Middelhuis, verbondsvoorzitter van de juichen, temeer niet, omdat de econo- K.A.B., toen hij te Utrecht de ver- mische situatie een reële vooruitgang bondsraadsvergadering opende met eni- in het inkomen der werknemers be- ge sociaal-economische beschouwingen, ter: een vermindering van de beste- Waarin hij ook de a.s. huurverhoging dingsbeperking thans nog niet toe- betrok. De K.A.B., aldus de voorzitter, laat. Naar aanleiding van de kritiek van werkgeverszijde merkte de heer Mid delhuis op, dat, indien men niet wil vervallen in compensatie per individu eel geval, macro-economisch gezien een zekere overcompensatie onvermijdelijk Is, bijvoorbeeld bij inwonende gehuwde werknemers. In de werkgeversverkla ring van 17 mei 1.1. wordt voorts geen rekening gehouden met het feit, dat over de looncompensatie belasting en sociale premies moeten worden betaald Bovendien is het sociaal-psychologisch niet te doen, nu het gemeentenklassen verschil plotseling gevoelig te vergro ten, terwijl men allerwegen op vermin dering of verdwijning zit te wachten, tenslotte kan van een enigszins beteke nende overcompensatie moeilijk gespro ken worden; het voordeel bedraagt in de meest gunstige gevallen 30 h 79 cent Per week, namelijk 1/3 a 1 pet van het Weekloon van de laagstbetaalden. „Hoe men, dergelijke bedragen zien de, de moed kan opbrengen om te spre ken over onverantwoorde overcompen satie zoals de werkgeversorganisa- ties in hun verklaring deden ontgaat ons te enenmale. Hiermede is echter Wel duidelijk een van de oorzaken ont huld, waardoor het overleg in de stich ting is mislukt," aldus de heer Middel huis, die het een betreurenswaardige zaak vond, dat de Stichting van de Arbeid een verschil van een paar dub beltjes per week niet heeft weten to overbruggen. „Dat is een teken aan de wand. Een feit, dat ons noopt ernstig te zoeken naar wegen en middelen, die het cen- traie overleg van het bedrijfsleven uit de impasse kunnen helpen, waarin dit de laatste jaren is geraakt." De heer Middelhuis herinnerde aan een stelling van de secretaris van do katholieke werkgevers, dat een van de redenen van het de laatste jaren zo dik wijls vastlopen van de besprekingen in de stichting gelegen is in de bipartite samenstelling en in de mogelijkheid van een tweede kans, in die zin, dat de door de regering te nemen beslissing voor een bepaalde partij gunstiger kan Uitvallen dan het stichtingscompromis. „Er zit misschien wel iets waars in," aldus de heer Middelhuis. „Indien deze diagnose juist is, zijn er voor hen, die de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven voorstaan, alle redenen aanwezig om te blijven hameren op de Wenselijkheid van een overdracht van een thans in deze door de stichting uit geoefende taak naar de S.E.R." Van een dergelijke overdracht ver wachtte de voorzitter een versterking van de besluitvaardigheid van het be drijfsleven zeif en daardoor vermin derde noodzaak voor de overheid om zelf beslissingen te nemen. Voorts versterking van de redelijkheid, om dat werkgevers en werknemers heb ben te bedenken, dat zij des te meer kans hebben een meerderheid van de derde groep voor hun standpunt te winnen, naarmate hun argumenten beter en redelijker zijn. Spr. ver wachtte tevens vermindering van de tegenstellingen, tenzij men van oor deel zou zijn, dat allengs de noodzaak van centrale, globale leiding, dan wel het nut van centraal overleg en sa menwerking minder is geworden. De heer Middelhuis was dit zelf zeker biet van mening; een gezond sociaal- economisch bestel is nauwelijks meer denkbaar zonder nationale leiding. Wijzend op de zorgen, die de situatie Van de batalingsbalans baart tijdens de bestedingsbeperking zijn en worden ®nige kostbare desiderata verwezen lijkt, zoals ouderdomswet, landbouw- bulp en huurverhoging benadrukte de heer Middelhuis, dat het beleid vóór dlles gericht dient te zijn op primaire bestemming voor dekking van het be- lalingsbalanstekort van al hetgeen uit be produktietoeneming ter beschikking kpmt en niet nodig is voor de behoeften d't de normale bevolkingsgroei. Hiervoor dragen na de centrale over bad en de lagere publiekrechtelijke or- ganen ook de organisaties van het be drijfsleven mede verantwoordelijkheid. ~It houdt in, dat met kracht moet ™°rden vastgehouden aan de loon- en Prysstabilisatie. Een zich onttrekken r?n de afspraak van vet leden iaar kan name voor de wé'kr>"""">rs grote barigheden meebrengen. Behalve de centrale organisaties moeten ook de hiervan deel uitmakende bonden zich wel bewust zijn van hun verantwoor delijkheid Elke pond moet zich daarom rea liseren. dat men het de andere bon den heel moeilijk kan maken door het gentleman's agreement niet voor de eigen bedrijfstak te laten gelden. Een al te gemakkelijk losmaken van de voor 1957 gekozen lijn zou op gevoe lige wjjze afbreuk kunnen doen aan de coördinatiegedachte in de loonpo litiek. Zonder een zekere coördinatie kan niet worden waargemaakt, dat d» loonontwikkeling in de afzonderlijke bedrijfstakken binnen het raam van het algemeen welzijn bliift Hoewel spr. er volledig begrip voor had, dat coördinatie in de vorm van stabilisatie allerminst prettig is en de activiteiten van de bonden ernstig be lemmert, was hij voorshands van oor deel, „dat het criterium voor ons han delen niet mag zijn de eigen speelruim te, maar wat binnen het kader van het algemeen belang voor onze mensen als het beste bereikbaar is." Vervolg op pagina 3) Spanje Blijkens een officiële bekend making zijn tien vooraanstaande politi ci gearresteerd -vegens „samenzwering tegen het regime". Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Iets koeler weer met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, maar morgen overdag, vooral in de kust provincies, ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Zon: 4.26-20.55 Maan: 11.32-0.19 Zondagavond even na half zes is de 16-jarige T. Rotman uit Doetinchem van een kruiwagen gegleden en in de Oude IJssel geraakt en verdronken. De jongen die niet kon zwemmen wil de zich met de kruiwagen van de ene zijde van de rivier naar de andere la ten drijven. Toen de kruiwagen de wal verliet, viel hij er af. Hij was in gezel schap van een aantal jongens van on geveer dezelfde leeftijd. Een van deze knapen had de overzijde reeds bereikt. Drie personen, die men te hulp geroe pen had, hebben gedoken, doch zonder resultaat. De gemeentepolitie van Doetinchem heeft tot half acht gedregd en daarna de werkzaamheden overgedragen aan de rijkspolitie. De rivier is ter plaatse ongeveer vier meter diep. Omstreeks vier uur des middags is de vijfjarige Steven Kruissen uit Gelder- malsen bij het baden in het riviertje de Linge in een pas uitgebaggerde vaar geul geraakt. Toen hulp kwam opdagen, was het knaapje reeds in de diepte ver dwenen. Eerst na twee uur dreggen werd het levenloos opgehaald. Zaterdagavond is op de vliegbasis Gilze Rijen een één-persoons zweef vliegtuigje te pletter gevallen. De pi loot, de 15-jarige scholier J. K. uit Sprang Capelle, werd op slag gedood. Het ongeval gebeurde kort na de start, meteen nadat het toestel was „opgelierd. Van een hoogte van onge veer vierhonderd meter maakte de pi loot een duikvlucht om meer vaart te krijgen, zoals dat te doen gebruikelijk is. Maar om een of andere, niet beken de reden slaagde hij er niet in het toe stel weer op te trekken. Voor de ogen van de ontstelde toeschouwers sloeg het tegen de grond. Een 'soortgelijk on geluk Is bij de Nederlandse zweefvliege rij nog niet voorgekomen. Hongarije Volgens Hongaarse vluchtelingen, die in Oostenrijk zijn aan gekomen, zou oud-president Zoltan Tildy enkele dagen geleden door de Hongaarse geheime politie in Boeda pest zijn gearresteerd. Ook delen deze vluchtelingen mee, dat premier Kadar enige tijd geleden een poging van aan hangers van Rakosi om weer aan het bewind te komen heeft verijdeld. -r Het was gisteren volop zomer aan het strand. Meer dan honderdduizend mensen hebben b.v. aan het strand van Zandvoort genoten van de koesterende stralen van de zon, die soms door een licht zeebriesje getemperd werden. Het waren merendeels stedelingen die al vroeg in de morgen maakten, dat er een ware invasie kwam van dagjes mensen, die met tram, trein en bus werden aangevoerd. Tegen elf uur wa ren alle bad- en ligstoelen en alle ter rasjes op het strand bezet. Om twee uur beleefde de drukte haar hoogte punt. Er werd al in zee gebaad, al was het water nog steeds vrij koud. De strand- en horeen-exploitanten hebben goede zaken gedaan. Voor automobilisten, die hun wagen wilden parkeren, was het 's middags een hele toer een plaatsje te vinden. Tot in de kleinste zijstraatjes van Zand voort stonden auto's, in totaal ongeveer 25.000. Opvallend was, dat er weinig bussen of touringcars waren. Daar staat tegenover, dat er thans in Zand voort weer veel Duitse badgasten lo- advertentie BARTELIORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Na tweehonderd, dagen op de open zee te hebben doorgebracht, hebben de vijf bemanningsleden het houtvlot Tahiti-nuiverlaten. Zij werden hiertoe gedwon gen doordat een woeste storm het vlot volkomen onhandelbaar had gemaakt. Terwijl Franse troepen nog bezig wa ren met een klopjacht op de Algerijnse rebellen, die in het dorp Melouza 302 mannejjjke inwoners hadden vermoord, werd tijdens het weekeinde melding ge maakt van een nieuwe moordpartij, kleiner van omvang ditmaal, maar met evenveel fanatisme uitgevoerd, fn de stad Wagram in het zuidelijk deel van het departement Constantine wer den 26 mannelijke inwoners vermoord. In de omstreken van Melouza hebben de Franse troepen enkele malen ge vechten geleverd met groepen re bellen. In totaal werden 169 Algerijnse verzetslieden gedood. Volgens berich ten uit Franse bron zjjn de moordpar tijen in Algeriit) voornamelijk het werk van de extremistische F.L.N.. het Na tionale Bevrijdingsfront. Zij zouden be doeld zijn om de bevolking ervan te weerhouden Franse bescherming in te roepen en zij zouden tevens een onder deel vormen van de strijd om de macht tussen de F.L.N. en de gematigde Al gerijnse Nationale Beweging, de M.N.A. De toestand verslechtert zienderogen en de crisis wordt nog verscherpt door het feit, dat Frankriik nog steeds in afwachting is van een nieuwe regering. Er zijn Franse politici, die een nieuwe poging voorstaan tot onderhandelingen met de gematigde nationalisten in Al gerije. Anderen evenwei bepleiten een ver sterking van de Franse strijdkrach ten in Algerije met 100.000 man, de afkondiging van de staal van beleg, het toekennen van meer bevoegdhe den aan de militaire commandanten en een autoritair bewind in de „mé- tropole" zelf. Le Monde schreci zaterdag, dat het een ramp zou zijn, als Frankrijk voort gaat in Algerije een oorlog te voeren, waarin het niet gelooft „Aan het eind van deze weg doemt het onvermijde lijke verlies op van Algerije, misschien van zwart Afrika en tenslotte van al on ze vrijheden en de overblijfselen van onafhankelijkheid. Hoeveel afschuw de massamoord in Melouza onze NATO- bondgenoten ook inboezemt, zij zullen niet onbeperkt blijven toekijken bij een verslechtering van de situatie in een van de sleutel-sectoren van de Atlantische defensie. En de eerbied voor de democratie is in Frankrijk niet zo groot, dat het alle nederlagen kan overleven". De situatie in Algerije heeft ook een ernstige weerslag op de betrekkingen van Frankrijk met Tunesië. In de buurt van enkele kampen voor Algerijnse vluchtelingen is het tot een treffen ge komen tussen Franse en Tunesische troepen \a-i Tunesische zijde werden daarbij zeven militairen gedood. De secretaris-generaal van het Tunesische ministerie van buitenlandse zaken, Hajeri, die toevallig ter plaatse was. werd ernstig gewond. Premier Bourguiba heeft de begrafe nis van de zeven Tunesische soldaten bijgewoond en hij heeft in een rede verklaard, dat hij met Frankrijk wenst te onderhandelen over de terugtrek king van de 70 000 man Franse troe pen, die thans nog op Tunesisch grond gebied vertoeven om te verhinderen, dat Algerijnse verzetslieden naar Tune sië uitwijken tf van daaruit steun ont vangen. In afwachting van. het resultaat van deze onderhandelingen wi) hi1 elke ver plaatsing van Franse troepen op Tunesisch grondgebied afhankelijk stel len van zijn goedkeuring. (AFP-Reuter-UP). geren, terwijl er ook nog al wat Ameri kanen en Fransen zijn. De kinderka mer van de politiepost op het strand van Zandvoort kreeg enkele honderden „vondelingetjes" op bezoek, die tijdelijk hun ouders in de drukte op het strand waren kwijt geraakt. Omstreeks vijf uur begon de grote terugtocht van de dagjesmensen. Dat betekende handen vol werk voor de verkeerspolitie in Zandvoort, Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, voor bus chauffeurs en conducteurs d van de NZHVM en voor de spoorwegmannen. Haarlem vooral kreeg de recorddrukte door zijn straten en wegen te verwer ken, omdat de Zandvoortselaan in Heemstede moeilijk berijdbaar is in verband met de ophoging van de spoorbaan bij het station Heemstede- Aerdenhout. Verkeersborden dirigeren daarom in Heemstede en Haarlem alle verkeer naar Zandvoort in de richting van de Zeeweg in Overveen. Tussen vijf en acht uur waren er nog al wat ver- keerspuzzles in Haarlem bij de Jans- brug en de Cathrijnebrug. Knelpunten voor het verkeer waren ook het kruis punt Bloemendaalseweg-Julianalaan in Overveen, en de beruchte kruising He- renweg-Zandvoortselaan in Heemstede. De spoorwegen hebben enkele extra treinen laten rijden op het traject Zand- voort-Amsterdam. De bussen en trams van de NZH, die al haar beschikbare materiaal had ingezet, konden de toe loop nauwelijks aan. In het busverkeer heersten soms chaotische toestanden tussen vjjf en zeven uur. Een NZH-bus heeft b.v. anderhalf uur gereden over het traject Haarjem-Bloemendaalse strand v.d. inplaats van de gebruikelij ke twintig minuten. De vertragingen werden veroorzaakt door de verkeers opstoppingen. De drukte van het ver keer was het grootst tijdens de uittocht van de strandbezoekers, omdat de aan voer verspreid was. Ernstige verkeers ongelukken hebben zich nergens voor gedaan. 13.000 mensen hebben zondag verpo zing gevonden in het nationale park De Kennemer Duinen. Ook daar was 's middags vrijwel geen parkeerplaats- je meer te vinden. Achthonderd kam peerders hebben het weekeind doorge bracht op het kampeerterrein De La kens in de Kennemerduinen. Het waren merendeels Amsterdammers, maar ook wel Hagenaars en Rotterdammers. Het overgrote deel van de kampeerders, die zaterdag overnachtten in hun ten ten, kwam per fiets. De dagbezoekers van het strand in Zandvoort zijn voor het grootste deel Amsterdammers en Haarlemmers. Aan het Bloemendaalse strand komen me rendeel Haarlemmers, maar het strand van IJmuiden is een dorado voor Amsterdammers, die van een preten tieloos en meer huiselijk strandleven willen genieten. Vergeleken bij Zand voort was het IJmuidense strand rusti ger, hoewel er bij de zuiderpier 's mid dags vrijwel geen ruimte meer was. De NZH-bussen reden er af en aan, terwijl ook de afvoer van de bezoekers, die per bus naar het station in Haarlem ge bracht worden, vlot verliep. De IJmui dense stranddrukte had tot gevolg dat er tientallen kinderen hun ouders kwijt raakten. De vondelingetjes kwamen te recht in een voor hen bestemde ruimte onder de op palen staande politiepost op het strand. Die ruimte was met gaas afgezet en deed sterk denken aan een kippenren. Op de meeste plaatsen in ons land bleef de temperatuur iets beneden de 25 6raden. In Frankrijk en Duitsland werd hier en daar 27 graden gemeten. Zoals bij warm weer gebruikelijk is, ontwik kelde zich boven Frankrijk een onweers storing die zich geleidelijk naar het orden uitbreidde. In Frankrijk viel op vele plaatsen regen en onweer. Van morgen bereikten de buien België. Ze zullen zich ook over ons land uitbreiden. Van zee zal daarna wat koelere lucht ons land binnenstromen. Op de Oceaan be vindt zich koudere lucht, terwijl de luchtdruk daar belangrijk is gestegen Het front dat de koude oceaan-lucht begrenst, dringt langzaam de Britse eilanden binn. het zal ons land morgen echter nog niet bereiken. De drukte aan onze stranden was giste ren enorm. Het parkeerterrein aan het eind van de Zeeweg te Bloemendaal kon de stroom auto's nauwelijks verwerken. (Van onze Haagse redactie) De Sociale Verzekeringsraad zal de regering mededelen, dat naar zijn me ning de werkgeverspremie voor de kin derbijslag met terugwerkende kracht tot 1 januari 1957 van vijf procent op 4,6 procent kan worden teruggebracht. De grote reserves van het kinderbijslag- vereveningsfonds maken deze lastenver laging voor de werkgevers mogelijk. Het is wel haast zeker dat minister Suurhoff dit advies zal opvolgen. Het betekent voor de werkgevers een gedeeltelijke compensatie voor de hogere loonlasten, welke zij door de komende huurverho ging moeten gaan dragen. Te Oploo (gemeente St.-Antonis) is zondagmorgen een moordaanslag ge pleegd. De 23-jarige H. C., zonder be roep, liep op het erf van B. R„ een 20 jaar oude molenaar. C. had een oogje laten vallen op de zuster van R. Toen laatstgenoemde de man verzocht om van zjjn erf af te gaan, weigerde deze dit en loste uit een zware browning drie schoten op R. Een schot kwam in de deur van de woning terecht, het tweede trof R. in de onderbuik en het derde was gericht op de zwager van R„ die het slachtoffer te hulp kwam. De zwager werd echter niet getroffen. Het slachtoffer is onmiddellijk over gebracht naar het ziekenhuis te Boxmeer, waar operatief is ingegrepen. De toe stand van de getroffene is ernstig. De dader is door de politie gearres teerd op de vliering van zijn woning, waar hij zich had verscholen. Hij bood geen tegenstand. Bij fouillering werd het wapen op hem gevonden. Bij een poging de brand te ontvluch ten, die was uitgebroken in een zolder kamertje op de vierde verdieping va» een woning aan de Tweede Jan van der Heydenstraat te Amsterdam, is de 69- jarige J. Voogd zaterdagmiddag om het leven gekomen. De brandweer trof de man aan op een kamer van de vierde verdieping aan de voorzijde van het huis. Hp is gestikt in de rook. Met één straal bluste de brandweer het vuur. Gebleken is, dat het slacht offer, die alleen de zolderkamer be woonde, vermoedelijk onvoorzichtig met een twee-pits petroleumtoestel was omgesprongen. Waarschijnlijk viel het toestel om. De man verkeerde onder invloed van sterkedrank. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagast- huis gebracht. De Amerikaanse televisiekijkers heb ben gistermiddag een ongewoon schouwspel kunnen beleven. De „Co lumbia Broadcasting System" zond een interview uit, dat een uur duurde, met de Russische partijsecretaris Ni- kita Khroesjtsjev in diens bureau in het Kremlin. Twee maanden geleden richtte de C.B.S. het verzoek aan Khroesjtsjev om een dergelijk gesprek te mogen filmen. Tot grote verbazing van de Amerikaanse televisie-mensen ging de partijsecretaris akkoord met het verzoek. Vorige week woensdag is het bewuste gesprek gehouden en op genomen. De film is per vliegtuig naar de Verenigde Staten overgebracht en gistermiddag werd hij in het program ma „Face the Nation" uitgezonden. Het zelfde gesprek was gisteren ook te zien op de Russische televisieschermen en daar was het schouwspel eigenlijk even ongewoon, omdat de Russische televisie een sterk culturele inslag heeft en minder actueel is dan de tele visie in het Westen, Khroesjtsjev ant woordde een uur lang op vragen, die hem gesteld werden door B. J. Cutler, correspondent van de New York Herald Tribune in Moskou, en Daniel Schorr, correspondent van de C.B.S. in Mos kou. De partijsecretaris leverde een doorlopend pleidooi voor een verbete ring van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. „Wij hebben nooit verheeld," zei hij, „dat er een ideologische strijd zal zijn tussen het kapitalisme en het socialis me, maar wij hebben daarbij nooit aan een oorlog gedacht." Hi) pleitte voor het opheffen van handelsbeperkingen. „Laten wij concurreren, onderling han del drijven en onze ervaringen uitwisse len op het gebied van landbouw, indus trie en cultuur." Khroesjtsjev zei ook, dat de Sovjet-regering bereid is de Wes telijke diplomaten in de Sovjet-Unie meer vrijheid toe te staan, als er een „wederzijds akkoord tol stand wordt gebracht." De Russische partijsecretaris pro beerde zich tijdens het interview van zijn voordeeligste kant te laten zien, maar hij was de Amerikanen niet in alles ter wille. Hij vond het niet goed, dai de inrichting van zijn werkkamer voor de gelegenheid werd veranderd. Ook weigerde hij make-up te gebruiken. „Ik iaat me rike dag goed scheren," zei hij, „en verder geloof ik strikt in realisme." Op Khroesjtjevs schrijfbureau ston den foto's van Lenin en Marx. Achter hem bevond zich een borstbeeld van Lenin en ook stonden er de befaamde telefoons, die al zijn buitenlandse be zoekers tot dusver zo geïntrigeerd heb ben: een groene en een witte. In de werkkamer van Khroesjtsjev stonden verder modellen van het Russische straalverkeersvliegtuig Toepolev 104 en een nieuw viermotorig turbo-prop transportvliegtuig, de „Oekraïne". Van zijn belangstelling voor de landbouw werd blijk gegeven door graanproduk- ten onder glas. Zijn eerste opmerkingen waren ook aan de landbouw gewijd. Hij herhaal de zijn vroegere voorspellingen, dat Rusland de Verenigde Staten spoedig ingehaald zal hebben wat de produk- tie per hoofd van melk, boter en tar we betreft. Hjj hoopt de vleesproduk- tie te verdubbelen door vee van twee jaar oud te slachten in plaats van vee van een jaar oud, zoals nu gebeurt. De partijsecretaris bood opnieuw aan de Russische troepen uit Polen, Roeme nië en Hongarije terug te trekken, al» de Verenigde Staten zich terugtrekken uit Turkije, Griekenland en de landen van geheel West-Europa. HU meende, dat de regering-Kadar het in Hongarije ook zonder Russische troepen nog heel lang zou kunnen uithouden. Kroesjtsjev plaatste ook weer een van zijn apodictische uitspraken. „Ik kan u voorspellen," zei hij tegen de Amerikanen, „dat uw kleinkinderen on der socialistisch bewind zullen leven." Overigens beantwoordde hij niet alle vragen. Toen Cutler hem naar de hui dige getalsterkte van de Russische strijdkrachten vroeg, zei Khroesjtsjev, dat hij tevoren niet geweten had, dat deze vraag zou worden gesteld en dat hij daarom geen gelegenheid had gehad de minister van defensie te raadplegen. „In het algemeen beantwoorden wij dergelijke vragen wel," zei Khroesj tsjev, „maar ik ken nu het juiste ge tal niet uit mijn hoofd en voor zulk een publiek wil ik niet het risico lopen een onjuist cijfer te noemen." (AFP-Reuter-UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1