E. P. Schuyt wordt 6 juni 65 jaar REM Y MARTIN m I Pastoor J. Th. van Galen met emeritaat Honderden Haarlemmers op bedetocht door het aloude centrum van de stad Verloren traditie in ere hersteld ALBERT HEIJN NAAIMACHINES Directeur Nazorg zal dit jaar zijn functie neerleggen Na bijna tienjarige werkzaamheid in parochie van Overveen PASTOOR A. F. C. VAN NOORT TE HEEMSTEDE OVERLEDEN In vierde jaar van zijn emeritaat Feest van Onze Lieve Vrouw van Haarlem plechtig gevierd Lening IJ-tunnel door Ged. Staten goedgekeurd Een leven in dienst van de gehandicapte mens COGNAC mm Films faarlems Muziekinstituut BALLET- en OPERETTE. VOORSTELLING U.L.O.-leerlingen op dievenpad Pastoor Ch. L. ten Velthuis opvolger van pastoor J. van Galen Ongevallen in Haarlem Meisje uit rijdende auto geslingerd ^^uperMurt dees dees In de AH-SuperMart 1 MAANDAG 3 JUNI 1957 PAGINA 2 Donderdag 6 juni wordt de heer E. P. Schuyt, directeur van de gemeen telijke nazorg, 65 jaar oud. Op die dag ook neemt hij afscheid van de particuliere nazorg, die in Haarlem mede door zijn onvermoei de arbeid tot een zo hechte eenheid met de gemeentelijke nazorg is ver weven. De particuliere fondsen zuUen de heer Schuyt op 6 juni in het Concertgebouw een concert aanbieden. Tot 1 oktobei blijft de scheidende directeur nog in gemeentedienst. Op 1 oktober zal het namelijk veertig jaar geleden zijn, dat de heer Schuyt zich in dienst stelde van de verstan delijk en lichamelijk gehandicapten. Met dit veertigjarig jubileum zal hij zijn ambtelijke loopbaan afsluiten. Maar dat is dan ook onverbiddelijk het einde, althans in Haarlem, van zijn werkzaamheden op het gebied van de nazorg. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. FINE CHAMPAGNE Eén superieure kwaliteit Begrafenis G. J. Paulides Meisje nam 300 weg Leerlingen-uitvoering Mi Honderden Haarlemmers en zeer velen van buiten de stad van Sint Baaf hebben zondag in de vroege ochtend een bedetocht gemaakt door het centrum van de stad. Daarmede werd een traditie hersteld, welke dateert uit de dagen, toen na de alteratie de katholieke eredienst verbannen was naar de schuilkerken. De getrouwen van de oude leer waren beroofd van hun kloosters en kerken. De rijke en uitbundige processies hadden in het openbaar afgedaan, maar het Roomse volk trok er toch op uit, in stilte en zonder gerucht, en het pelgrimeerde langs de aloude heilige plaatsen om te bidden. Gisteren, op het feest van Onze Lieve Vrouw van Haarlem, werd die verloren gegane traditie in ere hersteld. Het Maria-comité te Haarlem had daartoe het initiatief genomen, in onzekerheid verkerend overigens, of dit initiatief voldoende zou aanslaan. Die onzekerheid is gisterochtend een treffende zekerheid geworden. Ondanks het betrekkelyk vroege uur waren er honderden mannen, vrouwen en jongeren naar de Sint Josephkerk ln de Jansstraat gekomen. Zy kwamen uit alle delen van de stad en van daar buiten. Alle rangen en standen, van de eerste burger der stad tot bravoureu- ze scholieren, waren present toen om 6 uur de stoet vanaf de kerk vertrok. Maria-omgang Drenkeling bleek etalagepop Haarlemse Middenstand Gehakt, half om half, 500 gram 158 Schoudercarbonade 500 gram 188 Biefstuk tartaar per stuk 50 Veiling verse groenten tegen extra lage dagprijzen Blanke asperges 500 gram 119 Verse champignons 100 gram 47 Sunkist sinaasappelen Californische grape fruits, per stuk 25 nu extra voordelig: Mooie blanke bloemkool, sperciebonen, snijbonen en worteltjes. Veilingvers, een ware tractatie. Uit onze kruidenierswarenafd.: Uit onze PINKSTERaanbieding „2 is nóg voordeliger" Fijne vruchtensappen: Ananassap Sunpearl per blik 49 2 voor 90 Sinaasappelsap - DelMonie per blik f j 2 voor 140 Grapefruitsap - - DelMonie per blik b5 2 voor 120 Citroensap 2 voor 79 GROTE HOUTSTRAAT 99 ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Examens kleuteronderwijs HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Een ontmoeting met de heer Schuyt is een sensatie oo zich. Zijn rbzige ge stalte, fors en groot, doet geen ogen blik vermoeden dat men te doen heeft met een man, die de pensioengerechtig de leeftijd met rasse schreden nadert. Een gesprek met hem is een woordenvloed die bruist van energie. Energie in dienst van mensen, die niet op de normale wijze begaafd zijn en dringend de hulp van hun medemensen nodig hebben. Het leven van de heer Schuyt heeft in die dienst gestaan, onvoorwaardelijk. Zijn gezinsleven is er gedeeltelijk bij inge schoten. Geen avond in de week kon hij thuis zijn. Vandaar, dat mevrouw Schuyt na 1 oktober haar echtgenoot eindelijk eens voor zich alleen krijgt. Men vraagt zich af, hoe men in dit werk verzeild raakt. De heer Schuyt, ln 1892 in Sloten (NH) geboren, be zocht in Zaandam de Rijksnormaal school en kreeg in 1913 zijn aanstelling als onderwijzer bij het gewoon lager onderwijs in Benschop bii Utrecht. Vier jaar later solliciteerde hij in een gelfike functie in Arnhem. Iedereen ontraadde het. hem. want. de school in Arnhem telde tal van zeer moeilijke kinderen, vaak afkomstig uit a-sociale milieux. Typerend voor de heer Schuyt is, dat hij toen juist ging solliciteren. Wel, hij werd in Arnhem hartelijk ontvangen: de leerlingen hadden ter intimidatie al lemaal een stevig mes in hun lessenaar gestoken. In Arnhem heeft hij leren be seffen, hoe belangrijk het contact is tus- Advertentie CHAMPAGNE COGN*Z IMPORTEURS: IACOBUS BOELEN AMSTERDAM CINEMA PALACE: Gaby, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Na 12 uur 's nachts, 18 j., 2.30, 7 en 9.15. Di.: één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: De ondergang van de Graf Spee, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXORTo be or not to be, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u. MINERVA: East of Eden, 14 j., 8.15 u. REMBRANDT: De duivel in de vrouw. 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: De overval op de woudexpres, 14 J., 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: De deur naar de afgrond, 18 J., 2.15, 7 en 9.15. Maandag 3 juni Stadsschouwburg: Leerlingenuitv. Mu ziekschool Toonkunst, 7.30 u. Dinsdag 4 juni Concertgeb.: Leerlingenuitvoering Haar lems Muziekinstituut, 19.30 u. Stadsschouwburg: Openbaar eindexamen der Toneelschool, 8 uur. sen school en gezin. Hij trok de gezin nen in en leerde daar de achtergrond kennen van de moeilijkheden van zijn leerlingen. Een jaar later trok hij naar Leiden, waar hij zijn carrière begon bij het buitengewoon lager onderwijs. In 1918 volgde zijn benoeming bij het B.L.O. in Haarlem De situatie was hier niet best. Er be stond één B.L.O.-school en die leidde een kwijnend bestaan. Ze was gehuis vest in een voor het onderwijs afge keurd gebouw aan de Gedempte Oude Gracht, waar nu de brandweerkazerne staat. Toen de heer Schuyt hier kwam, vroeg hij de voorgenomen opheffing van de school ongedaan te maken, hij vroeg om betere huisvesting voor de school en ried B. en W. aan maar liever in eens twee scnoolgebouwen neer te zet ten en tenslotte vroeg hij een betere salarisregeling voor het personeel en avondverzorging voor de leerlingen. B. en W. hadden maar één antwoord: snel ergens anders solliciteren om een on eervol ontslag te voorkomen. Maar dank zij de krachtige steun van Mr. A. Bruch en later ook van wethouder Bo- mans, blééf de heer Schuyt en kreeg hij in de loop der jaren zijn verzoeken ingewilligd. Op 4 maart 1925 besloot de ge meenteraad de heer Schuyt te benoe men tot directeur van de nazorg voor de leerlingen, die de BLO-scholen verlaten hebben. Veel is er sindsdien gebeurd. Haarlem telt nu 7 scholen voor zwakzinnigen met 943 leerlingen en nog drie andere buitengewone scholen met 283 leerlingen. De nazorg is volledig doorgevoerd. Avondverzor ging voor de leerlingen en maatschap pelijke nazorg zijn met kracht ter band genomen en'er zijn arbeidsinrich- tingen in het leven geroepen. Na de oorlog werd het nazorgwerk onder l°iding van wethouder Sake van der Wall weer met kracht ter hand geno men en sinds 1949 geeft wethouder W. C. Bakker er zijn beste zorgen aan. Begonnen is aan de bouw van een be schuttende werkplaats aan de Schalk- wykerweg, waar mettertijd 200 gehandi capten tewerk gesteld kunnen worden. Twee paviljoens zijn gereed: het Mr. A. Bruchpaviljoen en het Sake van der Wallpaviljoen. Binnenkort komen de loodsen, het ketelhuis en het admini- SBR M - 'i- f n de Stadsschouwburg gaven leer lingen van het Haarlems Muziek instituut zondagmiddag een aller genoeglijkste ballet- en operettevoor stelling. Wy zijn weer een ogenblik kind met de kinderen geweest. Dat wil zeg gen, we hebben finaal langs de feilen heen kunnen kijken en alleen maar ge noten van dat moeilijk te definiëren onbevangene, dat een kind in spel kan geven. Wij ouderen kunnen dat niet meer, maar wie er oog en oor voor heeft, kan het gelukkig bij het spel van kinderen nog terug vinden. De ballet-klasse, onder leiding van Roekie Aronds, heeft beslist goede din gen laten zien. En al is dan alles nog niet helemaal volmaakt, wat maakt dat eigenlijk uit. Op deze dingen is het te enenmale onmogelijk kritiek te leveren. De vrije improvisaties van vier kinderen die respectievelijk kwaadheid, treurigheid, verlegenheid en blijdschap in hun dans uitbeeldden, waren aller aardigst. Ook de rest van het ballet programma oogstte terecht veel suc ces. Onder leiding van A*nton de Beer voerde de kinder-operettegroep de operette .Klein Duimpje" ten tonele. De muziek van Jac. Zwaan is char mant, en de tekst van P. W. Franse schenkt koddige ogenblikken in het spel. Het zou ons te ver voeren afzon derlijke namen te noemen. Eén uitzon dering willen we maken. Nelleke de Wijs als klein duimpje" was om te stelen, kinderspel in optima forma. Overigens vonden wij het jammer dat het gezon gene nu juist niet de sterkste kant van de uitvoering was. Anton de Beer heeft er echter, mede door zijn fantasierijke begeleiding, van gemaakt wat er van te maken viel. De kinder-operette-groep van het Haarlems Muziekinstituut heeft vooral de jeugdige, maar ook de oudere aan wezigen in de zaal een allergenoeg lijkste middag geboden. Zondagochtend werd in Haarlem voor het eerst weer de bedetocht gehouden, welke voerde door de oude binnenstad. Honderden mensen namen aan de tocht deel. Bovenstaande foto geeft een beeld van de stoet op het Spaarne. E. P. Schuyt, 65 jaar. stratiegebouw gereed en wanneer de be stedingsbeperking geen roet in het eten had gegooid, zouden binnen afzien bare tijd nog acht andere werkplaat sen, een revalidatie- en recreatiezaal en een tehuis voor alleenstaande tewerk- gestelden gereed zijn gekomen. Het pro ject, dat in totaal twee miljoen kost, heeft landelijk veel belangstelling ge trokken. Zeer veel is er bij het Nazorgwerk te danken aan de particuliere instellin gen op dit gebied werkzaam. Talrijk zijn die verenigingen en stichtingen en zij werken federatief samen in een alles omvattende stichting, die de naam draagt van de thans scheidende direc teur: de E. P. Schuytstichting. Ontel baar zijn de verenigingen, stichtingen en commissies op het gebied van de nazorg, waarvan de heer Schuyt een bestuursfunctie bekleedt, de meeste in Haarlem, sommige op provinciaal ni- i veav en enkele ook van nationaal ka- rakter. De heer Schuyt spreekt niet enthou siasme over zijn werk: het maakt geluk kig, omdat men anderen gelukkig maakt. De band met de lichamelijk of geestelijk gehandicapten is zeer hecht en die ware, menselijke vriendschaps band, in voor- en tegenspoed gekweekt, maakt hem het afscheid nemen moei lijk, ook al is hij dankbaar zijn leven op deze wijze te hebben mogen beste den. Moge het hem gegeven zijn om na zijn pensionering nog vele jaren met zijn echtgenote de rijke ervaring van dit vruchtbaar leven te genieten. Enige tijd geleden hield een Heem- steedse politie-agent een tweetal jon gens van omstreeks 17 jaar aan, die nogal vreemd deden met een bromfiets die ze bij zich hadden. Een hunner maakte zich uit de voeten, maar de ander werd gearresteerd omdat bleek, dat zij de bromfiets gestolen hadden. Later werd ook de andere knaap ge arresteerd. De politie heeft de jongens eens danig aan de tand gevoeld en thans blijkt, dat het tweetal behoorde tot een groep van twaalf jongens die sinds vorige zomer maar liefst vijf fiet sen, dertien bromfietsen en een motor hebben gestolen. De jongelui verkochten de gestolen voertuigen én'voor dat geld kochten ze een pick up, gingen er van uit en fra- quenteerdeh er van de bioscoop. Het zijn voor hef merendeel Ulo-scholieren uit Haarlem, een aantal hunner zijn klasgenoten. Een van de gestolen brom fietsen, die een waarde van 700 had, was nog té nieuw om verkocht te wor den. De jongens gooiden hem daarom maar in het Spaarne. Ook waren er bij het hele geval nog een tweetal meisjes van omstreeks twaalf jaar betrokken, die van de voertuigen gebruik maak ten voor joy-riding. Acht dezer jongens zijn voor de officier van justitie geleid Vanmorgen heeft in de kerk van de Allerheiligste Drievuldigheid te Bloe- mendaal dr. A. A. Olierook de plech tige Uitvaartmis opgedrager voor de zielerust van de heer G. 3. Paulides, in leven geschiedenisleraar aan het Triniteitslyceum te Haarlem. Pastoor Olierook werd geassisteerd door de rector van het lyceum, pater Modes- tus van Straalen O.E.S.A. en pater J. Polman O.F.M., een neef van de over ledene. Tijdens de Requiemmis werd aan het zijaltaar een H. Mis gelezen door de conrector van het lyceum. Vele leraren en alle leerlingen van de school woonden de H. Mis bij en be gaven zich daarna te voet naar het Adelbertuskerkhof, waar zü zich op stelden rond de groeve. De plechtig heden op het kerkhof werden geleid door pater Modestus van Straaten. Op het kerkhof zong een koor van paters en leraren. De politie heeft een 21-jarig meisje aangehouden en ingesloten, dat bij de familie waar zij inwoonde verschillende geldbedragen tot een totaal van 300 had weggenomen. Het meisje gebruik te het geld om kleren en toiletartike len, boeken en snoep te kopen en om in de stad te gaan eten. Woensdag 5 juni, des avonds om half acht, geven leerlingen van Aad en Jan Plas in een der zalen van Brinkmann een uitvoering. Wethouder J. C. C. W. Hijszeler van Bloemendaal houdt morgen geen spreekuur. Pastoor J. Th. van Galen van de pa rochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen te Overveen zal op 21 juni het pastoraat neerleggen van de parochie welke hy byna 10 jaar heeft gediend. Pastoor Van Galens besluit om te gaan rusten zulks om gezondheidsrede nen na een zeer wel besteed pries terleven zal voor sommigen niet onver wachts gekomen zijn, al zijn parochi anen zullen dit heengaan echter be treuren, omdat z.jj in hun pastoor zul- ien verliezen een hard werkend, groot moedig en geestrjjk herder. Pastoor Van Galen, die in 1886 te Amsterdam geboren werd, begon ziin priesterlijke werkzaamheid in 1913 als kapelaan te Heiloo. Na enige töd kape laan te zijn geweest te Oegstgeest kwam hq in dezelfde functie aan de „Magda- lena" te Amsterdam, alwaar hq in 1928 werd benoemd tot praeses van de Sint- Jozefsgezellen. Zes jaar lang heeft hij dit presidium op briljante wyze bekleed. Het zijn jaren, waaraan de pastoor met liefde terugdenkt en waarover hij met voorkeur spreekt. In 1934 werd hij be last met het vooral tydens de oorlogs jaren uiterst zware pastoraat van de Martha-parochie in Den Haag, dat ge- v. In de nacht van zaterdag op zondag is in de Mariastichting te Haarlem overleden emeritus pastoor Amandus F. C. van Noort, laat»t pastoor van de O. L. Vrouw Hemelvaartparochie te Heemstede, in de ouderdom van 75 jaar. Slechts 4 jaar heett em. pastoor Van Noort mogen genieten van een zeer verdiende rust na bijna vyftig jaar zijn gaven als priester en als méns te heb ben in dienst gesteld van de aan zijn herderiyke zorg toevertrouwden. Op 12 juli 1881 werd pastoor Van Noort te Lieden geboren. In 1905 werd hy door mgr. Cailier tot priester gewyd, waar na bq in zyn eerste parochie te Llm- men werd aangesteld. Daarna stond hü achtereenvolgens in de St.-Catharina- parochie in Amsterdam en te Voor burg. Zyn eerste pastoraat aanvaardt hy over de parochie van de H. Familie te Heer-Hugowaard. In 1932 komt hy naar Heemstede om daar bouwpas toor J. Nieuwenhuyzen op te volgen en de zware zorgen die op de jonge parochie rusten over te nemen. Een en twintig jaar stond pastoor Van Noort aan het hoofd van de groei ende O. L. Vrouw Hemelvaart-parochie. Zyn rijzige gestalte verscheen altyd daar waar de kleinen in nood waren. Misschien is het juist tekenend voor hem, dat hy als jong kapelaan in de eerste week dat hq in Amsterdam stond een kleine jongen redde van verdrin king. De medalje, die hq daarvoor kreeg, stuurde hü kort geleden aan een andere jonge kapelaan, die hetzelfde deed. Ogenschijniyk /at stug en terughou dend heeft hy tydens zyn pastoraat op „Valkenburg" ongeweten veel goeds ge daan als een ware herder. Zyn grote verering en ook dat is tekenend ging uit naar St.-Jozef, welke devotie hij als erfenis aan zijn parochianen achterliet. In 1953 trok hy zich terug in huize St.-Bavo. In 1955 vierde hij zijn gouden priesterfeest, temidden van zyn oud parochianen. De laatste jaren waren moeiiyk, geplaagd als hy werd door zyn ziekte. Twee weken geleden brak hy bU een val zyn arm. De instorting die hiervan het gevolg was maakte op name in de Mariastichting noodzakelijk. Daar is hij dan zondagmorgen om eyen over drie uur overleden. Maandag- en dinsdagavond om half acht zal in gebouw „St.-Bavo" aan dè Kerklaan te Heemstede het rozen kransgebed voor zijn zielerust gebeden worden. Woensdagavond om half acht zullen de Metten worden gebeden in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart. Na de stille missen welke donderdagmor gen tot zyn intentie worden gelezen vol gen om half tien de Lauden en om 10 uur de plechtige Mis van Requiem. Daarna volgt byzetting ln het priester graf op het parochieel kerkhof aan de Glipperweg. Men volgde dezelfde route als die, welke gelopen werd op 4 november, de trieste Hongaarse nacht,, toen katho liek Haarlem even spontaan een bid- en boetetocht hield. Vanaf de Jans straat trok men over de Nieuwe Gracht en vandaar ging de tocht door Kruisstr., Barteljorisstraat, Grote Markt, Grote Houtstraat, Anegang, Warmoesstraat, Lepelstraat, Grote Markt, Damstraat, Spaarne, Donkere Spaarne, Bakenes- serstraat, Vrouwestraat, Bakenesser- gracht, Korte Begy'nestraat, Begyne- straat, Begynhof, Goudsmitspleintje en Donkere Begynhof. Het werd een indrukwekkende tocht door het oude Haarlem. Historische plekjes werden als het ware „aange daan", het klooster van de Karmel, de fiere Lieve Vrouwe kerk in het vergrysde Bakenes, de kerk van het Begynhof en natuurlijk de grote Sint Baaf, welke te glanzen lag in de prille ochtendzon. Na afloop verzamelden de pelgrims zich in de Sint Josephkerk, waar de ken W. N. Zylstra een stille H. Mis opdroeg. In een toespraak uitte hy zyn dankbaarheid voor de grote deelname aan deze bedetocht. Hij stelde daar mede tevens vast, dat de devotie tot Onze Lieve Vrouw van Haarlem nog steeds toeneemt. In de middaguren werd onafgebroken de Rozenkrans ge beden voor het genadebeeld in de Mariakapel. Tydens een langdurige plechtigheid werd 's avonds in de Sint Josephkerk de Maria-omgang gehouden, welke door zeer vele gelovigen en priesters, onder wie mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, mgr. C. G. van Trigt, officiaal, en ple baan H. W. Agterof, werd bygewoond. Vooraf werden de completen gezon gen, waarby mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, agens was. Troon- diakens waren pastoor H. A. J. Drost uit Heemstede en pastoor K. J. Noten boom O.F.M., van de St.-Antoniuspa- rochie. Na de completen hield dr. H. W. J. Kuipers, secretaris van het bisdom, de predicatie, waarin hij herinnerde aan de verering van Maria in Rome als de Madonna della strada, de Lieve Vrouw van de weg. Spreker schilderde Maria als de beschermster der mensen, die onderweg zyn. Zo is ook Onze Lieve Vrouw van Haarlem, bij wie velen in de kapel buiten het rumoer van de stra ten komen bidden. Hy zette uiteen, hoe het „Maria, vol van genade" niet wil zeggen, dat Maria onverstoorbaar leeft in een aureool van heiligheid. Dat „vol genade" wil wel zeggen: zich door God laten grypen en de dingen van het leven, die van Hem komen, aanvaarden. In dat licht bezien, staat Maria ons zeer nabij, gaat zy ons voor in het geloof. Dr. Kuipers spoorde daarom zijn ge hoor aan zich bewust te zijn van Ma ria's nabyheid en dikwyls in haar ka pel te gaan bidden. De predicatie werd gevolgd door de plechtige ommegang van het Genade beeld door de Kerk. Tydens de rond gang werd er voor verschillende in tenties gebeden, en werd de litanie van Maria gezongen. Een kort, maar pontificaal lof vormde het besluit, waaronder de bisschop werd geassis teerd door pastoor A. P. Louwe O.F.M. van de Kleverparkparochie en door secretaris B. G. Stammeyer. Krachtens een hem onlangs door de Paus verleende gunst gaf hy de pau- selyke zegen. Met het zingen van het Te Deum en het Lied ter ere van Ma ria van Haarlem kwam het einde van de plechtigheid, waaronder de schola cantorum onder leiding van Jan Laar veld en aan het orgel begeleid door Albert de Klerk de gezangen verzorgde, o.a. het „Ave Verum" van L. Perosi en het „Sub tuum Praesidium" van W. A. Mozart. duurd heeft tot hij in 1947 te Over veen werd benoemd. In 1953 heeft pastoor Van Galen zyn 40-jarig priesterfeest gevierd. Het is tekenend voor zijn persoon, dat op zijn uitdrukkelyk verzoek die dag een feest predikatie achterwege is gebleven. Hij beschouwt zyn priesterlyke werkzaam heid namelyk als zyn normale taak waarvoor hem geen speciale dank of lof toekomt. Deze te respecteren opvatting van de binnenkort met semeritaat gaande pas toor zal echter zyn parochianen niet verhinderen hun pastoor te biyven zien als een priester van allure met uiterlijk iets van een „krachtfiguur" doch te vens als een gevoelig mens met een hoog ontwikkeld inzicht in de betrekke lijkheid der dingen. Het is dat laatste inzicht, dat de basis schijnt te vormen voor een hem nooit verlatende humor. Pastoor van Galen geniet terecht bekendheid om zyn preken, die hy minutieus voorbereidt en die daarom, nooit besmet met de dofheid van de sleur, imemrs de glans van oorspron- kelykheid behouden. Hetzelfde dient te worden gezegd van zyn ook door de volwassenen gaarne beluisterde toespraken tot de jeugd tydens de kindermis. Naar wij nog venemen zal pastoor Van Galen zyn „otium cum dignitate" gaan genieten in Huize „Sint Augusti- nus" te Alkmaar. a Advertentie Tot opvolger van pastoor J. Th. van Galen te Overveen heeft mgr. J. P. 'Huibers benoè'rhd pastoor Ch. "L. ten Velthuis. Pastoor ten Velthuis werd 19 mei 1904 in Leeuwarden geboren. 22 Juli 1928 werd hij priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Mun- sterseveld (Drente), Harmeien, Hilver sum (St.-Jozef), Arnhem en Blaricum. Daarna kreeg hij opdracht in Hulzen een parochiekerk te bouwen, die toege- wyd werd aan de H. Vitus. Van juni 1949 af is hy van deze kerk pastoor ge weest. Zaterdagmiddag is de vierjarige Rei- nier K. in een timmermanswerkplaats in de Kanariestraat met zyn rechter handje in een schaafmachine terecht gekomen. De top van zyn wijsvinger werd afgesneden en hy werd aan de middelvinger ernstig gewond. In het ziekenhuis Sint Joannes de Deo is het knaapje verbonden waarna hy weer naar huis kon terugkeren. Diezelfde middag is de negenjarige Nellie H. by het spelen op het hek van de Petrus Canisiusschool aan de Timor- straat gevallen en op een van de pun ten van het hek terecht gekomen. Zy liep een flinke wond aan haar rechter- onderbeen op en moest in het Diaco- nessenhuis verbonden worden. Daarna kon ook zy naar huis terug worden ge bracht. Zaterdagmiddag kwart over zes reed de 23-jarige autohandelaar H. grote snelheid in zyn auto oyer de Leia- sevaart in noordelyke richting. By net kruispunt van de Zylsingel en ae Raaksbrug moest hy eerst naar rechts en daarna naar links uitwyken, waar by hy beide keren op twee wielen reed. Bij een dezer manoeuvres is zyn 22- jarige verloofde V. D„ die naast hem zat, uit de wagen gevallen. De autohan delaar stopte even om haar in de auto te helpen en reed vervolgens weer door. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het meisje een lichte hersenschud ding had opgelopen. De jongeman gaf toe een paar glaasjes ,g®ney.er .te heb ben gedronken. Zijn rybewys is inge vorderd en zyn auto is m beslag ge nomen. Zaterdagavond is de politie gaan dreg gen in het Zuider Buiten Spaarne naby de Buitenrustbrug, nadat twee kinderen van 10 en 12 jaar oud by het passeren van een schip een hoofd boven water hadden zien komen, dat onmiddellijk daarna weer verdween. Na enig dreg gen haalde de politie uit het water een etalage-pop op, waarvan het hoofd er inderdaad uitzag zoals de kinderen om schreven hadden. Dit voorval heeft wel een macaber bysmaakje, omdat men nooit weet welk een indruk een derge lijke ervaring maakt op jonge kinderen Het is bepaald niet verantwoord om etalage-poppen en dergelijke zonder mee in het water te gooien, wanneer men er van af wil. Na een ingrijpende verbouwing, noodzakelyk geworden wegens ruimte gebrek, is het Technisch Bureau P. Schouten in de Kastanjestraat, hoek Pijnboomstraat heropend. Thans kun nen de grote collecties radio- en tele visietoestellen, wasmachines, sanitaria en andere artikelen tot het vak be horend, op overzichtelyke wijze ge- exposeerd worden. Interessant zyn de verplaatsbare vitrines. Aannemer J. P. Dop heeft de verbouwing uitgevoerd, bureau Nijman zorgde voor de doel matige en fraaie verlichting. Ter ge legenheid van de heropening van zijn zaak mocht de heer Schouten vele ge lukwensen in ontvangst nemen. Mor kwaliteit Alleen dinsdag en woensdag 4 en 5 juni a.s. 5 voor 100 t/m zaterdag 8 juni a.s. Sunkist per blikje 4Z Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel In een maandagochtend te Haarlem gehouden vergadering hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland hun goedkeuring gehecht aan het woensdag .1.1. unaniem door de gemeenteraad van Amsterdam genomen besluit tot het in stellen van een „Grootboek IJ-tunnel" en het uitgeven van een „IJ-tunnel- lening 1957" voor de financiering van de dit jaar uit te voeren werken ten be hoeve van de IJ-tunnel. De inschryving op het grootboek kan geschieden tot bedragen van 25 of veelvouden daarvan, die op de obligatie lening tot bedragen van 250, 500 en 1000. Advertentie Alle merken dus ruime keuze Voor de examens voor Akte A Kleu- teronderwys zyn de navolgende leer lingen van de „Kennemerstreekschool tot opleiding van kleuterleidsters" ge slaagd: N. van Andel, Haarlem: H. Bei- boer, Haarlem; Y. C. E. den Blaauwen, Haarlem: M. E. Bosman, Beverwijk; G. M. Dykstra, Bloemendaal; A. J. Groot, Haarlem; C. A. Hagedoorn, Haarlem; L. W. v. Heummen, Haar lem; H. A. C. Hodges, Bergen; J. C. Hoogerduln, Driehuis; H. M. Jonker, Haarlem; A. Landsmeer, Haarlem; A. H. D. Matthyssen, Driehuis; A. M. Mulder, Haarlem; M. Nyhof, Heem stede; A. M. Puype, Haarlem; G. M. C. v. Velsen. Haarlem; N. Verkyk, Haar lem; M. C. Vonk, Zandvoort; A. A. v. d. Werf, Heemstede; G. Wintersteyn, Beverwijk. Het examen wordt voortgezet met kan didaten voor de akte B (Hoofdakte). GEBOREN; d. v. A. W. Schutter en C. A. M. van Gurp; d. v. J. P. D°s en E. M. Rijnbende; z. v. M. Witsenburg en M. Vroom; d. v. G. P. L. Dobbe en A. C. M. Peeperkom; z. v. S. G. vyir ïyk en J. M. van den Hoek; J. J. Hoeker en I. M. Th. yan fr°p' d. v. J. H. Reyns en G. M. Weyers. z. v. J. de Rooy en M. de BliecK. OVERLEDEN: N. Wit-Neef, ?9,J j. C. W. de Bruin-Jonkheid, 83 jr., Donker-Schot, 71 jr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2