van Bezitsvorming thans het grootste belang Doden op de weg Middel tegen massaficatie Eindexamen van Amsterdams Toneelschool Aanvaring op de Waal 'ASPRO Mgr. Alfrink: Mens in nood voorwerp van liefde VEERTIG JAAR PRIESTER K.A.B.-voorzitter Middelhuis Kan van gunstige invloed zijn op bestedingsbeperking en op kapitaal tekort M Drieduizend leiders op sfeervolle Koempoela n te Overasselt Zes leerlingen demonstreren DrVeldkamp spreekt over de ver draagzaamheid in Nederland Mgr. Baeten benoemd tot assistent bisschop van de Pauselijke troon Zilveren fabrikant K| MAANDAG 3 JUNI 1957 PAGINA 3 J. Twee gezinnen dakloos door brand In bedrijfsleven nog weinig P.B.O. Spel van verkennenjuist nu wmm t I 3, dank en de pijn verdwijnt! Pax-Christi vredescongres te Rotterdam Hoogterecord voor ballons verbeterd Benoemingen bisdom Haarlem Benoemingen bisdom Rotterdam Albert van Abbe Mgr. dr. A. Mulders Onder voorwaarden Tandartsen akkoord met arbitrage Vervolg van pagina 1) Ons systeem van coördinatie geeft ons een voorsprong op de omringende lan den. De Nederlandse vakbondspoli tiek is weliswaar minder spectaculair dan in sommige andere landen, maar staat sociaal-ethisch hoger dan het oude syn dicalisme. Bovendien zijn de materiële voordelen aanwijsbaar: van 1951 tot '56 steeg het inkomen per hoofd van de bevolking reëel met plm. 6 pet per jaar. De heer Middelhuis vroeg voor dit alles uitvoerige aandacht, „omdat wij de indruk hebben gekregen, dat het misbaar over de overcompensatie van de huurverhoging ook bedoeld is om zich los te maken van de prijsstabilisa- tie." Hoewel de coördinatie in deze tijd de vorm heeft van stabilisatie, is er voor de vakbonden toch werk aan de winkel. De heer Middelhuis wees in dit verband op de bezitsvorming. Slechts enkele tientallen bedrijfsspaarregelingen zijn praktijk geworden; een groot actieter rein ligt dus nog open. Bezitsvorming kan op dit moment niet alleen een gunstige invloed hebben op de beste lingsbeperking maar ook al wordt in de toekomst het betalings balansprobleem opgelost op het ka pitaaltekort. Wij staan, aldus de heer t Middelhuis, aan de vooravond "an een periode, waarin geweldige bedragen no dig zullen zjjn voor de financiering van de kapitaalsgoederenvoorraad. Reeds is de financiering in onze economie een ware bottle-neck geworden; automati on, kernenergie, Euromarkt e.d. zullen dit tekort eerder groter dan kleiner maken. Om deze redenen zijn de alge mene omstandigheden voor het welsla gen van een grootscheepse actie voor wjjd verbreide bezitsvorming gunstiger dan sinds jaren het geval is geweest. De K.A.B. zal dit ideaal bevorderen, uiteraard zonder afbreuk te doen aan het grote goed van de sociale verzeke ringen, die de volle aandacht houden. Met betrekking tot het komende wets ontwerp voor een kinderbijslagverzeke ring wil de K.A.B. zich nog alle vrijheid voorbehouden. Indien waar zou zijn, wat bij gerucht vernomen wordt, heeft zij wel enige bedenkingen. Dat het ka rakter van de komende kinderbijslag regeling een volksverzekering zal zijn, kan haar instemming wel hebben, in dien de uitkeringen evenals bij de AOW waardevast zullen zijn, dus gekoppeld aan het indexcijfer van de regelingslonen. De K.A.B. wordt niet geplaagd met twijfels, dat wij op het gebied van de wettelijke sociale verzekering te ver ge gaan zou zijn. Het gaat om risico's, die bij de huidige inkomenshoogte niet an- Op het kruispunt Weerterweg en Mo lenbergweg te Nederweert heeft zich zaterdagmiddag omstreeks 5 uur een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen op slag werden gedood. De 62-jarige bromfietsberijder J. v d. Vorst uit Weert, die geen voorrang verleende aan een uit de richting Weert komende personenauto, werd aangere den en een eind meegesleurd. De man werd op slag gedood, evenals zijn 15- jarig dochtertje dat achter op de brom fiets zat. In Maastricht werd zaterdag tegen 2 uur de 20-jarige mej. M. J. M. T. uit Mechelen aan de Maas (B) door een autobus aangereden en gedood. Mej. M. J. M. T. raakte op de Brusselseweg on der een autobus van het gemeentelijk autobussenbedrijf uit Maastricht, op het ogenblik, dat de chauffeur de bus terugzette. Zaterdag is de 50-jarige hotelhouder J. C. M. W. uit Waalwijk bij het ver keersplein Oudenrijn te Utrecht met zijn auto uit de bocht gevlogen en ver ongelukt. W. naderde met grote snel heid uit de richting Amsterdam en raakte bij het rechtsaf slaan de macht over het stuur kwijt. De auto botste te gen de opstaande stootrand. W. werd uit de wagen geslingerd. Hij overleed ter plaatse. Op de Amersfoortseweg te Apeldoorn ls zaterdagavond omstreeks negen uur de 35-jarige motorrijder J. van der Spek uit Den Ilaag met zijn motorfiets met grote snelheid op een tegenliggende personenauto gereden. De man liep daarbij een schedelbasisfractuur op en overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde, toen een auto bus, die vóór Van der Spek reed, rechtsaf sloeg. Van der Spek week naar links uit, vermoedelijk met de bedoe ling de bus te passeren. Daarbij merk te hij de tegenligger te laat op. Zijn verloofde die achterop zat, werd met een hersenschudding m het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn opgenomen. De 70-jarige wielrijder P. Louw, die op 27 mei j-1- or" hflf drie op de Slo- terweg nabij de Riekerweg te Amster dam door een personenauto werd aan gereden en met ernstig inwendig letsel naar het Wilhelminagasthuis werd over gebracht, is zaterdag aan zijn verwon dingen overleden. In de nacht van zaterdag op zondag is in het Westerziekenhuis te Rotterdam de 47-jarige J. A. Roos uit Rotterdam overleden. De man reed zaterdagmor gen met zijn motor op het Zuidplein, toen een voor hem rijdende vrachtauto een krat met flesjes room verloor. De heer Roos kwam met zijn motor in de plas room terecht, slipte, viel en liep een schedelbasisfractuur op. Bij een botsing tussen een motorrij wiel en een Belgische auto nabij de Flakeburg te Kruiningen op Zuid-Beve land is zondagmiddag de duopassagier van het motorrijwiel, de ongehuwde jongeman C. R. uit Kapelle zwaar ge wond. Hij is naar het r.-k. ziekenhuis te Goes overgebracht en daar aan zijn verwondingen overleden. De gezinnen H. Warring en H. Veenker te Valthermond.die een dubbele woning bewoonden, zijn zondag door een felle brand dakloos geworden. Van de inboe dels kon niets worden gered. De woning was eigendom van de gemeente Odoorn. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een petroleumstel. ders opgevangen kunnen worden dan door solidariteit in de vorm van sociale verzekeringen. Bij het redelijk opvan gen hiervan wil de K.A.B. echter het gezonde evenwicht blijven zoeken tus sen persoonlijke verantwoordelijkheid en solidariteit. Voor beide is nog vol doende ruimte. Sprekend tenslotte over de P.B.O. wees de voorzitter er op, dat de S.E.R. zich ontwikkeld heeft tot een invloed rijk orgaan, met name als adviesorgaan voor de regering. In het Nederlandse bedrijfsleven is de P.B.O. nog niet zo ver gevorderd. Werkgevers en werkne mers zullen nog heel veel moeten leren om in publiekrechtelijk verband samen te werken met inachtneming van het algemeen belang. Het harmonisch in passen van het belang van de delen in het algemeen belang is het kernpro bleem van de komende tijd. Verwijzend naar de diepgaande me ningsverschillen met name in vele liberale kringen moet men van de P.B.O. niets hebben merkte de heer Middelhuis op, dat de tegenstan ders er niets deugdelijks tegenover stellen. Men zal niettemin moeten kiezen of delen. Met de alleenzeggen schap van welke groep dan ook, is het gedaan. Er komt meer medezeg genschap. De overheid zal het kli maat en de sfeer moeten scheppen, de initiatieven echter voor de tot standkoming van schappen zullen uit de bedrijfstakken zelf moeten komen. De voorzitter had de indruk, dat men allerlei moeilijkheden bedenkt om de boot af te houden; een gevaarlijke be zigheid, die het vertrouwen ondermijnt. Laat men de tegenstellingen voorlopig opzij leggen en beginnen met een schap op basis van een program, waarover men het wel eens is. Ook het aantal ondernemingsraden geeft nog geen reden tot juichen. Bo vendien moet men zich afvragen of de bestaande ondernemingsraden aan de verwachtingen beantwoorden. Over het algemeen had de heer Middelhuis de indruk, dat van een bevredigende gang van zaken nauwelijks gesproken kan worden. Een nader onderzoek leek hem wenselijk. mmm r Mgr. Bekkers vond bij zijn bezoek aan de Koempoelan een enthousiast onthaal (Van onze speciale verslaggever) Vijftig jaar nadat Baden Powell de jeugd het spel van verkennen gaf, heeft het kader van de katholieke verkenners beweging in het afgelopen weekend zijn twee-jaarljjkse Koempoelan gehouden onder het motto „Juist nu". Het was een positief antwoord-by-voorbaat op de vraag „past het spel van verkennen nog in deze tijd?", die drieduizend lei ders en leidsters zich stelden, toen zij Een van de meest geslaagde scènes uit het openbaar eindexamen van „De Toneel school„Als een Phoenixvan Christopher Fry. Links Jeanette v. d. Heyden rechts Shireen Strooker De openbare demonstraties naar aan leiding van het eindexamen van „De Toneelschool" te Amsterdam plegen ieder jaar een genoeglijke aangele genheid te vormen. Men wordt gecon fronteerd met fris talent, dat frank voor het vaderland wegspeelt en het auditorium bestaat uit een grote schare connaisseurs, die bij wijze van uit zondering voor één middag beslist mild willen zijn. Dit jaar, helaas, heeft die zonnige vooringenomenheid niet mogen baten. De zes leerlingen, die tot deze demonstratie waren toegelaten, bleken niet zo gevormd, dat zoals andere jaren de vonk van toneel naar zaal kon overspringen. Merkwaar digerwijs of moet men hier van een wisselwerking spreken? hadden ook de docenten bijzonder weinig aandacht aan de aankleding besteed en zo heb ben wi) het beleefd, dat achtereenvol gende fragmenten van Claude des Pres- les, Jean Anouilh en Oscar Wilde in een en hetzelfde naargeestige decor ge speeld werden. Daaruit spreekt toch ge brek aan reverentie voor het altijd zo charmante gehoor, menen wij. En gaat men deze demonstraties nu werkeliik in Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht met dezelfde middelen herha len? Wat de spelprestaties betreft, moet gezegd worden dat de eerste fragmen ten de beste waren. Men begon na tuurlijk met Vondel. Een korte scène uit Adam in Ballingschap, waarbij Nienke Sikkema een zeer acceptabele Evarol vertolkte, die geheel aansloot bij wat men op dit stuk in ons land ge wend is. Helaas speelde ook Jurg. Mo lenaar waarschijnlijk dienovereen komstig door Louis Saalborn geïnstru eerd zijn Belialpartij geheel volgens de traditie en dat betekent een ver leidingsscène, die zo „duivels" en dus zo onwaarschijnlijk is, dat niemand er in geloven kan. Heus, Vondel had meer inzicht in het „mysterie der boosheid" dan de altijd gluiperige Be- lials doen vermoeden. De tweede vertoning, het bekende „Als een Phoenix" van Christopher Fry was verreweg de beste van de middag. Ze werd gedragen door Shireen Strooker, die ook ongetwijfeld de ta lentvolste leerlinge is. Met een een voudige plastiek en een normaal stem gebruik kwam zjj tot een frisse vertol king, die toch een zekere rijpheid ver ried. Haar tweede optreden in „An ideal husband" bevestigde die indruk. Ook Jeanette v. d. Heyden kwam bij Fry tot haar beste prestatie. Ze toonde een goed begrip voor de tekst. Ze ging het teveel uit de weg en ze deed geen din gen, die haar beperkte stemmiddelen niet toelaten. Toen zij dat wel deed bij de hertogin in Anouilh's „L'hermi- ne" was het resultaat onvoldoende. Zulke hertoginnen kennen wij van ons dierbaar amateurtoneel. De derde figuur uit het spelletje van Fry was Tom van Beek. Ook voor hem vormde de inzet het beste deel van zijn prestatie. Hij bezat een redelijke dosis natuurlijkheid en vertoonde nog niet zo een behoefte aan maniertjes als later bij zijn optreden als Robert Chiltern in „De ideale echtgenoot". Toen bleek, dat hij tegen een rol, die een duide lijke conceptie eist, nog niet geheel is opgewassen. Camille de Vries, het derde meisje, had men het nogal moeilijk gemaakt. Ze kreeg haar eni ge kans als soubrette in „Liefdesbrieven" van Claude des Presles en dat was bo vendien helemaal solotoneel. Een vrij wanhopige opgave dus, die zij dan ook maar gedeeltelijk tot een goed eind bracht. Wat zij verder mocht doen was met van betekenis en eerlijk gezegd, ook met voldoende. Zij heeft een moei lijke stem en ze kan er maar matig mee werken. Nienke Sikkema, die wij het eerst noemden, moest behalve de rol van Eva ook nog een hele moeilijke partij spelen in het nauwelijks geregisseerde scènetje van Anouilh. Ze deed dat niet onverdienstelijk, ze wist zelfs nu en dan te ontroeren, doch het geheel was toch voor een eindexamen niet sterk genoeg. Haar Lady Chiltern was daar ook een typisch bewijs van. Zij maakte geen fouten, zij deed ook geen domme dingen, zij slaagde er alleen niet in de vrouw te zijn, die zjj moest verbeelden. Het bleef een poging. Bovendien geldt voor haar wat geldt voor alle leerlingen: de articulatie, de verstaanbaarheid en de klankzuiverheid van het Nederlands laten te wensen over. Bij sommigen zijn bovendien de eerste schminklessen nutteloos geweest. Tenslotte Jurg Molenaar. Over zijn optreden als Lord Goring onder lei ding van Ferd. Sterneberg kan men kort zijn. Hij had daarvoor noch de stem, noch de leeftijd. Beide zaken moet hij hebben gezien, doch de oplos sing anders dan op het niveau van goed liefhebberijtoneel kon hij niet leveren. Als Frantz bij Anouilh vonden wjj hem veel sterker. Dat is een com pliment, want zelfs de klassieke krom me butler bleef ons niet bespaard en de draak lag dus op de loer. Hij weer stond die verleiding en dat doet ons de hoop uitspreken, dat de praktijk hem nog die vorming zal geven, die hij be hoeft. Alb. W. zaterdagmiddag aantraden voor de vlaggemast op hun eigen buitencen trum „St. Walrick" te Overasselt, waar de kerkelijke overheid vertegenwoor digd door de bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. Bekkers het „juist nu" onderstreepte met een hartelijk en vaderlijk woord: „Wij spreken ons gro te vertrouwen uit in het werk van de beweging eD van haar leiders en leid sters; hebt dank voor wat gij doet voor de jeugd." Het was een sfeervolle Koempoelan, voor het eerst na de oorlog niet op de weidse Goudsberg te Lunteren, maar op het intieme en met veel natuur schoon omgeven eigen buitencentrum gekocht met de heitjes van de kar weitjes dat de leiders vertrouwd en bekend is. Voor het eerst ook werden zij verwelkomd door de nieuwe hoofd commissaris, mr. F. B. I. M. Janssens, die zijn gemoedelijk debuut maakte met de uitreiking van enige onder scheidingen: de „gouden Jacobsstaf" voor de het spel van verkennen zeer ge zinde burgemeester van Overasselt, baron Van Hugenpo tot Aerdt, de „zil veren gaai" voor commissaris M. Kave laars en de „zilveren Jacobsstaf" voor commissaris mr. J. Rademaker; de laatste twee hebben zich zeer ver dienstelijk gemaakt voor de training. Als gast was de heer M. Coppieters, verbondscommissaris van de Vlaamse verkenners, aanwezig. Zaterdagavond sprak ook hjj over „juist nu", o.m. om dat hij in de boodschap van B. P. de menselijke toenadering las, die de mo derne jeugd in haar eenzaamheid ken merk van de massaficatie zozeer be hoeft. Hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoe ven behandelde zondagmorgen in zijn predikatie, tijdens de imposante Hoogmis in de openlucht, hetzelfde thema. De moderne mens, betoogde hij, dreigt onder te gaan in de mas sa. Daarom heeft de verkennersbe weging juist nu een bijzondere roe ping, omdat zij de jongens kansen biedt tót echte persoonlijkheden uit te groeien. De jeugd wil zichzelf ont dekken en de wereld rondom; het spel van verkennen kan hierbij hel pen. Er wordt veel stukgeslagen, om dat de avontuurlijke geest zo weinig voedsel krijgt, maar desondanks richt de jeugd zich naar verre horizonten, hetgeen in wezen niets anders is dan een leven naar God, al zijn de jon gens van vandaag geen heiligen. Het „juist nu" klonk ook door in het avondvullende programma van zater dag, steeds het kritieke punt van de Koempoelan, waarvan het grote aantal deelnemers zich niet leent voor een in tiem kampvuur. Gebruik makend van de moderne techniek werd, terwijl de avond viel over de met leiders en leid sters bezaaide hellingen van een diepe dalkom, een experimenteel klankbeeld gebracht, een cocktail van licht, pantomi me, projectie en film, een spel van lir'it en beweging over het verkennen. Een voortreffelijke vondst. Terwijl le vende silhouetten zich zwijgend over het podium bewogen, werden de toeschou wers en luisteraars via geluidsband en witte doek geconfronteerd met de op komst en geschiedenis van het spel van verkennen, waarbij geestige persiflages het duffe jeugdmilieu van 50 jaar geleden en rake trappen tegen heili ge huisjes gevat waren in een even knappe als boeiende hoewel iets te omvangrijke montage van aanspre kende teksten en goed gekozen beel den. Het afscheidswoord van B. P. in Vogelenzang (1937), overstemd door het gestamp der Duitse laarzen, was hier in een aangrijpend hoogtepunt. Zondagmiddag zijn op de Waal onder de gemeente Druten twee kustvaartui gen met elkaar in aanvaring gekomen. Doordat het opvarende kustvaartuig „Rudolf Schepers" uit zijn roer liep kwam het dwars in de rivier te liggen, juis. toen de kustvaarder „Titana" af kwam. De bemanning van het laatste schip kon een aanvaring niet meer voorkomen. De „Rudolf Schepers" werd midscheeps aangevaren, waardoor een gat van twee-en-een-halve bij ander halve meter ontstond. De bemanning van de „Rudolf Schepers" zag nog kans het schip tussen de kribben aan de grond te zetten. De „Titana" kreeg lichte schade aan de steven. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De rijkspolitie te water stelt ter plaat se een onderzoek in. Advertentie hè hè Hè-hè, dank zij 'ASPRO' kon ik mijn opkomende verkoudheid onderdrukken. Twee 'ASPRO'-tabletten en verkoudheid, hoofd' pijn, kiespijn, zenuwpijn, reumatische pijnen, verdwijnen. 'ASPRO' werkt snel zonder de gezondheid te schaden, zonder de maag te irriteren. Elk "ASPRO'-tablet is apart, hermetisch gesloten verpakt. Gemakkelijk mee te nemen, gemakkelijk in te nemen, geeft altijd verlichting! 'ASPRO' houdt me fit tijdens werk en vrije tiid. Met een pontificale H. Mis, gecele breerd door Mgr. Dr. B. J. Alfrink aartsbisschop van Utrecht en nationaal voorzitter der Pax Christibeweging in Nederland, werd gisteren te Rotterdam de landelijke viering van de internatio nale vredeszondag ingezet. Uit alle de len van het land waren de leden dezer beweging naar de Maasstad gekomen om deze dag van menselijke broeder schap mee te vieren. Tijdens de H. Mis hield Prof B. J. Weterman een korte toespraak, waar in hij erop wees, dat de eenheid in onze verscheurde wereld, waar oerkrachten worden gebruikt om te vernietigen, maar waar de drift naar welvaart hei onmogelijk maakt langs elkaar heen te leven, slechts dan verworven kan wor den als de mens leeft met eenzelfde mentaliteit van elkanders broederschap en in de aanvaarding van elkanders ge lijkheid. De gedachte verwerkt in Prof. We- termans predikatie was het thema van het gehele vredescongres. Tijdens de bijeenkomst in het Flevo-gebouw sprak Mgr. Alfrink. Hij had tot onderwerp van zijn rede gekozen de tekst: „Vreem deling was ik, en gij hebt mij opgeno men". De essentiële eenheid en gelijk heid in de kerk, aldus Mgr. Alfrink. vinden haar wortels reeds in het oude testament. In het oude testament wordt dikwijls gewezen op de liefde van Jaweh voor de vreemdeling. Christus heeft aan de oude wet de vervolmaking gegeven op basis van het gemeenschappelijk menszijn. Het doet er niet toe weik ras, godsdienst of overtuiging een mensheid heeft. De mens in nood moet zonder meer voorwerp zijn van onze onbevan gen liefde. Mgr. Alfrink wees in dit ver band op het lot in ons land van de Ambonezen, de Indische Nederlan ders, de Hongaren en de andere vreem delingen, die in de mijnen of in de an dere industrieën komen werken. Dr. G. Veldkamp, staatssecretaris van economische zaken, sprak vervolgens over „verdraagzaamheid in Neder land". Hij wees erop, dat verdraag zaamheid niet bestaat in verdoeze ling van eigen opvatting en overtui ging. Dit zou strijden met een eerlijk begrip voor elkaar. Het katholieke volksdeel kan een groter aandeel le veren in de verdraagzaamheid dan alleen die, welke verdeeld in wet en recht is vastgelegd. Als enige levens- en liefdesgemeenschap wordt de kerk nog veel te weinig bewust be leefd; dit is toch voorwaarde voor een open mentaliteit. T.a.v. de bonte staalkaart van christelijke organisaties meende Dr. Veldkamp, dat het wellicht gewenst zou zijn na te denken over de al dan niet noodzakelijkheid ervan. Welke or ganisaties hebben slechts reden van bestaan in een doctrinair overdreven behoudzucht? In de ontmoeting met dè anderen, zo besloot Dr. Veldkamp speelt de vanzelfsprekendheid van on ze overtuiging ons nog te veel de parten. Het tweede kamerlid Dr. W. Schuyt wees er in zijn beschouwing over „idea lisme en werkelijkheid in ae internatio nale samenleving" op, dat het groei ende eenheidsbesef ook bij de jongeren na de tweede wereldoorlog een stap vooruit kan betekenen op de weg, die leiden moet naar een betere verstand houding tussen oost en west. Uitvoering ging dr. Schuyt in op de plicht tot hulpverlening aan de onder ontwikkelde gebieden, omdat slechts op die wijze kan bijgedragen worden tot verbetering der verhoudingen in de wereld. De 28-jarige kapitein Kittinger van de Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren het hoogterecord voor bemand» ballons verbeterd en gebracht op onge veer 29.250 meter. Het vorige record stond op naam van twee Amerikaanse piloten, die in november van het vorig jaar een hoogte van 23.150 meter had den bereikt. Kapitein Kittinger maakte de tocht in een buisvormig apparaat, dat hing aan een 85 meter lange plastic ballon, ge vuld met helium. Hij bereikte genoem de hoogte in één uur en twintig minuten. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. Th. van Galen, als pastoor te Overveen en benoemd tot pastoor te Overveen de zeereerw. heer Ch. L. ten Velthuis, die pastoor was te Huizen. Tot pastoor te Huizen is benoemd de zeereerw. heer A. M. Abeln, die kape laan was te Amsterdam (Koningin v.d. Vrede.) Tot pastoor te Langedijk de zeereerw. heer C. M. Klaver, die rector was van het St.-Bernardusgesticht te Amsterdam. Tot rector van het St.-Bernardusgesticht is benoemd de zeereerw. heer J. M. E. Keet. tot dusver kapelaan van de Maria- Magdalena-parochie te Amsterdam. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft eervol ontslag verleend uit de bediening aan de zeereerw. heer Th. A. v. d. Burg, tot dusver rector van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag. In zijn plaats is benoemd de wel- eerw. heer A. H. P. A. Wiegerinck, die kapelaan was te Rotterdam (H. Hart van Jezus). De zeereerw. heer A. G. F. Burcksen, rector van het St. Franciscus-gasthuis, heeft opdracht gekregen een parochie voor te bereiden te Den Haag (Vrede rust). Tot rector in het St. Franciscus- gasthuis te Rotterdam is benoemd de weleerw.heer C. J. Vink, tot dusver con rector van het St. Joannes de Deo-zie- kenhuis te Den Haag. Tot visitator van de broeder- en zus terkloosters in het bisdom Rotterdam is benoemd de weleerw. heer P. J. N. M. Riep, die kapelaan was te Den Haag (O. L. Vrouw van Goede Raad). In alle eenvoud en soberheid is zon dag in Breda het veertigjarig priester feest van mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, gevierd. By de aanvang van de receptie in het bisschoppeiyk paleis, zondagmiddag gehouden, deelde de vicaris-generaal van het bisdom mgr. dr. W. Koenraadt aan mgr. Bae ten mee, dat Zqne Heiligheid de Paus de bisschop van Breda had benoemd tot assistent-bisschop bq de Pauseiyke troon. De vicaris-generaal bood ook het feestgeschenk aan namens het gehele bisdom. In de afgelopen weken zijn in alle parochies inzamelingen gehouden voor dit geschenk: een soms gelds voor de noodzakelijke uitbreiding van het klein seminarie Ypelaar in Nieuw Gin- neken. De vicaris kon monseigneur ruim honderdduizend gulden aanbie den. Vele honderden kwamen monseigneur geluk wensen. Uit alle delen van het bisdom waren geestelijken en leken, en vertegenwoordigers van de rijke ver scheidenheid van organisaties en instel lingen naar Breda gekomen. Namens de diocesane jeugdbeweging Zaterdag 8 juni a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer Al- bert van Abbe, directeur van de Karei I-sigarenfabrieken te Eindhoven, zijn intrede deed in de Nederlandse sigarenindustrie. En dat is dan een even gedenk- waardig als vierenswaardig feit; niet alleen voor hem, maar eigenlijk ook voor genoemde tak van industrie, die zo het een en ander aan zijn activi teiten heeft te danken. Albert van Abbe werd op 21 mei 1910 te Eindhoven geboren. Hij was de zoon van Henri van Abbe, de man, onder wiens voortvarende leiding de aan vankelijk in Amsterdam geves tigde, kleine werkplaats, uit groeide tot het, nu in Eindho ven gelegen riante bedrijf, een van de meest markante onder nemingen van de Nederlandse en Belgische sigarenindustrie. Toen de jonge Albert zijn mid delbare studies had beëindigd en nadat hij enige jaren aan de Tilburgse hogeschool had ge studeerd, stond hij in het voorjaar van 1932 voor de niet geringe taak om het werk van zijn vader voort te zetten en te consolideren, eerst als diens medewerker, later, na diens overlijden in 1940, als directeur. Was de vader een hard doch rechtvaardig zakenman, volgens de opvattingen van die dagen, de zoon bleek niet minder zijn tijd te verstaan. Hij ziet in de onderneming niet uit sluitend het middel tot het behalen van winst, maar hij beschouwt haar ook als een levende arbeidsgemeenschap, waarin werkgever en werknemers samenwerken ter verhoging van eigen geestelijke en materiële welvaart. Albert van Aobe deed al spoedig zijn intrede in het organisatorischa leven; eerst in de Nederlandse R.-K. Vereniging van Sigarenfabrikanten en later in de vakgroep Sigarenindustrie. Zijn streven naar sociale verbete ringen, naar een goede verhouding tussen werkgever en werknemer, zoals die in zijn eigen onderneming tot uiting komt, propageerde hij verder in de gehele bedrijfstak. Het vertrouwen, dat ook de collega's in hem stelden, kwam. tot uiting in zijn benoeming tot lid van het presidium der sigaren fabrikantenvereniging, waarvan hij nu reeds jarenlang het vice-voorzitter- schap bekleedt. Zijn belangstelling voor het sociale mocht hem niet afleiden van zijn interesse voor de problemen op economisch terrein. Hij is een bij uitstek deskundige op het gebied van de tabak; en deze deskundigheia werd dan ook gehonoreerd, toen men hem aanwees als lid van de zogenaamde aan koopcommissie van tabak, om mede de inkoop voor de gezamenlijke industrie te verzorgen. De belangstelling van de heer Van Abbe reikt verder dan die voor zijn eigen onderneming en die voor de bedrijfstak. Hij is lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oost-Brabant; hij is lid van het bestuur van de Eindhovense fabrikantenkring en als lid van de com missie Stichting Studentenvoorziening Eindhoven houdt hij zich actief bezig met de voorbereiding voor de tot stand koming van de technische hogeschool aldaar. En tenslotte is hij een overtuigd en enthousiast gildebroeder. Wie Bra bant kent weet welke een belangrijke plaats de aloude gilden in het gewest innemen. Zij stammen uit de tijd dat de regerende heren evenals de kerk nog bescherming genoten van plichtsgetrouwe en vaderlandslievende bur gers, die zich ter beveiliging van altaar en haard rond de gildeheer schaarden. Welnu, de heer Van Abbe is heden ten dage nog zo'n gildeheer, al heeft hij weinig bescherming meer van nodeHij beseft echter de waarde van de traditie en heeft oog voor het grote goed van de gilde- idealen. Wanneer dan ook op zaterdag 8 juni des middags van twee tot vier uur de heer Albert van Abbe in het door zijn vader gestichte Stedelijk Van Abbe Museum recipieert, zullen het niet alleen sigarenfabrikanten en sigarenmakers zijn die hem komen huldigen. Ongetwijfeld zullen de zware gildetrommels worden geroerd en zullen de vaandels worden gezwaaid ten bewijze van de achting die men de jubilaris toedraagt. bood de voorzitter van de diocesane jeugdraad, drs. J. v. d. Made, een tegeltableau aan, dat straks een plaats zal krijgen in de uitbreiding van Ype laar. De diocesane katholieke werkgevers vereniging, vertegenwoordigd door haar voorzitter mr. P. van Boven uit Breda en de industrieën in het bisdom, ver tegenwoordigd door de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Breda, mr. G. v. d. Schrieck, hebben een feestge schenk bijeen gebracht, dat een volko men verrassing was. Beide heren bo den een bedrag van honderdduizend gul. den aan ten behoeve van het bedryfs- apostolaat in het bisdom. Hoogtepunt van de feestelijke dag was de pontificale avondmis in de kathe drale kerk, welke door velen, waaronder weer tal van autoriteiten, werd bijge woond. Bij deze H Mis werd de bisschop geassi steerd door de vicaris-generaal mgr. dr. W. Koenraadt als presbyter assistens, mgr. P. Sweere uit Groot Zundert en rector A. Asselbergs uit Etten als troon- diakens, rector J. Antonissen uit Don gen als diaken en mgr. dr. Th. v. d. Bom, pastoor te Breda, als subdiaken. De lagere assistentie werd verricht door studenten van het groot seminarie te Hoeven. De scholen van dit seminarie verzorgde de wisselende gezangen, het kathedrale koor zong de Missa St.-Tri- nitatis van H. Cuypers. Onder zeer grote belangstelling beeft zaterdag en zondag ook mgr. dr. Alph. Mulders, de bekende Nymeegse mlssio- loog, zqn veertigjarig priesterfeest ge vierd. De viering is een manifestatie geworden van de eerbied, die men al lerwegen deze eminente geleerde toe draagt. Nadat zoals wq reeds bericht ten mgr. dr. R. R. Post de Jubila ris in zyn woning had medegedeeld, dat de H. Vader hem had benoemd tot zyn huisprelaat had zondagmiddag in hotel Pays Bas te Nijmegen een receptie plaats, waar honderden belang, stellenden aan mgr. Mulders hun ge lukwensen en geschenken aanboden. De hoogleraren van de missiologische afdeling der katholieke universiteit in gezelschap van prof. dr. A. G. M. van Melsen, wnd. rector-magnificus en prof. W. Grossouw, president van de theolo gische faculteit, hadden reeds zaterdag ochtend hun gelukwensen aangeboden. De bisschoppen van Nederland en tal rijke missiebisschoppen hadden de jubi laris in persooniyke brieven hun feli citaties doen geworden. Bij diegenen die - ondagmiddag ter receptie versche nen bevonden zich leden van het cura torium der universiteit, de secretaris van de raad van bestuur der St.-Rad- boudstichting, mr. J. Hageman, da voorzitter van de KRO, prof. dr. J. B. Kors O.P., de burgemeester van Ny- megen, mr. Ch. Hustinx en echtgenote, de directeur van de pauselijke missie werken in Nederland, mgr. H. J. J. van Hussen en talrijke andere autoriteiten uit de academische wereld en de we reld der missie. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft zaterdag in Zeist een buitengewone le denvergadering gehouden, waarby 400 leden zich schaarden achter de voor stellen van het hoofdbestuur inzake de voorwaarden waaronder de tandartsen bereid zyn hun medewerking aan de ziekenfondsen te hervatten. Hierby staat voorop het streven om tot een meer verantwoorde tandheelkundige behandeling van de ziekenfondspatiën ten te komen. Wat de honorering betreft onder steunde de vergadering het denkbeeld om met behulp van arbitrage het ver schil van mening daarover tot oplossing te brengen. Nadrukkelijk werd echter ter vergadering vastgesteld, dat deze arbitrage o.m. slechts aanvaard kan worden indien uitgegaan wordt van de vier oorspronkeiyke uitgangstellingen, zulks in overeenstemming met ingewon nen rechtskundige adviezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3