Indonesische leger leidt de corruptie-bestrijding Campagne wordt ernstig bemoeilijkt door gebrekkige wetgeving de hoofd Aanvaring op de Nieuwe Waterweg in behandeling apanse vissers door Russen aangehouden Faroeks schatten worden geveild Tussen neus en lippen Revisie Handvest Y.N. op lange baan DANK ZIJ DE STAAT VAN OORLOG EN BELEG: NEDERLANDS GESPREKCENTRUM RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Vanavond PAGINA 15 DINSDAG 4 JUNI 1957 (Van onze correspondent in Indonesië) Voor de derde maal in de geschiedenis van Indo nesië is een grootscheepse campagne ter bestrij ding van de corruptie gaande. Van de beide voorgaande is het resultaat achteraf tegengevallen; zal het dit keer anders zijn? Een verschil met vroeger is inderdaad dat de leiding van de campagne thans bij het leger berust. De staat van oorlog en beleg maakt dit mogelijk. Allerlei hoge autoriteiten, oud ministers en dergelij. worden naar Bandung opge roepen waar zij door de militaire politie worden ver hoord. Een aantal hunner is in voorarrest gesteld. In sommige gevallen heeft de legervoorlichtingsdienst mededeling gedaan van de tegen betrokkenen inge brachte beschuldigingen, in andere acht zij de tjjd daarvoor nog niet rijp. En inmiddels eeft men ook in andere plaatsen in Indonesië een aanvang gemaakt met de bestrijding van de corruptie. Eén resultaat is er alvast: de prijzen van auto's en huizen dalen in Indonesië, want er zjjn vele ambtenaren die deze op- Protest ingediend bij Gromyko Israëlisch parlement vóór Eisenhower-leer Revanche Enny Mols-de Leeuwe Vliegende schotel In Beiroet, de hoofdstad van de Libanon, hebben bloedige gevechten het leven gekost aan vijf mensen. Zestig personen, onder wie de voormalige premier Saib Salan, werden gewond bij deze onlusten, die ontstonden tijdens een verkie' zingsdemonstratie. Bovenstaande foto's geven een beeld van de gevechten. Japan heeft gisteren bij de Sovjet unie geprotesteerd tegen de aanhou ding van Japanse vissersvaartuigen door de Sovjet-kustwacht. Begin mei hebben Russische schepen in de Wate ren tussen Sachalin en de westkust van Japan 21 Japanse vissersschepen aan gehouden en opgebracht. Later zijn zes van deze schepen vrijgelaten, doch de rest wordt nog vastgehouden. Volgens Japan zijn de vissers in volle zee aangehouden, doch de Russen zeg gen dat zij binnen de Russische twaalf- mijlszone waren gekomen. Het protest is gisteren door de Japan- te ambassadeur in Moskou, Kadovaki, aan de Sovjet-minister van buitenland- te zaken, Gromyko, overhandigd. Gromyko beloofde, dat zijn regering de kwestie onderzoeken zal. De fabelachtige collecties kunstschat ten, luciferdoosjes en juwelen van de vroegere Egyptische koning, Faroek, en zun familie-leden zullen dit najaar op een internationale veiling ten ver koop woyden aangeboden, aldus deelde een woordvoerder van het Egyptische ministerie van financiën maandagavond mede. Onder de juwelen bevinden zich de diamenten tiara, die eens werd gedra gen door ex-koningin Farida, Faroeks eerste echtgenote en de juwelen van de prinsessen Fawzi en Faiza, Faroeks zusters. De woordvoerder deelde mede, dat de regering van verschillende zijden aan biedingen heeft ontvangen tot aankoop van gedeelten van de koninklijke schat ten, maar dat zij besloten heeft de collecties liever te veilen. Op 14 juli zal in Cairo een plaatselijke veiling worden gehouden van minder kostbare juwelen en de kunstschatten, die aan Faroek en andere leden van de koninklijke familie hebben toebehoord. Het Israëlische parlement heeft gis teren met 59 tegen 5 stemmen, bij 39 onthoudingen, het regeringsbeleid ten aanzien van de leer van Eisenhower voor het Midden-Oosten goedgekeurd. De twee partijen van de linkervleugel ln het coalitiekabinet en de oppositie van de rechtervleugel onthielden zich van stemming. Tegen stemden alleen de communisten. Aan de stemming ging een debat over de buitenlandse politiek vooraf, dat zes uren duurde. Premier Ben Goerion verklaarde in de loop van dat debat, dat de aansluiting van Israël bij de Eisenhower-doctrine de veiligheid van het land vergroot. uez, arv. De huisbewaarder van een kasteel bp Neurenberg werd dezer da gen 's nachts opgeschrikt door spookachtige geluiden. Nadat hij po- litieversterking had gekregen ging hij op onderzoek uit. In de grote zaal van het slot zag hij in het maan licht vier geharnaste ridders, die el kaar met hellebaarden en lansen te lijf gingen. Bij het zien van de poli tie gingen de ridders er rammelend van door. Drie van hen konden ech ter ln hun stalen kraag worden ge vat. De ridders bleken jongelui te zijn, die na een feest hadden beslo ten voor de grap bij het kasteel in te breken. Hiervoor moesten zij over de twintig meter hoge versterkingen klimmen! Eenmaal binnengekomen hadden zij zich in de oude wapen rustingen gestoken en waren een „toernooi" begonnen. Zij zullen zich straks in colbertje voor de rechter moeten verantwoorden. op, dat de regering in 's ministers antwoord het doet voorkomen of haar opvatting over de staatsrech telijke kant van de zaak van de hoofdredacteur geheel en al evident is. Er zijn echter tal van deskundi gen, die deze opvattingen verre van evident achten. „To-day" schrijft, dat in het antwoord niet gerept wordt, dat een der ministers uit de regering trad, omdat hij zich niet met de voor- •nemens der regering kon verenigen. Volgens „To-day" zou het interessant zijn het standpunt van de raad van ad vies te vernemen. Door de minister is over het hoofd gezien, dat de rijks regering van oordeel zou kunnen zijn, dat het hier een rijksaangelegenheid betreft en in deze aangelegenheid wel degelijk haar oordeel heeft te geven, aldus „To-day". Een statenlid van de Curacaose on afhankelijke partij, zond intussen een schrijven, getiteld „halve waarheden" aan de Antilliaanse pers, waarin hij o.m. zijn verbazing erover uitspreekt, dat de minister van justitie „het aan durfde de staten en het publiek in het algemeen zo slecht voor te lichten". Het R.K. dagblad „Amigoe di Curasao" schrijft in een hoofdartikel onder de titel „Aanvechtbaar", over het antwoord van minister van der Meer op de vra gen van het statenlid mr I. Debrot o.a., dat een strafvervolging in dit bizondere geval toch wel het geëigende middel zou zijn geweest. „Waar de artikelen van de betrokken journalist grotendeels kritiek op het beleid der regering bevatten en zich dus in het politieke vlak bevinden, is het voor de regering, die een politiek lichaam is, uiterst moeilijk voor een ieder aanvaardbaar te maken, dat de tegen haar gerichte kritiek een aantasting betekent van het algemene belang. Veeleer ware door de onpartijdige rechter uit te ma ken, of de artikelen van de betrokken journalist inderdaad in strijd waren met het algemeen belang en zo ja, welke straf hiervoor dient te worden vastgesteld. Enny Mols-de Leeuwe heeft een enor me populariteit als actrice van de ra dio. Wij geloven dat zij in zeer korte tijd kans zou zien een dergelijke repu tatie ook bij de TV op te bouwen. Haar stem is voor deze media bijzonder ge- eigend, maar daarnaast kan zij ook zo veel. Wat zij gisteravond voor de NCRV- TV voordroeg was op zichzelf niet veel bijzonders, twee korte schetsjes van het zo geliefde cursief genre. Maar hoe spontaan, hoe natuurlijk, hoe tot in de tails uitgekiend weet zij zulke stukjes levend te maken. Wat om te lezen mis schien een vrij droog geval zou zijn, werd hier to' een kostelijke aaneen schakeling an kleine en grote vond sten. We hopen het beslist meer te zien. Het verdere programma was weinig opwindend, alleen de filmrubriek van Peter van Campen blijft uitstekend. Deze spreker laat zich niet verleiden tot goedkope effecten, hij vertelt het we zenlijke over de films en laat ook goede fragmenten zien. v. S. Voor de KRO speelt vanavond de be roemde cellist Pierre Fournier het Concert van Elgar. Hij wordt begeleid door het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Bernard laitink. (402 m - 21.40 uur). Voor het Derde Progr. wordt een koorconcert gegeven m.m.v. o.a. Peter Pears, tenor. Uitgevoerd wordt werk van Strawinsky en Kodaly. (464 m - 19.30 upr). Met het Cleveland Orkest o.l.v. Georg Szell speelt Robert Casadesus voor het Franse Nat. Progr. het Konzertstück Voor plano en orkest van Karl Maria von Weber. (347 m - 23.15 uur). Afgevaardigden van alle 81 leden-sta- ten van de Verenigde Naties hebben in New York gesproken over tijd en plaats van een onferentie, die het Handvest van de volkeren-organisatie zou moeten herzien. Bi) de aanvang van de zitting stelden gisteren tien lan den (vijf van de Aziatisch-Afrikaanse en drie van de Latijns-Amerikaanse groep, alsmede Canada en Ierland) voor, dat pas op de veertiende zit ting van de Algemene Vergadering in september 1959 aanbevelingen voor een herziening zullen worden ingediend. De afgevaardigden van Engeland, Frankrijk en Amerika spraken zich voor deze resolutie uit. Zij zijn van oor deel, dat de omstandigheden voor een herziening van het Handvest nu even ongunstig zijn. als twee jaar geleden, toen de V.N. tien jaar bestonden en herziening formeel mogelijk werd. De Nederlandse afgevaardigde meende, dat het uitstel van de herzie ning tot 1959 geen betrekking mag heb ben op de kwestie van de vergroting van het ledental van Veiligheidsraad en Economische en Sociale Raad. De resolutie werd vervolgens met 67 stem men bij 9 onthoudingen goedgekeurd. Vijf landen waren bij de stemming niet aanwezig. alle telefoonlijnen van politie, be wakingsdiensten, bescherming bevol king en geneeskundige diensten rood gloeiend. De ene melding volgde op dl andere en de ene was nog onheil spellender dan de andere. Er was een geheimzinnig geleid projectiel neergekomen, er was een vijandelijk toestel neergestreken, er was een geheimzinnig ruimteschip gedaald. Er liepen mannetjes omheen. Het rook naar gas... De Amerikaanse luchtmacht bracht uitkomst met de melding, dat het ruimteschip niets anders was dan een doodonschuldige weerballon. Toen de luchtmacht ter plaatse kwam, had de nieuwsgierige jeugd van Saginaw de ballon zowel als de eraan hangende apparatuur reeds volledig gedemonteerd en als sou venirs in bezit genomen. De eigenaar van de herberg in Bayonne werd wit om de neus, toen een gemaskerde man zijn zaak binnendrong en de herbergier onder dreiging van een revolver ver plichtte om drie vaten whiskey leeg te gieten. Het toeval wilde, dat juist de plaatselijke politieagent er eentje wenste te vatten en dus met zijn neus in de boter viel, toen hij de herberg binnenstapte. De indringer werd ont maskerd en ingerekend. Het bleek een 24-jarige jongeman te zijn, die als verklaring voor. zijn vreemd ge drag gaf, dat hij in zijn leven zoveel had gedronken, dat hij geen whiskey meer kon zien (schriftelijk) zijn oordeel gegeven over de stranding op 10 maart van de motor logger „Dirk" KW 19 bij Egmond. De raad meent dat het vastlopen van de KW 19 mede aan de schuld van de 26-jarige schipper uit Katwijk aan Zee is te wijten en straft hem door het uitspreken van een berisping. De „Michel Swenden" is op 2 fe bruari gestrand bij de haven van Port Talbot, doordat het anker plot seling brak. De raad is van oordeel dat de ramp het gevolg is van de verkeerde wijze waarop de 29-jarige kapitein uit Antwerpen, zijn schip ten anker heeft gebracht. Hij straft hem door hem de bevoegdheid om als ka pitein te varen op zeeschepen te ont nemen voor de tijd van twee weken. Eenzelfde straf werd opgelegd aan de 27-jarige kapitein van het motor schip Marco Polo", dat op 14 janua ri op de reis van Groningen naar Stockholm aan de grond is gelopen op de Huibertplaat. De raad heeft de indruk dat betrokkene bij slecht weer en in het donker de Eems opvarende, de situatie ondanks bestudering van de kaart niet voldoende in het hoofd had en dat hij die bi) het naderen van de loodsboot niet beheerste. Niet minder dan zes personen ver schenen maandag voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam om ver klaringen af te leggen over de aanva ring van de motorschepen „Domburgh" en „Wulp", die op de avond van de 4e maart op de Nieuwe Waterweg bij mis tig weer met elkaar in aanvaring wa ren gekomen. De „Domburgh" was die avond uit Rotterdam vertrokken en had ter hoog te van de radarpost Roozenburg de te gemoetkomende „Wulp" aan de bak boordzijde aangevaren, toen hij moest uitwijken voor kleine schepen, die langs de oever lagen. De „Domburgh" was door niet geheel opgehelderde oorzaak plotseling sterk naar bakboord ge zwenkt waardoor het anker van dit schip de zijkant van de „Wulp" had opengereten. De radarwaarnemer op de wal had alles nauwkeurig gevolgd. De hoofdin specteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, wees erop dat de roerganger in dergelijke gevallen voortdurend ge controleerd moet worden, vooral op een waterweg waar zich veel schepen be vinden. De raad zal schriftelijk zijn oordeel geven. De Raad voor de Scheepvaart heeft De douanebeambte van het vlieg veld Ratmalana op Ceylon gaf onlangs een passagier, nadat hij diens bagage had geïnspecteerd, een vriendschappelijk klopje op de rug. De man schrok echter, toen de rug van de passagier hard en puntig aanvoelde. De passagier, een koop man uit Libanon, en een Fransman, die in zijn gezelschap was, werden voor nader onderzoek meegenomen. Uit de kleding van beide reizigers kwamen niet minder dan 120 staaf jes goud en een aanzienlijke hoeveel heid diamanten te voorschijn. De nieuwsgierigheid van de bewo ners van Saginaw in de staat Michigan is tomeloos en be slist in gevaar voor Marsbewoners of andere lieden, die zich vanuit het hemelruim op het ondermaanse wil len wagen. Een opgewonden man bel de onlangs het plaatselijke politiebu reau op en meldde de landing van een vliegende schotel. Binnen enkele seconden stonden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 15