Het lot van de huurwetten niet geheel zeker De huurwetten in één oogopslag Oefening van Westduitse Bundeswehr kost aan 15 soldaten het leven Brand in Belgische mijn Moed en elan Oppositie tegen onderdelen van het compromis kan de regering noodlottig worden DE JAS UIT! HET IS ZOMER Debatten in de Kamer begonnen Khroesjtsjevs TV - optreden geslaagd Dom en gevaarlijk Groep parachutisten door snel stro mende rivier meegesleurd Franse konvooien in Tunesië beschoten Het weer Drie Italianen omgekomen Noorse tanker in moeilijkheden Auto stort van een helling Camera's mee nemen in de St. Pieter P5 'jsi DINSDAG 4 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 26922 Positie van niet-loon- trekkenden een zwak punt rj Eisenhower heeft niet gekeken Vierjarig jongetje verdronken I. De huren van alle woningen die voor 28 december 1940 zijn gereedgekomen, worden met ingang van 1 augustus met 25 pet. verhoogd. II. Ook van enkele categorieën woningen die na 28 december 1940 gereed zijn gekomen, worden de huren verhoogd. In enkele gevallen met minder dan 25 pet. III. Werknemers krijgen een loonsverhoging om de kosten van de huurverhoging te kunnen opvangen. Voor som migen zal de compensatie niet geheel toereikend zijn. Dit neemt niet weg, dat de totale verhoging van de loonsom ruim voldoende is om de totale huurverhoging op te vangen. De werkgever mag voorts het loon met een maximum van 4,- per week verhogen. De minima zijn voor gemeenteklasse 1 3,10, voor klasse 2 en 3 2,60 en voor klasse 4 en 5 2,10. IV. De huren van bedrijfspanden kunnen worden ver hoogd, wanneer huurder en verhuurder met elkaar tot overeenstemming komen. De verhoging mag dan ten hoogste 25 pet. bedragen. Een verplichting tot huurverho ging bestaat er voor deze panden niet. V. De helft van de huurverhoging, maar dan uitsluitend van de woningen die gereed zijn gekomen voor 28 december 1940 (niet de bijkomende categorieën), komt niet ter vrije beschikking van de huiseigenaren. Door inschrijving in een „Grootboek Woningverbetering" zal dit geld geblokkeerd worden. Deblokkering is aan voorwaarden gebonden (zie VI) totdat de algehele deblokkering volgt op een nader te bepalen tijdstip. Dit zal vermoedelijk 1 januari 1967 zijn. Al naar gelang van de monetaire situatie zal deblokkering geschieden in contanten of in verhandelbare schuldbewijzen. VI. Gedeeltelijke deblokkering is mogelijk op grond van ver- beteringen die aan de huizen worden aangebracht. Voorts zijn er twee mogelijkheden van deblokkering voor onder houdswerkzaamheden: A. Wanneer het onderhoud onmiddellijk verband houdt met verbetering van de woning. B. Binnenshuis schilderen en stukadoren, voor zover dit geschiedt op bepaalde tijdvakken, die nader zullen worden vastgesteld in verband met de situatie op de arbeidsmarkt met het oog op de nieuwbouw. VII. Eerst na tien jaar zal het mogelijk worden grootboek inschrijvingen van het ene huis aan te wenden voor de financiering van verbetering en onderhoud van andere woningen. Deze termijn van tien jaar staat los van de datum die voor de algehele deblokkering t.z.t. zal worden vastgesteld. du MORRIS he/joie ifou êiiij! jasjes Afkoeling 71 arbeiders gered Amsterdammer in Oostenrijk gewond BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuidert: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3- W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag is in de Tweede Kamer het debat over de huurwetten begonnen. Het voorstel van de regering om voor de vierde maal na de oorlog de huren van vele voornamelijk vooroorlogse woningen te verhogen, berust op af spraken die reeds bij de kabinetsformatie van 1956 zjjn gemaakt. Het voor stel omtrent deze grootste na-oorlogse huurverhoging (25 procent), waar bij men op de eerste plaats wil komen tot gezonder verhoudingen tussen de huren van oude en nieuwe woningen, hangt ten nauwste samen met het gehele sociale, financiële en economische beleid van het kabinet. Dit blijkt reeds uit de compensatie die aan werknemers zal worden toegestaan door een loonsverhoging en uit gelijktijdige maatregelen tot blokkering van de helft van de verhoogde huuropbrengst. Het overleg over de loonsverhoging ln de S.E.R. en de Stichting van de Ar beid is niet gemakkelijk geweest. Deze week worden de besprekingen tussen de werkgevers en de minister van Eco nomische Zaken nog voortgezet. De poli tiek van prijsstabilisatie van minister Zijlstra zou in gevaar kunnen komen, wanneer de werkgevers hun medewer king daaraan ontzeggen; er is daarover Inmiddels al gesproken. Ook de Kamer heeft met de regering langdurig overleg gepleegd, op sommi ge punten met niet onbevredigend resul taat. Met name de blokkering van een deel van de hogere huur is voor de huiseigenaren gunstiger geregeld. De verwachting is dat er van verschil lende kanten oppositie tegen onderde len van de drie wetsontwerpen zal be- De Partijsecretaris van de Russische cammunistische partij, Nikita Khroesjt sjev heeft met zijn interview voor de Amerikaanse televisie een groot succes geboekt, zo meent men in kringen van de V.N. in New York. Wat hij zei, mag dan niet nieuw zijn geweest, de „sfeer van prettige re delijkheid", waarin hij het zei, wist hij tot het eind toe te bewaren. Na het Amerikaanse en het Russische publiek kan vandaag ook het Engelse publiek Khroesjtsjevs optreden aanschouwen. Het hele commerciële televisie-net van Engeland zendt het interview, dat een uur duurt, uit. Leden van de Russische delegatie naar de Verenigde Naties op perden gisteren de mogelijkheid, dat mï president Eisenhower eens verschijnt op de Russische beeldschermen. Amerikaanse woordvoerders hadden daar weinig oren naar. Zij verscholen zich in eerste instantie achter formele bezwaren. Khroesjtsjev is op papier slechts secretaris van de Russische communistische partij. Eisenhower is daarentegen Amerikaans staatshoofd. De voorzitter van de Republikeinse Par tij, Alcorn, die in zijn plaats zou moe ten optreden, is buiten de Verenigde Staten nauwelijks bekend, zo zeiden zij. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, deelde mee, dat pre sident Eisenhower wel wist, dat Khroesjtsjev voor de C.B.S.-teievisie zou optreden, maar dat hij er niet naar heeft gekeken. Hagerty leverde nog commentaar op de opmerking van de Russische partij secretaris, dat de kleinkinderen van de tegenwoordige Amerikaanse generatie in een socialistische maatschappij zul len leven. „Wij hopen ernstig", zei Ha gerty, „dat het Russische volk en niet alleen onze kleinkinderen eens zal leven onder een bewind van vrij heid". Amerika, waar men niet binnen wordt gelaten, wanneer men maar van enige communistische smet kan worden verdacht, heeft in een tele visie-interview de „big boss" van het Kremlin, Nikita Khroesjtsjev, voor heel het land laten optreden om op zijn manier propaganda te maken voor de „blanke onschuld" van Sov jet-Rusland. Khroesjtsjev speelde zijn verzoenende gastrol voor de Ameri kaanse televisie-kijkers in beminne lijke topvorm. Hij verklaarde, dat de Sovjet-Unie haar vorm van socialis me aan niemand wil opleggen en dat de Russen en de Amerikanen elkaar niet als rovers, maar als eerlijke men sen moesten zien. Voor hun goede bedoelingen zijn de Sovjet-Russen zelfs bereid hun woord van eer te Seven. Hoeveel Amerikaanse televisie-kij kers zullen hierop reageren met een laconiek: „So what"? Als dat er min der zullen zijn dan de organisatoren fan deze televisie-stunt lief is, zul len de heren het aan zichzelf hebben te wijten. staan, maar dat het compromis waar voor in 1956 de grondslag is gelegd, wel door een meerderheid zal worden aan genomen. De stemming is echter wat geprikkeld en politieke moeilijkheden zijn met uitgesloten. De regering heeft de laatste eken enige malen laten we ten, dat zij niet steeds door het parle ment in deni'Terende zin voor een zwak noodkabinet wenst te worden uitge maakt. De overgevoeligheid van de regering wordt in het parlement weer als een te ken van zwakte uitgelegd. Het is niet uitgesloten dat een minderheid tegen de huurwetten, die zeker zal ontstaan, grotere proporties gaat aannemen. De V.V.D. heeft buiten het parlement reeds laten weten, dat zij geen goed woord voor het gehele complex van wetten overheeft. Ook in protestants-christe lijke kring is lang niet iedereen van plan zich bij de zaken neer te leggen. De C.H. heeft het eerste amendement, om de huren niet ineens met 25 maar voorlopig slechts met 12,5 procent te ver hogen, ingediend. De debatten zullen zeker de gehele week in beslag nemen. Er zijn op drie achtereenvolgende dagen avondverga deringen. Nadat in de afgelopen vier maanden de specialisten in de verschil lende fracties op het gebied van de volkshuisvesting de openbare behande ling hebben voorbereid, zijn de laatste dagen de fracties in hun geheel vele uren bijeen geweest om de laatste be leidslijnen voor het debat vast te stel len. De KVP vergaderde gisteren van 2-11 uur en vatte vanmorgen de be sprekingen weer op. Men heeft zich he den nog geruime tijd bezig gehouden met de vraag, hoe de positie van niet- loontrekkenden zal worden. Voor hen kan de loonsverhoging, die de werkne mers ontvangen, immers geen uitkomst bieden. Maandagmiddag was niet Daniël, maar de 21-jarige J. W. W. Louwman in de leeuwenkuil van dierenpark Wassenaar. De heer J. W. W. Louwman is de zoon van de directeur van het dierenpark te Wassenaar J. W. W. Louwman Sr., die twee jaar geleden een jong leeuw tje voor zijn zoon meebracht uit het buitenland. Louwman Jr. bracht samen met mevrouw Louwman het leeuwtje, dat tot voor kort overal in huis mocht rondlopen, met de fles groot. Enige tijd geleden moest de leeuw, omdat hij te groot was geworden, in een kooi wor den ondergebracht. De tijd, dat hij tot speelkameraad kan dienen, schijnt nu bijna voorbij te zijn. Dat Louwman Jr. gisteren in de leeuwenkooi stapte hij doet dat wel meer teas daarom bij zonder, omdat een fotograaf voor een Nederlands weekblad als stunt de leeuw van dichtbij, dus ook in de kooi, zou fotograferen. Hij zag er evenwel' op het laatste nippertje van af en werkte om het hoekje van de traliedeur. Maandagmiddag is het vierjarige jon getje W. J. Wijnen, wonende op het mo torschip Albatros, dat gemeerd ligt in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaar- dingen, over boord geslagen en ver dronken. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse „Bundeswehr" heeft zjjn eerste slachtoffers te betreuren. Gistermorgen heeft zich bjj het stadje Kempten (ten zuiden van München) een ernstig ongeluk voorgedaan bij een militaire oefening, waaraan een groep van 28 parachutisten deelnam. De groep kreeg bevel de rivier de Iller over te steken, die ter plaatse weliswaar niet bijzonder diep is (ruim een meter) doch 20 tot 30 meter breed) en zeer snel stroomt. Door eei. tot dusverre nog niet opgehelderde oorzaak werden kort na dat zij in het water waren gegaan, negentien militairen (allen dienstplich tigen) door de stroom meegesleurd. Vier daarvan konden zich redden, twee werden later dood geborgen. De overige dertien worden nog vermist en er be staat geen hoop meer, dat zij nog in leven zijn. Het gehele rivierbed wordt in zuidelijke richting afgezocht. Waar schijnlijk zijn de vermisten ver met de sterke stroom die verder op een diepte tot vier meter bereikt meegevoerd. Een korporaal, die de oefening leidde, werd op aanwijzing van de officier van justitie van Kemp ten in voorarrest gesteld. Hem volgde later een sergeant, die het bevel tot het oversteken van de Iller had gegeven en van een brug af de oefening gadesloeg. Het ministerie van defensie in Bonn heeft een diepgaand onderzoek toegezegd. Minister Strauss, heeft alle feestelijkheden, die vandaag zouden plaatshebben ter gelegenheid van zijn '-i* v: Vijftien soldaten van de Westduitse Bundeswehr zijn bij een oefening bij Kempten in de snelstromende rivier De Iller om het leven gekomen. Een beeld van het reddingswerk op de plaats van de ramp, waar zich vele nieuwsgierigen hadden verzameld. Op de voorgrond onderscheidt men een rubberboot met redders. Telefoto In het' dorp Hama in Zuid-Tunesië zijn gisteren twee Franse konvooien be schoten. Een Franse soldaat werd ge dood en ue^en gewond. De Tunesische gendarmen ln het dorp hadden het kon vooi, dat als eerste het dorp bereikte en op weg was van Gabes naar Kebili, aangeraden niet_ door het centrum van het dorp te rijden. De commandant had daarop besloten naar Gabes terug te keren, maar terwijl de drie voertui gen waaruit het konvooi bestond, keer den, werd er uit de huizen geschoten. Er vielen een dode en vijf gewonden. Het tweede Franse konvooi, dat iets later het dorp binnenreed uit tegen overgestelde richting, werd ook bescho ten. Hierbij vielen vier gewonden. Dit konvooi is naar Kebili teruggekeerd. De verhouding tussen Fransen en Tu- nesiërs is vorige week vrijdag ver scherpt na een schietpartij aan de grens met Algerije. (Reuter) Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM IEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat- sel k enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrü krachtige westelijke wind. Lagere temperaturen. Zon: 4.25-20.56. Maan: 12.51-0.44. Op de verdieping 615 meter van een mijn van de „Charbonnage Patience et Beaujonc" te Ans, in België, is gister avond. brand uitgebroken. De brand ontstond in een galerij, waarover de gedolven kolen worden afgevoerd. Hij zou zijn ontstaan door het warmlopen van een drijfriem. Het vuur breidde zich snel uit. In de ga lerij bevonden zich 74 arbeiders. 71 hunner konden vrijwel onmiddellijk naar boven worden gebracht. Men vreest echter, dat de drie andere mijn werkers, Italianen, om het leven zijn gekomen. Tot nu toe is de brand nog niet geblust. De redders staan voor een moeilijke taak, daar de galerijen nauw zyn' (Belga) De sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden, die met een kolenkraan onderweg was van Bre men naar Rotterdam, voer gisteren ter hoogte van IJmuiden toen de kleine Noorse tankboot „Hegg", een scheepje van 499 ton, om assistentie vroeg. De „Hegg" bevond zich op 110 mijl noord van IJmuiden en dreef rond met ma- chineschade. De sleepboot „Titan" heeft de kraan in volle zee overgegeven aan de sleepboot „Nestor", die er mee door ging naar Rotterdam. De „Titan" keer de op zijn weg terug om de tanker te assisteren. Vanmorgen om vijf uur werd het schip vastgemaakt en de „Ti tan' is er nu mee op weg naar Rotter dam. Het ligt in de bedoeling dat de sleepboot morgen naar IJmuiden komt om daar klaargemaakt te worden voor de reis van Glasgow naar Lagos (Afrika). De „Titan" zal dus niet langer in IJmuiden op station liggen. De „Fries land" wordt nu stationboot kerkelijke huwelijk met mej. Zwick- nagl in Rott aan de Inn afgelast en zou de plechtigheid zelve ook hebben uitgesteld, indien de voorbereidingen ertoe niet zover zouden zijn gegaan. Hij heeft voorts de bataljonscomman dant en de commandant der tweede compagnie waartoe de verongelukte sektie behoorde voorlopig van hun posten ontheven. De minister is naar Kempten ge reden. Hoge officieren van de Bun deswehr generaal-majoor Pemsel van het tweede legerkorps, generaal Rottiger, inspecteur-generaal van de landstrijdkrachten slaan de speu ringen langs de oevers van de Iller gade. Generaal Heusinger, inspecteur-ge neraal van de Westduitse strijdkrach ten, heeft zich eveneens naar de plaats van het ongeluk begeven. De Westduitse kranten, die gisteren melding maakten van het ongeluk, heb ben bijna alle de gebeurtenissen in het Amerikaanse marinierskamp Parris Is land in de herinnering teruggeroepen. Een sergeant later werd hij veroor deeld had daar een groep rekruten bevolen een moeras in te gaan, en tal rijke rekruten vonden daarbij de dood. De heer J. Wunderink uit Amsterdam is met zijn personenauto in de gemeente Schönberg in Tirol van een acht meter hoge helling gestort, zo wordt uit Innsbruck gemeld. De heer Wunderink werd uit de auto geslingerd en is gewond in een ziekenhuis te Inns bruck opgenomen. Een bende internationale gauwdie ven heeft er zich de laatste tijd op toegelegd de bezoekers van de St.- Pieter van hun foto- er. filmcame ra's te beroven. Tot dusver moesten alle toeristen en pelgrims, die de St.-Pieter binnengingen, hun toe stellen aan de ingang achterlaten bij een bewaarder, die een genummerd bonnetje afgaf. Een Zwitser, die dat onlangs deed en die met bonnetje 23 de St.-Pieter betrad, werd even la ter in de kerk aangesproken door een Duits-sprekend heerschap, dat hem vertelde, dat het nummer 23 hem per abuis was verstrekt en dat hij straks tegen nummer 35 zijn toe stel zou kunnen terugkrijgen. Toen de argeloze Zwitser na bezichtiging van de kerk zijn ontvangstbewijs aan de bewaarder overhandigde, werd hem een zwaar gehavende, oude camera overhandigd, in plaats van het dure toestel, dat hij had achtergelaten. Na dit voorval zijn nog twee pogingen gedaan dezelfde truc toe te passen. Men heeft daar om besloten de bezoekers van de St.-Pieter toe te staan hun "camera's bij zich te houden. Het blijft echter verboden binnen opnamen te maken. U.P. Naarmate de woningnood langer voortduurt, worden wij ongevoe liger voor de statistieken, die ons van zijn ernst en omvang pogen te overtuigen. Minister Klompé heeft in een,te Doetinchem gehouden rede gewezen op het somber beeld, dat de cijfers vertonen en het feit, dat ons volk nog altijd niet voldoende elan en moed opbrengt om aan de moei lijkheden het hoofd te bieden. Dr. A. D. W. Tilanus deed er nog een schep je bovenop door er aan te herinneren dat naast het door minister Klompé genoemde tekort van tweehonderd duizend woningen er nog tweehon derdvijftigduizend zijn, die niet aan minimale eisen van bewoonbaarheid voldoen. Gaan wij in het huidig tem po door, dan zouden wij nog op een voortduren van de woningnood gedu rende minstens dertig jaar moeten rekenen. Hierbij rijzen vele vragen. In de eerste plaats deze, of de overheid zelf wel alles doet om ons volk te stimuleren tot het opbrengen van de moed en elan, die nodig zijn om tot topprestaties te komen. Hoe is bij voorbeeld in regeringskringen de ontvangst geweest van het grote plan van de Gezinsraad om vijftigduizend extra-woningen voor de jonge gezin nen te bouwen? Heeft de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel gunstige ambtelijke reacties op het project van prof. Albregts c.s. ontvangen om het bedrijfsleven zelf vijf jaar lang vijfduizend woningen extra te doen bouwen? Tot op heden wachten wij nog altijd op het eerste teken, dat beide aan het particulier initiatief ontsproten plannen bij hun realisatie op daadwerkelijke steun van de overheid kunnen rekenen. Toch is het nodig, dat de parti culiere bouw tot grotere prestaties wordt gestimuleerd dan waartoe hij tot dusver in staat bleek. In het tijd vak 1932-1939 kwamen 92 percent van de woningproduktie door particuliere bouw tot stand. In de jaren 1948- 1956 niet meer dan 36 percent. Een aanzienlijke verschuiving van wo- ningwetbouw naar particuliere pre- miebouw zou ongetwijfeld een be langrijke ontspanning kunnen be werkstelligen, ook bij de overwinning van het financieringsprobleem. Om dit te bereiken zal het echter nodig zijn, dat een eind wordt ge maakt aan een subsidiëringsstelsel, dat op fnuikende wijze ten nadele van het particuliere initiatief werkt. Nog altijd is de bestaande premie regeling voor de particuliere bouw aanzienlijk minder gunstig dan de fi nanciële bijdrage van het Rijk aan de bouw door verenigingen en ge meenten. Met als gevolg dat door onvoldoende subsidie de bouw van huurwoningen voor de middengroe pen meer en meer achterwege blijft. Het is duidelijk, dat zowel uit over wegingen van rechtvaardigheid als van het herstel van normale concur rentieverhoudingen beide vormen van woningbouw met gelijke bedragen dienen te worden gesubsidieerd. De Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond wijst er in zijn jaarverslag over 1956 op, dat de concurrentieverhoudingen zodanig zijn verstoord, dat de particuliere bouwer zelfs als hij bouwgrond kan verkrijgen niet in een voor institutionele beleggers aantrekkelij ke huurklasse kan bouwen. Wanneer men ziet, dat de huidige premiebe dragen reeds in 1953 zijn vastgesteld en geen wijziging ondergingen on danks het feit dat de bouwkosten se dertdien met vijf en dertig percent stegen dan is het duidelijk, dat de overheid in ernstige mate in ge breke bleef, de afkondiging van een regeling tot bevordering van het eigen woningbezit ten spijt. Belangrijke lacunes vertoont ook de loonsituatie, die de overheid als ge volg van het euvel der zwarte lonen nog altijd niet ander controle heeft. Ongereglementeerde loonbetalingen hebben tot een gevaarlijke chaos in het bouwbedrijf geleid, die het be staan van menige onderneming in de- IVervolg op pagina 5) "V, Eindelijk is het zomer. De winterjassen kunnen uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1