Uit Kennemerland Dirk KW 19 strandde in de mist tri Esmond O K.V.P.-fractie tegenover het De missionerende taak van de fabrieksarbeiders staat verdeeld huureomplex Het bedrijfsapostolaat in W est-Europa Oude en nieuwe methoden van zielzorg kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN ALBERT HEIJN ^uperMarb Berisping voor jeugdige schipper 25 Jaar aan de visserij school K.V.P. staat voor vernieuwing Nieuwe regering in Saarland P.T.T.-dienst met Pinksteren Aanvaring op de Nieuwe Maas Toneelschool te Maastricht 98 150 1 KARPETTEN LEVENSDUUR Stam jubileert 13 juni In IJ muiden-Oost Egon Reinert premier ■j;& Industrialisatie en bedrijf sker stening Jaarvergadering Katholiek Vrouwengilde Eerste proef met intercontinentaal geleid projectiel Twee man verdronken geslaagd Ontvangst ten hove ^uperMórb vlees ^erMals vlees Twee jaar voor poging tot doodslag WOENSDAG 5 JUNI 1957 PAGINA V ELS EIS-IJ MUII) Eft MET 200 x 140 119. 300 x 200 954. 310 x 225 295. 240 x 170 175. 300 x 200 254. 325 x 225 51 0. Kruisstraat 11 Haarlem - Tel. 11491 Viskunde en visbewerking Motorrijder geslipt PINKSTER-AANBIEDING „Niet strijken" overhemd Ideaal voor Uw vakantie in wii, grijs en beige 14.90 2 stuks 27.50 nJUj^Ut Gen. Cronjéstraat 1 a l b V.V.D. afwijzend I®:; Vrijdag in Florida Twee eindexaminandi Projectiel ontploft Slavinken, Doorregen varkens lappen 500 gram 128 prima gemest kalfsvlees grote aanbieding vruchten op sap uw keuze 2 blikj es GROTE HOUTSTRAAT 99 mo Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag O k J Advertentie Uw speciaalzaak Op de terugreis van de visgronden is op 10 maart van dit jaar omstreeks 1.10 uur, bij goed weer en matig zicht de motorlogger Dirk KW 19 gestrand benoorden Egmond, hoewel van het vuurschip Texel af koers gezet was op IJmuiden. De Raad voor de Scheep vaart, die een onderzoek naar de oor zaak van deze stranding heeft inge steld, acht het aannemelijk, dat het schip vooral ter hoogte van de Haaks- gronden door getijstromen is ingezet. Toen de KW 19 's avonds om half tien het vuurschip Texel passeerde op onge veer 2 mijl aan bakboord, werd koers veranderd tot Z. driekwart O. De schip per wist, dat het om 9 uur hoogwater te IJmuiden was en dat de stroom het schip zou inzetten. Er is bij het onder zoek niet gebleken, dat hij opzettelijk tot benoorden IJmuiden zou hebben la ten opsturen uit vrees die haven anders voorbij te zullen lopen. De Raad wil aannemen, dat de i-oers juist op IJmui den aanliep. In elk geval heeft de schipper de invloed van de stroom ver keerd berekend, anders had hij zijn koers van de aanvang af westelijker genomen. De schipper verliet vervolgens om kwart voor elf de brug en werd 's nachts om half een door de stuur man geroepen in verband met de af lossing van de wacht tegen 1 uur. In tussen had men nog geen enkel kust licht gezien en het zicht werd slechter. De schipper verminderde vaart tot een kwart vermogen en zette, gedurende korte tijd, het echolood bij. dat 9 vaam aanwees, zodat hij moest begrijnen de kust te zijn genaderd. Hij begaf zich na de aflossing naar zijn hut om een radiopeiling van IJmuiden te nemen en bleef daar naar zijn eigen zeggen wel 20 minuten, tot het schip vastliep, 's Morgens 8 iu;r is net bij hoog water op eigen kracht vlot gekomen. Volgens de Raad voor de Scheepvaart maakte de schipper de fout. niet eerst een koers evenwijdig met of uit de kust op te geven om daarna IJmuiden te peilen. Ondanks zijn jeugdige leeftijd maakt hij de indruk in het algemeen tegen zijn taak opgewassen te zijn, maar dan begrijpt dé Raad niet, waar om hij in deze omstandigheden zo wei nig activiteit toonde, door zo lang van de brug weg te blijven, al was dan een formeel bevoegde schepeling met de navigatie belast. Advertentie LANGE Een klassekarpet is een waarde, vol bezit, een bezit waar U jaren en jaren plezier van heeft. Elk „karpet van naam" van de allereerste Nederlandse en bui tenlandse tapijtfabrleken heb ben wij voorradig. „KROON" karpetten, een hoog polig zuiver wollen karpet met speciale binding en dichte aan slag. Keuze uit een aantal rijke des sins. - „KROON" karpetten stuk voor stuk kroonjuweeltjes „KASHMIR", zuiver wollen machinaal Smyrna karpetten met hoge pooi en bijzondere vaste binding. Exclusieve Perzische dessins, o.a. Afghan, Bochara en in doorgewerkte bloemdessins. „BESHIR", een Smyrna karpet met een grote reputatie. BESHIR- karpetten zijn van zuiver wol, doorgeweven rug met bijzon der hoge pool, in warme kleu ren en verfijnde Perzische des sins. Een karpet van standing. 180 x 125 125. 240 x 170...... 250. 300 x 200 522. 325 x 225 558. Ter gelegenheid van het feit, dat hij dan 25 jaar als leraar aan de gemeen telijke visserijschool te IJmuiden ver bonden is, zal de heer J. Stam op don derdag 13 juni 's middags om 3 uur re- cipiërer De heer Stam kent de visserij zeer goed. Voordat hij op 33-jarige leef tijd aan de school verbonden werd, heeft hij gevaren voor de rederij Praxis, o.a. op de schepen van de Hol land-klasse, waarop hij schipper was. Intussen behaalde hü zijn acte nijver heidsonderwijs. En gewapend met zijn practische ervaring doceert deze man, die zich door zijn rustig en sympathiek optreden vele vrienden heeft verwor ven, het vak zeemanschap, waaronder wordt verstaan een gropt complex van vaardigheden en wetenswaardigheden betreffende manoeuvreren, tuigage en dergelijke, die £en goed zeeman niet kso ontberen. De Raad voor de Scheepvaart meent, dat het vastlopen- van de KW 19 mede aan de schuld van de schipper te wijten is en dat hij daarvoor een berisping verdient. Op de na de stranding geno men maatregelen zijn geen aanmerkin gen te maken. Mitsdien straft de Raad cie 26-jarige schipper door het uitspre ken van een berisping. Allerlei omstandigheden hebben er toe geleid, dat het bestuur van de af deling IJmuiden-oost van de K.V.P. de laatste tijd nogal is uitgedund. Tenein de nierin weer wat verbetering te bren gen, werd dinsdagavond in het patro- naatsgebcuw een ledenvergadering ge houden. Het was echter allemaal nogal vrij abrupt gekomen, zodat het niet eenvoudig bleek direct een oplossing voor de moeilijkheden aan de hand te doen. Niettemin zal die oplossing er toch ko.nen. Een aantal leden verklaarden zich bereid om met de nog resterende bestuursleden in overleg te treden. Deze tijdelijke commissie heeft op zich ge nomen de afdeling nieuw leven in te blazen. Gezien de voortva enc-he'd waar mee deze commissie onder leiding van de heer R. Graafsma direct aan de slag is gegaan, mag hiervan zeker re sultaat verwacht worden. De commissie heeft besloten zo spoe dig mogelijk te komen tot een uitge breide aanbeveling aan de leden voor de vorming van een nieuw bestuur, uiteraard met daarin de nog zittende bestuursleden. Speciale aandacht is ge schonken aan de voorzittersfunctie, vooral ook gelet op de activiteiten, die van de afdeling straks weer gevraagd zullen worden met het oog op de in 1958 te houden verkiezingen. In dat jaar zul len de leden van de provinciale staten gekozen moeten women en een nieuwe! gemeenteraad. Het is zelfs nog moge- j lijk, dat Velsen, met Beverwijk en Heemskerk, nog een derde verkiezing I krijgt, namelijk als de Staten-Generaal zou besluiten tot de instelling van een IJmondraad ter vervanging van het thans bestaande adviescollege voor de IJmond, dat alleen maar gebaseerd is op een regeling tot vrijwillige samen werking. Voor de derde keer zijn aan de ge meentelijke vissertjschool te IJmuiden examens afgenomen voor het getuig schrift Viskunde en visbewerking, di ploma A". Van de 18 leerlingen van de cursus namen er 16 aan het examen deel. En aan 15 candidaten kon het ge tuigschrift worden toegekend. Onder de geslaagden, waarvan er 5 uit IJmui den komen, 5 uit Haarlem, en verder uit Overveen, Zandvoort en andere plaatsen, bevindt zich ook de 21-jarige mej. K. F. A. v.d. Graaf. Zij was de eerste en tot nu toe enige vrouwelijke candidate. Vooral voor haar was het verwerven van deze kennis belangrijk gezien haar werk in de visdemonstra- tiewagen, de rijdende viskeuken, die onder auspiciën van het produktschap voor vis en visprodukten door het land trekt. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is op de Kennemerlaan te IJmuiden de in deze laan wonende 37-jarige motor rijder C. W. geslipt. Hü remde om een klein kind te ontwüken en zag toen plotseling uit de Napierstraat een per sonenauto naderen. Hü remde nog krachtiger en slipte toen op de door de regen gladde weg. Met een gekneus de enkel is hü door de ongevallendienst naar huis gebracht. De Saarlandse Landdat heeft gisteren met 31 stemmen tegen één, bü tien ont houdingen, Egon Reinert, de voorzitter van de Saarlandse christen-democrati sche partü, tot premier gekozen. Hier mede is een eind geko nen aan een re geringscrisis, die tien weken heeft ge duurd. Van christen-democratische zijde is vernomen dat Reinert aan het hoofd zal komen te s*aan van een coalitieregering, waarin de Saarlandse christen-democra ten, de socialisten en de rechtse demo cratische partij vertegenwoordigd zullen zijn. De orige Saarlandse regerirs» steunde op dezelfde partijen. Zij trad in december j.l. af, nadat de voorzitter van de democ tische partij, Heinrich Schneider, had verklaard geen deel meer de regering te willen uitmaken Ver tegenwoordigers van de andere partijen hebben toen to^ maart j.l. nog een regering gevormd. (Van onze Haagse redactie) Doordat de nachten van 8 op 9, 9 op 10 en 10 op 11 juni geen posttreinen zul len rijden, zullen poststukken die zater dagavond of tijdens de Pinksterdagen worden gepost, in het algemeen niet voor dinsdagmiddag hun bestemming bereiken. Dit is een gevolg van de nor maal geldende P.T.T.-regeling voor feestdagen. Advertentie 3. Zacht glijdt de roeiboot op het strand. Een viertal mannen springen er uit, de vijfde blijft in de boot ter bewaking. De onbekenden gaan in grote stilte t~ werk, en dat bevalt de verspieder op de rots in het geheel niet. Zo dicht mogelijk sluipt hij naderbij, maar de wind belet hem te horen wat er besproken wordt. Zoals de jager al vermoedt, beginnen zij langs de rotsen naar boven te klimmen. En nr. kan de man beter zien, wat voor vlees hij in de kuip heeft. De aan blik van de woest uitziende oude kerel, die de aanvoer der van het groepje schijnt te zijn, is bepaald niet vertrouwenwekkend, en zijn metgezellen zien er met hun zware bewapening al evenmin zachtzinnig uit. Vikingszeerovers of mijn hoofd er af", mompelt de jager, terwijl hij zich snel tussen de rotsen terugtrekt. De bewoners van het eiland moeten ge waarschuwd worden. Hij moet zijn krijgers op zien te vangen, voor er on gelukken gebeuren. Behoedzaam rent hij door de lage bosjes, maar zijn hoop, dat de vreemdelingen, die inmiddels de rand van de rotsen bereikt heb ben, hem niet zullen opmerken, vervliegt, als een luide schreeuw tot hem doordringt. Half omkijkend ziet hij de Vikings naar hem wenken en zwaaien; dan komen zij snel achter hem aan. Vervolg van pagina 1) Dat de regering door de blokkering de huurders wil brengen tot verbetering van hun woningen, om zodoende het na tionaal woningébzit weer op peil te bren gen, had de heer Andriessen met deze maatregel juist verzoend. De heer Wei ter wilde echter van deze „vaderlü'ke zorg" niets weten. Wanneer de rege ring de verbetering van de huizen zo belangrük acht, dan moet zij de volle consequenties trekken en de huiseige naren dwingen het geld daartoe te be steden. Op één punt kwamen beiden weer tot elkaar: ook de heer Andriessen was tegen continuering van de blokkering bü volgende huurverhogingen en wilde dat de bijzondere omstandigheden, die dit thans rechtvaardigen, dan opnieuw worden onderzocht. ,,De advocaten zullen het meest van de blokkering profiteren", riep de heer Welter, die een monsterorganisatie voorlag, omdat voor alle huizen gege vens zullen moeten worden verzameld. ,,Een octopus, die zün tentakels uit strekt naar anderhalf miljoen woningen en dat terwijl wü juist ons op het ge bied van de bureaucratie beperkingen moeten opleggen." De heer v. d. Peyl (C.H.) kon de re gering wel voor een groot deel volgen. De huurverhoging had echter volgens hem al veel eerder moeten zijn inge voerd. Hij was echter fel tegen de blok kering gekant, waarin hü een discrimi natie zag van de huiseigenaren en een nadeel voor de woningbouw. Van V.V.D.-züde werd geen goed woord over de huurvoorstellen ge- hoord, maar wel een goed geformu leerd woord. De heer Toxopeus sprak voor de vuist weg op een zeer vlotte De jaarvergadering van het katholiek vrouwengilde In de bisdommen Haar lem en Rotterdam, welke dinsdag te Amsterdam is gehouden, heeft voor het overgrote deel in het teken gestaan van de industrialisatie en de betekenis, die de pendelende arbeiders kunnen heb ben voor de kerstening van het bedrijfs leven. Voor een gehoor van ongeveer 250 bestuursleden uit de afdelingen van het katholiek vrouwengilde in beide bisdom men, verschillende belangstellende le den, geestelüke adviseurs en enkele In oktober a.s. komt ae Uetser tunnel in gebruik. Maar voor het zover is valt nog heel wat af te werken. Foto: Terwijl het luchtverversingsgebouw aan de zuid zijde van het kanaal reeds geheel gereed is gekomen, wordt thans ook aan de noordzijde een dergelijk luchtverversingsgebouw gebouwd. vertegenwoordigsters van andere vrou wenorganisaties, schetste rector J. Th. Hoogervorst, aalmoezenier van de ar beid, de intensivering van het grootbe drijf, die mensen van het platteland .afroomt" en naar de stad brengt. Naast diegenen, die zich metterwoon in de omgeving van hun nieuwe werkkring vestigen, staan de zeer velen, die bui ten de sfeer van hun werk hun woon- milieu hebben. In verband met de structurele werkloosheid kan en mag men deze trek naar de industriecentra niet tegengaan. Bovendien wordt de ze beweging van werkkrachten nog ge stimuleerd door de kortere werktijden, het verschil van werk- en gemeente klasse en de grotere vastheid in het werk. De pendelbeweging, aldus rector Hoogervorst, brengt een verandering van mentaliteit. De beïnvloeding niet alleen van gesprekken tussen man nen onderling, doch ook van het be drijfsleven is veel sterker dan men zich ook maar kan indenken. De be dreven eigenen zich rechten toe, wel ke hun niet toekomen. Zo komt het voor dat jongens van 16 of 17 jaar voor minder dan 20.- een week of 14 dagen op vakantie naar Duitsland kunnen. Doch ook het christendom heeft de kans zijn invloed aan te wen den. De katholiek moet echter be wust gemaakt worden van de zending, die hij in het bedrijf heeft te vervul len. Juist de moeders, die thuis ach terbleven, moeten hun mannen ervan doordringen, dat zij getuigenis afleg gen van hun christendom. Reeds enige tijd is een groep van het bedrijfsapostolaat in samenwerking met de K.A.B. begonnen de arbeiders van hun missionaire taak te door dringen. Het gaat er om de arbeiders meer vaardig te maken voor hun mis sionerende taak in de fabriek. De laat ste tyd werden 60 dorpen bezocht, waar van arbeiders elke dag op en neer gaan naar de grote industriecentra. Uit gesprekken met dez- pendelende arbei ders komt dan duidelijk naar voren, welke propaganda de EVC en het NW voeren. Het loon wordt de arbeiders b.v. uitgereikt in zakdoekjes, waarin de namen van de voormannen van deze vakorganisatie staan gedrukt. Bü de katholieken bespeurt men ech ter nog een zekere gehechtheid aan oude bindingen. Zij kunnen zich maar moeilijk organiseren in andere dan hun oude vakbonden, waar ze zich ten plat- telande aan verbonden hadden. In zijn gehele betoog wees rector Hoogervorst de problemen aan, die zich in dit ver band voordoen en daarnaast op de kan sen, die de industrialisatie biedt om het christendom mobiel te maken. Rector J. Kraakman, geestelijk ad viseur van het diocesaan katholiek vrou wengilde sprak nadien over ,,de taak van het gilde in verband met de in dustrialisatie". Hij spoorde alle gilde- afdelingen aan dit probleem minstens eenmaal per jaar een plaats te geven op het programma van het seizoen. Voorts dient het vrouwengilde op de bijeenkomsten voor pendelaars vertege- genwoordigd te zijn en gewapend met de wijsheid, in deze bijeenkomsten op gedaan, iets te doen voor de moeders in pendelaarsgezinnen. ,,Want zij moe ten bij de tijd blijven en met de ver anderde omstandigheden meegroeien", aldus spreker. manier volgens het recept van goede redenaars: ,,Gun u de tüd." Hü zag in het compromis niets anders dan een politieke noodzaak waaronder men een zakelijke basis had willen schuiven. De heer Andriessen betoog de juist het tegendeel: de zakelijke waarde van de voorstellen is tijdens het overleg van de laatste maanden juist sterk gestegen door de conces sies die de regering heeft gedaan. De heer Toxopeus moest toegeven dat deze concessies zeer belangrük wa ren. De blokkering was voor de heer Andriessen daardoor geheel aan vaardbaar geworden. Hü zal echter een amendement indienen als de re gering niet wat eerder dan op 1 ja nuari 1967 de overschrijving van grootboeksaldi voor andere woningen mogelü'k maakt. Voor ds. Zandt waren de voorstellen een wangedrocht en politiek geknutsel. De communist Gortzak was voor alle compensaties en tegen alle huurverho gingen. Er zijn nog enige belangrü'ke amen dementen ingediend. De P.v.d.A. heeft een fiscale verbetering op het oog, de K.V.P. stelt bü amendement voor om de rente van de te blokkeren saldi iets gunstiger te maken door te bepalen dat deze met een kwart procent zal worden verhoogd zodra ook het promesse-dis conto van de Nederlandse Bank om hoog gaat. Ook is een verbetering voor gesteld in de bepaling om bü algemene maatregel van bestuur de uitbetaling van geblokkeerde saldi geheel of ge deeltelijk in staatspapieren uit te ke ren. Binnen zes maanden na afkondi ging van zo'n algemene maatregel zal deze bij de wet moeten worden be krachtigd. De eindconclusie is dat de regering het wel zal halen maar zeker niet met gemak. De tegenstand van vele leden in de regeringsgezinde partüen.zal in tussen ongetwqfeld een minder prettige indruk nalaten. De „San Diego Union" meldt, dat vrijdag de eerste proefneming zal worden genomen met de „Atlas", een intercontinentaal geleid projectiel, dat door de Amerikaanse „Convair"-vlieg tuigfabrieken is vervaardigd. Volgens het blad zal deze eerste „Atlas" een prototype, dat nog veel van de toepas singen voor geleiding mist, die het uit eindelijke produkt wel zal hebben indien zich geen tot uitstel nopende onverwachte oorzaken voordoen, vrij dag van de basis der Amerikaanse luchtmacht te Patrick, in Florida, wor den afgeschoten. Het projectiel zal bij deze eerste proef een afstand van 3200 kilometer afleggen, hetgeen aanzienlijk minder is dan de helft van het maximum-bereik. De „San Diego. Union" zegt van be trouwbare zijde vernomen te hebben, dat de „Atlas" eerst een hoogte van 1120 kilometer zal bereiken en dan een rechte hoek zal maken, waarna het projectiel zijn reis in zuidoostelijke richting over een aantal eilanden, waarop waarnemingsposten zijn inge richt, zal vervolgen, om tenslotte in tropische zeeën, waarop geen eilanden voorkomen, te verdwijnen. De „At las" kan, met een waterstofbom in de neus, de afstand Verenigde Staten Moskou in een half uur afleggen. Het vrijdag te lanceren prototype is iets minder dan dertig meter lang. Het be staat uit 300.000 onderdelen. (Reuter) Dinsdag is op de Nieuwe Maas in Rotterdam vóór de Dokhaven door on verklaarbare oorzaak een aanvaring geweest tussen de ,,Esso Nederland 60", een tankschip van 800 ton, en een motorbootje van 5 tot 10 ton, de We tering 2". Het motorbootje is gezonken, waarbij twee opvarenden om het leven kwamen, n.l. de kapitein, de 45-jarige J. H. van V. uit Rotterdam en de 26- jarige lasser P. Th. D. uit Schiedam. Drie andere opvarenden konden door de „Esso-Nederland 60" gered worden en een andere boot, van de firma Ju- inus, nam er nog twee op. De Esso-Nederland 60" was op weg van Pernis naar Arnhem met 720 ton benzine. Het motorbootje, met zeven werklieden aan boord, voer van de Schiemond dwars de rivier over naar de Maashaven. Op ongeveer honderd meter van de Dokhaven verwüderd had de aanvaring plaats. Het bootje sloeg om, werd onder water gedrukt, kantel de onder het schip door en zonk. De rivierpolitie is onmiddellijk met dreggen begonnen. In de loop van de morgen is het stoffelijk overschot van kapitein van V. geborgen. Twee leerlingen van de Maastrichtse toneelschool, Tineke Crefcoeur en Siem Boog, hebben maandag met goed gevolg hun eindexamen afgelegd. Dat geschied de 's morgens tot in de vroege mid daguren, in de schouwburg van Heer len. Dezelfde avond stonden zij met enkele fragmenten op de planken van de Philips Schouwburg te Eindhoven in een programma, dat door alle leerlin gen van de Maastrichtse toneelschool werd gemaakt. Een „openbaar eind examen", zoals we dat in Amsterdam kennen, wilde dit alles niet wezen, zei- de Bernard Verhoeven in een korte inleiding. Wat de beide eindexaminandi betreft betekende het, dat men hen slechts in enkele fragmenten te zien kreeg, een scènetje uit de „Don Juan" van Molière en een uit „As you like it" van Shakespeare. Er bleek voldoen de uit, dat zij vaktechnisch een goed peil hebben bereikt. Over de korte fragmentjes, die de leerlingen van de lagere klassen speelden, is weinig te zeggen. Het grotendeels jeugdige pu bliek in de zaal vermaakte er zich wel mee. Bij het rooien van een boom op de G. J. de Jonghweg te Rotterdam, achter het gebouw van de gemeentelijke elek triciteitsbedrijf, kwam maandagmiddag een 28-jarige gemeentewerkman met zijn houweel in aanraking met een voor werp, dat met een luide knal uit elkaar sprong. Vermoedelijk was het een lichte granaat, die zich destijds in de grond had geboord zonder te exploderen. De man liep verwondingen op aan gezicnt en handen. De gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, dr E. G. Jansen, die maandag in ons land aankwam voor een zesdaags vakantieverblijf, is dinsdag door H.M. de koningin op Soestdijk ontvangen. Teruggekeerd van de jaarvergade ring van de werkgemeenschap van christelqke werknemers in München heeft de afgevaardigde van de Neder landse bedrüfsaalmoezeniers, pater K. E. Vosskühler S.J., met enige verba zing kennis genomen van de wijze waarop zqn mededelingen aldaar over de stand van zaken in ons vaderland door het KNP waarschijnlijk aan Duitse bron ontleend de vorige week in de Nederlandse pers zijn gekomen. De zeer summiere weergave van zijn inleiding, die overigens niet de preten tie had een uitgewerkt betoog te zijn, heeft in zijn beknoptheid suggesties ge wekt waarmede pater Vosskühler zich allerminst gelukkig voelde. „In mpn betoog", zo vertelde hü ons dinsdag in het sociaal centrum aan de Gabriël Metsustraat in Amsterdam, „heb ih juist een beeld willen geven van de overgang welke zich in Neder land voltrekt van de oude feodaal of beter gezegd patriarchaal getinte ziel zorg naar nieuwe methoden. Dit pro ces voltrekt zich op alle gebieden en het wordt door de hoge kerkelijke auto- .-ceiten met belangstelling gevolgd, ge tuige o.m. de belangrijke statuten die mgr. Huibers voor het werk der be- drijfsaalmo'ezeniers in het bisdom Haar lem heeft opgesteld. Juist in deze ver nieuwing openbaart zich de kracht van de legende Kerk". Gesprekken met bedrüfsaalmoeze niers van andere landen hebben pa ter Vosskühler de indruk gegeven dat de moderne zielzorg in Nederland ze ker niet ten achter blüft bü andere landen. Nederland kent gelukkig niet de tegenstelling tussen de „kerk der bezittende klasse" en de „nieuwe kerk", welke in verschillende landen de groei naar een nieuwe kerkge meenschap büzonder moeilük maakt. In Duitsland komt daar nog het pro bleem van het grote gebrek aan pries ters bij. „Ik heb het grootste respect, aldus pat... s Vosskühler voor hetgeen door de Duitse leken in de bedrüfskern<en wordt gepresteerd. Zij zien hun priesters slechts zelden en moeten dikwüls onder omstandigheden werken welke bü ons tot de uitzonderingen behoren". Advertentie voor Alleen donderdag 6 juni a.s. heerlijk gekruid, O Speciaal aanbevolen ons Grote sortering le kwaliteit VEILING-VERSE GROENTEN en FRUIT, o.a. jonge peulen, zachte snij bonen, sperziebonen, asperges, aardbeien, rode bessen, pruimen en perziken. Dagelijks verse aanvoer van CHAMPIGNONS. Speciaal aanbevolen mooie blanke BLOEMKOOL tegen extra lage dagprijzen. Uit onze kruïdenierswarenafd.t Ananasblokjes, DelMonte, Perzikschijfjes, Sunpearl, halve abrikoosjes, Sunpearl, Mandarijntjes, Keith, Fruitcocktail, Sunpearl, Citrus salad, DelMonte (partjes sinaasappel en grapefruit) gesorteerd naar samen voor Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel i v r A f a 9 /o u /X '9 Ao n ie xi Horizontaal: 1. deel v.h. hoofd; 3. vo gel; 5. regel; 7. vogel; 9. ernstig; 12. jon gensnaam; 15. compagnon (afk.); 16. wondvocht; 17. lidwoord; 18. inwendig orgaan; 20. kleurling; 22. woonschip; 24. dierenverblijf; 25. rijstbrandewijn; 26. schrijfbehoefte. Verticaal: 1. familielid; 2. kledingstuk; 4. ontkenning; 6. hoort bij; 8. inhouds maat; 9. uitroep; 10. reptiel; 11. Euro peaan; 12. behoeftig; 13. nieuwe wereld taal; 14. aanzien; 19. knaagdier; 21. bid (lat); 22. berg; 23. inhoudsmaat. Horizontaal: 1. straf, - robot; 2. tra peze, - oer; 3. rafelen, - K.R.O.; 4. ad, - niets, - A.T.; 5. kim, - emelt; 6. Tunis, - ai; 7. visite, - Levi; 8. re, - mals, - rer; 9. aftellen; 10. dal, - ice, - Njjl; 11. toeter, - na. Verticaal: 1. strak, - vrede; 2. traditie; 3. R.A.F., - mus, - alt; 4. apen, - nimf; 5. felicitatie; 6. zee, - select; 7. rente, - slee; 8. smal; 9. bok, - eieren; 10. Oeral, - ve nijn; 11. trottoir, - la. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft dinsdag een 64-jarige poffertjes bakker uit Scheveningen schuldig ver klaard aan poging tot doodslag op zün vrouw en hem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de tüd in preventieve hechtenis doorge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2