Geleerden sterk verdeeld over de gevaren van de kernp roeven Chefarine 4 z L OVEREENKOMST MET V.S. OVER KERNENERGIE Triest ongeluk Arnhem in Duitsland te berecht Ex-koning Peter kent niet het verlossende woord Weer Anglicaanse aanval op Britse katholieken Khroesjtsjev oogst bijval Aangespoelde walvis overleefde de hulpverlening niet D H' Het lot Dr. Friedlander 90 jaar Vier middelen die betrouwbaar zijn! Moeilijkheden in bouwbedrijf Dodelijk ongeval bij Delft Waarom niet eerder aan de Kamers voor gelegd Beweringen over communistische methodes bij bekeringspogingen Tegenspraak van Tussen neus en lippen Kort van memorie Igor Strawinsky 75 jaar S<3(J WOENSDAG 5 JUNI 1957 PAGINA DISCUSSIE IN AMERIKA GAANDE Ridder Nederlandse Leeuw Mgr. Jansen bij de Heilige Vader Bestedingsbeperking de oorzaak Auto geslipt en door andere wagen geramd Duitse onderscheiding voor mevr. Wijsmuller GQ Eis van officier bep optreden van erkt wegens moedig de verdachte Na Hongarije katholieke zijde Na T.V.-optreden Kus-filosofie Vriendelijk verzoek Negen jaar voor SS-kolonel Hoppe In de Verenigde Staten is de discussie over de omvang van de gevaren, die aan kernproeven zyn verbonden, weer in Voile hevigheid opgelaaid. Dat er over zulk een belangrijke kwestie van ge dachten wordt gewisseld is minder ver wonderlijk dat het feit, dat verscheide ne geleerden met zoveel stelligheid tot zulke tegenstrijdige conclusies komen. Tweeduizend geleerden hebben een op- toep ondertekend, waarin dr. Linus Pau ling, die in 1954 de Nobelprijs voor schei kunde heeft gewonnen, op grond van de grote gevaren, waarmee de bü kern proeven vrijkomende radioactiviteit de mensheid bedreigt, pleit voor het stop zetten van die proeven. De helft van de endertekenaars zijn biologen, de andere duizend zijn biochemici, scheikundigen en artsen. Ook dr. Snyder, voorzitter van de Amerikaanse vereniging tot bevorde ring van de wetenschap, heeft de oproep als particulier ondertekend. Twee Vooraanstaande geleerden van de univer siteit van Californië, dr. K. Pitzer en dr. Joel H. Hildebrand, de eerste deken en de tweede emeritus-hoogleraar van de chemische faculteit, hebben de oproep Van dr. Pauling „een ongelukkige daad" genoemd, waaraan zij hun steun niet kunnen geven. Dr. Hildebrand zei, dat een wetenschapsman „zeker van zijn zaak moet zijn, eer hij alarmerende be tichten met zijn wetenschappelijk gezag omkleedt". Dr. Pitzer verklaarde, dat het tisico van atoomproeven voor de mens heid „zeer klein" is, „veel kleiner dan de tisico's, die wij elke dag nemen". Naar aanleiding van het manifest der tweeduizend Amerikaanse geleerden heeft de kernfysicus dr. Marcus Oli- Phant te Canberra in Australië ver klaard, dat er geen onweerlegbare be wijzen zijn, dat de proeven met kern- Wapenen schadelijk zijn. Strauss, de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, heeft de stelling van prof. Albert Schweitzer betwist, die onlangs in zijn oproep voor radio Oslo heeft medege deeld, dat een aanzienlijke toeneming Van de radio-activiteit in de wateren van de Columbia-rivier. veroorzaakt door het atoomstation van Hanford, gevaar zou opleveren, vooral voor hen, die vis uit deze rivier eten. Strauss zei, dat een htens jaren achtereen iedere dag een pond vis uit de Columbiarivier kan eten Zonder schade te ondervinden van de door het station in de rivier gedeponeer de afvalstoffen. Een gezaghebbende geneticus, dr. A. H. Sturtevant van het Technologisch Instituut van Californië, heeft een rap port gepubliceerd, waarin hij conclu deert. dat de straling tengevolge van de tegenwoordige bewapeningsproeven in het niet valt bij de natuurlijke stra- ling, waaraan de mens is blootgesteld. Deze conclusie komt overeen met het geen een commissie van de „National Academy of Sciences" onlangs heeft Vastgesteld. Volgens deze commissie staat mens in de loop van dertig jaar bloot aan de volgende hoeveelheden straling; natuurlijKe straling door kos mische invloeden en door de stoffen. Waaruit de aarde bestaat, 4 röntgen; stra ling door gebruik van röntgenapparaten, 3 röntgen, en straling door radio-actieve hijprodukten van kernproeven, 0.1 Röntgen. K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van De Nederlandse Leeuw dr. M. I. Friedlander, kunsthistoricus te Amsterdam, wonende aldaar. Mr. H. J. Schölvinck, raadadviseur lh algemene dienst bij het ministerie Van onderwijs, kunsten en wetenschap ben heeft dr. Friedlander deze onder scheiding, welke hem ten de'el valt ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag Vanmorgen uitgereikt. Paus Pius XII heeft dinsdag de bis schop van Rotterdam, mgr. Jansen in •beciale audiëntie ontvangen. Deze commissie is overigens van me ning, dat de invloed van de straling, zelfs bij een atoomoorlog, op de mense lijke soort als zodanig gering zou zijn. Zelfs indien men de ontwikkeling over een miljoen jaar zou bestuderen, en daarbij rekening zou houden met „een aantal atoomoorlogen", aldus de com missie, dan zouden er mismaakte en zieke individuen zijn, maar het genus mens zou onveranderd blijven. Tot een geheel andere conclusie komen drie genetici, die voor een subcommissie van de Amerikaanse Senaat voor atoom energie verklaringen hebben afgelegd. De drie geleerden, dr. J. Crow, dr. Bentley Grass en dr. H. J. Muller, zijn unaniem van mening, dat er voor de erfelijkheidsleer geen „veilige dosis" s'.aling bestaat en dat de kernproeven er reeds voor gezorgd hebben dat mil joenen mensen ziekelijk of mismaakt ter wereld zullen komen. Dr. Crow zei, dat men mag verwachten, dat de mensen, die thans aan radio-actieve neerslag zün blootgesteld, twee miljard kinderen zul len krijgen en dat ruw geschat 80.000 van die kinderen „met bepaalde ernstige geestelijke of lichamelüke afwükingen van erfelüke oorsprong zullen zün behept". Dr. Muller verklaarde, dat er een merkwaardig officieel stilzwijgen heeft geheerst over de ontdekking, dat de stra ling van matige intensiteit „de weerstand van het lichaam verraderlijk verzwakt" tegen ziekte, hetgeen tot verkorting van de gemiddelde levensduur leidt. (AFP-Rtr.-UP) Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. y BEROEMDE CEMEESMIDDELEM IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maeg, want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheiaros. De voorzitter van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, de heer J. Dura Dzn., vreest, dat de bestedings beperking over enige jaren een vacuum in het bouwbedrijf zal veroorzaken. De heer Dura heeft, zo deelt de bond ons mee, deze mening uitgesproken in de rede, waarmee hij vandaag te Valken burg de jaarvergadering van zün bond heeft geopend. De heer Dura had be toogd, dat de bestedingsbeperking voor een zeer groot deel op de bouwnijver heid neerkomt en hij vervolgde, dat zonder over de nodige gegevens te kunnen beschikken, die een verantwoor de planning misschien mogelijk zouden maken, de bouwnijverheid op deze manier wordt gedirigeerd. Wanneer de gemeenten bijvoorbeeld wel wordt toe gestaan huizen te bouwen, maar niet om straten en rioleringen in de richting van de nieuwe wijken aan te leggen, dan wordt het bouwen van die woningen ook problematisch, aldus spr. De heer Dura Wilde er met nadruk op wijzen, dat een ernstige terugslag in zijn volle omvang eerst over langere tijd zal worden ondervonden. Op het gedeelte van de rijksweg tus sen Delft en Overschie, waar de aard van het wegdek al meer dan eens aan leiding tot kritiek heeft gegeven, is dinsdagmiddag een dodelijk ongeval ge beurd.- De heer M. de Bruin uit Zaan dam slipte er, komende uit de richting Rotterdam, met zijn auto en kwam dwars op de weg te staan. Zijn auto werd geramd door een personenauto uit Rotterdam. De heer de Bruin werd zwaar, de chauffeur van de andere wa gen, de heer H. uit Rotterdam, licht ge wond. Beiden werden overgebracht naar het oude en nieuwe gasthuis te Delft, waar de heer de Bruin des avonds is overleden. De heer H. kon, na behandeld te zijn, naar zün woning worden vervoerd. De consul-generaal van West-Duits- land te Amsterdam, dr. K. von Holten, heeft te zijnen huize aan mevr. G. Wijs- muller-Meijer het kruis van verdien ste van het Duitse Rode Kruis uitge reikt als bewijs van erkentelijkheid voor haar hulpverlening aan Duitse kinderen, wier ouders ten gevolge van vervolgingen door het nationaal-socia- listisch regiem zijn omgekomen. Het eerbetoon betreft evenzeer de hulp, die mevr. Wijsmuller aan perso nen van verschillende nationaliteiten in de jaren 1938-1945 heeft verleend door verzorging met genees-, levensmidde len en kleding. Aan het voorlopig verslag der vaste commissie voor de kernenergie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 32 juni 1956 te Washington gesloten overeenkomst tussen het koninkrük der Nederlanden en de V.S. betreffende het niet-militair gebruik van atoomenergie, is het vol gende ontleend. De vele leden, die de wens te ken nen hadden gegeven, dat het onderha vige wetsontwerp aan de uitdrukkehjke goedkeuring van de Staten-Generaal zou worden onderworpen, waren bereid voor het ogenblik van een meer diep gaande gedachten wisseling tussen re gering en Kamer af te zien, gezien de wenselükheid, dat de overeenkomst zo spoedig mogelük zal worden bekrach tigd, en gezien het feit, dat, o.m. naar aanleiding van het Euratom-verdrag, in de komende maanden de gelegenheid tot een dergelpke gedachtenwisseling Be officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft dinsdag tegen e*U 32-jarige technisch tekenaar uit Arnhem een geldboete van honderd gul den, subs, dertig dagen gevangenisstraf Reëist, omdat hij als bestuurder van busje door onoplettendheid een on geluk zou hebben veroorzaakt. Op 4 augustus 1956 overkwam een gezelschap vakantiegangers uit Arn hem en omstreken, dat met twee busjes dit Denemarken terugkeerde, op de "Autobahn" tussen Hamburg en Bre ien een zeer ernstig ongeluk. Een van twee busjes kantelde door een Plotselinge manoeuvre in volle vaart bh vloog in brand. Ondanks heldhafti- pogingen van de bestuurder, ver achte, en van inzittenden van deze en 6 andere bus, kon mevrouw Oudega S1* Arnhem niet meer uit '<e vlammen ,rden gered. ri Verdachte zou sneller hebben gere- ?eti dan de toegestane dertig km op plaats, waar het verkeer over v chts één weghelft werd geleid. Een 2?r(J, dat het verkeer weer naar de ?l8en weghelft verwees, merkte hij te op en doordat hij plotseling eerst "aar rechts en daarna naar links had «sstuurd, was het busje omgeslagen. De officier van justitie schreef het °ngeluk toe aan onoplettendheid van V.ordachte, die, met te hoge snelheid Dldend, te laat een verkeersbord op- jhorkte en toen verviel in een wijze Jfh sturen, die hü wellicht gewend v'hs in een personenauto, doch die dit niet kon verdragen. Bü het be- Pajen van de strafmaat wilde de of- neier er rekening mee houden, dat v#rdachte met gevaar voor eigen leven heeft gepoogd mensen uit het in lichterlaaie staande busje te red den, waarbij hij ernstige brandwon den opliep. Dit moedige optreden is de enige reden, waarom ik me wil bepalen tot het eisen van een geld boete van honderd gulden, subsidiair dertig dagen, aldus de officier. Wat deze chauffeur is overkomen, zo zei de verdediger, kan iedere autobe stuurder gebeuren, maar deze man heeft de ontzaglpke pech gehad, dat de ge volgen zo ernstig zün geworden. Uitspraak over veertien dagen. zich in voldoende mate zal voordoen. Over een punt echter zouden deze le den toch gaarne een opmerking maken. De overeenkomst werd te Washing ton geparafeerd op 22 juni 1956. Op 2 augustus 1956 was van de züde der V.S. voldaan aan alle vereisten om de overeenkomst in werking te doen treden. Op de 26ste september 1956 werd de tekst der overeenkomst op genomen in het tractatenblad van het koninkrük der Nederlanden, waarbü in Nederland het parlement voor het eerst de gelegenheid had zich een oor deel te vormen over de overeenkomst. En tenslotte werd de overeenkomst per 19 februari 1957 ter goedkeuring aan het parlement voorgelegd. Gezien het feit, dat de wenselükheid van een spoedige ratificatie van meet af aan heeft bestaan, vragen deze leden zich af, of de overeenkomst niet op een vroeger tüdstip ter goedkeuring aan de Kamer had kunnen zün aangebo den. De parlementaire behandeling van de jongste luchtvaartovereen komst met de Verenigde Staten heeft laten zien, dat in werkelüke spoedge vallen de parlementaire behandeling geen oorzaak van te grote traagheid behoeft te zün. De leden zün van oordeel, dat de on- derwerpelijke overeenkomst de belang- rükste overeenkomst op het gebied der kernenergie is, tot nu toe door de Ne derlandse regering gesloten, en dat dit op zich zelf voldoende had gewettigd, dat de regering de overeenkomst eigener beweging ter uitdrukkelüke goedkeu ring aan het parlement had voorgelegd. Deze leden hebben echter de indruk, dat niet vanwege de inhoud van de overeenkomst, doch enkel vanwege de spoed, van de züde der regering de pro cedure van de stilzwügende goedkeu ring werd gekozen. De leden zijn van mening, dat hiermee van de procedure van de stilzwügende goedkeuring een gebruik wordt gemaakt, dat^niet over eenstemt met de oorspronkelijke bedoe lingen van de grondwetgever. Op dit punt zullen de leden gaarne het oordeel der regering vernemen. Ex-koning Peter 11 van Joegoslavië heeft gisteren in Genève een nieuwe mislukte poging gedaan een schat van zes miljoen Zwitserse francs xn handen te krijgen. Minstens 23 jaar geleden deponeerde de vader van Peter II, Alexander 1, die in 1934 te Marseille werd vermoord, goederen ter waarde van minstens zes miljoen Zwitserse francs bij een bank te Genève. In Zwitserland is het gebruikelijk, dat aan de houder van een safe- deposit slechts goederen worden afgegeven, wanneer hij een bepaald, van tevoren overeengekomen sleutelgetal of -woord kan noemen. Het is de Zwit serse banken bij de wet verboden enige inlichtingen te verstrekken over de inhoud der deposit of het sleutelgetal te noemen, ook al zijn hiervoor verzachtende omstandigheden aan te voeren. Ex-koning Alexander I heeft het geheim van zijn safe-deposit kennelijk in zijn graf meegenomen. Peter 11, op weg naar Baden-Baden, waar zijn broer Tomislaw deze week in het huwelijk treedt, zou van een vroegere vriend van zijn vader het nummer of woord hebben gekregen. Maar de bankdirectie zei, dat wat de ex-koning noemde niet het juiste was. (U.P.) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Men zou büna gaan geloven dat er aan de kant van de bisschoppen van de Engelse Staatskerk sprake is van een moedwillige «n georganiseerde cam pagne tegen Rome en Engelands ka tholieken. Want gisteren voegde zich opnieuw een Anglicaanse bisschop bij het liefdeloze en onchristelijke prelaten- koor, dat sedert enige tyd bezig is de Katholieke Kerk aan te vallen. Deze keer was het de Anglicaanse bisschop van Southwell die gisteren, tijdens een conferentie van de diocesane geestelü- ken van Nottingham, een aanval lan ceerde op de Katholieke Kerk, welke in verbeeldingrijkheid en liefdeloosheid zelfs de beste pogingen van de aarts bisschop van Canterbury overtrof. De bisschop verklaarde dat hü wist van personen in zün diocees die waren uitgekozen door de katholieke hiërar chie om verleid te worden tot bekering tot de Katholieke Kerk. „Er zün men sen op hen afgezonden om te proberen hen los te weken van hun trouw aan de Anglicaanse kerk. Ik zou u namen kunnen noemen. Wat hun aangeboden wordt door de priester is als iets dat zü in een zak kunnen doen om mee te nemen naar huis, zoiets van het soort dat de communistische partü aanbiedt." Hü had de euvele moed om aan dit laatste toe te voegen: „Ik hoop dat dit niet indruist tegen de naastenliefde." Hij was van mening dat in zün dio cees de Katholieke Kerk weinig succes had en dat het „verkeer" niet uitslui tend plaats vond in één richting. Een Anglicaanse bisschop in het graafschap Lancashire had hem meegedeeld dat hü nooit het Vormsel toediende zonder te- gelükertüd een of twee roomskatholie- ken toe te laten tot de Kerk van Enge land. Hü verklaarde dit uit eigen erva ring te kunnen bevestigen. Aan het eind van zün anti-katholieke betoog verklaarde deze prelaat: „Ik hoop, dat wij niet betrokken zullen ra ken in een anti-papistische campagne of in een wedstrüd, waarin men ons de loef zou kunnen afsteken of waarin wij waarschijnlijk zouden ervaren, dat wij verloren hadden". De „Daily Telegraph" wendde zich in verband met de boven staande uitlatingen tot de katholieke vicaris-generaal van het diocees van Nottingham. De laatste verklaarde „Dit is louter verbeelding. Het spüt mü dat de bisschop zich geroepen heeft ge voeld dergelüke beschuldigingen te uiten, en ik ben bang dat hij verkeerd is ingelicht". Hü voegde hieraan toe, dat katho lieken hopen, dat alle mensen toe zouden treden tot de Kerk van Ro me en dat katholieken voor deze in tentie baden. „Maar wjj kunnen nie mand opnemen, tenzy hü onze geloofs leer begrijpt en aanvaardt en toe wenst te treden uit eigen vrüe wil.. Het is een verbazingwekkende bewe ring, dat mensen zouden zün aange wezen door de katholieke hiërarchie (dat wil zeggen om bekeerd te wor den). We zouden de bisschop van Southwell dankbaar zün, indien hü de ze bewering kon staven met bewij zen". Merkwaardigerwijze bracht de „Daily Telegraph", waaruit wij gisteren in ons blad reeds een dergelük ingezonden schrijven publiceerden, hedenoentend op nieuw een ingezonden stuk van een An glicaans geestelüke, die zich geroepen heeft gevoeld om te protesteren tegen de anti-katholieke campagne van de Anglicaanse bisschoppen. Dit ontroerend schrüven begint als volgt: „Als een Anglicaanse geestelüke, die veertig jaar geleden de H. Wijding ontving, dank ik u dat u plaatsruimte beschikbaar heeft gesteld om uiting te geven aan de on tevredenheid van de lagere clergé over aanvallen tegen de r.-k. Kerk welke van onze züde van bisschoppelük niveau worden gedaan". De schrijver gaat voort met te ver klaren: „Ik heb altüd ervaren dat r.-k. priesters bedeesd en nogal schuw zün, dat zü zich er op pünlijke wüze van be wust zün dat zü zich in oppositie moe ten bevinden, en dat zü beleefd zün en veel begrip tonen. Ongetwüfeld verlan gen zü ernaar om in broederschap met ons samen te kunnen werken.Kunnen wij onzerzijds niet begrip tonen en be denken dat de r.-k. Kerk ongetwijfeld in het bezit is van de akte van eigen dom en van de sleutels?... Ik heb zelfs van een heilige Anglicaanse geestelüke geleerd nooit kritiek te oefenen op de godsdienst van een ander, en ik heb een afkeer van polemiek. Ik herinner mü een hele nacht zonder slaap toen ik vijftien jaar oud was en ik in kinder lijk verdriet leed tengevolge van onze onfortuinlijke verdeeldheid. Dit verdriet neemt toe naarmate men'ouder wordt." Voor iemand die de gebeurtenissen in de Engelse Staatskerk de laatste jaren van nabij heeft gevolgd is het büna on- vermijdelük zich af te vragen of de on onderbroken reeks van bittere en lief deloze aanvallen van de Anglicaanse bisschoppen op Rome niet worden in gegeven door de angst dat de golf van bekeringen van Anglicaanse geestelü- ken die overgaan naar Rome zeven entwintig in het afgelopen jaar zal worden gevolgd door een nieuwe uit tocht, dank zij de voorstellen tot gedeel telijke vereniging van de Episcopale Engelse Staatskerk met de Presbyte riaanse Kerk, welke laatste in Engeland haar aanhang heeft en welke in Schot land de staatskerk is. Onder meer bestudeert men nu de mogelijkheid dat de Presbyterianen bis schoppen zullen aanstellen, terwül de Engelse Staatskerk op haar beurt het ouderlingenstelsel van de Presbyteria nen zou overnemen. Uit corresponden tiekolommen in Anglicaanse kerkbladen blijkt dat er bü vele Anglicaanse gees- telüken ongerustheid is over deze laat ste voorstellen, die, evenals de unie van de Engelse protestantse kerken van Zuid-Indië, gemakkelük zouden kunnen leiden tot afscheiding van Anglicaanse geestelüken. Het is in dit opzicht nuttig te bedenken dat vooral de Presbyteria nen een dusdanige afkeer hebben voor het episcopale stelsel dat er vooralsnog zeer weinig kans op toegeven hunner- züds is. Radio Moskou deelt mee, dat de Russische partijsecretaris, Nikita Khroesjtsjev, naar aanleiding van zijn optreden voor de Amerikaanse te levisie, telegrammen heeft ontvangen van drie Amerikanen. Anna Louise Strong en Genevieve Mottsmith uit Los Angeles (Californië) zonden hem een te legram van de volgende inhoud: „Wij zijn erg blij, dat wij u op de televisie hebben gezien. Zo'n discussie voor de ogen van de Amerikaanse natie vormt een geweldige bijdrage voor de zaak van het wederzijds begrip en de vrede over de gehele wereld. Onze ge lukwensen". Een ander telegram kwam van Meyer Jacoby uit New York en het luidde: „Ik bewonder uw ernst en uw opvat tingen, die dezelfde zün als van onze beste president Eisenhower. Ik geloof dat u ertoe kunt büdragen, dat overal in de wereld de vrede wordt gevestigd. Zolang de wereld onder heerschappij leeft van de waterstofbom, is eigenlük niemand zijn leven zeker. Ik zou u graag willen ontmoeten in het belang van de vrede. Laten wij terwille van een leven in vrede goed zijn en een eind maken aan alle twisten. Beste wensen." Te Cincinnati heeft een hoogleraar in de economie, Ilapold Welss, commen taar geleverd op de uitlating van Khroesjtsjev, da/ „uw kleinkinderen in een socialistische maatschappü zullen leven". Als wü de Amerikaanse vak bonden hun gang laten gaan, aldus prof. Weiss, dan krügt Khroesjtsjev nog gely'k ook. President Eisenhower heeft besloten geen maatregel te nemen om via de Russische televisie of radio Khroesjt sjev te antwoorden, aldus heeft de perschef van het Witte Huis gisteren meegedeeld. De perschef liet echter de mogelükheld van een beantwoording door een ander dan de president open. (Reuter-UP) De Amerikaanse kustwacht en verscheidene arbeiders hebben onlangs vergeefs de grootste moeite gedaan om het leven van een walvis te redden. Twee schepen van de kustwacht en een bulldozer heb ben getrokken aan en geduwd tegen een walvis van 65 voet en zo gepro beerd om het dier van het strand te Assateaque in Virginia te krügen, waar het de avond tevoren was aan gespoeld. Toen het tenslotte lukte, was de walvis dood. De portier van een restaurant te Assateaque had alarm geslagen, toen de geweldige kolos was aangespoeld. Onder aus piciën van de dierenbescherming werden ijlings boten en bovendien een bulldozer opgeroepen. Terwül de bulldozer met zün met jute zakken 7/v vprmnpipnrl afgeschermde scherpe neus tegen de veiiiiueicuu walvis aanduwde, trokken de boten aan een kabel, die om de romp van de vis was geslagen. De operatie duurde de walvis nochtans te lang. Het dode dier werd een paar mül buiten de kust gesleept en toen los gelaten. In een minimum van tüd sloegen haaien toen hun slag. i e geliefde in het openbaar kus sen is in Wenen altüd nog een gebaar, waar men moeilijkhe den mee kan krijgen. Zo verging het ook de jongeling, die zijn ge liefde een hele poos niet had gezien en haar toen plots in het centrum van Wenen tegenkwam. Hü kuste haar uitbundig maar werd prompt naar het bureau gevoerd. Een dag later stond hij voor de rechter, die ter geruststelling van de jongeling en van alle jongelingen, die in We nen van hun hart geen moordkuil wensen te maken, bepaalde „dat de hedendaagse gebruiken de kus hebben gemaakt tot een instituut van het openbare leven, waardoor hij, de kus voornoemd, is ontdaan van het karakter van onvoegzaam heid of onzedelijkheid." et gebeurde in Miami, tüdens een gewone verkeerscontrole door de politie. Jim werd aan gehouden. Hü moest uit de wagen stappen, omdat de politie de wagen ook wel van binnen wilde zien. Toen zulks was geschied, viel het de poli tiemannen op, dat Jim bijzonder dik gekleed was. Hij bleek drie costuums over elkaar te dragen. Op de vraag waarom dat zo was, antwoordde Jim, dat hü een hekel had aan het vermoeiende gedoe van met koffers te sjouwen De pastoor van een klein kerkje in Zuid-Engeland heeft zün pa rochianen wel even laten blo zen van schaamte, toen hü op de preekstoel mededeelde, dat hü zich wel kon indenken, dat er mensen zün, die een knoop op de collecteschaal deponeren, doch dat hü deze dan toch wel vriendelük zou willen verzoeken, dan voor hun eigen knopen zorg te dragen en ze niet van de bidstoeltjes af te draaien.... Het interview, dat Khroesjtsjev voor de Amerikaanse televisie heeft kunnenweggeven, en waarover de Amerikaanse pers nogal tevreden was, men prees de prettige en re delijke toon raakte even Honga rije aan. Zou het regime van Kadar zich zonder Russische troepen kun nen handhaven? Prettig en redelijk antwoordde Khroesjtsjev: „Het com munistisch systeem moet zijn ge grondvest op de wil van het volk. Als het volk dat stelsel niet wenst, dan moet het een ander tot stand brengen. Om die reden zijn we niet bang onze troepen uit Oost-Europa terug te trekken: we zijn ervan over tuigd, dat de volken daar hun stel sel zonder ons zelfs nog beter zullen verdedigen". Dit zegt Khroesjtsjev een half jaar na het bloedig onderdrukken van de Hongaarse volkswil door Russische tanks. Is dit brutaliteit of domheid? Adenauer heeft gereageerd met de verklaring, dat de Russen blijkbaar in de juistheid van hun optreden geloven. Inderdaad, erg verontrust over de gepleegde gruwelen schijnt Khroesjtsjev niet te zijn. Misschien is hij dus eerlijk, hetgeen dan niet voor zijn geweten pleit. Zonder re spect voor de deugd is het niet eent nodig hypocriet te wezen. Als het dus geen bewuste bruta liteit behoeft te zijn geweest, een domheid zonder meer was de uitla ting over Hongarije ook weer niet. Televisiepubliek verwacht in een schelmenrol een gezicht als dat van Boris Karlof. Als men daarentegen een boers en dik hoofd heeft, kan men wat wagen. Het publiek is kort van memorie. A Igor Strawinsky, eerst Rua, toen Fransman, nu Amerikaan, is wmdaag 75 jaar geworden; misschien neemt hij op deze dag in zijn Hollywoodse huis een ogenblik de tüd om zyn gedachten te laten gaan over de belangrijkste ge beurtenissen uit zijn leven. Waarschijn lijker is het intussen, dat hij die terug blik overlaat aan de kranten, waarin men ter ere van deze verjaardag over hem schrijft en zelf rustig doorgaat met toveren, zoals hy zün hele leven gedaan heeft. Want een tovenaar blijft hü, de man die zoveel jaar geleden de wereld versteld deed staan van zyn „Petrouchka" en ,,1'Oiseau de Feu", die met „Le Sacre du Printemps" in Parijs bijna een oorlog ontketende tus sen de traditionalisten en de jongere generatie, die elkaar, ter gelegenheid van de première, met wandelstok ken te lijf gingen. Er is altijd rumoer geweest om Strawinsky's muziek en dat rumoer is nog lang niet verstomd, ook nu zijn oudste werken gemeengoed zijn geworden en men voor zijn obsederende barbaarse ritmiek niet langer op de vlucht gaat. Voor de bewonderaars, die zich langzamerhand aan zijn muziek durfden toe te vertrouwen, zijn de com posities uit later jaren zoals ,,Sym- phonie des Psaumes" en „The Rake's Progress" weer voor een goed deel raadsels gebleken. Men is nu eenmaal niet bij machte, een tovenaar als Igor Strawinsky op d« voet te volgen. En wie weet trouwens, volgens welk magisch recept de vol gende compostie zal worden toebereid. De voormalige commandant van het Duitse concentratiekamp Strutthoff bü Danzig, de S.S. kolonel Paul Werner Hoppe, is gisteren te Bochum op be schuldiging van medeplichtigheid aan moord op honderden gevangenen tot ne gen jaar dwangarbeid veroordeeld. In december 1955 was hy tot vüf jaar ver oordeeld, maar de openbare aanklager, die Hoppe moord ten laste had gelegd en daarvoor levenslang had geëist, was in hoger beroep gegaan. (AFP) Het staat in mijn noodlot geschreven, dat Ik in trei nen altyd mensen tegen kom, die ik ken. Nu heb ik niets tegen mensen, in tegendeel: ook niet tegen mensen, die ik ken. Maar nu precies in de trein ver lang ik naar rust. Ik houd van een gezellige conver satie, maar wanneer ik mij tussen de wielen voortbeweeg, geef ik mij het liefst over aan een peinzend zwygen. Het zal wel een beschikking des hemels zijn, dat ik juist in dit harts- verlangen het meest wordt beproefd. Overigens, ik doe er wél wat tegen. Toen ik gisteren in de trein wilde stappen, zag ik nog net op tijd die gewezen buurman zitten. Ik liep dus onmiddellijk een andere kant uit, maakte een lange boog om het ver voermiddel heen en belandde ten slotte in de eerste coupé, waar ik mij zonder meer in een krant begroef. Pas toen wij reden kwam ik weer boven. Maar op hetzelfde moment wendde de tegenover mij geposteerde heer zich tot my en zei: „Gut. ik dacht dat U nü al sliep". „Welnee", antwoordde ik flauwtjes en greep haastig naar een boek. De heer las begerig de titel: „Aardig boek heeft U daar", zei hij. „Ik heb het ook gelezen. Bijzonder verrassende intrige. Op pagina zes denk je nog...." En in de buurt van Culemborg zei hij: „Ja, ik dacht al, ik heb U toch méér gezien...."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5