K.Y.P. neemt het op voor de kleine zelfstandigen Mr. Van Rijckcvorsel: Een wetgevend wangedrocht Compensatie van lasten 240 bouwvakkers uit West- Brabant naar Duitsland Bij manoeuvres verdronken Westduitse parachutisten nog niet geborgen Bourgès-Maunoury beproeft nu zijn geluk Fantastische GOED-ZO-finale Compensatie der huurverhoging Controverse in de C.H.U. Griep-epidemie in Azië breidt zich over nieuwe gebieden uit Sovjet-heersers naar Finland Sociale werkers moedeloos Generaal Rottiger berispt door officier van justitie 12-jarige jongen gedood Pflimlin geeft poging op; Mollet en Billères weigeren opdracht rfez MORRIS lejw ifou (my! Het weer Pantertje voor de jeugd Kwestie-Algerije eist wederom mensenlevens Generaal Serov neemt eerst poolshoogte DIEPZEF,PUTKERS NAAR BEIEREN Hongaars verzetsman over deportaties DE FRANSE KABINETSCRISIS Minder wind DONDERDAG 6 JUNI 1957 81ste JAARCANG No. 26924 Weinig bevredigend Bedrijfspanden 15 pet? STRAND/BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Het Tweede Kamerlid Van Vliet (KVP) heeft een ernstig beroep gedaan op de regering om, betzij langs de weg der directe belastingen, hetzij door ver hoging van de kinderbijslag, aan de groep der kleine zelfstandigen in ver band met de extra lasten van de huur verhoging tegemoet te komen. Hij sprak voor een groep die naar zfjn schatting 65 pet van alle zelfstandigen uitmaakt. In 1953 is hun inkomen op ten hoogste 4000 gld per jaar geschat mèt hun in komsten zijn sindsdien ook hun kosten gestegen, zodat het percentage mini mum inkomens onder de zelfstandigen nog altijd zeer groot moet zijn, aldus de katholieke woordvoerder. Met de heer Van Mastrigt (CII) liet hü ernstige woorden van kritiek horen ten aanzien van de sociaal-economische conse quenties van deze huurverhoging. Hü Wees erop dat de overcompensatie die de regering wil geven, niet met de be stedingsbeperking te rijmen valt en de inflatie nog in de hand zal werken. Ook de heer Roemers (PvdA) had bezwaren van technische aard tegen de looncom- pensatie waarmee hij het in het alge meen wel eens is. De rede van de heer Van Vliet over de sociaal-economische problemen rond de huurverhoging vormde een scherp contrast tot de op bouwende beschouwingen van de heer Andriessen (KVP) over het eigenlijke «uur vraagstuk. De katholieke woordvoerder, die de tweede dag van het debat aan het woord was, richtte een spervuur van vragen op de regeringstafel, waar voor- ju de ministers Zijlstra en Suurhoff hun banden vol hadden met het noteren van de opmerkingen die de Kamer over deze problemen 'heeft gemaakt. Laat in de avond is minister Witte begonnen met een inleiding op zijn ant woord. Met een zekere vreugde zal hij de verdediging op zich nemen, om zijn bijdrage te kunnen leveren om te ko men tot gezondere huurverhoudingen. Hij zei dit, nadat mr. Van Rijckevorsel (KVP) de rij van vijftien sprekers had gesloten. De minister vond dat ver scheidene Kamerleden niet steeds met gebruikmaking van reële argumenten hadden gedebatteerd. ,,Ik zal verder op de gewetensconflicten van deze leden niet ingaan, zij hebben gemeend deze op die manier te moeten afreageren Voor de middenstandsorganisaties is de komende looncompensa- tie gepaard met hogere huren voor woning en bedrijfspand moei lijk te verteren. Zij hebben de Twee- de Kamerleden verzocht om er bij de behandeling van de huurverhoging rekening mee te houden dat „het wel haast onmogelijk moet worden ge acht verantwoordelijkheid te dragen voor een verdere medewerking aan het prijsstabilisatiebeleid". Niette min is bij het gesprek, dat minister Zijlstra gisteren met de vertegen woordigers van het georganiseerde bedrijfsleven gevoerd heeft over de prijsstabilisatie, de kwestie van de looncompensatie niet aan de orde ge weest. Men heeft het gesprek over dit onderwerp met de minister tot een later datum uitgesteld, hetgeen ons na de geciteerde onheilspellende uit lating wel bevreemdt. Intussen is het adres van de mid denstanders en andere ondernemers gisteren kennelijk wel van invloed geweest op het huurdebat. De heer Van Vliet (K.V.P.) heeft een sper vuur van vragen op de bewindslieden losgelaten met betrekking tot de looncompensatie waartoe de rege ring in verband met de huurverhoging besloten heeft. Is eh sprake van een belangrijke overcompensatie en als dat het geval is, past deze dan in het bestedingsbeperkingsplan van de regering? Van verschillende zijden is verder de vrees geuit dat de forse huurverhoging zou kunnen leiden tot een loonsverhoging, welke het prijs stabilisatiebeleid in gevaar brengt en het is duidelijk dat men daarbij vooral het oog heeft op de sector midden- en kleinbedrijven. Terecht is daarbij door de heer Van Mas trigt (C.H.U.) de vraag gesteld of de regering bü de genomen compen satiebeslissing zich wel een oordeel gevormd heeft over de vraag welke Producenten nu eigenlijk meer moe ten gaan dragen van de huurbijslag van gemiddeld 2,4 procent welke la ter waarschijnlijk bovendien nog gaat Uitgroeien tot een loonsverhoging van een hoger percentage. In het genoem de adres van de middenstandsvakcen- tralen wordt gezegd, dat sommige franches door de regeringsbeslissing komen te staan voor een huurbijslag Welke vijf procent van de rechtens geldende lonen bedraagt! Het heeft dan ook weinig zin om, zoals de heer Hoemers (Pv.d.A.) poogde te doen, (Vervolge op pagina 3) Dit klonk niet vriendelijk nadat mr. Van Rijckevorsel de huurwetten als een wangedrocht had gekwalificeerd. Hij zei dat hij zich wel met het compromis toen dat in de zomer van 1956 werd gesloten, had kunnen verenigen, maar dat bij nader inzien dit hem toch on deugdelijk was voorgekomen. De heer Van Rijckevorsel neemt, zoals wel va- ker gebeurt, in de fractie een sterk af wijkend standpunt in. Bij de motivering van zijn standpunt deed hij een beroep op het eigen ge weten van ieder Kamerlid en op het gezonde verstand, dat na het lezen van vele stukken tijdens wandelingen bij hem was teruggekeerd. Hij was tot de conclusie gekomen, dat „de Ka mer dit wetgevend wangedrocht niet op de natie mag loslaten". De heer Van Rijckevorsel wil een definitieve oplossing waarbij de thans steeds toe nemende onrust bij de huurders ver meden wordt. Daarbij zouden de duurdere woningen hei eerst aan de beurt komen en geleidelijk aan de minder dure. Er zou een doeltreffen de ingreep moeten worden gedaan. Reeds met de aankondiging van een aanpassing van de oude huren, in gaande over drie, vier of vijf jaar, zou de woningnood naar het inzicht van dit Kamerlid grotendeels van de baan zijn. De reactie van minister Witte in de korte woorden die hij ter inleiding sprak, was lichtelijk ge prikkeld. De huurkwestie heeft tot heel wat verdeeldheid in fracties aanleiding ge geven. Ook de controverse tussen de heer v. d. Wetering, die evenweinig vleiend als de heer Van Rijckevorsel over de huurwetten sprak, en zijn frac tieleider, de heer Tilanus (CH) was opvallend. De laatste was in zijn hart wel voor de verhoging van de huren met slechts 1ZH pet., zoals negen leden van de CH in een amendement hebben neergelegd, maar hü voelde zich in geweten ver plicht, het compromis te aanvaarden wanneer de regering dat amendement zou afwijzen. Hij sprak daarbij namens sommigen van zijn fractie. In afkeuren de zin liet de heer Tilanus zich uit over de interpretatie in sommige bladen om trent de verhouding van de beide AR- ministers tot hun partij, waarbij een breuk reeds als onherroepelijk wordt voorgesteld. „Ministers zijn de eerste dienaren van de kroon en zitten niet voor hun partijen in het kabinet." Opmerkelijk was de rede van de heer Van Vliet, die men wel zou kun nen zien als een compacte samenvat ting van wat urenlang overleg over de sociaal-economische consequenties van de huurvoorstellen in de KVP- fractie heeft opgeleverd. De heer Van Vliet wilde precies weten, hoe de re gering ertoe is gekomen vooral het standpunt van de werknemers bij de loononderhandelingen in tè willigen, dat hierop neerkomt dat behalve de loonsverhoging ook de sociale lasten en de belastingverhoging die er het gevolg van zijn, moeten worden ge compenseerd. Dat de regering tussen de beide standpunten heen is gaan laveren noemde hij een weinig bevre digende methode. Het van de gele genheid gebruik maken om óok en passant tot afschaffing van de ge meenteclassificatie te geraken, kon hij niet juist achten. Dat, hoewel reeds tal van groepen (jeugdigen, gehuwde vrouwen, hoger gesalarieerden) van looncompensatie zijn uitgesloten, toch sprake is van een stijging van de totale loonsom met 2.4 pet., 0,4 pet. meer dan de SER had voorgesteld), was aan zijn kritische aandacht niet ontsnapt. Hij bracht het adres van de werk gevers ter sprake, waarin de loonsom op 13 miljard wordt gesteld, terwijl de regering van 11 miljard is uitgegaan, en sprak over de onbillijkheid die ont staat voor degenen wier loon boven 10.400 gld. is gelegen. Slechts een kleine groep zal daarboven nog aan een CAO gebonden zijn. Voor hen geldt dan het maximum 'an 4 gld. loonsverhoging per week. Voor de anderen kan de werkgever de gehele huurverhoging compenseren zonder dat er een haan naar kraait. Vermelding verdient nog de poging, die de heer Bommer (PvdA) heeft on dernomen om voor de zelfstandigen iets te doen met een amendement, dat de huurverhoging der bedrijfspanden tot 15 pet wil beperken. Deze socialistische spreker kwam tot krasse uitspraken over het particulier huizenbezit. Dat noemt zich ondernemers en dat spreekt met woorden, aan de moderne bedrijfs economie ontleend, over „afschrijving op basis van vervangingswaarde". Hij zag in deze dilettanten niets anders dan beleggers die hun bezit naar ge lieven omwisselen. Negentig procent van alle huurhuizen is in eigendom van deze amateurs, aldus de heer Bommer. De PvdA zal zich wel met het com promis verenigen, maar met getemperd enthousiasme. Men ziet er iets in ter bereiking van het socialistisch ideaal: het invoeren van een bestemmings reserve voor de financiering van de nieuwbouw en de krotopruiming. Men ontveinsde zich echter niet dat na wat er bjj de kabinetsformatie in 1956 uit de bus is gekomen, een wat verwaterde oplossing moet heten. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Karachi is woensdagmiddag op Schiphol een zés we'.-en oud pantertje gearriveerd. Het beestje is een geschenk van de Pakistaanse jeugd aan de Nederlandse jeugd als bewijs van dankbaarheid voor de hulp, die onze jeugd heeft geboden ter leniging van de nood tijdens de grote overstromingen van 1954 in Pakistan. Het pantertje, dat tijdelijk zal worden ondergebracht in Ouwehands Dierenpark te Rhenen, zal binnenkort met nog enkele dieren waar schijnlijk door prinses Marijke namens de Nederlandse jeugd in ontvangst worden genomen. Het diertje is aan boord van het vliegtuig als een baby behandeld en tc slot moesten de stewardessen het beestje nog even vertroetelen. In Londen is meegedeeld, dat de in- fluenza-epidemie, die op het ogenblik in Azië heerst, zich nog steeds over nieuwe gebieden verspreidt. Geleerden in Groot-Brittannie en de V.S. werken aan een entstof om de ziekte te kunnen bestrijden al-, zg het westen mocht bereiken. De epidemie, die het vorig jaar de cember in Japan begonnen is, heeft nu Zuid-Korea bereikt. In het dorp Uisong zijn reeds meer dan 100 gevallen gecon stateerd en twee mensen zijn aan deze nieuwe soort griep overleden. Ook uit Indië en centraal Malakka komen be richten van nieuwe gevallen. Van de zjjde van de Wereldgezond heidsorganisatie is meegedeeld, dat het op het ogenblik onmogelijk is aan de uitbreiding van de ziekte een halt toe te roepen. Dit zou slechts mogelijk zijn als de volkeren van Azië in hun ge heel tegen deze griep ingeënt zouden kunnen worden. In vele delen van het Verre Oosten zijn de scholen gesloten. Men schat het aantal mensen in Japan, dat door deze ziekte is aangetast, oo 60.000. In Thailand zou het aantal gevallen 100.000 bedragen. In dit land zijn vijf mensen het slachtoffer van deze ziekte geworden. Ook in Indonesië lijden velen aan de ziekte. De epidemie heeft zich over het grootste deel van Java en Suma tra verspreid. De Indonesische regering dringt er bij de bevolking op aan vitamine c- tabietten te gebruiken en de politie heeft overvallen gepleegd op apothe kers teneinde zwarte handel en ham steren te voorkomen. Op de ülippijnen zouden 150.000 ziektegevallen geconstateerd zijn. Sinds de epidemie hier het hoofd opstak, zijn er in Manilla 131 mensen en in de pro vincies 396 mensen aan de griep over leden. (Reuter) Twee Noord-Afrikanen zijn gisteren te Parijs en Valenciennes omgekomen bij relletjes tijdens de rouwstaking van 24 uur van de Noord-Afrikanen in Frankrijk voor de slachtoffers van het bloedbad van Melouza. Minstens twee personen werden gewond en tien wer den in hechtenis genomen. Franse autoriteiten maakten bekend, dat in Algerije bij Fort National in Ka- bylië een slag heeft gewoed van twee dagen, waarbij 125 opstandelingen zijn gesneuveld. Tien Fransen kwamen hier om het leven door het verongelukken van een helikopter. Te Tlemcen in het westen van Alge rije vielen rebellen een politiepost aan. De aanvallers, die werden teruggesla gen, verloren hier negen man aan do den. (Reuter) Niet minder dan f 2.870.439.65 heeft de Goed Zo-actie opgebracht, welke onder leiding van Johan Bodegraven door de N. C. R. V. is gevoerd ten bate van lichamelijk gehandicapte Nederlandse kinderen. Het resultaat werd op de hierbij uitgebeelde wijze bekend ge maakt tijdens de slotavond van de actie, woensdagavond in het tot de nok ge vulde Concertgebouw te Amsterdam. Achter de microfoon Johan Bodegraven. De heer J. Spies uit Venendaal, die zo lang de actie duurde zijn baard had laten staan, werd door Johan Bodegra ven tijdens de uitzending persoonlijk van zijn haardos bevrijd. De Sovjet-premier, maarschalk Boel- ganin, en de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Niki- ta Khroesjtsjev, zija gisteravond uit Moskou naar Helsinki vertrokken. Zij zullen een officieel bezoek van zeven dagen aan Finland brengen. Zij worden vandaag per trein in Helsinki verwacht. In hun gevolg bevindt zich de Sovjet minister van buitenlandse zaken, Gro- myko. Bü het vertrek uit Moskou wa ren leden van de regering, het centrale partijbestuur en het corps diplomatique aanwezig. Het is het eerste bezoek, dat de Russische topleiders sinds de gebeurte nissen in Hongarije aan een niet-com- munistisch land brengen. De chef van de Russische veiligheidsdienst, gene raal Ivan Serov, heeft vorige week een bezoek van twee dagen aan Finland gebracht om alle maatregelen, die ter beveiliging van de Sovjetleiders waren genomen, na te gaan en te controleren. (Van onze correspondent) Uit Tilburg, Oosterhout, Etten en Rucphen zullen Tweede Pinksterdag ongeveer tweehonderdveertig arbeiders naar Duitsland vertrekken om daar, naar verluidt in de omgeving van Kre- feld te gaan werken voor een Amster damse aannemingsmaatschappjj. Het zijn metselaars, straatmakers, opper lui en grondwerkers. De werving van deze arbeiders is geschied buiten de arbeidsbureaux om door particulieren De naam van de firma is niet bekend, ook niet bü de officiële instanties, die een onderzoek hebben ingesteld. De vrouwen van de arbeiders krügen in ons land honderd twintig gulden per week uitbetaald, de arbeiders zelf krij gen dertig gulden zakgeld per week. Zü zullen worden ondergebracht in een barakkenkamp in Kaldenkirchen en krfc'gen eens per veertien dagen be taald verlof. Tientallen van de arbeiders, die zich hebben verbonden naar Duitsland te gaan, zullen in ons land ontslag moeten nemen zonder vergunning daartoe en daarmee het bijzonder besluit arbeids verhoudingen overtreden. De overigen zqn werkloos als gevolg van de beste dingsbeperking, die op de lijsten van werkzoekenden op de arbeidsbureaus: merkbaar gaat worden. In het Westbra bantse staan tientallen metselaars als werkloos geregistreerd. Nog een ander aspect aan deze merk waardige zaak heeft in het Westbra bantse ontwikkelingsgebied met Ruc phen en Etten als centra beroering ge wekt. Reeds heeft dit industrialisatie- gebied veel te lijden van de lange af standspendel naar Holland in econo misch maar vooral ook in sociaal maatschappelijk opzicht. Het gaan wer ken in Duitsland doet het legertje wer kers aan de sociaal-culturele opbouw, waarvan het werk in en voor de gezin nen de kern uitmaakt, gebaren van moedeloosheid maken. „Dit is toch wel al te erg", aldus een van de bedrijfs- aalmoezeniers in dit ontwikkelingsge- bied. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Ruim 60 uur na het ongeluk bü het doorwaden van de rivier de Iiler bü Hirschdorf (ten noorden van het stad je Kempten in Allgau) waarbij vüftien recruten van de Bundeswehr verdron ken, zqn de lüken der om het leven ge komen soldaten nog steeds niet gebor gen. Het heeft aan inspanning daartoe zeker niet ontbroken. Het opsporings werk wordt echter belemmerd door de heftige stroom (die maandagochtend de soldaten reeds noodlottig werd) van de door zware regenval sterk gezwollen ri vier. Thans zün civiele diepzeeduikers per vliegtuig naar Beieren gezonden om de bergingsmanschappen onder wie zich ook kikvorsmannen der Ame rikaanse strqdkrachten bevinden te helpen. Uit het vooronderzoek, dat wordt ge voerd door de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Kemp ten, dr. Spiegel, dezelfde die als rechter in Ulm in maart j.l. de West duitse chauffeur Muller tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeelde in verband met de aanrijding van de Zwijndrechtse autobus nabij Vohringen, die in augustus van het vorige jaar aan zeven Nederlandse vakantiegangers het leven kostte is gebleken, dat uitslui tend de in voorarrest gestelde sergeant Julitz schuld heeft. In hoeverre deze schuld door een civiele rechtbank, waarvoor de zaak zal worden behandeld (er zijn in West- Duitsland geen krijgsraden), zal wor den bevestigd, is nog twijfelachtig. Er was namelijk een order van ho gerhand, dat dergelijke rivierdoorwa- dingsoefeningen in het kader van de opleiding der recruten niet mochten worden gehouden. Deze order is aan de onderofficieren doorgegeven, doch sergeant Julitz, die zich pas enkele weken geleden bij de parachutisten eenheid voegde, woonde de desbetref fende bespreking niet bij en was du» van het verbod niet op de hoogte. De Westduitse minister van defensie, Strauss, verklaarde gisteravond voor de televisie, dat hij voornemens is om na het Pinksterreces voor de Bondsdag een volledige verklaring over het ge beurde af te leggen. De inspecteur der landmacht, gene raal Rottiger, liet vandaag twee der overlevenden een persconferentie hou den. In zün behoefte om het Westduit se volk zo volledig mogelijk over het tragische ongeluk in te lichten, greep de generaal daarmede echter in een nog hangend onderzoek in. De officier van justitie dr. Spiegel heeft daartegen ernstig bezwaar aangetekend en de ge neraal verzocht dergelüke handelingen achterwege te laten. Woensdagmiddag is op de Maashaven te Rotterdam de twaalf-jarige W. P. uit Rotterdam door een vrachtwagenover- reden en gedood. De jongen reed naast een vriendje op de fiets. Op het ogen blik dat de vrachtauto passeerde begon hij met zijn rijwiel te slingeren, viel en kwam met het hoofd onder een van d« achterwielen terecht. In het Zuiderzie kenhuis, waarheen hij vervoerd werd, moest men de dood constateren. Een speciale afgezant van het Hon gaarse verzet, die twee weken geleden in de Verenigde Staten is aangekomen, heeft voor een subcommissie van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat 40.000 jonge Hongaren, o.w. meisjes van nog geen twintig jaar, in zes Rus sische concentratiekampen z(jn geïnter neerd. Voorts deelde hij mede, dat 1.600 overlevenden van een belegering van de fabrieken te Csepel naar com- munistisch-China zijn gedeporteerd. Vandaag is het de vüftiende dag van de Franse kabinetscrisis en thans heeft de derde politicus in successie, name lijk Maurice Bourgès-Maunoury, de opdracht van president Coty aanvaard om een nieuwe regering samen te stel len. De 50-jarige volksrepublikein Pierre Pflimlin gaf gisteren zün po ging op, nadat de socialistische fractie in de Algemene Vergadering met 74 tegen 22 stemmen had besloten hem niet te steunen. President Coty wendde zich vervolgens tot de aftredende pre mier, de socialist Guy Mollet, met het verzoek zün ontslagaanvrage in te trekken of anders een nieuwe regering te vormen. Mollet verklaarde zich wel bereid de lopende zaken tüdens de verdere duur van de crisis te blüven behandelen, maar een nieuwe forma tie-opdracht of intrekking van zün ont slagaanvrage moest hü „tot zün spüt" afwüzen. De president deed vervolgens een beroep op de 46-jarige radicaal socialist René Billères, minister van onderwüs in de aftredende regering. Maar ook Billères wees de opdracht af. Twee secretarissen van het centrale comité van de communistische partij in Georgië, Tsjedlisjili en Vatsjadze, zün ontslagen. Advertentie BARTELIORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot vrüdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en plaat- selgk enkele buien. Tot matig of zwak afnemende wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.J4-20.58. Maan: 15.26-1.33. De 42-jange minister van Defensie in het kabinet-Mollet, de radicaal-socialist Maurice Bourgès-Maunoury, die op het ogenblik een nieuwe Franse regering tracht te vormen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1