EISENHOWER acht de protesterende geleerden tot oordelen onbevoegd Bestuursvorm van Schiphol Welvarender wereld heeft meer energie nodig Kruiswoordraadsel Tekort aan verplegenden ontstellend groot GupaHOUTEN STOPSEL van Geta Bever Schip in nood ERIC DE NOORMAN De Verenigde Staten willen geen verbod op kernproeven zonder een verbod op kernwapens Min. Helders antwoordt Senaat IJ-tunnelcomité opgericht Steenkool nog zeer belangrijk Minister-president bezoekt burgemeester van Amsterdam ÉÈiR Salariëring moet worden herzien DE GEVAREN VAJN DE KERNPROEVEN Behoort een rijschool tot onderwijs Dr. C. L. Patijn ridder Ned. Leeuw SYMPOSIUM TE AMSTERDAM IS Grote auto-smokkel voor rechtbank HET NATIONALE MONUMENT DONDERDAG 6 JUNI 1957 PAGINA Instemming van de Tweede Kamer Stichting kernvoortstuwing koopvaardijschepen Nederlandse haring naar West-Duitsland mm. Viering 50-jarig bestaan marechausseevereniging 9 10 11 - - - - - - - - - - Oplossing van woensdag Vertaald door JOHAN M. PALM Ontslagen bij Fongers in Groningen Examens President Eisenhower van de Verenig de Staten heeït gisteren op een pers conferentie in Washington gezegd, dat hij het eens is met de conclusie van de „National Academy of Science", dat de neerslag als gevolg van kernproeven niet gevaarlijk is. Geleenden, die het te gendeel betogen, schijnen volgens de president „een soort organisatie" dch- ter zich te hebben. De natuurkundigen en genetici, die voortzetting van de atoomproeven wel - uarüj'r :oht"n, zün niet tot oordelen bevoegd, aldus Eisenhower. De preside it lede er de nadruk op, dat het vraagstuk van de radio-actieve neerslag hem niet on er- schiliig laat. Hij zou graag de algemene ongerustheid willen wegnemen door een j absoluut verbod op proeven met kern wapens op te nemen in een doeltref- fend ontwapeningsakkoord. Maar hij voegde eraan toe. dat de Verenigde Staten niet aan een programma voor een eeuwig verbr.l op kernproeven kan deelnemen, als het niet tevens wist, dat er een eeuwigdurend absoluut verbod op het gebruik van atoomwapens zou komen. Eisenhower ver!-d"°rde met na druk, dat de Amerikaanse proeven voor een groot deel defensief van aard zijn en dat de Amerikaanse kernwapens op het ogenblik „zindelüker" zijn dan ee-st. Volgens hem is de waterstofbom in dit opzicht misschien z!"-,"'i!'-er" dar> de atoomhom. De Verenigde Staten, aldus Een waterstofbom, ter grootte van die welke op 1 maart 1954 in de Stille Oceaan tot ontploffing werd gebracht, door Amerika waarschijnlijk niet meer worden beproefd. Met waterstof bommen van kleiner kaliber zullen waarschijnlijk nog wel proeven worden genomen. President Eisenhower zei het toe te juichen, dat de Russische partijsecre taris Khroesjtsjev, blijkens zijn tele visie-interview, ook voorstander is van geleidelijke ontwapening en van e»n benerkt ontwapeningsakkoord Het onderzoek «ver de bestaansreden van het departement van Zake; Over zee is nog niet afgesloten. Minister Helden kou woensdag over deze kwes tie, die in de Eerste Kamer ter sprake was gekomen, nog geen nad re mededelingen doen, re meer niet nu uij nog niet in de gelegenheid is geweest het voorgenomen bezoek aan Nieuw- Guinea te brengen. De opvatting van de Senaat dat Neder land zich bij het verlenen van steun aan de Rijkspartners moet onthouden van iedere activiteit die op bemoeizucht zou kunnen wijzen, werd door de bewinds man volledig onderstreept. Het psycho logisch aspect is, zo gaf hij de heer Kraayvanger (K.V.P.) volmondig toe van uitermate groot belang. Over de voorgenomen uitzetting van een Neder landse journalist uit de Nederlandse Antillen wilde minister Helders zich in dit stadium niet uitlaten. Deze zaak is z.i. op de eerste plaats een aangelegen heid van de Antilliaanse regering, d.w van de ministerraad der Nederlandse Antillen en de gouverneur. De culturele samenwerking beperkt zich niet tot in cidentele uitwisseling. De opleiding van een filmproduktiegroep in Suriname is vrijwel voltooid, de bibliotheken ter plaatse worden regelmatig van boeken voorzien en zo zijn er meer punten, in Nederland studerer thans 31 Surinamers 4. Het valt de jager niet moeilijk de Vikingen op een dwaalspoor te leiden en zodra hij merkt, dat hij niet meer gevolgd wordt, slaat hij het smalle, kron kelende pad naar Dun Durrah in. Dan krijgt hij het troepje krijgers in het oog, r'-t, gealarmeerd door de kleine Hrulf, onder aanvoering van hoofdman Keil, op onderzoek is gegaar. De mannen voegen zich bij de boogschutter en deze reemt ogenblikkelijk de leiding op zich. Behoedzaam keren zij naar de kust terug. De Vikingen, die het spoor van de jager gevonden hebben, staan, op alles voorbereid, stil, ais zij eensklaps de troep krijgers tegenover zich zien. Het staal van hun zwaarden schittert koud in de zon, als de aanvoerder afgemeten zegt: „Wat zal het zijn, vreemde, vrede of krijg?*1 „Dat hangt van u af", is het antwoo 'd van de jager, terwijl hij zijn armen over elkaar kruist. „Wij komen in opdracht van Erwin, Prins Erwin der Noren", vervolgt de ruige Viking. Zeg ons, waar we Axe de boogschutter kunnen vinden, die een vriend van Erwin is". „Hij staat hier voor u", zegt de jager fronsend. „Gegroet Heer Axe". knikt de aanvoerder. Hij steekt zijn zwaard op en treedt deftig enkele passen naderbij: „Het is de wens van prins Erwin, dat zijn moeder, koningin Winonah, zich bij hem zou voegen, nu zijn macht gevestigd is. Wij zijn geko men, om de koningin mee te nemen". Zijn voorstel de Amerikaanse en Rus- en 27 Antillianen op kosten van het •nsche troepen resp. uit West- en Oost Europa terug te trekken noemde Eisenhower echter propaganda- manoeuvre", kennelijk bedoeld om verde^iai-eid (e zaaien tussen de Ver enigde Staten en hun bondgenoten. Premier Boelganin van de Sovjet- Unie heeft in een brief tot de veertigste internationale A.rbeidsconferentie, die gisteren te Genève is begonnen, ver klaard, dat zijn land bereid is een ak koord te sluiten over het gehele ont- wnpeniigsprobleem, waarbij inbegrepen een akkoord over de onmiddeliyke staking van proeven met kernwapens. De subcommissie voor ontwapening van de V.N. in Londen maakt nog steeds weinig vorderingen. De Amerikaanse de president, hebben de neerslag van algevaardigde, Harold Stassen. zet het kernwapens met negen tiende weten overleg met Engeland, Frankryk, Cana te verminderen. (Van onze Haagse redactie) De bestuursvorm van de nationale luchthaven Schiphol, zoals de regering deze enige tyd geleden in een wetsont werp aan de beoordeling van de Twee de Kamer heeft onderworpen, is daar bij de overgrote meerderheid met in stemming ontvangen. Men verwacht van de gekozen N.V.-vorm een betere samenwerking tussen de belanghebben den dan wanneer de vorm van een staatsbedrijf zou zijn gekozen. De be denkingen, die het voorlopig verslag worden opgeworpen, raken niet de kern van he,, regeringsvoorstel. Wel is het veie leden opgevallen dat er in de ontwerp-statuten niets wordt gezegd over het bijpassen van eventue le verliezen en de verhouding waarin dat zal dienen te geschieden. De rege ring heeft destijds daarover medege deeld dat het niet uitgesloten is, dat de exploitatie van Schiphol in de toekomst sluitend zal zijn en dat er daarom de voorkeur aan is gegeven geen afspraken te maken over de dekking van verlie zen. Maar wat gaat er gebeuren, zo vragen deze leden zich af, wanneer die verwachting niet In vervulling gaat? Tenslotte stellen vele leden de vraag of het wel juist is dat het wetsontwerp bij de Tweede Kamer in behandeling komt, terwijl nog niet vaststaat of de gemeenteraad van Amsterdam akkoord ga? met de voorgestelde regeling. Zij menen dat de Kamer eerst na dat be sluit het ontwerp in openbare behande ling kan nemen. Zij vragen daarom de minister bij het gemeentebestuur van Amsterdam aan te dringen op een spoedige behandeling in de raad. Woensdag heeft voor het kantonge recht te Gouda de principiële zaak ge diend tegen een autorijschoolhouder uit Amstelveen, die, volgens de dagvaar ding, in strijd met de algemene politie verordening van de gemeente Gouda, daar een rijschool had gevestigd zon der vergunning van het college van B. en W. De houder van de autorijschool, die. voorzitter is van de Federatie van Nederlandse Organisaties voor Perso nenvervoer (FNOP), heeft dit proefpro ces uitgelokt op verzoek van de mi nister van verkeer en waterstaat met het oog op een in te dienen wetsont werp. Hij acht de verordening van de gemeente Gouda, waarbij is bepaald dat voor het vestigen van een rijschool een vergunning nodig is, in strijd met artikel 208, tweede lid, van de grond wet, dat de vrijheid van onderwijs waar borgt. De officier van justitie, mr. de Saint Aulair, ging in zijn requisitoir uitvoe rig in op de historische achtergronden bi) de totstandkoming van dit artikel. De rationalistische geest die toen heer ste op de scholen en die het ontstaan van vrijheid van onderwijs nodig maak te werd hierbij in het geding gebracht. Met „onderwijs" in art. 208 wordt naar sprekers mening bedoeld uitsluitend dat onderwijs, dat van invloed is op de levens- en wereldbeschouwing. Omdat dit volgens hem bij het rijschoolonder- wijs niet het geval is, acht hij de Goud se politieverordening bindend. Hii eiste daarom een boete van één gulden, sub sidiair één dag hechtenis. 19 juni zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wii- zen. Voor notaris P. H. van der Steen te 's Gravenhage is de akte verleden, waar bij in het leven werd geroepen de „stich ting kernvoorstuwing koopvaardijsche pen" gevestigd te 's Gravenhage. Het doel van de stichting is de bestudering in de ruimste zin van de problemen - ook economische - verband houdend met de toepassing van de kernenergie bij de voortstuwing van koopvaardijsche pen. De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. Luns heeft aan dr. C. L. Patijn, tot voor kort chef der directie Internationale organisaties van het mi nisterie van buitenlandse zaken, de ver sierselen uitgereikt behorend bij zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Rijk. Het vinden van een juiste samen werking is echter nog steeds een zaak van zoeken en tasten, aldus de minister. Na de replieken is de begroting z.h.st. goedgekeurd. Teneinde ook van de zijde van burgerij en bedrijfsleven steun te verlenen aan het streven van het Gemeentebestuur van Amsterdam om het vraagstuk van de oeververbindingen van IJ en Noordzee kanaal op te lossen op een wijze, die in overeenstemming is met de grote hierbij betrokken belangen van de stad, »s een comité opgericht. Voorzitter is Mr D. A. Delprat, penningmeester de da en oe andere NATO-'anden over de nieuwe plannen, die hij wil indienen, voort Hel kan zijn. dat die indiening j heer J. J. Schokking en secretaris Mr G. nog wel tien dagen op zich laat wach- j S. Ie Poole, Beursplein 5, Amsterdam, ten. Tot dit comité, dat zijn definitieve De Russische afgevaardigde, Zorin. ^"genTeds^cen "groot^aantM hcett opnieuw uiting gegeven aan zijn 1 reeus een groot aantal ongeduld over dit lange oponthoud. Eer- I vertegenwoordigers van de meest uit- gisteren heeft hij gepleit voor het toe- o pende sec van <'e bevolking laten \ai. een Indische afgevaardigde tot de subcommissie, waarin op het ogenblik afgevaardigden van Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk en Cana da zitting hebben. De subcommissie komt op 11 juni weer bijeen. Boven de Amerikaanse proefterreinen in Nevada is gisteren een atoomwapen tot ontploffing gebracht, dat was be vestigd aan een luchtballon. Het was een 'wapen, dat maar een twintigste zo sterk was als de bommen, die op Nagasaki en Hirosjima zijn geworpen. De lichtflits was minder intens dan bij vorige proeven en van de gebruikelijke paddestoelwolk zag men ditmaal hele maal niets. (AFP-Reuter-UP) toegetreden. De Westduitse invoerraad heeft toe stemming gegeven voor de invoer van gezouten haring uit Nederland tot een totale waarde van 1,25 miljoen DM. De invoervergunningen worden van geval tot geval bekeken, waarbij de uit te voeren hoeveelheid minstens 35 hele vaten of de gelijke hoeveelheden in kleinere afmetingen moeten omvatten. De vergunningen zullen van kracht blijven tot en met 1 augustus 1957, voor douaneverzending van maatjesharing van de vangst 1957. y Als hoogtepunt van haar lustrum viering heeft de Universiteit van Am sterdam een symposium van drie da gen georganiseerd over Bevolkingsgroei en Energievoorziening. Dr. W. Ben der, in zijn kwaliteit van voorzitter van de voorbereidingscommissie, opende gisteren dit symposium met een woord van welkom aan dr. J. Prinsen, Com missaris van de Koningin in Noord-Hol land en aan de rector magnificus, prof. M. Woerdeman. Hierna herdacht hij prof. Bregstein, de eigenlijke initiatief nemer van dit symposium. Prof. dr. E. de Vries, die de vergade ringen leidt, gaf in zijn inleiding de probleemstelling van deze studiedagen: Er is verband tussen welvaartsgroei en bevolkingstoename. Nu beide steeds groter worden, neemt het energie-ver bruik ook toe. De vraag is nu: Hoe snel is deze groei en: is er een grens? Immers, van de ene kant neemt het verbruik snel toe en is dit in hoge mate definitief. Men moet echter ook constateren, dat energie ten dele in ieder geval transformeerbaar is. Boven dien blijft zo veel nog ongebruikt (zonne- energie en kernenergie). Dan is er ook verband tussen de ontwikkeling van het verbruik en de produktie of bespa ring van energie. En ook de vraag, of de stijging om technische redenen snel ler wordt o£ dat dit reeds verdiscon teerd is in de factoren welvgarts- en bevolkingstoename. Spr. wees ook op de grote verschillen tussen de afzonder lijke landen; Amerika verbruikt naar verhouding 4 x zo veel energie als Rus land en 20 x zo veel als Azië. In ieder geval zal er in het jaar 2000 vier tot vijf maal zo veel energie nodig zijn als nu. Dit leidt dus tot de noodzaak van onderzoek naar de be staande voorraden energie en hun aan was, natuurwetenschappelijk onder zoek naar aanpassing en vervanging, bestudering van het economisch mo gelijke en van maatschappelijke en ethische implicaties. Prof. ir. R. Forbes schetste in een historisch overzicht de verschillende fa sen in de energie-voorziening. In het be gin van onze jaartelling het waterrad en de windmolen, omstreeks 1750 de eerste stoommachines. Dan, tegen het einde van de vorige eeuw, de verbran dingsmotoren en turbines, die ook nu nog onze energievoorziening beheersen. En dan als nieuwste vorm, de kern- i energie. Overigens zijn in de ontwikke- I ling van de energievoorziening alleen de laatste twee eeuwen belangrijk voor I verhoging van de levensstandaard, al- I dus spr. I Bij afwezigheid van prof. dr. J. Tinbergen, die momenteel in Egypte verblijft, sprak prof. Bleker diens rede uit over bevolkingsgroei en mechanisa tie i.v.m. de energievoorziening. Beide verhogen het verbruik van energie, aldus spr. Wanneer deze niet meer voldoende beschikbaar is over een honderd jaar zullen wij nog maar voor een gedeelte kunnen rekenen op de zgn. fossiele energie, steenkool en aardolie zal de prijs van energie- intensieve goederen (vervoer, metalen papier) oplopen, de kapitaalgoederen zullen duurder worden, de consumptie goederen goedkoper. Er zal dan min der geïnvesteerd worden en de eco nomische ontwikkeling zal gereyid worden. Als noodzakelijk zag spr. besparingen op energie, en het hoog houden van de prijs van energie, in het bijzonder die uit uitputbare grondstoffen. Tevens pleitte spr. voor verlangzaming van de bevolkingsgroei en sprak hij er zijn vreugde over uit, dat in bepaalde krin gen, waarin men hier vroeger sterk te gen gekant was, met name in de Katho lieke Kerk, dit probleem thans in zijn volle omvang bediscussieerd wordt. Prof. ir. Th. Seldenrath sloot deze eerste dag af met een beschouwing over de grondstofvoorziening voor de energiebehoeften. Spr. wees op de moeilijkheid de aanwezige voorraden te schatten, terwijl deze bovendien slechts gedeeltelijk te ontginnen zijn. Er is b.v. waarschijnlijk 6.000.000000 ton steenkool aan wereldvoorraad, terwijl slechts 1.000.000.000 ton te ontginnen is. Wanneer wij q stellen op de energle- hoeveelheid van 36 miljoen ton steen kool, is de wereldvoorraad, voor zover wij nu kunnen bekijken, als volgt: 5,6 q aardolie, 71,5 q steenkool, 4.3 q aard gas en 43 q uranium (kernenergie!). Hieruit blijkt wel, dat kernenergie de problemen voorlopig ook niet oplost. Steenkool blijft, speciaal voor West- Europa, van fundamenteel belang, wat helaas niet door iedereen wordt inge zien, zo besloot spr. Vandaag werd het symposium voort gezet. In aanwezigheid van de minister van justitie, prof. I. Samkalden, heeft de marechausseevereniging woensdag ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan in de Dierentuin te 's-Gravenhage een herdenkingsplechtigheid gehouden. De voorzitter van de marechaussee vereniging, adjudant F. H. J. Schoen maker, sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij o.a. een overzicht gaf van de geschiedenis der vereniging. Hierna werden de gevallenen herdacht, waarbij de voorzitter mededeelde, dat op hetzelfde ogenblik namens de mare chausseevereniging kransen werden gelegd aan de voet van het monument der gevallenen bij de Willem III-kazer- ne in Apeldoorn en op het graf van de oprichter van de vereniging C. Kroes. Nadat kolonel L. de Zeeuw de geluk wensen van het wapen der marechaus see had overgebracht aan de jubile rende vereniging, bood mevr. L. Manni- Stemerdink namens de echtgenoten van de leden der vereniging een nieuw vaandel aan ter vervanging van dat hetwelk tijdens de oorlog werd ver nield. Het bestuur van de jubilerende ma rechausseevereniging heeft 's rhiddags een receptie gehouden, waar talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten hun gelukwensen kwamen aanbieden. Tot degenen, die hun opwachting kwamen maken, behoorden de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, de secre taris-generaal van het departement van oorlog, de heer L. C. Rietveld en lui tenant-generaal Buurman van Vreeden. Mr. Kranenburg heeft adjudant Schoenmaker namens de minister voor defensie de legpenning aangeboden, die de minister aan zeer gewaardeerde me dewerkers ter hand stelt. Horizontaal: 1. bijzonder - maanstand 2. tegenspoed - dorswerktuig 3. kleine baai - sierdek op bed o 4. Australische struisvogel - lichaamsdeel 5. wie boekhou dingen con- troleert 6. zuster (afk.) insgelijks ir> boom 7. kleine hoe veelheid nomen nescio 8. water (Fr.) kleinste ge mene veelvoud (afk.) opening 00 9. in verspreide orde vechtend soldaat O 10. aanw. vnw dakbedekking 11. kenmerk Sm? dominee Verticaal: 1. bladgroente kenteken auto's Dene marken 2. schrijfgerei mode-ontwerp 3. mislukking met een touw vastbinden 4. bleekgeel 5. gedroogde gerst 6. haarloze als volgt flink 7. wanneer - tot en met - water bij Ter schelling 8. melaatsheid 9. Nederlandse stad 10. gemis - uitroep 11. rots in zee - hoendervogel Horizontaal: oor, 3. snip, orde, 7. alk, abel, 12. arie, co, 16. etter. 1. 5. 15. 17. de, 18. hart, 20. moor, 22. ark, 24. stal, 25. arak, 26. pen. Verticaal: 1. opa, 2. rok, 4. nee, 6. dar, 8. liter, 9. ach, 10. boa, 11. let, 12. arm, 13. ido, 14. eer, 19. rat, 21. ora, 22. alp, 23. kan. Woensdag is in 's Hertogenbosch de jaarvergadering gehouden van de groep verplegenden werkende in overheids- en semi-overheidsdienst, die georgani seerd zyn in de Algemene r.-k. amb- tenarenvereniging. In het openingswoord heeft de voor zitter, de heer L. Kommeren, lid van het hoofdbestuur van ARKA, het pro bleem van het tekort aan verplegenden aan de orde gesteld. Hij uitte felle woorden van kritiek tot de verantwoor delijke instanties die hij verweet, dat zij in gebreke blijven de salariëring van de verplegenden te herzien, één der oor zaken, waarom het tekort aan verple genden, thans reeds ontstellend groot, steeds ernstiger vormen gaat aanne men. De nood is thans zo hoog ge stegen, dat met stelligheid gesproken kan worden van een noodtoestand. Spreker deed een hartstochtelijk be roep op de overheid om, evenals kort geleden voor de onderwijzers is geschied ondanks de bestedingsbeperking voor de verplegenden een groot ge baar te maken, op dat in ieder geval de salarispositie zodanig is, dat hier in geen bezwaar is gelegen voor die jonge mannen en vrouwen, die het be roep van verplegende willen kiezen. Spr. toonde zich overtuigd van de mogelijk- Aavertentie VOOR DUIZEMO EN ÉÉN •OEUUtKM y nemen aan, dat de vriende lijke lach, welke de minister president en de burgemeester van Amsterdam hier wisselen, veroor zaakt wordt door de mededeling, dat de burgemeester spoedig de Boerhaa- vekliniek verlaat. Want als er aan het ziekbed over de IJ-tunnel gesproken was. Donderdag 13 juni zal voor de recht bank te Breda een Delftenaar terecht staan, die er van verdacht wordt de hanc'. te hebben gehad in de uitgebreide auto-smokkel vanuit West-Duitsland naar het westen van ons land. In Maas tricht bevindt zich thans een Duitser in arrest, die in Duitsland zelf een straf van 4 jaar heeft uitgezeten en die de Duitse hoofdpersoon in deze gerucht makende auto-smokkel, waarbij honder den Nederlanders zijn betrokken, geacht wordt. Verdachte stal in de jaren 1952 en 1953 naar schatting ongeveer 200 personenauto's in de steden in het Ruhr- en Rijngebied. De auto's werden 's nachts over de grens gebracht en door Neder landse handlangers naar het westen des land vervoerd, waar ze verkocht werden. België Gistermorgen heeft men de lijken geborgen van de drie Italiaanse mijnwerkers, die als gevolg van de brand in de myn „Le Vieux Beaujonc" te Ans om het leven zijn gekomen. 37 Met een gebaar had hy het protest van Charrel gesmoord. „Denk je dat, nu het bevel over dat schip me is opgedrongen (hij had dit woord herhaald), ik tevreden zou zijn? Er is me een vrachtschip beloofd en op het ogenblik zou ik alle Canopussen ruilen voor een Cape Cod of een Nantucket. Je spreekt over mijn toekomst, maar als ik weigerde, zou de Canopus vanavond niet varen, ook morgen en over morgen niet; denk je dat mijn positie dan niet in gevaar zou komen? Je raadt me aan te weigeren; met de Canopus zoals ze nu is, zou jij niet weigeren om onder de bevelen van Derieu uit te varen, maar je weigert nu onder de mijne te vertrekken. Jij bent aan het einde van je loopbaan." Charrel was opgestaan en Godde, die soms van die vlagen van onhebbelijkheid had, maar er dadelijk spijt van had, was ook opgestaan en had er aan toegevoegd: „In leder geval zal ik maar één reis als kapitein van de Canopus maken, misschien, als er in New York een schip van de maatschappij ligt men kan ook een kapitein over Le Havre daar heen zenden zelfs maar één overtocht. Derieu moest het waarderen, dat hij de proef met de Ca nopus in de vaart op New York moest nemen; ik ook!" Dit gesprek had het aanzien van de gebeurtenis sen veranderd; Godde had dadelijk de (eigenlijke) belediging die hem was aangedaan, vergeten, zyn wil had gezegevierd over de zwakheid die hij ook zelf gevoeld had. Voor hem was er geen kwestie meer geweest van moeten. Derieu had niet geaar zeld de Canopus in het hart van de winter van Napels naar New York te brengen, waarom zou hij, Godde, zich onbevoegd verklaren, zelfs al zou hij het heb ben kunnen doen zonder zijn carrière te breken? Hij zou zelfs teleurgesteld zijn geweest als het tele gram, dat hij korte tijd later ontving, hem niet ge biedend opgedragen had, het bevel over het passa giersschip op zich te nemen. Maar dadelijk was het verleden gaan wegen, alles wat er gebeurd en gezegd was, in Londen, tussen Londen en Napels, te Marseille, te Napels, zelfs om niet te zeggen vooral de stap van Charrel. Godde had bij zichzelf herhaald wat hij tot de chef van de machinekamer had gezegd: „Ais Derieu aan de Canopus getwijfeld had, zou hij niet vertrokken zyn, maar men moet waken, zoals hy gewaakt heeft." Reeds de eerste avond in zee had hjj, gebogen over het nachtorderboek en voordat hy de pen op nam om zyn eigen instructies neer te schrijven, de boven aan de pagina door Derieu geschreven orders van vier dagen geleden betreffende de aankomst in de Golf van Napels, herlezen. H\j had de blad zijden van achter naar voren omgeslagen, beginnend te Marseille, daarna de Middellandse Zee, dan op de Atlantische Oceaan, vervolgens op de avond van de dag, waarop de Canopus de Theems had verlaten. Op dezelfde plek waar hij zich bevond, in dezelfde houding de ellebogen op de tafel, de magere, sproetige handen, de lorgnet midden op de neus, het lange lichaam in de knieën gebogen, met hangende schouders had Derieu avond aan avond, terwijl het bekende „duivelse slingeren" de Canopus door elkander schudde, deze woorden met kleine maar dui delijk gevormde letters geschreven. Zonder oogmerk om na te volgen, maar opdat niets zou worden veronachtzaamd, had Godde zijn orders niet alleen geschreven in de trant waarin Derieu ze zou hebben opgesteld, maar zelfs met de zelfde uitdrukkingen en dezelfde zinswendingen. Derieu was de enige kapitein van de maatschappij geweest die het schip 's nachts door een officier liet inspecteren. Godde had dus in zyn orders ge schreven dat hij om kwart voor twaalf s nachts ge wekt moest worden en had Rouveyre gevraagd met een matroos de ronde te doen, de ruimen te peilen en, als het nodig was, de pompenmachmist instruc ties te geven. De volgende dag en de dagen daarna was het op treden van Godde precies zo geweest als dat van Derieu; zelf zo vaak mogelijk inspecteren, vaak op de brug verschijnen, overdag en 's nachts, zekere be rekeningen controleren, de machinisten met telefoon tjes lastig vallen met, wel te verstaan, minder minachting. De jonge Rouveyre, die graag zonder boosheid grappen maakte, had in de messroom al verteld, dat Godde door Derieu bezeten was! „Hy ziet hem overal; hy volgt de geest van de grote Derieu op de brug, in zyn kajuit. Ik wed om een louis dat hy vóór New York nog een kotter uit een stuk hout zal snyden." De ongelukkige officier had zich vergist. Van De rieu had Godde alleen de manier overgenomen om een schip te voeren, zich met alles te bemoeien en zich over alles zorg te maken. En dat omdat hy de Canopus naar New York wilde brengen. Daarna zou hy haar met plezier overgegeven hebben in de han den van een andere kapitein en zou hy nooit meer aan Derieu gedacht hebben. Nadat Gibraltar gepasseerd was, had hy nauwe lijks geslapen, nauwelyks gezien of gehoord wat er om hem heen voorviel. Met angst in het hart had hy zich verdiept in het slechte weer, dat verergerd was, met een verstopte lucht, geen kim, een trillen de barometer, de wind tegen, aldoor op de kop en aanwakkerend. Op de brug van het vrachtschip dat hem beloofd was, zou hy zich niet ongerust hebben gemaakt. Op de brug van de Canopus, ten prooi aan de obsessie te worden opgeschrikt door een gier van het schip, die^het begin zou kunnen zyn van het gevreesde rollen of door het horen van de stem van Charrel aan de telefoon: „Ik ben genoodzaakt te stoppen," had hy zich in het hart van de beproe ving gevoeld. Wordt vervolgd) heid van een drastische verbetering van de materiële positie van het verple gend personeel. Hy ontveinsde zich niet, dat dit een verhoging van de verpleeggelden en een dienovereenkom stige verhoging van ziekenfondspremies met zich zou brengen, doch hy sprak als zyn vaste overtuiging uit dat zo de Nederlandse bevolking op de juiste wijze wordt voorgelicht over de ernst van de toestand zy' bereid zal zijn de nodige offers te brengen omdat vast staat, dat prys wordt gesteld op een goede verzorging by ziekte en deze nu, en zeker m de toekomst zeer ernstig in het gedrang zal komen. (Van onze Haagse redactie) Het_ nationale monument te Amster- LfV} IS' "lykens de geschiedenis der totstandkoming en door zyn symboliek in net byzonder een monument ter her denking van de slachtoffers van de oor log 1940-1945. Zo luidt het antwoord van minster-president dr. Drees op de vragen van het Tweede Kamerlid Cal- meijer (C.H.U.) die de medewerking van de regering had gevraagd opdat het monument zal worden beschouwd als het symbool van alle na 10 mei 1940 door ons volk als zodanig of als lid van de volkerengemeenschap gebrachte offers. De heer Calmeyer dacht hierby Jn het byzonder aan hen die in Neder lands Indië of in Korea gevallen zUn voor recht en vryheid. Dr. Drees is echter van mening, dat de plechtigheden op 4 mei steeds heb ben gelegen in de sfeer van een her denking van de gevallenen uit de oor logsjaren. Intussen, aldus de minister president, is reeds in 1945 gesproken van de markering van een plek in het land, gelegen midden in het volle leven en op een historisch punt, op welke plaats zich voortaan de plechtige han delingen van staatshoofd, regering en volk en eventueel eerbetoon van buiten landse autoriteiten zouden concen treren. In die zin kan de plaats waar het monument zich verheft, gezien wor den als centrum voor herdenkingen in het algemeen. Als gevolg van reorganisatie bij de N.V. Groninger rywielfabriek A. Fon gers heeft de directie van dit bedrijf zich genoodzaakt gezien 38 werknemers ontslag aan te zeggen. Deze stap is ge nomen nadat de drie werknemersorgani saties de A.N.B., St. Eloy en C.N.B. en de directie van het Gewestelyk Arbeids bureau op de hoogte zyn gesteld van de motieven die geleid hebben tot dit ontslag. Daarbij is in het licht gesteld dat hierbij modernisering van de instal laties en werkmethoden een belangrijke rol hebben gespeeld. De werknemersorganisaties hebben medegedeeld met de bepaling van hun standpunt te wachten tot de arbeids inspectie een rapport heeft uitgebracht. Aan de r.-k. Kweekschool „Magister Vocat" te Amsterdam zijn geslaagd de heren: A. P. den Haan, Langeraar; M. W- Halsema, Amsterdam; C. G. v.d. Kamp» Halfweg; J. P. D. v. Kan, Amsterdam; F- C. Kraakman, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2