Haarlemse raad dwingt het college verzoek van politie bonden in te willigen Aa Dit zomerseizoen van het N zeven concerten .Ph. Orkest Gemeente gaat groter aandeel vragen in de woningbouw lening D Pastoor A. F. C. van Noort van morgen begraven ZWITSAPLAST Salarisregeling wettig maar onbillijk Haarlemse bedrij ven krijgen bezoek van Kamerleden DAMESHOEDEN Gemeenteraad, van Haarlem AARZELEND AKKOORD MET UITSTEL VAN MEDEWERKING AAN VEILIG VERKEER-ACTIE PIVOLI Gasbedrijf mettertijd bestemd voor produktie van gas voor spitsuren? „Een priester met moderne ideeën 9 BIJ MOTIE-JANSSEN PINKSTERAANBIEDING 3.95 5.95 - 7.95 Botsing op de Heemsteedse Dreef Zware straffen voor gewezen employe's JACKSON-GALLERY KOOPT WERK VAN TON HEYROER Nazorgwerkplaats aan Schalkwijkerweg ge opend Oude dame bekneld tussen tram en perron de betere pleister Films DINSDAG 4 JUNI 1957 PAGINA 3 De wet Incident Procedure-kwestie Zege Dames modemagazijnen moderne tinten - beige - wit Fraude bij reclame bureau in Haarlem Programma Anjerfonds concert gewijzigd W oningbouwlening Nertsfarmen Restauratie Burgerlijke Stand Haarlem De Haarlemse gemeenteraad heeft gistermiddag het kunststukje uitgehaald om het College van B. en W. bij motie van de heer JANSSEN (P.v.d.A.) te dwingen te handelen in strijd met zijn eigen overtuiging. Dat was, toen de raad B. en W. vroeg hun voorstel terug te nemen, waarin het verzoek van de gezamenlijke organisaties van po- litie-ambtenaren om een aanvullen de uitkering op de salarisverhoging 1956 werd afgewezen. De raad ver zocht B. en W. tevens met een voor stel te komen om het verzoek van de politiebonden wel in te willigen. De motie werd met 28 tegen 7 stemmen aangenomen en B. en W. trokken hun oorspronkelijke voorstel in. De politie-ambtenaren worden gesa larieerd volgens een rijksregeling. De loonsverhoging 1956 ging voor rijks ambtenaren en voor allen die volgens rijksregelingen gesalarieerd worden, in op 1 september 1956. Voor gemeente ambtenaren echter op 1 juli van dat jaar. De heer Janssen maakte ernstig be zwaar tegen dit verschil in behandeling van ambtenaren, die in dienst van de zelfde gemeente werkzaam zijn. Die ongelijke behandeling wekt ongetwijfeld wrevel, aldus de socialistische woord voerder. Hij herinnerde eraan, dat ook andere gemeenten het verzoek van de politiebonden hadden ingewilligd, waar onder Rotterdam, Schiedam en Velsen, in totaal 21. Enkele gemeenten hadden deze aanvullende uitkering voor de ge meentepolitie zelfs toegestaan, nadat de minister van Binnenlandse Zaken op 27 maart \an dit jaar per circulaire ge waarschuwd had, dat een dergelijke handelwijze onjuist was. De heer Janssen vroeg het College het voorstel in te trekken en de kwestie nog eens onder de loupe te nemen. De heren SPEK (AR). PROPER (CPN) en LOERAKKER (KVP) stemden hier mee in. Deze sprekers zagen wel in, dat inwilliging van het verzoek van de politiebonden consequenties zouden heb ben voor andere groepen, zoals het on derwijzend personeel van gemeente scholen, die ook volgens rijksregelingen worden gesalarieerd. De heer Spek deed de suggestie een aanvulling te geven in de vorm van een gratificatie en de heer Proper herinnerde eraan, dat sommige gemeenten toch ook extra uitkeringen aan politie-ambtenaren ver strekken voor verricht overwerk. De VOORZITTER begon met te ver klaren, dat de tegenstand tegen het voorstel van B. en W. hem sympathiek aandeed, omdat ook hü de verschillende behandeling van verschillende groepen gemeente-ambtenaren onbillijk achtte. Hij erkende, dat de gemeente-politie weer eens het slachtoffer is van deze situatie. Hü erkende, dat er nood heerst vooral onder de lagere rangen van de gemeente-politie, en dat er een steeds groter aantal vacatures ontstaat mede door deze oorzaak. De kwestie is echter, aldus de voorzitter, dat wij hier zitten als handhavers van de wet. In dit op zicht zjjn wij allen „Wethouders". JJet College van B. en W. is van oor deel, dat de salariëring der gemeente- politie-ambtenaren bij de wet geregeld wordt en dat lagere organen daaraan dus niet kunnen tornen. „Met de circu laire van minister Struycken hebben wij niets te maken," verklaarde hij met nadruk. „Wij moeten ons houden aan de wet en die laat ons geen mogelijk heid tot aanvulling van de politie- salarissen". De voorzitter was van oor deel, dat de ministeriële circulaire geen enkele bindende kracht heeft, omdat de gemeenten ten aanzien van het gemeen telijk personeel volstrekt autonoom zijn. Aan de wet valt echter niet te tornen. In dit verband waarschuwde hij dan ook, dat de Kroon te allen tijde een eventueel besluit van de raad om het verzoe-k van de politiebonden in te wil ligen, als in strijd met de wet kan casseren. Dat betekent, dat reeds uit gekeerde aanvullingen later moeten worden ingehouden en dat willen B. en W. de politie-ambtenaren niet aandoen. Hij gaf overigens toe, dat het al of niet casseren een zaak van de Kroon is, en dat voor de raad alleen mag gelden of de behandeling der politie-ambtena ren al of niet strijdig is met de wet. B. en W. vinden, dat die behandeling niet strijdig is met de wet, maar ken nelijk denken andere gemeenten daar anders over. Dat zij daar anders over denken, of althans zo handelen, is echter nog geen bewijs dat hun handelwijze juist is. De heer Janssen verklaarde dat hij na de opmerkingen van de voorzitter over de noden onder het politie-per- soneel, aanvankelijk gemeend had, dat de burgemeester „al half om was". Quasi-ernstig verzocht de voor zitter deze onparlementaire uitdruk king terug te nemen, hetgeen ge schiedde. Na verklaard te hebben, dat de sala risverhoging van het gemeentelijk per soneel toch ook per 1 juli 1956 was ingegaan ondanks een waarschuwende circulaire van de minister van Binnen landse Zaken, diende de heer Janssen zij" motie in, waarin verklaard werd, dat de raad het voorstel van B. en W. om redenen van recht en billijkheid on juist achten, waarom zij B. en W. ver zocht het voorstel terug te nemen en uitnodigde alsnog met een voorstel te komen waarin het verzoek der politie bonden wordt ingewilligd. De voorzitter merkte op, dat het naar billijkheid in derdaad onjuist is, maar dat het tot zUn spijt naar recht wel degelijk juist is. De heer SCHIPPERS (KVP), die met de opzet van de motie wel kon instemmen, was het in dit opzicht met de voorzitter eens. Daarop veranderle de heer Janssen het woordje „recht" door „rechtvaardigheid", waarmee iedereen het eens kon zijn. Een procedurekwestie werd door de heer Schippers ter tafel gebracht, toen hij informeerde of de raad niet een voudiger het voorstel van B. en W. kon afstemmen, waardoor de bedoeling van de raad wel duidelijk was en het College dienovereenkomstig zou moeten hande len. De heer Janssen was echter bang, dat het College dan niet op korte ter mijn met een nieuw voorstel zou ko men. Gezien de hardnekkigheid waar mee de voorzitter zijn voorstel verdedig de, geloofde hij niet dat onderling be raad in het College tot een voorstel zou komen, zoals de motie dat vraagt. De heer Janssen meende, dat de politie ambtenaren een moreel recht konden doen gelden op de aanvullende uitke ring. ,.B. en W. kunnen toch ook niet garanderen, dat de Kroon een dergelijk raadsbesluit zeker zal casseren", meen de hij, daarbij wijzend op de handelwijze van andere gemeenteraden. Hij was van oordeel, dat de raad in dat geval het risico diende te nemen. De voorzitter voelde ook meer voor een motie, dan voor het voorstel van de heer Schippers, omdat een motie veel positiever is. Daartegen merkte de heer WENSING (CHU) op, dat de motie strijdig is met de overtuiging van B. en W. en dat het College de motie dus naast zich neer kan leggen. In dat geval zou de raad met een motie van afkeu ring moeten komen met alle consequen ties van dien. Om uit de impasse te ge raken, stelde de voorzitter voor om bij motie aan het College te vragen het aan de orde zijnde voorstel terug te nemen en zelf met een initiatiefvoorstel te komen, een uitgewerkt concept-be sluit dus. De heer ALBRECHT (PvdA) vond dit een beetje te kras en meende, dat een motie een uitnodiging was aan het College om zelf met zo n voorstel te komen, terwijl de heer Proper eraan herinnerde dat de raad niet beschikt over hat technisch apparaat om zo'n voorstel degelijk voor te bereiden. Ook de heer STOFFELS (VVD) vond ten slotte, dat men beter de motie in stem ming kon brengen. De stemming leverde een 28-7 zege op voor de heer Janssen. Het College, de VVD-fractie en de heer MENSINK (PvdA) stemden tegen de motie, zodat de motie werd aangenomen en de voor zitter moest aankondigen, dat B. en W. hun voorstel terugnamen. Er komt dus nu een nieuw voorstel, waarin de raad zal worden geadviseerd het verzoek van de politiebonden in te willigen. Vier Haarlemse bedrijven zullen op 10 september bezoek krijgen van leden van de Eerste en Tweede Kamer. Het zijn de' bedrijven: Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V.N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrich ting; Hin Kousenfabrieken N.V. en N.V. Filmfabriek Polygoon. Het bezoek vormt een onderdeel van een reeks van „parlementaire in- dustriebezoeken" die een 150-tal leden van de Staten-Generaal van 9 septem ber tot, 13 september aan een aantal bedrijven zullen brengen om een zo breed mogelijk contact tot stand te brengen tussen de Nederlandse indus trie en het narlement. De uitnodiging hiertoe is uitgegaan van de Contact commissie der vier centrale werkge versverbonden. De bezoeken aan de Haarlemse on dernemingen zullen duren van half drie tot vijf uur in de namiddag, 's Avonds zal door deze ondernemin gen een diner worden aangeboden aan de parlementaire bezoekers en een aantal genodigden uit Haarlem en omgeving. Advertentie Anegang 24 Frankestraat 35 angenaam getroffen was de voor zitter van de Haarlemse ge meenteraad gistermiddag door de tegenstand in de raad tegen het voorstel van B. en W. om geen me dewerking te verlenen aan een actie van het Verbond voor Veilig Ver keer te Utrecht, die bestaat uit het geven van een populaire verkeers- cursus voor alle weggebruikers. B. en W. hadden voorgesteld om geen medewerking hieraan te verlenen omdat de financiële toestand van de gemeente dit niet toelaat. De voor zitter zegde toe na te zullen gaan of op de komende begroting een post kan worden gezet voor dit doel. Daartoe zal overleg worden gepleegd met het Verbond voor Veilig Ver keer. Alle sprekers waren bet Stover eens, dat d verkeersveiligheid een zaak van het hoogste belang is en dat a.n de be vordering daarvan alle medewerking moet worden verleend, die mogelijk is. Het College gaf te kennen, dat finan ciële medewerking op dit moment al thans niet mogelijk is. De heren PRIK KEL (P.vilA.) de LANDMETER (CHU) en HENNEVELT (CPN) infor meerden of de betrekkelijk geringe kos ten van medewerking aan het uitgeven van de verkeerscursus werkelijk een on overkomelijk bezwaar waren. De voorzit ter verklaarde, dat dit inderdaad het geval was. De heer Prikkel stelde voor om de gemeente-ambtenaren die een dergelijke schriftelijke cursus zouden kunnen krijgen via het Verbond voor Veilig Verkeer, zelf de helft van de prijs te laten betalen. Deze helft zou den zij dan later terug kunnen krijgen wanneer zij voor het examen slagen. Het Verbond voor Veilig Verkeer had de aard nog kortelings een brief ge schreven welke ter vergadering werd voorgelezen waarin verteld werd, dat het succes van de cursus een her druk nodig heeft gemaakt, waardoor de cursus nu nog slechts bijna de helft van de aanvankelijke kostprijs kostte. Bo vendien werd meegedeeld, dat de cur sus niet alleen voor bestuurders van motorvoertuigen, maar voor alle weg gebruikers bestemd was. De heer Hennevelt herinnerde er aan, dat uit die brief bleek, dat de kosten voor de gemeente nu bijna de helft minder waren geworden. Boven dien vroeg hij zich af hoeveel ambte naren nu eigenlijk een motorvoertuig besturen en dus volgens de afge wezen plannen van B. en W. voor het volgen van de cursus in aanmer king komen? De heer SCHIPPERS (KVP) meende, dat niet alleen de bestuurders van motorvoertuigen, maar eigenlijk alle weggebruikers, en zelfs ambtenaren zowel als de overige burgerij, voor de cursus in aanmer king komen. Dat is echter veel te kostbaar. De heer ALBRECHT (Pvd A) vroeg de raad deze kwestie niet al te groots te zien. Hij achtte het vol doende als de ambtenaren die motor voertuigen besturen, de cursus krij gen. De heer Schippers daarentegen geloofde, dat degenen die geen voer tuig besturen het jneest in aanmer king komen, aangezien de anderen reeds de nodige theoretische scholing hebben genoten. Toen de voorzitter opmerkte, dat men niet voor half geld moet gaan wer- Woensdagmiddag zijn op de westelij ke rijbaan van de Heemsteedse Dreef twee personenauto's met elkaar in bot sing gekomen ter hoogte van de Lanck- horstlaan. Op het moment, dat een auto een andere auto wilde inhalen ging de bestuurder er van linksaf. Met een vaart van honderd kilometer reed de inhalende wagen op de linkerflank van de naar links rijdende auto. Per soonlijke ongelukken hebben zich won der boven wonder niet voorgedaan. De verkeerspolitie te Heemstede verzoekt de man en de jongeman, die het onge luk hebben zien gebeuren, zich met haar in verbinding te stellen. ken er. de betrokken ambtenaren niet zelf bij moet laten betalen, omdat men niets heeft aan een half gebaar, sprong de heer Hennevelt op en toonde hij zich verontwaardigd, dat het hoofd van de politie dit zei. Als we het geld niet heb ben om alles te bekostigen, dan is een half gebaar al voldoende, meende hij. Hjj noemde de medewerking aan het Verbond voor Veilig Verkeer een mo rele steun, die niet geweigerd mag wor den. De voorzitter zegde tenslotte toe op de begroting een postje voor dit doel te zullen zoeken en bij het Verbond voor Veilig Verkeer te raden te gaan over de vraag welke ambtenaren het meest in aanmerking komen voor het volgen van de cursus. Toen het voorstel in stemming werd gebracht besloten al leen de drie communisten tegen te stemmen. De overige 34 raadsleden stemden vóór en gaven daarmee te ken nen, dat de gemeente op dit ogenblik althans financieel niet in staat is om mede te werken aan het verspreiden van de Verkeerscursus. VARDA NISHRY Pianoconcert van Chopin Vanmorgen heeft de Haarlemse Rechtbank een 53-jarige kantoorbedien de uit Den Haag conform de eis ver oordeeld tot 1 jaar en 6 maanden, om dat hij een bureau voor marktonder zoek en reclame in Haarlem voor een aanzienlijk bedrag heeft opgelicht. Hij was als hoofdinspecteur bij het bureau werkzaam en had in de administratie posten voor bezorgloon gefingeerd of valselijk opgegeven en daarmede de boekhouder bewogen hem geld ter hand te stellen. Een 35-jarige gewezen in specteur van het reclamebureau even eens uit Den Haag werd veroordeeld tot tien maanden, waarvan vier voor waardelijk. Hij had een handtekening .vervalst op een gefingeerde kwitantie, die de malversaties dekken moest. Te gen deze verdachte was veertien dagen geleden zes maanden met aftrek van het voorarrest geëist. Het programma voor het concert van het Anjerfonds op zaterdag 29 juni is gewijzigd. Het concert wordt geopend met de Serenata Notturna in D gr. terts van Mozart, waarna de Balletmuziek I en II uit „Rosamunde" van Schubert wordt uitgevoerd. In tegenstelling tot het vermelde programma, dat door Jo Vincent zou worden uitgevoerd, zal deze soliste na de hierboven genoemde or kestwerken met pianobegeleiding van Emmy van Eden enige liederen van Schubert en Brahms uitvoeren. Het pro gramma na de pauze, te weten de zes de symphonie van Beethoven, blijft on gewijzigd. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal in het komende zomersei zoen zeven concerten geven, waarvan er zes onder leiding zullen staan van Henri Arends. Het tweede concert, dat op 3 juli gegeven wordt, zal gediri geerd worden door Marinus Adam. Het eerste concert vindt plaats op 27 juni, waarop de violist Thomas Magyar solist zal zijn in het vioolconcert van Tschaikowsky. Tijdens dit concert zal voor de pauze worden uitgevoerd de ouverture Romeo en Julia van Tschai kowsky, De zwaan van Tuonela van Jan Sibelius en de Holberg Suite van Grieg. Het tweede concert op 3 juli onder lei ding van Marinus Adam wordt geopend met Tasso van Liszt. Ria de Groot is soliste in het pianoconcert van Schu mann. Na de pauze zal worden uitge voerd La croisade des enfants van Pier- né en de tweede symphonie van Saint Saëns. Boukje en Deborah Land, piano, zijn de solisten op het derde concert op donderdag 22 augustus. Het program ma van dit concert is voor de pauze gewijd aan Mozart, van wie worden uit gevoerd een mars, de Serenata Nottur na in D dur en het concert voor twee piano's, oukje en Deborah Land zul len verder soliëren in de Scottish Bal lad van Benjamin Britten. Het concert wordt besloten met de vierde sympho nie van Mendelssohn. De Belgische vio list Pierre Jetteur. concertmeester van het Brabants Orkest is op het vierde concert, dat 29 augustus plaats vindt, solist in het vioolconcert van Bruch. Het programma bevat verder de ouver ture Die Schone Melusine van Mendels sohn, van dezelfde componist vier de len uit de Midzomernachtsdroom, de Karelia suite van Sibelius en van de Venezolaanse componist Castellanos El rio de las siete estrellas, dat dit sei zoen met groot succes door Henri Arends in Amsterdam voor de eerste keer in ons land in aanwezigheid van de ambassadeur van Venezuela werd uitgevoerd. De Israëlische pianiste Var- da Nishry speelt op het concert van 5 september met het Noordhollands Philharmonisch Orkest het pianocon cert in e-moll van Chopin. Voor de pau ze van dit concert zullen ten gehore worden gebracht de ouverture Zampa van Herold en de Pavane van Fauré. Na de pauze Petite symphonie pour neuf instruments a vent van Gounod, Suite Algérienne van Saint-Saëns en de Van de jonge Haarlemse kunstenaar Ton Heyboer, die de laatste jaren vrij wel uitsluitend de etstechniek toepast, zijn een aantal etsen aangekocht voor Martha Jackson voor haar kunstzaal, de Jackson-Gallery, te New York. Ton Heyboer zal deelnemen aan de tentoonstelling van Nederlandse grafiek die deze zomer in het Stedelijk Museum te Amsterdam zal worden gehouden. Advertentie Voor de Pinkster JAPONNEN v.a. f 29.75 GROTE HOUTSTRAAT 55 HAARLEM e Haarlemse gemeenteraad heeft gistermiddag weer eens ouder wets vergaderd met veel praten en veel herhalen. Pas tegen zes uur was de zitting ten einde. Het grootste gedeelte der besprekingen was gewijd aan het verzoek van de politebonden om een aanvulling op de salarisverhoging van verleden jaar en aan het verzoek van het Verbond voor Veilig Verkeer om medewerking bij het uitgeven van een populaire verkeerscursus, waarover men elders in ons blad de verslagen kan aantreffen. De heer ALBRECHT (PvdA) begon al met te verklaren, dat een verzoek van de stichting het Noord hollands Landschap om verhoging van de jaarlijkse bijdrage, niet zonder meer door B. en W. afgedaan diende te wor den, zoals was voorgesteld, maar dat dit een bevoegdheid was die de raad vol gens de gemeentewet niet kan delege ren. De VOORZITTER was echter van oordeel, dat het hier geen subsidie be trof, maar een contributie, die reeds jaren betaald wordt, maar alleen nu verhoogd moet worden. De heren wer den het niet eens, maar mede omdat het slechts om minieme bedragen ging, legde de heer Albrecht zich bij het voor stel neer. De heer WENSING (CHU), die zich gistermiddag bijzonder actief toonde, in formeerde waarom nu eigenlijk een be stuur van een bijzondere school een reeds ingediende aanvrage om mede werking van de gemeente bij het treffen van een aantal voorzieningen, die aan vraag weer introk. Wethouder GELUK deelde mede, dat dit veroorzaakt werd door de financiële moeilijkheden van de gemeente. Het College heeft het school bestuur geadviseerd zijn aanvrage in te trekken, omdat de urgentie niet zo groot was en de geldmiddelen toch niet voor handen waren om een eventueel raads besluit tot het verlenen van medewer king, uit te voeren. Een dergelijk raads besluit zou toch door Gedeputeerde Sta ten worden afgekeurd. Na enig heen en weer gepraat legde de heer Wensing zich bij de uiteenzetting van de wethouder neer. Inzake de klacht van bewoners van de Linschotenstraat over het ondervinden van overlast van de jeugd van de Cen trale School, vroeg mevrouw VAN DER WALL (PvdA) of het College de raad wilde inlichten over de wijze waarop de ze klacht zou worden afgedaan. De wet houder zegde dit toe. De heer PROPER (CPN) vroeg of er niets zat in de sug gestie van de bewoners van de Linscho tenstraat om het braakliggend terreintje in de Tulpenstraat tot speelruimte in te richten. Daartegen had de wethouder bezwaar, omdat dan de bewoners van de Tulpenstraat komen klagen, maar ook omdat er overal in de stad speel ruimte tekort is en men in al die be hoeften moet voorzien. Daarover is een rapport uitgebracht door de directeur Openbare Werken en de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding en aan het uitvoeren van de daarin vervatte aan bevelingen wordt gewerkt. Een afzon derlijk pre-advies over het speelterrein- tje in de Tulpenstraat achtte hij dus overbodig. De heer .WENSING (CHU) kreeg van wethouder BAKKER te horen, dat het Haarlemse aandeel in de wo ningbouwlening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten gering is, omdat als norm is gebruikt het totaai aangevangen bouwvolume in de jaren 1954, 1955 en 1956. Dat volume was voor Haarlem bijzonder gering, terwijl het voor dit jaar bijna verdubbeld is. De lening is echter al verdeeld, zodat er weinig meer aan te doen valt. Wel is er een reserve gevormd, die later zal worden verdeeld en Haarlem zal trachten daarvan een belangrijk aan deel in de wacht te slepen. De heer SCHIPPERS (KVP) waarschuwde te gen de maatregel die B. en W. had den moeten nemen door kort geld op te nemen om uitgaven te financieren, die eigenlijk met lang geld behoren te worden gefinancierd. Leningen op kor te termijn moeten later toch weer wor den geconsolideerd met behulp van le ningen op lange termijn. Dergelijke maatregelen zijn eigenlijk onverant- antwoord, maar de kapitaalsnood dwingt ertoe, merkte de heer Schip pers op en wethouder Bakker was het volkomen met hem eens. Het feit. dat Haarlem in tegenstelling tot verschil lende andere gemeenten pas zo laat tot deze maatregel overgaat, bewijst hoezeer B. en W. van dit gevaar door drongen zijn, aldus de wethouder. Wethouder BAKKER rekende de heer WENSING (C.H.U.) op diens verzoek uitvoerig voor, dat de gemeente niets verdient op de verhoging van de pre mie voor ziektekostenverzekering voor de ambtenaren. De premieverhoging zorgt er alleen voor, dat er door de ge meente minder op wordt verloren. De heer HENNEVELT (C.P.N.) meende, dat de gemeente de premie nu gaat verhogen, terwijl het verzekeringsbu reau dit pas volgend jaar gaat doen en dat de gemeente dus een soort spaar cent ging bijeengaren. Wethouder Bak ker legde uit, dat de heer Hennevelt zich vergiste, waarop deze niet geheel ten onrechte antwoordde, dat de toelich ting op het voorstel dan niet duidelijk genoeg was geweest. Eveneens terecht wees de wethouder erop, dat de mate rie erg ingewikkeld is, zodat duidelijk zijn dan bijzonder moeilijk wordt. Ten aanzien van de uitbreiding van de Politieverordening met een bepaling dat het houden van nertsfarmen binnen de gemeente verboden wordt, behou dens goedkeuring door B. en W., merk te de heer WENSING (C.H.U.) op, dat deze laatste zinsnede hem deugd deed, omdat het College dan een vinger in de pap houdt en aan het economisch be lang niet zonder meer voorbijziet. De VOORZITTER moest hem het ant woord schuldig blijven op de vraag op welke gronden B. en W. ontheffing ver lenen van de bepaling van de A.P.V. De voorzitter merkte op, dat de bepa ling alleen preventief wil zijn en dat het College naar bevind van zaken zal handelen. Zelfs kon hij niet zeggen of de binnengekomen klachten van omwo nenden gegrond waren. Dat wordt on derzocht. De deskundigen zijn het er niet over eens. „Dan zult u toch op korte termijn uw beleid ten deze moe ten bepalen," adviseerde de heer Wen sing nuchter. De heren PRIKKEL (P.v.d.A.) en WENSING (C.H.U.) stelden een hele reeks vragen en deden een reeks aan bevelingen met betrekking tot de me dewerking van Haarlem aan de „N.V. Gasvoorziening Noord-west Nederland" en het deelnemen in de stichting van .deze N.V. door het aankopen van 20 aandelen a ƒ600,-. Wethouder ANGE- NENT antwoordde hierop erg welwil lend, hoewel dergelijke detailvragen eerder in de betrokken raadscommissie thuishoren dan in de raadsvergadering zelf. Als voerdelen van de N.V.-vorm noemde hij de grotere rechtszekerheid en het feit, dat al dergelijke organen, waarvan er reeds verschillende be staan, deze rechtsvorm hebben om sa menwerking van organen van verschil lende rechtsvorm mogelijk te maken. Men heeft op dit gebied dus ervaring. Wat de angst van de heer Wensing be treft, dat mogelijk het eigen gasproduk- tiebedrijf opgeheven zou moeten wor den ten gevolge van de samenwerking in de nieuwe N.V., merkte de wethou der op, dat dit niet erg is wanneer men daardoor de klant goedkoper en beter gas kan leveren. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat de Haarlemse gas fabriek gebruikt zal worden in de toe komst als regionaal produktiebedrijf van de meerdere hoeveelheid gas, die in de spitsuren nodig zal zijn. B. en W. hielden hun voorstel om het subsidie te verhogen voor de restaura tie van het pand Spaarne 43, aan om zich nader te beraden. Dit pand was op advies van een inspecteur van Rijks monumentenzorg vollediger en intensie ver, en dus voor hogere prijs, gerestau reerd dan aanvankelijk was overeenge komen. De heer SPEK (A.R.) zag wel in, dat het subsidie nu verhoogd moest worden, maar vroeg zich af of dat in verband met de financiële moeilijkhe den van de gemeente nu onmiddellijk uitbetaald diende te worden. Wethouder HAPPÉ deelde mede, dat O. K. en W. eveneens een hoger subsidie heeft toe gezegd, maar dat de minister tevens heeft laten weten dat hij voor dit doel niet eerder dan in 1959 geld beschik baar heeft. B. en W. namen nu het voor stel terug om zich nog te beraden over de wijze waarop de uitbetaling moet ge schieden. ouverture Carnaval romain van Ber lioz. Op het zesde concert op 12 sep tember zingt de sopraan Elisabeth Lugt aria's van Suzanna en Cherubine van Mozart en de aria's van Mimi en Butterfly van Puccini. Het programma bevat verder van Mozart de ouverture Der Schauspieldirektor, van Schubert Entr'act muziek, van Verdi voorspel tot de eerste en derde acte uit Travia- ta en de ouverture La forma del des- tino. De serie zomerconcerten wordt besloten met een concert op 19 septem ber. Solist is dan de Haarlemse pianist Sas Bunge. Hij zal soliëren in de Bal lade van Fauré en in het tweede piano concert van Darius Milhaud. Verder staan op het programma een sympho nie van Haydn, een werk van Roussel en het scherzo L'apprenti sorcier van Paul Dukas. THOMAS MAGYAR Vioolconcert van Tschaikowsky Vanmorgen hebben de parochianen van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te Heemstede en vele priesters uit de bis dommen Haarlem en Rotterdam em. pastoor A. F. C. van Noort, die in de nacht van zaterdag op zondag in de Mariastichting te Haarlem is overleden, ten grave gedragen. Deken W. N. Zijl stra van Haarlem droeg met assisten tie van de kapelaans C. Bakker en A. Rikkers de plechtige Requiemmis op. Cantores waren de kapelaans C. Schut telaar en Jac. A. Kerstholt, ceremo- niarius was de eerw. heer J. Levelt. Op het priesterkoor en in de kerk had den o.m. plaats genomen mgr. dr. C. J. Henning, regent van het Klein Se minarie Hageveld te Heemstede, mgr. mr. A. Diepenbrock, em. pastoor Ch. W. van Mierlo, em. pastoor Th. H. J. Winkelman, em. pastoor J. de Vlieger en de rectoren E. Stolwijk en H. v.d. Heuvel. Het gemeentebestuur van Heemstede was vertegenwoordigd door burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard en het politiekorps door in specteur G. J. A. Dobbe. Aan de Re quiemmis waren de Lauden voorafge gaan, waarbij pastoor Drost agens was. De lijkrede werd uitgesproken door kapelaan Bakker. Pastoor van Noort, aldus kapelaan Bakker, was een krachtig, wijs en, In aanwezigheid van de wethouders A. J. M. Angenent, W. C. Bakker en W. F. Happé, vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Zandvoort, Heemstede en Bloemendaal, onder wie burgemeester van Fenema uit Zand voort, verschillende raadsleden en een aantal hoofden van takken van dienst, heeft Haarlems burgemeester Mr. O. P. F. M. Cremers vanochtend aan de Schalkwijkerweg het centraal admini stratiegebouw en een tweetal werklood sen van de beschuttende werkplaats van de Centrale Nazorg geopend. Te voren had wethouder Bakker de aanwe zigen verwelkomd en in het kort de historie van de Centrale Werkplaats ge memoreerd, waarbij hij vooral aandacht wijdde aan de stuwende arbeid van de directeur van de Nazorg de heer E. P. Schuyt, die juist deze dag zijn 65ste verjaardag vierde. In verband daarme de bood de wethouder hem en zijn vrouw zijn hartelijke gelukwensen aan. De burgemeester wees erop dat er in de twee te openen loodsen reeds enkele maanden gewerkt wordt, maar dat de acht nog ontbrekende loodsen voorlopig niet afgebouwd kunnen worden in ver band met de financiële moeilijkheden. In het bijzonder richtte de burgemees ter zich tot de heer en mevrouw Schuyt om hen te complimenteren met de ver jaardag en met het welbestede leven dat thans afgesloten gaat worden. Als bijzonder kenmerk van de heer Schuyt noemde hij diens eigenschap om ge varen te trotseren. De aanwezigen vroeg hij om gezamenlijk de opening te ver richten door een hartelijk applaus ter ere van de jarige stuwer van het na- 'zorgwerk. Wethouder Bakker herinnerde daar na opnieuw aan de financiële moeilijk heden van de gemeente, maar wees er tegelijk op dat de heer Schuyt al een noodoplossing had uitgewerkt: de vooralsnog veel te grote opslagloods voorlopig om te bouwen tot werkloods. Aan de raad zal een gering krediet wor den gevraagd. Namens de particuliere nazorgfondsen overhandigde hü de heer Schuyt daarop voor de centrale werkplaats twee rolstoelen, voor de can- tine en de werkplaats, een fraai portret van de koningin voor de eantine en een rolstoel. Het gezamenlijk personeel of freerde een fraai bloemstuk. In zün dankwoord herinnerde de heer Schuyt eraan dat de architect voor deze bü- zondere werkplaats een bijzonder por tret van de koningin had uitgezocht, een menselijk portret van de Vorstin aan haar werktafel .Hp zegde dank voor de geschenken en wees erop dat er in totaal drie rolstoelen waren aange boden, een van de neutrale nazorg, een van de protestants-christelijke en een van de katholieke. Hü beval bü zijn ge hoor zün opvolgers de heren Schnerr en Karstens aan. Na deze toespraken en het gebruikelüke kopje koffie wer den de aanwezigen door het nieuwe compelx rondgeleid Gistermiddag omstreeks half vijf is de 71-jarige dame J. S. P. F. uit Heem stede bq de tramhalte Oosterduinweg onder Aerdenhout bekneld geraakt tussen het perron en de train. Met een dqbeenfractuur en een verbrijzelde teen moest zij in het Grote Gasthuis in Haar lem worden opgenomen. Nadat de conducteur gezien had dat niemand meer uitstapte, gaf hij signaal waarop de tram zich in beweging zette. Onmiddellijk daarop werd er weer ge beld en de tram stopte. De conducteur liep langs de wagens maar zag niemand uitstappen. Opnieuw begon de tram te rijden, maar toen werd er weer gebeld. Toen de tram wederom tot stilstand was gekomen, bleek de oude dame be kneld te zitten. De politie verzoekt eventuele getui gen die in de tram zaten en vooral de dame die naar het schijnt aan de bel getrokken heeft, zich in verbinding te stellen met de politie Overveen of Aer denhout. Gistermiddag is op het kruispunt Herenweg-Laan van Rozenburg te Heemstede de 17-jarige wielrüdster A. M. de K. uit Haarlem door een per sonenauto aangereden. Zü liep enige schaafwonden op en moest naar het Diaconessenhuis te Haarlem worden overgebracht. Mej. de K. verleende geen voorrang. vastberaden man, een persoonlükheid met een rijke theoretische en prakti sche godsdienstzin. Hij was een harde sjouwer, een herder, wie niets te veel was. Hy was een raadsman, die zijn mening niet onder stoelen of banken stak. Hü kon de waarheid zeggen zon der te kwetsen. Wie was pastoor van Noort? Een apostolisch, vurig en hard werkend priester. Zijn ideeën waren modern. Hij inte resseerde zich zeer sterk voor alle nieuwe opvattingen in exegese en theo logie. De vaste mening van de Kerk was hem heilig, maar zijn geest was buigzaam en zün hart stond open voor telkens andere geestelijke noden van snel veranderende tüden. De zorg voor de jeugd ging hem dag en nacht ter harte. Hü hield van kinderen en hij groeide mee met alle jonge gezinnen. Hij had een zesde zintuig om alle kin deren bij hun voornaam te kennen, en hen ook door de jaren heen met belang stelling te volgen. Een echte kinder vriend was hij, beroemd om zün toe spraakjes. De armen waren zijn verwende pa rochianen. Nooit kwam iemand tever geefs. Hij gaf overal weg, waar hü nood ontdekte. Voor zichzelf had hij nooit iets nodig. Hij was een man zon der eisen. Zijn soberheid heeft ook de parochiekerk langs lastige financiële klippen doen zeilen. Zij werd gebouwd vlak voor de grote economische crisis en stond op de lijst der noodlijdende kerken. Zijn liefde voor de parochie deed hem uiteindelijk besluiten te gaan rusten. Hij was zich ervan bewust, dat hij de zware taak van het bestuur van deze parochie niet meer kon ver zorgen. Hü kon geen heel werk meer leveren en half werk lag hem niet. Toen is zijn lijden eigenlijk pas goed be gonnen. Na de lijkrede verrichtte deken Zql- stra met dezelfde assistentie de absou- te. Op het parochiëel kerkhof aan de Glipperweg werd het stoffelijk over schot van pastoor van Noort in het priestergraf bügezet. Advertentie CINEMA PALACE: Gaby, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Na 12 uur 's nachts, 18 J.# 2.30, 7 en 9.15. LIDO: De ondergang van de Graf Spee, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: To be or not to be, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u. MINERVA: Achter de schermen van Scot land Yard, 14 j., 8.15 u. REMBRANDT: De duivel in de vrouw, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: De overval op de woudexpres, 14 J., 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: De deur naar de afgrond, 18 J., 2.15, 7 en 9.15. Donderdag 6 juni Stadsschouwburg: Professor Klenov, To neelvereniging „Nieuw Leven", 8 uur. Openluchttheater (Bloemendaal): Ballet der Lage Landen, openbare training, 8.30 u. Concertgebouw: Nazorg Concert, N. Ph. Orkest, dirigent Mar. Adam, solistische me dewerking mw. Nelly Groenevelt, sopraan. Vrijdag 7 juni Concertgebouw Leerlingenuitvoering Haarl. Muziekinstituut, 7.30 u. Stadsschouwburg: Tijger, Toneelvereni ging „Door Inspanning Uitspanning", 8 u. GEBOREN: z. v. P. E. M. Harren- van Dam; z. v. W. van der Maat-Kaan- dorp; z. v. H. R. Keppel-Otto; z. v. W. Spiering-Roelofs; z. v. M. A. A. C. E. Hartendorp-Spaapen; z. v. C. H. IJI- stra-Kramer; z. v. A. P. van der Wa gen-Mes; z. v. D. F. E. Jansonius- Joustra; d. v. V. M. Dijkstra-van Kat wijk; 2 d. v. J. M. Reü'ken-Marchand; d. v. M. C. Gerbranda-Breddels; d. v. H. Th. Michelbrink-van Lemel; d. v. E. Koelmeij[er-Bark; d. v. J. M. Dekker- Hogeweü; d. v. J. G. Huizenga-Brand- se. ONDERTROUWD; C. A. van Maaren en A. S. Hartendorp; D. J. Timmerman en F. P. de Jong; C. A. de Oude en J. M. Turnhout; R. C. Disco en S. C. den Daas; F. J. Gruter en J. C. van Heems; H. Klees en H. M. Hameteman; A. P. J. Korver en H. M. van Kessel; A. J. M. Knotschke en A. M. Th. Neder- koorn; J. S. Braak en J. van Schooten; F. J. Wempe en P. Th. D. Toussaint; W .P. van Twuijver en G. C. van Meer- veld; T. van Zwol en G. J. Veldhoen; W. Vliem en H. J. Smith; H. A. J. Wes terkamp en M. B. Schroeder; J. H. J. Rijkenberg en Th. L. M. Uitermark; W. N. Büvoet en C. P. Sanberg; V. E. van Loon en H. S. van IJsseldük; H. B. Estella en P. A. Bogaard. GETROUWD: F. Ph. Borgo en R. Lenk; P. J. Loog en Th. J. M. van der Togt; L. Veltman en W. Hallema; P. J. van der Aar en M. Roels; J. Geijs- sen en J. M. van der Fluit; T. Heilie- gers en F. Smalen; G. C. Waasdorp en S. A. de Grauw; A. J. Samson en W. A. M. van Daalen; Th. A. K. Pünaker en M. C. W. van Looü; R. W. van der Linden en A. Jagt; W. C. de Vries en J. Attema. OVERLEDEN; J. J. Eldering, 89 L, Ruüghaverstraat; H. Polman, 66 j., Gasthuisvest; J. A. Nederkoorn, 73 j., Maerten van Heemskerkstraat; K. J. Otte, 55 j., Vondeiweg; J. H. Winter, 81 j., Weteringstraat; W. C. Lasschuit, 80 j., Jansstraat; A. F. C. van Noort, 75 j., Kamperlaan; J. M. Hollmann-van Woudenberg, 76 j., Spaarnhovenstraat; C. M. Smit, 15 m., Romolenstraat; M. Koper, 75 j„ Hazepaterslaan; A. Jas- perse-van Gorkum, 69 j., Wagenweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3