80 PROCENT DER HUISHOUDENS KENT GEEN K van de inwon mgen 5 Vi jaar of langer INWONING duurt reeds Comp ensatie van lasten spurred m Lagerhuisleden houden plei dooi voor verdraagzaamheid Eierhandelaar overvallen en vele inbraken gepleegd Duur van de eerste oefening Achttien titels en een eigen legertje H D B LT de OMYL spuitbus tan ORGANON bevat de 1 absolute insectendoders geprikkeld Voorlopige cijfers van de woningtelling Groep woningen met 5 vertrekken het sterkst vertegenwoordig rdigd Prins Albert van België 23 jaar Omyl Hèt middel tegen muggen motten vliegen 4V2 jaar voor de twee daders Brand in schoen fabriek Kraamgeld van ƒ55.- voldoende? Invloed van T.V. Tussen neus en lippen Na de oorlog 90 pet. gebouwd met over heidssteun De Anglicaanse aanvallen op „Rome" Schade 3 a 4 ton Indonesische stem Nederlandse onder- nemingen krijgen het moeilijk Herbegrafenis van Rost van Tonningen Minister vraagt advies MELKHANDELAREN WILLEN HOGERE WINSTMARGE Enquête in Nederland DONDERDAG 6 JUNI 1957 PAGINA Gescheiden wonende gehuwden Duur der inwoning Overwegend eengezins huizen Aantal vertrekken Grootte huishoudens 'M. Afdoend middel tegen muggen, motten, vliegen.... tegen hun eieren, hun larven, hun nageslacht! Gemakkelijk, snel werkend, goedkoop! De Omyl-nevel is>-onbrandbaar en verfrist tevens de atmosfeer. Koop zo'n grote, handige Omyl-spuitbus het absolute insecten- verdelgingsmiddel van Organon! DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD ORGANON-OSS door voortdurende pijn AKKERTJES Helpen direct Interesse Te zwaar Van de 2.6 miljoen huishoudens in ons land wonen er 2.1 miljoen, ol rond 80 pet, 7,onder inwoning alleen in een woning. Voorts zjjn er ruim 225.000 huis houdens, die wel inwoning hebben, doch waarvan, volgens hun opgave, bijna 100.000 om andere redenen dan de wo ningnood. Daarnaast zijn eveneens ruim 225.000 inwonende huishoudens geteld, Waarvan, eveneens volgens hun opgave, ruim 165.000 inwoonden ten gevolge van de woningnood en ruim 60.000 om an dere redenen. Van de 165.000 vanwege de woning nood inwonende huishoudens staan ruim 55.000 in geen enkele familierela tie tot de hoofdbewoner. Onder de 110.000 andere gevallen zijn rond 90.000 huishoudens geteld van kinderen, inwo nend bij ouders, waaronder ruim 33.000 van gehuwde paren zonder en bijna 55.000 met kinderen. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat een steekproef heeft ge nomen van 1 op 30 van het grond- materiaal van de algemene woning telling in 1956. De definitieve eind cijfers kunnen eerst na het gereedko men van de gemeentelijke uitkomsten Worden samengesteld. Ten aanzien van de ruim 310.000 in Woningen gehuisveste alleenstaanden is het volgende gebleken. Ruim 120.000 van wie ruim 30.000 mannen, wonen alleen in een woning. Voorts zijn bijna 70.000 alleenstaanden hoofdbewoner van een woning en hebben inwoning. De overige alleenstaanden, 120.000, zijn inwonend en voor ruim 90.000 van hen, overwegend de normale kamerbewo ners, gaat de inwoning buiten de wo ningnood om. Voor bijna 30.000 speelde de wo ningnood wel een rol. Hieronder val len in de eerste plaats de alleenstaan den, die een afzonderlijke woning wensen, doch door de woningnood ge dwongen zijn in te wonen en voorts de door de woningnood gescheiden Wonende gehuwde personen. Deze laatste categorie wordt voornamelijk gevormd door pasgehuwden, die nog gescheiden wonen, overwegend bij de respectievelijke ouders, omdat geen woning beschikbaar is. Uit de ver zamelde gegevens kan worden afge leid, dat maximaal sprake is van 4.500 echtparen, waarvan in drie kwart der gevallen de man jonger is dan 30 jaar. Daarnaast zijn nog 2.000 gevallen ge registreerd, waarin het t.g.v. de wo ningnood gescheiden wonen van echt genoten zich in andere vorm voordoet. Zo wanneer de man niet samenwoont met zijn echtgenote en kinderen, omdat hjj bijvoorbeeld elders werkt en woont en hjj in zijn werkgemeente nog geen woning voor vinden. zijn gezin heeft kunnen Voor de gevallen van inwoning ten gevolge van de woningnood is ook de duur der inwoning vastgesteld. Be zien van de kant van de hoofdbewo ners blijkt, dat van ruim 130.000 tot deze categorie behorende huis houdens, voor bijna 65.000 of de helft de verplichte inwoning in 1954 of la ter is begonnen, terwijl deze voor de andere helft reeds langer dan 2 'A jaar heeft geduurd. Voor de ruim 165.000 ten gevolge van de woningnood inwonende huishoudens lag de verhouding nagenoeg gelijk. Voor rond 80.000 of bijna de helft van deze groep begon de inwoning eveneens in 1954 of later, voor ruim 45.000 of bijna 30 pet in de jaren 1951, 1952 of 1953, terwijl bijna 40.000 of bijna 25 pet dezer huishoudens reeds 5 Vt jaar of langer op inwoning waren aangewezen. Voor de meeste forensen houdt de scheiding tussen woon- en werkgemeen te geen verband met de woningnood. In een aantal gevallen is evenwel spra ke van hoofden van huishoudens, die in een andere dan in hun woongemeente werken, in de werkgemeente willen wo nen, doch aldaar nog geen woonruimte hebben gevonden, niet geneigd zijn in de werkgemeente gescheiden van hun gezin te leven en noodgedwongen tus sen hun woon- en werkgemeente heen en weer reizen. In totaal zijn ruim 50.000 van deze zogenaamde woning- noodlorensen aangetroffen, welk aantal, voor zover op dit ogenblik kan worden vastgesteld, 10 tot 15 pet van het totaal aantal buiten hun woongemeente wer kende hoofden van huishoudens uit maakt. Vermeldenswaard is nog, dat rond 30 pet van deze 50.000 woningnood- forensen in hun woongemeente inwo nend zijn en dus reeds onder de eerder vermelde inwonende huishoudens ziin begrepen. Bij de woningtelling zijn in totaal 2.549.000 bewoonde woonverblijven aan getroffen, waarvan 2(4 miljoen bewoon de woningen en 49.000 bewoonde andere ruimten. Als „bewoonde andere ruim ten" worden o.a. beschouwd noodwo ningen, noodboerderijen, zomerhuisjes, onbewoonbaar verklaarde woningen en woonschepen. (Vervolg van pagina l) de bezwaren van de ondernemers weg te wuiven met de opmerking, dat de loonsverhoging macro-econo misch gezien, als een percentage van de nationale loonsom, binnen de per ken blijft. Daarmee omzeilt men de moeilijkheden die in de praktijk be staan. Het is dan ook begrijpelijk dat er in een dergelijke situatie voor stellen opduiken, welke de las ten voor de kleine bedrijven pogen te verlichten. Als zodanig valt op de eerste plaats het amendement van Roemers' partijgenoot, de heer Bom- mer, te signaleren. Het stelt voor om de (niet verplichte) huurverho ging van bedrijfspanden te beperken tot een maximum van vijftien procent In plaats van 25 procent. Het lijkt ons geen gelukkig voorstel. Immers voor de schaarse particuliere woningen eist het algemeen belang een huurbe- heersing, maar voor de ruimer voor radige bedrijfspanden gelden die so ciale overwegingen in veel mindere mate. Wellicht zou de regering dan ook de huren van bedrijfspanden ge heel vrijlaten, als zij zich niet min of meer gebonden voelde aan een amendement van de heer Bommer Uit het jaar 1952, waarbij geëist werd dat de huurverhoging van bedrijfspan den niet verder zou gaan dan de ver hoging welke voor de particuliere wo ningen verplicht wordt gesteld. Het huidige amendement-Bommer wil nu echter de huurverhoging van bedrijfs panden verder gaan beknotten. Mi nister Witte heeft bij de schriftelijke behandeling van de wetsontwerpen reeds laten weten, dat hij iets der gelijks een stap in de verkeerde rich ting vindt. Wij nemen aan dat het merendeel van de Kamer dat met hem eens zal zijn. Een andere poging tot verlichting van de lasten van een groep van mid denstanders ligt in de suggestie van de heer Van Vliet (K.V.P.) om de kleine zelfstandigen fiscaal tegemoet te komen ofwel een extra verhoging yan kinderbijslag te geven. Voor de laatste mogelijkheid is ongetwijfeld 'heer te zeggen dan voor de eerste, °hadat de fiscale lasten van de groep ^elke hier beoogd wordt nu eenmaal gering zullen zijn. Overigens zal in heide gevallen het argument van de "'scriminatie ten opzichte van ande- re bevolkingsgroepen zonder twijfel haar voren worden gebracht. Veel beloften houden de tot nu toe °hdernomen pogingen tot het schep pen van een compensatie voor de 'asten van midden- en kleinbedrij- v** naar onze mening dus niet in. Onze bevolking is overwegend gehuis vest in eengezinshuizen. De totale voor raad bewoonde en onbewoonde wonin gen telde namelijk 1.730.000 eengezins huizen (waarvan 580.000 of een derde vrijstaand). In meergezinshuizen zijn 780.000 woningen geteld (boven- en be nedenwoningen, etagewoningen, e.d.). Bijna 80 pet (n.l. ruim 1.9 miljoen) van de 2.5 miljoen bewoonde woningen zijn eigendom van particuliere perso nen en instellingen (w.o. rond 3.500 in de nieuwe vorm van zogenaamde hori zontale eigendom). Van de overige be woonde woningen zijn bijna 265.000 in het bezit van gemeenten en ruim 307.000 eigendom van woningbouwcor poraties. Van de totale voorraad bewoonde woningen is bijna 75 pet tot stand gekomen zonder enige vorm van over heidssteun. In dit opzicht bestaat ech ter een volkomen tegengestelde ver houding voor de na-oorlogse en de vroegere bouw. Terwijl van de voor 1946 gebouwde woningen bijna 90 pet zonder overheidssteun is gebouwd, is van de in 1946 en later gereedgekomen woningen meer dan 90 pet met steun gebouwd. Beziet men alle 690.000 met overheidssteun gebouwde woningen onder de huidige voorraad bewoonde woningen als afzonderlijke groep, dan blijkt dat ruim 450.000 of twee derde deel daarvan na de oorlog is tot stand gekomen. In totaal bestond de woningvoorraad op 30 juni 1956 voor ruim 500.000 of 20 pet uit na 1945 gebouwde woningen. Voorts dateren ruim 800.000 van vóór 1906, d.w.z. dat ruim 30 pet van de huidige woningvoorraad 50 jaar of ouder is. De rest van de woningvoor raad, 1.2 miljoen of bijna 50 pet, is gebouwd tussen 1906 en 1946. De bewerking van het aantal wonin gen naar het aantal vertrekken (incl. keuken) gaf voor de gewone woningen zonder bedrijf als resultaat ruim 20.000 eenvertreks- en bijna 95.000 tweever- trekswoningen, d.w.z. ruim 1 pet resp. bijna 5 pet en tezamen bijna 6 pet van het totaal aantal (bijna 2.1 miljoen) gewone woningen zonder bedrijf. Het aantal woningen met 8 of meer ver trekker. bedroeg eveneens bijna 6 pet van het totaal. Het sterkst vertegenwoordigd is de groep woningen niet 5 vertrekken (ruim 600.000 ol' ruim 30 pet der woningen). De woningen met 3 en 4 vertrekken vormden resp. ruim 10 en bijna 20 pet van het totaal zodat 60 pet van de woningen over 3, 4 of 5 vertrekken (incl. keuken) beschikt. Van de gewone woningen zonder be drijf valt ruim 30 pet in huurklassen be neden 300, bijna de helft of 50 pet in de klassen van 300 tot 500. Voor de na-oorlogse t.o.v. de voor-oorlogse wo ningen blijkt een duidelijke verschui ving naar hogere klassen en tegelijker tijd een concentratie in de middenklas sen. Van de voor 1946 gebouwde wo ningen hadden 56 pet een huur van 300 tot 600, van de in 1946 of later gebouwde niet minder dan 70 pet. Ten aanzien van de grootte der biina 2.6 miljoen huishoudens kan worden opgemerkt, dat de helft daarvan wordt gevormd door de huishoudens van 2 personen (bijna 725.000) en van 3 perso nen (ruim 575.000). Onder de overige huishoudens zijn er 510.000 van 4, 324.000 van 5 en bijna 460.000 van 6 en meer personen. Alle huishoudens te zamen telden in totaal 10.175.000 per sonen, hetgeen neerkomt op een ge middelde grootte van 3.9 personen per huishouden. Onder de 2.6 miljoen huishoudens zijn er 1.878.000 met (nog) in het gezin le vende kinderen. De meerderheid (60 pet) dezer huishoudens telde slechts 1 (605.000 huish.) of 2 kinderen (527.000 huish.). In ruim 500.000 leefden 3 of 4 kinderen en in 242.000 kwamen 5 of meer kinderen voor. Het gemiddeld aantal kinderen per huishouden met kinderen bedroeg 2.6 en t.o.v. alle huis houdens tezamen 1.9. Dit is een recente foto van prins Albert van België, die vandaag zijn 23ste ver jaardag viert. De opname werd gemaakt toen de prins bij het paleis te Laeken in zijn wagen stapte. Advertentie (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De herhaalde aanvallen van Angli caanse bisschoppen op de katholieken van Engeland hebben twee Anglicaan se en twee katholieke Lagerhuisleden bewogen zich in een ingezonden schrij ven te wenden tot het dagblad „The Times". Het ingezonden stuk, dat he denochtend verscheen, luidt als volgt: „Mijnheer op een tijdstip waarop het Christendom wordt belaagd door vijanden, pleiten wij, twee Anglicaan se en twee rooms-katholieke leden van het Lagerhuis, voor het vermijden van uitlatingen en concurrerende statistie ken welke gemakkelijk zouden kunnen leiden tot kwaad bloed tussen christe nen van de onderscheiden kerkgenoot schappen. Wij hebben veel met elkaar gemeen op het gebied van ons geloof en wij bidden voor eenheid; maar wij doen het niet voorkomen alsof eenheid kon worden opgebouwd op alleen maar een kleinste gemene veelvoud van theo logie en dogma. De verdeeldheid onder christenen geeft grote ergernis. Maar wat moet men denken over die ver deeldheid welke veroorzaakt wordt door gebrek aan naastenliefde onder christenen?" Dit schrijven vereist enig commen taar. De „concurrerende statistieken" h bben betrekking op het feit dat het Britse Katholieke Jaarboek ieder jaar de cijfers geeft van het aantal bekeer lingen dat is overgegaan tot de Katho lieke Kerk. Dit aantal bedraagt gemid deld twaalfduizend per jaar (vergelij ken met honderdduizend in Amerika). Dit jaar hebben de Anglicaanse bis schoppen hier aanstoot aan genomen, waarschijnlijk omdat zich onder het aan tal bekeerlingen van het vorig jaar zo veel Anglicaanse geestelijken hebben bevonden. Vandaar dat enige van de Anglicaanse bisschoppen in hun grove aanvallen op Rome vage verklaringen hebben afgelegd omtrent het aantal ka tholieken dat over zou zijn gegaan tot de Kerk van Engeland. Een van de agressieve prelaten, wier optreden wordt veroordeeld in bovengeciteerd schrijven, heeft zelfs verklaard dat er drie keer zoveel katholieken overgaan tot de Staatskerk als vice versa, een aperte onwaarheid. Wat betreft de ver melding in het ingezonden stuk van een „kleinste gemene veelvoud van theologie en dogma" moet men aanne men dat dit betrekking heeft op de voortdurende pogingen van de Angli caanse Hiërarchie, vooral van de aarts bisschop van Canterbury zelf, om te komen tot een zekere mate van hereni ging met andere protestantse kerkge nootschappen. Dit leidde het vorig jaar tot gedeeltelijke vereniging van Engels- protestantse kerkgenootschappen van Zuid-Indië (welke zevenentwintig Ang licaanse geestelijken deed besluiten over te gaan tot Rome) en heeft dit jaar geleid tot voorstellen voor onder linge gemeenschap tussen Presbyteria nen en Anglicanen. De rechtbank te Zwolle heeft een 25- jarige los arbeider uit Amsterdam en een 37-jarige stuurman grote vaart uit IJmuiden, wegens het plegen van een groot aantal inbraken, conform de eis, elk veroordeeld tot vier jaar en zes maanden gevangenisstraf. 19 januari zagen zij in Amsterdam een eierhandelaar uit Putten een grote som gelds in zijn zak steken. Zij volg den hem per auto naar Putten. Daar werd de wagen van de eierhandelaar aangehouden. De IJmuidenaar trok daar bij zijn revolver en schoot er zelfs mee in de lucht. De eierhandelaar, die in gezelschap was van zijn beide zoons, overhandigde hierop zijn portefeuille, die echter slechts honderd gulden be vatte. De zoon, die het grote bedrag bij zich had,, wist te ontkomen. De over vallers gingen er ijlings vandoor, maar in hun haast reden zij tegen een paal. Ze vervolgden te voet hun weg en werden kort daarna gegrepen. De Amsterdammer W. was 5 septem ber 1956 uit de strafgevangenis te Sche- veningen ontvlucht. Met de IJmuide naar en vaak samen met een derde heeft hij sinds half december ongeveer vierentwintig inbraken gepleegd. Deze inbraken waren mede vermeld in de dagvaarding. Ruim een uur na beëindiging van de werktijd is woensdag in de voor avond brand uitgebroken in de Nobel- schoenfabriek van de firma W. J. Aus- sems, in Kaatsheuvel. Vermoedelijk heeft het vuur reeds ge ruime tijd gesmeuld, want toen de brand ontdekt werd sloegen de vlam men reeds uit het magazijn naar bui ten. De brandweer van Kaatsheuvel kon door krachtig ingrijpen de brand tot het achtergedeelte van de fabriek beper ken, doch de grote voorraad schoenen, klaar voor de export, alsmede grote leervoorradën gingen in vlammen op of kregen grote rook- en waterschade. Ook het machinepark heeft door vuur en water veel geleden. Zowel tegen brfnd als bedrijfsschade is de firma op bemspolis verzekerd. De schade bedraagt vermoedelijk drie a vier ton. Betreffende de duur der eerste oefe ning van dienstplichtigen der koninklij ke- landmacht die thans voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn, dan wel nog moeten komen, heeft de minis ter van oorlog het volgende bepaald: De duur der eerste oefening bedraagt 23 maanden voor dienstplichtigen die zijn of worden opgeleid tot officier, on derofficier of tot het vervullen van een specialistische functie, ongeacht tot welke lichtingsploeg zij behoren; 22 maanden voor de overige dienst plichtigen, behorende tot de lichtings ploeg 1957-4 en volgende lichtingsploe- gen; 20 maanden voor de overige dienst plichtigen behorende tot oudere lich- tingsploegen dan de lichtingsploeg 1957- 4. Voor zover zij dit wensen wordt aan de dienstplichtigen, voor wie' de duur der eerste oefeningen 23 en 20 maan den bedraagt, de laatste twee maan den en aan dë dienstplichtigen, voor wie de eerste oefening 22 maanden be draagt, de laatste vier maanden van hun eerste oefening klein verlof in afwach ting van groot verlof verleend. (Dit komt er op neer, dat de dienstplichti gen, behorende tot de eerste groep, na 21 maanden en de dienstplichtigen, be horende tot de tweede en derde groep na 18 maanden eerste oefening voor huiswaartszending in aanmerking ko men). Gedurende dit klein verlof bestaat geen recht op militaire inkomsten en •77 .77 Een zegsman van het Indonesische ministerie van voorlichting heeft in een radio-uitzending over radio Indonesië de waarschuwing geuit, dat de Nederlandse ondernemingen in Indonesië ,,met moei lijkheden te kampen zullen kunnen krijgen als gevolg van het wantrouwen dat bij de Indonesiërs bestaat door het handhaven van het kolonialisme in West-Irian". De zegsman zeide dit in verband met een recente uitlating van gouverneur Van Baal, dat de Neder landers in Nederlands Nieuw-Guinea zullen blijven om hun woord gestand te doen, dat Nederland aan de bevolking aldaar te zijner tijd zelfbestuur zal ver lenen. Hij zei voorts, dat deze belofte een oud liedje is „bedoeld als dekmantel voor de Nederlandse koloniale politiek". De huidige toestand, aldus de spreker, is niet in overeenstemming met de ver klaring, onlangs afgelegd door de heer Kwee Djie Hoo, de Indonesische ver tegenwoordiger, bij zijn vertrek naar Indonesië, dat er een verbetering valt te constateren in de verhouding tussen Indonesië en Nederland. Voor de geschillenafdeling van de Raad van State is woensdag behandeld het verzoek tot opgraving en herbegra fenis van het stoffelijk overschot van Rost van Tonningen, die een der voor aanstaande figuren van de N.S.B. was. Rost van Tonningen is in juni 1945 gearresteerd en heeft kort daarna zich zelf van het leven beroofd door van een trap te springen. De burgemeester van Den Haag heeft het verzoek tot heropgraving gewei gerd op grond van het feit dat de plaats, waar het stoffelijk overschot zich be vindt moeilijk te vinden zou zijn. De weduwe heeft zelf voor de raad gepleit en gezegd over gegevens te beschikken, waardoor zij het graf zou kunnen vin den. Het standpunt van de burgemees ter werd bevestigd door mr. P. C. Breedveld, hoofd der afdeling bevolking der gemeente 's-Gravenhage. De Kroon zal later beslissen. kostwinnersvergoeding. Op geneeskun dige verzorging voor rekening van het rijk bestaat slechts aanspraak voor wat betreft enigerlei aandoening welke ver band houdt met de uitoefening van de militaire dienst. De dienstplichtige blijft gedurende het klein verlof onderworpen aan het militaire staaf, en tuchtrecht. Het klein verlof kan worden ingetrok ken indien de minister van oorlog daar toe machtiging heeft verleend. In dit geval moet de dienstplichtige zich we der bij het daarvoor bestemde militai re onderdeel aanmelden. Intrekking van klein verlof op ver zoek van de dienstplichtige zal als re gel niet worden toegestaan. Een inwoner van Gaza, Rafik Mo hammed Idwan, is gisteren bij een con trolepost aan de noordelijke grens van de demarcatielijn door een soldaat van het Deens-Noorse bataljon van het V. N.-leger per ongeluk doorgescho ten. Er zjjn geen nadere bijzonderhe den gegeven. (Van onze Haagse redactie) Minister Suurhoff heeft aan de zie kenfondsraad advies gevraagd of het kraamgeld, dat tijdens de bezetting werd vastgesteld op 55, voldoende is, en zo niet, of tot verhoging moet wor den overgegaan. De minister deelt dit mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp tot overheveling van de kraamgelduitkering naar de zie kenfondsen. Ook is aan de ziekenfondsraad advies gevraagd over de eventuele verstrek king van kraamhulp in natura. De mo gelijkheid daarvan zal o.m. afhangen van de aanwezigheid van voldoende hulp en van de kosten, aldus de be windsman. Ongeveer duizend melkslijters, geor ganiseerd in de verenigde melkhan delaren organisatie, waren woensdag in Apeldoorn bijeen om te demonstre ren tegen de prijsstabilisatiepolitiek. „De melkhandel ziet de toekomst met zorg tegemoet", aldus de voorzit ter, de heer W. G. te Riele te Deven ter. De secretaris, de heer H. Bekhof uit Noordwolde, wees er op, dat de huidige prijsstabilisatiepolitiek ver scheidene zelfstandige melkhandelaren het loodje zal doen leggen. Hun inko men ligt gemiddeld met meer dan tien pet beneden dat van de arbeiders. De heer Bekhof deelde voorts mede, dat het hoofdbestuur heeft besloten zich tot de minister van economische zaken te wenden met het verzoek de gestegen loonkosten door te berekenen. De lonen maken in de melkhandel on geveer 70 pet van het totaal der kos ten uit. De minister is voorgesteld de winstmarge met 75 cent per 100 liter te verhogen. De omzet is reeds ge daald. Verwacht wordt dat de prijs verhoging, welke per 1 juli ingaat de omzet met tien pet zal doen afnemen. In een woensdag te Amsterdam ge houden causerie heeft de heer G. Wie- lan, hoofdingenieur van de radio- en televisietoestellenfabriek Graetz, mede gedeeld dat aan Nederlandse stichting voor statistiek te Den Haag de opdracht is gegeven gedurende de komende maan den een enquête te houden onder de Nederlandse televisiekijkers. „Aange zien internationaal ontstellend weinig researchmateriaal, betrekking hebbende op de verhouding mens en televisie, ter beschikking staat" (de causerie was aan dit onderwerp gewijd) „is na overleg met de televisie-instanties ten onzent een uitgebreid aantal vragen opgesteld" teneinde met „dit eerste verantwoorde opinie-onderzoek op dit gebied" de in vloed van de televisie op het leven en de levensgewoonten der Nederlandse kij kers te peilen. Het ligt in de bedoeling de resultaten van de omvangrijke enquête in sep tember a.s. aan de Staten-Generaal, de televisie-autoriteiten en de publiciteits- organen aan te bieden. Advertentie et gebeurt de mens niet iedere dag, dat hij vrij vraagt aan zijn baas teneinde een gestor ven familielid te begraven. George Ian Murray uit Londen, die twee honderd gulden per week verdient als sous-chef bij een Londense firma, i verging het al niet anders. Totdat rlOOg karwei dezer dagen zijn oom, de hertog van Atholl overleed. Toen besloot hij, zijn dagje vrij maar te „vatten". Pas na de begrafenis hoorde George, dat zijn oom hem de titel „hertog", nog eens 17 andere titels, waaronder vier grafelijke, drie maal de burg- grafelijke, twee markiezaten en wat keertjes baron had nagelaten. Bo vendien verwierf hij het recht, er een privé-legertje op na te houden. Geor ge heeft het in eerste instantie niet aan zijn baas verteld. Dat was hem te ingewikkeld. Het is vroeg genoeg als hij de kranten leest, vindt Geor ge. Hij zal dan wel begrijpen, dat George in de toekomst niet meer vrij hoeft te vragen... staande met de kabinetscrisis. De vloer van de kamer, waar het bestuur vergaderde, was eenvoudig niet be stand tegen het gewicht van vijftig heren. Een aantal bestuursleden liep verwondingen op. iegenen, die mogelijk interesse hebben, zij medegedeeld, dat een Londens reisbureau een „scooter-superman" zoekt, die voor de firma naar het vasteland moet gaan. Cyril Jones, manager van een scooter-reisbureau, verklaarde, dat de man die gezocht wordt, geduren de vier maanden door geheel Europa moet reizen op een salaris van 12 pond per week, terwijl alle kosten zullen worden betaald. De superman moet aan de volgende eisen voldoen. Hij moet Frans en Duits kunnen spreken, een internationaal rijbewijs hebben, een grondige kennis bezitten van België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Italië, de werking kennen van tweetakt motoren en op een aangename persoonlijkheid kun nen bogen. et plaatselijk bestuur van de Italiaanse christen-democrati sche partij te Modena zag on langs in de meest letterlijke zin des woord de grond onder zijn voeten wegzakken. Het had echter niets uit- ij vrijwel windstil weer heeft in Detroit een helikopter een to renspits bjj gedeelten op zijn plaats gebracht, terwijl werklieden op de toren telkens de delen aan el kaar bevestigden. Men had al eer der geprobeerd of de helikopter de gehele torenspits kon tillen, maar ook al omdat er vrij veel wind stond mislukte deze operatie. Men be sloot toen de spits te demonteren tot stukken van honderd kilo. Ais een zwevende kraan heeft de helikopter een voor een de stukken op hun plaats gebracht, vijftig meter boven de begane grond. De aannemers-fir ma, die deze nieuwe bouwtechnische handgreep toepaste, was buitenge woon tevreden over het verloop der operatie en veronderstelt nu, dat het voorbeeld beslist wel navolging zal vinden bij allerhande soort karweien, waarbij op grote hoogte moet worden gewerkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5