Regering doet in Kamer geen enkele concessie Dr. Bruins Slot verklaart: A.R.-fractie heeft met het kabinet geen binding Ministerraad vanmorgen bijeen Levendige discussie over de bindingen in het algemeen I Bourguiba wil de Franse troepen spoedig kwijt Hammarskjöld hoopvol over situatie in Midden-Oosten MAYFLOWER Rumoer in Engeland rond afgeluisterd telefoon gesprek Rijscholen Ontmoeting in volle zee met de Mayflower II Spanning rond huurwetten vergroot f5^ Tunesië bepaalt zijn standpunt Vier Marokkanen bij Franse militaire operatie gedood Poogt Egypte de betrekkingen met het Westen te verbeteren? Twee dames in brand geraakt Vijfliug geboren in Oost-Afrika Koffie bij de textiel Het weer KISSELEV NAAR MOSKOU Vier personen gewond Plotseling einde van vakantie Selina Covane al moe der van tweeling, drieling en vierling Actie van detaillist in Breda Zuidwestelijke wind VRIJDAG 7 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 26925 Ministers met bravoure I O5 N Eng suedeDames Herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3# uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Na de nogal zelfbewuste antwoorden die de Tweede Kamer op de derde dag van het grote huurdebat van vier ministers heeft gekregen op haar be schouwingen, is de stemming vannacht Vrij ploteling omgeslagen naar enige crisisonrust. Deze is vooral ontstaan door uitspraken van vertegenwoordigers Van enkele kleine fracties. Daardoor zijn meer tongen losgekomen en is de spanning gestegen. Bij de replieken heeft de socialist Roemers de AB nogmaals verweten, dat de houding van deze partij, die twee ministers in de regering heeft, niet duidelijk is. Daarop heeft de AR- fractieleider, dr. Bruins Slot. medege deeld dat zijn fractie geen enkele bin ding met het kabinet heeft en wat erger is dat hij persoonlijk ook geen Vertrouwen in dit kabinet heeft (met een venijnige nadruk op dit). Ongetwij feld moet dit voor de beide AR-minis- ters, Zijlstra en Algera, aanleiding vor men tot ernstig beraad. Het gehele kabinet zou vanmorgen bijeenkomen en in de loop van de middag zou moeten blijken wat de consequenties van deze uitspraken in de Kamer zijn. Minister Zijlstra, die de gehele dag achter de ministertafel tegenwoor dig was en de Kamer ook uitvoerig heeft geantwoord, was enige tijd afwe zig. Naar men aanneemt heeft hij zich telefonisch met de minister-president verstaan. Het feit dat dr. Drees niet naar het parlement is gekomen, is een van de oorzaken dat men de zaak nog niet al te somber wil inzien. Wegens het late uur is de vergadering tot van middag uit elkaar gegaan. De voorzit ter, de heer v. Sleen, gaf als motivering o.a. op: „om over alles nog eens te kunnen nadenken." De mededelingen van dr. Bruins Slot Over het niet gebonden zijn van zyn fractie aan het kabinet lokten een dis cussie uit over deze bindingen in het algemeen, waaraan prof. Romme een levendig aandeel heeft gehad. Wat dr. Bruins Slot zei, had zeker het een en ander te maken met bet huurcomplex, want dit laatste is in 1956 tijdens de eerste formatiepoging van dr. Drees ontstaan. Uit wat prof. Romme over de binding van de KVP l met het huidige kabinet vertelde, bleek dat in de fractie een groot on derscheid wordt gemaakt tussen de band van de fractievoorzitter zelf die in dit geval bovendien het in tiatief had genomen om de huurblokkering als compromis te aanvaarden, en zpn fractieleden. Prof. Romme verdedig de, zoals ook de heer Andnessen reeds had gedaan, de houding van de leden die zich van dit huurvoorstel hebben gedistancieerd. Met name noemde hij mr. v. Rijckevorsel. Hij nam tevens de gelegenheid waar om prof. Oud te beantwoorden. De liberale fractieleider had kennelijk wild geroken en een betoog gehouden over de waardeloosheid van het compromis, dat volgens hem het huurprobleem niet zou kunnen oplossen. Hij had daarbij uitlatingen van de hand van dr. Bruins Slot in het dagblad Trouw over de „dictatuur van de PvdA" uitgespeeld. De PvdA zou er volgens prof. Oud op uit zijn de atmosfeer te vertroebelen met de leuze: „Deze huurverhoging met blokkering of helemaal niets." Prof. Romme herinnerde eraan dat het compromis juist wel een oplossing biedt en zelfs de enige voor het huurprobleem en dat de PvdA huurverhogingen slechts had willen aanvaarden mits er een huurbelasting aan verbonden zou zijn. Daar heeft de KVP zich stelsel matig tegen verzet. Voor de KVP gaat het or nu om. eindelijk zonder deze belasting uit de huurimpasse te gera ken. Prof. Romme herinnerde prof. Oud eraan, dat hii destijds heel anders over het huurvoorstel heeft geoordeeld. Hij heeft toen gezegd, dat hij er principieel geen bezwaren tegen had, ^maar dat hij twijfelde aan de mogelijkheid van een praktische uitvoering. DP dag van vandaag zal wel duidelijk maken in hoeverre al deze in de nacht plotseling bijeengegaarde politieke springstof gevaar van ontploffingen in houdt. Zoals gezegd, hebben de vier minis ters in hun antwoorden aan de Kamer nogal bravour getoond Ook daarin Was al enige aanleiding tot verhoogde spanning hii de kleinere partijen, die in enkele gevallen met al te minzaam behandeld waren. De heer v. d. Wete ring (CH) heeft enige malen moeten horen, dot hü van de zaken eigenlijk maar heel weinig begrupt. Voorts heeft de regering vrijwel geen enkele concessie willen doen op wat de Kamer aan verlangens al of niet in de vorm van amendementen naar voren heeft gebracht. Het voor ste! van de heer Andriessen, de blok kering alleen voor deze bijzondere omstandigheden aan de huurverho ging te koppelen en bij volgende ge legenheden nader te onderzoeken of dit wederom nodig is, werd van de hand gewezen. Wij hebben nu een brug geslagen om tot elkander te komen, aldus minister Witte. Waarom zouden wij die voor de eerstvolgende gelegenheid dat zich weer een huur verhoging gaat voordoen, reeds van tevoren gaan afbreken. De heer An driessen verklaarde bil de replieken dat het maar een persoonlijk verlan gen van hem zelf was geweest en dat hij er na beraad met zijn fractie af stand van deed. Minister Witte wees ook met grote stelligheid het amendement van de CH van de hand om slechts een huurver hoging met 12'/, pet aan te gaan. Hjj *tet daarin een poging om van de gehele blokkering af te komen en die vormt juist de kern van de zaak, aldus de minister. Over dat punt zijn wij na jaren onderhandelen tot een compromis ge komen. Zeer in het belang van een goede volkshuisvesting, liet hij er met nadruk op volgen. De concurrentie, waardoor vroeger vernieuwing en verbetering van woningen vanzelf aan de orde kwamen, is nu reeds twaalf jaar achterwege gebleven. Het is de hoogste tijd, dat er iets ge- r>eUriiom deze op gang te brengen. De blokkering van de helft van de Huurverhoging acht de minister daar voor het meest geschikte middel. Hij meld het er voor dat men beter mngs deze weg tot herstel van ge- .ÏP^oere huurverhoudingen kan ko men dan langs die van een verplichte zoals de heer Welter had de blokkering het lSr zou aantasten heeft met kracht bestreden: het gaat om een noodsituatie, waarin de huisvesting, een van onze eerste levensbehoeften, gevaar loopt. Met kracht kwam hii op tegen bewe ringen van de heer v. d. Wetering <CH) dat de administratieve kosten tot tien miljoen zouden stilgen. Een particulier efficiencybureau heeft hem een totaal- bedrag van 300.000 gld. voorgerekend. De minister heeft dit voorzichtig op 600.000 gld. gebracht. „Dat is dan nog maar zes pet van wat u er met een slag in de lucht van maakt." Vervolg op pagina 5) Achter een soort rookgordijn grijpen op het ogenblik in de politieke situa tie in het Midden-Oosten belangrijke veranderingen plaats. Als het rookgor dijn op zekere dag kan worden opge trokken, dan zullen we naar mijn me ning plezierige verrassingen aanschou wen. Deze optimistische verklaring werd gisteren op een persconferentie in New Vork afgelegd door de secre taris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. Tegelijkertijd ko men er berichten uit Caïro, dat de Egyptische regering ontevreden is over haar financiële en economische be trekkingen met de Sovjet-Unie en dat zij pogingen in het werk stelt om tot betere verstandhouding te komen met het Westen, in het bijzonder met Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten. Men hecht in dit verband groot belang aan het onverwachte vertrek van de Russische ambassadeur in Caïro, Kisselev, naar Moskou. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties zei gisteren, dat hij veel contact met de Egyptenaren on derhoudt in verband met het beheer van het Suezkanaal. Hij zei te hopen dat de Egyptische regering bin'nenkort officieel zal doen weten, dat zij de competentie van het Internationaal Ge rechtshof in geschillen over het kanaal erkent. De Egyptische regering had op 24 april, bij de bekendmaking van haar voorwaarden voor het gebruik van het Suezkanaal, melding gemaakt van een dergelijke erkenning. Een officiële ken nisgeving van deze erkenning is tot dusver niet door de Verenigde Naties of het Hof ontvangen, zo zei hij. Hammarskjöld gaf te kennen, dat hij nog altijd wenst, dat de politiemacht van de Verenigde Naties ook aan de Israëlische zijde van de bestandslijn met Egypte wordt gelegerd. Israël heeft dit voorstel tot dusver van de hand gewezen. Het feit dat de ambassadeur in Egypte, Kisselev, onverwachts naar Moskou is vertrokken, geeft aanleiding tot veel commentaar. Van Russischp zijde is verklaard, dat de ambassadeur om persoonlijke redenen naar de Sov jet-Unie is gegaan, maar dat schijnt niemand overtuigd te hebben. Men wijst er op. dat Kisselev de laatste l>/i jaar in feite als een der voornaamste raad gevers van president Nasser is opge treden en men meent, dat hij juist in de huidige omstandigheden als zoda nig meer dan ooit voor de Egyptische leiders onmisbaar zou zijn. Anderzijds meent men te kunnen op merken, dat Egypte op het ogenblik poogt de betrekkingen met het Westen te verbeteren, in het bijzonder met Groot-Britannië en de Verenigde Sta ten. Egypte zou daartoe zijn overge gaan naar aanleiding van geschillen met de Sovjet-Unie o.a. over de voor waarden voor economische en finan ciële bijstand. Men meent te kunnen aannemen dat Kisselev naar Moskou is gegaan om de toestand aan de Sovjet-autoriteiten uiteen te zetten en hen er toe te bewegen Nasser op be paalde punten tegemoet te komen. Vier inwoners van Enschede, twee echtparen, zijn woensdagavond in het ziekenhuis te Kochem aan de Moezel opgenomen nadat zij allen min of meer ernstige brandwonden hadden opgelopen in hun tent op het kampeerterrein bij Kochem. Door onvoorzichtigheid met een spiritusbrander is bjj het eten koken de kleding van de twee dames, de 46- jarige mevrouw A. Stegeman en de 57-jarige mevrouw J. M. Bouwhuis in brand geraakt. Hun mannen en andere k'mpeerders grepen onmiddellijk in, maar ze konden niet verhinderen dat de dames zeer ernstige brandwonden kregen. Ook de twee mannen, de 46- jarige postbesteller B. Stegeman en de 59-jarige textielarbeider T. Bouwhuis zijn gewond geraakt, maar minder ernstig. Advertentie ÖARTELiORlSSTR. HAARLEM TEL 13439" FERD BOLSTR 48 A DAM IEL, 71)162 De Mayflower 11, die van Engeland op weg is naar de Nieuwe Wercia, ter herdenking van de tocht van de Pilgrim Fathers, vordert slechts langzaam. Het schip heeft met veel windstilte te kam pen gehad, maar toch is het nu gevor derd tot 385 mijl ten noord-oosten van San Juan op het eiland Porto Rico. Daar ontmoette het in volle zee het Franse passagiersschip „Antilies". Een passagier van dit schip maakte deze foto. Advertentie Een zachte geurige mixture van de rijkste tabakken uit de Virginia-districten, gecom bineerd met kostbare tabak soorten uit de tropen en Klein-Azië. De Tunesische minister-president, Bourguiba, heeft gisteren te Tunis ver klaard, dat er geen bondgenootschap tussen Frankrijk en Tunesië zal worden getekend, zolang er Franse troepen op Tunesisch grondgebied, behoudens in de omgeving van het marinesteunpunt Bizerta, gelegerd zijn. In een radiotoe spraak tot het Tunesische volk zei de minister-resident, dat zijn regering on- Een Afrikaanse vrouw van de stam der Chopi's heeft gisteren in een zie kenhuis te Vila de Joao Belo in Por tugees Oost-Afrika het leven geschon ken aan een vijfling. De kinderen, vier jongens en een meisje zijn goed gezond. De moeder, Selina Covane, kreeg drie jaar geleden een tweeling. Het jaar daarop schonk zij het leven aan een drieling en vorig jaar aan een vierling. Deze negen kinderen zijn allen in le ven gebleven. Het ziekenhuis van Vila de Joao Belo wordt belegerd door bij na alle inwoners van de plaats, die moeder en kinderen willen zien. Doktoren achten de kans, dat de vijf ling in leven blijft, bijzonder gering. De directeur van het ziekenhuis heeft meegedeeld, dat de babies in zuurstof tenten zijn geplaatst. „Zij zijn bijzonder zwak", zo voegde hij hier aan toe. Een textieldetaillist met zaken in Breda, Bergen op Zoom en Roosendaal is er toe overgegaan voor zijn klanten koffie ter beschikking te stellen. Dit als represaille tegen het beschikbaar stellen van textielgoederen door de kruideniers. Hij heeft kans gezien een partij koffie te kopen, die hij thans verkoopt tegen inkoopsprijs. Evenwel, bij aankoop van manufacturen voor een bepaald bedrag, kan men de koffie ko pen tegen één cent per pak van een half pond. De winkelier is van plan deze actie voort te zetten tot de kruideniers de textielgoederen van hun cadeaulijst schrappen. Uiteraard loopt het sinds gisteren storm in zijn zaken met huis vrouwen, die zich voor een prikje kof fie willen aanschaffen. Het grootste wandtapijt, dat ooit in Nederland is geweven, wordt thans vervaar digd bij de Handweverij Edmondt de Cneudt te Baarn. Het tapijt is bestemd voor de lounge van het nieuwe K.L.M.-stationsgebouw op de luchthaven Idlewild bij New York. Het ontwerp is van H. de Vos te Rotterdam. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 4.23-20.59. Maan: 16.42-1.59. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Het Britse parlement gaat na de zit ting van hedenochtend veertien dagen op Pinkstervakantie, doch niet in een erg goede stemming. Gisteren heerste er grote verontwaardiging onder de op positie over het feit dat op last van het ministerie van Binnenlandse Zaken de politie niet slechts telefoongesprek ken had afgeluisterd, maar ook de aldus verkregen informatie ter beschik king had gesteld van een derde partij, namelijk het bestuur van de orde van advocaten. Een uur lang bleef de La- bouroppositie de huidige minister van Binnenlandse Zaken, de heer Butler, aanvallen over deze pijnlijk# zaak, en sommige Lagerhuisleden van de oppo sitie vroegen of Engeland bezig was een politiestaat te worden. De minister zag zich tenslotte ge dwongen te beloven dat hij zijn advi seurs zou raadplegen om te besluiten of hij nadere informatie over deze af faire kon verstrekken aan het Lager-, huis. Waar het In deze mysterieuze zaak volgens de minister om gaat, is de omstandigheid dat hij de politie gelast heeft telefoongesprekken af te luisteren tussen een advocaat en een procureur. De raad van de orde van advocaten had zich namelijk tot de minister ge wend met het verzoek zijn medewerking te willen verlenen voor een onderzoek dat de raad bezig was in te stellen naar het gedrag van de betrokken advocaat. Minister Butler gaf te verstaan dat het hier een geval gold, waarbij iemand, die te maken heeft met 's lands rechtspraak, betrokken was in misdadige activiteiten. De opposi tie, die hevig verontwaardigd was en blijkbaar beschikte over meer infor matie dan zij het wijs achtte te pu bliceren, liet duidelijk doorschemeren dat het ging om een telefoongesprek tussen een advocaat «n een misdadi ger, en dat zelfs dergelijke telefoni sche conversaties niet behoren te worden afgeluisterd door de politie. Wat er ook van zij, de heer Butler zag zich zozeer in het nauw gedrongen dat hij min of meer beloofde dat hij vandaag een nadere verklaring zou af leggen. derhandelingen over de terugtrekking van de Franse militairen zal beginnen, zodra een nieuwe Franse regering zal zjjn gevormd. Indien Frankrijk deze kwestie opnieuw vertraagt, zal de Tu nesische regering haar standpunt tot schade van de Franse belangen in Tu nesië wijzigen, aldus Bourguiba. Een gemengde Frans-Marrokaanse commissie stelt aan de Marokkaans- Algerijnse grens een onderzoek in naar een incident, waarbij vier Marokkanen ten gevolge van een Franse militaire operatie om het leven zouden zijn ge komen, aldus verluidt in Franse krin gen te Rabat. Verscheidene duizenden inwoners van dorpen in het gebied van Meloeza, waar vorge week 302 Mohammedanen wer den vermoord, trekken naar elders. Ongeveer 5.000 mannen, vrouwen en kinderen uit twee dorpen zijn woensdag met hun kudden en have op weg ge gaan naar Oeled Fajer verder in het noorden. Inwoners van een derde dorp begonnen gistermorgen met de uittocht. Volgens de te Algiers ontvangen be richten hebben afgevaardigden van de drie dorpen de Fransen om wapenen verzocht om te kunnen strijden tegen het nationale bevrijdingsfront. Het dorpje La Casbah, waar de man nelijke inwoners van Meloeza werden vermoord, is geheel verlaten. De vrou wen en kinderen weken dadelijk na de begrafenis van de doden uit. Bij grootscheepse razzia's in Parijs, waaraan een duizendtal politiemannen deelnam, zijn gisterochtend 144 Noord- Afrikanen aangehouden. Zij zullen in de komende dagen naar Algerije wor den gebracht, waar zü door de plaat selijke gerechtelijke autoriteiten ver hoord zullen worden. Bij de razzia's zijn revolvers, mes sen en grote sommen geld gevonden. (Reuter) Het bericht, dat een zgn. „erken de" motorrijschool in Zutphen rijles laat geven door een instructeur die niet alleen niet in het bezit is van een rijbewijs, maar zelfs al een maal voor het rij-examen gezakt is, bewijst weer eens, hoe dringend noodzakelijk het is, dat een wette lijke regeling van het nog steeds als onkruid voortwoekerende rijschool wezen zo spoedig mogelijk tot stand komt. Dit is niet alleen van belang voor de werkelijk bonafide, betrouw bare en deskundige rijscholen, maar ook voor hen, die van hun diensten gebruik maken. Tevens is het van belang voor de zoveel te wensen overlatende verkeersveilig heid in het algemeen. Waar de rij- mentaliteit van de aanstaande deel nemer aan het snelverkeer van het allerhoogste belang is voor zijn vei ligheid en die van anderen, kan men van een instructeur, die zelf niet het minste begrip toont voor die mentaliteit alsmeae van de rijschool, die hem de weg opzendt, alleen maar stukken en brokken en gewonden en doden verwachten. De vraag ge steld in een te Gouda aanhangig ge maakt proefproces of een rijschool- wet niet in strijd zou zijn met de grondwet, die vrijheid van onderwijs garandeert en alleen voor het lager- en middelbaar onderwijs een onder zoek naar de bekwaamheid van de „onderwijzer" eist, lijkt ons zuiver academisch. Wij leven niet meer in 1848. Wij leven in 1957 en wensen dat leven evenzeer beschermd te zien tegen een uitbreiding van het gilde van onverantwoordelijke weg gebruikers als tegen dat van gewo ne misdadigers. Donderdagochtend is Z. K. H. Prins Bernhard geland op het vliegveld van het opleidingscentrum van de Franse luchtmacht te Salon in de Provence. Na de inspectie van bet centrum heeft de prins een vlucht gemaakt in een „Fouga Magister". Hier maakt hy zich. gereed voor de vlucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1